Dagblad voor Schiedam en omstreken Spanning rond Duitse hoofdstad Heden overhandiging nota's aan westelijke geallieerden Soldaat kreeg pistool met 5 patronen terug Gebrek aan elektriciteit nood zaakt industrieën te sluiten PvcIA-poIitiek voor Nieuw-Gui nea is „verdrietig en brutaal Nederlandse CDU behoort in feite tot de onmogelijkheden Katholieke transportarbeider solidair met boycot-actie AOW-uitkering verhoogd Opa Kostering 107 jaar Sergeant verzuimde te ontladen KVP-voorzitter over onze politieke positie Wordt de VVD óók doorbraakpartij? Koninklijk bezoek aan T.H. in Delft Hunter neergestort: piloot gedood ZATERDAG 22 NOVEMBER 1958 KOERS VAN BE KVP DOOR DE VOORZITTER UITGEZET HtT FATALE SCHOT BIJ EMMEN ff Ingaand 1 november per jaar 60 meer Vraag deskundig advies ma de juwelier-Imlogsr P.v.d.A. verdeeld KVP-plicht Nader beraad na uitspraak kort geding HET WEER VOOR MORGEN VRIJ KOUD nieuwe sc amsche courant Smirnof: „Wij zullen Berlijn teruggeven aan de Duitsers" Officieel is er nog steeds geen klaarheid gekomen rond de Sovjet- russisclie plannen met betrekking tot de toekomstige status van Berlijn. Maar de Sovjetrussisclie ambassadeur in West-Duitsland, Smirnof, heeft gisteren te Bonn verklaard: „Wij zullen Berlijn teruggeven aan de Duitsers. Ik hoop, dat bet snel zal gaan. Hoe sneller boe beter. Ik geloof, dat de Duitsers een vredige kerstmis zullen kunnen vieren". Smirnof zei dit in antwoord op vragen, die hem op een receptie op de Indonesische ambassade te Bonn, ter gelegenheid van bet bezoek van de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, werden gesteld. In welingelichte kringen te Bonn leidt men uit deze woorden af, dat dc Sovjet-Unie wenst, dat de westelijke sectoren van Berlijn aan de Bondsrepubliek worden overgedragen en de oostelijke sector aan Oost- Duitsland. Dezelfde gedachte is ook in diplomatieke kringen in Oost- Berlijn geuit. Dr. Konrad Adenauer beeft gisteren te München op een verkiezings bijeenkomst verklaard, dat de Sovjet-Unie vandaag nota's zou overhandigen over Berlijn aan alle landen, die met Duitsland in oorlog zijn geweest. D.P.A. verneemt, dat bet Sovjetrussisclie ministerie van buitenlandse zaken talrijke in Moskou geaccrediteerde ambassadeurs voor vandaag naar bet ministerie heeft uitgenodigd. Tot de uitgenodigde ambassadeurs behoort ook de Nederlandse. I Ecli grof verzuim is de oorzaak geweest van het fatale pistoolschot, dat dins- dag tijdens de oefening Carillon het leven kostte aan het achtjarige Emmeuse meisje Ida Haverdings en de soldaat J. P. van Veggel ernstig verwondde. De soldaat die het schot loste had zo is uit het onderzoek gebleken zijn pistool maandag uitgeleend aan de sergeant L., die van maandag op dinsdag de functie van wachtcommandant moest vervullen in de kazerne te Assen. De sergeant laadde het wapen volgens de instructie met vijf scherpe patronen. Op dinsdagmorgen werd hij afgelost. Bij de nieuw opkomende wacht was ook soldaat V., die zjjn wapen van de sergeant terugkreeg. Daarbij is verzuimd dc houder met vjjf patronen te verwijderen, terwijl over de aanwezigheid daarvan in het wapen ook niet is gesproken. Vandaag viert Delfts oudste inwoner, opa Kostering zijn 107de verjaardag. Hij is door het overlijden van Opa Kip uit Dreischor, die gisteren is gestorven, nu de oudste mannelijke Nederlander. Op de vraag van de fotograaf of hij ook nog eens de oudste Nederlander wilde zijn, greep de jarige naar zijn hoofd. In verband met het inmiddels ontvan gen alarm voor de oefening „Carillon" deed soldaat V. zijn pistool onmiddellijk aan de koppe] en korte tijd later dins dagmorgen om 9 uur ging hij met zijn compagnie op mars In de omgeving van Emmen werd halt gehouden en een leger plaats opgezocht. Ook hier kreeg soldaat V. weer opdracht op wacht te gaan, samen met soldaat Van Veggel ter bewaking van het kampement Al spoedig kwamen kinderen uit de omgeving naar de troepen en ook naar de dubbelpost kijken. Op een gegeven moment stond het achtjarig meisje tussen de beide militairen in. Soldaat Van Veg gel liet de werking van zijn (ongeladen) pistoolmitrailleur zien. De andere wacht wilde hetzelfde met zijn pistool doen, baalde het wapen van de koppel en trok ter demonstratie 'de slede achteruit waardoor een patroon van de houder ir de kamer (achterste deel