Daablad voor Schiedam en omstreken eveclit in boycot-actie tegen goedkope-vlagreders Rechtmatigheid van de staking in geding Hard en doelmatig werken niet in strijd met regerings program Afbraak-Expo Aardappelteelt in Bollenstreek thans verboden Boekhouder stal meer dan drie ton Geheime zender in legatie i Met goedkope vlaggen en PvdA nog in de misl m mm Lange en moei i j ke voorgeschiedenis Leiders met visie op toekomst Dehat over PvdA verklaring gesloten Prës van 50-000 in Staatsloterij Schroot in plaats van goud Houten huis in tentvorm PTT- en spoorweg staking in Italië De fraudezaak in Amsterdam Trams rijden weer in Brussel Meer zondagsrust „Zwarte lonen" alleen nog in grote steden Verplichte vrije- middag voor huispersoneel WOENSDAG 26 NOVEMBER 1958 Daden Slachtoffers Er zijn grenzen Kortzichtig Komende jaren zullen zwaar zijn Kerstgratificatie voor spoorwegpersoneel Rome beschuldigt Praag in binnenscheepvaart HET WEER VOOR MORGEN WEINIG VERANDERING Bil - Christelijk memorandum over beperkingen Wetsontwerp staat op stapel nieuwe leaamscne courant Stuwadoors tegen bonden Öe eerste juridische argumenten sijn gelanceerd en de eerste ver bijten zijn gevallen. Het geschil lussen de Internationale Federatie van Transportarbeiders (I. T. F.l en de goedkope-vlag reders heelt de rechtzaal bereikt. De president van de Rotterdamse rechtbank valI 'le eer te beurt zich over liet eerste kort geding, dat dit wereldwijde Conflict heeft veroorzaakt te mo lten uitspreken. ^oor hem verschenen gisteren nog niet de procureurs v'au de twee directe tegenstanders. Het was wellicht feu voorgèvecht. Aan de ene zijde stonden voor hem 'ie Rotterdamse stuwadoors, aangesloten hij de Scheepvaart Vereeniging Zuid (S.V.Z.) en aan de andere kant bevonden zich de Nederlandse vak bonden, die zich achter het I. T. F. besluit hebben gesteld. 7 SCHOLTEN Kortzichtig (Van onze verslaggever) De stuwadoors, mensen dus die heiast zijn met het laden en lossen van schepen, hebben de vakbonden gedagvaard, daar zij de aan hun arbeiders gerichte oproep tot het boycotten van bepaalde schepen als het aanzetten tot een wanprestatie en als een on rechtmatige daad beschouwen. De S. V. Z., voor de stuwadoors op- x tredend, vroeg de president de houden aan te zeggen hun oproep jb in te trekken op stralfo van 100.000 gulden per dag dwang- J| -om hij niet nakoming. BA De rechtzaal was te klein om WÊÊMÈ ««ff IfSaSvg alle vakbondsleiders, onder wie jsffpf de secretaris-generaal van de fj||| l. T. F., de Belg Omer Been. Ifflllf de reders, stuwadoors en juristen SglS te kunnen herbergen. Enorm was de belangstelling voor dit Slaa ni eerste geding over de boycot-mei de-lange-voorgeschiedenis. fliet tussen een reder ergens in Monaco en de I.T.F. op „de ruggen van de Rot terdamse stuwadoors" werd uitgevoch ten. „Rotterdam stelt er prijs op de naam te behouden, dat het zijn verplich tingen nakomt", zo besloot hij. Het laatste woord, voordat de president de uitspraak op vrijdagmorgen be paalde. was aan mr. Scholten. die het standpunt van zijn wederpartij als kort zichtig bestempelde. „Op he, lange zicht heeft deze actie ook voordeel voor Rot terdam". was zijn mening. Zwaar bewolkt cn nevelig weer met hier en daar wat motregen. maar later in het noordoosten van het land moge lijk enkele opklaringen. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige noordoostelijke wind. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. Donderdag 27 november: zon op 8.18. onder 15.36 uur; niiaan op 17.49. onder 8.54 uur. 18 MR. SCHA.DEE Grote belangen op het spel Ontelbaar zijn de geschriften, bro chures en de nota's, welkte zijn uitge bracht over de goedkope-vlagreders. dwz. de heren die hun schepen laten varen on der de vlaggen van Liberia. Honduras of Panama. waardoor zij geen of althans zeer weinig belasting behoeven te be talen en daardoor scherp op de scheep vaartmarkt kunnen concurreren. Ook de teders van talrijke landen hebben hun teisnoegen over het bestaan van deze vrij buitende reders meer dan êens laten blij ken. De I.T.F. is de eerste die nu, na