ubi co Dagblad voor Schiedam en omstreken f pv<ia zet"regering voor Duitse arbeiders tegen machtsconcentraties President N.S. Galeazzi Lisi te Brussel Nog 1000 onderivijzers méér nodig Geen huurverhoging voor het einde van de kabinetsperiode Noe meer conflictstof voor een eventuele politieke crisis Bomhulzen als kerkklokken Zelfbeheersing is geen tevredenheid Vakbeweging heeft het recht eisen op tafel te leggen De Hondsbosse zeewering in herstel Ir. Lohman volgt dr. Den Hollander op 23.000 betogers: „Op de barricaden!" over „werkgevers-mentaliteit" Televisie uit het buitenland Huurverhoging èn kostenverlaging Dure ondergrondse in Amsterdam Felle woorden van NW-voorzitter Verlaging leerlirmensehaal iets eerder in verschiet VRIJDAG 21 NOVEMBER 1958 GEDUCHT PROBLEEM Massale betoging in Dortmund ZESDE ONDERWIJS-NOTA Nieuw getuigenverhoor „Zeven Provinciën" Menslievend record: 130 liter bloed schuimrubber- mairas Dat was nog in het algemeen het reeds lang bekende standpunt van minister Witte. Maar direct daar na antwoordde hij bovendien op bovenvermelde uitlatingen van de ^.Dommer. "ij zei nu, dat hij op het vraag stuk der huren niet kon vooruit lopen. Begrijpelijk. Deze zaak is in onderzoek bij de S.E.R, Maar, indien het waar is, zo zei Uiinister Witte, dat de P.v.d.A. Seen medewerking zal verlenen aan een huurverhoging binnen deze kabinetsperiode, dan is de Mogelijkheid niet uitgesloten, dat °ns beider verantwoordelijkheid °P een gegeven moment niet meer te combineren is. HET WEER VOOR MORGEN WEINIG VERANDERING Socialistische verklaring Van de tafel geveegd? Heruitzending mogelijk Per km 20 tot 30 miljoen Propaganda had succes U.l.o. nog zorgelijk hieuwe scniedamsche courant Wat moet men daaruit opmaken? Het is bekend, dat het streven van Minister Witte gericht is op een gelijk- Overwegend droog weer met enkele verspreide opklaringen en hier en oostelijke richtingen. Ongeveer de- daar mist. Meest zwakke wind uit delfde temperaturen, sterdag 22 november: zon op 8.10, onder ■U; maan op 15.04, onder 3.52. Het algemeen bestuur van het Duitse Vakverbond heeft gisteren alle werkne mers en burgers in de Bondsrepubliek opgeroepen de strijd van het Duitse Vak verbond tegen machtsconcentratie in de economie te steunen. De oproep was opgesteld op een bij eenkomst van het bestuur, die kort voor een grote protestbijeenkomst te Dortmund werd gehouden. Onder meer wordt gewezen op ophef fing van het medebeschikkingsrecht door samensmelting van grote ondernemingen en op beperking van dit recht op for meel juridische gronden. Het is de plicht van de partijen en de regering het algemeen belang voor de machtsconcentratie en de gevolgen er van te beschermen. De staat moet voor een doelmatige controle op economisch en technisch noodzakelijke fusies zorgen, al dus wordt in de oproep gezegd. De protestbijeenkomst werd bijgewoond door ruim 23.000 personen. De voorzitter van het vakverbond, Richter, verklaarde onder luide bijval van de aanwezigen: „Wij zullen niet toestaan, dat het zelf beschikkingsrecht van onze vakbeweging wordt beperkt. Wij zullen ons ertegen verzetten, dat de levensvoorwaarden en de sociale zekerheid van de werknemers slechter worden". Als middel tegen machtsmisbruik van invloedrijke zijde stelde Richter voor de mijnbouw en andere sleutelindustrieën in staatseigendom te doen overgaan. De gemoederen in de zaal raakten verhit, toen Richter melding maakte van wat hjj noemde de onbevredigende wette lijke regeling van de doorbetaling van loon in ziektegevallen. De