Partijvoorzitter Van Doorn: „P.v.cLA. in toestand van paniek en leidingloosheid' Wens tot verlaging van kies gerechtigde leeftijd (sociale wegwuzer) 7. Weinig film en veel knappe t.v.-foefjes contact JONGERENRAAD K.V.P. Uit alle Tyrone Power overleden Sneeuwwit je in het camera-oog van Dick van Bommel f loo-SS [Ook Spie Vb rpijn Ned. volleybal-lieren klopten Frankrijk B 20e Herfsttocht van de KNAC te gemakkelijk Reserveklassen KNVB Terlouw bijna zeker van de eerste plaats Standenlijsten van de 2e, 3e en 4e klassen MAANDAG 17 NOVEMBER 1958 PAGINA 5 Ruzie in socialistische kamp KARDINAAL VALERI NAAR LOURDES Ouderdomsrente Kinderbijslag zelfstandigen mW a ■Amsterdam ^°nden I ït, l®di ven; Londen II Geen loon Huispersoneel TOMMY BAARS VERLOOR VAN JACQ. HERBILLON Gedwongen en tsijf Johan Bodegraven was ziek Klarinetkwartet Oscar van Hemel K.N.S.B- GEWEST ZUID- HOLLANDVERGADERDE ZATERDAGVOETBAL NEDERLANDSE SABEL- EQUIPE 2e TE HAMBURG HOOFDKLASSE SCHAKEN (Van onze verslaggever) De actuele politieke situatie ziet de K.V.P.-voorzitter, mr. H. W. van Doorn, vooral door twee verschijnselen gemarkeerd: het groeiend besef, dat de koude oorlog een doorzwerend, kwaadaardig gezwel is en de krachtige groei van het verlangen naar vrijheid of het krachtig verzet tegen dwingelandij of bureaucratie van gemeenschapsaanbidders. Hij ging daar nader op in op de zaterdagmiddag te Arnhem gehouden Jongerenraadsvergadering van de K.V.P.waar drs. C. Cosijn het voorzitterschap overdroeg aan de heer Eef Verwoert, Vbbergen, die het voorzitterschap waarneemt. Men vraagt zich af zo zei de heer Van Doorn of het westen er ooit in zal slagen de koude en warme oorlog uit te bannen, waar meer dan de helft van het mensdom leeft binnen de rechtstreekse invloedssfeer van de communisten. De partijvoorzitter hield zich in dit verband bezig met de gedachte van goede idealisten, ook onder katholieken, dat atoomwapens, in een echte oorlog te gebruiken, niet gefabriceerd mogen worden en de verklaring van de Plein- groep, dat weigering van dienst in een atoomoorlog morele plicht is. Dat een dergelijke vraag zich op dringt is gelukkig en het is goed zich daarop te bezinnen, maar de vraag ftioet gesteld worden. De actuele situa te wordt buiten beschouwing gelaten, n.l. dat het historische ogenblik, waar in wij leven, gekenmerkt wordt door een wereldomvattende spanning tussen oost en west De communisten, die nog nooit afstand hebben gedaan van hun einddoel: de wereldrevolutie, beschik ken toch over het meest gevaarlijke Wapen, de atoombom en het probleem is dit, dat zy bereid zijn. atoomproefne- mingen te staken, maar geen interna tionale controle wensen. Vertrouwen uitgebuit Nu zeggen sommigen wel, dat wij zouden moeten beginnen een vernie tigingswapen van .zo grote kracht uit te schakelen en dat het westen, door dit na te laten er zelf schuldig aan is, dat de Russen ons wantrouwen, maar in de periode 1942-1948 hebben wij hun steeds vertrouwen gegeven, dat zij echter hebben uitgebuit. Het westen is voortdurend bezig om tot internationale overeenstemming te komen, maar de veiligheid van de vrije ianden mag daarbij niet tekort worden gedaan. We kunnen geen ontwapening goedvinden, die onze veiligheid ver hindert en de kansen op Russische ex pansie vermeerdert. Als katholieken hogen we het leven niet alleen niet vernietigen, maar we moeten het ook haar menselijk vermogen beschermen *n in stand houden. Voor wat het tweede verschijnsel be treft, had de heer Van Doorn vooral de binnenlandse politieke situatie op het oog, erop wijzend, dat sommige hensen in die drang naar vrijheid uit sluitend een verdere uitgroei van het liberalisme of bezwijking van de ï'.v.d.A. zien, wat wel wat boud be weerd is. Hij acht het wel waarschijn- lijk, dat de liberalen verder uitgroeien *n de socialistische partij is z.i. van de crisis in de jaren 1957-1958 geraakt in een toestand van paniek en leidingloos heid. Op de crisis van het Europese socia lisme had de partij-voorzitter reeds gewezen tijdens het K.V.P.