Huidige inkomstenbelasting is onredelijk voor fruittelers Landbouw in Euromarkt moet zich heroriënteren Resultaten Heineken waren in 1957/58 wederom bevredigend Nettowinst Philips in derde kwartaal 43 pet. gestegen Winststijging in eerste negen maanden 24 pet. HERDERLIJKE BRIEF Uit alle ,Wij wenen van aandoening en vreugde Ik vaar en spaar I mei 2)17 ZITVERVLOOTbij de vri handelszone Proces van tientallen jaren Vlindermarkt te Düsseldorf Fransman had passie voor archiefstukken 5 december 1958 Heineken en Bols richten handel- en exploitatiemij. op Voorzichtige dividendpolitiek blijft nodig Emissieprospectus thans verschenen Omzet in jan./sept. 12 pet. toegenomen Eyskens krijgt vertrouwen Senegal wil onafliankelij kheid Emissie Bank voor Ned. Gemeenten Wachtmeester schoot vechtjas in been Pakistaanse opdracht voor dochter Zwolsman Sovjet-onderminister Zaroebin overleden V B WOENSDAG 26 NOVEMBER 1958 PAGINA 5 De stemming Diep aangrijpend Appelareaal kleiner Verkeerde richting GEVESTIGD IN ELK POSTKANTOOR dè dag om met een nieuwe hobby te beginnen Zet een AGFA camera op uw „verlanglijstje" Resultalentekening Wenen York (Engeland) Lugano (Zwitserland) 100 miljoen AV2 pet. lening Knokploeg van Lemmer" Nettowinst jaar 1958 circa f 240 (187) miljoen? Kardinaal van Roeij verhaalt katholiek België van Pauskeuie (Van onze Brusselse correspondent) Z. Em. kardinaal Van Roeij, pri maat van België, heeft in een uit voerige herderlijke brief de verkie zing van Z. Em. kardinaal Roncalli tot Paus Joannes XXIII beschre ven. Deze brief werd op zondag 23 november in alle kerken en ka pellen van het aartsbisdom voor gelezen. Na de Novemdiates, de negendaagse rouwplechtigheden voor de afgestorven paus te hebben beschreven, gaf de kerkvoogd uitvoerig verslag over de voorbereiding tot en de opening van het conclaaf. Elke dag van het conclaaf begon met een plechtige votiefmis van de H. Geest, waarvan de eerste werd gece lebreerd door kardinaal Tisserant, deken van het H. College, en de vol gende door Z.Exc. de sacrista, mgr. Van Lierde. Nadien werd het Veni Creator ge beden en daarop volgde dan elke dag de eerste stembeurt. Met het stembriefje in de opgeheven rechterhand ging elke kardinaal om de beurt naar het altaar, bad er een korte wijle neergeknield, besteeg de treden en sprak met luide stem de eed formule uit die op het altaar lag: „Christus onze Heer, die mij zal oor delen, neem ik tot getuige dat ik die gene kies, die naar mijn oordeel vol gens God moet verkozen worden Daarop legde hij het briefje in de gou den kelk op het altaar. Nadat allen zodoende hun stem hadden uitgebracht en nadat de kardinala infirmarii met de stem van de zieke kardinaal waren weergekeerd, nam de eerste van de drie kardinala scrutatores de kelk en schudde de briefjes over in een andere gouden kelk, die op de tafel stond. Vervolgens telden de scrutatores de stembriefjes, die 51 in aantal moesten zijn. Tenslotte lazen zij alle drie de naam op ieder briefje vermeld en maakte de derde scrutator met luide stem die naam bekend. Na de stemming verzamelde de eer ste kardinaal-diaken alle papieren waarop een of andere met de handge schreven aanduiding stond, en de hoofden van de drie kardinaalorden gingen ze in de kachel, in een hoek van de Sixtijnse Kapel verbranden; vandaar de zo gekende fumata nera of bianca, waarop de samengestroomde menigte op het St.