aanwezigen I loeiden en cisten een algemene staking. Richter bad in het biizonder kritiek op de minister van Arbeid en Sociale Za ken, Blank. Ook toer. een leider van mijnwerkers, Gutermuth, en van metaalbewerkers. Brenner, het woord voerden kwam het tot grote opwinding. Er werden kreten ge hoord als „op de barricaden" en „al leen geweld kan ons helpen". Gutermuth noemde de invoer van de Amerikaanse steenkool in de laatste maan den: verraad aan de Duitse mijnwerkers. Aan het einde van de bijeenkomst werd de oproep van het hoofdbestuur met grote bijval aangenomen. De Duitse Socialistische Partij heeft gis teravond een verklaring uitgegeven, waar in wordt gepleid voor wettelijke maatre gelen tegen de concentratieneiging in het economische leven. In de verklaring wordt eraan herinnerd, dat de socialisten in het verleden steeds opnieuw hebben gewaar schuwd voor teveel concentratie in het particuliere bedrijfsleven, in het bijzonder omdat daaraan ook het gevaar verbonden is van een grote eenzijdige concentratie van politieke macht. „Met bitterheid hebben wjj moeten vaststellen dat er. nu er weer sprake is van een „opgaande lijn" en van mogelijke welvaart, geen enkele aanduiding is voor het begrip, dat de vakbeweging nu het meest volstrekte recht heeft de eis op ta fel te leggen dat, als er dan van enige ver ruiming van mogelijkheden sprake is, de ze in de eerste plaats ten goede dient te komen aan degenen, die de afgelopen ja ren de zwaarste lasten te dragen hebben gekregen." Deze en andere forse taal sprak gisteren de heer C. van Wingerden, voor zitter van het N.V.V. tijdens een congres van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond. Hij doelde met het boven staande kennelijk op de pas door minister Zijlstra in de Tweede Kamer afgelegde verklaring aangaande de economische toestand in Nederland en had daarvóór reeds gezegd, dat de vakbeweging in de tijd van bestedingsbeperking haar ver antwoordelijkheid niet geschuwd had en f n een kerk te W iernsheim in Duitsland hangen grote cilinders als kerkklokken. Deze cilinders zijn homhulzen en luchtmijnen, waar schijnlijk van Engelse vliegtuigen bij bomaanvallen op Pforzheim. j betekenen, 'dat wij los van de andere had meegewerkt, „al hebben we er in eigen kring niet veel plezier aan beleefd". Hij ging ook in op de recente rede van mr. De Graaf, uitgesproken op het Sociaal Verbond van Werkgevers, „waarin de wensen en verlangens van de vakbewe ging eenvoudig niet worden genoemd of van de tafel worden geveegd". De heer van Wingerden vervolgde: „Wij vragen ons af, of men in werkge verskring nu werkelijk denkt dat men met die mentaliteit, met de standpunten zoals die door de werkgevers zijn kenbaar ge maakt, met ons tot overeenstemming kan komen over de aan de orde zijnde vraagstukken. Dat zou dan betekenen, dat wij zouden moeten instemmen met een huurverhoging, waarvan de voordelen naar de huiseigenaren gaan, en waardoor zelfs bij de looncompensatie de stijging van de produktiviteit wordt opgesoupeerd en eventuele mogelijkheden voor het te rugdraaien van de bestedingsbeperking voor de werknemers worden weggenomen. Dat zou betekenen, dat wij de werktijdver korting voorlopig op stal zouden moeten zetten. Dat zou betekenen, dat wij 't vraag stuk van de loongrenzen voor de sociale verzekering moeten laten liggen. Dat zou vraagstukken, die aan de orde zijn, zouden moeten medewerken aan het geven van een advies over verhoging van de melk prijs." Het antwoord, dat de N.V.V.