Leraarssalaris niet gekoppeld aan dat van hogere ambtenaren Mr. Cals bereid tot gesprek maar in behoorlijk klimaat vGL- umM I (sociale wegwijzer) ,De sinjeurs van het woud" FILMS Hfiö® 15 mm* vitaminen èn mineralen MinisterswensdroomMammoetwet binnen twee jaar in Staatsblad Niet in een vloek en een zucht PASSIESPELEN OBERA 1960 j - I Flitsen uit de oertijd deze iveek vb Stemden doden voor ruilverkavelingsplan Nieuwe verzekeringen Ontslag Toeslag op invaliditeits- rente Varkens mesten Samenloop van kinderbijslag Schots" huwelijk al mogelijk met 16 jaar Uitspraak van hoge raad Merkwaardige en boeiende film over Belgisch Kongo Huurverhoging zonder compensatie in lonen Landbouwbeleid in Euro markt Vitaminen èn mineralen hebt u nodig! in óón dragee Nederlanders trokken halve „Nyon" vlot VRIJDAG 28 NOVEMBER 1958 PAGINA 7 Strijd met de grondwet? Geen scheldwoorden s.v.p. Lerarentekort MINISTER CALS Eerst waardevol, toen boerenbedrog Wensdroom van een minister Tegenstanders verzoeken ministers om onderzoek §t \fS -y A i ,4 i A m Het plan-Stokman Alles volkomen natuurlijk Eventueel gemeentetoeslaa; Komend voorjaar voorstellen Mysteries van het woord Dagravit Totaal 15 is de éniga dragee, die 12 vitaminen plus de drie onmisbare mineralen - kalk, fosfor en ijzer - bevat. Daardoor is Dagravit Totaal IS een voortreffelijke aanvul ling van het dagelijkse voedsel. Voor uw hele gezin! Gaten waren niet te dichten •g-GRAVENHAGE, 27 november 195S Mag. dr. Stokman: Pater Stokman (KVP) is vanmiddag bij de behandeling van de Onderwijsbegroting met een constructieve ge dachte gekomen voor een hervorming van het georga niseerd overleg, de nagel aan minister Cals' doodkist. Men weet uit ervaring hoe moeilijk het overleg daar is geschied en daarom hadden verscheidene afgevaardig den reeds de noodzaak betoogd van een herziening van het G.O. zonder echter té kunnen aangeven hoe dat zou moeten gebeuren. Pater Stokman ging van de stelling uit, dat bepaalde spanningen bjj de docenten moeten worden weggenomen en met mej. Nolte was hij van mening, dat in principe de salarispositie van de leraren niet in de Kamer moet worden besproken. Men zou daarom een andere procedure moeten bedenken, waar bij enerzijds de Kamer deze materie goeddeels bespaard blijft en zij anderzijds, wanneer zij zich ter zake toch zou moeten uitspreken, over voldoende gegevens beschikt om de standpunten te kennen» welke in het georganiseerd overleg zijn verdedigd. Daartoe zpu men dan een co.lege van ge schillen moeten instellen, een soort van arbitragecommissie, die by een onover komelijk geschil binnen het georganiseerd overleg een bindende uitspraak doet. Van deze uitspraak zou de overheid slechts mogen afwUken, indien zq dit uit voerig motiveert voor de Staten-Generaal. De instelling van zulk een college zou, meende pater Stokman, tevens de sleer jh het georganiseerd overleg verbeteren, klaar van de andere kant zeide hij heel goed te begrijpen, dat het niet in een vloek en een zucht tot stand kan komen, °mdat deze kwestie de verhouding raakt van de overheid tot het gehele ambte narenapparaat. En daarom was zij ook 'net dit idee niet direct op te lossen. Spr beende echter, dat het de moeite waard zou zijn, wanneer de minister de moge lijkheid zou willen onderzoeken of zijn gedachte kans van slagen kan hebben. Mej. Nolte legde er nog eens de nadruk °P. dat men in overleg moet zoeken naar de beste oplossing. De Tweede Kamer was, z°als gezegd, ook volgens haar met het geëigende terrein voor behandeling van de lerarensalarissen. Overheid en leraren, zeide zij, hebben elkaar nog niet gevon den. Zij beval de minister aan zelf te gaan praten met de organisaties, om zo 'e komen tot een beter begrip. De heer Toxopeus (V.V.D.) meende, dat bet idee van pater Stokman in strijd zou zhn met de Grondwet, omdat volgens arti kel 72 de Koning verantwoordelijk is voor de bezoldiging. Dit argument lijkt ons hier onjuist. Ook als de Kamer geroepen