dagblad voor Schiedam en omstreken Opzienbarende verklaring van Dulles West-Eerlijn een vrije stad Princiuieel akkoord tussen westelijken inzake Berlijn De Gaulle en Adenauer willen vrijhandels-impasse doorbreken Lijfarts van Pius XII ontkent aantijgingen Tegenbeschuldiging aan adres der Vaticaanse autoriteiten 15 januari Maatregelen" voor hervatting overleg met Groot-Brittannië Bommenwerper met kernwapen in brand Verloving Japanse kroonprins met niet adellijk meisje goedgekeurd r Ilc wil bolletje Frans-Duits topgesprek in Bad Kreuznach Gesprek met Galeazzi Lisi begin uitverkoop Concrete maatregelen Spoedig einde van Spoetnik III Duitsers eer lang naar de stembus DONDERDAG 27 NOVEMDER 1958 Kwestie-Berlijn brengt weer spannende uren Burgemeester Brandt vraagt opheldering Anchorage-Schiphol zonder tussenlanding Ook Belgische trams en bussen rijden weer mm *0w* De Sovjet-Unie heeft aan de Westelijke mogendheden voorge steld, dat zij van West-Berlijn een «Vrije stad" met een eigen regering ZuHen maken. Dit is hedenmiddag Meegedeeld door het Russische Persbureau Tass, dat de inhoud be kend maakte van een nota, die in de loop van de ochtend door minis ter Gromyko achtereenvolgens aan de ambassadeurs van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frank rijk en aan de zaakgelastigde van West-Duitsland is overhandigd. De diplomaten waren daarvoor op het Sovjet-ministerie van buitenlandse Zaken geroepen. Zij accepteerden het stuk zonder met de Russische Minister nader in discussie te tre den. In de nota zegt de Sovjet-Unie, dat zij „bereid is namens de vier Mogendheden (die Berlijn bezet- Ion) officieel contact op t« nemen Met de regering van de Duitse De- Mocratische Republiek (Oost- Duitsland) als de V.S., Groot-Brit tannië en Frankrijk zullen toe stemmen in de liquidatie van het "ezettingsregime in West-Berlijn en de oprichting daarvan van een Vrye stad met eigen regering". John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie in Washington met betrekking tot de moeilijkheden rond Berlijn een verklaring afgelegd welke vooral in West-Duitsland veel verbazing heeft gewekt. Dulles zei nl. dat de westelijke mogendheden in bepaalde gevallen wellicht bereid zullen zijn zich direct in te laten met Oostduitse ambtenaren, maar alleen in de hoedanigheid van „agenten" van de Sovjet-Unie. De Amerikaanse minister zei, dat de V.S. zich vaak hebben ingelaten met volken, die zij diplomatiek niet erkenden en hij noemde als voor beeld communistisch China. Volgens Dulles was tussen de drie weste lijke mogendheden en West-Duitsland overeengekomen zich eventueel met de Oostduitsers in te laten als „agenten" maar dan onder bijzondere voorwaarden en afhankelijk van de omstandigheden van het ogenblik. Naar aanleiding van deze verklaring van Dulles zei gisteravond een Westduitse regcringsvoerdcr, dat in Bonn „niets bekend was over een overeenkomst, dat de westelijke mogendheden wellicht met Oostduit sers als „agenten" contact zullen opnemen". Fout van Kroesjtsjef Britse boodschap 1 1 111 f w- Bliksembezoek Geen „handelsoorlog'' 'l'/'/M'/' HET WEER VOOR MORGEN kfa rt',MASSHf KOUDER Voor tweede maal Jos Cleber terug uit Japan Explosie deed zich niet voor EEUWENOUDE TRADITIE GEBROKEN y y v nieuwe leoamscne courant i EVENTUEEL CONTACT MET AGENTEN" VAN MOSKOU Gisteravond heeft de burgemeester van West-Berlijn, Brandt, een verklaring aan de pers verstrekt, waarin h\j mededeelde aan de Westduitse minister van buiten landse zaken, Von Brentano, opheldering omtrent Dulles' verklaring, dat er een overeenkomst tussen de westelijke mo gendheden en West-Duitsland was, te hebben gevraagd. Met nadruk verklaarde Dulles, dat de V.S. niet van plan zjjn enige van hun rechten op toegang tot Berlijn door de lucht, over de wég, per spoor en via de kanalen te zullen opgeven. De Amerikaanse minister vermeed echter een direct antwoord te geven op de vraag of het Westen geweld zal gebrui ken om zijn recht door te drijven als Oost- Duitsland de toegangen tot West-Berlijn zou afsluiten. Het Westen heeft geen en kele van zijn rechten afgeschreven, zo zei Dulles. Minister Dulles