Maatschappelijk werk slaagt als het leeft in het volk Onmaatschappelijkheid kost ruim f 250 miljoen per jaar 1 PHILIPS Radiocursus „Openbaar Kunstbezit gaat derde jaar van zijn bestaan in Unie van katholieke bejaarden heeft grote toekomstplannen ,Men zal met onze inzichten rekening moeten houden" GERO Zilveren Godspenningen voor Nederlandse bisschoppen Diakenen met veel te weinig geld De boer? Geen waardering en altijd maar opgejaagd ..Photoflux 175.000 in 1959 y b Vijftien mille voor kunstwerken Indiase belangstelling voor Internationale Bouworde Recordprijs (bijna 6 ton) voor een Picasso Meer dan 100.000 abonnees? ineïV p. "i (gero) Geheugensteuntje Christelijke legitimatie DONDERDAG 20 NOVEMBER 1958 PAGINA 3 MINISTER KLOMPé Menselijk geluid Repatrianten *iin. Het verhaalsrecht Onmaatschappelijkheid Replieken Ook u maakt zulke leuke foto's De feilloze flitslampjes cl t>e*V T "5>$ etl van de moderne gedistingeerde model ij in Gero Zilvium. De schoonheid van en vorm en de diepe rijke glans geven ^achet aan Uw tafel. Uw Gero-leverancier ai U Evolution, model 248, gaarne laten ^Wonderen. e&t tneMctticefiifd paauitie Het Gero Spaarkrediet: ItlD Een artikel voor Uw leven, PVfl op aantrekkelijke voorwaarden en tóch de cassette gratis Levensavond Maatschappelijk iverk Voor 15 mille Kleurendia'' s Ook buitenlandse ..scholen' Vergeleken bij 1957-58 Gedurende deze winter IV2 pet. minder melk etUisa streeft naar De diakenen Ondertrouwdatum wordt nog nader bekeken 's-GRAVENHAGE, 19 november 1958. Het lijkt wel of liet maatschappelijk werk nog altijd meer een theo- ^tisolie aangelegenheid is dan een individuele maatschappelijke hulp- ^lening. Dat was al gebleken bij de algemene beschouwingen over de "egroting van Maatschappelijk Werk. Men spreekt meer in theoretische tefttien, dan in termen van sociale nood. Dat is wel enigszins begrijpelijk a|s men bedenkt, dat deze hele zaak nog in opbouw is en dat er nog 'llerwegen moet worden geëxperimenteerd, voordat men weet, hoe men 1,1 de praktijk de vele vraagstukken moet aanvatten, die hieraan inhaerent Maar men bedient van de andere kant wel te bedenken, dat de periode }an de opbouw der theorie niet mag gaan ten koste van de praktijk en is voor deskundigen maar al te aanlokkelijk deze theoretische vraag zieken tot in de finesses uit ,te diepen. Tot schade intussen van de 'langstelling, die dit maatschappelijk werk verdient. Minister Klompé kon misschien niet veel anders doen dan in haar Zwoord op de algemene beschouwingen de gedaohtengang van de Kamer V°lgen, maar zo doende stiet ook zij grotendeels op de „graue theorie", e vijand van de sociale hulp. Toch zag zij wel kans het maatschap pelijk opbouwwerk een menselijke trek te geven, toen zij zeide, dat dit werk al leen kan slagen, als het leeft in het volk. Men moet niet van boven af, zo zeide zij, de gemeenschap nieuwe vormen opdrin gen. Allereerst is nodig de zelfwerkzaam heid, het elkander helpen. Dit elkander I helpen moet plaatselijk beginnen. Plaat- selijk kan men zeggen: wat heeft men hier nodig? Een dorpshuis bijvoorbeeld. Maar men kan niet beginnen met een dorpshuis als er >geen leiders zijn. Dus valt er dan niets anders te doen, dan mensen bijeen te brengen, deze voorlichten en bewust maken met de vraag: wat moeten we sa men doen. Men moet beginnen bij de kleine groep, die elkaar ontmoet. Men moet uitgaan, zei minister Klompé nog maals, van de zelfwerkzaamheid der be volking. Natuurlijk moest men ook lande lijk helpen, maar met behoud van een eigen verantwoordelijkheid en