Gemeenteraad kwam bij een VULPENHOUDERS^ HOUTMAN DE NAAKTEN KT EDEN Schiedams Vrouwenk oor concerteerde BIOSCOOP-PROGRAMMA'S ZI Geheugen-hulp öuer f 3.95 moderne kleine piano's lil;*; De waarheid is troosteloos Een rijk programma, prestatie van dirigente en koor Er werd gesproken over agrariërs waterkering, gemeenteadministratie, stadsontwikkeling, de Wilhelmina- haven, etc. Mitsgaders wetliouders- salarissen Merkwaardig... Het clubhuis S.-Jan MERCU Rl US J Dominicaanse leken gemeenschap HDVS-De Volewijckers E.V.A.G. n.v. OFFICIAL FORD DEALER Klein Schiedam Burgerlijke Stand Tweede zelfbedienings zaak van de Coöp. DES Passage-theater Monopole- theater V. GARAGE WALDO j IN' S C ZATERDAG 29 NOVEMBER 1958 PAGIN A 2 Damwachter De Coignet-woningen Over de Wilhelminahaven Voor herenmodes TIMCO Schiedams Vulpenhuis De Schiedamseweg GEKOOIDE DUIVEN. „Oorlog en Vrede Ferrer en Audrey Hepburn in „Oorlog en Vrede", dat deze weel in het Passage Theater draait. Grensrivier CITROEN //V ROTTERDAM: Dc gemeenteraad heeft gisteravond her- haaldelijk breedvoerig -gediscussieerd. Af en toe viel er een hard woord, zoals onnozel'' over een gemeentestuk, maar over het algemeen kwamen de raadsleden en de betrokken wethouders weer nader tot elkander en ze werden het soms eens. De heer Beekman (KVP) hield zijn mai denspeech. In een rustig, gemakkelijk te volgen betoog wees hij er in verband met het voorstel tpt onteigening van weilan den o.a. voor het uitbreidingsplan „Land- vreugd" op, dat er van de betrokken agrariërs een groot offer wordt gevraagd. Hierom zou hij graag zien, dgt er tegen over hen een zo groot mogelijke royali teit werd betracht. De gemeenschap mag eisen, maar -moet ook schadeloos weten te stellen. Hier worden boeren van hun land verdreven en van hun bedrijf beroofd. Een royaal gebaar zou hier alleszins gepast zijn ge weest. Wethouder v.d. Berg antwoordde, dat de betrokkenen overeenkomstig de WE HEBBEN OVER DIE mededelingen in het algemeen verslag over de begro ting even zitten peinzen. B. en W. ver telden aan de raad, zulks in verband met door raadsleden gestelde vragen, dat de Ruïne van Mathenesse geconserveerd zal worden. Deze eerste mededeling heeft ons bijzonder deugd gedaan. Het is een officiële erkenning van het ijveren van sommigen hier ter stede, om het inte ressante brok middeleeuwen, dat Schie dam rijk is als enige onder de steden van het Beneden Maasgebied niet al leen in stand te houden, maar het de plaats in het stadsbeeld te geven, die het in historisch en cultureel opzicht toekomt- Men heeft kunnen lezen, dat ergens op het gebied van Rotterdam resten van een Romeinse nederzetting zijn gevon den. Onmiddellijk werden naar aanleiding van dit bericht door raadsleden vragen gesteld aan B. en W. van Rotterdam. Wat denkt u te doen? Zo werd er ge vraagd. Nu zou er over te twisten zijn, in hoe verre Rotterdam groot zou kunnen gaan op een dergelijk brok antiek verleden. Ten slotte zijn die scherven en zo op gean nexeerd gebied gevonden- Misschien heelt dit gebied ooit nog wel eens aan Schie dam toebehoord, in de tijd, dat onze ge meente daar Pemis had liggen..,. MAAR MEN ZIET, men was er'in Rot terdam als de kippen bij. Des te verheu gender, dat de Ruïne van Mathenesse hier ter stede thans min of meer aan de orde is gesteld.. Misschien ontpopt zich een raadslid als de voorvechter van een in teressant plan, waapaan binnenskamers reeds gedokterd wordt. Maar nu dat peinzen. Wel, we vonden het merkwaardig, dat de kwestie van de Ruïne van Mathenesse aan ae stadhuis- plannen gekoppeld werd. In zekere zin lijkt dit logisch, want de bouwplaats voor het nieuwe stadhuis ligt niet ver van de ruïne vandaan. Toch, als je prakkezeren gaat over de nadere' mededelingen, die B. en W- aan de raad zullen doen over de stadhuisplan- nen, denk je onwillekeurig aan de Rotter damse deskundige, die naar Schiedam gehaald werd, om een uitbreidingsplan voor Kethel te ontwerpen. Je denkt zo, dat dit plan zal moeten worden ingevoegd in een Deltaplan en zo. Voorts geef ie er je rekenschap van, dat Kethel veel dichter gebouwd zal worden en boven dien met hoogbouw, dan men oorspron kelijk „gepland" had. Een dichtbevolkt Kethel zal goede verbindingen met de stad eisen Voorts zal het wellicht zó zijn, dat een dergelijk Kethel het huidige even wicht in het stadsplan zal verstoren en het centrum van Schiedam toch ergens an ders zal komen te liggen, dan men heeft gedacht