Geen beschermde import- politiek voor kolen voeren (V Athenaea bij spreiding Hoger onderwijs Victoria Vragen om de B (driehoek) n héérlijk volop appels vr, Zandsteen aan Laurenstoren PeeksCIoppenburg Arthur Rodzinsky overleden Morganatische huwelijken borden een gewone zaak Thijs de Tuinman zegt W Hoge Belgische ambtenaren lieten zich omkopen Gevangen tussen raam en kozijn Om liet begrip Athenaeum" ^Iaar alleen voor boven gedeelte Audiënties Handschoenen Stretch N,ion D. P. SPIERENBURG Corréspondentie voor Kerstmis en Nieuwjaar Uien weer duurder Tot zware straffen veroordeeld Indonesische rubber - uitvoer scherp gedaald Moeders, 1 minuut alstublieft tjdm/eió dan andeU J Altijd ovenvers- Altijd even lekker! Prinses Willielmina's boek komt in januari Ministerraad nam £een nieuwe maatregelen VRIJDAG 28 NOVEMBER 1958 PAGINA 3 Met recht en reden mag van de 2l]de der arbeidsinpectie het gebruik van zandsteen worden Verwacht van het bovenste ge deelte van de in herstel zijnde Laurenstoren te Rotterdam. Gladde Nappa mooie soepele kwaliteit g95 Real pigskin lr)st woI Herinneringen aan het sprookje van de prins en het herderinnetje Produktie eveneens lager prof. dr. Ferd. Sassen Voordelen uAlc' brosse chocolade biscuits garandeert U de versheid Kolencrisis in de E.G.K.S. r 1 WMi v-y *k. 9É1 Nadelen ondervangen Band met universiteit bit deelde wethouder van openbare wer- *en> de heer mr. H. BaVinck gisteren 6e in de zitting van de Rotterdamse vaad naar aanleiding van enige vragen ,an het socialistische raadslid de heer bijksman tie be' ivas Sili Enkele jaren geleden was er een kwes- gerezen. toen ontdekt werd hoe de Werking van zandsteen' van invloed °P de gezondheid der steenhouwers, jl'hcose heet dat gevaar en het verwer en van zandsteen werd derhalve verbo- ven- Rotterdam had echter een voorraad ,.an dit materiaal voor verwerking opge- lagen. Omdat in mei 1940 het pas-gerestaureer- e bovendeel van de toren betrekkelijk ebt werd beschadigd, was herstel met naere steensoorten niet goed mogelijk afznier-ins+a 11 ntï« +pr unnrknmillff van bet afzuig-installatie ter voorkoming van silicose-gevaar zal f 10.000 kosten, naar wanneer men de voorraad zandsteen "gebruikt laat en andere steen moet anschaffen. zal daar eveneens een uit- ®ave van 10.000 mee gemoeid zijn. Bij bewerking van de zandsteen zal een Jp1 armurazaag worden gebruikt, waar de men geen zandsteenstof in de lucht an de werkplaats brengt. ^gr. M. A. Jansen, bisschop van Rot- '®rjiam, zal op woensdag 2 december geen "biëntie verlenen. uitsluitend met zuiver wollen tricot gevoerd. vlot mode! |q35 Antika met tricot strips ideale autohandschoen de moderne tricol hondschoen 'aliaanse imporf f 95 °op vrij binnen - Kijk vrij binnen Wjj zullen in toenemende mate ener gie moeten importeren omdat onze pro- duktic niet in staat zal zjjn in de stij gende behoeften te voorzien. Onder deze omstandigheden is het niet mogelijk thans tegen de Amerikanen te zeggen: Wilt u ons alstublieft uw kolen sturen wanneer wij er behoefte aan hebben, maar wilt u ze alstublieft bö u houden als wij er last van krijgen. Wij kunnen ten aanzien van kolen niet een beschermende invoer- politiek voeren, die onze uitvoer van staal en automobielen en van alle andere goe deren in gevaar brengt." Bovenstaande uitspraak is gisteren ge daan door de heer D. P. Spierenburg, vi- ce-voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal op een bijeenkomst van het Christe lijk Nationaal Vakverbond. De Vice-woorzitter van de Hoge Autori teit voegde hieraan toe, de vrije im- portpolitiek ook noodzakelijk te achten voor de Europese mijnen zelf. Er dient concurrentie te komen op de Europese kolenmarkt omdat door kunstmatig hoog gehouden verkoopprijzen elke stimulans tot rationalisatie, modernisatie en concen tratie ontbreekt. „Nog nooit is bewezen dat een gezonde concurrentie de energie markt