-congres vorig jaar en wat de Nederlandse so cialistische partij betreft, meent hij, dat wie daar probeert een beleidslijn ie zoeken ten aanzien van Nieuw- Suinea, defensie, atoombeperking, de s°ciaal-economische politiek, het bui tenlands beleid, er ook niet meer uit *al komen. Er schijnt, aldus mr. Van Doorn, wel enige ruzie te zijn tussen dr. Drees en zÜn socialistische collega's aan de ene kant en de partij aan de andere kant. De heer Burger probeert op weinig subtiele wijze een breuk in het kabinet te forceren en men fluistert, dat de grote aanval van die kant spoedig te verwachten is. Ik voor mij kan me daarover niet verheugen, hoewel het voor de katho lieken wel nuttig is te zien hoe de con currenten de ene domheid op de andere stapelen. Het getuigt van kortzichtig heid te menen, dat het alternatief voor het grijpen ligt. Voor achtenswaardige en tot constructieve samenwerking be reid zijnde socialisten moet het par tijtje politieke voetbal, dat Burger de laatste dagen te zien geeft, onaange naam zijn. Als hij doorzet met de zijnen het veld uit te lopen, zullen velen me nen, dat alleen kiezers de impasse, die dan door de socialisten een feit is ge worden, kunnen verbreken. De socia listen kunnen dan zeggen, dat zij zich hebben verkeken op de Nederlandse staatsburger, die meer een object dan een subject is geworden. Als katholie ken kunnen we ons verheugen over de ontwikkeling van het denken bij een groot deel van de mensheid, waarbij mr. Van Doorn ook denkt aan het ver zet, vooral bij jonge mensen, tegen te grote overheidsbemoeiing tegen zwam- achtige bureaucratie, waarnaar een so cialistische weg zou voeren. Er moet echter gewaakt worden, dat jonge mensen niet doorhollen naar de andere zijde van een te grote burger vrijheid, doch de heer Van Doorn heeft vertrouwen in het aanwezig zijn bij de jongeren van een groot sociaal besef. De K.V.P. kan het niet stellen zonder een goed gevormde jongeren-élite, die zich twee taken moet stellen: de jeugd voor te lichten en de partij, de senio ren, die haar leiden, op pittige wijze voor te houden wat leeft onder de jeugd en in het belang van het land in staatkundig opzicht moet worden na gestreefd. Zich tot de heer Cosijn richtend, ge tuigde mr. Van Doorn van de grote waardering van het partijbestuur voor de wijze, waarop deze het ontzaglijk moeilijke werk in de Jongeren-orga nisatie heeft verricht. Gepoogd zal worden, dat de heer Cosijn zijn werk zei hij, moet de jeugdpolitiek het pri maire werkterrein van de Jongeren organisatie blijven, maar zal het niet mede haar taak zijn bij dit alles te zoeken naar de nieuwe conceptie, die het perspectief moet openen naar een toekomst, waarvoor meer mensen dan een kleine, selecte groep warm kunnen lopen? Tegenover het motto van de P.v.d.A. bij het aandringen op ruimere studie faciliteiten „Gelijke kansen voor ieder een" stelde hij „Iedereen zijn eigen kans". Zolang men verdere progressie in de kinderbijslag afwijst, moet men niet teveel over gelijke kansen praten. De jeugdwerkloosheid is ook niet be paald een illustratie van de leus: „Ge lijke kansen voor iedereen" en ais de werkgelegenheid thans iets minder zorgwekkend is dan enkele maanden geleden, lijkt dat eerder te danken aan een zekere Andriessen en zijn helpers dan aan Burger of Vermeer. Bracht de heer Cosijn dank aan zijn medewerkers in het bestuur, de heer Eef Verwoert schreef het aan de aftre dende voorzitter toe, dat aan het be staansrecht van een jongerenorganisa tie niet meer getwijfeld behoefde te worden Overeenstemming met jeugd standsorganisaties Releverend de onenigheid, die zich bij de gemeenteraadspolitiek hier en daar heeft voorgedaan, verklaarde hij, dat de heer Jac. Tonnaer, die zich aan vankelijk bereid had verklaard als voorzitter van de Jongeren-organisatie op te treden ,doch na het gebeurde met de wethoudersverkiezing in Hoensbroek zich had teruggetrokken, door politieke onervarenheid enerzijds en een te groot vertrouwen anderzijds de dupe is geworden van een politiek spelletje. Hij deelde mee, dat overeen stemming was bereikt met de jeugd- standsorganisaties, die een vertegen woordiging krijgen in de Bestuursraad. Het werkprogramma van de Jonge ren-organisatie besprekend, betoogde de heer Verwoert, dat de Jongeren organisatie van de K.V.P. op de eerste plaats een vormende taak heeft. Voorts zal een nauwere samenwerking tussen senioren en junioren een van haar doeleinden zijn. In het verleden is te veel de nadruk gelegd op het buiten landse werk. Dit wordt op een geheel andere leest geschoeid, waarbij o.a. de kringen meer in dit werk betrokken worden. Aan de partij wordt dringend ver zocht het vraagstuk van de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd in be handeling te nemen. Kardinaal Valerio Valeri, prefect van de H. Congregatie der Religieuzen, zal op 8 december, feest van Maria Onbe vlekt Ontvangen, in Lourdes de