of tot dusver aangenomen. Er zijn indertijd stemmen opgegaan en niet van de eerste de besten die zeiden, dat de plaats van het nieuwe stadhuis bij uitstek op het oude Herraes- D V S -veld zou zijn. De Nieuwe Damlaan is momenteel reeds de imposantste ver keersweg van onze stad. Ook in Schiedam beweegt de stadsuitbreiding zich west waarts, zoals zulks in heel het beneden Maasgebied geschiedt, al sinds vele ja ren. Rotterdam verplaatste indertijd zijn stadhuis van de Kaasmarkt, in het toen malige centrum, naar de Coolsingel, het huidige centrum. Zou men hier in Schiedam toch de voor de hand liggende consequenties gaan trek ken? Het is misschien een Sinterklaasverras sing voor de raadsleden. En het kan na tuurlijk óók zijn, dat we te veel in die me dedelingen aan de raad hebben gelezen. Maar merkwaardig blijven ze toch- geldende voorschriften schadeloos zullen worden gesteld. Er heeft een gezamenlijk overleg plaats gevonden en de belang hebbenden hebben hun instemming met het bereikte akkoord betuigd. Spr. kon niet inzien, hoe de gemeente nog verder had kunnen gaan. De boeren kunnen uit stekend voor hun belangen opkomen. Ze hebben geen hulp nodig. Hierop repli ceerde de -heer Beekman, zeggend dat een boer zich niet gemakkelijk laat gaan en al gauw geneigd is. ja te zeggen. Hij zou graag zien, dat voortaan niet direct met de betrokken boeren zal worden onder handeld, maar teveru^ met hun organi saties. Zo wethouder v.d. Berg inzake deze kwestie van het opentrappen van een deur spreekt, komt het spr. voor, dat deze heus no,g wel wat verder kan worden openigetrapt, gezien het grote offer, dat door dezte mensen in het algemeen belang gebracht, moet worden. De kwestie is n-u alleen zakelijk bekeken. Van het stand punt, der pachters bekeken is de vergoe ding te gering. Na enkele jaren worden ze aan hun lot overgelaten en ze moeten zich dan maar zien te redden, aldus de heer Beekman. Bij de behandeling van het woningbouw wikkeling zal bijeen roepen, om de nieu we stadsplannen met Gemeentewerken te bespreken. De heer Engelsman wilde gaarne in vloed op de loop der dingen uitoefenen, maar de wethouder merkte op, dat er voor een aantal belangrijke kwesties, zo als de waterkering, ettelijke oplossingen van de hand zijn gedaan, zodat slechts weinig vaststaat, ook wat betreft dé fi nanciering. De heer Alijk (KVP) wenste nader in gelicht te Worden over het baggeren in de Wilhelfninghaven, verschillende cijfers te dien aanzien naar voren brengend. Hij sprak de veronderstelling uit, dat de overeenkomst met de Tankerclearing de gemeente op te hoge kosten komt te staan. Wethouder v. d. Berg gaf toe, dat er grote bedragen moeten worden uitge geven, maar er bestaat nu eenmaal con tract en bovendien, er moet tóch gebag gerd worden. De kosten zijn vergeleken met het verleden lager. Helaas, de aan slibbing blijft voortgaan en elk half jaar ontstaat er in de monding een bank, ter hoogte van de Tankercleaning. Een licht zijde is het feit. dat de „Nieuwe Water weg" in de kosten zal gaan bijdragen. Er is hierover een geschil geweest, dat in het voordeel van de gemeente beslist is. De verlegging van de Spuisluis zal wel licht een stap in de goede richting blij ken, zodat de aanslibbing zal verminderen aldus de wethouder, die er in slaagde, de heer Alijk in grote lijnen te overtuigen. Uit de discussies bleek nog dat de Buiten- sluis nog wel enkele moeilijkheden zal opleveren. Over de mechanisering der gemeente administratie hebben de heren Kok (CH) Het verbouwde en nieuw geschilderde clubhuis St.-Jan van het S.F.L. aan de Overschiesestraat nog geen 3 jaar gele den in gebruik genomen, is thans het mo dernste van alle drie. De grote zaal is beneden. Daarin is de kapel afgescheiden door een grote deur. Een prachtige parketvloer siert de sport zaal, zelf gelegd zo ookhet plafond. Boven, een biljart-zaal, een knusse bar, waarin de leiding te bereiken is tijdens de cluburen. Een gezellige kamer voor de moeders met rotan zitjes. Deze kamer doet ook a's bestuurskamer dienst, ter wijl beneden de pater-directeur zijn werkkamer heeft. Het aantal kleine meisjes bedraagt 30 tot- 50. kleine jongens 20 tot 25 en grote jongens en meisjes door elkaar 30 tot 50. Het clubhuiswerk is zowel als het inte rieur. geschoeid op moderne leest, dus jongens en meisjes in een groot lokaal. De staf bestaat uit de pater-directeur en 4 personen. Het verdere gedeelte op het ogenblik uit 14 personen, die