GA FLITSEN Dulles voelt wel voor plan „vuile" kernproeven vrijwillig voor drie iaar te staken Franse pers bezorgd over Gh ana-Guinea-verklarmg Reactie „Pleingroep Gigantisch karwei bij Burgerveen Het fiasco van het Poolse opvoedingsexperiment Mis die aansluiting nist! Vier en een half jaar geëist tegen Schneider Nixon woonde plechtig heid bij in St.-Paul Ook democratische zege in Alaska Monster-pröces in Johannesburg Als Geneefse conferentie mislukt Minder roebels voor Duclos en Togliatti Opperste Sovjet 22 december bijeen Zweden en de kern bewapening Atomen voor de vrede prijs toegekend PAGINA 9 DONDERDAG 27 NOVEMBER 1958 Amerikaanse verkiezingen 446 vrouwen veroordeeld De openbare aanklager bij de rechtbank van Bonn heeft gisteren vier en een half jaar gevangenisstraf geëist voor het voor malige hoofd van de psychologische dienst van het Westduitse leger. Robert Schnei der. De aanklager zei deze zware straf te eisen, omdat Schneider, die hij een ge woontemisdadiger noemde, eindelijk eens gewaarschuwd moet worden. Voor het vervalsen van diploma's eiste de aanklager in totaal tien jaar. voor de verschillende gevallen van bedrog even eens tien jaar en voor het ten onrechte voeren van een academische titel een jaar tuchthuisstraf. Deze afzonderlijke eisen combineerde hij tot zijn eis van vier en een half jaar gevangenisstraf. Volgende week woensdag komt de verde diging van Schneider aan het woord. is van zijn voetstuk geploft, maar dat wil niet zeggen, dat de „held" door de „heilige" vervangen zal worden, al thans niet door de zoete afbeelding van de heilige. Men zoekt in de heilige niet op de eerste plaats de wonderdoener, maar de mens die, zoals wij, met zwakheden geplaagd is en vechten moet, Conrad en Saint-Exupery zijn dan ook veel geliefde auteurs, maar ook Sartre. In het Stalinistische tijdperk keek de ze jeugd vol verlangen naar het Westen. Alles wat Westers was gold als het hoogste goed. Thans, nu het ijzeren gor dijn wat opengeschoven is, is het voor een Westerse waarnemer wel diep te leurstellend te zien dat veel wat men uit het Westen heeft weten te importe ren, schijnt te bestaan uit existentialis tische clubs, progressieve jazzmuziek en een cynische levensbeschouwing la Frangoise Sagan. Men vraagt zich af of Cs jeugdige gangster in New-York erg veel verschilt van de Zazou in Parijs of de hooligan in Warschau. In beide gevallen is hij een produkt van een materialistische le venshouding. die geen idealen meer weet te vinden. Hierin ligt een uitdaging aan het Christendom waar nOS te weinigen van ons zich van bewust zijn. De Ameikanse pee-president. Richard Nixon. die thans voor een verblijf van vier dagen in Engeland vertoeft, heeft gisteren, vtrgezeld door zijn echtgenote, de inzege ning bijgewoond van een Amerikaanse ka pel in de kathedraal van St Paul, welke is gewijd aan de nagedachtenis van 28.000 leden der Amerikaanse strijdkrachten, die in de tweede wereldoorlog in Groot-Brit- tannië waren gelegerd en in de strijd te gen de Duitsers zijn gesneuveld. De plechtigheid werd mede bijgewoond door koningin Elizabeth, prinses Margaret en de koningin-moeder. Koningin Eliza beth sprak énkele woorden, hetgeen de eerste maal was, dat een vorst of vorstin in de kathedraal het woord voerde. Vóór de plechtigheid had vice-president Nixon zich in het Lagerhuis met de Britse minister van buitenlandse zaken. Selwyn Lloyd. en verscheidene andere vooraan staande leden der Britse conservatieve re geringspartij onderhouden. IN DE BUURT VAN BURGER VEEN wordt op het ogenblik hard gewerkt om het nieuwe deel van rijksweg j A, dat een