I Sint-Nicolaas in badstof rond pakjesavond en het juiste Pronuptia ORDE EN REGELMAAT OUDERRUBRIEK Open brief aan de Sint Gecombineerde show in Amsterdam Suikerzoete probleempjes met keiharde oplossingen zaterdag 29 november i95s Twee oude recepten *ioe was ik de baard? mm SI WÊmm Herstel van de krulstaf Kamerolifant Na afloop Pijnlijke situaties I Pijnlijke situaties II een nieuw soort zaak in Parijs Herkennings probleem Heilige Man, Gij zijt de enige, die door populariteit niets aan gezelligheid heeft ingeboet. Integendeel, gij inspireert ons altijd voor nieuwe 9rappen. Het is echter helaas een feit, dat uw triomfantelijke intocht veel aan romantiek verloren heeft en het geregelde tramverkeer in de war stuurt. Toch is het een dag van grote Vreugde, wanneer gij komt! Gij zijt sinds eeuwen niet veranderd, uw smetteloze witte haard, uw patriarchale verschijning en uw geschenken blijven °ns steeds in herinnering. Och ja, die geschenken. Kunt gij u nog herinneren, hoe vrae- 9er naast de schoongepoetste schoenen bij de schoorsteen een stuk brood, een wortel' en een bundeltje hooi werden neerge- legd. Toen werd uw trouwe makker, het paard, niet vergeten. Hu doen wij dit haast niet meer! Ziet u hoe wij veranderd zijn. H niet, u zit nog altijd op uw paard, maar Piet doet aan alle Moderne gekheden mee. Hij raast met zijn scooter om u heen. Hat moest u hem toch eigenlijk verbieden. Maar alle gekheid op een stokje: uw avond is en blijft heer lijkwant Rum-gelei Poppedons bakken ,v. 'ïV;. mmA VOOR DE OPLOSSINGEN, die wij na onmiddellijk deskundig advies te hebben ingewonnen u in deze ru briek aan de hand doen, is rekening gehouden met het feit, dat vragen vrij staat en antwoorden eveneens. VERVOLGENS is uitgegaan van de sociale taak, die wij ons in bittere ernst naar aanleiding van het nationaal ver schijnsel: Pakjesavond, hebben ingesteld, in dezer voege, dat het een kwestie is van geven en nemen, waarbij wij er ons van bewust zijn, dat wij ons als publiciteitsorgaan in een voordeliger positie bevinden dan u. TENSLOTTE zij nog vermeld, dat brieven naar dan- leiding van de antwoorden onbeantwoord zullen blijven tot december van het volgende jaar. ïia Moeilijk moment voor oom Willem J. C. van Lieshout zoon n.v. COMPLETE WONINGINRICHTING C 1 ,1 If f 1 I f f M f I I i Hef heerlijk avondje is gekomen..: wijten opgetekend, in die kranten, zo als: „Er wordt tegenwoordig veel te weinig aandacht aan de maaltijden besteed alles moet maar een, twee, hup-hup!" Ja, vroeger was het anders, Sint- Nicolaas, De poffertjes- en wafeltjes bakker was bij alle feestdagen van de partij. Maar laat ik twee recepten voor u voorlezen, die u op uw verjaardag hebt opgetekend en die bij de bisschops wijn zo geliefd waren, Heilige Man! Uw taal 'is niet bepaald van heden, maar wijs! „Men neemt 3 lood vischlijm oud gewigt, met een weinig water en laat dit smelten; vervolgens er bij 12 lood candy dat ook gesmolten zynde, doet men er by, een en kopje gekookt water en giet dit door een neteldoeks lapje, waarna men er 4 kopjes rum by doet en anderhalf kopje citroensap, dit moet zamen heet worden, maar niet koken, men maakt de vorm nat met koud water, en giet het er byna koud in of met sla olie besmeerd voor het uitdoen." l'/i pintje zoete melk, V» pond rjjst en dat samen laten koken, totdat het heel stjjf is en ^an afzetten; bij de melk en de rijst kookt men tegelijk een stuk kaneel; vervolgens pond boter daardoor geroerd en dan moet het ten naasten bij koud zijn eer men er de eieren bij doet, 3 met en 3 zonder wit, ti pond gestoten amandelen, 4 le pels suiker, 1 geraspte citroenschil, dit te zamen licht kloppen en een uur langzaam laten bakken; het pannetje met boter en beschuit bestrijken. Men kan dit ook in een tulband-pannetje bakken. Hartelijk dank voor deze vondst, Heilige Sint! Wij beloven u, dat wij