-voorzit- ter zelf reeds gaf, luidt:, „Neen, en laat men ons goed verstaan. Zoals in het ver leden, zullen wij ook nu onze verant woordelijkheid blijven dragen en zijn wij bereid om met iedereen en met elke instantie over constructieve oplos singen te praten. Maar wij voegen er deze waarschuwing aan toe: het is een vergissing te menen, dat de zelfbeheer sing van de vakbeweging en de arbeids- rust in ons land uitingen zijn van tevre denheid." De gewezen lijfarts van Paus Pius Xll. prof. Geleazzi Lisi, is gisteren plotse ling uit Rome naar Brussel vertrokken. Men tast in het duister over de bedoe ling van deze reis. Wel staat vast, dat het onderzoek der Italiaanse artsenver eniging naar aanleiding van de publika- ties van het „dagboek" van Galeazzi Li si, waarin bijzonderheden over de laat ste uren van Paus Pius XII werden me degedeeld, thans beëindigd is, en dat de betrokkene van de resultaten van dit on derzoek op de hoogte is gesteld. Hem ls tot 2 december de tijd gegeven om zijn verdediging in te dienen- Op een nader te bepalen datum zal hij zich persoonlijk voor de tuchtraad van de Italiaanse art senvereniging moeten verantwoorden. Het schijnt, dat vooralsnog geen straf rechterlijke vervolging tegen dokte*r Ga leazzi mogelijk is, omdat de familie leden van de overleden paus geen klacht hebben ingediend- Zij hebben daartoe als nog de gelegenheid tot 90 dagen na de publikatie van het dagboek, dat is dus tot 16 januari. Aldus beicht het K.N.P. Van het persbureau Belga vernemen wij nog, dat prof. Galeazzi Lisi volgens sommige berichten steun tracht te verkrij gen van een internationaal bekend rechts geleerde. Hij zou reeds een omvangrijk dossier voor zijn verdediging voor de tuchtraad der Italiaanse artsenvereniging hebben voorbereid. Ter aanvulling van het onderzoek naar het aan de grond lopen van Hr. Ms. ..De Ze-ven Provinciën" in de havenmonding van Den Helder op 26 augustus jl„ zal de Marineraad onder voorzitterschap van mr. L. van Lookeren Campagne nog twee getuigen horen. De raad zal daartoe in het gebouw van dezee-krijgsraad te 's-Gravenhage op maandag 1 december in openbare zitting bijeenkomen. De nieuwe getuigen zijn de toenmalige commandant maritieme middelen in Den Helder en een verte- tegenwoordiger van het in de haven monding werkende baggerbedrijf. ,Het echtpaar Alinder uit Stockholm j heeft een bijzonder en icel zeer j menslievend record op zijn naam staan. Dezer dagen was het de tweehonderdste maal, dat de heer Alinder zijn bloed gaf voor de bloed bank van Het Rode Kruis. Hij is hiermede begonnen in 1943zijn echtgenote begon vier jaar later, maar heeft, het ook trouw volge houden: het was nu de 88ste maal voor haar. Samen hebben zij in de loop van de jaren 130 liter bloed afgestaan. Bijgaande foto werd tijdens htm jubileum:donatie'^ ge maakt. Bommer wierp bom Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 20 november. >>Onze fractie is niet bereid binnen deze kabinetsperiode mee te werken aan nieuwe huurverhoging". Dit verklaarde hedenmiddag de heer Bommer (PvdA) bij de behandeling van de begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Terwijl andere sprekers, zoals de heer v. d. Peijl (C.H.) en Andriessen (KVP) dit punt niet aanraakten- omdat de kwestie van een eventuele huurverhoging op verzoek van de regering in onderzoek is bij de S.E.R., kwam men van de zijde van de PvdA nü reeds tot deze categorische uitspraak. Minister Witte antwoordde daarop des avonds, toen hij het had over het afvlakken van de piekhuren. waarvoor de heer Van Vliet (KVP) had gepleit. Hij zei allereerst, dat hij daarvoor niet veel voelde, omdat deze pieken te subjectief waren voor een algemene beoordeling. Maar hij zei er bij, dat hjj hoopte de kleine huurverschillen te kunnen wegwerken bij een algemene huurverhoging welke, naar hij hoopte, bin nenkort tot stand zou komen. MINISTER witte, Verantwoordelijkheid trekken van de oude huren ten gunste van ons woningbezit. De regering wacht natuurlijk eerst het advies van de S.E.R af en zal dan dienaangaande een beslis sing moeten nemen. Maar indien die be slissing uitvalt naar de kant van een huurverhoging, waaraan de PvdA niet zou willen meewerken, is er een con flict geschapen, dat ernstige gevolgen met zich brengen kan. Want dan zou er, hoe het ook uitvalt- een conflict gaande zijn tussen de PvdA en haar eigen x""s, socialistische ministers, mei alle gevolgen I p ^Ifl® i van dien. Al dus wordt er steeds meer conflictstof aangedragen voor een drei gende kabi netscrisis. Dc PvdA heeft Ék zich reeds, wat de huren J bommer. betreft, vast- lode van rust gelegd op een definitief standpunt. De regering zal dit oij het bepalen van haar standpunt overwegen. De heer Bommer was uitgegaan van ie opvatting, dat de oplossing van dit vraagstuk niet alleen moest worden ge zocht in een huurverhoging, maar ook in kostenverlaging bij de bouwprijs en dat een evenwicht tussen deze beide noodzakelijk was. Om dit evenwicht te kunnen bereiken, was nu juist vol gens hem een periode van rust in de huren nodig om aan die kostenverlaging te kunnen werken. (Voor het vervolg zie elders in deze editie). In beginsel is heruitzending van buiten landse televisieprogramma's door middel van steunzendertjes technisch uitvoerbaar. Het zal echter, gezien de dichte bezetting van de thans voor televisie in gebruik Hinde frequentiebanden, moeilijk zijn hier voor in dit stadium golflengten te krijgen. Dit vraagstuk is overigens aan inter nationale regelingen onderworpen. Dit heeft minister Van Aarteen aan de Tweede Kamer meegedeeld, bij de schrifte lijke stukkenwisseling over de begroting van het P.T.T.-bedrijf. De Kamer had ge vraagd, of de studie van de P.T.T. naar de uitvoerbaarheid van het gebruik- van steunzendertjes voor de heruitzending van buitenlandse televisieprogramma's reeds resultaten heeft opgeleverd en hierover al overleg is gepleegd met O.. K. en W. en de Nozema. De commissie, die een studie maakt naar de mogelijkheid van een ondergrond se in Amsterdam, heeft een voorbeeld- ontwerp vervaardigd, waaruit o.a. is ge bleken, dat de kosten een van de grootste tegenwerkende factoren voor het tot standkomen van een dergelijke verbinding zijn. Per km. zal een ondergrondse name lijk een uitgave gaan vergen van 20 tot f 30 miljoen. Ook Brussel heeft over een ondergrond se gedacht. De particuliere trammaat schappij is echter tot de slotsom geko men, dat zij op haar drukste lijnen, wan neer die ondergronds gemaakt zouden worden, nog niet 50 pet van het vervoer van de Parljse metro zal halen. Dat is de reden, dat men in de Belgische hoofdstad zeer weinig voelt voor een dergelijk pro ject. Bij herstelwerkzaamheden aan de Hondsbosse zeewering bij Petten, is men er toe overgegaan van am fibie-vaartuigen gebruik te maken om grote blokken steen in zee te brengen, die de zinkstukken hon derd meter uit de kust moeten versterken. Het volgende jaar zullen by het gehele lager-onderwys 54.700 onderwijzers nodig zijn. Dat is 1050 méér dan er op 1 januari van dit jaar vereist waren. In 1960 zal het aantal onderwijzers