Dagblad voor Schiedam en omstreken Bromfietsers Nederland narr afscheid van mgr. Paolc Giobbe Christelijke fracties wensen voortzetting van het Kabinet-Drees Algemene kinderbijslag kast naar de ijsb Oorzaak sclioolbrand nog onbekend Amerikaanse arbeiders handhaven staking binnen de bebouwde i v i „Ik kan niet zeggen hoezeer het mij spijt dit land te verlaten5 Hoge onderscheiding Werkloosheid nam in november toe Geen alternatief Brokken na aanvaring kom, 30 km. per uur WOENSDAG 3 DECEMBER 1958 MET OF ZONDER PvdA KENMERKTE KAMERDEBAT Met ruim 9000 mannen Brandweer denkt nog steeds aan pyromaan Viscount stortte neer bij sanatorium Mes in de trouwzaal Bcotri; Grootkruis van de Orde van de Nederlandse Leeuw Grieks verwijl De eisen van mr. Burger Politieke verhoudingen Nieuiv-Guinea HET WEER VOOR MORGEN WEINIG VERANDERING De boycot van schepen onder goedkope vlag door de havenarbeiders heeft het meeste succes in de Verenigde Staten, waar de actie langs de gehele ;iust van de Atlantische Oceaan en de Golf van Mexico wordt gevoerd. Door de aankomst van acht goedkope-vlagschepen steeg het aantal vaartuigen in Amerikaanse havens, waarop niet wordt gewerkt, vandaag tot 83. Drie onder goedkope vlag varende tankschepen, welke maandag in Amerikaanse havens werden gelost door arbeiders van de o ie-industrie, die niet aan de boycot-actie deelnemen, zouden vandaag na weer te zijn geladen uitvaren. Ook elders in de Verenigde Staten kwamen gevallen voor, dat goedkope-vlagschepen werden gelost door niet aan de actie deelnemende arbeiders. Gedeeltelijk Nieuiv-Zeeland we\ nieuwe amsche courant Kabinet zonder P.v. d.A. bronst V ONTSTOND EEN KLEINE PANIEK op de nieuwe veerboot ix" toen de remmen van de boot weigerden. De kapitein, die het "i1 aankomen, waarschuwde de passagiers, die zich vastkonden houden e>7uilc°P-nlet dingen liggen. Met een enorme klap voer de boot tegen de Door de schok werden verschill.nde auto's op de boot beschadigd. De schade aan de veer fuik. Paus Johannes XXIII heeft een tele gram gezonden aan de aartsbisschon van Chicago. Hij getuigt daarin van zijn diep meeleven met de gezin nen waaruit de kinderen voortkwamer DE TOT KARDINAAL BE- NOEMDE PAUSELIJKE NUN TIUS MGR. PAOLO GIOBB heeft gistermiddag in een drul bezochte receptie afscheid gene men van Nederland. Mgr. Giobb drukt de aartsbisschop va. Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, d hand, In het midden mgr. Mui saerts. Mgr. Giobbe heeft gisteren officieel af scheid genomen van Nederland, in het bijzonder van Katholiek Nederland, alvo rens naar Rome te vertrekken in verhand met zijn verheffing tot kardinaal. Het was een luisterlijke plechtigheid in de Carne- gielaan. waaraan vele representatieve fi guren uit Nederland deelnamen. Alvorens het algemeen afscheid berm, heeft het huldigingscomité de scheidende nuntius de dank van katholiek Nederland betuigd. In een toespraak zei de voorzit ter, mr. J. R. H. van Schaik, minister van Staat, dat mgr. Giobbe weliswaar zijn diplomatieke functie gaat neerleggen, maar nog zoveel geestkracht heeft, dat hij een nog verhevener taak in het be stuur der Kerk gaat verrichten, waartoe de Paus hem zelf geroepen heeft. Het is voor de katholieken van Nederland niet vreemd, d.at mgr. Giobbe daartoe geroepen werd, omdat er altijd in ons land een grote invloed van hem is uitgegaan. Over al waar een beroep op de nuntius werd gedaan, verscheen hij; hij had een onbe grensde belangstelling voor het godsdien stige, sociale en culturele leven. Tenslotte gewaagde hij van de Mgr. Giobbe-Stichting die van actief medele ven met de katholieke universiteit ge tuigde. Mr. Van Schaik overhandigde daarop een chèque, het geschenk van de Nederlandse katholieken. Hij vroeg de scheidende nuntius deze naar eigen in zicht te gebruiken. In zijn antwoord zei mgr. Giobbe, dat hjj de iof wel moest aanvaarden, doch