plechtig heden bijwonen; zij hebben dit jaar een bijzonder karakter in verband n\gt het Eeuwfeest der verschijningen. De kardinaal zal de pontificale H. Mis opdragen en een homelie uitspreken. Al dus meldt het K.N.P. De echtgenoot van mevr. C. H. te R. is 64 jaar. Daar hij geruime tijd invalide is, ontvangt hij ongeveer f 80,per maand invaliditeitsrente. Mevr. H. moet nu een maand, voordat haar man 65 jaar wordt, op het kantoor van de Raad van Arbeid komen „om te kiezen tussen ouderdoms- en invaliditeitsrente; welke van beide renten de hoogste is, mogen wij nemen", aldus briefschrijfster. En ze vraagt, of het hier om dat hele bedrag van f 80,gaat. Wij kunnen u geruststellen, mevr. H. Een eenmaal vastgestelde invaliditeits rente ondergaat in het algemeen geen wijziging meer. Het is echter zo, dat wan neer een invaliditeitsrentetrekker 65 jaar wordt, hij aanspraak kan maken op ou derdomsrente. Blijkt de ouderdomsrente (na een bepaalde berekening) hoger te zijn dan de invaliditeitsrente, dan wordt de ouderdomsrente uitgekeerd. Is de ou derdomsrente lager, dan behoudt de ren tetrekker onverminderd zijn invalidi teitsrente. De heer H. T. te D. wil de voorwaar den weten, onder welke degene, die (niet in loondienst zijnde) zelfstandig 'n beroep od bedrijf uitoefent, in aanmerking komt voor kinderbeslag krachtens de Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen. Brief schrijver heeft 4 kinderen beneden de 10 jaar. Deze noodwet kent geen kinderbijslag toe voor het eerste en tweede kind. Voor het derde en volgende kinderen kan men kinderbijslag ontvangen, indien het Jaar lijkse inkomen f 3500,— of minder be draagt. Voor het vierde en volgende kin deren: bij een jaarlijks Inkomen van f 3500,01 t.m. 3700,—. En zo oplopend met f 200,— vanaf ieder volgend kind. In dien het jaarinkomen van briefschrijver das 3500,— of minder bedraagt, kan hij voor zijn derde en vierde, en indien het 3700,— of minder bedraagt alleen voor op de een of andere wijze zal voort- zijn vierde kind aanspraak maken od toin- (AdvertenUel en rheumatisch wr(jft U weg e pijnen met zetten. Binnenskamers De heer Cosijn had in zijn afscheids rede een uitvoerig overzicht van de ontwikkeling en groei van de Jonge ren-organisatie gegeven, die van het zorgenkind het troetelkind van de K.V.P. is geworden. Hij had het volste vertrouwen erin als de Jongeren-orga nisatie weer op een hoogtepunt in 1960 mikt. Als taak voor de Jongeren-orga nisatie zag hij om eigen geluid uit de jongerenkring uit te dragen, beperkt tot de binnenkamers van de partij; slechts bij hoge uitzondering mag en kan daarvan afgeweken worden. De heer Cosijn vroeg zich verder af, of wel voldoende aandacht besteed wordt aan een aantal verschijnselen, die op een of andere wijze iets te maken heb ben met de tijdgeest. Natuurlijk, zo WINDSTREKEN Öonn. De gezondheidstoestand van de "estduitse schoolkinderen is niet zo ®chitterend Uit een onderzoek is ge keken, dat een derde deel aan chro nische aandoeningen lijdt. In vergelij- flhg met een dertig jaar terug ver ent het meerendeel der kinderen a. een snellere groei. Eaten we voor deze maandag nog eens *en bloempje pikken uit het hoofdste delijke politierapport. Een Haagse reeman 37 jaar oud nam om half ze- 's avonds in Rotterdam de trein aar Den Haag Onderweg viel hij in yaap. Hij liet Den Haag Den Haag om- dat hij niet wist. dat hij er was, noch i erd hij ook maar even gewekt door in. en uitstappende passagiers, even- ,nin door het remmen van de trein, ij 'Seen overigens niet zo te verwon- 1 er®n valt. omdat er in Den Haag al- ,;en maar uiterst keurige mensen de d e'n in- en uitgaan. Hij sliep heerlijk J?°r tot Amsterdam-Centraal en daar as men zo ruw om hem te wekken, bijbetalen, zei de conducteur. Het ^et"d een hele rel. die zijn ontknoping by raet plaatskaartenbureau, de Haagse zeeman zijn Haagse 'komst vergat en een ruit deed sneu- 5®Ien. Dat werd nog een extra-reis lnaf het Amsterdamse politiebureau a de Warmoesstraat plus een proces- v rbaai wegens vernieling. Daarna hij de reis naar Den Haag opnieuw tiV^memen. Of hij op zijn terugreis is gewekt, is niet bekend. houden van een huisdier lijkt in. ii^?r.geval een degelijke huiselijke be- «neid. Maar een man. die er twee le- eid. Maar een man, die er twee 'grote, meterslange slangen op na houdt. plus nog een krokodil, ja. dat wordt toch wat anders. Dat was de klacht, die de vrouw van een man, die dergelijke bezigheden als zijn lief hebberij