ons zullen beteren! A. K. PALCSIK Hen bruidsjapon uit de collectie van Pronuptia Recept II Ik heb in uw zak een beetje stiekem aar recepten of zoiets gesnuffeld En wat een verrassing, ook hiervoor teft u goed gezorgd! Met dozijnen Ingevingen voor speculaas en borst- 'aatbereidingen. Maar dan lees je 11 de kranten: „De huisvrouwen kopén dit nu Eant en klaar in de winkel beter Eunnen ze het zelf niet maken!" dit zijn opmerkingen van de °ede Sint! Maar er zijn ook nog ver- WMM WmMt Recept I Het slotstuk van een show in het Carltonhotel te Amsterdam was wel zeer spectaculair. Nadat we een tijd lang hadden zitten kijken naar re genmantels in alle modetinten, suède jasjes in bruikbare kleuren en strandkleding van badstof verscheen als finale nu eens niet de traditionele bruid maar de Spaanse bisschop zelf, voor deze gelegenheid gestoken in mijter, mantel en onderkleed van rode en witte badstof. De Heilige Man werd gevolgd door twee zwarte Pietjes die waren af gestapt van pofbroek en baret en zich hadden gehuld in strapless bad- sarongs, hetgeen hun donker decol leté zeer ten goede kwam. Deze sarong kan „Piet" voor vele doeleinden gebruiken: over een bad pak aan het strand, in douchecel bij het haarwassen, om niet al te nat te worden bij het baden van de baby en „even gauw iets om slaan als de wekker g'sat". Ze zijn uitgevoerd in felle kleuren en afgebiesd met wit. Twee ferme knopen garanderen vol doende veiligheid. Maar dit is niet alles wat er in badstof te koop is: poncho's (een soort korte overgooieir) wijde jasjes met of zonder capuchon voor aan het strand, autohoezen ter bescherming van de bekleding tegen olie en zeewater, muiltjes, lopers voor tuin- eb ligstoelen, babyartike len enz- enz. Daarom is deze show wel op een goed tijdstip gehouden al oordeelt men oppervlakkig van niet. Menige vrouw zal voor Sinter klaas of Kerstmis wel 'n geschenk in badstof willen hebben. Om in „het natte" te blijven: tussen de bad stof door liepen mannequins in poplin regenmantels die in kleur wel afweken van wat wij hier in Neder land gewend zijn: deze mantels uit België zijn bijna allemaal heel licht van tint. Onmogelijk licht is men bijna geneigd te denken als men zich de viezigheid buiten bij nat weer voor de geest haalt. Lindegroen, zacht bleu. rose, lila en oranje mo gen fraaie kleuren zijn: voor een kledingstuk wat hier deel van het jaar moet worden gedragen is het niet aan te raden. De modellen wa ren vaak zeer goed: modesnufjes als pofmouwen, afstaande kragen, empire effecten door hoge ceintuurs en af en toe een exemplaar dat aan twee kanten draagbaar bleek. Dan waren de suède jasjes van Arrow o.i. praktischer: het was dui delijk te zien dat hier een degelijk stuk leer voor was gebruikt. Ook de kleuren: bruin met alle nuance ringen van lever tot tabak en don kergroen maakten deze jasjes zeer begerenswaardig voor degene die een dergelijk duur stuk niet aan schaft uit luxe maar om iets onver slijtbaars te hebben dat toch niet gauw kan gaan vervelen. Alle afval wordt verwerkt voor kleinere leerprodukten zodat de ver leiding een minder fraai vel in een jas te gebruiken niet groot is. Nieuw is de met drie drukkno pen bevestigde kraag van lamsvaeht die in een handomdraai kan worden weggenomen. G. S. - de W. VRAGEN v Een watten Sinterklaasbaard, rri'e- *"ouw L. te Ij., kunt u normaal was- n in een sop van goed zeepsop, (j.