dat nodig is vermoedelijk nogmaals met 750 toenemen en in 1961 met 150. Bij de berekening van deze getallen zijn de in 1956 geldende klassedelers uitgangspunt geweest. Aldus Juidt de conclusie van de „Zesde nota betreffende de behoefte aan onderwijzers bij het gehele lager onderwijs", die minister Cals aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Te beginnen met 962 zullen, op basis van de voor 1956 geldende klassedelers, voort durend minder leerkrachten vereist zijn, aldus de nota. In 1967 neemt hun aantal weer enigermate toe. Voor de jaren 1959 en 1960 rekent de minister nog met een te-kort van resp 150 en 50 onderwijzers. Van 1961 af zijn echter potentiële overschotten te verwach ten. die in het alge-meen genomen iets gunstiger zijn dan in de voorgaande nota's was geraamd. De mogelijkheid tot verlaging van de leerlingensch'aal zal daardoor vermoede lijk iets eerder aanwezig zijn dan aan vankelijk werd verondersteld. De minister meent, mede in verband met deze verlaging, de maatregelen ter bestrijding van het onderwijzerstekort on verminderd te moeten voortzetten. Daar om wil hij o.m. een verlenging van de regeling voor de toekenning van fictieve diensttijd aan hoofden en onderwijzers bij het lager onderwijs andermaal bevorde ren. Voorts wijst hij erop, dat de toeken ning van studie-toelagen aan kweekschool- leerlingen in het afgelopen cursusjaar wederom groter is geweest dan in de voorafgaande jaren Verder vermeldt hij het succes, dat de propaganda-actie blij kens de cijfers der nieuwe aanmeldingen bij de kweekscholen, kennelijk heeft gehad. Minister Cals meent, dat het nodig, is de ontwikkeling van de voorziening in de behoefte aan onderwijzers met aandacht te blijven volgen. Hoewel er tekenen zijn, die wijzen op het intreden van een gun stiger situatie bij het g.l.o. zal bij het u.l.o. de toestand in de eerstkomende jaren zorgelijk blijven. Ook al zouden vol doende onderwijzers met de volledige onderwijsbevoegdheid voor het gehele lagèr onderwijs aanwezig zijn. dan is daarmede het u.l.o slechte ten dele gebaat. Het is aldus de minister, daarom nood zakelijk, dat een gedeelte hunner een of meer zg. u.l.o.-akten behaalt. Uit de cijfers van geëxamineerde en geslaagde kandidaten voor de u.l.o.-akten in de jaren .1953 t/m 1958, die in de nota zijn opgenomen, is een gunstige ontwikkeling af te leiden Minister Cals meent uit die cijfers de conclusie te mogen trekken, dat de zgn. bonusregeling en de „regeling bevordering studiezin onderwijzers" goede vruchten afwerpen. **waar w'ï vernemen, is in verband 'eer .het bereiken van de 65-jarige 'Lijd, aan de president van de N.V. eriandsche Spoorwegen, dr. ir. F. tl6 hen Hollander, op zijn verzoek door bisteren gehouden buitengewone al- %fhene vergadering van aandeelhou- 5 per 1 januari 1959 ontslag ver leend op de meest eervolle wijze en onder dankzegging* voor de vele diens ten, in een lange reeks van jaren aan de N.V. Nederlandsche Spoorwegen bewezen. Met ingang van dezelfde da tum is dr. ir. F. Q. den Hollander be noemd tot commissaris van de N.V. Als opvolger van dr. Den Hollander is per 1 januari 1959 tot president be noemd ir. J. Lohmann, directeur van de vennootschap. Per 1 januari 1959 is de directie der halve als volgt samengesteld: ir. J. Lohmann, president, dr. D. J. Wansink, directeur, ir. J. P. Koster, directeur. (Voor een verklaring, die de nieuwe president kort na zijn benoeming heeft afgelegd, zie elders in deze editie). I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1