beschouwde en al die grieze ligheid dan ook onbeheerd in zijn huis liet ronddartelen, bij de rechter depo neerde De rechter vond het ook maar zo-zo en vorderde dat de echtge noot deze dieren het huis zou wijzen terwijl anders mevrouw het recht werd toegekend het huis te verlaten. Hij is helemaal 26 jaar oud, Walter Probyn. maar toch is hij er in zijn jon ge, niet zo erg deugdzame leven al 16 keer in geslaagd de gevangenis te ontvluchten. De laatste keer was hij echter minder gelukkig. Hij wipte, na dat hij over de gevangenismuur was gesprongen, in de eerste de beste auto. die hij zag. Hij meende, dat dit de wagen was een van zijn vriendjes. „Laten we opschieten", zei hij tegen de chauffeur, „want er ging net een politiewagen voorbij". „Je zit er al in", zei de chauffeur, wanthijwasin een wagen van een politieman ge sprongen. Londen III Britse geleerden zullen de inhoud van een blikje vlees gaan controleren. Niets bijzonders, zult u zeggen. Maar in dit geval is het toch wel iets anders dan gewoonlijk. Want het blikje is 109 jaar oud en bevat schapenvlees. Dit blikje werd gevonden in het wrak van een schoener, die in het pakijs tijdens een Noordpoolreis verging. De sche pelingen wisten zich over het ijs te redden en werden later gevonden. Dit blikje werd toen door een van hen mee naar huis genomen en sindsdien als een 'reliek in de familie bewaard. Men wil nu wel eens weten, hoe het met het vlees gesteld is. derbijslag. Tot het inkomen wordt o.a. gerekend: het inkomen van de zelfstandige en zijn echtgenote, opbrengst van vermogen, winst uit het bedrijf e.a. De kinderbijslag voor 't derde kind be draagt 0,38 per kind per dag; van het vierde kind af 0,53 per kind per dag Voor 1958 komt daar nog dé duurtetoe- slag ad f 0,10 per kind per dag bij. Indien u meent aanspraak op kinder bijslag te kunnen maken moet u kinder- bijslaglijsten aanvragen bij de Raad van Arbeid, binnen welks werkgebied u woont. Wanneer en of het veelbeschreven en besproken wetsontwerp Algemene Kinder_ bijslag bij de Tweede Kamer zal worden ingediend, is helemaal niet te zeggen. De heer H. T. te B. komt met de vol gende kwestie: een vader heeft drie in wonende zoons. Een zoon heeft een eigen bedrijf. Zijn twee broers werken in het bedrijf onder gezagsverhouding. Kost en inwoning worden gratis verstrekt. Er wordt door de zoon-eigenaar premie On- gevaallenwet betaald. „Zijn de twee zoons- hulpen ook verplicht verzekerd voor de andere wetten?", zo luidt de vraag. Wanneer wij die vraag trachten te be antwoorden, dan gaan we van de volgen de veronderstellingen uit: a. de vader heeft juridisch geen enkele zeggenschap of deelgenootschap in het bedrijf van de zoon-eigenaar; b. de kost en inwoning wordt gegeven op kosten van de vader en niet °P kosten van de zoon-eigenaar. Indien die veronderstellingen juist zijn, dan bestaat voor de zoons-hulpen geen verplichte verzekering voor de andere wetten. Immers, er wordt door de werk gever, i.e. de zoon-eigenaar, geen loon be taald, noch loon in natura verstrekt. Een van de voor het bestaan van een arbeids overeenkomst (en de verplichte verzeke ring) vereiste 3 elementen ontbreekt, na melijk het loon. Alleen de ongevallenwet kent verplichte verzekering voor perso nen beneden de leeftijd van 21 jaar en voor volontairs en leerlingen, die geen loon (noch in geld, noch in natura) ont vangen. De heer H. S. te S., die een niet bij hem inwonende hulp in de huishouding heeft op 4 dagen in de week, behoeft al leen wekelijks een rentezegel van 50 cent (de hulp is 23 jaar) op de rentekaart te plakken. Voor de overige wetten is het meisje niet verplicht verzekerd. Wij herhalen een eerder gedane mede deling: deze rubriek behandelt uitsluitend problemen inzake de sociale verzeke ringswetten. Wij kunnen de heer J. S. te R. daarom helaas niet van dienst zijn. Vragen omtrent de sociale verzekerings wetten kunnen schriftelijk worden inge diend bij onze sociaal-economische re dactie, Kortenaerstraat 1 te Rotterdam. Ned. dames verloren Tijdens de dubbele volleybal-ontmoe ting FrankrijkNederland leverden de Nederlandse heren te Parijs een goede prestatie door de Franse B-ploeg met 3I te verslaan. De gedetailleerde score luidt: 13—15 15—12 16—14 15—13. Al in het begin van de eerste set bleek het krachtsverschil zeer klein. De Fran sen namen dadelijk een voorsprong en be hielden die tot het einde van de set, die overigens 24 minuten in beslag nam. Vanaf dat moment was het Nederlands