korte ver binding van Amsterdam naar Rot terdam geeft, via een tunnel onder de Ringvaart Haarlemmermeer door te Leiden. Deze Ringvaart is omgeleid, om de scheepvaart gaan de te houden. Het werk móet in 1960 worden opgeleverd. De foto geeft een beeld van het giganti sche karwei. De democraten hebben in de Ameri kaanse staat Alaska de beide Senaatsze tels, de enig overgebleven zetel in het huis van afgevaardigden het gouverneur schap en een overweldigende meerder heid in de nieuwe wetgevende vergade ring van de staat, behaald. Een speciale rechtbank in Johannes burg heeft 446 Afrikaanse vrouwen schul dig bevonden aan het houden van een verboden optocht op 2 oktober j.I. Drie vrouwen werden veroordeeld tot een boete van 50 pond of drie maanden dwangarbeid. Dertien vrouwen, die zwanger waren of in slechte gezondheid, werden veroordeeld tot drie pond of zeven dagen dwangarbeid. De overigen werden veroordeeld tot een geldboete van 10 pond of drie weken dwangarbeid. Uit diplomatieke bron in Praag ver. luidt, dat de geldelijke steun van de com munistische landen aan de Italiaanse en Franse communistische partijen onlangs is verlaagd. Men vermoedt, dat dit een gevolg is van een overschakeling op hulp aan nationalistische bewegingen in het Mid den-Oosten. waardoor de communisten hopen anti-Westelijke gevoelens aan te wakkeren. Q De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, heeft op zijn wekelijkse persconferentie gisteren gezegd, dat hij niet ontmoedigd is door de gang van zaken op de Geneefse conferentie over een staken van de kernproeven. Mocht de confe rentie evenwel mislukken, dan zou iets te zeggen zjjn voor het voorstel, dat de V.S. vrijwillig voor drie jaar afzien van alle proeven, die radio-actieve neerslag geven. De Opperste Sovjet van de Unie van Socialistische Sovjet Republieken (USSR) zal op 22 december te Moskou bijeen komen, zo bericht het Sovjetrussieche persbureau Tass. Dit voorstel is gedaan door senator Al- bert Gore. Het zou volgens de senator niet moeten gelden voor kernproeven voor vreedzame doeleinden zonder radio-actief afval, dus proeven onder water, .onder de grond of in de kosmische ruimte. In een brief aan de Britse predikant R. Waters, leider van een Londense groep, die een campagne voert om tot afschaffing van kernwapens te komen, heeft de Sov- jetrussische premier en partijleider Kroesjtsjef verklaard dat-hij het Brits- Amerikaanse voorstel, om de proefnemin gen met kernwapens voor een jaar te schorsen, verwerpt. De Zweedse regering heeft geweigerd 2.800.000 kronen beschikbaar te stellen voor een onderzoek inzake een eventuele uitrusting van de Zweedse strijdkrachten met tactische atoomwapens. Dit heeft de minister-van defensie, Andersson, gis teren in antwoord op een vraag van socia listische zijde in het parlement meege deeld. Hij voegde hier echter aan toe. dat de regering niet in beginsel tegen atoom bewapening is gekant, maar dat zij er de voorkeur aan geeft voorlopig de kwes tie te laten rusten. Het Zweedse leger had geld gevraagd voor genoemd onderzoek op grond van de opvatting, dat Zweden tot atoombewape ning zou moeten overgaan om in mili tair opzicht doeltreffend te blijven. In aansluiting op de woorden van minis ter Andersson verklaarde de minister van buitenlandse zaken, Unden, nog, dat be paalde correspondenten in het buitenland een verkeerde indruk van het regerings standpunt ten aanzien van de kernbewa pening hebben gevestigd. Unden zei, dat hij langs de gebruikelijke kanalen be kend had gemaakt, dat Zweden zich zijn vrijheid van handelen voorbehoudt en nog geen beslissing heeft genomen. „De voorbereiding van verdere proeven vergt ongeveer een jaar. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten deden hun voor stel, nadat zij juist op uitgebreide schaal proeven met kernwapens hadden geno men. Hun voorstel valt dus te vergelijken met de verklaring van iemand die, na juist een uitgebreid middagmaal te heb ben genoten, verklaart, dat hij -tot het avondeten in hongerstaking zal gaan", al dus Kroesjtsjef. Gebruik di8 flitsaanslulting op uw fototoestel Voor kiekjes binnenshuis: de leukste van uw leven De minister van buitenlandse zaken van Ghana Botsio. heeft in een gesprek met een speciale verslaggever van de .Daily Telegraph" verklaard, dat het zondag j.I. uitgegeven communiqué van Kwame Nkruman en Sekoe Toere over de betrekkingen tussen Ghana en Guinea niets anders betekende, dan een bevesti ging van het bekende streven van be.de staatslieden naar nauwere bandon tusse.n alle staten van West-Afrika. Hij zei. dat er nog geen enkel precie« omliind plan voor een federatie was opgesteld en dat er nog geen enkel besluit was genomen over verwezenlijking van de "edachteq der genoemde staatslieden. De jaarlijkse prijs „atomen voor de vrede" is ditmaal toegekend aan de uit Hongarije afkomstige scheidundige prof. George de Hevesy. die sinds de tweede wereldoorlog In Denemarken en Zweden heeft gewoond. Mét algemene stemmen werd hij uit 111 kandidaten uit negentien landen gekozen. Volgens de „Daily Telegraph" had de door Frankrijk op Guinea uitgeoefende druk geleid tot het „hals over kop be kend maken" van de integratiepla/nen der twee landen. gaan, in hoeverre wij in Europa, via de Na- to, bezig zijn ons militair potentieel te ba seren op de pragmatische, „waardevrije" Angelsaksische instelling ten aanzien van het begrip „oorlog". Men krijgt soms de indruk dat er mensen zijn theologen o.a. die menen dat het onderscheid in zwaarte van de atoomwapens ingevoerd is en gehandhaafd wordt uit morele en niet uit militair-strategische overwegin gen. Enigszins toegespitst zou men kunnen zeggen, dat. zodra de kernwapens voor de moralist aanvaardbaar worden, ze zo wei nig „effectief" meer zijn, dat de militair ze oninteressant gaat vinden, en omge keerd. Verder zullen wij hier niet op deze kwestie ingaan. Wei moet nog iets gezegd worden over de ook door G. H. ten tonele gevoerde scheiding tussen „het daadwerkelijk ge bruik van kernwapens en het simpele! voorhanden' houden van zulke wapens (bij wijze van „afschrikking" bijv.). Deze scheiding komt ons als verdediging voor het bezitten van kernwapens, volstrekt irreëel voor. Dit is geen morele kwestie, doch een zaak van eenvoudige logica. Deze kernwapens kunnen hun afschrikken de werking uitsluitend ontlenen aan de mogelijkheid, dat zij gebruikt zullen wor den- Welnu, wanneer wij van mening zou den zijn dat het gebruik ervan ontoelaat baar is en dus niet de intentie zouden heb ben om de mogelijkheid van gebruik ooit te realiseren, dan is natuurlijk ook het vervaardigen en in bezit hebben van deze wapens zinloos, tenzij wij veronderstel len dat de Russen of welke tegenstan ders ook volslagen idioot zijn- Intussen is er dan nog een andere, uiterst belangrijke kwestie, die G. H. in zijn artikel naar voren brengt. In zekere zin was dat zijn hoofdthema; de titel van het stuk duidt daarop. Is „Plein 1958" niet doende, zijn openheid te verliezen? Stelt het de mening van een aantal ka tholieken voor als het enig mogelijke standpunt voor de christen? Is het daar door niet gehorneerd cn intolerant? Geeft het geen eenzijdige voorlichting? Dit zijn de vragen, welke uit het artikel