-Pietersplein zo on geduldig stond te wachten. Diep aangrijpend zijn die stemmin gen, zo vervolgde kardinaal Van Roeij Het betreft hier geen menselijke daden Er heeft geen enkele beraadslaging, geen enkele gedachtenwisseling plaats, alleen wordt een stem uitgebracht met een naam. „Wij hebben het verloop meegemaakt van die stemmingen, waardoor 51 personaliteiten, die van oorsprong, milieu en opvatting zo sterk verschilden, maar enkel gedre ven door het belang van Christus' Kerk hun voorkeur kenbaar maakten. En scherp hebben wij het aangevoeld hoe hun geest als door een bovennatuur lijke klaarte verlicht en hun wil als door een goddelijke kracht bewogen werd. Waarlijk, de ingeving van de H. Geest heeft op zachte en geheim volle wijze het conclaaf geleid> hij het kiezen van een nieuwe Paus''. Paus gekozen De doorluchtige primaat van België schreef nog: Het was dinsdag 28 oktober, in de namiddag, dat kardinaal Angelo Ron calli, patriarch van Venetië, bij de elfde stemming tot Paus werd verkozen._ Zodra het definitief resultaat afge kondigd was, ging Zijne Eminentie kardinaal Tisserant, volgens het vcor- schirft van de Apostolische Constitutie Sedis Vacantis, voor de Verkozene staan en stelde hem in naam van al de kardinalen, die diep ontroerd rond hem geschaard waren, in het Latijn de vraag: „Acceptasne electionem de te canonice factam in summum Pontifi- cem? Aanvaardt gij uw verkiezing tot Paus die canoniek gedaan werd?" Alsdan stond de Verkozene recht en gaf daarop volgend antwoord in het Latijn: „Bij het horen van uw stem ben ik beginnen beven en ben ik vol vrees". Wat ik weet aangaande mijn armoede en mijn kleinheid is genoeg om mij te beschamen. Doch ik zie in de stemmen van mijn broeders, hunne eminenties de kardinalen van de Heilige Roomse Kerk, het teken van Gods wilsbeschik king; daarom aanvaard ik de keuze die gij gedaan hebt en ik buig het hoofd en plooi mij onderdanig voor de kelk van bitterheid en het juk van het kruis. Bij de plechtigheid van Christus- Koning hebben wij allen gezongen: „De Heer is onze rechter, de Heer is onze wetgever; de Heer is onze Koning, Hij zal ons redden". Op dit ogenblik beleven wij iets dat het menselijke te boven gaat. Niet'het Heilig College draagt de machten over aan zijn Gekozene; Jesus Christus zelf zegt tot Zijn nieuwe plaatsbekleder: „Weid Mijn schapen, weid Mijn lam- meren". Van dit ogenblik af heeft de nieuwe Paus volle en algehele rechts macht over gans de aarde. Hier gena ken wij het sublieme dat in mensentaal niet is weer te geven, en wij wenen van aandoening en vreugde. Nadien stelde de kardinaal-deken de Verkozene de volgende vraag: „Quo nomine vis vocari? Met welke naam wenst gij genoemd te worden?" De opperherder nam weer het woord in het Latijn en Zijn antwoord luidde: „Ik zal Joannes heten". Hierna volgde in het herderlijk schrijven nogmaals de uitvoerige moti vering van kardinaal Roncalli waarom hij de naam Joannes had gekozen. Kardinaal Van Roeij beschreef ver volgens het verdere verloop der plech tigheden: het bekleden met de pause lijke gewaden, het aankondigen aan de reusachtige menigte op het St.-Pieters plein, door kardinaal-diaken C.anali, dat kardinaal Roncalli tot Paus ver kozen werd en de naam Joannes XXIII had aangenomen; de zegen Urbi et Orbi van boven in de loggia van de St.-Pieter, de Pauskroning. Z.Em. kardinaal Van Roeij gaf in zijn herderlijk schrijven ook de tekst van de toespraak die de nieuwe Paus in het Latijn tot de kardinalen heeft ge houden. En de homelie door Z.H. uit gesproken onder de H. Mis van Zijn kroning. De officier van justitie bij de recht bank te 's-Gravenhage, mr. dr. Maris, heeft gisteren tien maanden met aftrek geëist tegen de 33-jarige Fransman G.M.A.B. wonende te Nice, die in de ja ren 1954-1958, naar hijzelf toegeeft, vele duizenden brieven, briefomslagen en an dere documenten heeft gestolen uit het Algemeen Rijksarchief, het Economisch Historisch Archief en vele provinciale archieven, o.m. in Maastricht, Groningen, Haarlem, Arnhem en Leeuwarden. Reeds in 1946 was B. in Frankrijk met zijn diefstallen begonnen en verder had hij geopereerd in België, Luxemburg Duitsland en Zwitserland. Nederland was zijn laatste „werk"-terrein