Dagblad voor Schiedam en omstreken Hongarije en Oost-Duitsland gingen gisteren ter stembus Twee woningen uitgebrand MALENKOF VERMOORD Woning vernield, twee gewonden Juridische acties van Scheepvaa rtveren igi ng Het Amsterdamse heiersconflict uh'ico H. Vader spreekt graag met eenvoudige lieden Boeddhistisch contaet met het Vaticaan J r *1 Pauselijke vreugde em met eenvoudigeu ie spreken GASLEK GEZOCHT MET.LUCIFER 70.700 tons tanker voor Niarchos Houding bonden in strijd met CAO ^aar de Zuidpool Pater Pire bezoekt koning Boudewijn MAANDAG 17 NOVEMBER 1958 "A In Oost-Berlijn werd apart gestemd Benoemingen in liet bisdom Rotterdam het weer I. T. F.-boycot van goedkope vlag Bemiddelingspoging mislukt Heiwerk RAI-gebouw besmet" verklaard ft Bewoners niet thuis VOOR MORGEN OOSTELIJKE WIND ,2^: r 9»"; 18 5' T 26 Ijj na»(' egetl nieuwe amscne courant Adenauer over de starre houding van Rusland In Hongarije zijn gisteren voor liet eerst sedert de opstand van 1956 verkiezingen voor een nieuw parlement van 338 leden en voor plaatselijke raden gehouden. Volgens radio-Boedapest had volgens een voorlopige telling meer dan 98 procent van de 6 Va miljoen stemgerechtigden zijn stem uitgebracht. Er was maar één lijst, die van het door de communisten overheerste Volksfront. De kiezers was verzocht één enkele kandidatenlijst, waarop Janos Kadar bovenaan stond, goed te keuren of te verwerpen. Dit laatste kon men door een streep te zetten door een cirkel die onderaan de lijst stond. Radio-Boedapest zei, dat het succes van het Volksfront zo goed als zeker is. De mensen stemden met „grote geestdrift" en werden bij de stembureaus door „pioniers'' met muziek en bloemen ontvangen. Westelijke correspondenten mochten de stembureaus betreden. Er was maar weinig propaganda voor de verkiezingen gemaakt. Er waren alleen hier en daar kleine blauwe aanplakbiljetten aangebracht met de woorden „Stemt, op het Volksfront". Volgens radio-Moskou werden gisteren ln verscheidene delen van Hongarije Pamfletten verspreid, waarin er bij de kiezers op aan werd gedrongen niet aan de verkiezingen deel te nemen. Dege nen die toch zouden stemmen zouden met represailles zijn bedreigd. Deze „provo— eatie" had geen uitwerking, aldus de ra dio. 97,6 procent van de ongeveer twaalf miljoen Oostduitse stemgerechtigden heeft gisteren eveneens zjjn stem uitgebracht bij verkiezingen voor een nieuwe Volkska. mer, aldus voorlopige cijfers, die een ®ur na de sluiting der stembureaus wer den bekendgemaakt. Men moest zich uitspreken over een 'ijst van 400 kandidaten, die door het door de communisten beheerste „Natio nale Front" was opgesteld. Er waren geen tegenkandidaten. De meeste kiezers gingen volgens westelijke verslaggevers de stemhokjes niet binnen, maar depo neerden hun biljtt onmiddelijk in de bus, hetgeen goedkeuring van de lijst inhield. De enige manier om uiting te geven aan oppositie was het doorschrappen van kandidaten of l et ongeldig maken der biljetten, hetgeen in de hokjes kon ge schieden, In Oost-Berlijn werd niet voor de Volks kamer gestemd, maar voor het stadspar- lement. Volgens westelijke waarnemers betekent dit, dat de Oostduitsers ondanks Communistische uitlatingen, waarin het tegendeel werd beweerd, nog steeds een onderscheid maken tussen de status van uost-Berlijn en Oost-Duitsland. De dag was tot een „verkiezingsfeest- osg" uitgeroepen. Fanfarekorpsen, koren „®?.de communistische jeugd en in khaki- uniform gestoken fabriekswachten waren P de been. De kiezers werden aange moedigd hun stem uit te brengen. In steden en dorpen werden gisteravond „volksfeesten" gehouden. In West-Ber- lijn en West-Duitsland werd gerouwd ter herdenking van de gevallenen van de eer ste en tweede wereldoorlog en de slachtof fers van de Nazis. Bondskanselier Adenauer heeft zater dag op een bijeenkomst van rechts-ge- orienteerde journalisten in Bonn ver klaard, dat men kan overgaan tot het ne- men van tegenmaatregelen als Berlijn da^°9r een felle uitslaande brand is zon gmiddag een dubbel houten woonhuis Vnu de dr" J" Mulderstraat te Zaandijk "'komen uitgebrand. Waarschijnlijk 'is brand ontstaan doordat vuur uit de