het geschrijf tot daden is overgegaan. Met "et lot van de zeelieden op deze sche- ben begaan zij krijgen weliswaar ho- ®e gages uitgekeerd maar genieten geen s°eiale zekerheid heeft deze internatio nale organisatie besloten de vrijbuiters e dwingen een collectieve arbeidsover eenkomst voor deze zeelieden met haar te sluiten. De I.T.F. heeft hiertoe de "pip ingeroepen van de havenarbeiders, Jbe zij heeft aangespoord te weigeren "cze schepen te laden of te lossen van 1 *°t en met 4 december. In ons land hebben "e Nederlandse Bond van Vervoersper- s°neel (NVV], aangesloten bij de I.T.F. ®h de katholieke bond van transport leiders St.-Bonifacius (KAB), welke biet is aangesloten bij de I.T.F. zich ach- 'er deze oproep gesteld. Er varen ongeveer 1800 schepen onder de goedkope vlag over de oceanen, waar in 1200 zonder een collectieve arbeids overeenkomst. Om die 1200 gaat het nu. *n de Rotterdamse havens worden onge ler 11 van deze schepen met een geza menlijke inhoud van 140.000 ton geduren de de vier dagen, dat de actie duurt, verwacht. Het betoog van mr. W. Schadee. optre dend namens de S.V.Z. hebben wij giste- ten in een deel van onze editie nog kun- ben afdrukken. In eerste instantie be merkte hij zich tot een feitelijke toelich- "bg op de dagvaarding De stuwadoors "temde hij slachtoffers van een machts- IHijd tussen de betreffende reders en de I.T.F. waar zij niets mee te maken "ebben. Hij meende, dat er met deze boy- c°t grote belangen zowel van Rotterdam I a!s van onze gehele economie op het spel werden gezet. Mr. G. J. Scholten. procureur van de I gedagvaarde bonden, kon geen woorden genoeg vinden om de rechter te overtui gen van het gevaar, dat de goedkope vlag oplevert. Hij wilde deze boycot niet zien als een staking, maar bij zijn weerleg ging van het onrechtmatige karakter van deze actie, beriep hij zich liter aard op een uitvoerige hoeveelheid jurisprudentie over het stakingsrecht. „Er zijn grenzen aan de verplichting om opgedragen werk te verrichten" aldus mr. Scholten, die in herinnering riep dat geen mens aan een wanprestatie en aan een onrechtmatige daad had gedacht, toen de havenarbeiders na de Hongaarse opstand weigerden om Russische jchepen te lossen. „Men komt er nu eenmaal niet altijd onderuit om terwille van een groter be lang een groep van enkelen schade toe te brengen", waren zijn woorden Bovendien achtte hij het mogelijk, dat de stuwadoors andere schepen voor la ten gaan en de besmette schepen gewoon vier dagen laten liggen. Mr. Schadee interrumperend „een beetje meeknoeien zeker Mr. Scholten, nee, nee, nee, over macht". In zijn repliek persisteerde mr. Scha dee. ook aan de hand van juridische hand boeken. bij zijn bewering betreffende wan prestatie en onrechtmatige daad. Hij noem de de boycot wel degelijk een staking. „Een beetje staking is er niet" zei hij ..het is in feite het weigeren van arbeid". Onvoorstelbaar vond hij het, dat een con- Nieuwe huurverhogin. Bij de replieken over de begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid is de heer Bommer (P.v.d.A.) nog eens teruggekomen op de kwestie van de volgende huurverhoging, waaraan volgens zijn bekende verklaring de P.v.d.A. in deze kabinetsperiode niet zou willen medewerken. Hij verklaarde nu nog eens, dat zijn fractie bij de kabïnetsbesprekingen akkoord was gegaan met een huurverhoging van 25 pet. en dat deze dan ook met behulp van de P.v.d.A. op 1 augustus 1957 was verwezenlijkt. Nu de minister verder wil gaan met huurverhogingen, verklaarde de heer Bommer, dat er geen enkele omstandig heid is om het door de P.v.d.A. ingenomen standpunt van 1956 te wijzigen, hij meende zelfs, dat de omstandigheden voor een huurverhoging nog ongunstiger waren geworden. den afgewacht, de regering tot het besluit van een nieuwe huurverhoging zou ko men. De verklaring van de heer Bommer vond de minister in zoverre te betreuren, dat daardoor een gesprek hierover met de Kamer reeds a priori werd geblok keerd. Dat was het einde. De begroting werd hierna z.h.st. aangenomen. De agenda wern intussen voor de zoveelste maal ge