en daardoor is het mogelijk geweest nog veel van het hier gestolene te achterhalen. De Fransman, die voor de rechtbank werd bijgestaan door een tolk, zeide o.m. dat hij al zijn diefstallen had bekend om zijn geweten te ontlasten. Hij vertelde, dat hij in zijn jeugd postzegels had ver zameld. Toen hij later rechten studeerde, vatte hij een grote liefde op voor de his torie, ging diensten bewijzen in histori sche archieven, waarvoor hij uit oude verzamelingen met toestemming van de wimmnuim rjA 1 1 I in aanzienlijke mate toe. In alle landen is L Ulïïi)OUW HOOrt 111. de °°Sst S°ed uitgevallen, waardoor de vraag naar ingevoerde appelen geringer (Van onze Utrechtse redacteur) De fruittelers hebben een ruimere, meer tegemoetkomende belastingregeling nodig. Zij moeten een voorziening kunnen op bouwen voor alle risico's die verzeker baar zijn, onverschillig of velen of weini gen daarvan gebruik maken, alsook voor alle bijzondere bedrijfsrisico's. Aldus kunnen zij tot een regelmatiger winst komen en tot een minder hoge betaling van inkomstenbelasting. Dit betoogde mr. P. D. Sanderse op de vergadering van de Ned. Fruittelers Or ganisatie gisteren te Utrecht, waar hij de vraag onder de ogen zag of de huidige in komstenbelasting wel redelijk is voor de fruittelers. Hij moest daarop een ontken nend antwoord geven, doch zag een aan trekkelijke tegemoetkoming in de vrijstel ling van externe waardestijging van grond, gebouwen en opstand. Hij spoorde aan tot voorzichtigheid met vervroegde af schrijving, omdat dit alleen maar een verschuiving irn de belastingbetaling naar latere jaren met zich brengt. Een goed fruitteler zal er verder voor moeten zorgen, dat, hetzij door een over eenkomst met zÜn aanstaande opvolger, hetzij door testament, de verdeling van zijn nalatenschap is geregeld. Drs. W. H. Kemmcrs gaf een uiteenzet ting over de huidige afzetpositie voor onze appelen en peren. Het Nederlandse appel- areaal is de laatste jaren geleidelijk klei ner geworden. Ieder jaar wordt er onge veer 500 ha aangeplant en enkele honder den ha meer gerooid. Tegenover de in krimping van het areaal staat echter een stijging van de produktie per ha. De laat ste oogstraming geeft 323.000 ton aan; vermoedelijk is door ongunstige weers omstandigheden sedertdien de oogst in werkelijkheid groter. Vrijwel alle rassen gaven een flinke produktie. Slechts de Sterappel bleef achter. De binnenlandse vraag naar appelen is de laatste jaren duidelijk toegenomen. Ook in het buitenland, met name in West- Duitsland. neemt de vraag naar goed fruit WINDSTREKEN za] zijn. Onze voornaamste concurrent is Italië, waarnaast enkele kleinere le veranciers, die niet zonder belang zijn. Zo belooft de oogst in Argentinië groot te worden. De huidige, relatief levendige vraag van Duitsland naar Nederlandse appelen is mede een gevolg van het Duitse invoer verbod van deze vruchten uit andere lan den. Nu behalve de E.E.G.-landen ook de Ver. Staten en Canada in Engeland appe len mogen invoeren, zal de vraag naar Nederlandse daar kleiner worden. De Zweedse invoerpolitiek zal dit jaar zeker niet soepel zijn'. Ir. A. Groot vertelde een en ander over „De visie van Belgische, Duitse, Franse en Italiaanse fruittelers op de Euromarkt en de betekenis daarvan voor de Neder landse fruitteelt". Het feit, dat de Nederlandse tuinbouw- produktie voor een belangrijk deel op de uitvoer is gebaseerd cn dat dc uitvoer van vers fruit voor ongeveer 16 pet en van verwerkt fruit voor ongeveer 47 cpl is gericht op de landen, die niet tot de Euromarkt, doch wel tof 't Vrjjhandels- zonegebied behoren, wettigt, zo zei spr., het standpunt, dat een vrijhandelszone, waarbij de tuinbouw en dus dc fruitteelt zou zijn uitgesloten, voor Nederland niet aanvaardbaar is. De ontwikkeling van dc fruitteelt