De dubbele verkwisting Advent cjqA Platenmiljonair, die bescheiden bleef drföi- Arnold en de krokodil jjM" 1öoS óontaót alle Zanger Freddy voor KRO-televisie Oplichterij onder mom van menslievendheid Aulo te water in Den Helder Op Curacao alweer een u i t wijzingsaf faire VB ZATERDAG 29 NOVEMBER 1958 PAGINA 4 Wezen in Djakarta de dupe Mieke ZILFA PLEET Als vroeg en veilig tegengewicht van Gods voorkomendheden heeft ze om het ongeboren Wicht al diep geleden. Zij zag in Jozefs helder oog een onrust dönkerdroeve door t effen voorhoofd dieper loog de kommergroeve. Vit reine en vroomste eerbiedigheid hoe had hij durven vragen? Stil voerden plicht en liefde een strijd veel donkre dogen- li oe hoog verlangen in haar steeg uil minnend medelijden hem licht te geven: deemoed zweeg, kón niet belijden. Geheimenis zó heilig leer zo kuis en nooit te dromen, die bleef aldoor: en immer méér voor woorden schromen. Zij was de dienstmaagd; hield de Heer zijn wonderwerk verholen: Zij rustte hij die Wil haar naam was Hém bevolen. Verneedring droeg ze in tegenwicht van hoogste Gods-genaden tot Jozef leerde in droomgezicht 'Vals heilae daden. ruu- Nederlander van bed gelicht Voor de oorlog Uw vulpen,NU ook Uw balpen uit EET VULPENHUIS - Meent 112 - naast ingang Blauwe Zaal New York 11 W interswijk Hongkong Beril I Bern II Door HEINZ STEGUWEIT „Och, je moet toch eens even kij ken", zei Anne met een geheimzinni ge lach en gunde me bijna de tijd niet mijn koffie op te drinken. Tenslotte had ik daar wel begrip voor, want deze dagen zijn immers allemaal even ge heimzinnig. In de slaapkamer stond iets afgedektl onder een laken.. „Weet je, ik was er direct zo wég van. en hij is hele maal compleet, kijk maar". Ik keek inderdaad, sperde mijn ogen wagenwijd, open, want daar stond een schattige lichtbeige poppenwagen in super-luxe; uitvoering- „Zo leuk hé, voor Annemiekje, het is tenslotte ons eerste kleinkind, nu ja,: ook ons beider petekind hoor", voegde ze er verontschuldigend aan toe. Ik was een ogenblik té verbaasd, om wat te zeggen.. Och, sinds die laatste! week van september is Anne, de be-j dachtzame Anne, zo veranderd En dat allemaal door dat petekind van ons! Voorzichtig streek ze het geborduurde! lakentje glad (voor handwerken had ze altijd een 9) verschikte wat aan het j kussentje met een snoezige roze strik erop. „Vind je 'm óók zo leuk?", vroeg ze, dromerig, haar blik toch onderzoekend op mij gericht. Annie. er kriebelde een lach inj mij op, „Annemieke Is nog gécn 3 maan den. Hoe kóm je nu zover?" „Rits., het laken vloog piet een on geduldige ruk over de wagen heen. „Jij ook", zei ze wrevelig. ..Het was de mooiste wagen, die ze hadden- Het bedje met toebehoren heb ik zélf ge maakt. En dan, ik heb er toch voor gespaard. Jakkes, nu was ze echt gepikeerd, nee, zo bedoelde ik het niet. Ik haastte mij, het haar uit te leggen. Herinnerde haar aan haar talloze „preken" tegen mij als ik speelgoed voor de kinderen ge kocht had. En, hoe of Wim, haar man. hier wel over dacht, eindigde ik politiek. „Je bedoelt", aarzelde Anne verle gen. „zou hij het nét zo gek vinden als jij?". „Nu ja, gék, dat is het echt niet hoor. Maar ik moet er echt nog even aan wennen, tenslotte is ze nog geen 3 maanden. „Ja, dat weet ik nu wel- Maar dit was echt iets aparts. Wacht maar, als jij eens oma bent", verdedigde zij zich fel. Het idee alleen! Best mogelijk, dat ik dan óók zo zou reageren. Toch echt flauw van me om zoveel commentaar te leveren, maar het idee alleen al, dat een babytje van die leeftijd, dit cadeau kreeg! Och, wat keek Anne nu sip. Resoluut trok ik het laken van de wagen af, bewonderde het