Jeugd reeds te ver van de oorlog om te kunnen herdenken Idealen verloren en herinnering aan wie ervoor streden Nederland grootste exporteur van eieren ter wereld 1011 letters V oorkeur voor klinkende munt Tv-opleiding voor geestelijken iiioosm kontact' Even broos als „Oud Porcelein" Wie is Mussert„Ik geloof een verzetsheld Niet gegrepen door sentiment ProfBeaufort sprak m Ballonvaar der s bereiden zich voor Minister Hofstra Geen belastingvrijdom voor de Europese gemeenschaps salarissen Britse katholieken willen een eigen station m Leidse studenten doken auto na 'J DONDERDAG 27 NOVEMBER 1958 PAGINA Hot IVillielm ut Koningin bij reünisten alle records van vroeger GEEF DE LEKKERSTE CHOCOLADE! Grote kwetsbaarheid Een onvergetelijke Paus „Een onvergetelijke Paus" De prijs van dit boekje slechts 75 cent Venlose politie legde hand op juweleiidief Voor de oorlog öw vulpen,NU ook Uw balpert uit SET VULPENHUIS - Meent 112 - naast ingang Blauwe Zaal4 V. N. over N,-Guinea boorden smart Na gedane arbeid Drs. Schmelser op t.v.-scherm Non stop televisie? St.-Nicolaas bij de K. R. O. Televisie-Opera Max Douwes regisseerde komedie van Gerald Savory Knoeierij bij autoimporl Domeinen naar Landbouw? Portier onder water open: twee personen gered (Van onze correspondent) Honderden studenten en andere leden van de universitaire gemeenschap, die K'stermiddag in de Leidse Pieterskerk bijeen waren ter herdenking van de ''"rOep tot verzet, die prof. Cleveringa 26 november 1940 in dezelfde Pieterskerk de Leidse universitaire gemeenschap richtte, hebben geluisterd naar een ^"merkelijke redevoering van professor W. den Boer, hooglcraa,r Oude Geschie- eois, waarin een scherpe analvse is gegeven op het verschijnsel herdenken ?°als dit vooral in de laatste jaren in Nederland te constateren valt. Evenals in l91", toen professor Cleveringa via de universitaire gemeenschap een oproep tot et gehele Nederlandse volk richtte, kan deze redevoering beschouwd worden een punt tot overweging voor het gehele volk, omdat de problematiek niet *'e"hts de 26ste november», maar evenzeer de 1de mei betreft. strakheid van vorm en een tempering van het effect. Vooral het laatste is be langrijk, niet alleen op 26 november in de Pieterskerk te Leiden, maar ook op 4 mei bij de talrijke monumenten van Ne derland h lr> het begin van zijn rede constateerde t,rof- Den Boer. dat men bij herdenken i groepen onderscheidt: Dc ouderen, Je de bange tijd hebben beleefd, die de Lachtoffer« hebben gekend en hun daden ken gezien. Zij ergeren zich aan de bversehitiigheid bij de jeugd, die op de Jrdenkingsdata van Nederland pijnlijk ?Uldelijk blijkt. De jeugd daarentegen ziCh niet gegrepen door een senti ment. Evenals men geen ware droefheid *an voelen voor een grootvader, die Re- °rven ia voor men werd geboren, even- kan de jeugd fchanB niet werkelijk °rden ontroerd door het lijden van een Lr°e0 mensen, die zij slechts bij naam *c»t. De jeugd blijft dus onverschillig Wordt zelfs een weinig geprikkeld door '6t sentiment, dat zij bij de oudere ge- ?"ratie betreft. Spreker formuleerde et aldus: „Het, zijn de doden zelf, die in*e eensgezindhend bij het herdenken he weg staan". - Dit alles achtte de hoogleraar beg rij- "e|ijk en t.p verontschuldigen. Maar hij „0"d het tragisch, dat dc idealen, waar- „0c>r de doden zijn gevallen, bij de jeugd .ysnzee,- zijn verbleekt aU de herinne- 'hg aan hun daden om die idealen te *rdedigen. Een groot deel van de jeugd be- „Cri0UWt de oorlogstijd en