verklaarde voorts, dat er tussen de westelijke mogendheden principiële overeenstemming bestond over de kwestie-Berlijn en dat. bij geen enkel geval zag waaruit meningsver schillen tussen de westelijken zou kun nen rijzen. Kroesjtsjef heeft naar Dulles' mening een fout gemaakt door zjjn verklaringen over Berlfjn te baseren op vermeende schendingen van de overeenkomst van Potsdam. De status van de geallieerden in Berljjn en de verantwoordelijkheden en verplichtignen van de Sovjet-Unie vloeien op geen enkele wjjze uit de Potsdamover eenkomst voort. Vandaar dat de Sovjets nu nagaan of ze betere argumenten hebben, zo er al argu menten zijn, aldus Dulles. De perschef van het Witte Huis, James Hagerty, heeft gisteren verslaggevers me degedeeld, dat president Eisenhower aan staande zondag in Augusta in de staat Georgia, besprekingen met minister Dul les zal voeren over de kwestie-Berlijn en andere wereldvraagstukken „Deze bijeen komst heeft niet het karJkter van een spoedvergadering" aldus Hagerty. Pre sident Eisenhower verblijft on het ogen blik met vakantie in Augusta. In het Britse Lagerhuis heeft dc Britse minister van staat, Ormsby-Gore gisteren bekendgemaakt, dat Groot-Brittannië zijn standpunt in zake de kwestie-Berlijn aan Moskou kenbaar heeft gemaakt. Dit is ge beurd in een persoonlijke brief van pre mier McMillan aan premier Kroesjtsjef. De brief zou in het afgelopen weekeinde zijn verzonden. heeft gevoerd niet dc Oostduitse leiders premier Grotewohl. partij-secretaris Ul- bricht en de minister van buitenlandse zaken Bolz. Het onderwerp van bespreking Is ge weest „actuele vraagstukken, die beide staten aangaan". Volgens de Oostduitse radio hebben de besprekingen „in de af gelopen dagen" plaats gehad. Een woord voerder van de Sovjet-ambassade in Ber lijn zei: Gromyko is op het ogenblik niet in Berlijn". Hij voegde eraan toe. dat later nadere mededelingen zouden worden ge daan. Da, het bezoek van de Sovjet-minister aan Berlijn zeer verrassend i<j geweest blijkt onder andere uit het feit, dat zelfs de woordvoerder van het kabinet van de Oostduitse premier zich verbaasd toonde toen hij van de radio-mededeling hoorde. Zoals bekend heeft prof. dr. Ricardo galeazzi Lisi, lijfarts van wijlen Paus Mus XII, onlangs enige dagen te Ant werpen vertoefd. Over zijn reis naar ®elgic heeft hij slechts willen loslaten, ''at hfj te Antwerpen bij een patiënt was Keroepen. Een medewerker van „De Gazet van Antwerpen" heeft een kort gesprek gehad Met de Italiaanse arts, toen hij op het "unt stond op het vliegveld Meisbroek het vHegtuig naar Rome te nemen- Galeazzi ontkende met klem, dat hij •J6t beroepsgeheim van arts had geschon den door het verkopen en doen publice ren van foto's en artikelen over de "verleden paus, die in de pers zijn Verschenen. „Ik heb ze niet gemaakt en ""g minder verkocht", zo voegde hij hier ?an toe. Hij zei, dat in de kamer, waar- }n Paus Pius XII was gestorven tientai- en personen waren binnengelaten. Ook televisie was de toegang niet gewei gerd, toen hierom werd verzocht- Galeazzi Lisi zei, dat dc moeilijkheden, "je hem door de Italiaanse artsenvereni- s'ng in de weg werden gelegd, het ge volg waren van veranderingen, die zich "Uvermijdelijk in het Vaticaan voordeden ha de dood van de paus, „om bepaalde Personen door enkele vrienden te kunnen Vervangen". .Tenslotte verklaarde Galeazzi Lisi, dat 'i zich krachtig voor de Italiaanse art- senvereniging zou verdedigen. Daarna zal *3 gevolg geven aan verschillende uit nodigingen om lezingen te houden. Zo zal hij reeds volgende maand in New York een lezing houden en vervolgens zal hij een rondreis maken door de Verenigde Staten. Naar het Hoofdbedrijfschap Detailhan del meedeelt, zal de eerstvolgende uitver koopperiode aanvangen op hetzelfde tijd stip als het vorige jaar, namelijk op 15 januari en duren tot en met 2 februari Waarnemers in Londen nemen aan, dat Groot-Britta-nnië de Sovjet-Unie heeft ge waarschuwd voor de consequenties van een wijziging i-n het huidige delicate machtsevenwicht in Berlijn. Er zijn tot op heden geen berichten ontvangen over gelijke stappen van Frankrijk of de