glanzende chroom, liet de wagen zachtjes rijden, wat een prachtig verenstelsel, och, dit was toch wel een juweel van een cadeau. Op on ze knieën hebben we hem nog eens ex tra bekeken, tot we tot de ontdekking kwamen, dat het binnen bij de haard be- hagelijker was.. Al had Annê wel een blos van blijdschap!. Op weg naar fiuis zag ik steeds dat pronkstuk voor me- Nu Anne had wél in de bus geblazen, maar.. Midden op straat, nu ja, op het trottoir hoor, bleef ik ineens stokstijf staan. Zodat een sla gersjongen het nodig vond. te informe ren. of ik soms wortel geschoten had.. Afwezig liep ik door ..Die wagen van Anne, die was nog steeds leeg..! Resoluut stapte ik een speelgoedwin kel binnen, afdeling poppen- Hoe lang was dat nu al geleden, dat ik hier ge weest was. Verstrooid luisterde ik naar het gloedvol betoog van de verkoopster, liet mijn blik over al die poppen dwa len, tot 'ik „haar" ontdekte in de baby pop, o. stellig de allerliefste op de hele wereld, een miniatuur Annemiekje. ver rukt in mijn handen hield O. ze was een plaatje, de lange zijige wimpers rusten op de snoezige wangetjes en dan die sprookjesachtige kleertjes.. Bijna dansend ben ik naar huis ge gaan en heb het levensgrote pak di rect veilig opgeborgen. Ademloos ver telde ik Anne door de telefoon van mijn aankoop. Het bleef even verdacht stil aan de andere kant, toen hoorde ik Anne's jolige lach. „Nou zeg, wie van ons beiden is er nu eigenlijk verkwis tend," proestte ze, „maar ik voel me nu echt gedekt!". Gelukkig, dat het nu gauw pakjes avond is. want echt', we kunnen bijna niet langer meer wachten..!- De officier bij de rechtbank te Assen heeft gisteren na een langdurige zitting, waarbij ongeveer vijftien getuigen betrok ken waren, acht maanden gevangenis straf geëist tegen de 38-jarige koopman P. J. G. uit Assen, wegens verduistering subs, oplichting. Verdachte heeft zich langzamerhand een zekere vermaardheid verworven. Hij was o.a een der hoofdfiguren Uit de Evi- pan-zaak en hij is op het Ogenblik gede tineerd in Norgerhaven (Veenhuizen) we gens brandstichting in hotel Van der Wou- de te Haren. Thans had hij zich te verantwoorden wegens oplichting subsidiair verduiste ring van gelden, welke waren ingezameld onder het motief, dat daarmede vijfhon derd kinderen, die in een weeshuis te Djakarta vertoefden, in de gelegenheid zouden worden gesteld naar Nederland te repatriëren. Óp eigen Initiatief had hij daartoe de „NederlandIndonesië-liga" gesticht In aansluiting op het bericht over het auto-ongevat in Den Helder werd nog gemeld, dat de personen, die om hei leven zijn gekomen, zijn de 39-jarigc sergeant geschutskonslabcl J. M. C. Steenaert. zijn 33-jarige echtge note, mevrouw C. ,T. Steenaert-van de Bilt. en de dames P. Koster. 20 jaar en mevrouw Vis. 36 jaar. die met het echt paar meereden. It modem bestek BAKSTEEN Zn. Westewagenstraat 70 Van KEMPEN, BEGEER Lijnbaan 77 VOS H. van LOON Meent 14 LUCARDIE Nieuwe Binnenweg 94 Uit: Hilarion Thans O.F.M. Dichterlijke dagen bij Maria De Nederlander Mark Serphos is don derdag op Curacao van zijn bed gelicht en door de tijdelijk waarnemend gezagheb ber Oscar Henriquez in opdracht van de minster van justitie, mr S. W. van der Meer. naar Willemstad vervoerd om uit het land te worden gezet. Er is echter onmiddellijk een kort ge ding in deze kwestie gevoerd, waarbij de rechter de waarnemend tijdelijk gezag hebber opdroeg verdere tenuitvoerlcg. ging van het uitwijzingsbevel op te schor ten tot de heer Serphos gelegenheid heeft gehad om een op de wet gegrond beroep bij de gouverneur in te dienen. De rechter heeft hem daartoe tot maandag vier uur de tijd