de idealen, ?'e toen bij de besten naar voren *wamen, als onbelangrijk. Met enkele Oorbeelden illustreerde de spreker Ze onverschilligheid. Als voorbeeld van een dergelijk her denken noemde professor Den Boer het Wilhelmus. Eens is dit lied geschreven voor een man en een tijd, die de Ne derlandse geschiedenis vorm hebben ge geven. Tijdgenoten hebben in dit lied de man en dp strijd gehoord, maar het lied heeft de eeuwen getrolseerd. Praktisch niemand realiseert zich thans nog, dat di4 vers een hulde betekent aan Willem van Oranje en zo men zich dat realiseert, wordt men er niet meer persoonlijk door geroerd. Zelfs de christelijke gedachte, die er aan ten grondslag ligt. wordt niet meer volkomen duidelijk opgemerkt. Want zoals vooral tijdens de oorlog is gebleken betekent het Wilhelmus voor geheel Nederland een pure kristalisering van dp vrijheidsgedachte. ongeacht of men zich de geschiedenis rond dit lied herinnert of het Godsvertrouwen, daarin uitgesproken, eigen wil maken. Aan het slot van zijn magistrale rede voering wijdde de hoogleraar toch nog enkele woorden aan de mensen, die in 1940 met de strijd voor de vrijheid waren begonnen Hi.i herinnerde zijn auditorium eraan, dat alle drang naar integriteit en waarheid oo de 2G«te november 1940 voor de Leidse universitaire gemeenschap op zijn juiste waarde werrl getoetst. En hij waarschuwde. da< men zo er ooit weer een 26stP november komt zal ontdek ken, dat alle levenswaarden on zo'n dag dp smeltkroes komen omdat men zich dan voor de opdraent zal zien gesteld om rfe integriteit en de waarheidsliefde te bewaren, wanneer de grondwaarden van het bestaan in het gedng komen, wanneer men zich gaat voelen als een opgejaagd stuk wild en men in feitp slechts kan denken aan het naakte bestaan. M et het pleidooi, dat men niet zou herdenken, wat in de oorlogsjaren is ge leden. maar dat men zich zou herinneren wat in de oorlogsjaren is gedaan en ge hoopt. toesloot professor Den Boer zijn redevoering. In het kader van deze Leidse herdenking hebben traditiegetrouw oud-studenten van deze universiteit in verscheidene andere plaatsen bijeenkomsten gehouden. In Hil versum bevond H. M. de Koningin zich onder de reünisten. In het Haagse gemeentemuseum hield prof dr. Muntendam, buitengewoon hoog leraar in de hygiëne en sociale genees kunde voor een gehoor van ruim honderd oud-studenten een lezing over „kern energie. bevordering of bedreiging van de volksgezondheid" en vertelde mej. T. Kooistra, praeses van de V.V.S L. over ,,de zelfwerkzaamheid van de student". Deze bijeenkomst, waarop voorts enige studen ten cabaretnummers opvoerden, werd ge houden door het Leids Universiteitsfonds en de Stichting Pro civitate academica Lugduno Batava. In Hilversum kwamen vele oud-studen ten uit het Gooj en omstreken bijeen in het Palace-hotel. Onder hen bevond zich, zoate gezegd. Koningin Juliana. Na het openingswoord van dr. C. D. Duijster, voorzitter, hield prof dr. J. H. Waszink een voordracht over het leven van de Eturiërs Voorts sprak dr. C. Bruijning over Suriname met vertoning van kleuren- Etruriërs. Voorts sprak dr. C. Bruijning cabaret op. Onlangs heeft een dagblad in Noor- I Barnevelfls pluimvee-expositie slaat g &Sen een enquête gehouden over de Jgelopen oorlogsjaren bij jongeren, merendeel bleek niet te weten 1R Hitler was geweest. Enkelen ver- hderstelden, een admiraal of een cldheer. In Nederland blijkt deze be langstelling niet groter. Aan het be- S'n van dit cursusjaar zijn de