opklin ken Het zou te veel plaatsruimte vergen, de ze vragen te beantwoorden voorzover zij het optreden van de Pleingroep in het al gemeen raken Dit hopen wij in een der eerstkomende nummers van ons blad te doen. Hier willen wij slechts op deze vra gen ingaan met betrekking tot ons beleid in het ABC-nummer. Wij geloven niet dat men er bezwaar tegen kan hebben, dat een groep katho lieken na rijp beraad zijn mening ken baar maakt over een der ernstigste pro blemen van onze tijd. Door ons op deze kwestie te bezinnen, hebben wij slechts gevolg gegeven aan een uitdrukkelijke, uit' nodiging die kardinaal Ottaviani, prose cretaris van de Congregatie van het H Officie, tot de katholieke pers heeft ge richt, om zich opnieuw met het probleem van oorlog en vrede te gaan bezig houden Evenmin kan men er redelijkerwijze bezwaar tegen hebben, dat deze mening met argumenten gestaafd wordt en dat zij door de stellers als een onontkoom bare conclusie wordt voorgesteld. Wij zou den niet gesproken hebben, indien wij niet van mening waren geweest, dèt onze conclusie Inderdaad onontkoombaar was. Hebben wij ons hierdoor in een getto opgesloten? Men kan ons dit niet verwij ten, omdat wij een mening huldigen, die vooralsnog niet 't standpunt van de mees te katholieken is- (Er mag echter wel even aan herinnerd worden, dat wij met deze mening niet alleen staan binnen de Kerk. Theologen van naam hebben vóór ons reeds hetzelfde standpunt ingenomen op nagenoeg dezelfde gronden. Wij noe men slechts de namen van Pierre Lorson S.J., Charles Journet O.P., Fr. Strat- mann O.P., abbé dr. Paul Carrette, prof. Lambert Koch S.V.D., Dom Bede Grif fiths O-S-B., en P. Récamey O-P. Wat vooraanstaande katholieke leken betreft, zou men de namen kunnen noemen van Reinheid Schneider, Friedrich Heer Eugen Kogon, Helen Wessei, Ewald Matare en Stefan Andrè6. Doch 't is waar, dat an dere katholieken een afwijkende mening aanhangen). Katholieken verschillen on derling over vele zaken van mening, zon der dat er over en weer van geborneerd heid sprake behoeft te zijn. Wij zouden ons daarentegen wèl in een getto begeven hebben, wanneer wij bij voorbeeld de katholieken, die met ons van mening,verschillen over het vraagstuk van de kernbewapening, onchristelijk hadden genoemd, of wanneer wij geen ruimte hadden gelaten voor andere meningen in ons blad. Hebben wij dit gedaan? Wij hebben over degenen, die ons standpunt niet delen, geschreven: „Met alle respect voor de personen, die haar (de van de onze af wijkende mening n.l.) vaak in bewogen oprechtheid en ernst aanhangen, achten wij een dergelijke gedachtengang levens gevaarlijk" De gedachtengang wordt hier gekwalificeerd, niet de mensen die haar aanhangen en die wij respecteren. Is dit intolerant? Wij hebben gezegd, dat de meeste katholieken nog niet voldoende of in het geheel niet over het probleem hebben nagedacht. Is dit onwaar? Men kan toch bezwaarlijk beweren dat de Ne derlandse pers ook de katholieke pers serieuze aandacht aa" dit probleem heeft besteed Wij hebben in het ABC-nummer uitdrukkelijk verzocht om reacties op het door ons gestelde. In het septembernum mer hebben wij deze reacties gepubli ceerd, daarbij een ruime plaats gevend ook aan afwijkende meningen. Is dit een zijdige voorlichting? Men vergelijke hier mede eens wat de meeste bladen aan voorlichting over dit probleem hebben' ge boden. I Wij krijgen sterk de indruk, dat ons hier een getto-mentaliteit wordt aange wreven, omdat dit de gemakkelijkste wij ze is om een standpunt dat G- H onwelge vallig is. te diskwalificeren. In de/e zin alleen kunnen ook zijn opmerkingen begrepen wo-rden over de „fadialiseren- i de tendenties, die zich in soortgelijke be wegingen, juist door het idealisme dat selijk leven binnen het gebied van de strijd. En dit is onder geen enkele voor waarde geoorloofd" (Zie de encycliek „Ad Sinarum Gentem" en andere documenten van juli-oktober 1954, in de uitgave „Ec clesia Docens", blz. 100). G. H. zou er goed aan doen dit citaat nog eens te vergelijken met het door ons gestelde in het ABC-nummer, in het bijzonder met de Verklaring op bladz. 