allemaal een eigen taak hebben. Het pand heeft gasverwarming, de kapel elektrische. Op zolder is de huisvlijt-zolder, waar talenten bot gevierd kunnen worden op de cirkelzaag, de lintzaag, terwijl er ook een meubelmakersbank is. Des zondags na het lof is het vrij dansen. Al met al een frisse aanwinst, waarme de pater Lensen terecht ingenomen kan zijn. (Advertentie) krediet werd geïnformeerd, hoe hoog de i en Hofman (KVP) het woord gevoerd. De huren van de nieuwe woningen zuilen- komen te liggen. Wethouder Van Kin deren (KVP) kon hierop tot zijn genoegen mededelen, dat daarover spoedig gege vens zullen kunnen worden verstrekt. In zake het Coignet-systeem vertelde de wet houder, dat er in principe overeenstem ming is bereikt tussen de minister, de be trokken gemeentebesturen en de aanne mer. Er is voorts een studie gaande om te zien, hoe de samenwerking tussen de gemeenten in verband met het op te maken contract geregeld zal moeten wor den. De bedoeling is, deze samenwerking In december in de raad aan de orde te stellen. Daarna zal men kunnen gaan bouwen. met gouden pen, reeds vanaf Verder alle merken als Sheaffers - Parker 21 en 51 - Swan - Union - Pelikan - Osmia - Boston - Lamy enz., enz. LANGE HAVEN 77-79 Telefoon 68812—66489 Wethouder v.d. Berg deelde op desbe treffende vragen mede. dat langs de Schiedamseweg ter hoogte van het Café de Sport een voetgangerspad zal worden aangelegd. Meer kan er niet geschieden, in verband met de hoge kosten. De Damlaan wordt doorgetrokken naar de Brug Poldervaart II, waardoor de Schiedamseweg een secundaire betekenis krijgt. Er is aan de Ned. Spoorwegen een plan voorgelegd, inzake de overweg en de aansluitende zijweg, alsmede de brug. Hier is alles echter nog in volle ontwik keling. Ten aanzien van de werkzaam heden voor de riolering in Kethel werd nog gevraagd, hoe de moeilijkheden daar zullen kunnen worden opgelost. Wethou der Van den Berg wees erop, dat het de bedoeling is, de Meeuwensingel door te trekken, waardoor een gedeelte van de weg naar Kethel aan het verkeer zal kunnen worden onttrokken. Hierdoor zal de toegang tot de'dorpskern gebruikt kun_ nen worden voor het verder aanleggen van de riolering, zonder dat het verkeer naar Kethel bemoeilijkt wordt. De heer Engelsman (PvdA) wenste, dat de Buys Ballotsingel zo spoedig mogelijk in het kader der grote werkzaamheden ten behoeve van de riolering zal worden opgenomen, hetgeen de heer v. d. Berg toezegde, er bij opmerkend, dat de situ atie daar niet zo ernstig is als elders; een gedeeltelijke verbetering zal bier voorlo pig voldoende soelaas brengen. Hij mocht de voldoening smaken, na een uitvoerig betoog van wethouder v. d. Berg te horen, dat deze gaarne vier maai per jaar de commissie voor de stadsont- laatste maakte er bezwaar tegen, dat bij het betreffende raadsstuk geen documen-; tatie aanwezig was, ofschoon hij als des kundige de te nemen maatregelen ter mo dernisering toejuichte. Wethouder v. Kinderen (KVP) gaf toe, dat de documentatie onvoldoende wa6 en bood namens de gemeentesecretarie ex cuses aan. Bij het slot van de vergadering meende de heer Collé (comm.) ten aanzien van het schrijven inzake de verhoging der wethouderssalarissen de opmerking te moeten maken, dat de huidige ruimschoots voldoende zijn. om deze functionarissen in staat te stellen, behoorlijk te leven. De benoemingen geschiedden overeen komstig de door ons reeds gepubliceerde aanbevelingen. Naast ruime keuze in nieuwe hebben wij voorradig een moo»e cnil. be speelde instrumenten Bill prijzen Garantie. SINGEL 114—116 SCHIEDAM Donderdag j.l. hebben .wij in het pa rochiehuis aan de Lange Haven een bij zondere avond meegemaakt of, om het maar direct te zeggen, een kunstzinnige en sfeervolle avond. Pater van Dieren heeft daar aan dê leden van de Domini caanse lekengemeenschap, bekend onder de naam Derde Orde, verteld over Li- duina. Voor Schiedammers, zo zeide spr, heeft het weinig zin Liduina uit te beel den in haar levensgeschiedenis als een aaneenschakeling van wonderbare ge beurtenissen. Hij koos liever een bepaald, doch voornaamste aspect in dit schone leven. nl. Liduina in haar gebedsopgang tot God, Liduina in haar overgaan in God, Liduina als mystica. Hij liet zien hoe Li duina bewust gebroken heeft met de men selijke middelmaat, boven onze middel maat uitgroeide, hoe het menselijke ver dween in hef goddelijke, hoe zij naar een andere maatstaf al het aardse aanwendde