eigen vrij heid. Daarom kan men niet zeggen: zus of zo moet het. Dat hangt af van allerlei plaat selijke en andere omstandigheden en zo zou men dan ook een slechte dienst be wijzen aan het opbouwwerk. Dit was het beste menselijk geluid, dat bij de behandeling van deze begroting werd gehoord. Over de wetgeving sprekend had minis ter Klompé het over de geldelijke en ma teriële voorzieningen ten aanzien van de kosten van levensonderhoud ter vervan ging van de armenwet. Men wete, dat de voorganger van minis ter Klompé telken jare lastig werd ge vallen met de vraag, wanneer hij nu ein delijk eens zou komen met een herziening van de verouderde armenwet. Minister Klompé is daar merkwaardi gerwijze nooit naar gevraagd, maar zij kwam nu met de mededeling, dat een verhaalswetsontwerp de ministerraad was gepasseerd, die gebaseerd was op de aanpassing van de armenwet aan de hui dige rechtsovertuiging. Dat zal dus waar schijnlijk willen zeggen, dat hier een be perking van het verhaalsrecht is voorbe reid, zoals dat bij de herziening van het B.W. reeds uit de doeken is gedaan. Wat de ontwikkelingsgebieden betreft, zei de minister, dat men zich moet afvra- ge" wat na 5 of 10 jaar als noodzakelijk zal worden verwacht. Men heeft slechts te zorgen, dat de economische en technische veranderingen de mensen niet overvallen, welke, als zij de mensen overvallen, hen niet gelukkiger maken. Over de onmaatschappelijkheid zei zij, dat deze per jaar een schade aan de ge meenschap veroorzaakt van 250 miljoen. Men kan daarom niet zeggen, dat er voor 60 gezinnen 60 ambtenaren nodig zijn en dat dit geld wegsmijten is. Ten eerste is een bedrag voor de woonoorden op de be groting 'gebaseerd op 80 gezinnen, dus geen 20.000 maar 15.000 per gezin. Maar met een schade van 250 miljoen voor de gemeenschap is dit een experiment, dat moet worden doorgezet en dat is het ant woord op de verleden jaar gevraagde be zinning voor de tijd van één jaar. Het particulier initiatief en de gemeen ten vragen steeds weer adviezen in deze zaak en daarom óók is het niet verant woord deze woonoorden te stoppen. Men moet zoeken naar de wegen waarop deze zaak in goede banen kan worden geleid. Over een wetsontwerp tot toezicht op bejaardentehuizen wordt interdepartemen taal overleg gepleegd. de gouverneur. Het overleg hierover loopt echter nog. In antwoord op het bezwaar, dat de heer Kikkert (C.H. had gemaakt tegen een mi nisteriële beschikking betreffende toewij zing van woonruimte op de dag van het huwelijk hij zag in die toewijzing een bevoorrechting van een bepaalde volks groep (katholieken die voor de wet huwen en soms veel later kerkelijk) zei minis ter Klompé, dat speciaal voor grote ge meenten ernstige moeilijkheden zouden ry'zen, indien de door de heer Kikkert aanbevolen ondertrouwdatum richtingge vend zou zijn. Zy wilde deze kwestie na der bezien. Vervolgens werd gerepliceerd. Mej. De Vink (K.V.P.) légde nog eens de nadruk op de voorlichting, omdat het bij maat schappelijk werk vooral aankomt op vrij willigers. De heer De Graaf (K.V.P.) vroeg, waarom Ambonezen in Nieuw-Gui nea te werk gesteld moeten worden. Hier door zou er iets gewijzigd zijn in het be leid, zo meende hij. Met de beschikking inzake de woon ruimtetoewijzing, zei hij, ook moeilijkhe den te hebben. Door een wettelijk huwe lijk te sluiten zonder dat het huwelijk be leefd gaat worden, dreigen goede tradities te worden verstoord. Z.i. moet de minister deze zaak nog eens nader overwegen. Mevr. Ploeg-Ploeg (P.v.d.A.) diende nog een motie in, waarin de minister