gegeven, onder een dwangsom van 100.000 gulden. De heer Serphos bevindt zich op het ogenblik in het huis van bewaring op Guragao. Hij heeft geen gelegenheid gehad om orde op zijn zaken te stellen Hi.i wordt bijge staan door mr. Van der Voort, die vrijdag eveneens een kort geding op Curagao be gon tegen de procureur-generaal. De klacht tegen de heer Serphos luidt verstoring van de openbare orde en het algemeen belang, doch dit wordt niet ver der omschreven. Volgens mededelingen uit doorgaans goede bron schijnen er moeiliikheden te zijn gerezen in verband met de waarneming van bet consulaat van Peru door Sernhos moei'ilkheden die overigens in civiel-rrchteli'ke sfeer lie gen. De vader van Mark Serphos treedt op als consul van Peru op Aruba, doch hij is thans met buitenlands verlof. Ser phos junior schijnt nu geweigerd tr heb ben eigendommen van het consulaat af te geven aan de nieuwe consul, zonder voorkennis van zijn vader. In hoeverre dit alles echter kan leiden tot uitwijzing met grote spoed is nog onduidelijk. In het televisieprogramma van de KRO treedt hedenavond ook op de be kende zanger Freddy. In een betrekke lijk korte tijd heeft hij het van een on bekende jongeman: die voor zijn genoe gen in bars zong. gebracht tot meervou dig platenmiljonair. Maandelijks ont vangt hij 710.000 brieven en ais een fan zijn adres niet weet, dan adresseert zij haar briefje aan „De Heimweh-zanger in Duitsland", De brief komt prompt aanl Freddy is een jongeman, die als lief hebberij talen leert. Doar zijn vele rei zen in de hele wereld is hij in staat om overal zijn mondje in de landstaal be hoorlijk te roeren. Duits. Engels. Itali aans. Frans. Spaans en Fin6 spreekt hij vloeiend en ook in het Nederlands is hij zeer goed bedrevep. Freddy werd geboren in Joego-Slavië. geval was b'j de beroemde operettecom. ponist Robert Stolz. moest hij daar be wijzen. wat. hi.i waard was Hoe groot zijn succes in Europa ook geweest was de Amerikanen waarderen alleen, wat ze ter plaatse horen. Verschillende films heeft hij op zijn naam staan. In de ,.Canaris"-film had hij een kléine rol. maar in „Heimatlos speelt hij een grote rol en binnenkc"'1 begint hij aan een film. die als werfc' titel draagt „Am Quai der grossen SehF sucht". Hierin speelt hij een zeeman. d!* als verstekeling op een schip werkt. to'- dat hij door de kapitein wordt ontde* op het moment, dat hij Ingrijpt om jongeman, die aan boord wil komen, v»® een gewisse dood te redden. De arrangementen, die vanavond o®,, der leiding van de ..Zingende Viole® van Guus Jansen worden gespeeld, hee'1 hijzelf gemaakt. Freddy maakt oen prettige indruk. R® is geestig, gevat in zijn antwoorden e® niet over het paard getild. Hij zal ong®' twljfei.d in de toekomst nog veel succe* boeken. (Advertentie) WINDSTREKEN (Advertentie! Vulpennen? Eén vulpen MIJN vulpen. HET VULPENHUIS - Meent 112 Zijn moeder was een Weense en zijn va der Italiaan. De zucht naar avontuur zat hem in het bloed en al zeer jong sloot hij zich aan bij een rondreizend circus. „Ik werd daarbij ..leider" van het orkest, dat uittwee man bestond" zegt hij. Welke zanger, die in de showbusinese wil, gaat niet naar Amerika? Hij kwam daar dan ook aan en In 1951 werd hij in de staat New York uitgeroepen tot win naar van een talent-show. Toen hij in Duitsland met ..Heimatlos" en „Heim- weh" miljoenen platen had verkocht keerde hij voor een „studiereis" naar Amerika terug. Maar zoals dat ook het Ook de filmster Marianne Hold luistert graag na/6 de zanger Freddy. (Folo Polvdor/Bayer) New York I Ze noemden haar aan de fronten ge durende de eerste wereldoorlog „De engel van Frankrijk". Dat