zou schaden. Deze concurrentie heeft met name in de kolenproduce- rende landen immers nog nooit bestaan". De Hoge Autoriteit moet volgens spre ker het experiment wagen omdat het in beginsel in het verdrag gewild is. De heer Spierenburg wees erop, dat hij er geen misverstand over wilde laten bestaan dat gezonde concurrentie niet betekent: on gebreidelde concurrentie' Spreker besloot met te zeggen dat veel bereikt was en dat nog veel meer be reikt zal kunnen worden- Daarvoor is o.a. nodig een soepeler interpretatie van de te starre 'prijsvoorschriften en een krachtig beleid tegen de kartels voorzover zij een gezonde concurrentie op de gemeenschap pelijke markt in de weg staan. Bovendien is nodig harmonisatie van de economi sche politiek der zes landen met het be leid van de Hoge Autoriteit, geen direc te bemoeienis van de regeringen met het prijsniveau van kolen en staal en co ördinatie van de invoerpolitiek. De heer Spierenburg merkte tenslotte op, geheel voor eigen rekening te spre ken en niet vooruit te willen lopen op het politieke testament dat de Hoge Auto riteit bij het aflopen van haar mandaat wil nalaten. De in Dalmatië geboren dirigent Arthur Rodzinski is op 64-jarige leef tijd in een ziekenhuis te Bóston na een hartaanval overleden. In 1894 geboren te Spolato, studeerde hij aan de universiteit en het conser vatorium te Wenen. Na directie te Lemberg en aan de Opera te Warschau ging hij naar Amerika, waar hij diri geerde te Philadelphia, Cleveland, New YorkSan Francisco,. Hollywood en De troit. Van 1943 tot '47 was hij dirigent van het New York' Philharmonic Or chestra, tot '48 van het Chicago Sym phony Orchestra. Sindsdien woonde Rodzinsky te Boston. Luchtpostcorrespondentie (geen post pakketten) voor de hieronder genoemde bestemmingen buiten Europa waarvan het gewenst is. dat zij de geadresseerden voor 25 december 1958 resp. voor 1 januari 1959 bereikt, moet uiterlijk op de hierna achter de landen vermelde data ter post worden bezorgd De eerste datum geldt voor Kerstmis, de twteede voor Nieuw jaar: Amerika (New York): 14 dec., 21 dec.; Argentinië (Buenos Aires): 16 dec.. 21 dec.; Australië (Sydney): 12 dec., 19 dec.; Ca nada (Montreal): 14 dec.. 21 dec.; Chili (Santiago): 16 dec.. 21 dec.; Egypte (Cairo): 15 dec, 21 dec.; India- (Bombay. Calcutta): 15 dec., 21 dec.; Indonesië (Djakarta): 16 dec.. 21 dec.; Israël (Tel Aviv, Raifa): 16 dec.. 21 dec.; Japan (Tokio): 15 dec.. 21 dec; Malakka (Singapore): 16 dec. 21 dec.; Mexico (Mexico): 14 dec., 21 dec.; Ned. Antillen (Willemstad, Oranjestad): 18 dec.. 22 dec.; Ned. Nieuw-Guinea (Biak): 16 dec., 23 dec.; Nieuw-Zeeland (Auck land): 12 dec. 19 dec.; Pakistan (Karachi): 16 dec., 21 dec.; Suriname (Paramaribo): 18 dec., 22 dec.; Thailand (Bangkok): 16 dec., 21 dec.; Uruquay (Montevideo): 16 dec 21 dec Venezuela (Caracas) 15 dec., 22 dec. en Zuid-Afrika (Johannesburg): 13 dec.. 20 dec. Aan invoerrechten onder- j worpen goederen voor Zuid-Afrika resp. 9 en 16 december. De overkomstduur is in het algemeen berekend tot de achter de landen ver melde plaatsen. blET grote PUBLIEK nt er langzamerhand vorJewo°n le raken, dat h6t ke'ij-ke personen in bj... "hwelijk treden met die niet van ko- en bl°ede zUn en Win seen adellijke titel °ve en- De publiciteit r dergelijke huwelij ke,; 'ie echter nog steeds groot, hetgeen te be. stej.?en is, omdat hierbij de gedachte aan 't bfi °k.ie van de rijke der?! en het arme her- fcw netje wordt opge- Vj. eh, al u er dan ook ®chte herderinnetjes hity, *??ze morganatische \Vn lken nooit sprake. bve berichtten gisteren V,.,.."et voorgenomen Vo-jnk van de Japanse Giiu ins Akiihito met Sjoda. waardoor b^.Mnd komt aan een Je re van 2.618 jaar in *aidiijahanse keizerlijke ï'elfif Morganatische hu- <5 dat in de laatste 4 G hg. ar het meeste op- Jat eeft gebaard was til n konink Edward Jig, Van Groot-Brittan- ziin rechten