verzocht werd het aantal gezinsoorden sterk in te krimpen. De minister antwoordde hier op, dat de adviezen, die erover zijn aan gevraagd moeten worden afgewacht. Over de motie zou heden worden gestemd. De begroting werd tenslotte z.h.s. aan genomen. Nog goedgekeurd werd het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1958 van het departement van Maatschappelijk Werk. Met het oog op de versnelde repa triëring uit Indonesië en daarmede ver bonden factoren wordt voor de gewone dienst 33.901.000 en voor de buitengewo ne dienst 1.270.000 meer aangevraagd. Wat de huisvesting der repatrianten in Nederland aangaat: per 1 januari 1962 is er voor 8670 gezinnen de beschikking over 7350 woningen. Dat zijn er dus 1320 te kort. Maar er blijkt nogal animo voor Amerika te zijn en wanneer alle drie duizend gezinnen daar kunnen worden op genomen, dan zouden er zelfs woningen overblijven. Het zal moeilijk zijn de oudere generatie van de Ambonezen te verspreiden. Daar, waar de woonsituatie in de kampen niet slecht is, zou die oudere generatie er kun nen blijven. De nieuwe generatie zou in de steden kunnen gaan wonen. Naar aanleiding van de vraag om toe lichting op de post passagekosten voor Ambonezen naar Nieuw-Guinea deelde minister Klompé mee, dat de vraag was gerezen of Ambonezen, die een admini stratieve opleiding hebben gehad, admini stratief werk in Nieuw-Guinea zouden kunnen doen. Enigen hebben zich aange meld en hun namen zijn doorgegeven aan De Internationale Bouworde van pater Werenfried van Straaten neemt van 20 tot 22 november deel aan de vergadering te Parijs yan het coördinatiecomité voor internationale werkkampen der UNESCO. De Indiase minister van Onderwijs, Schri- mali, die aan de UNESCO-conferentie te Parijs deelneemt, heeft de wens te kennen gegeven met de Internationale Bouworde te spreken over haar werkmethoden in de minder ontwikkelde landen. In India bestaat grote belangstelling voor de bouworde, zowel van officiële zij de als van de zijde der jongeren. Ook de oprichting van het „Technisch Instituut" in de Internationale Bouworde heeft in verscheidene landen de aandacht getrok ken. De leden van dit instituut verbin den zich minstens een jaar voor de bouw orde te "werken. Thans werkt 'n groep van 15 Duitse, Oostenrijkse en Zwitserse tech nici in een melaatsenkolonie in Ethiopië, waar zij deze week gereed gekomen zijn met de bouw van 15 paviljoens. VERITABLE Twee New Yorkse kunsthandelaars heb ben woensdagavond op een veiling t.e New York 152.000 dollar (bijna 6 ton) betaald voor een vroegere Picasso, getiteld „Moe der en Kind". Men neemt aan dat dit de hoogste prijs is die ooit op een veiling voor een Pivaso ós betaald. Het schilderij, dat in 1903 is gemaakt, was een van de 29 Franse meesterwerken uit de impres sionistische en de hierop volgende periode die op de veiling werden aangeboden. De schilderijen behoorden tot de collectie van Arnold Kirkeby. Een Cézanne bracht 125.000 dollar op. e» Van onze Amsterdamse redactie) Op 19 januari a.s. zal de radiocursus „Openbaar Kunstbezit" baar derde jaargang beginnen met de eerste bespreking van een kunstwerk, dat in kleuren pro dukt i e verstuurd is. Naar nien hoopt naar meer dan honderd duizend leden.... Want bet is geen ijdele verwachting van het bestum dit verheugend grote cijfer, dal gebaseerd is op het aantal abonnees, da! nu reeds, terwijl de propaganda-actie nog moet starten, zich al weer beeft aangemeld. Dat zijn er namelijk 60.000. De cursus ving in 1957 aan met 78.000 leden en had er vorig jaar 98.000, van