dat hij zelf meende niets dan zijn plicht gedaan te hebben. Zijn verblijf in Ne derland noemde hij onvergetelijk, on danks het feit. dat ook hij moeilijkhe den had ondervonden. .,Ik kan niet zeg gen hoe zeer het mö spijt dit land te verlaten, dat ik zeer heb leren liefheb ben, en waarvan ik het gevoel heb een burger te zijn geworden". Hij prees de uitstekende geest van ge loof en het prachtige onderwijs. Hij voel de zich gelukkig naast de bisschoppen te H.M. de Koningin heeft de schei dende nuntius in Nederland, mgr. Paolo Giobbe onderscheiden met iet Grootkruis van de Orde van de Tederlandse Leeuw. Koningin Juliana heeft hem op aar uitdrukkelijk verlangen de on- erscheiding tijdens de lunch, die isteren op huize Ten Bosch werd angeboden, persoonlijk overhan- igd. De Orde van de Nederlandse .eeuw strekt ter vererende onder- cheiding van alle Nederlanders, lie bewijzen geven van bepoefde /aderlandsliefde. van bijzondere ijver en trouw in het volbrengen van hu n burgerplichten, of van buitengewone bekwaamheid in we tenschappen en kunsten. Deze Orde kan in bijzondere ge vallen ook aan vreemdelingen wor den gegeven. hebben kunnen medewerken aan de bloei van het katholicisme. „Er valt van de Nederlandse katholie ken veel te leren en daarom heb il* veel personen hierheen gehaald, om hun dat te tonen en ik verzeker u dat ieder wan neer hij uit Nederland heeen ging be zield was van het verlangen om er terug te komen. Wanneer mijn opvolger dezelfde gastvrij heid zal genieten, zal men in de wereld het Nederlandse katholicisme nog meer leren kennen". Met dank aan heel het volk, aan de katholieken en vooral aan koningin Ju liana, die hij bijzonder en twee maal noemde, besloot mgr. Giobbe zijn laatste toespraak in ons land. Onder de vele honderden die afscheid van hem kwamen nemen bevonden zich met de Aartsbisschop, mgr. dr. B. J. Al frink de overige bisschoppen en de twee coadjutoren van Den Bosch en Haarlem, de vicaris capitularis van het bisdom Roermond, de vicarissen-generaal, alsme de mgr. Th. M. P. Bekkers uit Voorscho ten en vele andere prelaten, de hoofd aalmoezeniers van leger, vloot en lucht macht, de presidenten van de groot-se minaries, de provinciaals der in Neder land werkende orden van congregaties en de magister-generaal der Kruisheren dr. ,W. van Hees, In Japan wordt de boycotactie gedeel telijk en in Zuid-Afrika vrijwel niet ge voerd. In Griekenland schijnen de haven, arbeiders van Piraeus beslotei te hebben goedkope-vlagschepen te boycotten. In Nieuw-Zeeland is het boycotparool aanvaard In alle havens van de Philip- pijnen wordt de boycot toegepast, maar in de havens van Hongkong en Singapore gaat het werk gewoon door. Griekse reders en de Griekse bond van zeelieden hebben gisteren overeenstem ming bereikt omtrent gage en arbeids voorwaarden voor schepelingen varend op schepen onder de goedkope vlag. In de regeringsverklaring, welke van deze overeenkomst gewag maakte, werd ge zegd, dat de lopende boycot niet anders dan veroordeeld kan worden. Er werd aan toegevoegd, dat deze actie op touw is gezet door landen, die afgunstig zijn op de ontwikkeling van de vloot, welke door Griekse reders onder de goedkope vlag in de vaart wordt gebracht. Het aantal werkloze mannen is in de maand november met ruim 9.000 toege nomen. Eind oktober bedroeg het 59.270, eind november 88.430 (vorig jaar 37.503, resp. 52.722). Op aanvullende werken zijn momenteel 12.673 mannen te werk gesteld (in oktober 9.528), zodat de totale arbeids reserve van 88.798 (eind oktober) tot 81.103 (eind november) is toegenomen (vorig jaar 40.863, resp. 61.387). Er werden eind november 6.898 werk loze vrouwen geregistreerd tegen 7.152 eind oktober (vorig jaar 5.814, resp. 4.747). Openstaande aanvragen mannen eind november 16.437, eind oktober 19.327 (vorig jaar 31.883, resp. 42.900); vrouwen eind november 