was de ere naam. die de nu op 74-iarige leeftijd pverleden mevrouw Kathleen Burke Hall verdiende voor haar menslievend werk. Men vierde dezer dagen Thanksgi ving Day, een in de Verenigde Staten algemeen toegepaste vakantiedag. Aan het einde van die 'g hadden heel wat mensen weinig reden om voor die dag erg dankbaar zijn. Onder hen waren de honderd dodelijk veronge lukte verkeersslachtoffers, die dit zelf wel niet. meer beseffen, maar wier fa milieleden nu diep in de droefheid zitten. Het waterschap van de Oude IJssel mag nog zo oud zijn het voelt toch wel wat voor moderne werkmetho den. Men heeft juist een slootreini- gingsmachine gekocht van een type, dat tot nu toe zo zegt men in ons land niet in gebruik is geweest. De machine beweegt zich namelijk door de sloot of beek op een ponton. De voorzitter van liet Centraal Bu reau, dé heer H. Louwes, zal op St.- Nicolaasdag, 8 december, het geval voor het eerst in gebruik stellen. Eeuwenlang lijdt men al aan de ge volgen van de overstromingen van de Gele Rivier, een bijna jaarlijks terug kerend verschijnsel in China. Deze ongebonden watervloed, de „Grote Ellende" ook wel 'genoemd, heeft al zeer veel leed gebracht over de Chi nezen. Het Is dus te begrijpen, dat de Chinese communistische regering al les op alles zet deze rivier eindelijk te temmen. Men is u bezig door dam men water van de rivier te doen af vloeien naar nieuw gegraven meren. Als dat allemaal lukt, zal er inder daad een groot werk volbracht zijn- Dat het verzorgen van de toeristen in Zwitserland een ware industrie is. da1 mogen we hekend veronderstellen- Maar nu de wintersport langzamer* hand in heel Europa een algemeen be grip is geworden, heeft men zich in dit bergland wel speciaal ingesteld op het verlenen aan onderdak aan de lief hebbers van deze koude, doch warm makende sport In de winter van 1958- 1959 heeft men in de bijna 3200 hotels en pensions in de intereportplaatsen niet minder dan 76.000 bedden ter be schikking. Dit zijn bijna allemaal uit sluitend seizoenbedrijven, verdeeld over de 150 wintersportplaatsen, die Zwitserland rijk is. Een buitenlandse bezoeker beleefde in de mooie Zwitserse Bondsstad het volgende: Aan" het station stapte hij in de tram maar bemerkte plotseling- dat hij met uitzondering van een 10" Rappenstuk geen kleingeld bij zich had. Wat nu te doen? De ritprijs was 30 Rappen. De conducteur kon Het 10° francsbiljet, dat de passagier hem toonde, evenmin wisselen. „O neen". zei hij, toen de passagier zich veront schuldigde en weer wilde uitstappen, „rijdt u gerust mee, Geeft U mij d* 100 francs. Het wisselgeld kunt u la ter aan het loket aan de halte Bahn- hof in ontvangst nemen". De ver baasde toerist vond het experiment 100 francs waard. Het visitekaartje, dat hij de conducteur met zijn bank biljet gaf. verdween ongezien in diens geldtas. De dag verliep en eerst de." avonds herinnerde de man zich zijn tegoed. Onmiddellijk werd het hem aan het loket uitbetaald 99 francs en 70 Rappen. „U komt laat", meende schertsend de loketambtenaar, „bijna hadden wij het via de radio laten om roepen: „Gezocht- heer met blonde baard, die Fr 99,70 van de Bernef tram tegoed heeft 22). STIEFMOEDERTJE Nog tien dagen bleven de drie verliefde mensen in de zomerse zaligheid van Waldfröhlingen vertoe ven. De Wakkernooten laafden zich aan het door de vakantieplaats zelf gestichte stipendium voor een kos teloze vakantie wel met een gevoel van beklemming, maar voor dé rest in overvloed. Men zag de bank- boekhouder nu alleen nog maar arm in arm met de lerares, want haar chef had als het ware zijn zegen j, gegeven, dus behoefde men elkaar niet