wie meer dan 10(10 wonen in de West en verder in bijna alle landen ter wereld, tot Australië, IJsland en Irak toe. (Van onze verslaggever) De Unie van Diocesane Katholieke Bonden van Bejaarden en Gepensio neerden beeft grote toekomstplannen. Dit bleek wel uit de woorden van Unie-voorzitter Th. Steinmetz, gesproken tijdens de jaarvergadering, welke woensdag iii Rotterdam werd gehouden. Gezien de groei van de Unie aan liet eind van dit jaar zal men meer dan 40.000 leden hebben wordt er gedacht aan bet oprichten van een eigen bureau voor de ver- rióh'tiii" van talloze secretariaatswerkzaamheden; aan een intensieve propaganda naar buiten, aan lrct verstrekken van legitimatiekaarten voor alle leden, etc. Toekomstplannen, die alleszins reëel zijn, omdat de Unie steeds meer in omvang gaat toenemen. a»' <reklf °mber«t'r' >',50 «O'' Zilvium - rv®ardigd van zilverwit ondermetaal, bedekt een laag zuiver zilver op basis 90 gram. Maar toch acht men dit niet van de groot ste betekenis. „Want, zo zei de heer Steinmetz, van nog groter belang is het, dat bejaarden van verschillende rang of stand tot het inzicht komen, dat het bejaardenvraagstuk een probleem is, dat alle bejaarden aangaat. Er bestaat nog al tijd een tekort aan begrip over het be lang van onze organisatie. Wij moeten voorkomen, dat wij als katholieken ach teraan komen. Onze invloed moet zodanig worden, dat met onze inzichten terdege rekening wordt gehouden. Van groot be lang is voorts ook, dat wij onze zelfwerk zaamheid cn zelfverantwoordelijkheid be waren: wij moeten in alle opzichten ons zelf blijven". Er kwamen op deze jaarvergadering naast de gebruikelijke agendapunten ook enkele voorstellen van de diocesa ne bonden aan de orde. Het belangrijkste voorstel was afkomstig van. de bonden uit Utrecht, Groningen en Breda, om het ledenblad van de Unie „Levensavond" maandelijks te laten verschijnen. De Bre dase Bond had hieraan nog het voorstel vastgeknoopt, over te gaan tot een contri butieverhoging, om zodoende een finan ciële basis voor het blad te scheppen. Tegen dit laatste voorstel verzette zich echter de Haarlems-Rotterdamse bond. Na een uitvoerige en soms wel eens even felle discussie, werd een tussenvoorstel geaccepteerd. De extra-kosten van de maandelijkse verschijning van „Levens avond" zullen nu gezamenlijk worden ge dragen door de Unie en door de Diocesa ne bonden. De Bond van 's Hertogenbosch had voor gesteld, 'n urgentieprogramma op te stel len. Dit voorstel werd geaccepteerd, met dien verstande, dat het Unie-bestuur zal overwegen of het mogelijk is tot een ur gentie-programma te komen, zonder af breuk te doen aan de zelfstandigheid van de Diocesane bonden. Een voorstel van dezelfde bond. om bij de K.V.P. te pro beren, contributie-verlaging te verkrijgen voor leden van de K.V.P. boven de 65 jaar, werd eveneens aanvaard. Een suggestie, om eens te proberen, een aandeel te krijgen in de opbrengst van een S.U.S.-actie, werd door het be stuur overgenomen. De heer Steinmetz deed in dit verband eveneens de toezeg ging, dat hij ook bij een andere instan tie zal aankloppen om financiële steun, in verband met de plannen, die de Unie heeft. Op een desbetreffende vraag deel de de heer Steinmetz mee, dat de Unie aan alle gemeenten heeft verzocht, de a.s. verhoging van de A.O.W.