wijzigd en wel zo, dat in de avondver gadering niet aan de begroting van onderwijs kon worden begonnen. Dat zal nu morgenavond gebeuren. Indien de agenda intussen niet wéér veranderd wordt. F. S. Men had met goed recht mogen ver wachten, dat de publikatie van de O.E.E.S over het inkomen per hoofd der bevol king van een achttal Europese landen be roering in ons volk zou hebben gewekt. De resultaten van dit onderzoek waren immers voor ons land niet bemoedigend. Gebleken is toch, dat het inkomen per hoofd in Nederland in 1956 lager lag dan dat van de andere Europese landen be halve Italië. Dat op dit verontrustende verschijnsel zo weinig is gereageerd, is wellicht te wijten aan het feit. dat wij in ons land al te zeer gewend raken de dingen te aanvaarden zoa!s zij zijn, aldus zeide vandaag ir. J. M. Matfchijsen bij de opening van de Najaarsefficiencydagen- 1958, welke te Utrecht worden gehouden. Spreker meende er goed aan te doen de resultaten van het onderzoek van de O.E.E.S. in herinnering te brengen om er een impuls aan te ontlenen met onver minderde kracht te werken aan de verho ging van de efficiency en produktiviteit van het bedrijfsleven. Wanneer Neder land moet meedoen in de Euromarkt we ten wij nu dat wij geen illusies hoeven te hebben, dat integendeel de komende jaren zwaar zullen zijn en dat door ieder in onze bedrijven hard en doelmatig zal moeten worden gewerkt. Evenals hij de voorjaansefficiencydagep stelde ir Mat- thijsen dan ook, dat „Euromarkt efficiency eist". Spreker achtte het verder nuttig aan dacht te schenken aan de plaats en taak van de leider in de bedrijven. Deze lei der kan niet meer een betrekkelijk geïso leerd bestaan leiden binnen zijn onder neming. De moderne manager is gedwon gen zijn aandacht te vestigen op wat er buiten zijn onderneming gebeurt. Dit be tekent. dat. hoe belangrijk interne organi satie- en efficiency-technieken ook mogen zijn deze toch op een lager plan moeten worden gesteld, dan de algemene visie op de toekomst. Het bestuur van het NIVE is tot de over tuiging gekomen, dat dit Instituut zich in de naaste toekomst in het bijzonder heeft te richten op de. taak cn functie van het management. Een tiental jaren geleden begon men te spreken van liet „Bazcnpro- bleem": Het is nu de t\jd te spreken van een managementprobleem. De heer Andriessen (K.V.P.) zegde daarop, dat hij in eerste instantie het standpunt had ingenomen het advies van de S.E.R. te moeten afwachten. Hij had echter nota genomen van de verklaring van de heer Bommer, die hij betreurens waardig vond in 's lands belang, omdat zij was gekomen op een ongelukkig ogen blik. Zij zou immers alleen maar kunnen leiden tot verhoogde politieke spanningen tussen de P.v.d.A.-fractie en het kabinet, De heer Van Eibergen (A.R.) knoopte daaraan de volgende beschouwing vast. De P.v.d.A. wist, dat de advies-aanvrage aan de S.E.R. mede de handtekening droeg van de ministers Drees en Suurhoff. Da regering denkt dus ernstig over een huur verhoging en de P.v.d.A. gaat nu maar stilzwijgend voorbij aan het feit, dat de subsidielast voor de regering te zwaar is geworden en dat dit de oorzaak is van het voorlopig door de regering ingenomen standpunt. Minister Witte antwoordde hierop ten slotte, dat de afgesproken huurverhoging op 1 augustus 1957 is ingegaan en dat de P.v.d.A. daaraan loyaal heeft meegewerkt. Daarover had hjj dus niet te klagen. Maar. zo zegde hij, in het regcringspro- gram stond wel een huurverhoging van 25 pet., maar er is niet overeengekomen, dat er dan verder geen huurverhoging zou plaats hebben. Op dit punt laat het regeringsprogram dus volledige vrijheid en er is -dus geen enkel motief voor een verwijt van de P.v.d.A., dat de regering zou afwijken van haar program. Ik voor mij heb alleen gezegd, dat de verant woordelijkheden zich niet meer met elkaar zouden verdragen, indien na hel advies van de S.E.R., dat nog moet wor- Bij de hedenmorgen gehouden trekking in de Staatsloterij is een prijs van ƒ50.000 gevallen op lot nr. 12516. De heer Jan de Winter, hoofd ad ministrateur van het Nederlands