in dc Euromarkt-landen gaat z.i. in dc verkeerde richting. In een gebied met één markt, zoals het Euromarktgebied gaat worden, zou men de fruitteelt op die plaatsen moeten heb ben, waar men een gevraagd produkt het beste en het goedkoopste kan telen. De ontwikkeling gaat op kunstmatige wijze juist in de tegenovergestelde richting. Het overleg en de te nemen maatregelen zullen daardoor in belangrijke mate hun doel voorbijschieten. Het niet totstandkomen van de Vrijhan delszone zou voor onze fruitteelt een zeer groot nadeel betekenen. Voordelen, die voortvloeien uit dc Euiomarkt, zijn het wegvallen van de invoerrechten bij export naar West-Duitsland en Frankrijk en de mogelijkheid van grotere fruitconsumptie door de gestegen welvaart in de Euro markt-landen. In zijn openingsrede herdacht de voor zitter, de heer C. Boudewijn, het pas over leden ere-lid, prof. ir. A. M. Sprenger, die hij de grondleggers van onze moderne fruitteelt noemde. Kijk maar eens goed tussen de pakjes straks.als er een stevig, blankhouten kistje tussen schuil gaat, dan is dat uw grootste surprise een nieuwe AGFA camera! AGFA helpt de Sint dit jaar door al z'n camera's te verpa.'iken in een kloek kistje, dat ook uitermate geschikt is voor het opbergen van foto's en negatieven. Begin op vijf december met de boeiende hobby van foto graferen. „Niet door tarieven en contingentering maar door een heroriëntatie van de land bouw in de zes landen der Euromarkt zullen de moeilijkheden van een gemeen schappelijke landbouwpolitiek in de Europese Economische Gemeenschap duurzaam kunnen worden opgelost". Dit zeide de vice-voorzitter van de Europese commissie der EEG dr. S. L. Mansholt, gisteren op een persconferentie in Den Haag. Dit wil niet zeggen dat er helemaal geen bescherming van de landbouw zal mogen zijn. Er is echter een structuur verandering in de landbouw nodig, een proces dat tientallen jaren zal duren. Er moet een evenwicht komen tussen pro duktie en consumptie met inbegrip van in. en uitvoer. Voorkomen moet worden, dat een overechotpolitiek wordt gevolgd. Over het vraagstuk van de landbouw in een vrijhandelszone zeide dr. Mansholt. dat de commissie aan de zeventien OEES- landen heeft voorgesteld de eerste vier jaar niet te veel te regelen, doch eerst af te wadhten hoe de landbouwpolitiek van de zes zal werken. Wel zou op korte Door de N.V. Heinekens Bierbrouwerij Mij. en de N.V. Amsterdamsche Likeur stokerij ,,'t Lootsje" der Erven Lucas Bols is opgericht de N.V. Handel- en Exploi tatie Mij. Schoonhoven. De vennootschap is gevestigd te Rotterdam, doch kan ook elders kantoren en filialen vestigen. Haar doel is het administreren, kopen en ver kopen, huren en verhuren van onroeren de goederen, koffiehuizen, restaurants en hotels, van al hetgeen daarmede in de meest uitgebreide zin verband houdt. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 100.000 verdeeld in 100 aandelen elk groot f 1.000. Geplaatst en in contanten volgestort zijn 20 aandelen, en wel 10 bij ieder der op richters. die tevens de directie voeren. Dc Inschrijving op 5 miljoen aandelen a pari in de Heineken's Bierbrouwerij Mij. wordt blijkens de thans verschenen pro spectus opengesteld op 4 december a.s. door de Nederlandse Handel-Mvj. de Am sterdamsche Bank, Rotterdamsche Bank, R. Mees Zoonen, Pierson, Heldring Pierson cn de Twentsche Bank. De aan delen delen ten volle in de resultaten over het boekjaar 1958/59. De uitgifte geschiedt met recht van voorkeur voor oude aan deelhouders in de verhouding 1 op 4 (de nieuwe bonusaandelen blijven dus buiten deze emissie). Dc storting moet geschie den op 18 december a.s. De claimhandel alsmede de handel in de bonus-dividend bewijzen zal aanvangen op 26 november. De bouw van de brouwerij te 's Herto genbosch en de investeringen in' de