meer te loo chenen. En Arnold, door zoveel avontuurlijks wel eer. beetje onder de indruk gekomen, gedroeg zich netjes. Dc genegenheid van de ouderen stemde hem zacht moedig. Vader op de eerste plaats gunde hij alle mogelijke plezierige dingen, ook al liep de goede man bijna voortdurend met een madeliefje in zijn knoops gat en kon hij op sommige galante momenten plotse ling beginnen te huppelen als een jonge fazant. Hij had veel te lijden gehad en zich veel moeten ont zeggen, dacht zoonlief, laat hem dus eens huppe len, dat is goed voor de spijsvertering. Maar ook Mof- fie nam toe in gehoorzaamheid en tactisch optreden en hij scheen helemaal niet meer van zins de garde robe van zijn kostwinners te verscheuren. Redenen waarom de heer Wakkernoot zijn plan om de hond van de hand te doen herriep. Welnu, op een woensdag dan reed men s middags over Bingen en Assmannshausen weer naar huis, naar het gebied van de rekening-courant en de pe dagogische lesroosters. Het stadje Appelstad, eens slechts een noodhaven voor de schipbreukelingen van de oorlog, zagen zij thans als met nieuwe, met andere ogen aan: het leek wel of de huizen gastvrijer ge worden waren, de mensen vertrouwder en, alles wel beschouwd, zou men van al datgene, waarmee men zich hier had moeten behelpen, nog wel 'n tehuis kun nen vormen. Niettegenstaande Kniller en Kadereit, want mensen als de goede Materno en andere col lega's waren er immers ook nog. En vooral had men elkaar. Deze nabijheid tot elkander verrichtte wonderen, het was een geluk, dat alles in een gouden gloed zette. Nietwaar, lieve Alice? Ja, werkelijk, Heinrich. En ook Nolletje omhelsde zijn takshond, toen men, met dé koffers zeulend, verbrand door de ^on en als op dc vleugelen van de hoop in de richting van de Vastbinderstraat trok. Hun huis heette hen ook al wel kom alsof het zeggen wilde: wat is er met hullie aan dc hand. Ik ken jullie nauwelijks terug. Welke goe de geest heeft jullie zo opgefrist? Alice zette meteen alle vensters open, want dc ka mers roken duf. En Heinrich Wakkernoot stelde met voldoening vast, dat niemand had ingebroken gedu rende zijn afwezigheid. Dat scheen tegenwoordig iets bijzonders te zijn. In de broodzak aan de deurklink Nederlandse vertaling van JEAN H. P. JACOBS bevonden zich wel om en nabij de honderd broodjes; zij waren zó hard als kokosnoten. En op de grond lagen wel twintig couranten. Wat er in de oudste te lezen stond, werd in de jongste weer herroepen. Men had in de zaligheid van Waldfröhlingen niet veel bijzon ders gemist. En dan lag er ook nog een belastingbrief, die op Moffie betrekking had en die de heer Wakker noot ervan scheen te willen overtuigen, dat een hele maal onvermengde vakantievreugde' nog nooit aan een sterveling is geschonken. Moffie kwispelde maar achter hen aan, nadat hij eerst gekeken had of zijn mandje nog naast het keu kenfornuis stond. Maar Arnold zat al weer in de grote stoel, weer bezig met de krokodillenhelften, die hij diepzinnig tegen elkaar hield. Totdat hij ging zoe ken, hoeveel gips, lijm, watten en groene verf er nog in huis aanwezig waren. Het liefst had hij deze zelfde avond nog een pronkstuk willen maken van dat armza lige hoopje rommel. O, hij zag al triomfen in de verte en hoorde reeds hoe zijn lof als modelleerling en navolgenswaard fenomeen op het gebied der plas tische kunsten gezongen zou worden. Alice, voor wie Nolletje zo juist de naam „stief- moedertje" bedacht had. omdat een stiefmoedertje een bloemetje is en een stiefmoeder daarentegen een boosaardig wijf volgens de sprookjes van Grimm, Ali ce dus, moest de jongeman helaas uit zijn beschou wingen