zou worden de argumenten van de minister van Onderwijs te aanhoren, waarom de regering in een bepaald geval de uitspraak van het college van geschillen afwijst, be hoeft zij zich bij een eventueel debat nog niet te begeven in de hoogte van de sala rissen, maar alleen in de door beide par tijen aangevoerde argumenten. De heer Toxopeus meende, dat de mi- bister een vorm zou moeten vinden, waar door het overleg weer op gang komt en dan liefst zo, dat hij desnoods tegen de overige leden van het kabinet in, te vuur en te zwaard partij kiest voor de leraren, orndat het gaat om zijn onderwijs. Andere salariskwesties werden ook aan gesneden en wel door de heer Van Eiber- gen (A.R.), die ook had gepleit voor het opnemen van de schoolbesturen in het georganiseerd overleg en de heer Engel- bertink (K.V.P.). De eerst*, betoogde de wenselijkheid van de verbetering van de salarissen bij het nijverheidsonderwijs. Hij vroeg de minister of de wensen van deze leraren naar zijn mening gerecht vaardigd waren en of door de minister by ben verwachtingen waren gewekt, die niet Waren gerealiseerd. De heer Engelbertlnk vroeg verbetering der salarissen van concierges, hulp-con- oierges en stokers. Veertig gulden per Week was vee] te laag. Hij besprak ook de achterstand bij het nijverheidsonder wijs, waar indertijd de salarissen op een lijn zijn gesteld met het v.g.l.o. De salaris sen bij dit laatste waren echter per 1 ian, 1957 obgetKikiken. zodat er voor het bijverheldsonderwijs een evidente ach te.- stand was ontstaan van 55 a J uu per btaand. Dit belette ernstig de doorstro ming van het v.g.l.o. naar het n.o. Minister Cals was op het punt van de «alarissen kennelijk geladen. „Ik heb de tekst niet voor mij van hetgeen ik hier- °ver ga zeggen", verklaarde hij. „Mis schien is dit onverstandig". Maar hij was ï°ch niet zo onverstandig, dat hij, spre kende over deze zaak, waarin de verhou dingen zozeer zijn vertroebeld, geen voor- z°rgsmaatregelen had genomen. Hij had bl. een microfoon op de mlnisterstaie, laten aanbrengen, waarschijnlijk met de bedoeling alles wat hij zou zeggen op een band vast te leggen, opdat men hem later geen woorden in de mond zou kunnen leg- Sen, die hij niet had gezegd. Hij deed een felle aanval op de onder wijsbladen, waarin was gesproken^ over „vuile tactiek" en „laffe leugens HIJ Mras gaarne bereid in een behoorlijk Kil- blaat een gesprek met de leraren weer °P gang te brengen en voort te zetten, maar hij vond, dat men dan minstens van de veronderstelling moet uitgaan, dat de minister een behoorlijk en eerlijk mens is en dat men hem het gesprek niet onmogelijk moet maken. Hjj zette uiteen, dat hU in 1952, toen hii minister werd, midden in de salariskwes- "e terechtkwam. In 1953 werd overecn- "telling bereikt, maar niet op het punt. de lerarensalarissen gelijk moesten borden gesteld met die van de hoofd- 'bftenieur van Rijkswaterstaat. Niet met dit argument werden de salarissen dus "beetrokken tot het huidige peil, maar geheel los van andere ambtelijke salarls- Seb. Daarom vond de minister het rege ringsstandpunt ook logisch, om ook nu de 'erarensalarissen niet automatisch te doen vMlen onder de verhoging der topsala rissen van andere ambtenaren. !b 1953 zo zeide minister Cals, zijn deze Sa'arissen opgetrokken, in 1955 die bij het bjjverheidsonderwijs, in 1956 die van de kleuterleidsters en in 1957 die van de °nderwijzers En toch veronderstelt men ?u Plotseling, dat de regering blind is °°r rechtmatige verlangens. Men n»emt met aan. dat zij doorslaggevende redenen beeft om een nieuwe verhoging te welge- fe.b. Die redenen, zo verklaarde de be- >ndsm,an, liggen buiten de waardering I gelen van de regering. Dat wil dus zeg gen, dat de regeringsdelegatie met een bepaalde opdracht vertrekt en daarvan niet mag afwijken. Er is dus geen sprake van „gelijke partijen". Do regering, aldus de minister, kan haar vrijheid van han delen niet prijsgeven. De verantwoorde- lijkhéden