^rna spoelt u'het aanhangsel groe it S in gekookt zeewater, waarin wat j. ahwsel is toegevoegd en laat u de <3?ard drogen, liefst in de zon, of als ontbreekt hetgeen kan voorko- ^.eri en geen schande is op een afm plekje, b.v. tussen de matras cle beddeplank. Na het drogen is hjjbaard helemaal plat geworden en hei °f het dons nooit meer soe- he: en volumineus zal worden Maar dj.hs, dit komt weer goed. Want na het is °6en klopt u de baard goed op. Dit een zeer belangrijk stadium in de "Zijn eten laten staan behandeling en moet geschieden in volkomen afzondering, zodat u zich geheel en al kunt concentreren op de stof. Talkpoeder voor de „finishing touch" pas aanbrengen als uw „oom" zich met de gewaden heeft bekleed en de baard aantrekt. U zult versteld staan van het prachtig resultaat. „Op de krul 'van onze staf zijn al lemaal lelijke zwarte plekken geko men. Voorwaar, een weinig feestelijk gezicht en u weet: kinderen zien al les. Zou daar nog iets aan te doen zijn?" vraagt mevrouw V van V. te D. Waarschijnlijk zijn de zwarte plek jes op uw krul vetspatjes. Dit lijkt ons niet onwaarschijnlijk, omdat uw huisvriend, die jaarlijks een avond de kromstaf in uw huis zwaait en het daar voor het zeggen heeft, een arme schilder of een zwervend student is. Dit soort nuttige lieden komen wij weten dat van zeer dichtbij veel in aanraking met de vette croquet of het zakje patat, op tijden dat welge stelde en gevestigde lieden hun benen onder een welvoorziene dis uitstrek ken. Het is natuurlijk niet goed met vette handen de krul aan te pakken. Wan neer dit toch gebeurt krijgt men een proces tussen verguldsel en restanten braadvet, waardoor na een jaar nijve re zwarte plekjes optreden. De krul van goud nu kunt u schoonmaken met 7°/o waterstofperoxyde. Zij moet er een kwartier lang inliggen en het beste in het donker. Dit is echter niet zo, wanneer u de gelukkige bezitster bent van een me talen krul. Schuur dan de kromstaf af met fijn schuurpapier en water. Daarna moet u ronding voor ronding polijsten. Een geduldwerkje, mevrouw, als u begrijpt wat wij bedoelen. Het gebruik van alcohol is hierbij beslist uit den boze. Gaan de plekjes nog niet weg, dan zijn zij dus inwendig. Er is dan niets meer aan te doen. Wij zou den deze spatjes niet kunnen verkla ren. Een nieuwe kromstaf is het eni ge. Veel succes en de groetjes aan Annie. „De man van mijn zusters zwager broer en diens vrouw komt elk jaar wij hebben een bovenhuis zwarte Piet zijn bij mijn. Een lekke re job als dat u mag weten dat wij een kot vol mensen en buren hebbe en het reuze fijn is op strooiavond. Hij is nu te dik hè, die man van mijn zuster's zwager broer en zijn vrouw, die is het welke ik bedoelt, nou wat doe je daar nou aan als het pakkie te krap zit? Hij doet het zo fijn, hè, en zo graag komt ie na afloojj bij piet op de hoek van de bovenstraat een pijpie bier nemen met allenmaal er bij. Hij kan voor die ene avond toch niet zijn eten ervoor laten staan of moet dat. Hij kan elk jaar slechter uit de weg, net een kamerolifant en wij hebben wel eens gelachen hoor, maar hij vindt het misselijk, Nou, zeg u nu zelf. Dat ken een mens niet verlangen daar hij te ver familje van mijn is." Aldus een schrijven van mevr. P. v. d. A. te R. Een advies dat hopelijk nog op tijd komt. Een zwarte Piet heeft beweging nodig. Als hij de vorm heeft bereikt van een kamerolifant is de toestand onhoudbaar. Wie zal dan nog geloof in hem kunnen opbrengen? Zegt u nu zelf, mevrouw. Luister u nu goed: Enkele uren voor zijn optreden moet de man van uw zusters zwager broer en diens vrouw op de grond gaan zitten en zich intens bezig hou den met ademhalen. Dan gaat hij languit op de vloer liggen, knieën op trekken, tenen tegen elkaar evenals de hakken en zo zijn benen opheffen Vervolgens ze weer naar de grond brengen. Deze oefening 189 maal her halen. Ondertussen mag hij geen voedsel tot zich nemen. Alleen gebak ken mosselen zijn toegestaan en dan alleen als er sprake is van vermoeid heid. Terug in de zithouding met de be nen vóór gekruist, de armen naar achteren, het hoofd naar voren, hel middenrif gedraaid en bewegingen maken a la hoepla-hoep, de teenspie ren uitstrekken, achterow..