als middelen tot een andere realiteit, het bovennatuurlijke. Liduina die niet zo wés maar zo wérd. Liduina maakte een pro ces door. Niet alleen het langdurend pro ces in haar wegkwijnend, wegrottend li chaam, doch ook een proces in haar over gaan in God, het goddelijke, om te zijn een lichtstraal van de Eeuwige Zon met als begin haar vraag, haar gebed om het wegnemen van haar uiterlijke schoonheid. Het zou de moeite waard zijn doch te veel plaatsruimte vergen deze lezing, doorweven met toepasselijke en onder- Steunende dichterlijke verzen, hier in extenso weer te geven. De leden echter van bovengenoemde gemeenschap hebben (genoten van een waardevolle avond, wel ke als eerste in een reeks buitenkerke lijke bijeenkomsten grote verwachtingen wekt. De lezing van Pater van Dieren werd na de pauze voorafgegaan door een de clamatie uit eigen kring van een gedicht van Gerard Wijdeveld n.J. het gebed „Ode aan St.-Liduina" en omlijst met welgekozen muziek. Het doelpuntloze gelijke spel van Her- mes-DVS in de uitwedstrijd tegen Excel sior, een ontmoeting met een echte derby- sfeer, is ondanks alle pech, waarmede de blauw-witten hadden te kampen <3 doel punten werden afgekeurd), toch wel een bevredigend resultaat te noemen. Voor zondag a.s. staat voor Hermes de ontmoetingen tegen de Volewijckers op het programma, terrein Damlaan. De Am sterdammers beschikken, zoals bekend, over een jonge ploeg, die met opbouwend voetbal tot de zo zeer gewenste gunstige resultaten tracht te komen. Gezien de stand van de ranglijst is Hermes verplicht deze wedstrijd te winnen, maar onze stad genoten kunnen er van verzekerd zijn, dat zij de zege zeer zeker niet cadeau zullen krijgen, zodat alle factoren weer aanwezig zijn voor een spannende en aantrekkelijke partij voetbal. Het 2e speelt zaterdagmiddag op Wou- desteijn te Rotterdam tegen Excelsior 2. Indien de reserves met hetzelfde elan spe len als de vorige week tegen Sparta 2, waarvan ongelukkig werd verloren, dan is winst in het verschiet. Zondag ontvangt het derde elftal aan de Poldervaart Gouda 2. Deze wedstrijd kan herstel betekenen voor Hermes 3, maar dan is eendrachtig optreden een eerste vereiste. Het 4e elftal heeft een zeer belangrijke ontmoeting, nl. CVV 3 uit. Indien de Her- mesknapen deze wedstrijd in winst weten om te zetten, dan komen zij op fluweel te zitten. voor Schiedam, Vlaardlngen en het Westland. Boslaan 6-12, Tel. 4684 <K 1898), Tel. 64288 Een alom bekend verschijnsel is het, dat vergaderingen en dergelijke bijeen komsten nogal slecht bezocht worden. Een ander veel voorkomend feit is, dat de oudere generatie nogal pessimistisch gestemd is, waar het gaat om de heden daagse jeugd. Wie achter de schermen van het Schie- damse katholieke verenigingsleven heeft mogen kijken, moet daar echter dingen constateren, die men als zijnde vuile was maar liever binnenskamers pleegt te houden. Men kan dit een lofwaardig streven noemen, want naar buiten blijf je dan zo heerlijk belangrijk lijken. Dat het echter even ergerlijk is, komt bij de mees te bestuurderen echter niet op. Het is immers nogal pijnlijk te moeten ervaren, hoe bekrompen men in Schie dam af en toe nog meent te moeten den ken. Men kan zo natuurlijk wel persoon lijke eer behalen, en als dat de bedoeling is, kan maar moeilijk gezegd worden, dat men daarin niet geslaagd is. De geachte lezer zal zich misschen wel afvragen, waar dit allemaal op moet slaan. Onlangs nu heeft een aantal jon geren van Schiedam gepoogd door mid del van een Jongerenappèl en een cyclus de jongeren te activeren, niet het doel de verschillende verenigingen met elkaar in contact te brengen en zodoende te bezien, of er mogelijkheden bestonden voor het houden van een verloofdencursus op grotere .schaal en een serie Lijdens conferenties voor de jongern. Dit mocht niet gelukken en de tegen standers van deplannen hebben meer succes gehad dan de voorstanders. Vraagt men naar het waarom, dan is een analyse van de gang van zaken in staat, klaarheid te brengen. Een voornaam punt in deze is de angst, die enkele verenigingen in zijn greep kreeg, zodra zij van dit plan hoorden: door verwerkelijking van dit plan zouden zij zieltjes verliezen en zij waren dus al tegen het plan gekeerd, voordat zij de details wisten, en bliezen dus heel hoog van de toren. Anderen konden nog niet eens het fat soen opbrengen, om op een uitnodiging te reageren. Het komt dus heel gewoon neer nieuwe sc Daqblo'd