liggen verschillend en het komt uiteindelijk hierop neer, dat het nu een maal financieel, onmogelijk is te voldoen aan wat gevraagd wordt. Wat pater Stok man wil, zo meende mr. Cals, betekent het overdragen van de verantwoordelijk heid aan een arbitrage-commissie, maar daardoor zou tevens het controlerecht van de Kamer worden beperkt. Tevens zou dan echter arbitrage worden gevoerd overeen beleidsvraag en hierover kan niet door een arbitrage-commissie wor den beslist. De minister zag dan ook in deze gedachte geen oplossing. Naast de salariskwestie was het tekort aan leraren een van de meest besproken punten. De minister heeft, zoals men weet, in een zijner nota's een b?eld ge geven van de te verwachten situatie bij het v.h.m.o. Mej. Nolte noemde dit een schrikbeeld: 23 pet van de leraren is on bevoegd, in de Nederlandse taal zelfs 31 pet. Van de dit jaar aangetrokken leer krachten' is 66 pet onbevoegd. In 1960 zal het tekort aan bevoegden een getal van 6600 belopen. Minister Cals kende dit schrikbeeld uiteraard ook. Hij had zelf immers deze cijfers gegeven. Als maatregelen om dat tekort zo goed mogelijk weg te werken dacht hij o.m. aan mondelinge voorlich ting op de scholen, aan een radio-cam pagne, die hij het goedkoopste medium noemde, waarschijnlijk omdat men hem nogal had aangevallen over zijn propa- ganda-actie, die bijna een ton had ge kost. Een ander idee was mensen uit het bedrijfsleven enkele uren per week vrij te maken voor het geven van onderwijs en onbevoegde krachten in te schakelen, maar dan alleen als hulpkrachten. Bij het l.o. liep de klassegrootte nu langzaam terug, maar het aantal leerlingen bij het u.l.o. neemt weer toe. Behoorlijk en eerlijk heid is deze verhoging te plaatsen m het algemene regeringsbeleid. Door een werkgroep, gevormd uit een Interdepartementale commissie is een rap port uitgebracht. Het georganiseerd over leg ging akkoord met het opstellen van dit rapport, waaraari drie vertegenwoor digers van lerarenorganisaties hebben meegewerkt. Op een vergadering van leraren werd gezegd, dat dit een waarde vol rapport was. dat het standpunt der leraren bevestigde. Toen, aldus mr. Cals, moest ik wel spreken om de leraren een desillusie te besparen, maar nadat ik had uiteengezet, dat het rapport niet aldns moest worden uitgelegd en dat die con clusie niet juist was, heette het rapport ineens waardeloos en „boerenbedrog". Het overleg was daarna afgebroken, omdat de leraren 'alleen wilden praten, indien eerst hun wensen tot verhoging der salarissen werden ingewilligd. Minis ter Cals vroeg nu wie dan eigenlijk het overleg had beëindigd. Hij was bereid om te praten, maar, zo zeide hij nogmaals, men moet mij dat niet onmogelijk maken door voortdurende verdachtmakingen en beledigingen. Hij legde er nog eens de nadruk op, dat er geen sprake was van discriminatie der leraren, maar dat de kwestie geheel afhankelijk was van het salarisbeleid. Hij verwees naar het rap port -over de achterstand van academisch gevormde ambtenaren. Gaat men nu de lerarensalarissen verhogen, dan trekt men dé zaak opnieuw scheef. Én na allerhande detailkwesties was er natuurlijk wat de minister het meest ter harte gaat: zijn pas ingediende wet tot herziening van het voortgezet onderwijs. Het gaat hem hierom, dat de Kamer hiermee spoed maakt, opdat deze wet nog in deze kabinetsperiode in het Staatsblad zal komen. Sedert 1863 hebben alle pogin gen om zulk een regeling te bereiken gefaald. De Kamer wilde niet, bracht geen voorlopig verslag uit, of het kabinet trad af, maar het gelukte in ieder geval nooit. Bij de wet op het kleuteronderwijs, zo zei de bewindsman, waren er 49 amende menten, het ontwerp De Visser had er 100. Zeif rekende hij nu op een aantal amendementen, dat in de drie cijfers zou lopen. Hoeveel het er zullen zijn interes seert hem echter voorlopig minder dan een spoedige behandeling. Hp noemde het zijn wensdroom, dat dc Kamer het voorlopig verslag in een