op 166 kroo-n prijs gaf om in het huwelijk te kunnen treden met de Amerikaanse mrs. Wal lis Simpson. In 1940 trouwde de Bel gische koning Leopold met Marie Liliarie Baeis, de dochter van een voor aanstaand liberaal poli ticus. Zij nam de titel aan van prinses De Rethy Het huwelijk van prins Rainier van Monaco in 1956 met Grace Kelly ap pelleerde wel bijzonder sterk aan de fantasie van het romantische publiek, waaraan haar verleden als filmster wel niet ge heel vreemd geweest zal zijn. IN 1951 TRAD de sjah van Perzië in het huwe lijk met zijn tweede bruid. Soroya Esfandiary de dochter van de huidi ge Persische gezant te Bonn. Zij was toen acht tien jaar oud. Ongeluk kigerwijze is de sjah in overeenstemming met het mohammedaanse ge bruik. onlangs van haar gescheiden. omdat zij hem geen troonopvolger schonk. De Deense prins Olaf gaf zijn rechten op de Deense troon op. toen hij in 1948 Ann Puggaard— Müller huwdq, Twee Zweedse prinsen. Lennart en zi.in neef Sig- vard, kleinzonen van de onlangs overleden ko ning Gustaaf Adolf ga ven eveneens hun opvol gingsrechten op en na men de familienaam Ber- nado-tte aan, om met ge wone meisjes te kunnen trouwen. Prins Lennart trouwde in 1931 en prins Sigvard in 1934. In 1937 echter herstelde het Zweedse parlement de koninklijke status van prins. Sigvard. Prinses Ragnhild, de oudste dochter van de toenmalige kroonprins van Noorwegen de hui dige koning Olaf V kreeg van haar grootvader, de overleden koning Haa kon, toestemming de ti tel „prinses Ragnhild, mevrouw Lorentzen" te vderen. toen zij in 1953 in het huwelijk trad met Eriing Lor?ntzen. een Noorse reder Dit was de eenstc maal in 600 jaar. dat een Noorse nrinses in Noorwegen in het huwe lijk trad. Op de Nederlandse uienmarkt heerst thans een vrij gunstige stemming. Enge land en West-Duitsland nemen geregeld grote partijen af en verder worden er de laatste weken ook veel uien uit ons land verladen naar Hongarije. Hoewel het aanbod vrij groot blijft, is de prijs van de export-kwaliteit deze week gestegen met ongeveer 3 cent tot 13 cent per kg. ..Bonken" noteren eenzelfde prijs, terwijl drielingen worden verkocht voor 14 tot 16 cent per kg. Overwegend is de kwaliteit van de Ne derlandse uien dit jaar zeer goed. Er zijn nu echter wel gevallen geconstateerd van het beruchte koprot. Verontrustend is de situatie tot op heden echter niet. (Van onze Brusselse correspondent) Een rechtbank te Brussel heeft zware straffen uitgesproken tegen Belgische ho ge ambtenaren, die zich door belangrijke firma's, w.o. de Sofina, hadden laten om kopen met het in hun functie bevoorde len van die ondernemingen in haar be trekkingen met het buitenland. Het betreft Olivier Gerard, directeur- generaal bij het ministerie van Buiten landse Zaken, waar hij de graad van am bassadeur had; Leonard Meers, inspec teur-generaal; Frans Nijs, directeur, en Georges Friedberg, directeur. Zij werden elk veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf en 10.000 Fr. boete. Personen van de firma's in kwestie, die met de amb tenaren in verbinding stonden en hen hoge geldelijke voordelen deden bekomen in ruil voor hun adviezen, werden eveneens gestraft, twee met vijf en een andere met twee maanden gevangenis, plus elk 10.000 Fr. boete. Al de veroordeelden zijn in appèl gegaan. De Indonesische rubberuitvoer is in de eerste helft van dit jaar scherp gedaald, aldus is medegedeeld door de Bank In donesia. De uitvoer beliep 222.606 ton, tegenover 301.400 ton in dezelfde periode van het vorige jaar; een teruggang dus met 26 pet. De produktie is in het eerste halfjaar eveneens lager geweest. Bij de bevol kingsrubber is de daling echter groter dan bij de ondernemingsrubber. De pro duktie op de ondernemingen is terugge lopen tot 118.000 (124.000) ton. De produk tie van bevolkingsrubber is niet precies op te geven, doch deze moet sterker zijn verminderd