- .riten val len en liggen laten. Wanneer hij na drie uur nog een ordentelijk gesprek kan voeren, in staat is zelf het zwartsel aan te bren gen, kunt u de geneeskundige dienst erbuiten laten en hoeft u niet een ar me bliksem te strikken om bij u voor Piet te spelen. Hij zal zijn werk nog uitstekend kunnen doen. „Hoe krijgen wij, zonder dat de kinderen het in de gaten hebben, het zwarte gezicht schoon?" vraagt mijn heer A. te Z. Probeert u zich eens te wassen. En keer niet onmiddellijk naar uw haard vuur terug. Wacht een half uur en vergeet u vooral niet iets te drinken, dat kleur op het gelaat geeft. De oude kleur bedoelen wij dan, natuurlijk. Het is volstrekt overbodig, mej. F. H. te H., te blozen, wanneer u als gast bij een bevriende familie bemerkt dat uw Sinterklaaspakjes minder kost baar zijn dan die van de zoon des hui zes, welke voor u bestemd zijn. Wan neer er alleen maar de geste achter zit om iets te geven dan gaat het om de geste. Wanneer u echter bemerkt dat er meerj achter zit en er een pijn lijke situatie ontstaat, doordat hij eer das van u krijgt en u zelf een heel lang gedicht met een kostbare broche sla dan eenvoudig uw ogen neer, doe of er niets aan de hand is en biedt dc gastvrouw aan te helpen bij het berei den van de chocolademelk in de keu ken. Verraad u niet en houd de eer aan u zelf. Later zal daardoor zeer veel standvastigs en moois tot stand kunnen komen. Als het goed zit, zit het ook wel zonder pakjesavond goed Het is volstrekt overbodig, mijnheer F. D. te Z., te blozen, wanneer u als gast bij een bevriende familie bemerkt dat uw Sinterklaaspakjes minder kostbaar zijn dan die van de dochter des huizes, welke voor u alleen zijn bestemd. Wapneer er slechts de geste achter zit om iets te geven, dan gaat het immers om de geste. Wanrteer u echter bemerkt dat er meer achter zit en er een pijnlijke situatie ontstaat, doordat zij een paar zakdoekjes van u krijgt en u zelf een heel lang ge dicht met een kostbare sigarette-aan- steker, sla dan eenvoudig uw ogen neer, doe alsof er niets aan de hand is U kunt zich voorlopig bepalen tot twee methoden ter voorkoming dat zulks zou gebeuren. 1. Uw dochtertje van te voren met al haar suprises naar bed sturen. 2. Oom Willem zo deskundig in smeren met de enige echte Wasalowi- lowich-crême, dat hij voldoende riekt en de bewuste dochter niet ih staat zal zijn hem van dichtbij te bekijken en het risico van herkennen aldus tot een minimum Is teruggebracht. Men lette er dan echter wel op, dat de waardigheid van de bisschop niet in het geding komt. IN FRANKRIJK zegt een moeder nog al tijd als een van haar kinderen trouwt: „Ik huwelijk mijn zoon (of dochter) uit." Dat kliifkt ons ontzettend ceremo nieel en vooral zeer bazig toe. In gedachten ziet men niet alleen de wederzijdse ouders maar een hele familie van broers en zusters, ooms en tantes, neven en nichten, op z'n paasbest een schuchter bruids paar omringen waar van een bazige schoon moeder die persoonlijk alle voorbereidingen voor het huwelijk in orde heeft gemaakt, het eerste opvalt. Maar dat laatste is lang niet al tijd het geval, sinds schoonmama's huwelijk is niet alleen veel ver anderd, maar dikwijls heeft ze er ook de tijd niet voor. Een vindingrijk man die in zijn eigen omge ving zag hoeveel er bij een huwelijk komt kij ken, bedachtdat het voor menig jong paar gemakkelijk zou zijn zo ze iemand hadden, die dat alles voor hen in orde zou maken. En deze gedachte heeft verstrekkende gevolgen gehad want hij richtte een zaak op die hij „pronuptia" noemde en waar men zoals hij het uitdrukte „alles in orde maakt wat bij een hu welijk te pas komt". PRONUPTIA zorgt zowel voor de plechtig heid zelf als voor het buffet familie en vrien den aangeboden, voor de bloemen, de foto's, de aankondigingen en de ringen. Bovendien stelt hij huwelijksreizen op, geheel in de geest zoals dat door reis bureaus gebeurt. De zaak is in relatie met notarissen voor het op maken van huwelijks contracten, met assu