Dagblad voor Schiedam en omstreken Rookgordijn goed voor slagveld, maar niet voor de Kamer Minister Staf in moeilijkheden over aanvullende posten Thuis met Kerstmis of met aar I ROTTERDAM-NEW YORK DOOR DE LUCHT om impasse vrijhandelszone te doorbreken Oefening Carillon voldeed verwachtingen aan de Gaskraan open Laffe moord op echtgenote van Britse 11 'ch tmacht-attacl ié Tarief verlaging voor GATT-landen Generaal le Fèvre de Montigny is tevreden Leerzame ervaringen bij troepenverplaatsingen Passagier doodde taxichauffeur Steiger ingestort: 2 kleuters gedood Lijk gevonden tegenover Syrische versterkte post DONDERDAG 20 NOVEMBER 1S58 V. KAMER EN MINISTERS VOOR INGEWIKKELD ZAKEN "D J Toenemende betekenis Zestiënhoven Overstapje Londen Verruiming contingenten in de OEES Status quo voor de landbouwprodukten maar de kachel brandde niet Duitse dader in. bossen bij Swalmen gegrepen 's-GRAVENHAGE, 19 november 1958. Minister Staf heeft in de aanvang van de Tweede-Kamerverga dering van heden wat moeilijkheden met de Kamer gehad over enkele wetsontwerpen tot wijziging van zijn begroting over 1957 het bleek, dat hij de noodwendigheid van deze uitgaven niet ^aar kon maken. he algemene klacht was, dat de begroting veel te ingewikkeld xvas, zodat men geen beeld kon krijgen van het hoe en waarom, he heer Korthals (VVD) sprak zelfs van een soort rookgordijn, dat wel goed is op het slagveld, maar niet in de Kamer. De hele zaak is veel te vaag voorgesteld, zo zei men, er moet meer Maarheid komen. Met ging om enige posten van de aankoop van vliegtuigen, die tenslotte driemaal zo hoog bleken als was geraamd. De heer kucas (KVP) vroeg aan de Kamer duidelijk te maken, dat de Minister niet hoven het defensieplafond was uitgegaan. Vlees en brood De koleninvoer Verlofregeling bij Landmacht -s- Het is thans mogelijk, om half 9 op het Rotterdamse vliegveld in een vliegtuig te stappen en op die zelfde dag om kwart voor 3 aan te komen op het New Yorkse vlieg veld Idlewild. Deze mogelijkheid is geschapen dank zij een samen werking van Morton Air Services en Pan American. Twee uur in Londen De Bcnelux-lanclen, welke zoals bekend willen pogen de impasse bij de onderhandeh'/'gen over de vrijhandelszone te doorbreken, heb ben woensdag officieel hun partners in de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) voorstellen gedaan om te voorkomen, dat per 1 januari a.s. verschil zal ontstaan in optreden t.a-v. de handel tussen de E.E.G--landen en de andere landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.). Blijkens de officiële bekend making achten de regeringen van België, Luxemburg en Nederland hef duidelijk dat onder de huidige omstandigheden geringe hoop be staat dat er principiële overeenstemming over een vrijhandelszone zal kunnen worden verkregen vóór 1 januari 1959, op welke datum tussen de zes landen van de E.E.G. een aantal maatregelen tot vermindering der onderlinge handelsbelemmeringen in werking zal worden gesteld. Hallstein op reis Brits overleg (Van onze speciale verslaggever) ERGENS TE VELDE, donderdagochtend OEFENING CARILLON heeft voldaan aan de verwachtingen. Fouten, welke het vorig jaar, tijdens oefening „Torenklok" werden gemaakt, konden ditmaal worden vermeden en duidelijk is gebleken, welke voordelen het oplevert, de troepenverplaatsingen gedecentraliseerd te laten plaats vinden. Dit is de (voorlopige) conclusie van generaal Le Fèvre de Montigny, nu de klanken van oefening Carillon zijn verstorven. Details zullen nog verbeterd moeten worden. Over het algemeen is de generaal echter tevreden. Zes personen op bejaarden bijeenkomst bedwelmd HET WEER VOOR MORGEN WEINIG WIND nieuwe amsche courant Onderzoek naar prijzen kwam veel te laat Minieter Staf meende, dat in zijn be- «roting ingewikkeldheid niet was te ver- "jnjden. De ontwikkeling der techniek steeds door en ramen is daardoor Ploeilijk, zei hij. Er was 10°/o on zijn be groting bespaard en daar zijn begroting 'e hoogste was, was dat méér dan op 'nadere berotingen. Dat was een bespa nne van 150 miljoen, maar het ging er *°or de Kamer om of aanvullende be grotingsposten tot bedragen van 22 en gn,t 80 miljoen deze bezuiniging niet 'fcniet hadden gedaan. jOok de modernisering van de „Karei -oorman" kwam hierbij ter sprake, die ;h plaats van 17 miljoen. 