van de loop) komt. Tegelijkertijd moet hij de trekker hebben aangeraakt, omdat het wapen afging. Het schot trof eerst het meisje Ida H. en vervolgens soldaat Van Veggel, met het noodlottige gevolg, dat het meisje even later overleed en de wacht ernstig werd gewond. Het onderzoek, zo deelt de Legervoor- lichtingsdienst mede. wordt nog voort gezet. REEDS DAGENLANG IS GEEN AUTO de hekken van het Russi sche militaire gouvernement ge passeerd, zodat men in westelijke kringen aanneemt, dat de Russen van plan zijn Oost-Berlijn aan de Oostduitse regering over te laten. Eoto boven: De hekken van het Russische militaire gouvernement nog wel versierd met de Sovjet- stèr maar zonder wachtpost. Foto onder: De inwoners van Berlijn wachten de ontwikkeling rustig af maar de niet-inujoners 'vertrekken in grote groepen via het vliegveld Tempelhof naar West-Duitsland voordat de verbinding wordt ver broken. Adenauer verklaarde voorts, dat de Sovjet-Unie de bezettingsstatus van Ber lijn beëindigd wenste te zien, maar dat Smirnof verder geen details had be kendgemaakt. Deze zouden in de nota's, die vandaag zouden worden overhan digd, vermeld worden. Het was een kwestie van in vrede af te wachten, totdat de bedoelingen van Kt-oesjtsjef onthuld werden, zo zei Adenauer, die voorts ver klaarde, dat West-Duitsland in nauw con tact stond met zijn bondgenoten in de N.A.T.O. Hij was ervan overtuigd, dat de Sov jets hun eigen interne problemen had den zoals duidelijk was gebleken uit het feit, dat kort geleden Boelganin „in ongenade" was gevallen. Daarom rees de vraag of de menoeuvres rond Ber lijn van de Sovjetrussische premier Kroesjtsjef niet in verband stonden met deze interne problematiek Een woordvoerder van de Sovjetrussi sche ambassade in Berlijn heeft gisteren Staking verlamt België (Van onze correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. Be gas- en elektriciteitsstaking heeft vanaf de eerste dag breed om zich heen kegrepen en is algemeen in heel het land, met uitzondering van de provincie bitnburg, waar stroom wordt opgewekt door een provinciale centrale, waarvan "et personeel het statuut van overheidspersoneel heeft en niet in staking is kegaan. Het conflict heeft een groot deel van de arbeid in de meeste industrie- akken en bases-sectoren van het land lamgelegd. Men schatte vrijdagavond, "at zeker een half miljoen arbeiders door deze stand van zaken gedwongen Werkloos z\jn. Er wordt nog altijd tussen de betrokken ministeriële departe menten en de leiders van de socialistische en katholieke stakende vakbonden "nderhandeld. In het Luikse zijn de meeste steenko olmijnen gesloten, waardoor aldaar plth. 70 pet der mijnwerkers zonder ^erk is. Ook in de Borinage en in de streek van Charleroi liggen de mijnen ®til. Dergelijke berichten komen ook h°g uit andere centra. Op een paar uit sonderingen na zijn alle schouwburgen besloten. Ook de bioscopen bleven gis- leren dicht. Dat was zelfs te Brussel vet geval voor een galavoorstelling, die nad moeten plaatsvinden in aanwezig- heid van heel de koninklijke familie De hoofdstraten van de hoofdstad, waar geen enkele lichtreclame brandt en waar de meeste cafés met kaarsen zijn verlicht maken een sombere indruk. De anders in een zee van licht badende Brouckers- plaats, de Beurs en andere centrale de len van de stad gelijken op donkere holen. De toestand is zeer verward. Slechts vijf der Brusselse schouwbur gen zetten hun vertoningen voort om dat zij over een eigen agregaat beschik ken. De grote en kleinere magazijnen langs de boulevards wier vitrines anders tot middernacht schitterend zijn ver licht, sneden thans de stroom af rond acht uur, wat dit stadsbeeld zo moge lijk nog somberder maakte. Men ziet geen einde aan het conflict. Het is zeer onpopulair bij het publiek, dat niet kan aanvaarden, dat 12.000 per sonen, want dat is het aantal stakers het leven in heel het land kunnen sti' leggen. En dan bovendien voor het bc komen van, naar men zegt, overdrevi hoge looneisen, want de stakers vrag< naar gelang de kategorieën niet mi- der dan 10 tot 20 pet loonsverhoging bevestigd, dat militaire eenheden en hun families werden teruggetrokken uit Oost- Berlijn Dit had echter niets te maken met de Sovjet-plannen om de vier-mo- gendheden-status van Berlijn te beëindi gen, zo zei hij. Dergelijke