daar de uitvoer van deze rubber met 43 pet is gedaald tot 86.700 ton. De voornaamste afnemers van de Indo nesische rubber zijn in de eerste vier maanden van dit jaar de Ver. Staten (29.500 ton) en de Sovjet-Unie (11.300 ton) geweest.' (Van onze correspondent) Een dame, wonende aan de Bree- straat te Leiden, wilde gisternacht, toen zij een onbedwingbare behoef te aan frisse lucht kreeg, een der ramen van haar kamer op de twee de verdieping openen. Daar de raamgewichten defect waren, poog de zij dit euvel te verhelpen door een stuk hout tussen raam en kozijn te plaatsen, maar op het moment, dat zij hiermee bezig was, glipte het hout haar uit de hand. Toen zij het poogde te grijpen, schoof het raam omlaag en zat zij met de pols bekneld. Niet in staat zichzelf te bevrijden, poogde zij de aandacht van huisge noten te trekken, doch dit gelukte niet. Redding bracht tenslotte een mediterende student, die de Bree- straat voor een nachtelijke wande ling had gekozen. Hij hoorde haar tegen het raam tikken en rende naar de brandweer, die een kwar tier later de dame met een ladder wagen uit haar beklemmende posi tie hielp. Eén minuut voor RIVELLA de frisse, gezonde gezinsdrank. Rijk aan natuurlijke opbouwstoffen, zonder conserveermiddelen, kleurden synthetische smaakstoffen. Een zuiver natuurproduct uit melk, sprankelend goudgeel. Drink het koel! I EEN FRIESCHE VLAGD0M0 PRODUCT ER IS ECHTER aan de kwestie rond de naam „Athenaeum", welke het wetsontwerp van mi nister Cals o. i. ten onrechte aan d'e huidige H.B.S. wil geven nog een ander aspect, dat ook door prof. Idenburg in zijn bovengenoemd arti kel naar voren is gebracht. Wanneer in dit stadium de naam athenaeum aan de hogere burgerschool zou wor den weggegeven, dan zou daar door de mogelijkheid worden uitge sloten om die naam nog ooit, over eenkomstig de vaderlandse traditie, aan instellingen van hoger onderwijs te verbinden. Maar nu schijnt juist de gedachte aan een herstel van de oude athenaea in moderne vorm ac tueel te gaan worden. Met Idenburg ben ik van mening, dat bij de plan nen tot uitbreiding van het hoger on derwijs ook de regeling van de athe naea, zoals ons land die tot 1878 ge kend heeft, een voorwerp van ernsti ge overweging zal moeten uitmaken, m. a. w. dat bij eventuele sprei ding van het hoger onderwijs ook aan oprichting van athenaea in en kele belangrijke provinciale cen tra buiten de universiteitssteden zal moeten worden gedacht. Terstond zij gezegd, dat deze nieu we athenaea zich in dubbel opzicht van ,hun voorgangers zullen moeten onderscheiden. 'ooreerst zullen zij geen volledige academische oplei ding moeten geven, maar slechts moeten opleiden tot het eerste aca demisch examen in de verschillende faculteiten en studierichtingen, wel ke zij zullen bevatten, of, indien als eerste examen een propaedeutisch examen zou worden ingesteld, tot het kandidaats- of het baccalaureaats- examen. Vervolgens zullen zij het recht moeten hebben examens af te nemen en getuigschriften uit te rei ken, welke gelijke rechten géven als die van de universiteiten en hoge scholen. Idenburg heeft in enkele punten de voordelen opgesomd, die voor de op richting van zulke athenaea pleiten: „1. vermindering van de overvulling van de bestaande universiteiten en hogescholen en dus van de problemen van staf, lokaliteit en huisvesting der studenten;-2. vermindering van de las ten voor de ouders gedurende de eer ste studiejaren; 3. het aantrekken van bekwame jongelieden, voor wie de gang naar de universiteit thans te ver buiten de gezichtskring hunner ouders en van henzelf ligt; 4. selectie der studenten zonder al te veel pijn: 5 de culturele verheffing van de cen tra; 6. wetenschappelijke werkgele genheid o. a. voor bekwame juris ten, leraren en geneeskundigen, werk zaam in deze centra". Op het eerste punt zou ik bijzon dere nadruk willen leggen. Van de athenaea