-uitkering zonder meer uit te keren, dus zonder kor ting van dit bedrag op de sociale bijslag. Schiedam en Vlaardingen hebben inmid dels bericht, aan dit verzoek gevolg te zullen geven. Er werd op deze vergadering ook nog 't woord gevoerd door enkele gasten, o.a. door dr. A. D. W. Tilanus. voorzitter van de Nederlandse Federatie voor Bejaarden zorg, mr. F. Hoeben, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Federatie voor Bejaardenzorg, die o.a, een financiële deelneming van de Unie in de Federa tie bepleitte, de heer Van Geel, vertegen woordiger van de Belgische Federatie van Katholieke Bejaarden en door de heer G. Z. de Vos, wethouder van sociale zaken van Rotterdam. „Wij, katholieken, aldus de heer De Vos zijn teveel vergeten, dat de bejaarden geen rest-groep vormen. Want het is onze opdracht, om gezamenlijk, oud en jong, te werken aan de volmaaktheid van de we reld. Als zodanig kan er dan ook geen sprake zijn van een bejaardcnproblcem". Meer sprekend in zijn kwaliteit als wet houder zei de heer De Vos, dat de be jaarden alle recht hebben op zelfbeschik king. „De overheid heeft daarnaast de taak, een klimaat te scheppen voor deze zelfbeschikking. Zij zal ook moeten zorgen voor bejaardentehuizen e.d., maar zij moet tevens kunnen voorkomen dat de bejaar den daarin terecht komen door het verle nen van financiële tegemoetkomingen. Dit is overigens geen eenvoudige taak. Voor Rotterdam is bijvoorbeeld uitgere kend. dat zo omstreeks 19651970 2200 be jaarden ten laste zullen komen van de overheid. Dit zal een investering vergen van 24 miljoen gulden". Naast alle officiële besprekingen heb ben de afgevaardigden van de verschil lende bonden op deze vergadering ook nog kunnen luisteren. En»wel naar mejuffrouw W. A. L. Hillen, die een causerie hield over 't maatschappelijk werk in deze tijd. in haar rede zette mejuffrouw Hillen het verschil uiteen tussen de „armenzorg" van vroeger en het moderne maatschap pelijk werk, dat zich richt tot alle ran gen en standen, arm of rijk. De dag werd begonnen met een h. mis opgedragen, door de geestelijk adviseur van de Unie, pater A. van Dieren o.p. De cursus is zo langzamerhand bij ieder een bekend en behoeft dus geen nadere om schrijving. Wat iedereen wel zal interes seren zijp de nieuwigheden, die er bij zijn gekomen. Dat is dan allereerst de wissel- lijst, een wens van zeer vele abonnees. Voor een spotprijsje vier a vijf gulden zullen zij zich zo'n handige lijst, welke door de stichting zelf is uitgedacht en waarop dan ook patent is aangevraagd, kunnen aanschaffen teneinde het te be spreken kunstwerk iedere week in repro- duktie aan de kant te kunnen hangen. Zo heeft men tevens een geheugensteun tje gekregen om op maandagavond van 18.50 tot 19 uur de radio af te stemmen op de betrokken zender die de „kunst historische le6" geeft. Dat werd namelijk nog al eens vergeten omdat het tijdstip zoals uit een door het Prins Bernhard- fonds gehouden enquête destijds gebleken is velen niet eonveniëerde. De stichting heeft getracht iets later te mogen uitzen den, doch de Ned. Radio Unie kon aan dat verzoek helaas niet voldoen. Een tweede attractie, bestemd voor de oud-leden die zich opnieuw opgaven, is de verloting van kunstwerken van jonge levende kunstenaars. Vorig jaar is daar voor vijf mille uitgetrokken. Thans zijn voor 15 mille 100 ingelijste schilderingen en tekeningen aangekocht van artiesten uit alle provincies. De gelukkigen die een prys gewonnen hebben, horen er wel meer van. De toegift van de gratis museumkaart voor 52 kunstinstellingen in den lande krijgen alle leden dit jaar ook weer. Prof. di-. J. G. van Gelder uit Utrecht, de voor zitter van de stichting, verklaarde dat van dit educatief propagandamiddel tot nu toe zeer ruim gebruik gemaakt is: minstens 60.000 leden