rantiemaatschappijen voor het sluiten van verzekeringen en bouw ondernemingen voor de aankoop van een appar tement. De bruid heeft de keus tussen honderd bruidsjaponnen, een on telbaar aantal van ver- schilende modellen wit te schoentjes, ze kan een uitzet bestellen, be staande uit 3 stuks van alles tot de meest kost bare toe. Eetkamers, salons, badcellen, frigidaires, keukeninrichtingen, glas en aardewerk, kort om al wat in een huis houden nodig is kan ze in Pronuptia vinden. Het enige wat ze nodig heeft is een wel voor ziene beurs, want het is schrikbarend hoe kost baar zelfs een eenvou dige woninginrichting op het ogenblik is. De meeste jonge paren zul len dan ook wel niet met een volledig inge richt appartement b ginnen, wat in ied geval als gevolg hec dat ze meer aan In meubeltjes zullen hed ten als ze langzami hand zelf veel aan m< ten schaffen dan als alles kant en klaar hun trouwdag vinden PRONUPTIA verwac trouwens niet andei terwijl we rondgele werden door een vriei delijke hótesse zagi we enige jonge pan met ernstige gezichu langs eetkamers dwale terwijl anderen zi< verdiepten in de pri van een goedvoorziei linnenkast. En het lei me nu niet toe dat er erg optimistisch ui zagen.Maar onve schillig in welke wit kei, dat zou hetzelfr geweest zijn. „Wat wilt u", zegt c hótesse, „trouwen dor ze toch, al is het rruu met het allernodigste t waarom zouden ze d< niet bij ons kopei Door de enorme voo raden die we heb bi kunnen we voordel in- en natuurlijk oo verkopen". Pronuptia heeft be slist een rooskleurig kijk op het leven wat het heet dat het reeo in twintig landen d firmanaam gedeponceri heeft; misschien is Ne derland daar ook bij. DINY K.-W tooakamar* atathaaasiarlaan 247 - lel 33846 - 34329 ANTWOORD en biedt de gastheer aan te helper, met het ontkurken der flessen. Voor de rest weet u als man wat u te doen staat. Houd het fijntjes en drink na afloop koffie. Als het goed zit, zit het ook wel zonder pakjesavond goed. ,,Wat moet ik doen als mijn doch tertje oom Willem dreigt te herken nen, wanneer die bij ons thuis Sin terklaas is?" zo vraagt mr. L L. te Ti. Trr? IJ schoolmensen zijn over het yy algemeen erg gevoelig voor orde, netheid, regelmaat bij de gang van zaken in school en in onze klas. Wij hebben een diep gewortelde afkeer van slordigheid en alles wat lijkt op de doe-maar- raak-methode. Dat is niet zo maar een hobby, die we cultiveren en ook onze leerlingen willen bijbren gen omdat we het zelf nu eenmaal zo leuk vinden, maar we zijn er van overtuigd, dat zonder orde, zonder netheid, zonder regelmaat er nu eenmaal niet efficiënt ge leerd kan worden en de school resultaten onder de maat blijven. Overigens is deze overtuiging niet za maar een bedenksel van mensen, die het de jeugd lastig willen makenneen, ze steunt op een telkens weer in de praktijk be vestigde ervaring. Ik herinner me nog levendig een leerling van me, nu al jaren geleden, die ten voe ten uit de hier bedoelde situatie in zich belichaamde en er ook echt het slachtoffer van is ge worden. Hij was beslist niet on begaafd, integendeel. Maar hij was de vleesgeworden slordigheid in persoon. Het begon al met zijn uiterlijke verzorging: elke dag zat er van alles schots en scheef aan hem. Tot daar aan toe zult u zeggen, als hij maar goed leert. Maar daar bleef het niet bij, met zijn werk en zijn werken was het precies zo. Op de beslissende momenten kon hij nooit zijn werk vinden: zijn Franse vertaling zwierf ergens tussen zijn wiskundeboek enz. Hij stond op hopeloos gespannen voet met de inhoud van zijn boekentas en had nooit op het rechte mo ment het juiste boek bij de hand. Zijn werk zelf was van een onbe schrijfelijke grilligheid: een hand schrift om op te schieten, onover zichtelijk tot en met, doorhalingen, onaffe zinnen, overgeslagen woor den, onontcijferbare algebrasom men, verfomfaaide