eerste- Jaars-studenten getest op hun alge- jkone ontwikkeling. Op de vraag, wie /mssert was geweest, antwoordde een htiner: Ik geloof een verzetsheld! Affect temperen ,..t>eze ongeïnteresseerdheid voor een jh, toen de Nederlandse idealen in een «meitk roes van leed op hun zuiverheid hio. getoetst, achtte profes- es ten worden Den Boer een bewijs, dat ook de Realen met grote onachtzaamheid wor- ?"n bezien. De hoogleraar was daarom een formulering van het herdenken "ekomen om hiermede althans de idealen e€r in herinnering te kunnen brengen Haarvoor is nodig, dat sentimentsuitin- vervlakken, daar deze dc aandacht »fl c,dcn en de wrevel bij een bepaald an het volk oproepen, omdat dit «i «we V e! gaat denken, dai het om iets gaat, Ja*r het buiten staat. Men zal moeten "■"en tot een eenheid van denken, een „In 1906 behoorde Nederland tol dc im- potcurs van eieren. Thans zijn wij de grootste exporteurs ter wereld. Ongeveer zestig procent van onze nationale cicr- produktic wordt uitgevoerd. In 1957 beliep dit een bedrag van 520 miljoen gulden. Dit jaar zal dit nog wel met tien mil joen worden overschreden." Dit zei gisteravond minister Vondeling, toen hij in Barneveld de landelijke pluim- veetcntóonstelling opende. Het verheug de hem opnieuw kennis te maken met Barneveld als piuimveecentrum. Hij ge„ loofde echter moeilijk een bijdrage te kunnen leveren in de doelstelling van de expositie: Barneveld als pluimvee- en eiercentrum landelijke bekendheid te Se ven. omdat die bekendheid sinds lang be staat. De bewindsman legde in zijn toespraak nadruk op de grote kwetsbaarheid van de Nederlandse eierproduktie en markt. „Het is van de allergrootste betekenis, dat de marktverhoudingen wat stabieler worden", zo zei hij. Hij zag veel perspec tief in het verdrag van de zes Europese landen, waardoor een verruiming van de goederenruil is te verwachten. Minister Vondeling merkte op, dat men niet van hem kon verwachten dat hij bij deze gebeurtenis eieren kwam leg gen, doch hij meende dat de indirecte hulp van de overheid voor de pluimvee houderij niet moet worden onderschat. Hij doelde hierbij op de verruiming van het onderwijs op vakscholen, de inten sivering van het wetenschappelijk on derzoek enz. De secretaris van de tentoonstelling, mr. J. A. van der Linden vertelde ons, dat deze expositie alle vorige records ruim slaat. Een blik was voldoende om dit bevestigd te vinden. De reusachtige pluimveehal, welke eerst dit jaar gereed kwam, is omgebouwd tot een indrukwek kend zakencentrum. Ruim tachtig stand houders, uit alle delen van ons land, ne men het grootste deel van het bijna ze venduizend vierkante meter grote vloer oppervlak van de hal in beslag. De ove rige ruimte is bezet door ongeveer 1550 inzendingen pluimvee, sier- en watervo gels, sierduiven, konijnen en cavia's. Het voorste gedeelte van de hal wordt in genomen door een klein park met vijver. Er werden gisteren ook prijzen uitge reikt. De ereprijs, beschikbaar gesteld door Koningin Julianan, viel ten deel aan mevrouw J. B. Rouwcnhorst uit Huis ter Heide voor de mooiste hen van het ras dwerghoenders. De ereprijs van Prins Bcrnhard was voor de mooiste haan, favorollcs, van de heer A. Nittcrt uit Borne. Die van minister Vondeling ging naar de heer R. Brons Uit Terschuur voor bcdrijfspluim- vce. Die van de commissaris der Koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemcrs. was voor dc heer J. Hoege uit Amersfoort, voor de mooiste oude duif. De tentoonstelling blijft tot en