wekken. Hij had zijn pet nog op en zijn schoenen nog aan: Neem deze vijfmark en haast je Zij liet hem alles halen, wat voor het eerste geza menlijke souper binnen de eigen muren nodig was; brood, boter, sardines, worst. De feestelijke fles wijn had Heinrich nog bewaard van de kersttombola van de ambtenarenvereniging en hij haalde ze uit de kleerkast. De thuiskomst stond in een stemming van vredige harmonie. Soms leek het hun, alsof het nooit anders geweest was en het ook nooit meer anders zou zijn. ^Jechts één keer scheen 't vreedzame klimaat in gevaar te verkeren. Dat was, toen men in het licht van de ondergaande zon zijn boterhammen zat te eten en de linkerhand van de bankboekhouder op de rechter hand van de smikkelende juffrouw lag. Heinrich Wak kernoot vroeg zijn zoon namelijk, of hij ook zijn mond gehouden had in dc winkels, waar hij vanavond ge weest was. Eerst deed de jongen alsof hij de bezorgde infor matie niet begreep. Maar daar een dergelijke strate gie niet hielp, moest Nolletje toegeven, dat hij zowel bij dc bakker als in de winkels, waar hij boter en sardines had gekocht, het komende huwelijk van zijn vader met Alice Ysing bekendgemaakt had, Hij be handelde op dat ogenblik een van zijn boterhammen wel, alsof deze van leer was Maar papa's onderkaak bleef stilstaan, alleen Alice stelde zich tevreden met een zacht hoofdschudden. Toen de ontstelde bruidegom echter de onverbeterlijke deugniet een draai om zijn oren wilde geven, voorkwam zij met een forse greep deze vorm van executie; Heinrich, van nu af aan spreek ik ook een woordje mee. Maar de vlegel moet toch Heinrich, de helft van ons levensgeluk bestaat uit zelfbeheersing. i En ik zeg je Zal ik opstaan, Heinrich, en afscheid nemen? Nu daalde de arm van meneer Wakkernoot. Alice kon met haar wijzere reactie voortgaan; het bleke gezicht van Arnold kreeg daardoor weer wat kleur:: Beste jongen, denk om één ding; gekletst wordt er niet. Dat is afgelopen. En Vertel me nu maar eens, waarom je zo weinig tact aan de dag gelegd hebt. De zon werd hoe langer hoe roder, Eigenlijk had men het licht al moeten aanhebben. Maar in de schemering was de bekentenis van de jongen nog veel dramatischer, ja vergeeflijken Hij snikte, de tra nen liepen oveé zijn bril en zijn lichaam schokte er helemaal van. En het was allemaal echt. En met een mond, die beefde zei hij: Mag ik niet trots zijn op mijn stiefmoeder? Ben ik niet gelukkiger dan jul lie alle twee samen? Houd ik al niet veel langer van Alice? Moet men dan zijn1 mond houden, als je het zou willen uitschreeuwen van plezier? In die vorm ontlastte zich de ziel van de beproefde jongeman en de beide volwassenen konden niet an ders dan stilletjes naar hem luisteren met volle aandacht. Zo, dat Alice als eerste Arnolds haren streelde, de jongen zelfs haar zakdoek gaf en dat is een gebaar, dat sinds lang al zeer veel betekent in de samenleving der volkeren. Zijn eigen zakdoek leende men nimmer zonder bijzondere voorkeur uit. En Arnold trompette luidruchtig in de plooien van het weefsel. Hij had weer eens overwonnen. Kijk, zei Alice tegen haai' Heinrich, kijk, en zo'n opvatting had jij nu eerst willen tuchtigen? Meneer Wakkernoot beet zich nu zelf op de tanden. Hij was zo gelukkig, alsof men hem van een gerechte lijke moord had teruggehouden. En daar hem op dat ogenblik de juiste woorden niet te binnen schoten, stond hij op, draaide het licht aan en nam toen de twee tamelijk hete oren van zijn zoon tussen zijn handen: Wees nu maar stil kereltje, Het iê allemaal ze erg niet. Bedenk alleen voor de toekomst: zwijgen is zilver, spreken is goud. Waarop Alice zei: Je bedoelt het