immers zal kunnen wor- Men schrijft ons; We zijn in het stadium, dal getracht zal worden de idee „B-driehoek" te ver kopen. In dit stadium kan het nuttig zijn bij een bepaald facet van deze idee stil te staan. We bedoelen het volgende. Gesteld wordt: er raken plm. 300 tuinders (van elders) tot 1970 hun intensieve tuinen kwijt. Die mensen moet men aan wat anders helpen. Welnu, in de B-driehoek ligt ruim 2000 ha geschikte boerengrond. Laten we die beschikbaar stellen voor die te verdrijven tuinders. Zo maakt de idee een prettige indruk. Jammer is terloops, dat op die „hoe kige" boerengrond ongeveer honderd boe ren hun huis. bedrijf en bestaan hebben en die nu ook moeten om wille van die te verdrijven tuinders verhuizen. Dit ter loops. Er is echter iets anders wat meer het overwegen waard is. In het Westland ligt volgens betrouw bare en deskundige zegslieden, nog plm. 1000 ha voor intensieve tuinbouw ge- chikte boerengrond. Onwillekeurig rijst de vraag waarom men niet eerst deze 1000 ha meer centraal gelegen (enz.) grond omzet in tuindersgrond? Gaat niet,wordt ons medegedeeld. De eigenaren willen een hogere prijs dan de wet Vervreem ding Landbouwgronden toestaat en de gebruikers mag men van de A.I.D. niet uitkopen. Verder zijn er nog enkele re calcitrante eigenaren. Foei, foei! hebben we hoofdschuddend verzucht En daarover in droef gepeins verzonken drong zich een nieuwe vraag als 'n rheumascheut aan ons op: hoe kan dat nou: in het Westland mag niet wat in het B-driehoek-systeem moet wor den? Zal de B-driehoek 'n staat in de staat worden, of komt be idee van zo goeden huize, dat alle doen en laten buiten de wet wordt geplaatst? Neen, we zijn er nog niet uit. Een bewijs, dat het hoela-hoepelen ook in Span je is doorgedrongen, gaf deze' Zwarte Piet. Een demonstratie met de buigzame hoepel rond het zwarte middel, werd kritisch gade geslagen door de Amsterdamse jeugd. Maar deze hoela-specialisten moes ten toch volmondig toegeven, dat Zwarte Piet rr „bes-t wat van kon". De memoires van H.K. Prinses Wilihel- mina „Eenzaam maar niet alleen'' zullen waarschijnlijk niet vóór januari verschij nen. Het was de bedoeling geweest, dat dit boek tegen Sinterklaas zou uitkomen, maar het aantal bestelde exemplaren, zo vernemen wij, is thans reeds groter dan het aantal dat voor de eerste druis was voorzien. De oolaag van deze eerste druk was voor Nederlandse begrippen al zeer groot, maar het blijkt nu nodig een drie voud van het voorgenomen aantal te drukken. En aangezien Prinses Wilhel- mina wenst, dat iedereen tegelijk o<ver een exemplaar van het boek zal kunnen beschikken is de verschijning ervan uit gesteld tot januari. De ministerraad van de Europese Gc- meenschao voor Kolen en Staal, die dins, dag :n Luxemburg bijeenkwam, heeft geen enkel concreet resultaat bereikt ten aanzien van nieuwe maatregelen, die zouden moeten worden genomen om het hoofd te kunnen bieden aan de kolen- crisis. Het slotcommuniqué beperkt zich er j toe te verklaren, dat „de vertegenwoordi- gers der zes regeringen een uiteenzetting hebben gegeven van ..de reeds genomen of beoogde maatregelen en de resjiltaten die door die maatregelen reeds werden bereikt", dat verder „de ministerraad en de Hoge Autoriteit met de grootste aan dacht de ontwikkeling van de toestand blijven volgen" en dat de volgen'de zit ting van de ministerraad pas op 13 janu ari 1959 zal worden gehouden mits de toestand bijeenroeping van de minister raad od een vroeger tijdstip niet nood zakelijk maakt". V II (slotj den verwacht, dat zij de universitei ten en hogescholen juist daar zullen ontlasten, waar de massaliteit der studenten het grootst is, nl. in de eer ste studiejaren. Ook hét derde punt acht ik van groot belang. Door de athenaea, die nóg meer dan de uni versiteiten en hogescholen een regio naal karakter zullen dragen, zullen nieuwe arealen van studenten wor den