met za terdag open. De bij gelegenheid van het over lijden van PAUS PIUS XII door ons uitgegeven bijzondere editie heeft een overweldigend onthaal gevonden binnen en buiten onze lezerskring, zodat de gehele op lage binnen enkele uren was uit verkocht! Om aan de grote aanvrage te kunnen voldoen, hebben wij dit nummer afzonderlijk laten ver schijnen in een rijk geïllustreerde brochure onder de titel Öe eerste oplage daarvan is in middels geheel uitverkocht. Aan gezien nog steeds zeer vele aan vragen binnenkomen, hebben wij besloten een 2e druk te doen ver schijnen. De in ons bezit zijnde bestellingen hopen wij in de komende dagen te kunnen af zenden. bestaande uit 48 pagina's, waar van vele illustraties, bedraagt Na ontvangst van dit bedrag, het welk u kunt storten of over schrijven op de girorekening van DE MAASBODE N.V. te Rotter dam, No. 9095, zullen wij ook u een exemplaar per post doen toekomen. Ook aan onze bijkantoren is het boekje te verkrijgen. DE MAASBODE-PERS. De Venlose politie heeft gisteren de 44-jarige chauffeur A, B. wonende aldaar, gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht in de nacht van maandag op dinsdag uit een ju weiiers winkel in Tegelen 43 gouden ringen t;e hebben weggenomen. De ringen zijn alle teruggevonden, deels in de wo ning van B. die al eens eerder met de politie te maken heeft gehad deels bij een relatie van ;hem. (Advertentie) De primitieve bevolking van Nederlands' Nicuw-Guinea heeft nimmer de wens te kennen gegeven het Nederlandse beheer i voor ccn Indonesisch bewind te ruilen. Dit heeft prbf. L. J. C. Beaufort, de Ne derlandse afgevaardigde in dc sociale, culturele en humanitaire commissie van dc VN-Assemblee, dinsdag in de verga dering van deze commissie gezegd. In antwoord op Indonesische kritiek be vestigde prof. Beaufort nogmaals de Ne derlandse bereidheid om de Nieuwgui- nese bevolking uiteindelijk zelfbeschik kingsrecht te geven. Hij sprak tegen dat deze bevolking ooit het zelfbeschikkings recht zou hebben uitgeoefend. Aan het ein de van de Wereldoorlog stond zij geheel afgezonderd van de Indonesische bewe ging voor onafhankelijkheid. Ongeveer de helft van de bevolking heeft nimmer con tact met de buitenwereld gehad en van hen, die geacht kunnen worden er een ei gen mening op na te houden, wil een over weldigende meerderheid voortzetting van het Nederlandse bewind totdat de inheem sen voldoende ontwikkeling hebben om hun eigen keus te doen. De hoogleraar was van mening dat dit in betrekkelijk korte tijd het geval zal zijn, waarbij hij niet in eeuwen dacht maar in tientallen jaren. Zo men aansluiting bij Indonesië zou kiezen zou Nederland deze wens eer biedigen. DE LINKERFOTO VAN DEZE COMBINATIE toont op de achtergrond Col lin Mudie en Timothy Eiloart en op de voorgrond Rosemary Mudie, de vrouw van Collin, en Arnold Eiloart, de vader van Timothyvrolijk uuirend bij hun vertrek per ballon uit Cardington in het Engelse graafschap Bedfordshire. De ballonvaarders maakten deze vaart als voorbereiding voor de overtocht van de Atldntische Oceaan, welke zij volgende maand vanaf de Canarische eilanden willen trachten te maken. Voor de tocht is een wonderlijk luchtvaar tuig vervaardigd, dat is opgehangen aan een enorme nylon ballon, „De kleine wereld" genaamd. De rechterfoto toont het vertrek van deze ballon voor de proefvaart. De Kamer is met de algemene beschou wingen over de begroting van Financiën in eerste instantie gereed gekomen en in de late namiddag heeft minister