V.S. In een verrassende mededeling van de Oostduitse radio is gisteren gezegd, dat de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Gromyko, in Oost-Berlijn besprekingen Generaal de Gaulle en bondskanselier Adenauer, die gisteren te Bad Kreuznacli hebben geconfereerd, hebben het initiatief genomen tot een stap om de impasse over de Europese vrijhandelszone te verbreken. Zij zeggen in een communiqué, dat zij „een multilaterale associatie" aanbevelen tussen r! zes partners van de Gemeenschappelijke Markt en de elf overige lerlen van de O.E.E.S. Voorts hebben de Gaulle en Adenauer ook over Berlijn gesproken. Beiden achten het van belang, zo luidt het communiqué, dat de tegen woordige vier-mogendlieden-status van de stad gehandhaafd blijft. Dr. Heinrich von Brentano, de Westduitse minister van buitenlandse zaken, heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat de besprekingen zijn gevoerd in een geest van oprechtheid en vriendschap. De conferentie lveeft een nieuw stadium in de samenwerking tussen de beide landen ingeluid, zo zeide hij. 3Mct betrekking tot dc Europese econo mische vraagstukken die het hoofdthema waren van de besprekingen, herbeves tigt het communiqué de vastbeslotenheid van beide landen om ,je samenwerking op economisch en politiek gebied, met de vier andere partners van klein Euro pa voort te zetten. „Deze samenwerking is geenszins in strijd met het samengaan met de andere O.E.E.S.-landen; integendeel het is de bedoeling dit laatste te handhaven en ver der te ontwikkelen", aldus het communi qué. Er wordt voorts in gezegd, dat de premier en de bondsskanselier hebben ge sproken over „maatregelen", die met in gang v-am 1 janua-ri 1959, wanneer de Ge meenschappelijke Markt van kracht wordt, kunnen worden genomen. „Deze maat regelen zullen worden onderworpen aan het oordeel van de andere EEG-leden", aldus het communiqué. Waarnemers lezen hierin de bevesti ging. dat de Gaulle en Adenauer het in derdaad eens zijn geworden over concrete maatregelen ter voorkoming van discri minatie jegens landen buiten de Gemeen schappelijke Markt Bijzonderheden omtrent deze maatrege len zijn niet bekendgemaakt, maar naar verluiat willen Frankrijk in West-Duits land voorstellen om aan alle 17 landen van de O.E.E.S. de tien procent tarief verlaging en de contingentenverruiming van 20 procent te verlenen. In diplomatieke kringen wordt dit ge zien als een poging om een „handels oorlog" te voorkomen. Het onmiddellijke gevaar van een economische splitsing in twee kampen, zou op die wijze worden afgewend en er zou tijd worden gewon nen voor een verdere gedachtenwisse- ling over de vrijhandelszone en over de voorgestelde „multilaterale associatie". Naar verluidt, zal de reikwijdte van zulk een „associatie" door de organisatie van de Gemeenschappelijke Markt moeten worden vastgesteld. Zwaar bewolkt met plaatselijk mist en hier en daar wat motregen, maar ook enkele verspreide opklaringen. Zwakke tot matige oostelijke wind. Lagere temperaturen. Vrijdag 28 november: zon op 8.20, onder 16.35 uur; maan op 18.40, onder 9.45 uur. Om tien voor één gistermiddag ston den op Schiphol de schroeven van de vier motoren van de PH-DSK „Middellandse Zee" stil en „De Zaaiers" naar voren om met luid geschal hun leider, de heer Jos Cleber, die op uitnodiging van dc KLM en vergezeld van zijn echtgenote een reis naar Japan en Biak had gemaakt, te ver welkomen. Het raam van de stuurhut van de DC-7C werd opengeschoven, gezagvoer der G. J. de Haas stak glunderend zijn hooffl naar buiten en zjjn duim maakte de bekende beweging. En terwijl iedereen naar voren drong om de heer en mevrouw Cleber te be groeten, slipte de bemanning rustig en te vreden en zonder enige ophef naar de douanehal. Tevreden over de vlucht van Anchorage naar Schiphol, zonder tussen landing. ondanks het feit. dat men hier en daar lichte tegenwind had gehad. Het logboek vermeldde het vertrek van An chorage: 20.50 uur dinsdagavond, precies volgens schema. Aankomst Schiphol woensdagmiddag 12.50 u, 45 min. eerder dan het schema aangaf. Totale vliegtijd 18 uur precies. Gezagvoerder De Haas was er voor de