half iaar. dus tegen Pasen, gereed zal hebben. De Memorie van Antwoord kan dan zo snel mogelijk tegemoet worden gezien, wanneer dc politieke omstandigheden ten minste niet zijn veranderd en, zo zeide de minister met een woordspeling op dc naam van mr. Burger: „Daar kan menig burger aan meewerken". Vervolgens had den we aan Paus Gregorius te danken, dat de derde dinsdag in september het volgend .jaar reeds on 15 september valt, zodat het ontwerp, dat hem zozeer ter harte gaat, in de laatste twee weken van september in de Kamer zou kunnen wor den behandeld, ook al waren er dan wel eens afgevaardigden geweest, die zeiden eerder te geloven in St.-NIcolaas dan in de indiening van dit ontwerp, dat de naam van Mammoetwet heeft gekregen. Over het hoger onderwijs en het nijver heidsonderwijs zal de minister de volgen de week spreken. F. S. (Van onze correspondent) De grondbezitters in het gebied van het ruilverkavelingsplan ,jAde" bij Leiden zijn onlangs ter stembus gegaan om ai dan niet hun instemming te betuigen met dat Plan. Resultaat was, dat het met 13 stemmen meerderheid op een stemmen- tal van 537 werd goedgekeurd. Sindsdien is er heel wat deining ont slaan rond deze stemming. Tegenstanders van de verkaveling menen namelijk te kunnen bewijzen, dat het niet allemaal volgens de regels is gegaan en dat men te veel stemmen vóór heeft gerekend. Op grond daarvan doen zij nu pogingen om tot een herstemmine te komen. Hiertoe hebben zij een adres gezonden aan de ministers van Justitie en van Landbouw, waarin zij deze bewindslieden vragen een onderzoek te willen Instellen. De betrokkenen betogen dat voor de stemming personen waren opgeroepen, die vroeger weliswaar bezitters zijn ge weest. van bepaalde kavels, maar sedert dien allang zijn geëmigreerd, sommigen zouden zelfs al zijn overleden: Volgens een clausule in het reglement, waarin wordt bepaald, dat niet-a'anwezigen bij de stemming tot voorstemmers kunnen worden gerekend, zou men nu die be doelde personen bij de voorstanders van dP verkaveling hebben ingedeeld met het gevolg, dat men oP die wijze de kleine meerderheid voor het plan had verkre gen. Van ambtelijke zijde beriep men zich voor het gebeurde op het feit, dat "de registers slecht zouden zijn bijgehou den. maar volgens het adres zijn die met betrekking tot bepaalde gevallen juist zeer goed bijgehouden. Want al waren dan verscheidene grondoverdrachten d°or erfenis of anderszins, die reeds van ja ren her dateerden, niet in de boeken ver meld, daarin stonden wel genoteerd over drachten, welke slechts enkele dagen voor de stemming hadden plaats gevon den en ook daarmede, menen zij. is niet juist gehandeld. De adressanten hebben namelijk negen gevallen van grondover- dracht die op 30 juli en 1 augustus l95tf tot stand kwamen. d°°r hun rechtskundig adviseur, die het adres heeft ingediend, laten onderzoeken. De betrokken nota riële akten vertelden, dat zonder de min ste aanleiding negen landbezitters een gedeelte van hun bezit hadden overge maakt aan personen, die zich niet met het beheer van het betrokken land kon den belasten en die meestal door emi gratie niet in het land vertoefden. Deze nieuwe landeigenaren hebben indirect aan de stemming deelgenomen, in zo verre, dat zij door niet aanwezig te zijn worden geacht vóór het plan hebben gestemd. Adressanten verzoeken nu de ministers een onderzoek naar de gang van zaken te willen laten instellen en wijzen erop. dat de betrokken notariële akten kenne lijk pen „schijnkarakter" hebben, daar in alle het belang van terugkoop nadrukke lijk is vastgelegd. Zij verklaren tenslotte dat een herstem ming. waarbij men sleihts rekening houdt met de werkelijk belanghebbenden, mogelijk een ander beeld zal'geven van de gezindheid t.o.v. het plan. Volgens het. C.B.S. is in de maand ok tober voor f 359,0 miljoen aan nieuwe le vensverzekeringen afgesloten, waarvan f 163,0 miljoen kapitaal-, 172,8 miljoen rente- en 23,2 miljoen volksverzekering