ka- kj.el van de familie J. Haaker viel. Voor- (j'lSungers ontdekten de brand. Mede om- 3'de bewoners niet thuis waren, kon niets g de woning worden gered. Het vuur - .as inmidde lsovergeslagen naar de wn- 6vn§ van de familie A. Snelders, die enmin thuis was. 8rr dit ku*s kon' dank zij het snelle in ker k" van voorbijgangers en de Zaandij- r6d brandweer, vrijwel alle huisraad ge- la= Worden- Belde gezinnen waren zeer "a§ verzekerd. Het Amerikaanse blad „Sunday News" meldt, dat de gewezen Sovjetrussische premier Georgi Malenkof is doodgescho ten. Hjj zou door een „kortaangebonden" ondervrager met kogels zijn doorzeefd, toen hd bleef weigeren als getuige mede te werken aan een door nromier Kroesjt sjef beoogd zuiveringsproces. Het blad haalt als bron ..welingelichte kringen te Ionden" aan. Kroesjtsjef wil zich volgens het bericht door middel van een Droces ontdoen van zijn gevaarlijkste rivalen: Malenkof, Molotof, Tsjoekof, Ka- ganowitsj. Sjepilof en Boelganin. „Suday News" zegt verder te hebben vernomen dat Kroesjtsjef woedend ie over het neerschieten van Malenkof. Volgens door de Britse geheime dienst ontvangen berichten, aldus „Sunday News'', is de dader een kolonel van de staatspolitie. (Malenkof de eerste premier na Stalin was de laatste tijd leider van een hy- dro-elektrische centrale in Oost-Kazakh- stan. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft benoemd tot conrector van huize „Blijdorp" te Voorschoten en tot moderatro en godsdienstleraar aan de ka tholieke M.M.S. aldaar de weleerwaarde heer J. C. M. Hamers, die kapelaan was van de St.-Gerardus Majellaparochie te Den Haag. Indiens plaats is benoemd de weleer waarde heer Th. P. G. Kloosterman uit Voorschoten. door de Sovjets of Oostduitsers zou wor den afgesneden. Adenauer legde er de nadruk op, dat de verklaringen van Kroesjtsjef over de status van Berlijn een buitengewoon ge vaarlijke situatie hebben geschapen,, niet alleen voor West-Duitsland, maar ook voor de hele wereld. Het is moeilijk de starre houding van Moskou te begrijpen, omdat wij niet we ten, wat er nu eigenlijk precies gebeurt in de Sovjet-Unie, aldus Adenauer. Hij wees in dit verband op de gis singen rond de positie van de Sovjet- Russische premier. Kroesjtsjef zou op het eerstkomende partijcongres liever over buitenlandse kwesties willen spre ken, dan over binnenlandse aangelegen heden, zoals het optreden tegen Boel ganin. „Wij zullen niet ingaan op de uitda ging met betrekking tot Berlijn". De West- duitse nota waarop Adenauer doelde, zou vandaag overhandigd worden. Het is een antwoord op de Russische nota van 19 september, waarin de Westduitse voorstel len voor instelling van een vier-mogena- hedencommissie, die de plannen voor de hereniging zou moeten voorbereiden, wor den verworpen. Adenauer dankte voorts de westelijke landen voor hun „vastberaden antwoord op de Russische uidaging". Koningin Fredrrika van Griekenland heeft zaterdag een 70.700 ton grote tan ker te water gelaten, welke bij de Beth lehem Steel Company te Quincy (Mas sachusetts) in aanbouw is voor de groot ste zelfstandige reder ter wereld. Sta- vros Niarchos. De tanker, genoemd naar de dochter van de koningin. Prinses So phie. is het grootste schip, dat buiten Japan ooit werd gebouwd. Het schip is 859 voet lang, 115 voet breed en steekt 44 voet diep. De Prin ses Sophie zal npoit door het Panama of Suez-kanaal varen, daar deze kanalen niet breed genoeg zijn om dit schip door te laten. Het js de bedoeling, dat deze tanker olie gaat varen tussen de Perzi sche Golf en de Westkust van de Ver enigde Staten Bovendien heeft de Griekse reder de werf opdracht gegeven zo spoedig moge lijk aan de bouw van een 106.500 tons tan ker te beginnen. Enige maanden terug had hij die order aangehouden in verband met de recessie in de tankerwereld. 1 5,: .'v.v -vN"? S,; i|RR||appppii^n -V..