35 miljoen zou Rebben gekost. Ook daarop ging minister ^'af niet in. Op de overige bemerkingen had de mi- ateter eveneens geen antwoord gereed, -°dat de suggestie aan de hand werd 0e- i"aan om deze zaak maar bij de begroting j.ah defensie te behandelen. Minister Staf zidh dus op een warm debat voor leiden. Be aanvullende begrotingen erd-en inmiddels goedgekeurd. rest van de middag werd besteed >ah het afwerken van de begroting van r-°nomische Zaken, waarmee men tot de ^blieken was gevorderd, v "ierbij vond de heer Peters (KVP), dat at onderzoek, dat de minister had aan gekondigd naar de prijzen van vlees en gaod, wel wat achteraan kwam. Hij C°eg de minister de resultaten van dit i'derzoek te willen bespreken met de chnercomimissies van Economische Za- en voor de Middenstand. Hetgeen minister toezegde. Over de vrijhandelszone zei de heer v*aisse (KVP) nog. dat de coördinatie het buitentarief de harmonisatie zou nhen bevorderen met de elf landen. lj,aardopr de verschillen zo klein moge- ■ji zouden worden gehouden. -Minister Zijlstra merkte hierbij op, dat vrijhandelszone niet alleen als een Cj'raak moet worden gezien van hamdels- j^eittmermgen. Een bedrij&takgewijze ,iat!monisatie zou volgens de minister bij C Engelsen niet op zo groot verzet stui- ljHet was volgens de minister be- <vald niet zo, dat wij rondlopen met een cu?c®Ot van een 19e eeuwse vrijhan- q «zone, waardoor wij geïsoleerd zou- komen te staan. herhaalde nog eens niet te geloven Frankrijk structurele moeilijkheden tl' ondervinden van de concurrentie bin- v.b de vrijhandelszone, als zij maar zorgt t°r een monetair evenwicht. De minis- hoopte overigens, dat men hier aan de verlokkingen van het hoge buitenta rief weerstand zou weten te bieden. De concurrentie van de zes is al voldoende, daar hebben wii de concurrentie van de elf niet bij nodig, vond minister Zijlstra. Ove,- de beperking van de koleninvoer. waarnaar de heer Blaisse had gevraagd kon de minister evenmin iets zeggen. Het overleg over onze eigen positie is, nog gaande, a!« het nodig is, wil de minister de koleninvoer nog meer beperken. Van stopzetten van de invoer kon echter geen sprake zijn. daar dit onvermijdelijk han delspolitieke repercussies oplevert. Bij de afdeling mijnwezen kwam de minister hierop nog even terug. Daarbij deeldf, hij mede, dat sinds 1954 de ko leninvoer uit, Amerika steeds hoger was gewonden, tot deze in 1957 de helft van onze eigen produktie bedroeg. In '58 was deze sterk teruggelopen en de minister verwachtte dat deze het volgend jaar zou zijn gedaald tot een derde van onze eigen Droduktie. Hij zeide voorts nog, dat hij geen bevoegdheid had in te grij pen in de kolenprijzen en dat hij het zelfs niet zou doen, indien hij deze bevoegd heid wel bezat, omdat hij van mening was, dat staatsbedrijven op dezelfde wijze moeten kunnen werken als de particuliere bedrijven. Wat de schrootaffaire betreft vond ook de minister het nodig dat dienaangaande opening van zaken zou worden gegeven. Hij had goede grond om aan te nemen, dat dit binnen niet ai te lange tijd zou geschieden. Daarna repliceerde nog de staatssecre taris dr. Veldkamp waarmee de begro ting van Economische Zaken ten einde was. Deze werd daarop z.h.st. aangenomen. F. S. Voor de Kerst- en Nieuwjaarsverloven voor de Landmacht is een regeling ge troffen, die in grote trekken erop neer komt, dat van de militairen, ingedeeld bij de parate onderdelen, de helft met verlof gaat van 22 december 17 uur tot 29 december 12 uur; de andere helft van 29 december 17 uur tot 5 januari 12 uur. Voor milita'rcn bij vredesopleidingseen- heden