Hof stra zelfs al op een deel van de door de ieden gemaakte opmerkingen geantwoord Hij bleek daarbij een voorkeur te heb ben voor klinkende munt boven onze dikwijls onooglijke papieren guldens en rijksdaalders. In dit o-pzicht was hij het volkomen eens met de heer Van de Wete ring (C.H.), die hem had gevraagd, nu er zilveren guldens zijn. de papieren vodjes liever in te trekken. Dit in tegenstelling met de heer Van Leeuwen (VVD), die van mening was, dat er geen algemeen verlangen was naar zilveren rijksdaalders en zelfs verzekerde, dat ons monetaire prestige daarmee niet was gediend. De minister meende, dat zilveren munten toch wel de voorkeur verdienen en stelde de heer Van de Wetering gerust met de verklaring dat de guldensbiljetten ge leidelijk worden ingetrokken. De biljet ten van een rijksdaalder zullen echter nog wel een tijd in omloop moeten blij ven omdat hun zilveren vervangers maar geleidelijk in roulatie zullen komen. Om verwarring te voorkomen had hij be sloten deze munten niet kleiner te maken dan de oude. Daarvoor zou bovendien een wijziging van de Muntwet noodza kelijk zijn. Het wegnemen van fiscale belemmeringen bij fusie van ondernemin gen verwees de minister naar de Alge mene belastingherziening. De heer Pe ters (KVP) had hiernaar gevraagd. In het kader van deze belastingheziening. een zuiver technische herziening dus, kondigde de minister aan, dat hij het ontwerp Inkomstenbelasting de volgende week bij de Kamer zou indienen. Teruggave van omzetbelasting bij uit voer zou alleen mogelijk zijn bij wetswij ziging. Hij moest dus daarheen verwij zen zonder intussen enige toezegging te kunnen doen. Natuurlijk was de doelmatigheid en ef ficiency weer de hoofdschotel van het debat. Maar zo uitgebreid als de Kamer hierover was, zo kort was het- antwoord van minister Hofetra. De heer Peters (KVP) had gezegd, dat de Staten-Gene- raal over te weinig gegevens beschikten om de doelmatigheid van de besteding der overheidsgelden te kunnen beoorde len. Het was misschien wel geen opzet, zeide hij, maar hij had toch zo het ge voel, dat de regering op dit punt niet graag over de brug wil komen. Sinds mi nister Lieftinck zijn we aan het. inven tariseren en dat zou dan de basis worden voor het afkappen van staatstaken, maar laat nu eens zien. zei de heer Peters, wat ge al die jaren hebt gedaan. De heer Hofstra antwoordde daarop, dat men de verbeterde mentaliteit, welke zich uit in (Advertentie) de veel belovende titel „Vol verwach ting klopt ons hartWat die kloppende kinderharten mogen ver wachten, moet echter een surprise blij ven. aan de televisie-staf van de VARA wor den verbonden als regisseur. Hij zal zich speeiaal belasten met de regie van documentaires en reportages. Het ligt in de bedoeling, dat de heer Tania op 1 januari a.s. in functie zal treden. Dc Britse (commerciële) ABC-televi- sie heeft een aantal geestelijken van verschillende kerkgenootschappen in Engeland uitgenodigd om op haar kos ten een cursus te volgen, teneinde zich meer vertrouwd te maken met de tech niek van het optreden voor de televisie. De bedoeling hiervan is, het peil van de godsdienstige uitzendingen te verho gen. Ofschoon de ABC-televisic dc cursus sen verzorgt, is het niet de bedoeling, dc geestelijken te verplichten, alleen in haar uitzendingen op te treden. Zij zul len vrij zijn om ook aan programma's van andere tv-stations mee te werken. De cursisten leren niet alleen een be tere camera-techniek, maar zij krijgen ook gelegenheid