aangeboord, zodat zij voor de universiteiten en hogescholen studen ten zullen kweken, die anders waar schijnlijk nooit tot hogere studie zouden zijn gekomen. Het vierde punt zal voor het werk van dè uni versiteiten en hogescholen van groot voordeel kunnen zijn. Tenslotte zou ik aan de zes punten van Idenburg nog een zevende willen toevoegen: verwacht mag worden, dat een groot percentage van de stu denten van de athenaea hun studie met het baccalaureaatsexamen zullen afsluiten en de maatschappij zullen ingaan. Daardoor zal niet alleen wor den tegemoetgekomen aan de van die zijde zo dikwijls geuite wens acade misch gevormden op lager niveau te werk te kunnen stellen, maar zal ook de doctorale studie aan de universiteiten en hogescholen worden ontlast. PROF. IDENBURG ontveinst zich niet, dat tegenover de voor delen, die voor de oprichting van athenaea pleiten, ook bezwa ren bestaan, welke de realisatie van het denkbeeld in de weg staan. Ik zal dit niet ontkennen. Maar ik meen, dat die bezwaren voor een groot deel zullen kunnen worden on dervangen wanneer van meet af aan enkele voorwaarden wordt vol daan. Die voorwaarden kunnen wor den samengevat In de eis, dat de athenaea op universitair peil zul len moeten staan. Dit houdt in, dat aan de universi taire standing van de aan de athe naea verbonden hoogleraren en lec toren en van de hun ter zijde gestel de wetenschappelijke staf niet zal mogen kunnen worden getwijfeld en dat de athenaea van een zodanige materiële uitrusting zullen worden voorzien, dat onderwijs en weten schapsbeoefening niet door gebrek aan hulpmiddelen in hun werking worden belemmerd. Voor de toela ting tot de examens zullen dezelfde eisen moeten worden gesteld als die, welke in de hoger-onderwijswet voor de toelating tot de examens aan de universiteiten en hogescholen gelden. De eisen voor de aan de athenaea af te leggen examens zullen ten min ste gelijk moeten zijn aan die, welke door het academisch statuut en het technische-hogeschoolstatuut voor de overeenkomstige examens aan de universiteiten en hogescholen wor den gesteld. Door wettelijke regelin gen zal de gelijkstelling van de ge tuigschriften der athenaae met de overeenkomstige getuigschriften van de universiteiten-en hogescholen moe ten worden verzekerd, zodat voort zetting van de studie aan een univer siteit of hogeschool zonder meer mogelijk, is. OM DE AANSLUITING met de verdere opleiding aan universi teit of hogeschool zo goed mo gelijk te waarborgen, zal een nauw verband tussen het athenaeum en een universiteit of hogeschool nood zakelijk zijn. Dit verband zal zowel op het niveau van curatoren als op dat van senaat en faculteiten moe ten worden gelegd. Een beperkte zelfstandigheid, inclusief rechtsper soonlijkheid en eigen begroting, be hoeft daardoor niet te worden uitge sloten. Zowel met "betrekking tot de op richting van openbare athenaea, ver bonden met een Rijksuniversiteit of Rijkshogeschool (het is moeilijk denkbaar, dat aan de gemeente Am sterdam zal worden toegestaan bui ten Amsterdam een gemeentelijk athenaeum te stichten), als met be trekking tot de aanwijzing van bij zondere athenaea, verbonden met een aangewezen bijzondere universi teit of hogeschool, zal wijziging van de hoger-onderwijswet onvermijde lijk zijn. Voor elke spreiding van het openbaar hoger onderwijs zal overi gens de wet moeten worden gewij zigd, daar de openbare universitei ten eri hogescholen limitatief in de wet zijn opgesomd. Dat „spreiding van hoger onderwijs" niet uitslui tend „spreiding van openbaar hoger onderwijs'' zal mogen betekenen, spreekt wel van zelf. Bij de voorbe reiding van de nieuwe hoger-onder wijswet zal het echter gewenst Zijn ook aan de mogelijkheid tot oprich ting van athenaea, zowel openbare als bijzondere, de aandacht te schen ken. Zie on6 nummer van 27 november.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3