is het verlof vastgesteld van 24 december, 's ochtends 5 uur, tot 5 nuari 12 uur. ja- In Marokko zijn dinsdag de 31e verjaar dag van het bewind van Mohammed de Vijfde, verscheidene aanslagen gepleegd, waarbij in totaal acht mensen zijn gedood en zeker 60 gewond. Bij de bekendmaking van deze nieuwe luchtverbinding speelde de dynamische ontwikkeling van Rotterdam als eerste havengebied van het Europese contin gent een grote rol. Kapitein Morton en een vertegenwoordiger van de Amerikaanse maatschappij lieten dit ondubbelzinnig blijken. Het Morton-toestel arriveert om 9 uur Eng. tijd in London Croydon. Vandaar wordt gezorgd voor een verbinding met London-North, vanwaar het Amerikaanse rf0,'"sc?ag is in de zaal Kunstmin te de honderdduizendste Lan- "f'r penning van het Rode Kruis Lundsteiiïer penning gelijk men weet, uitgereiki l/( donors, die voor de vijfde maal af gestaan hebben. De penning iverd uitgereikt door de voorzitter van de centrale medische bloed transfusie-commissie van het Neder- landsche Roode Kruis, dr. J. J. C. P. A. Roovers (links) aan de heer A. J. Drijver, onderwijzer te Gouderak. Jet-toestel om 11 uur vertrekt. Men komt dan om kwart voor 3 Am. tijd in New York aan. Wanneer men weet, dat men „met de zon meevliegt" en de dag 5 uren langer wordt, is het begrijpelijk, dat de terugreis andere tijdsverschillen geeft. Als men 's morgens om 10 uur uit New York ver trekt, zal men eerst 's avonds om kwart voor 9 te Londen aankomen. Men zal óf daar moeten overnachten en dan 's mor gens moeten doorvliegen naar Rotterdam (aankomst 12.30) of diezelfde avond de reis moeten voortzetten naar Schiphol (aankomst 's nachts 10 minuten voor een). Benelux-voorstellen De Europese commissie van de E.E.G heeft haar voorzitter, prof Hallstein ver zocht zich onmiddellijk met de regerin gen van de zes landen van de gemeen schap in verbinding te stellen voor een gedaehtenwisseling over de toestand, die is ontstaan door het onderbreken van de onderhandelingen in het kader van de O.E.E.S over een vrijhandelszone. Het commissielid Rey zal Hallstein vergezel len. Hallstein en Rey zijn hun besprekin gen woensdagavond reeds te Brussel be gonnen met de Belgische minister van buitenlandse zaken. Wigny. De Britse regering heeft inmiddels met alle landen van de O.E.E.S. contact opge nomen ovej: de consequenties van de in werking-treding van de E.E.G. op 1 ja nuari 1959. Het hoofddoel van dit contact is discriminatie op het gebied van de han del te voorkomen. Men wilde niet zeggen of Groot-Brit- tannië een concreet plan hiervoor heeft. Wel werd te verstaan gegeven, dat de regering te Londen een akkoord in prin cipe over een vrijhandelszone als het beste middel ter voorkoming van discriminatie beschouwt. De regeringen van de Benelux landen hebben daarom besloten aan hun partners van de E.E.G. voorstellen voor te leggen, die beogen zoveel mogelijk te voorkomen dat per 1 januari a.s. verschil in behan deling zal optreden van de handel tussen de zes leden van de E.E.G. onderling en de handel dier landen met de overige partners van de O.E.E.S. De Beneluxlan- den hopen, dat hierdoor de besprekingen over een vrijhandelszone weer op gang kunnen worden gebracht De voorstellen, welke alleen aan de O.E.E.S-landen zul len worden gedaan als zij door de E E.G.- landen zijn goedgekeurd, omvatten; 1. Toepassing van de tariefverlaging van 10 pet., die op 1 januari a.s. in het handelsverkeer der E.E.G-landen van kracht wordt, op het handelsverkeer met alle 53 landen van de G.A.T.T. De verlaging van de tarieven zal slechts geschieden, indien de rechten thans hoger liggen dan het toekomstig invoerrecht in het kader van het buiten- tarief der zes landen. 2. Toepassing van de contingentenver ruiming met 20 petdie eveneens per 1 januari in het onderlinge handelsverkeer (Ier E.E G.-landen van kracht wordt. OP het verkeer met de elf O.E.E S.