deden er hun kunstzinnig voordeel mee. Het spreekt vanzelf, dat men vooral de jongere generatie graag wil bereiken. Er werd al veel propaganda op de scholen gemaakt, maar met kleurendia's probeert men de interesse levendiger te maken. Tientallen scholen hebben al een of meer abonnementen op de cursus. Wellicht dat het gebruik van de dia's dit aantal in sterke wte zal vergroten. De abonnees zullen in de jaargang 1959 ook met buitenlandse kunst geconfron teerd worden. Er worden werken van Franse impressionisten en van andere bui tenlandse in Nederlandse musea vertegen woordigde „schölen" getoond. Zij, die prijs stellen op het bezit van de complete iaargang 1957 in band, kunnen die tegen de prijs van f 12,50 iets duurder dan de cursus omdat ze nagemaakt moest wor den nog krijgen. Voor de jaargang 1958 bestaat thans nog de inschrijvingsmoge lijkheid (a 9.75 inclusief opbergband. Postgiro 1665). De cursus 1959, die even duur is, kan ook als St.-Nicolaasgeschenk cadeau worden gegeven. Het buitenland is zeer geïnteresseerd in de werkwijze van de stichting, ook al door de propaganda die gemaakt is in het Ne derlands paviljoen op de Expo en door de uiteenzetting die op het XJnescocongres een paar weken geleden in Buenos Aires is gegeven. De bijval daar was groot en culturele deskundigen stonden perplex! België cn Engeland stellen serieuze pogin gen in het werk een dergelijk initiatief op touw te zetten, Amerika en andere lan den voelen er eveneens zeer veel voor. (Van onze Haagse redactie). Het Produktschap voor Zuivel raamt de melkaflevering in de periode van 9 november tot 25 april van het volgend jaar 1,5 pet lager dan de vorige winter het geval was. Bij deze berekening r.yn betrokken de ruwvoederpositie, de groot te van de huidige melkveestapel, de hoe veelheid krachtvoer, de conditie van het melkvee en de vorst. Bij strenge vorst en indien de omvang van de melkveestapel zou tegenvallen, zou de totale melkaflevering zelfs 3 pet lager kunnen liggen dan vorig jaar. In het gunstigste geval zal dit 1 pet zijn. De invloed van de bestrijding van de runder-ziekte Abortus Bang waarvoor minister Vondeling 5 miljoen heeft be schikbaar gesteld, zal naar de mening van het bestuur voor deze periode nog te verwaarlozen zijn. «tj?e voorzitter van de Memisa, de Medi- htissie-actie, deken B. G. Henning ?en .otterdam, heeft alle Memisa-afdelin- «oï,Uitgenodigd voor de jaarlijkse bijeen- Wt" in het Groothandelsgebouw voor 23 november. De besprekingen Sowijd zijn aan de aanstaande kerk- f j7"c°llecte, die naar wordt verwacht, 5.000 zal opbrengen. <laa A. Melchior vertelt over zijn reis lil^, het Amazone-gebied en draait de ■.Amazonae, hel en paradijs'!. DEN BOSCH, ivoensdag DE GODSPENNING, tastbaar symbool van onze verbondenheid met de Kerk der Stilte achter het IJzeren Gordijn en tevens teken in brons van onze vrijheid, is gisteren in Den Bosch officieel uitgereikt aan het Neder landse Episcopaat. Mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coadjutor van Den Bosch, heeft namens de aartsbisschop, die momenteel in het buitenland verkeert, en mede namens de overige Nederlandse bisschoppen de speciaal in zilver geslagen penningen in ontvangst, genomen uit de handen van pater R. Stoffels s.j., geestelijk leider van Oostpriesterliulp-Ne-derland. Deze officiële overdracht betekent een stimulans bij de aaqgtaande verkoop van de bronzen Godspenningen, waarvan er momenteel 100.000 exemplaren in aanmaak zijn op 's Rijks Munt te Utrecht. Katholiek Nederland zal nu in samenwerking met het r.