voor liledamsclif lamsche coura rt omsfreker No. 23845 80ste Jaargang DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0.15 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. ingezonden mededelingen 1 0.30 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruitbe taling. Elk woord meer 3 ct. Maxi mum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden at ge sloten en uitgevoerd oven^^Sig de Regelen voor het Advertentie- wezen. abonnement en f 7.40 per kwartaal, 1 2J* P™ maand en 1 0.59 per week. De Italiaanse Nobelprijswinnaar Luigi Pirandello heeft een lange reeks trage dies op zijn naam staan, waarvan het machtige spel „Hendrik de Vierde" wel het meest bekend is. Enkele jaren gele den heeft het Rotterdams Toneel dit meesterwerk met veel succes uitgevoerd. Maar dat ook zijn minder beroemde stuk ken het spelen dubbel en dwars waard ijn, is ons in het Passagetheater overtui gend gedemonstreerd door een groep van de Nederlandse Comedie, die op uitnodi ging van de Schiedamse Kunstkring ons uitermate heeft geboeid met een sterke vertolking van ,.De Naakten Kleden" on der regie van IIan Bentz van den Berg. Op het eerste gezicht lijkt het dat de auteur Pirandello barstensvol ideeën zit. Maar bij nader inzien blijken zijn felle dialogen eindeloze variaties te zijn op dit ene thema: wat is eigenlijk de ware re den van ons handelen? Wanneer men zich zelf en zijn naasten met deze vraag pit- pelt, blijft er een troosteloze naaktheid over, die slechts met de mantel der deer nis kan worden bekleed. De hoofdfiguur in „De Naakten Kle den" is het meisje Ersilia Drei, die ver loofd is geweest met een marineofficier. Toen zij kindermeisje was in de familie |van de consul te Smyrna, is de haar toe- vertrouwde baby noodlottig omgekomen. Na haar terugkeer in Italië verneemt ze dat haar verloofde haar ontrouw is ge worden en zij doet een poging tot zelf moord die mislukt. Een bekend roman schrijver neemt haar bij zich in huis en ondervraagt haar als vakmari naar haar ervaringen. Uit dit onderzoek, aangevuld door nieuwe ervaringen waaronder de te rugkeer van de marineofficier, ontwikkelt zich de troosteloze achtergrond van de daden der hoofdpersonen. Wat eerst aan vallige romantiek leek, blijkt niet veel meer te zijn dan een samenraapsel van lenige leugens'en listige uitvluchten. De uitgepelde waarheid drijft het meisje tot een nieuwe zelfmoordpoging, die deze keer resultaat boekt. De goede kansen van dit gegeven zijn door ,de auteur uitgebuit met de virtuosi teit die hem eigen is. Toch koestert de toeschouwer eerder gevoelens van bewon dering van dan overgave. Het is of Pi randello zijn eigen zaak bederft door een gespannen gegoochel met formuleringen en een te duidelijk aansturen op dankbare speelbaarheid. Met intense kracht speelde Elleh Vogel de deemoed, de opstandigheid, de berus ting en de wanhoop van het meisje Er silia Drei. Johan Schmitz air. de roman schrijver en Shireen Strooker gaf raak de gebaren van het dienstmeisje Em ma. Als speler zorgde Han Bentz van den Berg voor een vakkundige uitbeelding van de enigszins droge consulrol en als regisseur streefde hij naar het juiste mid den tussen vaart en haast. Opvallend en succesvol was het optreden van Magda Janssens in haar hartelijke rol van k;a- merverhuurster. Metten Koornstra heeft zich verdienstelijk gemaakt met een stem mig décor. J .L». Onder leiding van dc dirigente Ria Borgmejjer. gaf gisteravond in gebouw Arcade het „Schiedams Vrouwenkoor" een concert. Het gedeelte voor de pauze bracht ons Tsjechische en Hongaarse liederen. Be gonnen werd met drie Tsjechische koor werken, het eerste van Jaroslav Kricka, dc beide andere van Aim, Al deze drie beleefden hun eerste uitvoering in Ne derland. Als w(j ze meer gehoord heb ben, zuilen w\j ze misschien mooi gaan vinden. Hierna volgde eep drietal Hongaarse volksliederen voor bassolist en twee Hon gaarse volkskinderliederen, de eerste twee van Béla Bartok, de laatste drie van Zoltan Kódaly. Het eerste deel van het concert werd besloten met de uitvoering door koor, solisten, viool en piano van Otvirani Studanck" van de Tsjechische componist Bohuslaw Martinu, dat ons in de opzet deed denken aan de primitieve geestelijke liederen der middeleeuwen. Niettegenstaande de tekst werd gezongen in de Duitse vertaling, was deze toch niet gemakkelijk te volgen terwijl ook de vele recitatieven afbreuk deden aan het geheel Na de pauze werden nog