In de eerste tien maanden van dit jaar is voor 3174,6 miljoen aanlevensverze keringen afgesloten, t. w. 1428,8 miljoen kaptiaal-, 1528,9 miljoen rente- en f 216.9 miljoen volksverzekering. Voor dezelfde periode van 1957 beliepen deze cijfers reèp f 3109.4 miljoen. I 1371.0 miljoen, 1528,3 miljoen en I 210,1 miljoen. xv iÉ&s i -f vs&xP Q' t i 'M V K-: De heer M. L. v.d. V. te E. heeft sedert ruim 1% jaar een werknemer in dienst. Van die Vit jaar heeft de werknemer slechts 4 maanden kunnen werken- De overige tijd was de man ziek. Hij is thans weer ziek. Briefschrij ver merkt terecht op, dat hij aan een werknemer, die zo dikwijls ziek is, uiter aard weinig heeft en hij vraagt, of hij de werknemer nu mag ontslaan. Wij delen briefschrijver mede. dat aan zegging van ontslag tijdens ziekte van de werknemer in het algemeen niet ts toe gestaan- Er zijn twee uitzonderingen op deze algemene regel: a) indien het ont slag plaatsvindt met wederzijds goedvin den, m.a.w. indien de werknemer er mee akkoord gaat; b) nadat de werknemer aaneengesloten 2 jaar ziek is geweest en het GAB. toestemming heeft verleend tot het ontslag. Mej. C. A. M. te G. is in het ge not van invaliditeitsrente- Zij meent tij dens een radio-uitzending gehoord te heb ben, dat de hoogte van de toeslag op de rente bepaald wordt door hetgeen de rentetrekker heeft verdiend voordat hij of zij invalide werd. Mej. M., u heeft de radiospreker ver keerd begrepen- De hoogte van het rente bedrag en van de toeslag daarop houden geen enkel verband met uw verdiensten. De rente wordt berekend aan de hand van het totale aantal op de rentekaarten ge plakte zegels en de toeslag is een vast staand percentage van het rentebedrag Deheer E. E. te B. heeft als zelf standige een tuindersbedrijf. Daarnaast mest hij varkens voor een ander. Als ver goeding ontvangt hij elke week een be drag aan geld en later een aandeel in de winst (van de verkoop, nemen wij aan) Zijn vraag luidt: „Kom ik in aanmerking voor kinderbijslag als werknemer?" Naar onze mening, geachte heer E., bent u geen arbeider in de zin van de Kinderbijslagwet. Het element gezagsver houding ontbreekt hier namelijk. De eni ge opdracht, die u moet uitvoeren is: .varkens mesten- De eigenaar van de beesten zal zich wel niet bemoeien met de vraag, hoe u dat doet. We kunnen dus niet stellen, dat u In loondienst bent van de eigenaar. In dit geval zou wei- licht nog sprake kunnen zijn van aange nomen werk. Doch aan een van de daar voor gestelde voorwaarden wordt be slist niet voldaan, namelijk deze: het mesten van varkens houdt geen verband met het in uw onderneming (het tuin dersbedrijf) uitgeoefende bedrijf- Wij moe ten uw vraag dus ontkennend beantwoor den De heer P. J. F. te M. zit met een probleem inzake zijn kinderbijslag over het derde kwartaal 1958. De eerste 2 maanden van dat kwartaal (juli en au-) gustus) was briefschrijver in loondienst van een particuliere onderneming. Op 1 september trad hij in dienst bij het rijk en hij ontving over september de rijks kindertoelage. Die toelage is hoger dan de „gewone" kinderbijslag. Nu heeft de bedrijfsvereniging over het derde kwar taal de kinderbijslag als volgt berekend: van'de totale kinderbijslag over het derde kwartaal, dus over 78 dagen berekend In een geheime verkiezing heeft de bevolking van Oberammergau George Johann Lang aangewezen tot directeur van'de Passiespelen in 1960. Lang heeft reeds vijf maal de Christus-figuur vertolkt. Tot muzikale leider werd gekozen Ulrich Hochleitnerdie deze taak voor de tweede keer zal aanvaar den. Lang bezig met vervolmaken van een houten altaarstuk voor Zuid- Afrïka (rechts) en Hochleitner (links) bezig met snijden van houtfiguren. .LEVERT CO - AMSTERDAM OORLAM wat Levert levert is goed! Het idee van pater Stokman lag vol gens de minister nogal moeilijk. De moei lijkheid is kennelijk deze, dat het geor ganiseerd overleg ook volgens zijn op zet geen echt onderhandelingsplatform ls, doch