zestal over de plankenkoorts heen. Er werd zuiverder aangegeven en bij het smashen beter geplaatst. Ook in de derde set maakte het Nederlandse team met sluitend spel beter gebruik van de Fran se fouten en in de vierde set was de Nederlandse superioriteit onbetwistbaar. De Fransen begonnen steeds meer fouten te maken en er zat maar weinig samen hang in de ploeg, die tegen het einde zienderogen vermoeid geraakte. Het verloop van de dameswedstrijd was al even grillig als de speelsters heten te zijn. De 2900 toeschouwers in de Coufoer- tinsporthal genoten met volle teugen van een levendige, vaak verrassende strijd, welke tenslotte door de Frangaises in vier De 20ste nachtelijke Herfstrit van de K.N.A.C. had een bijzonder aantrekke lijke rit kunnen worden, wanneer het weer maar enigszins had meegewerkt: regen, nevel of liever nog mist. Maar ditmaal schonken de weergoden de officials slechts een prachtige, onbe wolkte sterrenhemel. Juist daardoor is de rit gemakkelijk, zelfs te gemakkelijk geworden. Wel ontmoetten de rijders in de vroege morgenuren op hun laatste kilometertjes nog enkele nevelslierten, doch zij konden het karakter van deze tocht niet meer veranderen. Het was duidelijk: deze rit zou heel veel plaquettes kosten Van de 30 A-klassers veroverden de 11 equipes die geen enkele van de 32 controleposten hadden gemist, er één. In de B-klasse h'ier was 2 ge miste controles nog voldoende behaal den 7 van de 30 gestarte rijders een plak Van Baarn ging het langs goede wegen via Diemerbrug. Avenhorn. Heer Hugo St.-Pancras en Alkmaar naar Bergen: »a een korte rust werden vervolgens, na mid dernacht. zuidelijker streken opgezocht en langs Halfweg. Haarlem en Zwammerdam bereikten de rijders in de vroege ochtend de eindcontrole van Avifauna in Alphen aan den Rijn. De rijders bleken slechts weinig moeite te hebben met de gemiddelden (40 km/u in de A-klasse en 32 km/u voor de B- klassers) en de meeste teams kwamen dan sets werd gewonnen. Na de eerste set 157 voor de Franse ook zeer vroegtijdig in Alphen aan. dames leek de Nederlandse ploeg een1 gewillig slachtoffer van de technisch betere gastvrouwen te zullen worden. Maar onder aanvoering van Ine Hoff werd een tegenoffensief ingezet, dat tot resultaat had, dat de tweede set met 15—10 door Nederland werd gewonnen. De techniek van de snelle Franse dames gaf echter de doorslag. De derde set werd 158 voor Frankrijk en de vierde 1614, nadat Nederland met 1410 had voor gestaan. Tijdens opnamen in Madrid voor zijn nieuwe film, Solomon and Sheba" is de beroemde filmster Tyrone Power tenge volge van een hartaanval overleden. Deze foto laat zien lioe zijn echtgenote Deborah, met wie Potoer in mei van dit jaar te Dallas in Texas huwde de Clinica Ruber in Madrid verliet na een bezoek aan de rouwkamer, waar het stoffelijk overschot van haar man ligt opgebaard. Power, die jh jaar is geworden, heeft in zijn leven meer dan 100 films gemaakt. Betaald voetbal: Hes. eerste divisie A: AGOW 2—Enschede 2 1—2, Ajax 2—Go Ahead 2 2—2, Graafschap 2— Vitesse 2 2—2, Blauw Wit 2—ZFC 2 2, PEC 2—Volendam 2 2—3: B: VVV 2—Feijenoord 2 0—3, SVV 2SHS 2 1—0, PSV 2—BW 2 6—1, Excelsior 2—DWS (A) 1—2. DFC 2—HDVS 2 3—Ql, ADO 2—Rapid JC 2 2—2. Res. tweede divisie B: RBC 2EBOH 2 11, Baronie 2—DOS 2 1—2, Velox 2—Xerxes 2 7-4, Fortuna VI. 2—UVS 2 2—0, DHC 2—NAC 2 1--6, Ei:nkwii k 2Dosko 2 71. Amateurs: Res. Ie klasse: DCV 2—Leerdam Sport 2 2—0. CW 2—SVV 3 3—3, Feijenoord 3—RFC 2 3—2, ADO 3—Gouda 2 1—2, Sparta 3—VFC 2 5—0, Unitas 2—HDVS 3 0—1. Res. 2e klasse A: HBS 2—HW 2 2—3, LFC 2—ADO 4 3—0, DHC 3—VCS 2 3—0, SHS 3— RVC 2 3—2, Quick 2—VUC 2 3—1; B: DFC 3— Sparta 4 0—2, RFC 3—Fortuna VI. 3 3—3, Feijen oord 4—DHC 4 2—0, SVV 4—Excelsior 3 0—1, ONA 3—HOV 2 3—1; C: Excelsior 4—Overmaas 2 13, Musschen 2Neptunus 2 31, Spartaan •20/2—DHZ 2 2—1, Sliedrecht 2—SVW 2 3—4, HOV 3Lekkerkerk 2 02. Res. 3e klasse A: Alphen 2VVSB 2 31, Lugdunum 2—SHS 4 1—3. Roodenburg 2— Blauw Zwart 2 1—2, ASC 2—LFC 3 1—2, Laak kwartier 2UVS 3 41; B: HVV 3VUC 3 4DHL 2Postduiven 2 41, Wassenaar 2 Westerkwartier 2 15, Archipel 2Quick 3 71, UVS 4HBS 3 02; C: Rijswük 2—Rava 2 21, Cromvliet 2—DHL 3 7—3, Te Werve 2— Vlos 2 1—0, VVP 2—BMT 2 7—1; D: Wester- kkartier 3Wassenaar 3 13, Laakkwartier 4 Donk»2 4—3, Quick 4—BEC 2 1—3; E: DCV 3— ES 2 61, Leonidas 2Neptunus 3 23. CKC 2 —Xerxes 3 2—1, VOC 2—Excelsior '20/2 DHS 2—Emma 2 4—2; F: Emma 3—ODS 2 2--0, DCL 2Schoonhoven 2 30. Overmaas 3EBOH 3 21. Leerdam