paviljoen op de Expo, is nog steeds op zijn post. Met zijn bureau zit hij in een enorme chaos. De heer de Win-ter heeft er nu precies twee jaar en 3 maanden op de Expo opzitten. Zoals elk jaar zal ook nu het personeel van de Ned. Spoorwegen een Kerstgratifi catie ontvangen. Gehuwden krijgen f 60 en ongehuwden 30, welk bedrag 19 de cember zal worden uitbetaald. Het grootste gedeelte van de 190.000 ar beiders der Italiaanse staatsspoorwegen is vannacht voor 24 uur in staking ge gaan, om kracht bij te zetten aan eisen tot loonsverhoging. De staking is uitgeroepen door de twee grote vankbonden, die respectievelijk on der christendemocratische en communis tische leiding staan. De communistische leiders van de vak bond, waarbij de Italiaanse PTT-arbeiders zijn aangesloten, hebben hun volgelingen opgeroepen vandaag eveneens voor 24 uur in staking te gaan. Journalisten, zeelieden en landarbeiders zijn eveneens van plan om binnenkort 1e gaan staken. Minister Vondeling heeft, zoals wij gisteren reeds aankondigden, een be paling uitgevaardigd, volgens welke liet in de Bollenstreek van Wassenaar tot Bergen niet langer is toegestaan aardappelen te telen. De desbetreffen de beschikking is gisteren in de Staatscourant gepubliceerd. Vandaag is zij in werking getreden. Het teeitverbod waarover overeen stemming bestaat met het agrarisch be drijfsleven. is reeds thans afgekomen om de belanghebbende telers gelegenheid te geven zich tijdig op de uitvoering in het volgende seizoen voor te bereiden. Het verbod geldt vo°r gebieden, lig gend in de volgende gemeenten: Wasse naar Voorschoten. Oegstgeest. Warmond. Valkenburg, Katwijk. Rijnsburg, Noord- wijk, Voorhout, Sassenheim, Noordwijker- hout, Lisse, Hillegom, Broek, Heemstede, Bloemendaal. Zandvoort, Haarlem, Vel- sen. Beverwijk, Heemskerk, Uitgeest, Castricum, Limmen, Akersloot. Heiloo en Egmond binnen en Bergen. IN DARMSTADT IS DEZER DAGEN voor het eerst in het openbaar ge loond, liet z.g. „Heidelberger Haws", een klein houten huis met de vorm van een tent dat is'ontworpen en vervaardigd door de Duitse architect prof. Otto Nartning en ir O. Doerzbach. De ontwikkeling van het luiisje, dat gereed *s voor serie-p'roduktie, is door de regering gesubsidieerd. De enige draag constructie is een stalen zuil in het midden, waaraan het geheel opgehangen x°ordt op een hoogte, welke varieert naar gelang van dc bodemgesteldheid. Vier staven op de hoeken zorgen voor stabiliteit. Het interieur is zeer ge riefelijk. BR nader onderzoek is gebleken, dat de boekhouder De T., die zaterdag in Am sterdam is gearresteerd als verdacht van verduistering, reeds in 1953 met de frau de is begonnen cn dat het totaal door hem verduisterde bedrag de drie ton te boven moet gaan. Het aanvankelijk ge noemde bedrag van 170.000,-- had, zo is uitgekomen, alleen betrekking op het lo pende jaar* Een paar accountants zijn druk bezig dc boeken minutieus te oentro- leren en z\j zullen daarmee nog wel en- ^kele dagen werk hebben. De vriendin van De T„ die naar wordt aangenomen van de gestolen gelden heeft meegeprofiteerd, was een caféhoudster, die pas een nieuw bedrijf aan de Amstel heeft overgenomen. Zij heeft wekelijks van de boekhouder een bedrag van f 500,- gekregen van het mooie sommetje van f 1500,--. dat de man, die in Haarlem met zijn gezin een sober leven leidde, zich iedere weck toeeigende. Naar wordt aan genomen, heeft hij ook met vreemde va luta Zweedse kronen frauduleus ge manipuleerd. (Van onze correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen Ondanks het feit. dat nog geen defini tieve overeenstemming is bereikt in de tram- en busstaking te Brussel, heeft het personeel van de Brusselse vervoersdien sten hedenmorgen het werk hervat. De vakbonden van het trampersoneel hadden gisteravond al hun leden verzocht op het werk terug te keren. Aan dit verzoek werd algemeen gevolg gegeven en het openbare vervoer was vanmorgen weer normaal. Het werk is hervat in dc hoop op een spoedige oplossing. De vakbonden hebben echter medegedeeld, dat zij, indien vóór a.s. zaterdag gécn definitieve