een plaats waar de gelegenheid wordt gegeven tot. het horen van de be trokkenen over de voorgenomen maatre- 77 De Schotse Hoge raad in Edinburgh heeft de uitspraak gedaan, dat jonge men sen van de leeftijd van zestien jaar af en afkomstig uit het buitenland in Schot land In het huwelijk mogen worden ver bonden, ook indien ze hiervoor in hun eigen land geen toestemming kregen. Deze uitspraak werd gedaan in een proefproces betreffende een Nederlands paar (meisje 20. man 31). dat twee jaar geleden naar Schotland kwam. om te hu wen. De president van het hof verklaarde dat het meisje oud genoeg was om krach tens de Schotse wet te kunnen trouwen: ,Onze wet beschouwt ouderlijke toestem ming niet als ieu dat een huwelijk ge heel nietig kan maken maar als een van de factoren die op de viering van de huwelijksplechtigheid betrekking heb ben". (Van onze Brusselse correspondent) Bij gelegenheid van de vijftigste ver jaardag van de unie tussen België en de Kongo heeft koning Leopold III het initiatief genomen tot de vervaardiging van een wetenschappelijke en tegelijk boeiende film Over de bewoners, de fauna en de flora van een buitenge woon inte'ressant gebied in Belgisch Kongo. Met het oog op de verwezenlijking van dit plan werd een internationale we- Met eindeloos geduld werden de meest zeldzame, bijna niet te benaderen dieren gefilmd, zoals de Kongolese pauw, die men nog maar pas twinti - jaren gele den voor het eerst heeft waargenomen, het schubdier, gorilla's, okapi's en an dere „sinjeurs" van het oerwoud. Daarbij dient te worden opgemerkt, dat de fil mers geen enkele maal de dieren heb ben opgejaagd of ze opzettelijk tegen elkaar opgehitst. Evenmin hebben zij (Van onze correspondent Niet bepaald optimistisch, noemde de heer D. J. Beuker, voorzitter van de Ned. Bond van Bouwondernemers, op de don derdag te Utrecht gehouden vergadering van zijn organisatie de huidige situatie op het gebied van de woningbouw. Meer in het bijzonder voor wat betreft de voortgang van de particuliere woning bouw. Weliswaar is de rentevoet iets gezakt, doch van een woningproduktie, die is af gestemd op de reëele behoefte, kan nog steeds niet gesproken worden. Naast een op economische waarde van de woning ge baseerde huurpolitiek, 'waartoe de over heid z.i. op korte termijn zal moeten ko men, dient °ok een ombuiging van het subsidiebeleid plaats te vinden. Hierbij zal tevens een antwoord dienen te worden gegeven op de vraag op welke wijze een economische huur door ons volk kan wor den betaald, derhalve op welke wijze een eventuele huurverhoging zonder loonsver hoging kan worden opgebracht. Een oplossing zou volgens spreker in principe mogelijk zijn door het invoeren van een subsidieregeling waarbij de par ticuliere bouw in geen enkel opzich achter wordt gesteld bij de woningwetbouw. Ge lijke rechten derhalve op het gebied van heeft men de nver september ^ontvangen de grondprijzen, de registratierechten, de precariorechten. kindertoelage afgetrokken en het restant betaald. De heer F. wil nu weten, of men hem op die manier niet tekort heeft gedaan- De bedriofsverniging heeft hier geheel conform artikel 22 lid 2 van de Kin derbijslagwet gehandeld. In dat artikel Wanneer na doorvoering van een huur verhoging een categorie van gezinnen de verhoogde huren niet kan opbrengen, zou den dc gemeenten, volgens spreker, een huurtoeslag dienen te verlenen op basis staat vermeld, dat indien een werkne-van het totale Inkomen. Het Rijk dient mer over een kwartaal recht heeft op daartoe z.l. de nodige richtlijnen aan te kinderbijslag krachtens 2 regelingen, het bedrag dat krachtens een andere rege ling dan de Kinderbijslagwet wordt uit gekeerd, afgetrokken moet worden van de totale kinderbijslag krachtens de Kin derbijslagwet, waarop een willekeurige werknemer recht zou hebben gehad, in dien hij het gehele kwartaal arbeider in de zin van de Kinderbijslagwet geweest was. Vragen omtrent de sociale verzekerings wetten