bedrij ven te Amsterdam en Rotterdam werden in belangrijke mate uit eigen middelen ge financierd, terwijl de verder benodigde bedragen onderhands werden aangetrok ken. De onderhavige emissie, aldus de prospectus, is bedoeld als sluitstuk van het totale financieringsprogramma. De resultaten van het boekjaar 1957/58 zijn wederom bevredigend geweest. Het indexcijfer van de omzet (in hectoliters) bedroeg in het afgelopen boekjaar 337 vergeleken met 322 in het voorgaande jaar en 289 in het jaar daarvoor. (Basis 1948:49 is gelijk 100). Het indexcijfer van de export in het jaar 1957/58 bedroeg (op dezelfde basis) 484. Gezien het feit, dat het verbruik per hoofd van de bevolking in Nederland in vergelijking met andere landen nog steeds laag is, is het te verwachten, dat de omzet in Nederland nog verder zal toenemen. Wat de export betreft worden ook moge lijkheden tot uitbreiding van de afzet aan wezig geacht. Blijkens de tussentijdse resultatenreke ning over de eerste negen maanden (1 ok tober tot 30 juni) van het boekjaar 1957/58 beliep per saldo bedrijfsrekening f9.439.927 (gehele boekjaar 1956/57 14.806.994), ter wijl revenuen uit deelnemingen en inte rest 2.610.253 )3.008.776) opbrachten, to taal derhalve f 12.050.180 (17.815.770). Hier tegenover staan afschrijvingen ad f 5.164.340 (6.318.972) en belastingen ad f 2.250.000 (3.050.000), waarna een winstsaldo resteert van f 4.635.840 (8.446.798). Over het boek jaar 1956/57 werd over het kapitaal ad f 20 miljoen 12 pet. dividend uitgekeerd. In het verleden, zo besluit de prospectus, werd een voorzichtige reserveringspolitlek gevoerd, waardoor het mogelijk Is geweest een in alle opzichten krachtig bedrijf op te bouwen. Gezien de aard van het bedrijf is het zeer gewenst,, dat ook in de toe komst een voorzichtige politiek bij de vaststelling van het dividend en bij de reserveringen wordt gevolgd. Hij js nu 29 jaar de Oostenrijker Wal ter We-iss en na dertienjarige afwe zigheid keerde- hij in zijn vaderland terug. Het was een gedwongen afwe zigheid geweest en hij had al die ja ren doorgebracht in de wegens hun grote gastvrijheid algemeen bekend staande Russische concentratiekam pen. Toen hij zestien jaar was, had den namelijk de Russen in zijn scha mele bezit een oude, compleet ver roeste pistool gevonden en dat was voldoende voor een verblijf van ette lijke jaren in Siberië. Baarn Epn ongeveer 500 ha groot bosterrein is enkele dagen geleden gesloten. Deze terreinen, die met de aanplantingen een aantrekkelijk recreatiegebied vor men zijn het eigendom van Jhr. en Freule Bosch van Drakenstein. De maatregel wordt in verband gebracht met een door de Baarnse gemeente raad ingestelde verordening, waarbij het verboden is zonder toestemming van het gemeentebestuur bomen te vellen. Die verordening werd in het leven geroepen om op korte termijn een einde t.e maken nan het kappen Van bomen staande bij de ingang van Lage Vuursche. waarmee men op last van de eigenaren reeds begonnen was. Men wacht nu maar af hoe de bomen- strijd zich verder zal ontwikkelen. Busseldorp (Duitsland) Het vrachtvliegtuig „Generaal Snij ders'' van de KLM arriveerde hier op dp luchthaven. Het. had een kostbare, lading aan boord namelijk de wereld beroemde springpaarden van de Duit se ruiter-equipe. die in Amerika een toernee had gemaakt. Een van deze dieren was het 500ste paard, dat de KLM sinds februari 1951 vervoerd heeft Dit vervoer speelde zich voor •7% over de Atlantische route af en fe duurste paarden hebben in de ILM-vliegtuigboxen gestaan. Een Baby „Austin"-auto ging hi-er van de hand voor de aanlokkelijke prijs van een halve oennie. Het was echter een auto daterend uit 1938 maar. zo verklaarde de koper, de wagen is me chanisch nog kerngezond. De eige naar had de wagen voor deze prijs aangeboden, omdat