2, derde alinea: „Welnu, als een oorlog volgens algemeen aanvaarde zedelijke normen, alleen ter verdediging mag worden gevoerd, dan vervalt het recht op oorlogvoering met het praktische verdwijnen van het ver dedigingsmotief. En het verdedigingsmo tief verdwijnt praktisch op het moment, waarop „verdediging" ontaardt in coöpe ratie met de aanvallers ter bedreiging en vernietiging van heel de mensheid, vijand en bondgenoten, eigen volk en an dere volken weerbaren en weerlozen" Wanneer men het hier geciteerde oor deel van de Paus aanvaardt, dan kan men alleen nog maar discussiëren over de vraag of in een ABC-oorlog wapens die „binnen het gebied van de strijd ieder menselijk leven vernietigen" zullen wor den gebruikt. Dat die wapens er zijn, zal ook G. H. tegenover de duidelijke uitspra ken van verantwoordelijke bestuurlijke, militaire en wetenschappelijke leiders, niet willen ontkennen. Nog afgezien van de vraag of ook de categorie van de door G. H- genoemde, zgn- beheersbare kernwapens, niet tot effect heeft, dat bin nen het gebied Van de strijd ieder men selijk leven vernietigd wordt en dus door de Pauselijke uitspraak veroordeeld is, gaat het er nu om wat er in een even tuele volgende oorlog met het gehele kernwapen-arsenaal gaat gebeuren. Daar over kunnen Pausen en moraal-theologen q.q. geen uitspraken doen. Daarover kun nen wel degenen iets zeggen, die over de aanwending van deze wapens zullen beslissen. Welnu: Veldmaarschalk Lord Montgomery verklaarde in oktober 1954 o.m. het volgende: „Wij van Shape ba seren al onze operationele plannen op het gebruik van atomaire en thermonucleaire wapens voor onze verdediging. De vraag luidt niet langer: „Zullen zij eventueel ge bruikt worden?". Het staat vast: zij zul len worden gebruikt, wanneer men ons aanvalt" Generaal Gruenther zei: „Ik heb geen andere keuze, dan deze wapens te gebruiken, onverschillig of de vijand het doet of niet". Soortgelijke uitspraken hebben ook de Amerikaanse minister van defensie. McEiroy, en de Franse gene raal Du Tiret in het Nato-tijdschrift „Re vue militaire générale" gedaan. Trouwens, ook de nota ter inleiding van de Memorie van Toelichting van de begroting van oorlog en marine voor 1959 bevat opmer kingen die ten aanzien van dit punt be paald instructief zijn. Ook zou G- H- er goed aan doen de dis tinctie van moraaltheologen niet te ver warren c.q. te vereenzelvigen, met dc diversificatie in het militaire potentieel van het kernwapens-arsenaal. Het zou trouwens interessant zijn om eens na te eraan ten grondslag ligt, met een zekere wetmatigheid plegen te openbaren". Dit doort analogieën, waarbij iedere verdere argumentatie ontbreekt, achten wij een onwaardig element in een discussie. G. H. heeft tot nu toe slechts suggestieve vraag tekens geplaatst. Wij wachten nog op ar gumenten. Wij zullen ze met belangstel ling aanhoren; op ons Plein is ruimte ge noeg, ook voor hem. Intussen hopen wij dat de geïnteresseerde lezers, en mogen dat er velen zijn, ons ABC-nummer eens heter hand zullen nemen, teneinde zelf te oordelen o-ver de gerechtvaardigdheid van deze