-. ■M&twS1» v&Jt Te Landsmeer is zaterdagmiddag een nieuwe woning door een ontploffing uit eengerukt toen men bezig was met een brandende lucifer naar een lek in de gas leiding te zoeken. Er werden bij de explo sie twee personen gewond. De foto laat zien hoe brandweerlieden een muur van de vernielde woning stutten. Droog weer met overdrijvende wol kenvelden. Vannacht en morgenoch tend hier en daar mist. Zwakke tot matige oosteljjke wind en over het algemeen weinig verandering in tem peratuur. Dinsdag IS november: zon pp 3.04, Onder 16.46 uur; maan op 13.33 uur. In een woning aan de Acellestraat te Landsmeer heeft zich zaterdaen-'rir-, tegen half zes een enorme gasontploffi'/ï voorgedaan. waarMj twee personen ge wond werden en het splinternieuwe huis van binnen bijna geheel vernield werd. De bewoner, de heer Fennenla, nam een sterke gaslucht in zijn huis waar en ging met een buurman, de heer J. Brom mers, op onderzoek uit naar een lek in de gasleiding DaarH'i maakte men. zo werd door het Gem. Energiebedrijf te Amsterdam medegedeeld, gebruik van een lucifer. Ook onder de vloer werd ge zocht Plotseling deed zich een hevige ex plosie voor, waarvan de luchtdruk zo krachtig was. dat 't plafond naar beneden kwam. het dak werd opgelicht en de ge sloten voornamelijk uit Klas bestaande voordeur, circa 35 meter werd weggeslin- gers. Geheel ongedeerd werd door ijlings toegeschoten buurtbewoners een kind on der het puin vandaan gehaald. De bewo ner zelf bleef ongedeerd, doch zijn 32-ja- rige vrouw en de 31-jarige buurman raak ten gewond en werden per ziekenauto van de Amsterdamse G.G. en G.D. naar het Binnengasthuis overgebracht, waar de man is opgenomen. De vrouw is la ter naar het Weesperplein Ziekenhuis ver voerd en daar opgenomen. De brandweer en gemeentearbeiders hebben de ontzette voorgevel gestut. Van de woningen aan weerszijden van het huis. dat in een blok staat, sprongen de ruiten en werd het houtwerk ontzet. ^"terdagavond is ir. G. v. d. Hoeven "l Schiphol naar New-York ver- z "^ken, ivaar hij zich, gelijk gemeld, "l aansluiten bij de nieuwe Ameri- if'anse Zuidpool-expeditie, die anderhalf jaar zal duren. De bemiddelingspogingen in het heiers conflict te Amsterdam, zijn totaal mis lukt, Op een zondag gehouden ver gadering van de Amsierdamse heiwer- kersvereniging „Broederschap" is de öaor de patroons ook reeds eerder gestel de voorwaarde, dat de heiers zouden moe ten beginnen voor het C.A.O.-Ioon. plus 15 pet. afgewezen. Mede van invloed op deze afwijzing is geweest, dat de landelijke federatie van heiwerkers na een bespreking in begin oktober met de Nederlandse Vereniging van Werkgevers in het Heibedrijf over de lonen, niets meer van deze vereni ging heeft vernomen, zo deelde de federa tie-voorzitter mfede In deze bespreking had de N.W.V een toezegging gedaan, dat m Den Haag zou worden geprobeerd een betere tariefregeling fe verkrijgen, waarvoor door de federatie was voorge steld in Amsterdam de vrije tarieven en in Rotterdam de premieregeling te doen herstellen. Nadien zouden de voorstellen ter goed keuring aan de centrale bedrijfsinstantie worden voorgelegd. In Amsterdam ziin j Kan de totaal circa 150 heiers, 62 (werk zaam bij drie patroons) bij de staking be trokken. De „Broederschap" doet pogingen om I een ploeg Rotterdamse heiers (bestaande uit familileden van een patroon) die i werkt op een besmet verklaard bouwwerk te Amsterdam, te bewegen zich daar van terug te trekken. Mocht dit niet ge lukken, dat zal door de landelijke fede ratie van heiwerkers worden gepoogd zo heeft de voorzitter medegedeeld, de in Rotterdam werkende ploegen van deze patroon, waarvan de leden bij de fede ratie zijn aangesloten, te bewegen het werk daar neer te leggen. In zijn paleis te Brussel heeft Boude wijn, koning der Belgen, de Belgi sche pater Pire, die de nobelprijs voor de vrede 1958 heeft gewonnen, in audiëntie ontvangen. Zoals wjj reeds eerder meldden be schouwen de Schèépvaartverenigingen Zuid en Noord de door de Internationale Federatie van Transportarbeiders aan gekondigde boycot van schepen, varend onder de goedkope vlag als onrechtma tig/ thans hebben deze verenigingen een communiqué uitgegeven, waarin zjj haar standpunt uiteenzetten. Zij betogen, dat in beide havens (be doeld worden Amsterdam en Rotterdam) op het ogenblik collectieve arbeidsover-1 eenkomsten voor het havenpersoneel var. i kracht zijn, welke door genoemde scheep-' vaartverenigingen zijn afgesloten met de1 vakorganisaties (t.w. de Nederlandse bond van vervoerspersoneel, de Christelijke Be drijfsgroepen Centrale in Nederland en de Katholieke bond van werknemers in het transportbedrijf „St.