toch zeker andersom, Heinrich? Natuurlijk. Juist. Zo zie je, Nolletje, ook je vader kan zich wel eens vergissen. Men deed nu de gordijnen dicht en sloot de luiken. De jongen mocht een glas wijn meedrinken, maar meer ook niet. Hij was blij er weer eens zo goed van af gekomen te zijn. Om t.c laten zien, dat hij toch wel over gevoel voor tact beschikte cn iets geleerd had, stond hij op en verklaarde, dat hij graag zou willen gaan slapen. Toen glimlachte Heinrich Wakkernoot vol welgevallen En hij was dubbel blij, toen zijn zoon ook nog zijn stiefmoedertje omhelsde, haar een zoen gaf en zich door haar met dezelfde munt liet betalen. ALS EEN LOPEND VUURTJE Nolletje was al gauw in slaap gevallen. Vermoeid door de reis, sliep hij zo vast, dat hij 's morgens zich met de beste wil van de wereld niet kon herinneren, wanneer Papa de benedenverdieping betrokken had. Vier dagen vakantie stonden te brave man nog te wachten, terwijl zoonlief nog over twee volle weken vrijheid kon beschikken. Daar moest hij net aah den ken, toen de zon naar binnen viel en van de straat af het eerste gedreun van vrachtauto's was te horen en het doordringende gegil van een scheepssirene. Maar ook papa was al klaar wakker. Van uit de droomhoek Van zijn geluk reikte hij een hand naar bo ven, zodat Arnold ze kon vastpakken. Toen zei mijn heer Wakkernoot niet zonder pathos: Jongenlief, ik ben trots op je. Ik heb met Alice nog een hele poos bij een glaasje wijn gezeten. Ja. En zij was vol lof over je, omdat je 'n mens met een grout gemoed belooft te worden, Je vorderingen zijn opmer kelijk. Volgde een korte pauze. Blijkbaar viel er iets te verwachten, dat niet zonder bijzonder overleg open baar gemaakt kon worden. Dat vermoedde de jongen ook; want hij liet na om, zichtbaar ontroerd, het denkproces van de benedenbedgenoot te storen door hem in de rede te vallen. Eindelijk had Heinrch Wakkernoot het gevonden, op zijn minst had hij nu ontdekt, in welke vorm hij de thans volgende verkla ring moest gieten: Het was overigens buitengewoon edelmoedig van je, mijn kereltje, dat je gisteravond tijdig verdween. Hemel pappie, ik dacht maar: gun hun ook eens een pretje. Juist. Daarom Je wordt hoe langer hoe verstan diger. Dank je wel, pappie. Over een jaar of tien kun nen jullie me trouwens wel eens een tegendienst be wijzen. Ja, ja, wacht maar, deugniet. Maar alle gekheid op 'n stokje: ik heb in alle geval besloten, jou nu ook een plezier te doen. Daar ben ik benieuwd naar, mijnheer de bank directeur. Nou ja, veel is het niet. Je weet, mijn salaris is klein, maar mijn wil is goed. Maak het niet zo ingewikkeld, pappie. Jawel, iedere deugd is waard geprezen te wor den. Hier heb je vijftig Pfenning. Daar kun je mee doen, wat jc wilt. Hoe vader zo gauw aan die halve mark gekomen was, zodat hij ze meteen naar boven kon reiken was een raadsel. Blijkbaar had hij het papiertje de hele nacht onder zijn hoofdkussen gereedgehouden. Nolletje nam zijn premie dankbaar in ontvangst. Wel verklaarde hij, zoals het behoort, dat dit hele maal niet nodig was geweest, dat hij alles met liefde gedaan had en zo meer; maar stilletjes dacht hij er over na. of hij dergelijke gratificaties niet vaker zou kunnen verdienen. De wereld was tegenwoordig tóch corrupt. En nog iets, Nolletje: Alice heeft gezegd, dat ik de nagedachtenis van mijn eerste vrouw altijd in'hoge eer dien te houden; zij is voor ons ten offer gevallen en waakt over ons. Heeft Alice dat gezegd? Ja zeker. De jongen zweeg een poosje. Toen zei hij: Nu kun je eens zien, pappie, wat een juweel van een vrouw ik je bezorgd heb. Na het ontbijt ging Heinrich Wakkernoot een