21.200, eind oktober 22.077 (vo rig ja&r 22.108, resp. 30.371). de arbeidsvrede in gevaar 's-GRAVENHAGE, 2 december 19.53 De algemene politieke beschouwingen in de r >ste Kamer hebben weinig '"hokkends opglcverd. De woordvoerders van de regeringspartijen hebben hun ^ost gedaan om de gevaren, welke in de politieke ontwikkeling van de laatste ^'«ken lagen besloten, te bezweren. Het kabinet had het bij deze gesteltenis van regeringspartijen niet erg moeilijk. De heren Anema (AR), Kolff (CH) en ipman (KVP) stonden zeer positief tegenover het huidige kabinet en waren kercid om het zoveel mogelijk te steunen. Onze fractie, zo verklaarde de KVP- ^'Oordvoerder, hoopt dat het kabinet zijn werk kan en wil voortzetten. Het af kregen daarvan zou niet in 's lands belang zijn. In het algemeen is het ver bouwen van de KVP-fractie t.a.v. het kabinet niet geschokt. De heer In 't Veld (P.v.d.A.) verklaarde namens zijn fractie, dat de P.v.d.A. koreid is regeringsverantwoordelijkheid te dragen, als dit haar mogelijk wordt R«Uiaakt deze te aanvaarden. De KVP en de AR moeten kiezen tussen een kabi net met de P.v.d.A. en een gemeenschappelijk programma of zonder de P.v.d.A. °or de figuur van een zakenkabinet een gedachte, waar de Nieuwe Rotter damse Courant de laatste tijd mee speelt voelde de P.v.d.A.-woordvoerder keel weinig. Hij betwijfelde of de P.v.d.A. een dergelijk kabinet zou accepteren, 'i ieder geval wordt de bij! aan de wortel van de democratie gelegd, als we deze weg opgaan. Als de KVP en de AR de P.v.d.A. in de oppositie willen, dan *al de P.v.d.A. daar vrede mee hebben, maar de heer In 't Veld waarschuwde wei voor, dat een kabinet zonder P.v.d.A. tot verscherping van de tegen 'bilingen in ons volk zal leiden en de arbeidsvrede in gevaar zal brengen. c.H. en A.R. zijde werd er nog eens tj^rukkelijk op gewezen, dat beide par- ^Jep vrij staan tegenover het kabinet. Wij i hisen van deze vrijheid echter geen mis- Aüik te maken, zo voegde de A.R. sena- Vr de heer Ruppert hieraan toe De heer ■,a'ff achtte de binding van het kabinet, til «U, aar de P.v.d.A. nu zoveel drukte 'aakt, zelfs in strijd met ons dualistisch" ^tsbestel. Ae heren Anema en Kolff motiveerden aanhankelijkheidsbetuigingen t.a.v. ^'.kabinet door erop te wijzen, dat er nu Sj^hiaai geen alternatief is in de huidige tie- De heer Kol!f wees er bovendien On' <bt de afstand tussen de socialistische c{jvattjngen t.a.v. de staatstaak en de Z0tlstelijk-historische visie t.a.v. deze niet ot Sroot meer is. Ook om deze reden was Opnies voor te zeggen om het kabinet aan bewind te laten. gang van zaken op de Fakkeldragers- lou en be bekende eisen van mr. Burger overigens wel enige kritiek uit. OVf,6 beer Van Riel (V.V.D.) vond het rleg, dat met de socialistische minis ters was gepleegd over deze eisen, een gevaarlijke zaak. De heer Kropman was van oordeel, dat het stellen van deze eisen elektoraal-technisch gezien te vroeg is ge schied. De regie is niet erg gelukkig ge weest. De K.V.P. is overigens gevleid, dat enkele dezer eisen door de K.V.P. reeds eerder aan de orde zijn gesteld. De K.V.P.- woordvoerder waarschuwde verder tegen een ontwikkeling, waarbij Kamerfracties het regeringsbeleid gaan bepalen. De mi nisters mogen geen filiaalhouders van de Kamerfracties op arbeidscontract worden. De heer In 't Veld bracht tegen de ge uite kritiek in het midden, dat een over leg tussen socialistische ministers en de P.v.d.A.-fractie iets heel normaals is. Hij zag hier helemaal niet iets gevaarlijks in. De heer Kropman toonde zich tegenover de P.v.d.A. opvallend vriendelijk en be gripvol. De V.V.D. kreeg daarentegen enige vegen uit de K.V.P.-pan. De K.V.P.- woordvoerder verweet haar een overtrek ken van de vrijheidsgedachte en een te weinig constructieve oppositie. De V.V.D.