tweede maal in geslaagd de etappe tussen Anchorage en Schiphol zonder tussenlanding af te leggen- De eer ste keer deed hij 15 uur 23 minuten over dit traject. „De route leidde weer precies over de geografische Noordpool", vertelde de cap tain, en dat is eigenlijk alles wat er over deze vlucht te vertellen is. De rest is rou tine, vele uren in duisternis vliegen- Bij Bergen kwamen wij bij de Noorse kust en daar werd het dag. Van daar naar Amsterdam was maar een kort stuk." Tot nu toe is de zeer lange etappe van Anchorage naar Schiphol twee maal non stop afgelegd. Het is een toevallige om standigheid, dat ook de eerste keer ge zagvoerder De Haas aan de stuurknup- pel zat. De raket waarmee de derde Sovjetrus- sische kunstmaan in een baan om de aar de is gebracht, zal in de eerste dagen van december in de dichtere luchtlagen van de dampkring komen en verbranden. Dit is gisteren door Tass bekendgemaakt. De raket heeft 2800 omwentelingen om de aarde voltooid. Zijn grootste hoogte is verminderd tot 480 km. Zijn omlooptijd bedraagt 91,25 minuut, een tijd die snel afneemt. Op 7 december a.s gaan de Duitsers naar de stembus. Er hebben zich zes partijen aan gekondigd. Hier staan de zes met de verkiezingsborden voor de Brandenburger Tor. Op dc luchtmachtbasis Chennauli in de Amerikaanse staat Louisiana is gisteren een B-47 bommenwerper met een kern wapen aan boord in brand geraakt. Vol gens ooggetuigen zou er een „grote vuur bal" zichtbaar zijn geweest. Onmiddellijk werden alle toegangswegen versperd naar dit vliegveld, waar bommenwerpers van het Strategische Luchtmachtcommando zijn gestationeerd. Zjj staan daar steeds gereed om binnen het kwartier, voorzien van kernwapens, te kunnen opstijgen. De Amerikaanse luchtmacht heeft offi cieel meegedeeld, dat er geen enkel ge vaar voor een kernexplosie of voor radio actieve besmetting heeft bestaan, hoewel zo werd officieel bevestigd een kern wapen aan boord van het brandende vliegtuig was. Alle uitzonderingsmaatregelen werden opgeheven toen het vuur gedoofd was. Werkgevers en werknemers van de Bel gische bus- en trammaatschappijen zijn gisteravond tot overeenstemming gekomen over een eis tot loonsverhoging. De voor gaande twee dagen hadden alle plaatse lijke openbare vervoersdiensten stilge legen. Een algemene loonsverhoging van twee tot vier procent is toegezegd. De Japanse keizerlijke raad heeft vandaag de verloving van de 25-ja- rige Kroonprins Akihito met een niet adellijk meisje, de 24-jarige Mitsjiko Sjoda, officieel goedgekeurd. Keizer Hirohito had reeds zijn goedkeuring aan de verloving gehecht. Mitsjiko is de dochter van een di recteur van een meelconcern. Het hu welijk zal volgend jaar gesloten worden. Eerst moet nog een paleis voor het jonge paar worden gebouwd. De Kroonprins heeft zijn verloofde enige tijd geleden voor het eerst ont moet op een tennisbaan in een luxe vakantieplaats in de bergen. Men verwacht, dat het besluit van de prins om met de eeuwenoude tra ditie te breken en een niet adellijk meisje te trouwen, door de Japanse bevolking met instemming zal worden begroet. Mitsjiko Sjoda staat bij haar vrien den en kennissen bekend als een har telijk, eenvoudig en opgewekt meisje. Zij is vorig jaar afgestudeerd aan de universiteit van het Heilig Hart in To kio. Zij studeerde Engels. In augustus en september van dit jaar heeft zij een reis naar Europa en Amerika ge maakt. Mitsjiko Sjoda heeft twee broers, een van hen is ouder dan zij, en een jonger zusje. De verloofde van de kroonprins is op haar reis begin oktober ook een paar dagen in ons land geweest. Zij heeft hier een bezoek gebracht aan de Ja panse ambassadeur te 's-Grave.nhage en mevrouw Ohye, met wie zij onder meer naar Hilversum en Het Gooi is geweest. Mevrouw Ohye, enthousiast amateur-fotografe, heeft hie een paar foto's gemaakt van Mitsjiko Sjoda. Het meisje heeft ook het Rijksmuseum in Amsterdam bezocht. Zij is voorts in september in Brus sel geweest, om daar als vertegen woordigster van het „Heilig Hart Col lege" in Japan een internationale stu denten-conferentie bij te wonen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1