kunnen schriftelijk worden inge diend bij onze sociaal-economische redhe- tie, Kortenaerstraat 1 te Rotterdam. geven. Na de openingsrede hield dr. Henke- mans, directeur van de N.V. Nationaal Grondbezit te 's Gravenhage, een refe raat over „De grensbepaling van de overheidsbemoeiing bij de woningbouw" Na te hebben erkend, dat overheidsbe moeiing met het economische leven een nu eenmaal onontkoombaar feit is. betoog de spreker, dat deze bemoeiing nooit een politiek karakter mag dragen, niet meer moet regelen dan nodig is en de nodige vrijheid moet laten aan de ontwikkeling van het particuliere initiatief. Twee andere mannen met beschilderd lichaam stellen luipaarden voor. Een bananenboom verbeeldt het te doden dier. Als de boom geleidelijk aan stuk ken is gehakt, valt de man-olifant in een kui! en simuleert de dood van de echte olifant. De jacht op antilopen wordt eveneens Ingeleid met een bepaald ritueel. Dat ziet men bij de pygmoïden, waar de mannen van de stam samenkomen in eerr hut op 4het jachtgebied, die „bar- za" heet en die het centrum van de wereld moet voorstellen. Dr. S. L. Mansholt. vtce-voorzitter en landbouw-deskundige van de Europese commissie der E.E.G. heeft oP een verga dering van de landbouwcommissie van het Europese parlement in Brussel ver klaard, dat het ontwerppn van een ge meenschappelijk landbouwbeleid niet zal worden vertraagd als gevolg van een eventuele besnoeiing van de begroting der Europese Commissie door de E.E.G.- ministerraad. Voorstellen aangaande het landbouwbeleid kunnen het komende jaar worden verwacht. Wei kan besnoei ing van de uitgaven leiden t.ot vertraging van werkzaamheden der commissie die betrekking hebben op da uitvoering van v°°r docenten°en onderwijs. De moeilijk- het te ontwerpen landbouwbeleid. door middel van montages de geluiden geroepen, die meer speciaal op de na tuurwetenschappen was gericht en die zich de medewerking wist te verzeke ren van Belgische, Duitse en Ameri kaanse botanisten, zoölogen en etnolo gen van internationale vermaardheid. De streek, waar de film is opgeno men, ligt in de omgeving van de gro te Afrikaanse meren ter hoogte van het Kivumèer, waar de savannes van het oosten overgaan in het equatoriale oerwoud van het westen, terwijl het noorden wordt beheerst door het berg- massief van de Ruwenzori en de keten van Virunga-vulkanen. die een sterke invloed hebben gehad op de voorstel ling, welke de pygmeeën en de pygmo- iden zich hebben gevormd omtrent het ontstaan van het heelal. Miljoenen ja ren geleden hebben vulkanische uitbar stingen daar bergen en meren doen ont staan die door hun imponerende groots heid het leven, de zeden en het „geloof" van de in hun omgeving levende mensen beheerden. Met de beeld- en geluidsop namen voor de film, die „Les Seigneurs de la Forêt" heet, hetgeen hier werd vertaald met „De Vrijheren van het Woud", is in mei 1956 een begin ge- maakt en gedurende achttien maanden J aciïtritueel hebben de blanke filmers en hun we tenschappelijke adviseurs, bijgestaan door driehonderd inboorlingen, bijna 60.000 meter film opgenomen, waar uit de 2400 meter lange film is samen gesteld. die ons thans bezighoudt. De resterende fragmenten zullen worden ge bruikt voor instructieve en weten schappelijke doeleinden. Eerste cameraman was de bekende Belgische cineast Henri Storck. Door de civiele, religieuze en militaire autori teiten in de betrokken gebieden werd bij de vervaardiging van de film volle medewerking verleend, terwijl de over heid een vliegtuig beschikbaar heeft gesteld voor 't maken van opnamen bo ven de kraters der vulkanen, hetgeen adembenemende beelden heeft opgele verd. Mysteries van het woud worden uit gebeeld in de dans van de Calaos-man- nen. Dezen dragen lange kleren van raffia en voor het gelaat een enorm masker met daarop de bek van de zonderlinge Calao-vogel, Ook zijn er plechtigheden ter ere van Nyamurairi, de god van het vuur, die de mystieke band van de