-woordvoerder, de heer Van Riel, was overigens vergeleken met prof. Oud in de Tweede Kamer noga] gematigd in zijn kritiek op het kabinet. Hij hield een nogal filosofisch getint betoog, waar bij hij zich en passant een minder vrien delijke opmerking liet ontvallen t.a.v. de V.V.D.-leider prof. Oud. In verband met zijn nogal abstracte uiteenzettingen sprak hij de hoop uit, dat de afgevaardigden niet om het spreekgestoelte zouden drom men met de vraag, wat nu in concreto het V.V.D.-programma is. De beantwoording van die vraag was de taak van prof. Oudl Bij de bespreking van de politieke ver houdingen merkte de heer Van Riel op, dit zelf vorig jaar reeds bepleit zonder dat minister Suurhoff toen bereid was dit dat de V.V.D. thans de meest homogene partij is. Zij is vooral de partij van de middengroepen. De P.v.d.A. is weer een eenzijdige arbeiderspartij geworden. Natuurlijk werd er ook weer het een en ander gezegd over het regeringsbeleid inzake Nieuw-Guinea en Indonesië. De woordvoerders der christelijke fracties zegden wederom hun volle steun toe aan de regeringspolitiek. De heer In 't Veld constateerde, dat de poging, door hem vorig jaar ondernomen, om een gaatje te boren in de muur tussen Nederland en Indonesië is mislukt. Het leek hem uitgesloten, dat een nieuwe po ging wel succes zou hebben. Wel drong hij er op aan, dat Nederland in principe bereid is om met Indonesië te praten, ook over Nieuw-Guinea, zodra de omstandigheden in Indonesië zich ten goede zouden wijzigen. Met de heer Van Riel vroeg de P.v.d.A.- woordvoerder verder om een onderzoek te doen instellen naar het regeringsbeleid t.a.v. Indonesië in de periode van novem ber 1945 tot de souvereiniteitsoverdracht in 1949. Over het bestaansrecht van de Eerste Kamer, dat de laatste tijd weer in het ge ding is, werden ook enige opmerkingen gemaakt. De voorstellen van prof. Oud en prof. Romme vonden bij de senatoren weinig weerklank. De heer Anema vond, dat men nu maar eens moest ophouden met de Eerste Kamer in haar bestaans recht aan te tasten of haar te wijzigen. Dat was nu al zo vaak gebeurd en het was allemaal steeds '(op niets uitgelopen, doordat het onuitvoerbaar was. De laatste tijd is Jnen in de P.v.d.A.- kring niet meer zo enthousiast over het ontwerp inzake een Algemene Kinder bijslagverzekering, dat minister Suurhoff bij de Kamer heeft ingediend. Dit ontwerp stuit n.l op zoveel verzet, ook in kringen, die de P.v.d.A. overigens welgezind zijn, dat zij voor dit ontwerp niet zoveel meer voelt. Het doorzetten van dit ontwerp zou haar weer nieuwe stemmen kosten, die de V.V.D. ten goede zouden komen. Tegen deze achtergrond moet de opmerking ge zien worden, die de heer In 't Veld te dezer zake maakte. Hij vroeg zich nl. af of het maar niet beter was dit ontwerp voorlopig in de politieke ijskast te doen. Dit ontwerp wekt groot verzet in brede kring, daar hierdoor de persoonlijke ver antwoordelijkheid van de ouders wordt ondermijnd. De heer Ruppert <A.R.) sprak er zijn blijdschap over uit, dat ook het N.V.V. thans voorrang wil verlenen aan de weduwen- en wezenregeling boven de al gemene kinderbijslagverzekering. Hij had toe te zeggen. AD INT. De commandant van de brandweer te Chicago houdt nog steeds rekening met de mogelijkheid, dat de brand in de Sint- Maria-school te Chicago het werk is van een pyromaan. Bij deze brand zijn, zoals gemeld, 87 kinderen en drie klooster zusters om het leven gekomen. Op de plek waar de brand uitbrak, zijn gisteren olievlekken op de muur gevon den. Een twaalfjarige jongen, wie was opgedragen vuilnis naar het souterrain te brengen, heeft tegenover de politie ver. klaard het afval niet In brand te hebben gestoken. Zoals gemeld, was er geopperd dat de brand op die manier zou zijn ont- saan. De politie van Chicago zoekt op het ogenblik naar een man van middel bare leeftijd, die kort voordat het, brand alarm werd gegeven, een winkel In de omgeving is binnengerend om op te