Dagblad voor Schiedam en omstreken Amerika weigert Berlijnse Auto te water: vier doden Europese groenten in woesteBaliemvallei bevolking uit te leveren acht b.c.1. is akkoord met Zandvoort Rotterdamse president Panlion lib-boy cot redelijk Geen wanprestatie of onrechtmatige daad ubi co La tl lit Verrassende uitspraak in het proces van de boycot-actie In dichte mist In Den Helder van kruiserstelling gereden Pacificatie komt aardig op gang Geen verandering PRISMA Eis van de stuwadoors (S.V.Z.) afgewezen Gespannen sfeer Het ultimatum van mr. Burger Spoorbomen werden te laaf gesloten Boycot doet schepen opleggen VRIJDAG 28 NOVEMBER 1958 Officieel bezoek van sjali aan Italië W.K.-W ielrennen Dispensatie op 5 en 26 december Misbruik niet betwist In Amsterdam Derde geding Mr. Ronnne stelt vragen Benauwd uurtje voor Nixon Duilse havens niet fff? Vrije corridors i mooi en goed horlog Mêmèèëm Sovjet-verzaking schuimrubber- matras Tientallen mensen aan naderende trein ontkomen 'i Hf? VWWJMW HET WEER 'f r 'J VOOR MORGEN Jt IETS KOUDER nieuwe arnsc courant V; v K r-'D Geen ultimatum zegt premier Kroesjtsjef ier personen zijn om het leven ge komen, toen hun auto vannacht om kwart over één van de Kruisersteiger 'n Den Helder in het water schoot. ®én van de slachtoffers is de sergeant Keschutmaker konstabel J. M. C. S'eenaert, die de wagen bestuurde. De andere inzittenden waren dames. Haar karnen zijn nog niet bekend. Het ongeluk is waarschijnlijk te bijten aan de dichte mist, zo deelt de -Harinevoorlichtingsdienst mee. Aan de ene zijde van de Kruisersteiger lag de ..Zeven Provinciën", aan de andere de ..De Ruyter", Door het slechte zicht heeft de be stuurder van de wagen waarschijnlijk niet kunnen zien welke kant hij op moest rijden om aan de landzijde van de steiger te komen. De sjah van P,erzië is gisteren te Rome aangekomen voor een officieel bezoek van vier dagen aan Italië. President Gronphi heeft in september van het vori ge jaar een bezoek aan Teheran gebracht. ..De pacificatie van de Baliem-vallei begint aardie op gang te komen", aldus zcidc gisteren de secretaris-generaal van bet ministerie van Zaken Overzee, de heer B. Krijger, die dezer dagen van een bezoek aan Nederlands Nieuw-Guinea in Den Haag is teruggekeerd. „Verschei dene stammen hebben het voordeel inge zien van liet staken van hun onderlinge oorlogen. Kr kan dan ook thans in de vallei worden gewerkt''. Er is reeds zes kilometer eenvoudige weg in de vallei, waarvan het aantal in woners on 50.000 wordt geschat, voltooid. Deze weg die zo ver mogelijk zal wor den doorgetrokken, zal een belangrijke rol kunnen spelen bij de verdere open legging en het bevorderen van de con tacten met de bevolking. Het klimaat in dn od 2000 meter boven de zeespiegel liggende vallei is bijzonder aangenaam «en de gezondheidstoestand van de Nederlandse werkers bij de be stuurspost, zending missie en politic laat niet« te wensen over. Over de toekomstmogelijkheden valt nog weinig te zeggen. Zij een voorlopig onderzoek is komen vast te staan, dat de grond op vele plaatsen niet zo vruchtbaar is als wel was gedacht. Het feit echter, dat de teelt van een aantal Europese groenten goed v<Hoopt houdt wel goede verwachtingen in voor de tuinbouw. De landingsbaan die bet gouvernement in samenwerking met de plaatselijke be volking aanlegt, kan reeds worden ge bruikt door de tweemotorige .,twin~p|o- neers". Er wordt nog steeds aan gewerkt en medio' 1959 hoopt men zover te zijn, dat er Dakota-vllegtuigen zullen kun nen landen. De lengte zal dan 1400 meter zijn. De bulldozer, die bij dit werk wm-dt gebruikt, werd in stukje» en beetjes naar de vallei gevlogen, waar een monteur klaar stond óm bet gevaarte weer be drijfsklaar te maken. Ook elders in het centrale bergland worden vorderingen gemaakt met het aanleggen van