zelf een godsdienstige uitzending samen te stellen. Valt deze goed uit, dan wordt ze in het, normale televisie-programma opgenomen. Inmiddels gaan onder de Britse ka tholieken stemmen op een eigen televi- sie-station op te richten. Tijdens een bijeenkomst van het Catholic Evidence Guild (Gilde der Klare Waarheid) in Westminster is dit serieus overwogan door pater Bernerd Basset S.J. Of schoon hij niet verwachtte, dat een der gelijk plan binnen afzienbare tijd zou zijn te verwezenlijken, meende hij, dat de katholieke uitzendingen een diepe indruk maken op de kijkers. Met name De grote St.-Nicolaasactie van het ra dioziekenbezoek „De Zonnebloem", wordt °°k dit jaar weer besloten met een vrolijk programma en wel onder de titel „Na gedane arbeid De twaalf centrale posten uit Neder land en België zullen voor de micro foon verslag uitbrengen over de actie en daarbij zal blijken, of het aantal ge zonden, die een zieke heeft willen ver rassen, wederom is toegenomen. Op muziek van Harry Bannink heeft Guus Vleugel onder de titel „Vlooien- spel" een oorspronkelijke Sinterklaas musical geschreven, die volgende week donderdag in het programma van de KRO-televisie zal worden uitgezonden. De regie van de liedjes was in handen van Wim Sonneveld. Vooraf ontvangt Louis Frequin in het Gastenboek Z. Exc. drs. W. K. N. Schmelzer. staatssecretaris van Binnen landse Zaken, bezitsvorming en P.B.O. Eolcl dit voor de tv-uitzending van de Pauskroning. Een eigen tv-station zou grote voor delen hebben, omdat óan het katholieke geloof in de 'huiskamers van miljoenen kijkers kan worden gebracht. „Indien het ooit zover komt", aldus pater Bas- ir j VARA-trlfvisip set, „beschikken wij in elk geval over 1 lel Tania DIJ V ILILV lslL een groep getrainde priesters, dank zij Ellen Van Hemert en John Leddy in het N,C,R,V.-T.V.-spel ,,oud porcelein". het initiatief van de ABC-televisie. Non stop commerciële tv-uitzendin- gen van 24 uur zijn ter sprake gekomen op de jaarlijkse algemene vergadering van Associated Rediffusion, een der grootste commerciële tv-maatschap- pijen, die gedurende bet on 30 april 1.1, afgelopen boekjaar een winst had ge maakt van 48 miljoen gulden. „We dienden toestemming te hebben om gedurende alle 24 uren van het et maal uit te zenden, als we dat zouden wensen", aldus heeft de voorzitter, Mr. John Spencer, verklaard. „Het is dui delijk. dat we daartoe niet gauw zullen overgaan, maar waarom -mu iemand het ons verbieden? Opheffing van de te genwoordige beperkingen zou ons meer kans geven om rekening te houden met minderheden en om nieuwe ideën te proberen". Volgende week is St.-Nicolaas een bijna dagelijkse gast in het KRO-pro- gramma in het Radioprentenboek van zondag, waarin figuren van een hoor spel op zoek zijn naar het paard van de Sint, in de Kleuterklas-uitzending van dinsdag, waarvoor meer zendtijd is uitgetrokken om de goede Sint te kun nen verwelkomen, in de jeugduitzen ding „De Blokhut", eveneens op (jins- dag en tenslotte in de Wigwam van za terdag, waar een feest Van St.