mensen met de vulkanen symboliseert. Het vuur wordt on derhouden door drie mannen, die uit grote pijpen in de vorm van een krater roken. Daarbij wordt een geit geofferd aan de god. die bovendien symbolisch een jong meisje tot bruid krijgt. In de streek van Roeanda wordt de liefdesdans van de gekroonde kraanvo gels nagebootst door jonge meisjes, die aleen een korte lendedoek dragen. Met het oog op de kleding van deze meisjes en de nog schameler kledij van de man nelijke dansers is er in de katholieke pers op gewezen, dat ouders en opvoe ders zelf moeten oordelen, of dat voor hen voldoende reden is om de aan hun zorèen toevertrouwde kinderen het zien van deze leerzame film te verbieden, want „De Sinjeurs van het Oerwoud", die in Cinemascope en Eastmancolor is opgenomen en die door 20th Century Fox wordt gedistribueerd, is in alle opzichten een buitengewoon stuk werk. scheideliik met elkaar verbonden'en tus_ Er wordt een tipje in opgelicht van de bleef volkomen natuurlijk, zoals de pro. motor van de film, koning Leopold, het heeft gewenst. Zelfs is hij altijd een groot reiziger geweest, die verschillende ontdekkingsreizen heeft ondernomen, hetgeen hem het lidmaatschap van de Explorers Club in New York deed ver werven Op zijn aandringen hebben de filmers zoveel mogelijk nooit eerder ge ziene of gehoorde dingen op het gevoe lige celluloid vastgelegd en in veel op zichten zijn ze daarin ook geslaagd, zo dat deze film een buitengewoon leerzaam en boeiend, zij het uiteraard slechts fragmentarisch documentair werk is ge worden over een mysterieus land. dat vijftis miljoen jaar geleden moet zijn ontstaan. Natuur en mens zijn daar haast onaf- L_: 1J sen beiden bestaat een voortdurende wisselwerking. Dit komt treffend tot uit drukking in een rituele dans van een geheime sekte rond een bij vergissing het is een „heliig" dier bij uitnemend heid gedood schubdier, de laatste overlevende uit een prehistorische fau na. Uit de plaatsing van zijn over el kaar gliiclende schubben als de pannen op een dag hebben de negers in een zeer ver verleden geleerd, hoe zij op de da ken van hun hutten grote bladeren moesten leggen om de regen te weren De jacht der Bakumas op olifanten wordt voorafgegaan door magische han delingen. Een man met in elke hand een slagtand sluipt gebukt door het dorp. sluier, die nog altijd hangt over dit ge heimzinnige en primitieve land. dat ge leidelijk voor de westerse beschaving wordt opengelegd. De gewoonten en gebruiken in dit land uit verre, zelfs niet bij benadering te be palen tijden, zijn gedoemd om met het steeds verder voortschrijden van de be schaving te verdwijnen. Daarom achtte koning Leopold het. zoals hijzelf schreef wenselijk deze overleveringen van de duizen en meerjarige Kongo in beelden en geluiden vast te leggen. Want de kennis van de verbondenheid der woudbewoners met de natuur kan voor de moderne mens een belangrijke en waardevolle nalatenschap zijn. DAGRA N.V. DIEMEN dragees Belang voordeliger mmn totssl De Nederlandse zeesleepboten „Sim- son" en „Hector" uit IJmuiden zijn er gisteravond om zeven uur in geslaagd het achterste gedeelte van het Zwitserse schip „Nyon", dat anderhalve week ge leden op de oostkust van Schotland is gestrand, vlot te trekken. Het zou nu naar New Castle worden.geslranl om daar in hei dok te worden opgenomen. Nadat eerst was getracht het schip met behulp van sleepboten en zware bergmgs- pompen in zijn geheel los te krijgen, heeft men het in het afgelopen weekeinde met behulp van snijbranders achter de brug In tweeën gesneden. Daar het voor schip on d„ rotsen rust en ernstige lek kage heeft opgelopen, was het niet mo gelijk het gehele vaartuig vlot te krij gen. De gaten, in de romp bleken niet te dichten, ondanks de negen ton cement die daarvoor, aan boord was gebracht. In het thans vlotge6leepte gedeelte be vinden zich de machines, die evenals roer en schroef intact zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 7