Sport 3Unitas 3 12, Slik kerveer 2—Coal 2 1—2; G: HDVS 4—Flakkee 2 4—4, CW 3—Roekanje 2 2—1. Hillesluis 2— RFC 4 2—5, Excelsior '20/3—Hion 2 2—2; H: Coal 3DDC 2 1—3, Steeds Volharden 2—Hille- gersberg 2 0—3, Overmaas 4—CW 4 1—1, Schiedam 2Dindua 2 10, RDM 2DCV 4 02. De Nederlandse weltergewichtkam- pioen Theo „Tommy" Baars heeft za terdagavond in Reims in een gevecht over tien ronden op punten verloren van de Franse welterkampioen Jacques Her- billon. Voor de Fransman betekende deze wed strijd een laatste vuurproef voor hij op 26 december in Milaan tegen de Italiaan Marconi voor een strijd om de Europese titel in de ring zal treden. Herbillon was van de eerste tot laatste gongslag sterker. Voortdurend had hij het initiatief en de puntenvoorsprong op de in Suriname geboren Nederlandse kam pioen was aan het einde van de tiende ronde dan ook vrij groot. de ontvangen» zaten, geschaard, onthaald op 'n goed hall uur vrolijk, afwisselend en uitstekend tv-amusement, dat de minder goede inzet van de avond ruim schoots vergoedde. De eerste teleurstelling kwam al met de aankondiging van Tanja Koen, die moest mededelen, dat het spel „Plus of Min" wegens ziekte van Johan Bode- ••71 1 graven ndet toon doorgaan. Hoewel men UtUrOVTSlCKlOKj 6 in het Ziddamerikaanse kwartet Los Indies naar onze mening uitstekende plaatsvervangers had gevonden, «dien velen het gemis van een quiz, die nu eemaal algemeen als onverbrekelijk on derdeel van het zaterdagse tv-amuse- ment wordt beschouwd, hebben be treurd. Na het fameuze reisverhaal van Jules Verne „De reis om de wereld in 88 da gen" heeft televisie-regisseur Dick van Bommel van de NCRV zaterdagavond het sprookje van Sneeuwwitje eens door het oog van zijn camera's bekeken en daarbij de zwaar verwaarloosde figuur van Sneeuwwitje's vader ontdekt, die in de persoon van Herbert Joeks heel wat in de loop der eeuwen met betrekking tot zijn dochter gerezen misverstanden en romantische verzinsels uit de weg heeft geruimd. U kunt het geloven of niet, maar die spiegel aan de wand kón helemaal niet praten en met die boze stiefmoeder en haar appel heeft het heus niet zo'n vaart gelopen. Daarvan hebben we ons zater dagavond met eigen ogen kunnen over tuigen. Maar wat Dick van Bommel (onder het motto „Sneeuwwitje en de Dixie- dwergen") allemaal uit die spiegel te voorschijn toverde, was eigenlijk even ongeloofwaardig en charmant als het sprookje zelf. Om te beginnen was daar Eefje de Vries als Sneeuwwitje, die eigenlijk doodgewoon Jo heette, maar die haar bijnaam kreeg, omdat ze alles witter waste dan wit. En dan het kwartet van Enzo Gallo, dat per trein in razende vaart door het programma reed, The Gggji OIlVPFfff*f"l fl tv-"PilOPcptl Stork Town Dixie Kids, die de voorkeur ""veraeeiu iv HenoeHen Onze eerste indruk, dat het maande lijkse bezoek „In 't Pothuis" bij schoen maker Jan (Hahn) Alledag geen onver deeld tv-genoegen zou worden, is in tweede instantie bevestigd. Dit pro gramma moet het bijna uitsluitend van een, overigens zeer matige tekst heb ben, terwijl de visuële elementen, die er krampachtig in zijn verwerkt, tot het lach of ik sohiet-genre behoren. Er zal in dit programma nog heel wat moeten worden veranderd en verbeterd, wil Jan Alledag de schoenmaker worden, die zoals we in de radiobladen lezen „niemand tot last en ieder tot vriend i«". ..-ui Het gemeenschappelijke „hobby"- programma van Alfred Pleiter en Han Rensenibrink wil ook maar niet op gang komen. De moclel-draaiorgelbouwer uit Schiedam en de poppenmaakster uit Alphen ad. Rijn beoefenen ongetwijfeld liefhebberijen, die voor een tv-bezoek in aanmerking toornen, maar de presentatie laat te wensen over. Het i6 allemaal wat stijfjes en er wordt te veel geïmprovi seerd Zo vlot als bijvoorbeeld Han Ren- senbrïnk in de jeugdprogramma's met de dieren manipuleert en er interessante bijzonderheden over vertelt, zo ge dwongen en „geremd" gedraagt hij zich in de avond-programma's. gaven aan een gezellige Jan Plezier en verder wee leuke meisjes, ieder met een gitaar, uit Milaan. The Niberco Blot ters" die toveren konden. The Butter flies, die stapelgek zijn op Dixieland en niet te vergeten de eenvoudige kantoor bediende, die zo graag Bueno de Mes- quita wilde zijn en die in dit moderne televisie-sprookje natuurlijk zijn zin èn Sneeuwwitje kreeg. In samenwerking met Peter Zwart, die voor fraaie deeors„met-dubbele bodem" had gezorgd, heeft Dick van Bommel met heel weinig film en heel veel knappe