schriften en boeken (u kent het misschien wel: boeken waar je mee kaarten kunt en dan raakt er wel eens een kaart zoek). Is het verwonderlijk, dat zijn den ken even slordig was als zijn ge dragslijn? We hebben er allemaal ons best op gedaan, maar het kon niet verhinderen, dat hij een paar jaar langer over de cursus deed dan nodig was. Niet alle gevallen zijn zo extreem, maar het kan ook met minder volstaan om toch tot nare gevolgen te leiden. HET verdrietige is evenwel, dat er aan dit geslacht der slor- digen vaak zo weinig te dok teren valt, al onze goede bedoe lingen ten spijt, omdat de oorzaak ergens ligt, waar wij er geen vat op kunnen krijgen: ze hebben het nl. van huis uit meegekregen en krijgen het dagelijks opnieuw van thuis mee. Het is een van die punten, waar telkens opnieuw weer blijkt, van hoeveel invloed de sfeer van het gezin is op de schoolresultaten. In het gezin wor den de grondtrekken bepaald van de houding, waarmee het kind het leven, ook het schoolleven, tege moet treedt. Vallen die grondtrek ken goed en harmonisch uit, dan vindt de school een fundament, waarop een ordentelijk gebouw kan opgetrokken worden. Maar liggen de fundamenten zelf schots en scheef, dan zal de architectuur van het daarop op te trekken ge bouw er beslist de sporen van blij- ven vertonen. Het kind kan zichzelf geen eigen levenspatroon maken. Daarvoor heeft het de volwassenen nodig, en op de eerste plaats vader en moeder, die het vanaf zijn eerste levensschreden leiding en richting moeten geven. En laten we toch vooral niet de betekenis en de in vloed onderschatten van juist die eerste jeugdige schreden. Het nog jonge kind is als een onbeschreven blad. Hoe zijn de eerste lijnen, die de ouders op dat blad tekenen? Harmonisch, vloeiend, sierlijk, gaaf, ordelijk? Dan zal het leven van het kind (concreet: zijn ge voelens, zijn indrukken, zijn ge dragingen) ontluiken in diezelfde sfeer. Of zijn ze hoekig, hortend, gebroken, kris-kras, verward, on samenhangend? Dan zal het le venspatroon van het kind diezelf de eigenschappen gaan vertonen. Om niet langer in beeldspraak te blijven: orde en regelmaat in zijn doen en laten leert het kind (of niet!) van vader en moeder en van de sfeer, die dezen in het ge zin weten te scheppen. Dat zit hem in heel kleine en heel alledaagse dingen, die als vanzelfsprekend voor de gebruikelijke gang van zaken beschouwd worden en waar op geen inbreuk wordt geduld: op tijd naar bed, op tijd opstaan; je speelgoed netjes behandelen en na het spelen opruimen; je kamertje netjes en schoon houden; geen spullen laten slingeren; op tijd aan tafel en vaste etenstijden; zorg voor kleren, boeken, de voorwer pen in huis; goede en verzorgde omgangsmanieren; stiptheid in afspraken; kortom, de duizend en één kleinigheden, die elk op zich onbetekenend en gering zijn, maar die alle tezamen de gezinssfeer maken tot een prettige, verzorgde, ordelijke, waarin het goed leven is en waarin iedereen en alles de plaats heeft die hem toekomt en waar hij zich ook metterdaad „op zijn plaats" voelt. TT ET belangrijke is niet al die £y dingen op zich genomen; zelfs niet het blote feit, dat men 't zo doet; maar het feit dat, door het altijd zo te doen en door te ervaren dat het zinvol is, het zo te doen, het kind er mee vergroeit. Dit is geen blinde groei: kinderen zijn geen bomen of planten. Het is de groei van een mens, bij wie ergens diep in zijn voelen en den ken het bewustzijn verankerd wordt, dat het zo goed en waar devol en levenswaard is. De zin voor orde en regelmaat wordt tot een vanzelfsprekende levenshou ding, die van beslissende beteke nis kan zijn voor de ontplooiing en het tot z'n recht komen van gaven en talenten die anders in een chaos van slordigheid en verward heid zouden kunnen blijven ste ken. E. PELOSI S.J.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 9