airstrips. Z0 zijn er nu reeds tien tussen de Wisselmeren en de Baliemvallei. Nikita Kroesjtsjef heeft gistermiddag voor het eerst in zijn hoedanig heid van premier der Sovjet-Unie, in het Kremlin een persconferentie gehouden. Hij deed dit naar aanleiding van de gisterochtend aan de westelijke mogendheden en aan West- en Oost-Duitsland gezonden Sovjet-nota's betreffende de status van Berlijn. Kroesjtsjef verklaarde, dat het Sovjet-voorstel betreffende Berlijn niet de vorm had van een ultimatum. De Sovjet-Unie had volgens Kroesjtsjef alleen de bedoeling de wereld te bevrijden van een „kankergezwel". De nota's aan de grote drie houden in, dat Moskou het bezet tingsstatuut van Berlijn opzegt, evenals alle overeenkomsten met» de V-S., Groot-Brittannië en Frankrijk betreffende de bezettingszones in Duitslancjg Volgens de Sovjet-plannen zou West-Berlijn een gedemili tariseerde vrije stad moeten worden. Voor de likwidatie van het bezet tingsstatuut wordt een periode van zes maanden gesteld. Het is de be doeling van de Sovjet-regering haar op internationale akkoorden be rustende taken aan Oost-Duitsland over te dragen zodat dit land zijn „soevereiniteit te land, ter zee en in de lucht" kan gaan uitoefenen. De burgemeester van West-Berlijn, Willi Brandt, heeft gisteren reeds gereageerd op de Sovjet-nota's en verklaard, dat deze „onverdrage- lijk" zijn. Op de persconferentie in het Krem lin, die door binnen- en buitenlandse verslaggevers werd bijgewoond, werd Kroesjtsjef gevraagd, of de Sovjet verklaring betekende, dat er voor de komende zes maanden geen verande ring zou komen in de huidige status van Berlijn, Hierop antwoordde de Sovjetpremier bevestigend. Hij voegde er aan toe: „Wij vffiden de huidige status abnormaal maar wij wensen deze op een normale wijze te veranderen door overeenstemming tus sen de betrokken mp; endheden, zodat de verandering geen nieuwe spanning zal te weeg brengen, maar zal bijdra gen tot vriendschappeiijker relaties". Kroesjtsjef zei, dat de Sovjet-Unie de nieuwe status van West-Berlijn zou garanderen. Gevraagd op welke wijze, antwoordde hij: „Wij zouden een of ander document kunnen tekenen, en indien nodig zou dit op de een of an dere manier door de V.N. kunnen wor den vastgelegd. In het „onwenselijke geval", dat het westen een vrijstad West-Berlijn niet aanvaardt, zal dit ons er niet van weerhouden na afloop van de zes maanden-termijn het voorstel ten uit voer te leggen". De Sovjet-premier zei, dat ind'ien de westelijke mogendheden de Sovjetvoor- 'stellen niet zonder meer zouden ver werpen, de Sovjetregering bereid v:as tot onderhandelingen, rekening hou dend met eventuele tegenvoorstellen. Volgens de Sovjet-premier, gaat het bij de Sovjet-voorstellen niet om een voorlopige oplossing van het probleem Berlijn. Hoewel niets eeuwig is, zal het voorgestelde statuut van kracht blijven, zolang de bevolking van West- Berlijn wenst, dat het een vrijstad blijft". Gevraagd werd, of het Sovjetplan rekening hield met vrije corridors van West-Berlijn naar West-Duitsland, te vergelijken met de corridor voor dë vrijstad Dantzig, antwoordde Kroesjt sjef: „Het is moeilijk om in details te treden, maar wij vinden zeer zeker, zoals ook in ons document is voorzien, dat vrije verbindingen gegarandeerd moeten worden met het westen en het oosten." Verder antwoordde Kroesjt sjef op een andere vraag, dat als de twee Duitse staten een overeenkomst zouden sluiten voor hereniging, dit het einde van de vrijstad-status van Ber lijn met zich mee zou brengen. „Het Duitse volk zou zijn herenigd en Ber lijn zou de hoofdstad worden van het verenigde Duitsland.". De Sovjet-Unie zegt echter te erkennen, dat het gebruik van geweld of simpelweg een blokkade op het ogenblik „het minst F r"nkrijh telt vele jeugdige schrijf- gjrs. Een van de nieuwste ontdek- '"'Ren is het 14-jarig meisje Anne '"iirentSinds enkele dagen leest &eheel literair Frankrijk haar zo 1,1'H verschenen bloemlezing, welke j't in zeven jaar tijd schreef. Geluk- ''A' vertelde het Franse persbureau, "t het succes het meisje niet naar het hoofd was gestegen. MM Mill "We gaan naar Zandvoort, aan de ïte Het is niet aan te nemen, dat de be- ^'"ursleden van de internationale wie- erUnie dit schone lied na afloop van hun Ver8adering in hotel St.