-Nicolaas uitbundig zal worden gevierd, Het tv-prngrammn voor de kinderen, dat de KRO woensdag uitzendt, draagt De heer Pier Tania thans redacteur commentator van het NTS-journaal, zal De Britse componist Sir Arthur Bliss heeft van de BBC opdracht gekregen om voor de televisie een opera in één acte te schrij ven. Het libretto voor dit werk, dat de voorlopige titel „The Song of Tobit" draagt, woAdt geschreven door Christopher Hassall, van wiens hand ook het libretto voor „Anna Krausde eerste Britse radio-opera is, waarvoor Franz Reizenstein de muziek schreef. „The Song of Tobit" wordt de tweede opera van Sir Arthur Bliss. Zijn eerste„The Olympi ans", met een tekst van J. B. Priestley, werd voor het eerst uitgevoerd in het Royal Opera House in 1949. Met de opera van Bliss en een ander werk, waarvoor reeds op dracht is gegeven, zal de BBC deelnemen aan de wedstrijd voor een televisie-opera, die door de autoriteiten van het mu ziekfestival in Salzburg ivordt georganiseerd. Even onwezenlijk en broos, maar ook even teer gekleurd en tot in de kleinste details verzorgd als de porceleinen beeldjes, die onze voorouders zorgvul dig en liefdevol achter glas bewaarden, waren de figuren van Mirabella, Lola en Oswald Petersham, die de Britse auteur Gerald Savory heeft bijeenge bracht in zijn komedie „Oud Porcelein", welke gisteravond door de NCRV-tele- visie in de sfeervolle decors van Fokke Duetz en onder de bewonderenswaar dige regie van Max Douwes werd uit gezonden. Eén verkeerd gebaar, één mislukte intonatie zou voldoende zijn geweest om de illusie te verstoren rond deze drie mensen, die bij elkaar bescherming zochten tegen de luimen van een tiran nieke, wilskrachtige vader, maar voor al tegen de vreemde, harde wereld bui ten de beschuttende muren van hun oude huis. Maar Joan Remmelts als de mislukte Richter en vader Oswalds, Ma ry Smithuysen als de verzuurde, maar toch niet van alle gevoel gespeende oude vrijster en vooral Georgette Re- jewski als de naïgye babbelzieke Mi- rabelle hoe aangrijpend en raak ge typeerd was de hysterische wijze, waar. op zij het verschrikkelijke nieuws ver telde, dat de onzichtbaar blijvende, zich uitsluitend met het geklop van zijn stok op de vioer manifesterende vader zijn kinderen had onterfd maakten geen verkeerd gebaar en wisten steeds de juiste toon te treffen. Ellen van Hemert als de jonge, knap pe, vrolijke Ursula, die zich, hoe won derlijk het ook. moge klinken, in deze verstarde omgeving thuisvoelt. paste zich met haar spel uitstekend aan bij dat van haar oudere en meer ervaren collega's en ook John Leddy voldeed als de verlegen, maar eerlijke porce- lein-taxateur, die het har e van Ursula op de juiste waarde wist te schatten. Alleen Jan Blaaser viel in zijn door Ge rald Savory en regisseur Max Douwes wel wat aangedikte rol van de bereke nende opportunist Jonah Petersham enigszins uit de toon. Wat intussen njet wegneemt, dat de toeschouwer met bewondering en ver- beeparingen en minder werkuren voor bepaalde arbeid, niet kwantitatief kan aangeven. Dit iaat zich niet in cijfers uitdrukken. De heer A. R. Vermeer (PvdA) was van mening, dat het niet zo erg was met de spilzucht en ondoelmatigheid in de overheidsdienst. Volgens hem was dit in het bedrijfsleven óók het geval. Alsof dat een argument is. dat men in overheids dienst dan ook maar zijn gang zou kun nen gaan. Een vreemde argumentatie. De heer Smallenbroek bepleitte doelma tigheid niet alleen in de verhouding van het personeel tot het werk, maar ook in de verhouding tot de burgers. De heer W. Peters sprak zich uit tegen de ..onaanvaardbare vrijdom van belas tingen" in de Europese sector. Er zijn nu reeds 7000 mensen aangesteld in de Europese gemeenschappen. Het niveau van hun salarissen is door ons al moeilijk te begrijpen, maar nog minder begrijpt men van de belastingvrijdom. Hij drong eroD aan in de Benelux fre streven naar opheffing van de belastingfaciliteiten. Ook de