overeen komst is getroffen, volgende weck ander maal een stakingsoprocp zullen doen uit- «aan. SLOPERS ZIJN OP HET OGEN BLIK druk bezig met het afbre ken van de goudbergingstoren van de dit jaar geliquideerde coöpera tieve bergingsvereniging „Renate Lconhardt" in IJmuiden. De Italiaanse regering heeft Tsjecho- Slowakije verzocht uit de Tsjechische le gatie i,n Rome een klandestiene zender te verwijderen. Volgens de Italianen wordt deze zender gebruikt om verdraaide be richten dioor te geven naar Praag, welke dan later door Radio-Praag in het Ita liaans weer worden uitgezonden. E.e.a. is volgens Italiaanse zienswijze een schen ding van het normale diplomatieke ge bruik van de Italiaanse wet. In diplomatieke kringen te Praag acht men het waarschijnlijk, dat de Italiaanse gezant aldaar voorgoed zal worden terug geroepen. Er is nog steeds geen Tsjechi sche gezant in Rome gearriveerd sinds de vorige is overleden. Een internationale commissie, benoemd door de organen, die zich namens de protestantse kerken van België, Duits land, Frankrijk, Zwitserland en Nederland bezighouden met de zorg voor de bin nenvaartschippers en bun gezinnen, heeft een memorandum over de zondagsrust in de binnenscheepvaart opgesteld. De commissie stelt dat door de toene mende industrialisatie, de schippers ge noodzaakt zijn zulke lange vaartijden te maken, dat van een werkelijke rust wei nig sprake meer is. Zij stelt daarom o.m. voor, de zondagsrust op de waterwegen en aan de wal door te voeren, ook voor sleepdiensten en laad. en loswerk in de havens. Alleen in dringende gevallen moet hierop een uitzondering worden ge maakt. Het openen van sluizen en brug gen od zon- en feestdagen dient te wor den beperkt tot een aantal uren per dag. behoudens dringende gevallen en mis schien de watersport. Het rapport v. d. commissie is voorgelegd aan de overheid in de betrokken landen en alle verder hiervoor in aanmerking komende instan ties. Minister Suurhoff acht het een uiterst belangrijke stap in de richting van een sanering van het bouwbedrijf, dat thans een c.a.o. tot stand is gekomen, aldus schrijft hij naar aanleiding van zijn be groting aan de Tweede Kamer. Mede daarom verwacht hij, dat het euvel van de zwarte lonen kan worden teruggedron gen. Tenslotte verwacht hij, nu de moge lijkheden van een goede tariefiëring aan wezig zijn, dat hierdoor de arbeids- produktiviteit aanmerkelijk zal stijgen. Algemeen kan worden gesteld, dat de arbeidsproduktiviteit in de streken, waar het „zwarte" loon vóór 16 juni 1958 hoger lag dan het thans volgens de c.a.o. gel dende loon. in een aantal gevallen is teruggelopen. Het sterkste doet zich dit verschijnsel voor in de grote steden, waar de niet bij de c.a.o. betrokken organisa ties de kans aangrepen om zoveel moge lijk onrust te zaaien Opgemerkt wordt, dat dit van tevoren kon worden voorzien en is aanvaard, omdat elk saneringsproces in het bouwbedrijf met zulke moeilijk heden gepaard zou zijn gegaan. Volgens de thans beschikbare gegevens kan worden gesteld, dat in verschillende delen van het land dc zwarte lonen niet of nagenoeg niet meer voorkomen. Het zelfde kan wel voor de onderhoudssector in het gehele land worden gesteld. Moei lijkheden zijn er nog in de drie grote steden en in enkele andere „knel"-ge- bieden, zoals Eindhoven, Zuid-Limburg en Utrecht. Het ambtelijke overleg tussen het de partement van Sociale Zaken en dat van Justitie over een wettelijke regeling in zake de vrije middag voor huispersoneel is thans afgesloten. Het desbetreffende wetsontwerp zal laatstgenoemd departe ment binnenkort kunnen verlaten, aldus deelt minister Suurhoff aan de Tweede Kamer mede. In antwoord op de vraag in welk sta dium zich de voorbereiding van het nieu we Rijtijdenbesluit bevindt, zegt hij voorts, dat een in samenwerking met het departement van Verkeer en Waterstaat opgesteld ontwerp nagenoeg gereed is ge komen. Verwacht kan worden, dat in de eerste maanden van het volgend jaar het ontwerp aan de S.E.R. om advies kan 1 worden voorgelegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1