-Gothard in Zü- 1f,ck hebben gezongen, maar het Neder- *adse bestuurslid, KNWU-voorzitter, dr. van Dijk, had er ongetwijfeld alle toe. een lange en moeilijke discussie, *0 de heer Van Dijk dank zij de vele houdende argumenten, die hij kon $t„,v°eren, ook bij een drietal andere be- (Sen „sleden gehoor vond, werd met 4 te- 3 i1 z.4- rlo TxrprplH- Italiaan Rodoni en de beide Fransen Do- reau en Dauge, waren tegen. De kandidatuur voor het organiseren van de wereldkampioenschappen voor da mes op baan en weg staat nog open even als die voor de organisatie van het we reldkampioenschap achter grote motoren voor amateurs. stemmen besloten, dat de wereld- Pwenschappen op de weg in 1959 in Vr, *00-1 suilen worden gehouden. de zeven aanwezige bestuursleden tWjhen behalve dr. Van Dijk, ook de sers Luthi en Stampfli en de Pool Je- vóór Zandvoort, de UCI-president, de Het secretariaat van het aartsbis dom deelt mede, dat door goedgunstige beschikking van de H. Stoel op vrij dag 5. december a.s. voor alle bisdom men van Nederland dispensatie is ver leend in het onthoudingsgebod. Hetzelfde geldt voor vrijdag 26 december a.s., tweede Kerstdag. (Van onze verslaggever) De arbeiders in dc Rotterdamse haven kunnen niet worden beschuldigd van een wanprestatie noch van een onüechtmatige daad, wanneer zij van 1 tot 5 december weigeren dc schepen, varend onder goedkope vlag (Panhonlib-vloot) te lossen. Tot deze uitspraak, welke vérstrekkende gevolgen kan hebben, kwam van morgen de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. G. L. Reuder, vonniswijzend 5n het ktyt geding, dat de Scheepvaart Vereeniging Zuid (S.V.Z namens de Rotterdamse stuwadoors aanhangig maakte tegen de vakbonden, die de havenarbeiders tot de boycot hebben opgeroepen. Steunende op deze stelling achtte hij tic cis van de Scheepvaart Vereeniging Zuid het intrekken van de oproep tot boycot op straffe van een dwangsom van een ton per dag niet gemotiveerd. Dc S.V.Z. heeft tegen dit vonnis appèl aangetekend by bet Gerechtshof te Den Haag. De sfeer in de rechtszaal was uitermate gespannen, toen de president zich van morgen opmaakte om vonnis te wijzen in ret eerste rechtsgeding, dat deze we reldwijde boycot veroorzaakte. In-zijn zeer genuanceerde verklaring betoogde hij, dat het weigeren van opgedragen werkzaam heden in de regel als wanprestatie kan worden aangemerkt, doch er omstandighe den denkbaar zijn, waarin van de arbeider niet kan worden gevergd, dat hij zijn ar beid zal verrichten. Volgens de president is een dergelijke omstandigheid in casu aanwezig. Hij overwoog, dat namens de gedaag den, Ned. Bond van Vervoerspersoneel (N.V.V.) en de kath. bond van transport arbeiders St.-Bonifacius (K.A.B.) uit voerig en wel gedocumenteerd op het mis bruik van de zg. „goedkope vlaggen" is gewezen: een misbruik, waardoor ook de belangen van de schepelingen,- werkzaam aan boord van de onder die vlaggen va rende schepen, worden bedreigd, hetgeen niet door de S.V.Z. wordt betwist. De president stelde, dat nu door de werknemersorganisaties in internationaal verband een grootscheepse actie is opge zet or/ dit misbruik te signaleren en te bestrijden, van de arbeiders-leden van de ze organisaties niet kan worden gevergd, dat zij door het verrichten van bepaalde arbeid deze actie zouden tegenwerken, mits deze actie op redelijke wijze wordt uitgevoerd, waarbij