televisie-foefjes de kijkers, die .voor de 366.114 officieel geregistreer. Na afloop van het NCRV-programma gaf de NTS nog een rechtstreekse Euro visie-reportage uit Parijs van de volley balwedstrijd tussen Frankrijk en Neder land, waarbij de tv-camera's jammer genoeg zodanig stonden opgesteld, dat men maar een onvolledige indruk kreeg van de opstelling der beide ploegen en het spelverloop. Voor de uitslag van de wedstrijd wa ren de kijkers op pers en radio aange wezen, want bij de stand 11 sloeg het Eurovisieklokje van gehoorzaamheid en werd de uitzending stopgezet. In het KRO-programma van zondag middag j.l. heeft men de reproduktie van Oscar van Hemels Klarinetkwintet, dat dit jaar gecomponeerd werd in op dracht van de Stichting „Kunstmaand Amsterdam", kunnen beluisteren. Van Hemel ontpopt zich hier als de melodi eus bij uitstek, die ondanks zijn steunen op quart-quint, of trapsgewijze-thema- tische constructies als werkelijke melo die-vinder zich doet gelden en in zijn lineaire opvattingen toch het moment van samenklank niet versmaadt. Een zuiver gevoel voor de kamermuziekstij van de componist beknot de spelers bij de plichten van een collectiviteit toch weer niet al te zeer in hun solistisch besef en waarschijnlijk hierdoor Is het Hollands Strijkkwartet des te gemak kelijker tot de spontane uitvoering kun nen geraken, die vele luisteraars zal geboeid hebben en die in dit heldere klankbeeld het werk op zijn. gunstigst geëtaleerd heeft. In Vlaardingen Zaterdag heeft 't gewest Zuid-Holland van de Kon. Ned. SchaatsenrQdersbond in Vlaardingen vergadert Daarbji zijn de leden op het Vlaardinese stadhuis ont vangen. Bij de vaststelling van het wed strijdprogramma werden voor het ko mende seizoen de diverse fdelingen met de organisatie van do evenementen be last. Deze verdeling is als volgt De IJsclub Kralingen organiseert de langebaanwed- strijden; Berkenwoude het schoonrijden; Maasland de lange-afstand-wedstrijd (100 km);- Giesen de korte-baanwedstrijden; Oud-Ade de kortebaanwedstrijden voor dames en HOKIJ in Den Haag het kunst rijden. De heer C. van Vliet werd benoemd ter voorziening in de vacature-Voorsluys in 't district Krimpenerwaard. Gouda werd aangewezen voor de jaarvergadering in 1959. Voor Ket trainingsfonds van de KNSB werden gedurende <je vergadering bijdra gen toegezegd door de afdelingen Was senaar 50.—), Ter Aar t9.—IJsclub Kralingen 500.—, gelijkelijk verdeeld over de afdelingen hardrijden en kunst rijden), terwijl door particulieren uit Ter Aar 95.— werd toegezegd. De Vlaradingse IJsclub kreeg toezeg ging van een voorschot voor het kopen van prijzen voor da Westlandtoertocht, welke tocht reeds jaren door deze club wotrdt georganiseerd voor toerrijders uit de wijde omgeving. 2e klas: Spijkenisse—Quick Boys 4—1, RVVH —Hoogvliet 02, Excelsior M's-Gravenzandse SV 2—1, Zwart Wit '28Kozakken Boys 12 Ter LeedeARC 5—0. 3e klas A: Capelle—DOTO 7—3 Monster— Noordwijk 00, Rijnsburgse Boys^—Zwaluwen 0—3, CSVDWGZ 3—1. 3e klas B: Groote Lindt—SHO 1—5. HBSS— TOGR 3—2, SSS—NSW 0—2, De Zwerver- Aalburg 3—1, Excelsior P—Zuidland 1—0. 4e klas A: KoudekerkDie Haghe 14, Hoekse BoysAlphia 40, Scheveningen HS De Lier 5—1, Katwijk—'VWC 1—1, SVOW—RAS 3—1. 4e klas B: Leiden—GWS 3—1, SVGT—Sport- ver, 1935 22, Sportlust '46Bodegraven 62, RCLOegstgeest 20, DEVJOSemper Altius 1—3, 4e klas C: j^elikaan-HVO 1—2, TSBMFB 3—1, MelissantHeerjansdam 14, Unicurb— Bolnes 51, Oranje WitZwervers 73. 4e klas D: AltenaWieldrecht 20, Wijk— WE 11, SleeuwijkJodan Boys 12, Spirit— Roda Boys 2—5, RCV—ASWH 1—2. Om de provdamtitel Drie deelnemers aan het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Zuid-Holland leverden het afgelopen weekend een geweldige prestatie: zij speelden namelijk drie partijen. Daar door is de stand thans overzichtelijker geworden. W. Terlouw uit Bodegraven is, mede gezien de twee nog door hem te spelen partijen, vrijwel zeker van de eerste plaats, maar wie uiteindelijk hem zal vergezellen naar het nationale titeltoernooi valt nog met geen moge lijkheid te voorspellen. Bedoelde drie spelers waren Boer, De Gluyver en Zwetsloot. Zwetsloot greep deze ..marathon' aan om vijf minuten aan zijn totaal toe te voegen. In onregelma tige partijen won hij achtereenvolgens van Boog en Boer, na eerst veel geluk te hebben gehad tegen De Kluyver De laat ste forceerde namelijk via een diepe damzet een zeg om vier stand, die won der boven wonder nog niet gewonnen bleek. Boer