hij geen ruimte in zijn garage meer had voor deze oude getrouwe. Het schijnt dat oude wa gens op het ogenblik jn Engeland bijna niets meer waard zijn, sinds men de huurkoop van auto'* daar zo uiterst gemakkelijk heeft gemaakt. Maaseik (België) Het nieuwste smokkelartikel: hoela- hoepels. Dp Belgische douane hield hier een meubelbestelwagen uit Ne derland aan. Er zaten geen meubels in de auto, maar zij was volgeladen met hoela-hoepels. Ook in Eisden wist mep een personenauto, die tot uitpuilens toe was volgeladen met deze apparaten, aan te houden. Beide vervoerder^ beschikten niet over de nodige invoerpapieren in België. Het zou in ieder geval een zeer lucratief zaakje geweest zijn. indien het ge slaagd was. want de hoela-hoepels kosten in België ongeveer 30 tot 50 franken terwijl de PrijK in Nederland in Belgisch geld omgerekend onge veer 7 a 8 franken zou bedragen, zo beweert men althan* in België (waar mee wij het evenwel niet eens zijn). Wat er ook van zij: de ladingen hoela hoepels werden voorlopig in beslag genomen We maken dus de kans. dat we spoedig overal slanke Belgische douane-ambtenaren zullen ontmoeten. Bij uw volgend bezoek moet u beslist ook een tochtje maken met de auto matische kabelbaan van Lugano naar het Serpiano-gebergte. Het 390 meter lange traject wordt in vier minuten afgelegd. Men betaalt bij een auto maat. die tegelijk uw gewicht op neemt en dp gondel zet zich in bewe ging zodra de deur gesloten is Eén enkele man kan de hele installatie bedienen. termijn een verlaging tot stand moeten komen van de hoge tarieven zoals bij voorbeeld die van Engeland voor groente en fruit. De kwestie van de tariefscon- tingenten zou moeten worden geregeld en de besaande subsidieregeling zou on der ogen moeten worden gezien Dr. Mansholt zeide, dat onder de EEG- landen volledige overeenstemming be staat over de landbouwpolitiek binnen de zes. De Scandinavische landen ble ken bii de besprekingen in Parijs zeer welwillend te staan tegenover het EEG- standpunt. doch zij hadden te ver gaande eisen inzake de tariefcontingentering. De Britse delegatie was absoluut negatief ten aanzien van een verlaging der hoge tarieven. De Belgische Kamer van volksvertegen woordigers heeft gisteren met 121 stem men (katholieke en liberalen) tegen 85 stemmen bU twee onthoudingen zijn ver trouwen in het coalitie-kabinet van Eys kens uitgesproken. De tegenstanders waren .v d. socialisten en van de twee communisten. De twee afgevaardigden, die zich van stemming onthielden, zqn lid van de C.V.P., de katholieke partij. Aan het slot van het debat over de regeringsverklaring had Eyskens ver klaard dat België in geen geval zal over gaan tot devaluatie van de frank. „Alle staatsuitgaven zullen óf uit de reserves óf door het scheppen van extra-inkom sten worden gedekt maar wij zullen ons niet in financiële avonturen begeven", aldus de premier, die bekend is als een financieel deskundige. Tijdens het debat is aan de minister van buitenlandse zaken, Wigny, de vraag gesteld of verzekerd wordt, dat bepaalde sectoren van de Belgische industrie, zo als textiel, niet te lijden zullen hebben van de door de Benelux voorgestelde eenzijdige uitbreiding van de E.E.G.-ta- riefsverlaging van 1 januari tot de landen van de G.A.T.T. Wigny antwoordde, dat de tariefver laging economisch van weinig belang is, en dat de voorgestelde uitbreiding ervan tot de landen van de G.A.T.T. een politiek en economisch gebaar is. De Benelux- voorstellen schijnen in goede aarde ge vallen te zijn. aldus Wigny. De Senegalese Nationale Vergadering heeft gisteren eenstemmig voor onaïhan- kelijkiheid binnen de Franse Gemeen schap gestemd. De mogelijkheid hiertoe is neergelegd in de nieuwe Franse grondwet. Voorts werd een resolutie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat Senegal zich wil aan sluiten bij een federatie van gebieden van vroeger Frans West en Equa toriaal Afrika, welke gebieden eenzelfde keus gemaakt hebben. Naar wjj vernemen, is binnenkort de uitgifte te verwachten van een nieuwe 4'A pet. lening van de Bank voor Neder landse Gemeenten. Het bedrag van de lening zal 100 miljoen zijn. (Van onze correspondent) „Als het gevolg van uw schot erger was geweest had niemand het u kwalijk kun nen nemen", zo verdedigde de officier van justitie te Zwolle, mr. P. J. Stigter, gisteren de wachtmeester der rijkspolitie A. van Zeist, die in de nacht van 12 op 13 september in Rutten (NOP) dc 22-jarige los-arbeider N.S. uit Lemmer in zijn been had geschoten. De politieman was gewaarschuwd voor een vechtpartij in een café. Toen hij daar arriveerde, beletten de 25-jarige stuka door A. de J. en de 22-jarige houtbewer ker M. V.. bedden uit Lemmer, hem bin nen te gaan. Er ontstond een gevecht, waarbij genoemde S. te hulp schoot. De jongelieden namen de politieman zijn gummistok af en takelden hem lelijk toe. Het publiek moest er aan te pas komen om hem te ontzetten. Zelfs een broer van S. koos de partij van de wachtmeester. De drie aanvallers wisten evenwel van geen ophouden, waarop de wachtmeester ter waarschuwing in dc lucht schoot en vervolgens S. in zijn been. De kogel ver oorzaakte slechts een vleeswond, wat niet behoeft te verwonderen als men weet, dat Van Z. bekend staat als een kampioen scherpschutter. De drie jongelui stonden gisteren voor de Zwolse rechtbank terecht, wegens we- denspannigheid. Zij hadden het was kermis in Rutten diep in het glaasje gekeken. Volgens de officier staan zij in Lemmer en omgeving bekend als ..de knokploeg van Lemmer". S. werd sinds 1954 maar liefst zevenmaal veroordeeld wegens mishandeling, huisvredebreuk, enz. De J. heeft drie veroordelingen op zijn straflijst. Die van V. was nog blanco, want hij kiest meestal bijtijds het hazen pad, na in het „opwarmen" een aandeel te hebben genomen, aldus de officier. Hij eiste tegen S. tien maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, ondertoezicht stelling en een verbod tot cafébezoek voor een jaar. De J. hoorde acht maanden met aftrek waarvan vier voorwaardelijk tegen zich eisen alsmede toezicht en een ver bod tot cafébezoek voor een jaar. Tegen V. werd geëist zes maanden met aftrek waarvan drie voorwaardelijk, alsook toe zicht en een cafébezoekverbod voor een jaar. Uitspraak op 9 decembej. De Karachi Port Trust heeft aan Vol- ker Aanneming Mij. (een dochteronder neming van de N.V. Verenigde Aanne mersbedrijven voorheen Zwolsman) de bouw opgedragen van twee viaducten en vijf betonloodsen. Beide objecten maken deel uit van bet havencomplex te Ka rachi, de zg. ..East Wharves". Deze op dracht moet gezien worden als een uit breiding van de in 1955 aan dezelfde maatschappij verstrekte opdracht voor de bouw van 2000 meter kademuur. De aanneemsom voor de nieuwe wer ken bedraagt ongeveer f 17 miljoen. De financiering vindt wederom plaats uit een door de Wereldbank aan Pakistan ver strekte lening ten behoeve van de op bouw. George Zaroebin, een der Sovjetrussi- sche onderministers van buitenlandse za ken, is maandag op 58-jarige leeftijd overleden, zo werd gisteren officieel be kend gemaakt. Volgens het persbureau Tass is Zaroebin als gevolg van een niet nader genoemde „ernstige ziekte" over leden. De raad van bestuur van de N.V. Phi lips' Gloeilampenfabrieken bericht in zijn rapport over het derde kwartaal, dat de gang van zaken gunstig is De omzet is ten opzichte van óe over eenkomstige periode van 1957 met 12 pet. gestegen Deze omzet is in overeenstem ming met onze verwachting. De export uit Nederland is procentueel meer geste gen dan de omzet Het aantal werknemers in de wereld is toegenomen. In