heer Vermeer sprak in deze geest. Voorts pleitte hij zowel als He heer Van de Wetering voor fiscale tegemoetkoming aan bedrijven met Indonesische belan gen. De heer Van de Wetering heeft, de mi nister ook nog maatregelen gevraagd te- Gen een methode van invoer van auto's, welke het rijk duizenden guldens kost aan ontdoken invoerrechten. Hij wees er namelijk op dat de officiële cijfers een daling te zien geven van de invoer van nieuwe wagens, tegenover een sterke stij ging van de import van oude. Spreker weet dit aan de praktijken van lieden, tie nieuwe auto's uit Duitsland als twee dehands wagens over de Nederlandse grens brengen. Zij worden daartoe zeer deskundig vuil gemaakt om ze een oud aanzien te geven en de koopkwitantie vertoont in overeenstemming daarmede een veel lager bedrag dan. werkelijk voor de auto is betaald. De knoeierij zit zo goed in elkaar, dat de douane telkens opnieuw wordt bedrogen en slechts zel den de manipulaties doorziet. De heer Engelbertink (KVP) hield een ian? pleidooi inzake de overdracht van het beheer over domeinen van Financiën naar Landbouw, wat in de bedoeling schijnt te liggen. Minister Vondeling heeft vroeger als Kamerlid hiervoor reeds gepleit. De heer Smallenbroek (AR) be toogde nu. dat dit niet buiten de Kamer om zou mogen gebeuren. Alleen de heer Egas (PvdA) was hier voor. De heer Engelbertink meende, dat er bu zul:k een overdracht in wezen niets zou veranderen. Er zou alleen iemand komen controleren van een ander depar tement. Dan komt er echter ook weer een dienst voor de domeinen bij Landbouw ofschoon het domei-nbeheer onder Finan ciert behoort. De gezamenlijke departe-- menten, die dit raakt, moeten volgens de heer Engelbertink tot overleg komen om te geraken tot een efficiënte werkver deling. Het beste is te wachten op het rapport-Hofstee. De heer Smallenbroek herinnerde de minister tenslotte aan de motie-Biewen- ga van enkele jaren geleden, waarin ge pleit werd voor verkoop van gronden in de nieuwe polders aan particulieren. Tot nu werden deze gronden door het Rijk alleen maar in pacht gegeven. De heer Smallenbroek vroeg of de minister nu eindeitik tot een conclusie in deze zaak was gekomen. De volgende week dinsdag zal minister Hofistra zijn antwoordrede vervolgen. Des avonds werd begonnen aan de be groting van Onderwijs, waarvoor wij naar elders verwijzen. T. S. (Van onze correspondent) Door gekleed te water te springen hebben gisternacht drie Leidse studen ten het leven gered van een dame en een heer, die met hun auto te water waren gereden. Na een schouwburgvoorsteUing wilde de heer W. K. Kisman, die werd verge zeld door mevrouw J. Koopman, zijn tegenover de schouwburg langs het water van de Oude Vest geparkeerde auto gaan starten. Hij zette de rem los, maar ver loor op dat moment zijn contactsleuteltje. Zonder de rem weer aan te trekken, bukte hij zich om het sleuteltje op te rapen. De auto begon achteruit te rijden en kwam in het water terecht. De 24-jarige K. Meijer Swan té. de 24-jarige L. Wolfs bergen en de 22-,jarige J. Goudamit, die eveneens de schouwburg hadden bezochi. tedenng bleef toekijken als naar het j aarzelden geen moment, sprongen te wa- njne oude porcelein. dat in deze goed ter en wisten onder water de portieren geschreven en knap gespeelde komedie open te krijgen. Enkele minuten na het zuik een belangrijke, symbolische rol ongeval hadden zij de inzittenden van de sPee"' auto op hel droge gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 7