ten gehore gebracht het bekende gedicht van Mathias Kemp „Het Koren", getoonzet door de componist Jaap Vranken, een viertal lie deren voor altsoliste van Willem Pijper en Gabriël Fauré, terwijl besloten werd met het werk voor koor en sopraan van Chabrier „A la musique". Dit alles was waarlijk een rijk programma, een presta tie voor dirigente en koor. Toch vragen wij ons af, of het juist is, bijna een ge heel concert te wijden aan uitheemse en moderne muziek, die een groot deel van het publiek niet ligt. Een afwisseling bijv. na de pauze was, zo lijkt ons, voor de hand liggend ge weest. Voor het koor en de dirigente heb ben we niets dan lof. De zeer moeilijke mu ziek werd werkelijk gezongen. Klank en ritme kwamen geheel tot hun recht. De ritmiek bewonderden we vooral in de tweP Hongaarse volkskinderliederen van Ko- dSly. De solisten Wieb de Rook, sopraan, Rijkje Wolleswinkel, alt en Evert Lutz, bas. beschikken over een prachtig stern- materiaal, dat zij in de uitvoering goed gebruikten. De dirigente heeft de solis ten op zeer verdienstelijke wijze op de vleugel begeleid. Het koor had een goed bezette zaal. In gebouw Arcuele wordt gedurende het weekeinde een duivententoon- stelling gehouden. Het inkorven der duiven. op een niet-mee-willen-werken en dit is dan ook mijn verwijt tegen al deze vereni ging: in groter verband iets zien is niet mogelijk, een ieder zorge voor zijn zieltjes, kijke goed toe, dat ze niet verloren gaan in de hel van een andere vereniging, en wij, met onze neus in de wind lopend, kunnen zeggen tegen ieder, die het >r horen wil: „Wij hebben ook al 500 leden Ieder zorgt ervoor zijn kerk en zaal! vol te krijgen en als dit de maatstaf van alle streven moet ziju. dan is het begrij pelijk, dat men alleen zichzelf en zijn ver eniging belangrijk vindt. Het is kortzich tig, maar dat mag je deze mensen echt niet kwalijk nemen, vinden ze. Dat we allen naar hetzelfde doel stre ven en samenwerking een eerste vereiste is, wordt nog steeds slechts door enkelen ingezien. Het andere is ook heel moeilijk, als men louter naar persoonlijk succes blijft streven. Een ander belangrijk punt is de bekrom pen opvatting van stand en standenver- schil. Het is tragisch-komisqh om te zien, hoe men zich vasthoudt aan zijn standje (men denke bijv. aan de lijsten voor de gemeenteraad). Eigenlijk is het ook nog belachelijk, maar goed, als je al zo wei nig hebt, moet je toch minstens nog zor gen je gezicht niet te verliezen, en je vooral niet afgeven met de „lagere" stan- :den. In Schiedam leeft dit bekrompen ge doe nog heerlijk en wie een studie wil maken van de klein-burgerlijke mentali teit, kan hier terecht. Daarom is Klaasje ook geen lid van vereniging zus of zo, want daar is Pietje lid van, en Pietje heeft uiteindelijk steeds vuile handen; of denkt u, dat vereniging die of dat in Arcade een uitvoering geeft? Allicht niet zeg, in het gebouw van de arbeiders zeker? Wat denkt u wel? Op recepties zwaaien we elkaar overigens massa's lof toe. hoor, maar ja, dat hoort nu eenmaal 'zo, nietwaar? Wat katholiek Schiedam betreft, kun je zo doorgaan, het zou echter zonde van de woorden zijn. Hopelijk begrijpen de be sturen, die steeds maar weer beweren, dat in Schiedam toch niets lukt, het waar om, en brengen ze het op, om echt eens eerlijk tegenover zichzelf en anderen te zijn. JOH. H. M. HAM GEBOREN; Martin A., z. v. A. P. Vergouwe en J. Cbhen; Diana d. v. J- Crana en A. Brandt; Wilhelmina L. M- d.v. W. L. Leenderts en P. M. Wyzenbroek; Franciscus z. v. P. Stoppelenburg en A- Reigwein; Gerardus J. z.v. G. J. Roelof- sen en A. M. Körndörffer; Maria L., d.v. J. T. van der Klink en C. Scheffers; Linda d.v. C. Koorengevel en T. E. van Katwijk. OVERLEDEN: E. van den Bos, 79 jr, wed van P. Kool. Donderdagmorgen om half elf is de tweede zelfbedieningszaak van de Coöpe ratie D. E. S., gevestigd in de Boerhave- laan 27, officieel geopend. Deze winkel werd verbouwd tot een zelfbedienings zaak, waaraan, zoals uit de belangstel ling van 't publiek bleek in 't oosten van de stad grote behoefte bestaat. Reeds om half één vormde zich een grote rij en zo is het de gehele middag gebleven. Tot men om bij zessen de gehele groep maar ineens binnenliet Deze zelfbedieningszaak van de D.E.S. (de eerste werd vorig jaar in oktober in de Groenelaan geopend) is heel licht, hy permodern en overzichtelijk. Zelfs een man, met totaal geen interesse voor bopdschappen, zal zich hier, gewapend