-Bonifacius"). Een aansporing tot staken aan Nederlandse havenarbeiders dat is waarop de boy cot-actie in wezen neerkomt achten de scheepvaartverenigingen in strijd met do verplichtingen, welke deze bonden met het aangaan van de c.a.o op zich hebben ge nomen. Dit spreekt te meer, waar op deze wijze via Nederlandse havenarbeiders een conflict tussen de I.T.F en een bepaalde groep buitenlandse reders dreigt te wor den uitgevochten. Om deze redenen zien de scheepvaart verenigingen zich genoodzaakt, zo de we derpartij bij de c.a.o. aan de boycot-actie deelneemt, gebruik te maken van de hun toekomende rechtsmiddelen tegenover al die groepen welke deze in gang hebben gezet en daaraan deelnemen. Een ander standpunt is niet mogelijk omdat het ha venbedrijf met zijn internationale verplich tingen discriminerende acties als deze niet kan en mag toelaten. Afgezien daarvan hebben de betrokken ondernemingen in de zeehavens hunnerzijds mede in het be lang van allen, die in deze ondernemingen werkzaam zijn contractuele verplichtin gen aangegaan, welke moeten worden na geleefd. matrassen Depresident van de Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hol lander heeft zaterdag in de gemeente Hardinxveld-Giessendam 't moderne nieuwe stationsgebouw geopend. Het was de laatste officiële plechtigheid van dergelijke aard, waarvan dr. ir. Den Hollander het middelpunt was. Na de N. S. 42 jaar te hebben ge diend, gaat hij binnenkort de dienst met pensioen verlaten. De foto laat zien hoe Sint-Nicolaas, die als eerste reiziger met de eerste trein in liet nieuwe station teas aangekomen, de president een enorm spoorkaartje Madrid-Hardinxveld-Giessendam als souvenir aanbood. Het heiwerk aan het nieuwe R.A.I.-ge- bouw aan het Europaplein te Amsterdam is „besmet" verklaard. Daartoe hebben de leden van de Amsterdamse heiwer- kersverenigïng „Broederschap" op een zondag gehouden vergadering besloten. Om de festiviteiten bij het slaan van de eerste der ruim "200 palen op 6 no vember jl. niet te verstoren, was het hei werk voorlopig „onbesmet", Na de eerste is nog een aantal palen ingeheid, maar nu ljjdt ook dit werk onder de actie, die de heiers voeren om hun misnoegen ov#r (U nieuwe c.a.o. uit te drukken. Gistermorgen heeft Paus Joannes XXIII zijn eerste algemene audiëntie ge houden, tijdens welke Hij verschillende groepen pelgrims ontvangen heeft, Ita lianen, Oostenrijkers, Amerikanen en an deren. Hij ontving de bezoekers in de Clemens zaal. Onder hen bevond zich een groep so ciale werkers en werksters onder de boe ren. Speciaal tot hen zei de H. Vader: „Het doet Mij altijd een groot gdnoegen met eenvoudige mensen in aanraking te komen. Zij hebben geen andere levensge schiedenis dan die welke zich bezig houdt me* het verdienen van het dage lijks brood. Zij wijden zich uitsluitend aan de plichten van de arbeid. Maar de ar beid van deze eenvoudigen vormt juist het meest onontbeerlijke element voor het. welzijn van de anderen. Juist, daar om dient men een bijzondere zorg te koesteren ypor.deze groep van het maat- ec&appelijk leven"» De Paus verklaarde, dat Hijzelf een kind was van boerenafkomst, maar dat Hij nooit enige vernedering, noch enige last heeft ondervonden doordat Hij van eenvoudige afkomst is. Later heeft de H. Vader vanuit Zijn werkkamer da menigte gezegend, die op het Sint-Pietererplein aanwezig was. Het waren ongeveer 10.000 personen Aldus meldt het KNP. AFP bericht, dat Kosjo Otani, de leider van een der belangrijkste Boeddhistische sekten van Japan heeft meegedeeld, dat hij een boodschap heeft gezonden aan Paus Joannes XXIII, waarin hij Hem geluk gewenst met zijn uitverkiezing en Hem samenwerking heeft voorgesteld tussen Boeddhisten en Christenen om te komen tot een verbod van kernwapens en het behoud van de vrede. Dit is de eerste keer dat een Boeddhis tische leider zich tot het hoofd van een KMtadiftoet be*ft gemnd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1