Nederland is het aantal werknemers gestegen tot 63 200 per einde september 1958- Bij de samenstelling van de cijfers is verhoudingsgewijs rekening gehouden met een schatting van de voorzieningen die, zoals gebruikelijk, aan het einde van het boekjaar plaats vinden. De voorraden zijn ten opzichte van 30 september 1957 gestegen; in verhouding tot de omzet zijn de voorraden in geringe mate toegenomen. De gemiddelde krediettermijn van debi teuren is in vergelijking met de situatie van 30 september 1957 iets korter gewor den De liquide middelen zijn hoger dan per ultimo 1957. Rij bovenstaand communiqué van Phi lips tekenen wij het volgende aan. De resultaten van het derde kwartaal 1958 mogen ongetwijfeld bijzonder gun stig worden genoemd. De omzet onder ging een stijging met 13 pet. t.o.v. dc overeenkomstige periode van het vorig jaar en beliep in totaal 854 (v. j. 759) miljoen. Dc winst vóór aftrek van belas tingen Steeg met 44 pet. tot 127 (88) mil joen. Deze winst maakte 14,9 (11,6) pet. van de omzet uit. Dank zij het feit, dat de belastingdruk op 52,8 (52,3) pet. wei nig verandering onderging, was de netto winst na aftrek van belastingen op 60 (42) miljoen ongeveer 43 pet. hoger dan in het derde kwartaal van 1957. Het stemt tot voldoening dat de to tale omzetstijging in de eerste negen maanden van 1958 in overeenstemming is geweest met de verwachting. Het is voorts een gunstige ontwikkeling dat de omzetstijging over de gehele linie plaats vond. zowel wat de artikelen als wat de afzetlanden betreft. Wel waren er na tuurlijk bepaalde uitschieters. Bij de ar tikelen wa« dit vooral de televisiesector, t.w. televisieapparaten, -buizen en -on derdelen. Onder de landen was vooral de afzetontiwikkeling in Duitsland en Enge land zeer gunstig. Indien wij uitgaan van de veronderstel ling dat de omzetstijging in het vierde kwartaal 1958 t.o.v. de overeenkomstige periode van 1057 ook wederom ongeveer 12 pet. zal bedragen (zoals in de eerste negen maanden van 1958 het geval was) dan kunnen wij een globale raming van de winst van het vierde kwartaal 1958 maken. Het vierde kwartaal is voor Philips steeds de gunstigste driemaandelijkse periode van een jaar. In het vierde kwar taal 1957 beliep de omzet 1028 miljoen tegen 759 miljoen in het derde kwartaal 1957. Een omzetstijging met 12 pet. t.o.v. 1957 zou de omzet voor het vierde kwar taal '58 op ongeveer 1151 miljoen bren gen. In het vierde kwartaal 1957 beliep de nettowinst na belastingen 6.3 pet. van de omzet tegen 5.5 pet. in het derde kwar taal 1957. Voor het vierde kwartaal 1958 zou men o.i. globaal deze netto-winstmarge op on geveer 7.8 pet. kunnen ramen. Dat zou betekenen dat de nettowinst na belastin gen in het vierde kwartaal 1958 op circa 90 (65) miij. zou uitkomen. De nettowinst na belastingen voor het gehele jaar 1958 zou dan ongeveer 240 (187) miljoen be dragen. hetgeen een stijging met 29 pet. zou zijn t.o.v. het voorafgaande jaar. Voor uitkering van wederom 14 pet. di vidend op de gewone aandelen en 7.6 pet. dividend od de cum. pref. aandelen en tantième* en belangen personeel zal wel ongeveer 98 miljoen nodig zijn. Van de nettowinst zou dan ongeveer 41 (51) pet., worden uitgekeerd en ongeveer 59 (49) pet. in het bedrijf worden gehou den. Daarbij is dan door ons veronder steld dat het kapitaal in 1958 per saldo met ongeveer 20 miljoen nieuwe aan delen door conversie van obligaties zal zijn uitgebreid. VELE VLINDERLIEFHEBBERS uit alle windstreken komen in de maand novem ber naar Düsseldorf om aldaar op een groots opgezette markt hun vlinderverzame ling met nieuwe exemplaren aan te vullen of dubbele te ruilen. Verrast door de schoonheid kijkt dit meisje naar een prachtige vlinder in de hand van haar vader.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5