met dat blauwe korfje, geen vreemde eend in de bijt voelen Al raadpleegt zo'n man natuurlijk tersluiks het boodschap penlijstjeOver de prijs valt niet te twisten, want die is en op de boodschap en in het vak nauwkeurig aangegeven. Bij de centrale kassa, rekent men af, als in andere zaken. De cheï van deze zaak, de heer H. Win kel, wees ons op het gemak van de ver koop ook van brood, zelfs krentebollen uit eigen bakkerij. Huishoudelijke artike len, tabak en sigaretten. Die heeft men trouwens altijd verkocht, sinds na de oor log echter geen textiel meer, al zijn er weieens extra koopjes op dit gebied. Verschillende bloemstukken fleurden de nieuwe zaak extra op. Wie al naar zijn aard,' de op Leo Tol stoi's gelijknamige roman gebaseerde ro man „Oorlog en vrede" ruim drie uur lang zich heeft laten heengaan of er in is opgegaan, beseft pas goed, welk een literaire gigant deze Russische schrijver is geweest. Geen wonder, dat de uitda ging om de essentie van deze geweldige roman, wellicht de beste, die 'ooit werd geschreven, in beelden zichtbaar te ma ken. voor verschillende filmproducenten te' sterk is geweest en dat op hun beurt Pontide Laurentiis en Paramount er voor zijn bezweken. Met de ervaren regie van King Vidor, de op het Punt van massa-regie voor nie mand hoeft onder te doen, met knappe acteurs en met veel tact hebben zij de roman op het witte doek gebracht, d. w.z. de hoofdlijn van het verhaal, want er is geen sprake van, dat zelfs in het glanzendste Vista-Vision en het felste technicolor de enorme dimensies van de roman kunnen worden gerealiseerd. Voor een getrouwe uitbeelding zouden de medewerking van honderden acteurs en een vertoningsduur van een hele avond en nacht nodig zijn geweest. De geweldige coupures, die in het oorspronkelijke werk zijn aangebracht, waren dan ook onver mijdelijk en over het algemeen gerecht vaardigd. Het is gemakkelijk genoeg, goe de fragmenten op te noemen, die men node mist, zoals bijvoorbeeld de droeve, cynische epiloog maar het is uiterst moeilijk te zeggen, wat men nog meer had moeten schrappen om er plaats voor 16 niskfin Do werkelijke fout is het gebrek aan psychologische diepte in de film. De oor log is er opwindend in, maar de vrede langdradig. Tolstoi's roman was een haast chirurgische ontleding van het menselijk karakter met zijn zonden, zijn zwakhe den en zijn grootheid. De film is tezeer een prachtig schouwspel, dat de mensen marionetten met keurig afgepaste emo ties maakt. Van een lieve frisse Audry Hepburn kan men eenvoudig niet ver wachten, dat zij Tolstoi's Natascha an ders uitbeeldt, dan op het plan van jeug dige charme en grillige koketterie. Tol stoi's Natascha gaat veel dieper. Ze heeft het ongetemde van een gezond jong dier, een passie van het bloed, waarmee ze geen raad weet en waarvan ze niets be' plotseling uit haar evenwicht wordt ge worpen door de vrouwenveroveraar Ana- tole. Op het doek zien wij een allerchar- mantste, sprankelende, wispelturige Au drey Hepburn, maar geen Natascha. Bo vendien heeft de regie haar mogelijkhe den beperkt. Er is te veel omhelzen en lief-dochtertjes-gedoe. Er zijn geen con cessies gedaan aan de mens Natascha. van wie Tolstoi na de ondergang van Mos kou schrijft: „Het vermagerde en bleke gezicht van Natascha met de gesprongen lippen was méér dan mooi, het was ver schrikkelijk, maar vorst Andreas zag dat gezicht niet, hij zag alleen de stralende ogen". Audrey Hepburn heeft echter te ailen tijde een bloem van een mondje en is altijd even mooi evenals haar per fecte japonnen. Dat stoort en smaakt naar Hollywood grijpt, als ze, verloofd met vorst Andreas, Hetzelfde geldt, min of meer, voor Hen- ry Fonda als Pierre, Mel Ferrer als An dreas en de vele andere acteurs, die Tol stoi's met eindeloze zorg en van alle kan ten geschetste karakters in twee dimen sies en vaak fragmentarisch weergeven. Maar ondanks haar fouten is „Oorlog en vrede" een indrukwekkende film, die personen vartaf 14 jaar beslist moeten gaan zien, omdat zij tenminste enig idee geeft van Tolstoi's genie. De geromantiseerde verhalen uit en rond de Amerikaanse vrijheidsoorlog zijn legio. Ze leveren nog steeds dankbare stof voor avonturenfilms, bevolkt met helden, schurken, lafaards en schone vrouwen. Zo ook in „Border-River", waarin de opwindende gebeurtenissen zich afspelen op een klein stukje vrij ge bied op de Mexicaanse oever van de Rio Grande, een toevluchtsoord voor deser teurs