vraagtekens. PLEINGROEP. NOOT VAN DE REDACTIE Het artikel d.d. 25 september gesig neerd als zo vaak in recenserende beschou wingen droeg een redactioneel karakter- Afgezien van deze verduidelijking lijkt 'het ons overbodig om lang bij boven staande reactie van Plein stil te staan. Wij hebben niet zonder verbazing gecon stateerd, dat deze reactie zich méér be zig houdt met wat niét in ons artikel ge zegd of zelfs gesuggereerd werd, dan met wat er wél in gezegd werd. De fundamentele inhoud van ons arti kel d.d. 25 september is te reduceren tot twee punten: 1. Wij hebben op bespiegelende wijze de vraag gesteld of Plein niet bezig is te worden tot een nieuw „gesloten getto" 2. Wij beweerden, dat het juli-nummer van Plein op „oppervlakkige en onserieu ze manier" de gecompliceerde vraagstuk ken van oorlog en vrede in het atoomtijd perk benadert en wij protesteerden ernstig tegen zulk een „vulgaire demagogie" In dit verband stelden wij voorts, dat dit Plein-nummer zich schuldig maakte aan „blote beweringen, onvolledigheden of zelfs aperte onjuistheden". Van de sub. 1 genoemde vraag, die van begin tot einde hoofdthema was van ons artikel, maakt Plein ziel? af door een aantal voorbeelden, waaruit blijkt', dat zij plaatsruimte heeft gegeven, in een volgend nummer, aan afwijkende meningen Het lijkt ons intussen juister ons te baseren op de geest, die uit de artikelen van het juli-nummer zelf spreekt. Het is eigen aardig, dat bij alle uitweidingen, wel ke de Pleingroep zich in haar reactie ver oorlooft op dit punt wordt volstaan met de mededeling, dat beantwoording te veel ruimte zou vergen Ta v. de sub 2 gestelde stelling tref fen wij in bovenstaande reactie generlei ontkenning aan- We] opnieuw beweringen over de in dit blad slechts bij wijze van voorbeeld gesignaleerde uitlatingen inza ke de verdedigingsoorlog, ditmaal in ieder geval nog ingeleid door relativerende bij voegsels als: „Het zou interessant zijn eens na te gaan" en „Men krijgt soms de indruk", doch verrassenderwijze besloten met de opmerking: „Verder zuilen we hier op deze kwestie niet ingaan". Wij vermogen in de reactie van de Pleingroep dan ook geen steekhoudende repliek zien. G. H. (Redacteur van De Maasbode-pers) etiketten te willen gooien, doch noemt toch I maar weer de „Derde Weg" en het pacifisme. Afgezien van de vraag, of het juist is deze etiketten zonder meer als diskwalificaties te hanteren, lijkt de ze procedure van de schrijver ons toch wel zeer verwonderlijk om het dan maar eens erg vriendelijk te zeggen. Maar nu wat belangrijker zaken. Al lereerst over de inhoud van het ABC- nummer zelf en de kritiek daarop door G. H. Wij willen dan graag beginnen met te signaleren, dat de auteur van het Maas bode-artikel geneigd blijkt het door ons aan de orde gestelde probleem als een politiek vraagstuk te typeren. Het deed ons oprecht genoegen, dat deze auteur in „De Maasbode" kon opmerken: „De Kerk is nu eenmaal geen instelling, die kant en klaar aan de gelovigen een uni forme gedragslijn in politieke zaken voor schrijft". Wij voelen ons hier dicht bij hem staan. Echter, het probleem van de ABC-oorlog is niet slechts een politiek vraagstuk. Het is een vraagstuk met een politiek aspect, zeker, maar het is even zeer een vraagstuk met een morele kant- Dat wordt trouwens bewezen door het feit, dat de Kerk bij monde van Paus Pius XII z.g- wél uitspraken doet over dit probleem. Het is wellicht goed, zo'n uitspraak van de Paus eens te citeren, temeer daar G. H. ons min of meer tegen de Paus wil uitspelen. Wij hebben, spre kende over de christenen, die het „tra ditionele" standpunt, volgens