scoorde slechts één match- punt. Nog wei tegen koploper Terlouw na een bijzonder ingewikkelde partij in het klassieke genre. In zijn partij tegen De Kluyver, gespeeld in een R"enopetelling, kon hij bij de overganf van het midden- naar het eindspel aan alle dreigingen niet meer het hoofd bieden. In de elfde ronde concentreerde zidh grote belangstelling op het duel De Kluy ver—Van Mourik Eerstgenoemde nam een weinig gespeelde opstelling in, die grote spanningen opwekte Beide combat tanten omzeilden keurig tal van geniepi ge dreigingen waarna, na zeg uren spelen, tot remise werd besloten. Gordijn, de Haagse matador, verstevig de zijn aanspraken op de tweede plaats door Van der Wouden in een klassieke stelling gedecideerd te kloppen. De overi ge resultaten waren: Visser—Geerling 2—0; Goud—De Vries 1—1; Bastemeyer— v.d. Zwan 11. De stand luidt thans: 1. W. Terlouw, Bodegraven 16 matchpunten uit 11 par tijen; 2. F Gordijn Den Haag 13 (10) gunstig staande afgebroken partij; 3. H. N. v. Mourik, Nieuwland 13 ill); 4. J. H. de Kluyver. Vlaardingen (12 (10); 5, 6, 7. F H Boog. Den Haag A Visser. Slie drecht en J. J de Vrie6, Rotterdam 12 (11); 8 J. Zwetsloot, Noordijk 11 (11); 9. S. Boer 10 (11); 10 J J. Bastemeyer 9 (10); 11 T Goud 9 (11): 12. J. W Geerling 8 (11); 13. H. J. vd Wouden 7 (11); 14. A. v.d. Zwan 6 (10) afg. partij. De tweedaagse internationale sabelwed strijd voor equipes te Hamburg, waaraan 7 landen hebben deelgenomen, is door het team van het Rijnland geworfhen. De Ne derlandse ploeg, die uit de Sabreurs, Kar- doius, Van Beem, Tan en Haenen bestond, bezette de tweede plaats. In het individuele klassement werd de eerste plaats ingenomen door de Duitser Woehler met 8 overwinningen. Tweede werd de Belg Van Baelen met 7, derde werd de Duitser Stratman met eveneens 7 gewonnen partijen en Kardolus eindig de op de vierde plaats met 6 gewonnen partijen. Het eindklassement der pliegen luidde: 1. Rijnland (Did) 21 pnt; 2. Nederland 27 pnt; 3 Hamburg (Did) 31 pnt; 4. België 41 pnt; 5. Westfalen (Did.) 63 pnt; 6. De nemarken 90 pnt. De hockey-lan-denwedstrijd tussen de damesploegen van Engeland en Ierland, in Manchester gespeeld, eindigde in een 8—2 zege voor de Engelse dames. De wedstrijd VASHilversum voor de hoofdklasse van de KNSB is voorlopig in 3%—3y2 geëindigd. Drie partijen zijn af gebroken. De gedetailleerde uitslagen zijn: N. Cortlevermr. dr J. H. O. Graaf van den Bosch 10; F. Roessel— dr. F. de Lange 01; W. G. WolthuisJ. J. van Oosterom afgebr.; J. BinkH. van Oosterom 01; J. de JongW. Drieënhuizen 03: J. Veer kamp—H. Hamers VvV2; H Crabbendam W. Plomp 10; H. L. TanA. Hooyer 10; S. B. van MindenoA. Plomp afgebr. J. ^Wilmink—P. E. Bomli, afgebr. vue VFC Roodenbur^ Fluks RKAVV LFC 2e KLASSE A 8 11 Leerdam Sport 8 11 Sliedrecht 8 10 HBS 8 10 Blauw Zwart 8 10 HVV 8 9 Wassenaar Slikkerveer Papendrecht Spartaan '20 DCV Vriendenschaar HOV TIJBB Olympia Vredenburch Wilhelmus RVC CVP Excelsior '20 Alphia Cromvliet GDA DHL Westlandia Leonidas VDL Hion CKC Flakkee Lekkerkerk 's-Gravendeel Overmaas DHZ DHS ODS VOC Usse Warmunda Foreholte THB Hillegom Concordia H 2e KLASSE B 8 12 SVW 3 11 RFC 7 9 Neptunus 8 9 Zwilndrecht 8 9 DCL 8 8 Musschen 3e KLASSE A 8 14 VVSB 7 12 Ripperda 8 11 Celeritas 8 11 Voorburg 7 9 Alphen 8 8 Lugdunum 3e KLASSE B 8 10 Postduiven 8 10 Westerkwartier 8 10 Rijswijk 8 9 Archipel 7 8 Delft 8 8 Vios 3e KLASSE C 7 12 OVV 8 12 Hollandiaan 8 11 Coal 8 10 Dindua 8 9 RKWIK 8 8 Transvalia 3e KLASSE D 7 U Alblasserdam 8 tl RDM 7 10 GSV 8 9 ODI 8 9 Rising Hope 8 9 RGD 4e KLASSE A 6 XI ASC 7 11 Geel Wit 7 9 DOSR 7 9 SJC 7 8 Teijlingen 7 a 4e KLASSE B 's-Gravenzande 7 12 Oranjeplein Hoek v. Holland 7 BEC 8 Delfia 7 Velo 7 Gr. Willem II 7 9 Lenig en Snel 0 Naaldwijk 8 Hermandad 8 Full Speed 7 8 6 8 5 Bodegraven Oudewater Donk Woerden VEP Boskoop Quick Steps Spoor wijk Docos Rava VDS HPSV Maasstraat PDK DRL Duno Stolwijk DDC DRZ PFC Martinit Hillesluis Roekanje Schiedam EDS Dubbeldam ASW Schoonhoven Gélukvogels Heukelum 4e KLASSE C 8 13 Gouderak 6 11 N^euwerkerk 6 9 vvaddinxveen 7 8 Ammerst. SV 6 7 Moordrecht 7 7 4e KLASSE D 3 11 DSO 7 10 Paraat 6 9 ADS 7 8 Tonegido 8 8 Hoornwijck 4e KLASSE E 8 12 Unio 7 11 Te Werve 6 9 Hillegersberg 6 7 Het Noorden 7 7 St. Volharden 4e KLASSE F 7 12 SVDPW 7 9 BFC 8 9 FSV/Pretoria 3 8 Hekelingen 6 8 HWD 7 7 4e KLASSE H 6 10 Strijen 1 10 SSW 7 10 IFC Z 9 Merwede 6 8 Bolnes S 7

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5