en allen, die iets van de Noordelij ken ofwel van de Zuidelijken hebben te vrezen. Over dit dwergstaatje regeert Generaal Galleja, een cynische superschurk, die met evenveel gemak een vlieg doodslaat als een medemens vermoordt. Pedro Ar- mendarlz stelt dit sujet verdienstelijk voor, verder zijn er de stoere Joel McCrea, en de lieftallige Yvonne de CarlD, me) wie de regisseur George Sherman een vlot avon tuur in elkaar"zette, dat geen aanspraak maakt op een artistieke daad, maar toch vaardig en snedig genoeg in elkaar zit om een spannend resultaat op te leveren. Liefhebbers van romantiek en helden- avontuur, die de 14-jarige leeftijd bereikt hebben, kunnen in „Grensrievier" met de avonturen gaan medeleven van een gecon federeerde kapitein, die met twee miljoen dollar aan goud, geroofd uit de kas van de Noordelijken, nhar de vrije zone komt en dffar in conflict geraakt met de ge neraal en zijn kornuiten. benzineverbruik 1-10 VRAAü't DEMONS I llATIE SINGEL 41-45 SCHIEDAM Officieel agent voor Schiedam - Vlaardlngen - Maassluis - Hoek van Holland TELEFOON 64.65.0 (3 HJnen) HEDEN: Passage-theater: Oorlog en Vrede (14 j.) dagêlijks, wegens lengte van de fllm> slechts 2 voorstellingen, om 2 en 7.30, ook zat. en zond. Donderdagavond geen film voorstelling, Monopole-theatcr: Grensrivier (14 j.)> weekdagen 2, 7, 9, zaterdag en zondag 2, 5, 7 en 9 uur. Stedelijk Muséum: Hoogstraat 112: da gelijks 105 zondag 125 uur Tentoon stelling. ZATERDAG EN ZONDAG Gebouw Arcade: Postdu.ivententoonstel- li,ng, zaterdag van 6 tot- 10.30 uur; zondag van 13 tot 17 uur. ZONDAG R.K.-INSTUIF Nederlandse literatuur wordt vertolkt door de bekende declamatrice Jos Reith- Aanvang 8 uur. Lange Haven 70. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL ST.-LIDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau e" Leeszaal voor volwassenen: dido., f van 10—12 uur; di. t'm za. van 2—5 uur* ma., di., wo., vr. van 78.30 uur. Jeugdleeszaal; dl., do., vr. van 4O.» uur. s Filiaal Rijnstraat 1: volw.: dl. 6.30— uur; vr. 7—8 uur; jeugd: wo. 25 uur. Filiaal Nieuwland, Wijkgebouw Dr. W>* bautplein (zijingang): jeugd: wo 1.30— uur; volw.: wo. en vr. 7—8.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3. ma. 78 uUr' wo. en vr. 7—8.30 uur. n Uitleenpost Kerkweg 46,'Kethel: zo. li--' —12.30 uur. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke thel: di. 48 uur. MEDISCHE ZONDAGSDIENST De medische zondagsdienst zal wordeh waargenomen door: dr. J. v. Buuren, Bu>"s Ballotsingel 72-76, tel. 69661; dr. Santbrink' Mgr. Nolenslaan 183, tel. 62562; dr. Pe Tuinlaan 38, tel. 66898. Apotheek: Gouka, Groenelaan 127. De wijkverplegingsdienst van het WK' Gele Kruis zal worden waargenomen door: zr. Houbear, Rubensplein 20 A, ta bellen). Het kraamcentrum door: zr. v. Kah' Swammerdamsingel 65, tel. 68286. Deze diensten duren vanaf zaterdag' middag 1 uur t/m zondagavond 12 uur. ZONDAG: Rotterdamse Schouwburg, Aert van Nc5" straat 120. Suiker - Toneelspel van Hug Claus, door het Rotterdams Toneel o.r-v- Ton Lutz, 20 uur. Rotterdamse Schouwburg, Aert van Nes' straat 120. Balletmiddag door het Scapio Ballet. Prog. Alice in in wonderland - verjaardag van de Infante - Prikkebe®" en Ursula - Negerliedjes, 12 uur. De Lantaren. Gouvernestraat 133. Cor>C eert door Maria Suchèl, sopraan - Hf van der Vliet, fluit - Map van der Vlim' Vuyk, piano, 14.30 uur. MAANDAG: Rotterdamse Schouwburg, Aert van N®?' straat 120. Het Nederlands Ballet 0.14. Soma Gaskell. Prog. Les Sylphides - f en Ontij - Le Cygne Noir - Petroesjka, uur. BIOSCOPEN Programma's van 78 november t/m 4 deeenlf Arena: Fanfare (a.l.) Capitol: Genaffl Jungle (14 Centraal: De wraak van Fr«et kenste-m (strikt volw.) Cinrae-A.D-'c. meisje Rosemarie (Strikt volw.) N.R.C Actualiteiten doorl. voorst.) Colosseum: Geen genode voor bandieten I „Uk donderdag: Lili (a.l.) Harmonie: Het w der wildernis (14 j0 Lumière: Mijn f- v ij and (a.l.) Lptusca; Kameraad X (a-J; a ;j Luxor; In iove and war (18 j.) Metro- ouders stopen (18 j.) Pas age (SebieaA^- Oorlog en vrede (14 j.) Prinses: Coc- smokkelaars (18 j.l (14 j (volw Rex: Spelonk (I« mv/nrawiiöciin lo I licA OjJClVun n'fl" 14 j.) Thalia: Vrouwen zonder m ^di5 vvolw.) 't Venster: Les enfants du i strikt volw.VictoriaMeisje zonder P? 'ce$'- (14 j.); zaterdag, zondag en woensdag mar» la nis te Robin Hood f a.i.l ,ii PI t v eiders in dit bla'B

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 2