-landen die geen lid van de E.E.G- zijn. 3. De invoerrechten en contingenterin- gen van landbouwprodukten dienen op het huidige peil voor de duur van twaalf maanden te worden gehandhaafd. In die tijd kan de positie van deze produkten door onderhandelingen worden bepaald Volgens de Beneluxvoorstcllcn zou de tariefverlaging ten aanzien van de GATT- landen een eenzijdig gebaar van de zes zijn, doch de contigentenverruiming ten aanzien van de O.E.E.S.-Ianden zou op basis van wederkerigheid en voor de duur van een jaar worden voorgesteld. De voorstellen zullen op 3 december a.s. worden besproken in een bijeenkomst van de raad van ministers van de E.E.G. te Brussel. Tijdens een interview met, de journalis ten sprak de generaal er zijn diepe leed wezen over uit, dat deze oefening een do de heeft gekost; het kleine meisje uit Emmen, dat door een kogel uit een pis tool dodelijk werd getroffen. De oefening verliep goed, dit ongeluk, dat in feite bui ten de oefening plaatsvond, werpt echter een droeve schaduw over Carillon. „Het onderzoek kan op het ogenblik niet wor den voortgezet", aldus de generaal, „om dat de militairen, die erbij betrokken wa ren op het ogenblik niet gehoord kunnen worden. Onze gedachten gaan uit naar de diep-getroffen ouders.... We hebben het bericht over dit ongeluk met ontsteltenis vernomen". Verder blijken zich tijdens de oefe ning twee kleine ongelukken te hebben voorgedaan. Een jeep sloeg over de kop, doch niemand van de inzittenden werd ernstig gewond. En voorts brak een chauffeur zijn arm. Wat de tot dusver bekende ervaringen betreft: de opkomst van de klein-verlof- gangers is de militaire autoriteiten mee gevallen. Van de in totaal vijfhonderd man hebben slechts enkelen zich niet gemeld. De opgeblazen bruggen en atoombomaan vallen waren volkomen verrassingen, al moet hierbij worden aangetekend, dat het voor Nederlanders toch wel erg moeilijk is zich geheel en al in een oefening in te leven. „Ik heb", aldus generaal Le Fè vre de Montigny, „het gevoel, dat hier en daar verbindingen tot stand zijn geko men, die gezien de „vernielingen" niet tot stand hadden mogen komen. Grote waardering had de generaal voor het optreden van de commandant van het Bataljon Grave, die, toen bleek dat, na dat een klein deel van zijn bataljon de brug bij Arnhem was gepasseerd, de brug was „uitgeschakeld", op de enig juis te wijze reageerde. De commandant gaf de achtergebleven troepen de opdracht zich terstond te verspreiden en af te wach ten- „Een bijzonder goede en snelle reac tie", aldus de generaal, „ik heb hem daar persoonlijk voor gecomplimenteerd". En dan de geruchten. Geruchten zijn voor militairen levensgevaarlijk. Ook tijdens deze oefening zijn ze weer opge doken. „Men" zei, dat de brug bij Zut- phen „vernield" was en kijk, er waren kleine eenheden, die zich daardoor lieten misleiden en de weg over Arnhem kozen. Dat de brug bij Arnhem werkelijk was „vernield" mocht een welgekozen bestraf fing heten voor de goedgelovigen, die zich door de niet gecontroleerde geruchten van het „goede pad" hadden laten afbren gen. Oefening Carillon is afgelopen. Of er het volgend jaar een dergelijke oefening zal worden gehouden, staat nog niet vast. Wel staat vast. dat bjj deze laatste oefe ning opnieuw veel ervaring is opgedaan op het gebied van de troepenverplaatsin gen en dat er, ondanks de algemene tevre denheid. speciaal ten aanzien van het opmarsplan uit het zuiden, enkele punten opnieuw in overweging zullen worden ge nomen. Bij zes personen te Kloetinge, onder wie vijf bejaarden, hebben zidh woensdagmid dag verschijnselen van gasvergiftiging voorgedaan, doordat bij vergissing de hoofdkraan van een gasbuis in het vereni gingsgebouw was opengezet ofschoon deze buis nog niet was aangesloten. De slacht offers werden in bedwelmde toestand naar hun woningen overgebracht, maar gelukkig heeft geen van hen nadelige ge volgen van de vergiftiging ondervonden. De bejaarden waren bijeengekomen in het verenigingsgebouw in de Nieuwstraat. De