terugtrekkingen hadden al jaren geleden plaats. Hij ont kende dat het tempo van deze verplaat singen onlangs was versi d zoals oogge tuigen-berichten gister ..n' meldden. Een verslaggever van Reuter, die gis tel-en naar Oost-Berlijn reed om de be richten over de avacuatie der Sovjetrus sische troepen te verifiëren, deelde echter mede, dat inderdaad vier of vijf van de woonblokken, die door de Sovjets plach ten te worden gebruikt, leeg schenen te zijn, terwijl de andere gedeeltelijk ont ruimd waren. Duitsers, die in de buurt van de woon blokken woonden, verklaarden, dat de Sovjets sinds enkele weken bezig waren te vertrekken en dat hun huizen aan Duit sers waren overgedragen. Een Russische vrouw die door de verslaggever op straat werd ondervraagd, verklaarde: „Wij gaan weg. maar ik weet niet wanneer". Een Duitser, die werkzaam was bij de Sovjets zei: „Iedere nacht vertrekken groepen Russen naar Moskou". Een woordvoerder op het Sovjetrus sische commando verklaarde dat hij niet gemachtigd was om iets te zeggen. De Westduitsc minister van Buitenland se Zaken, von Brentano, heeft de West- duitse ambassadeurs in Moskon, Wash ington, Londen. Parijs en Rome naar Bonn ontboden om te spreken over Ber lijn. Een regeringswoordvoerder verklaar de, dat de ambassadeurs dinsdag in Bonn zullen aankomen. Russische en Oostduitse vertegenwoor digers in de gemengde Oostduits-Russi- sche commissie in Oost-Berlijn hebben gisteren „volledige overeenstemming" be reikt over kwesties, die betrekking heb ben op de legering der Russische troepen in Oostduitsland zo meldt het Oostduit se persbureau A.D.N De heer Van Doorn hoopt echter dat er in ons land groei zal komen naar moge lijkheden op dit stuk en misschien is er in enkele decennia, zo zei hij, een ont wikkeling waarbij de protestanten en ka tholieken politiek gezien de handen ineen kunnen slaan. Niemand weet wat de lijn van de VVD zal zijn, als prof. Oud poli tiek met pensioen gaat. En mr. Van Doorn vroeg zich af of deze partij zich onder een nieuwe leider zal ontwikkelen als een doorbraakpartij, zoals de P.vdA. Van die nieuwe koers zal het afhangen of de vroegere groep der vrijzinnig demo. craten zich naar de VVD of de PvdA zal keren. Daarmee houdt ook de houding, Van onze verslaggever „Een Nederlandse C. D. U. behoort op de dag van vandaag en morden eigenlijk tot de onmogelijkheden. Er zijn nog teveel onzekerheden en negatieve aanwijzingen, wat het inzicht van protestantse politici betreft". Dit zei de voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn, in een rede, die hij gisteravond voor de afdeling Dr. Poels van de Tilburgse K. V. P. hield over „Onze politieke positie". Hij dacht daarbij o.a. aan een uitspraak van het C.H.-Tweede-Kamerlid de heer Kikkert, die zei weinig te voelen voor een voortstappen onder de geel-witte vlag. die de KVP tegenover de VVD zal aan nemen verband. Voor wat de verhouding tussen de PvdA en de KVP betreft merkte hij op, dat de brede basis heel wat goeds tot stand heeft gebracht, maar er de laat ste tijd erg ongezond en wrak is gaan uitzien. „Dat komt vooral omdat naarmate we verder van het oorlogseinde zijn af gekomen de socialistische ideologie en die van de katholieke partij duidelijker naar voren moeten komen". Aan het te ruglopen van de PvdA sinds 1956 ter wijl de KVP van 1952 af gestaag is ge groeid is, zo meende de heer Van Doorn de sociaal economische ontwik keling, zoals die zich aan de gewone man voordoet niet vreemd. Hij wees op de verdeeldheid binnen deze partij ten aan zien van het defensiebeleid, atoombewa pening, op dc kritiek van het NVV op mi nister Hofstra en de wens in deze kring, de laatste dagen tot uitdrukking gekomen, naar een ander beleid op het gebied van de woningbouw en de huren. -,Er is ook een duidelijke verdeeldheid in de PvdA- politiek wat de middengroepen en de be zitsvorming betreft". De recente moeilijkheden in de KVP op het terrein van de gemeente-politiek wilde de partijvoorzitter niet verdoezelen, maar, zo verklaarde hij: „Ik zou deze pro blemen niet willen ruilen met die van de PvdA. wat niet wil zeggen dat we ons daarover geen zorgen maken. Wat ge beurt is valt te betreuren; het mag eigen lijk niet voorkomen en is het gevolg van het onjuist bedrijven van de politiek met vooropstellen van het