hetwelk een verdedigingsoorlog geoorloofd kan zijn, aanhangen, gesteld, dat „de meesten van deze christenen nooit ernstig over het probleem van oorlog en vrede hebben nagedacht". G. H, beweert nu dat wij de Paus, en met hem vele politici, geleer den enz., bij deze „meesten" hebben in gedeeld. Dat hebben wij natuurlijk ner gens beweerd of zelfs maar gesuggereerd Deze bewering is onjuist en unfair. Maar nu dan de mening van de Paus over de geoorloofdheid van de ABC-oor log. Hij heeft deze vraag uitdrukkelijk aan de orde gesteld in. een toespraak tot de deelnemers aan het achtste con gres van. de wereldvereniging van medi ci, op 30 september 1954. Allereerst merkt de H- Vader op, dat de kwestie van de geoorloofdheid van Se ABC-oorlog in be ginsel alleen maar gesteld kan worden in het geval van een verdedigingsoorlog- Letterlijk vervolgt de Paus dan: „Als het aanwenden van dit middel dan toch nog zo'n grote verbreiding van het kwaad met zich sleept, dat de mens er volstrekt geen controle meer over heeft, dan moet het aanwenden ervan als immoreel ver oordeeld worden. Hier zou dan geen spra ke meer zijn van „verdediging" tegen on recht en van noodzakelijke „bescherming" van wettige bezittingen, maar louter ep alleen van het vernietigen van ieder men- N.a-v. ons artikel „Van Plein tot gesloten getto?" ontvingen wij van de Pleingroep onderstaande reactie: Otis ed°eling van het juli-nummer van „Plein 1958", getiteld „Het het van oorlog en vrede", is geweest agn raagstuk van de atoomoorlog opnieuw 'h beorde te stellen. Daarom zljh wij Ze rp8ln.sel verheugd over iedere serieu- Orq QaP^e op het door ons gestelde. Daar in J?* gaan wij gaarne in op het artikel Maasbode" van 5 september jl. gett0,„ de hiel „Van Plein tot gesloten Lit etier artikel bevat tweeërlei. Er worden deiinds een aantal kwalificerende mede- pfe.n gedaan over de activiteiten van et Ap ngroeP in tiet algemeen en over *°hde nurnmer van ons blad in het bij- "iog L Anderzijds wordt, een aantal me- »te«, d. door ons geuit, bestreden of min- On uah een vraagteken voorzien. 'tel u eerstgenoemde deel van het ar- bigt ,tan men, voorzover het algemene, gelichte en toegespitste be- en 'eag-^delingen geldt, eigenlijk moeilijk niet geringe complimenten d« F1 s adres worden in dank aanvaard, eh v<£Veneens niet geringe verwijten Oordelingen kunnen wij bezwaarlijk ?hs oestrijden. De lezer kan niet van dat ar,wachten, dat wij gaan „bewijzen" „'in „'1 niet oppervlakkig en onserieus t>ruiu! wij geen „ronkende" stijl hebben Iqti,, etc- l*1 oo^" bevat dit gedeelte van het arti- "gen een aantal meer concrete opmer- h'ed. r?an ons adres. Allereerst wat klein- 2®ei e schrijver spreekt over „het ge- be 'oev11 de (ongesigneerde) artikelen". iv'ah» ging „ongesigneerd" is van geen 1 °hs nzii verwijtend bedoeld- Dit nu pik j,.T bij deze auteur onbegrijpe- 4 jveet heeft ons ABC-nummer gelezen (.ftikglp bus dat alle artikelen redactionele e troi Waren; van dit besef getuigt >tehei hWens op een andere plaats- De |!«h 1 redactie van „Plein 1958" stelt bik; voor de inhoud verantwoorde- tLphefrt hamen van de redactieleden staan s at ie h op de omslag van het nummer, d- 'eq d dit over het hoofd ziet, is mis- Q'e Zelf g begrijpelijk; roaar dat iemand B dert Zlin artikel slechts met initialen Vphd ent (daarbij tot uitdrukking bren- t de „Maasbode"-redactie niet jpden, ,rdelijk is, terwijl de lezer mag U i' Ra f er achter de letierF ,G H 'op ®at) er ons een verwijt over maakt rvoi'n 'h'hst genomen zeer vreemd. Sens: de auteur zegt niet met

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 9