echtgenote van ds. Kloosterman, die de leiding va,n deze middagen heeft, had. in de veronderstelling dat de buis reeds op de gaskgchel was aangesloten, aan een schilder gevraagd, de gaskraan open te zetten. De schilder voldeed aan dit ver zoek. Omstreeks vier uur werden de vijf bejaarden, drie mannen en twee vrouwen, en mevrouw Kloosterman zelf onwel. Aanvankelijk dacht men, dat dit kwam door de lucht van de terpentijn uit de nieuwe verf. Nadat de zaal ontruimd was, heeft de politie de oorzaak van de be dwelming ontdekt. Hel VARA-programma „Dit is uw leven" betrof gisteravond een stuk biografie van de Engelandervaarder KLM-piloot Harry Guyt uit Den Haag. Op de foto enkele figuren uit de interessante reportage van links naar rechts: gezagvoerder Harry Guyt, de leider Bert Garthoff, mevr. Scndomine, Nederlandse van afkomst en pastoor Kees van Doorn, de helper in Toulouse. In de bossen tussen Swalmen in Lim burg en de Duitse grens is gisteravond omstreeks tien uur een Nederlandse taxichauffeur oven/allen en gedood.. De overvaller heeft hierbij van een vuur wapen gebruik gemaakt. Uit eerste in formaties zjjn voorlopig de volgende fei ten bekend geworden. De chauffeur vervoerde een Duitser, af komstig uit Beieren, van Venio naar de Duitse grens. Op een stil -edeelte van de weg, die bij Swalmen tussen de bossen loopt, werd de overval gepleegd. De auto reed tegen een boom op, de passagier maakte zich uit de voeten. Een andere Duitser die langs reed waarschuwde de grenspost en de politie, die aanstonds op achtervolging uitging. Het is gelukt dc passagier in de bossen aan te houden. Hjj is inmiddels reeds naar Roermond vervoerd. Uit het door de politie ingestelde onder zoek is niet gebleken, dat hjj de overva1 Bij het herstel van een woning aan de Pastoorswal te Roermond is gis teren een steiger ingestort. Twee kinderen werden door de vallende palen en plan ken getroffen en vrijwel op slag gedood. Het waren een vierjarig meisje van de familie Geenen en een even oud meis je uit het gezin Luyten. De gebrs. C. uit Roermond en de heer Van T. uit Weert waren bezig met het voegen van de voorgevel van het pand. Naarmate het werk vorderde, braken zii de steiger af. Zij waren tot de eerste verdieping gekomen toen zij bemerkten, dat dé steiger van het huis losliet en in stortte. Eén van de gebrs. C. kon door een raam in het huis springen, de ander Weef aan dc sponningen hangen. De heer Van T. viel echter en werd aan hoofd en armen gewond. Op straat waren kinderen uit de buurt bezig met bet hoepelspel. De scare vloog uiteen, toen de steiger begon te vallen. Vopr de twee vierjarige meisjes was het echter te laat. De plaatselijke politie stelt een onderzoek naar de schuldvraag bij dit tragische ongeval in. Israël heeft gisteren bü de Syrisch-ïsraëlische bcstandscommissic een klacht inge diend, waarin wordt gezegd, dat op zeventien november Syricrs op Israëlisch gebied zjjn doorgedrongen, en daar de echtgenote van de Britse luchtmacht-attaché in Israël, mevrouw Doran, hebben doodgeschoten. Het lijk van dé 48-jarige mevrouw Doran, die sinds maandag werd vermist, werd gisteren aan de oever van het Meer van Galilea gevonden. Volgens Israëlische functionarissen was bij het onderzoek gebleken, dat het slacht offer door twee personen was gedood, die het ljjk in het riet hadden verborgen. Het spoor van de moordenaars had men kun nen volgen tot de rivier de Jordaan, te genover een Syrische versterkte post. Mevrouw Doran was maandag vanuit een hotel ten noorden van het Meer van Galilea, waar zij logeerde, vertrokken voor een wandeling naar de ruïnes van het oude Kapernaum en naar de plaats waar' dé Jordaan in het meer uitstroomt. Overwegend droog weer met enkele verspreide opklaringen eir hier en daar mist. Weinig wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Vrijdag 21 november: zon op 8 09, onder 16.42; maan op 14.42, onder 2.49.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1