zoveel mogelijk moet worden voorkomen, dat 'schade wordt toe gebracht aan derden. Hfj overwoog, ,dat dc boycot van korte duur is, geruime tijd tevoren is aangekon digd cn geleid wordt door organisaties, die zich van hun verantwoordelijkheid bewust blijken en eventueel, verhaal bieden voor dc mogelijke gevolgen van haar da den cn vandaar als redelijk en verant woord is te beschouwen. Indien niettemin door de actie onaf wendbaar aanzienlijke schade za] worden toegebracht aan derden, tegen wie deze actie niet gericht is, zijfx de bonden ver plicht die maatregelen te treffen, waar door deze niet beoogde gevolgen worden gekeerd. Het kort geding, dat de Scheepvaart- Vereeniging Noord (S.V.N.), namens de Amsterdamse stuwadoors tegen de bon den aanhangig heeft gemaakt, diende gis teren voor de president van de Amster damse rechtbank. Voor de S.V.N. trad op mr. Van Haersholte, die vrijwel hetzelf de pleidooi hield als zijn collega dinsdag voor de Rotterdamse president. De pro cureur van de bonden, mr. Scholten, her haalde eveneens zijn pleitrede van dins dag. De Amsterdamse président zal za terdag vonnis wijzen. Inmiddels is er een derde kort geding aanhangig gemaakt door de Raad van Bestuur voor de Scheepvaart tegen de- geëigende middel is om de toestand te wijzigen" Zij stelt daarom voor over een aparte, desgewenst mede door de V.N. te garanderen status voor West-Berlijn (dus niet voor gehéé) Berlijn, hoewel het Pots dam-verdrag toch voor geheel Berlijn geldt Red.) te onderhandelen. En wel (om tegemoet te komen aan dc westelijke bezwaren tegen erkenning van Oost-Duits land) rechtstreeks tussen de regeringen der Grote Vier. Wordt binnen zes maanden geen overeenstemming bereikt. dan zal de Sovjet-Unie harerzijds met Oost-Duits land de maatregelen bespreken die nodig zijn om haar doeleinden te bereiken En op deze plaats wordt er in de nota aan herinnerd, dat „Oost-Duitsland volledig haar soevereiniteit te land. te water en in de lucht dient te kunnen controleren". In de nota wordt aangekondigd dat na de zes maanderi een eind zal worden ge maakt aan alle contacten tussen de mih- taire vertegenwoordigers in Berlijn, zoals deze totnogtoe plaats vonden. In Washington is gisteravond in een officiële verklaring van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken gereageerd op de Sovjet-nota. Hierin wordt gezegd, dat de Sovjet- Unie schijnt voor te stellen, dat de westelijke mogendheden „hun rechten in Berlijn opgeven", terwijl zij zelf haar greep op Oost-Berlijn handhaaft. (Het Sovjet-voorstel behelst alleen West-Berlijn tot vrijstad te maken). De V.S. zullen de Sovjetverzaking van vroegere akkoorden niet aanvaar den en ook nooit een overeenkomst sluiten, die tenslotte zou inhouden, dat de Westberlijnse bevolking aan een vijandelijke overheersing' zou worden overgeleverd, aldus de Amerikaanse verklaring. (Van onze Haagse red-actie) Naar wij vernemen, is prof. Romme, voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, voornemens aan do mi nister-president dr. Drees, vragen te stel len over het ultimatum, dat op de zater dag tc Utrecht gehouden „Fakkeldragers dag" van de Partij van de Arbeid door mr. Burger is geformuleerd. Zoals wij hebben gemeld, heeft de heer Burger op deze partijbijeenkomst een reeks van ze ven punten opgesomd, van welker inwilli ging het a! dan niet voortduren van de sa menwerking met de andere partijen in de regering zou afhangen. Volgens de heer Burger was deze lijst van wensen opge steld na overleg met de P. v. d. A.