wande ling maken en wij mogen wel aannemen, dat hij niet lang alleen wandelde. Arnold stortte zich intus sen op een werkje dat hem de bekroning van zijn jeugdig leven toescheen. Met behulp van een ency clopedie. waar het allemaal in stond, hoe het moest alsmede van lijm en stijfsel en karton verstevigde hij de krokodillenkop, plakte hij de losgegane glazen ogen weer in hun kassen en verving de uitgevallen tanden door nieuwe, die hij als de beste tandarts van gips boetseerde. Het spreekt vanzelf, dat de jongeman dagen- en wekenlang met dat werkje bezig was. Onverdroten knutselde, sneed, naaide en plakte hij en iedere avond moesten Alice en vader met verbazing vaststel len, hoe hard het werk opschoot. Dat deden zij trou wens graag. Waar had de kleine man dat toch alle maal geleerd? vroegen zij. En hoe precies was het zoölogische kunstwerk opgebouwd, heette het op het einde van de tweede week, toen de vakantie ten einde ging en de ernst van het gymnasiale tijdperk zijn rech ten weer begon te laten gelden. Intussen verliepen de dagen voor meneer Wakker noot en het blonde stiefmoedertje ook niet zonder bij zondere gebeurtenissen, Op de eerste plaats moest de balanszekere bankbeanmbte zich vele handdruk ken, zegewensen en wellicht ook grapjes laten welge vallen, toen hij zijn dienst weer begon. Het nieuwtje was dus rond. De directeur zei: U bent te benijden, Wakkernoot. Bij gelegenheid moeten we eens praten over een mogelijke verhoging van uw vergoeding. „Bij gelegenheid" en „mogelijke". Dat was tenmin ste iets. Een toneelspeler krijgt gage, een arbeide'' loon, een directeur salaris. Enzovoort. Men moet in het leven altijd rekening houden met de standen. En in de rij, waarin men ook nog honorarium, subsi die, stipendium, uitkeringen, apanages of jaargeleden aantreft, was voor Heinrich Wakkernoot een plaats ingeruimd voor zekere „vergoeding". Daar hij ook maar een mens was, overwoog hü, dat, met zijn her trouw voor de boeg, een grotere vergoeding hem vol- komer was dan een klein salaris. Ook de portier van de bank verwaardigde zich, hem iets toe te voegen: Ik heb zoiets horen momelen door de poetsvrouw, weet u. Enfin, gecondoleerd hoor! Dank je wel, Schomarek. Dat is niet nodig. trouw graag voor de tweede keer. En hij wijdde zich vervolgens aan het Inboeken va11 een post op het tegoed van de firma der Erven Flo- rian Zaudiegcl in levensmiddelen en comestibles en gros. ijEen beetje bonter en ingewikkelder waren dc er varingen van Alice Ysing op die eerste morgen na de vakantie. Toen zij, met haar tas vol ontbijt en leer boeken onder dc arm, naar het lyceum ging, namd1 de leerlingen die haar voorbijgingen weliswaar hun petten af, maar de gezichten van deze spruiten weer spiegelden de meest uiteenlopende gemoedsbewegin gen. Die van de laagste klassen fluisterden: Die zullen we wel gauw kwijt zijn, maar wat krij gen we dan? Die uit de middenklassen naderden al meer hun vle geljaren: Ze zal wel eerst moeten leren koken. De rest ken1 ze al. De bewoners der hoogste klassen bleken reeds verte genwoordigers van een sterker ethische opvatting te zijn. Degenen onder hen die fijner besnaard waren zeiden: Ik zou haar ook genomen hebben. En de ruweren meenden: Twee-een'tégen Kriiller! Over Knillër gesproken: De eerste ontmoeting hemwas de jongedame niet hélemaal onversebi"1- Zij zag er een beetje tegen op Zij ontkwam niet een zeker gevoel van onbehagen alhoewel haar gey1' ten zuiver, dat van de tekenleraar daarentegen 0°° de sporen van daadwerkelijke jaloe-. ié bevieki 'v:Vc Uoe -nu hu nu die voor hem verloten nyrof onder A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4