-k. Huisvestingscomité Actie Oost- priesterhulp-Nederland en het Comité Middagklok-Noodklok de bezorgde liefde voor de Kerk der Stilte opnieuw gestalte geven. Zeer speciaal wees pater Stoffels op de grote verantwoordelijkheid, welke elk lid van Christus Mystieke Lichaam heeft ten opzichte van de Kerk in Nood Men zou deze penning een Christelijke legitimatie, een herinnering aan de nood zaak tot bidden, een gedachtenis aan de vervolgden kunnen noemen. Onze vrijhei^, aldus de heer C. G rijft oen, pers- «n propoganda-chef van Oostpriesterhulp- Nederland, legt ons toch verplichtingen op. De plicht der vrijwillige verbonden heid met hen, die lijden omwille van de waarheid stelt zijn eigen taken.. De Gods penning zal daarbij helpen. De heer H. Holzhaus van de K.R.O. wees op het verband dat er moet bestaan tussen de Actie Middagklok en de Gods penning, in dier voege, dat de Middagklok noopt tot het bidden van het gebed, dat op de penning staat geschreven. „Het is opnieuw de caritas-gedachte", aldus mgr. Bekkers aan het slot van de eenvoudige plechtigheid, „die ons samen bundelt in de Kerk, juist in deze tijd. Door middel van de Godspenning krijgen wij een kans een contact met God te slui ten in de vorm van een gebedspraktijk, welke een mach! rapen zal blijken te zijn tegen het Godloos communisme. DE FOTO LAAT ZIEN hoe mgr. Bekkers de penningen ontving uit handen van pater. Richard Stoffels S.J „De boer wordt gejaagd op een ma nier, die doet denken aan het vroegere, algemeen verafschuwde jaagsj'steem in de mijnen. Al meer dan een eeuw lang zijn de boerenorganisaties doende hun produktiekostcn te verlagen. Ieder jaar wéér tonen zij het Nederlandse volk, dat z'j het weer goedkoper kunnen, maar nooit hoor je een woord van waardering voor dit structuurbeleid. Integendeel zcgl men: het kan nóg wel goedkoper. Zel den of nooit waardering ondervinden is uiterst onaangenaam, men wordt er kor zelig van". Zo zeide de heer H. D. Lou- wes, voorzitter van het Landbouwschap gisteren tijdens een bestuursvergadering. Hij kwam tot deze ontboezeming bij de bespreking over de garantieprijs van de melk. Nu deze garantieprijs ander is uitgevallen, dan door het Landbouwschap werd voorgesteld, zou het volgens opvat ting van het merendeel der bestuursleden billijk zijn, indien differentiate van deze garantieprijs zou worden toegepast. De duur producerende bedrijven komen aan de garantie te kort. Het wordt onder de ze omstgBdjgheden als gezien 4e garaptie voor goedkoop producerende be drijven (bijvoorbeeld in Friesland en Noord-Holland) iets af te romen, waar door aan de noodgedwongen duurder werkende melkproducenten een kleine toeslag zou kunnen worden gegeven- De Hoofdafdeling Veehouderij ziet voor dit jaar echter geen technisch mogelijke oplossing voor een garantieprijsdifferen tiatie. Het bestuur schaarde, zich vrij wel unan'em achter deze opvatting. In behandeling kwam voorts een voor stel ter verdeling van de 25 miljoen gul den, die door de regering beschikbaar zijn gesteld „teneinde de gemengde zandbe- drijven enige compensatie te bieden voor de inkomensverlaging als gevolg van de ingevoerde beperkingen der melkprijsga rantie, alsmede ter verbetering van de rentab'liteit van de akkerbouw in het al gemeen". De heer Louwes merkte hierbij op: „Wij voelen ons hier diakenen met veel te weinig geld, die veel te veel leed moeten lenigen." Overeenstemming werd verkregen over een toeslag van ongeveer f. 60— per hec tare voedergraan, ongeacht de grondsoort.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3