- ministers". De heer Romme wenst dr. Drees o.m. te vragen of in het bijzonder dit laatste juist is. De Kamerfractie van de K\'P maakt ernstig bezwaar tegen een dergelijke introductie, buiten kabinet en Kamer om, van belangrijke afwijkin gen van het regeringsprogram. Dc Amerikaanse vice-president Nixon verkeerde gisteravond in een precaire situatie toen hij een uur voordat hij koningin Elizabeth als zijn gast op een diner in de Ameri kaanse ambassade te Londen zou ontvangen bij gelegenheid van Thanksgiving Day ontdekte dat zijn smoking niet met zijn bagage uit Amerika was meegekomen. Direct boden verscheidene am bassade-functionarissen de vice- president bereidwillig de hunne aan. Zo was het geruime tijd een passen en meten van belang totdat Nixon tenslotte een goede pasvorm vond in de smoking van zijn pers adviseur, James Bassett. Deze, op zijn beurt, zag kans te elfder ure nog een geschikte smoking voor het diner van een rechercheur van Scotland Yard te lenen. Mevrouw Nixon sprak het laat ste woord in het drama: „Ik pak altijd zelf voor mijn man in. Alleen nu heb ik het een ander laten doen, maar dat nooit meer!" Gistermiddag naderde uit de richting Amsterdam een trein bet station van Hilversum, terwijl de spoorwegbomen vlak voor het station nog niet gesloten waren. De machinist zag tijdig het gevaar, gaf signalen en bracht de remmen van de trein in werking. Op hetzelfde moment werden de bomen neergelaten. Er bevonden zich echter tientallen men sen op de spoorbaan. Ijlings zochten zij een goed heenkomen, hetgeen gelukkig aan allon is gelukt. Ook deed zich geen materiële schade voor. De trein kwam vlak over de overweg tot stilstand. zelfde bonden, daar zij het personeel van de sleepboten van de firma Wijsmuller te IJmuiden hebben opgewekt de schepen, varend onder goedkope vlag, niet te as sisteren bij het binnenlopen van de ha ven. Dat in de dagvaarding alleen het personeel van het sleepbedrijf in IJmui den wordt genoemd, vindt zijn oorzaak I in het feit, dat alleen het personeel van die firma bij de bonden is aangesloten. Het personeel van de Rotterdamse sleep boten, dat eveneens door de bonden om medewerking is verzocht, valt organisa torisch onder de binnenvaart. Het geding zal vandaag voor de Rotterdamse presi dent dienen. Dc Westduitse vakvereniging van per soneel van openbare vervoersbedrijven en transportarbeiders heeft gisteren laten weten, dat zij niet zal deelnemen aan de komende boycot. De bestuurscommissie van deze vakvereniging maakte tevens bekend, dat schepen die in verband mei de boycot van elders naar Duitsland zul len worden gezonden, als „besmet" wor den beschouwd en dus niet geladen of gelost zullen worden. Uit dc boycot, die over de gehele wereld moet worden doorgevoerd, is dus een stAiakel weggevallen. In Rotterdam heb ben echter de bonden cn dus ook dc In ternationale Federatie van Transport arbeiders een voorronde gewonnen. De uitspraak van de president zal ongetwij feld inspirerend werken en wjj achten het niet onmogelijk, dat diens vonnis meer dan lokale behekenis krijgt. Overwegend droog en zwaarbewolkt weer met hier en daar tijdelijk mist, maar ook enkele verspreid voorkomen de opklaringen. Zwakke tot matige oos telijke wind. Iets lagere temperaturen. Zaterdag 29 november; zon op 8.22 uur, on- der 16.34; ma»an op 19.37, onder 10.30. DE IN HAMBURG GENOMEN BESLISSING van de internationale organisaties van verladers en transportarbeiders om met ingang van 1 december a.s. de sche pen, die onder goedkope vlag varen, te boycotten heeft in Griekse scheepvaart- kringen grote opschudding veroorzaakt. De eigenaren v+n 1000 schepen, voor het merendeel Grieken, zijn hierdoor voor een moeilijke beslissing geplaatst. De bovenste foto toont enkele van de tientallen schepen, die zijn opgelegd, in de Griek se haven Piraeus, in afwachting van een ontwarring van het probleem. Op de onderste foto zien tve hoe de heer Manthos Petroulis, secretaris-generaal van de Panhglhcnse Maritieme Federatie (midden) tijdens een vergadering in Piraeus, de toestand uiteen zette.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1