bel len. Toen hij hoorde, dat er geen telefoon was, liep hij weg roepende „de school staat in brand". Het gebouw was geregeld gecontroleerd ■net het oog op brandgevaar. Het vol deed aan alle eisen. Vele kinderen schij nen echter in de paniek, die was ontstaan, de uitgangen niet tijdig te hebben kun nen bereiken. In de ziekenhuizen van Chicago liggen meer dan 85 kinderen met brandwon- j den en gebroken benen. Sommigen heb-' ben een shock gekregen, toen zij hun klasgenootjes zagen sterven. Plaatselijk wolkenvelden met slechts een verspreid voorkomende bui. Van nacht en morgenochtend op vele plaat sen mist en in het binnenland tempe raturen om het vriespunt. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zwakke wind. Dinsdag heeft een groep gemeente lijke autoriteiten uit Eindhoven een bezoek gebracht aan de 32000 ton metende tanker Caltex Eindhoven" te Pernis. We zien op deze foto, die van de loopbrug over het schip ge maakt werd, kapitein Meinesz met naast hem (met hoed en bril) de locoburgemeester van Eindhoven, dr. F. W. Gijzels. Een Britse Viscount van de Hun ting Clan Air Service, die gisteravond uit monden naar Nairobi in Kenia had moeten vertrekken. is bij een proef vlucht neergestort. Het. toestel kreeg al onmiddellijk moeilijkheden, toen het Lon don Airport voor de routine-proefvlucht verliet. Twaalf minuten later stortte 't neer, vlak bij 'n sanatorium bij Camber- ley in 't Graafschap Surrey Bij z'n val veroorzaakte 't een hevige bosbrand De zes inzittenden, vier bemanningsleden en twee extra mecano's kwamen om het leven. Zeer waarschijnlijk zal de maximum snelheid voor bromfietsen binnen de be bouwde kom per 1 januari 1959 worden gesteld op dertig kilometer per uur. Men mag aannemen dat het ministeriële be sluit daartoe dat reeds in het voor jaar is aangekondigd nog deze maand In het staatsblad zal worden gepubliceerd. De bepaling zal dan de eerste van de maand, volgend op die. in welke de pu- blikatiedatum viel, van kracht worden. Dat betekent dus dat, indien het minis teriële besluit nog deze maand wordt af gekondigd hetgeen in de liin van de algemene verwachting ligt de brom mers binnen de bebouwde kom niet har der zullen mogen rijden dan dertig kilo meter per uur. Buiten de bebouwde kom blijft de maximum snelheid van veertig klometer per uur toegestaan. In de trouwzaal van het gemeentehuis te Sliedrecht is gisteravond, kort voor daar een vergadering zou worden gehou den, een hevige woordenwisseling ont staan tussen de 59-jar!ge wethouder A. Baars en de 36-jarige fotograaf J. R. uit Papendrecht. aan wie onlangs de toegang tot het gemeentehuis was ontzegd. Van woorden kwam het tot een hand gemeen en daarbij heeft de fotograaf plotseling een mes getrokken waarmee hij de wethouder ln het gezicht heeft ver wond. HuLp die op het geroep van de wethouder toesnelde, heeft de aanvaller weten te bedwingen voor hij ernstig let sel kon toebrengen. De man is door de oolitie opgesloten. De wethouder is in een ziekenhuis op- 1 genomen. Boycot-actie Minder succes dan in de Verenigde Sta ten schijnt de actie in Europa te hebben. Zoals bekend, wordt door de havenarbei ders van West-Duitsland, Italië en se dert maandagavond ook van Nederland het boycotparool niet opgevolgd. De over grote meerderheid der Franse havenar beiders is aangesloten bij een communis tisch vakverbond, die buiten het interna tionale verbond van transportarbeiders staat. In Engeland werden vandaag vijf goed kope-vlagschepen geboycot, in België twee en in Canada vijf Evenals in Frank rijk neemt in Zweden slechts een deel der havenarbeiders aan de actie deel. Trouwens ook in Engeland nemen niet al le arbeiders er aan deel: in de haven van Huil weigeren de arbeiders de actie te aanvaarden, hier werd vandaag aan het lossen van twee goedkope-vlagschepen gewerkt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1