persoonlijke. We zullen alles moeten doen om dit te voor komen." De partijvoorzitter bracht ook de op vatting van de PvdA ter sprake, dat wij eigenlijk maar van Nieuw-Gruinea afmoe ten en het verdrietigste en brutaalste van deze actie vond hij dat ze geschiedt onder het mom van progressiviteit en anti-kolo- nialisme. Alsof het koloniaal is, als men dit volk niet wil uitleveren aan de In donesische chaos of zogenaamde zelfstan digheid, die op afhankelijke hulpeloosheid neerkomt. „Het is de plicht van de KVP. mede met het oog op de kansen van missie en zen ding en het zal Nederland goed doen in dit stadium, dat zij geen duimbreed af wijkt van de eis in haar program om trent Nieuw-Guinea en waaraan de rege ring zich heeft gebonden: het uitoefenen van het Nederlands gezag over Nieuw- Guinea. De KVP staat als één man achter minis, ter Luns in het waarachtig belang van het volk van Nieuw-Guinea. Het hoofdbestuur van de katholieke bond van werknemers in het transportbe drijf St.-Bonifacius heeft zich in zjjn ver gadering van hedenmorgen beraden over de door de I.T.F. geproclameerde boycot actie tegen de onder de goedkope vlaggen varende schepen. Het bestuur geeft te kennen, dat het volkomen kan instemmen met de resolu tie van de I.T.F., waarin gewezen wordt op de noodzaak om de aandacht van de regering en de reders te vestigen op de dreiging van het bestaan voor, en de aan tasting van de sociale positie van de zee man. Het bestuur is op deze grond van oor deel, dat nu een bonafide organisatie als de NBV besloten heeft een actie te pro clameren de solidariteit meebrengt, deze actie niet te ondermijnen. Het hoofdbestuur zegt, dat het zich dan ook reeds mondeling tegenover de werk nemers in principe solidair heeft ver klaard met de door de NBV uit te roepen boycot-actie. Hangende het nader beraad is de bond door de werkgevers overvallen met een kort geding en het bestuur is van mening, de bond St.-Bowfecws in stoöd ape handelen met de bovengenoemde solit riteit, wanneer hij zich op de uitgebracl- dagvaarding niet zou verweren, waardo hij in feite de actie van zijn zusterorg nisatie zou ondermijnen. Het hoofdbestuur besluit met de concl sie, dat na gewezen vonnis nader bera noodzakelijk zal zijn. Met ingang van 1 november zijn de ult- keringen volgens de Algemene Ouder domswet verhoogd, wegens de veranderde verhouding tot het indexcijfer lonen ge durende zes achtereenvolgende maanden met oktober als zesde maand. Voor gehuwden is dc uitkering verhoogd van f 1524 tot 1584 per jaar 5 per maand meer) en voor ongehuwden van f 936 tot f 972 3 per maand meer). De Staatsbladen van gisteren, waarin mededeling van deze verhoging wordt ge daan, bevatten voorts het Koninklijk Be sluit tot verhoging van de grens voor pre- mieplichtigen A.O.W., welke met ingang van 1 januari is verhoogd van f 6900 tot en met 7450. Deze verhoging is gegrond op het loonindexcijfer per 31 juli 1958. Droog tveer met enkele verspreid opklaringen en hier en daar mist Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen oost en zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. Zondag 23 november: zon op 08.12, onder 16.40; maan op 15.29, onder 04.55 uur. Maandag 24 november: zon op 00.14, onder, 46.39; maan op 15.57, onder 05-57 uur. TIJDENS HUN BEZOEK aan de Technische Hogeschool in Delft namen H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard l vrijdagochtend a.m. kennis van de gang van zaken in het laboratorium voor vezeltechnologie Een Nederlandse Hunter-straaljager van de Koninklijke Luchtmacht is giste ren boven Duitsland verongelukt. De reserve-tweede-luitenant-vlieger L. J. L. Wisse uit Wïssekerkcn (Zld) is daarbij om het leven gekomen. Hij was 25 jaar en ongehuwd. Het toestel behoorde tot een squadron van de basis Leeuwarden, dat tijdelijk op de vliegbasis Twenthe is gestationeerd. Het steeg op van Twenthe als volgtoestel in een formatie van twee. Kort na de start meldde de bestuurder, dat hij zijn leider was kwijtgeraakt. Daarna is hij in een steile linkerbocht omlaag gekomen en heeft de grond geraakt. Dit gebeurde om streeks half twee bij het Duitse dorpje Gildehaus, even over de Duitse grens, in de loop van de middag is het toestel ge vonden. De oorzaag- van dit ongeluk is nog onbekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1