Motie over uitblijven van Sportnota ingediend Goedkope vlag Russische muziek het Concertgebouw m DIE ZOMER AAN ZEE" Spoedig nieuw ontwerp rijtijdenbesluit POLEN Ordening in tuinbouw m Voor het eerst door stormvloedkering Familie-blijspel rondom Loudy Nijhoff Chileense karch'naal (92 jaar) overleden D M D Kegering kan ze niet weren Prins Philip in Nederland Haak gleed uit, schipper over boord Een teken van leven van Ludwig Zind Les in Nederlandse taal Geen nieuw standpunt over veertarieven Kard. Acagianian met militaire eer ontvangen Winkels in Kerst- en Nieuwjaarsweek VB VRIJDAG 5 DECEMBER 1958 PAGirsx'i j De pocketboeken "fr 1,1 Nota sed non notum Geen ruzie bij N.T.S. u Als sÜ ^?ften van H.M. Koningin Juliana '«tl, 'V-H. de Prins der Nederlanden heb- dit'jel2oals we reeds in een deel onzer .hijj honden melden) gisteren Prins tar van Engeland en minister C. en vermoeide hotelmagnaat Conrad Nicholson Hilton heeft gisteren een kort bezoek gebracht aan Rotterdam. Woens dag had hij in Amsterdam reeds uitvoerig gesproken over zijn plannen aangaande de bouw van zijn hotels in Amsterdam en Rotterdam, zodat hij nu geen behoefte meer had aan een pers conferentie en zich beperkte tot het afleggen van visites bij de Kamer van Koophandel en het Bouwcentrum. Hij ontmoette er de mensen, die nauw betrokken zijn bij de bouw van zijn hotel aan het Weena, op de plaats waar nu nog. het Doofstommen- instituut staat. Er werden gedachten uitgewisseld en de boven staande tekening werd uitvoerig bekeken. In het midden het (bevlagde) hotel, rechts daarvan op de achtergrond het Groot handelsgebouw en de fontein op het Hofplein. Uiterst links het Holbeinhuis. De Rotterdamse raad zal zich eerst nog in positieve zin moeten uitspreken, voordat de heer Hilton hier zijn plannen kan verwe zenlijken. Hij hoopt echter, dat in beide steden de hotels in 1960 geopend kunnen worden. Arthur Rubinstein, voorname romantiek van een vorige generatie DRAMA IN ROTTERDAM Niet vier doch vijf babies omgebracht? Voortvluchtige stuurde briefkaarten Op Amerikaanse ambassade Aankomst in Manilla Geen halve dag gesloten O X RESTAURANT) ROKIN 14 - AMSTERDAM Volgend jaar televisie-nota met beslissing: wél of géén reclame 's-GRAVENHAGE, 4 december 1958 De begroting van het departement van O. K. en W. werd hedenmiddag, na be- •aadslagingen van vele dagen, tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De middag was besteed aan die afdelingen van dit departement, die onder het toezicht van de staatssecretaris staan. Maar evenmin als de minister, ont kwam ook de staatssecretaris aan een motie. Dat ging over de bekende Sport nota, die hij verleden jaar reeds had toegezegd. Mr. Höppener deelde nu mee, dat de beperkte financiën, de beperkte mogelijkheden, de eigenlijke oorzaak er van waren, dat hij die Sportnota nog niet had kunnen geven. Hij zou dan immers verwachtingen hebben gewekt, die niet te verwezenlijken Waren. Ook nu was dat nog het geval. Een breed opgezet plan is nog niet te realiseren. Toch wordt er intussen aan de nota gewerkt. Men heeft daarvoor echter nodig een volledige inventarisatie, die nu is opgezet. Maar deze enquête kost veel tyd, zodat hij niet kon beloven, dat de nota nog vóór het zomerreces reu kunnen worden ingediend. Dit was de heer Vrolijk (P.v.d.A.) hele maal niet naar de zin. Hij vroeg nu m e«n motie deze nota nog in het lopende rittingsjaar hij de Kamer in te dienen. De staatssecretaris zei deze motie niet te begrijpen. Hij had immers beloofd er "aar te streven nog dit zittingsjaar deze hota in te dienen, maar beloven kon hij het nu eenmaal niet. óók omdat bu af hankelijk was van vele instanties buiten het departement Hij had reeds toegezegd he uiterste spoed te zullen betrachten, maar als hij nu zou toezeggen deze nota te zullen geven vóór het zomerreces, dan zou hij iets beloven wat hij niet zou kun- ?en verantwoorden Hij zou dan of zijn belofte niet kunnen houden, of hij zou Allicht niet een nota moeten komen, die gebaseerd was op onvoldoende gegevens. !n die geest spraken bij de replieken ook reeds de heren Kleisterlee (K.V.P.) en fokkema (A.R.), die met de staatssecre- taris-lijke toezegging van spoed genoegen hamen Over de motie zal maandag a.s. b'j de aanvang van de vergadering worden Bestemd De V.V.D. zal ook wel voor stemmen daar mej. Ten Broecke Hoekstra motie mede ondertekende, maar van heel veel belang is het overigens niet. Moet men de rede van de staatssecre taris karakteriseren, dan k'an men dat het beste doen met het gezegde: nota sed non Jotum De feitelijkheden verdronken een beetje in de overvloed van woorden. ^Vij kunnen er nog uitlichten de televisie ?h de radio. Over de wijze van inning der histerbijdrage was overleg met de P.T.T. Baande Met de bezwaren van de heer A1bering (K.V.P.) bij een gezinsheffing Z?U hij rekening willen houden. De fman uring van de Wereldomroep, niet uit luisterbijdragen, maar direct door de over- !!eid. waarvoor was gepleit, wilde hij ever behandelen bij de Omroepwet. Over deze wet zei hij nu, dat het g€" Wijzigde ontwerp met de memorie van antwoord bij de raad van ministers was Hij zei te geloven, dat hij zijn memorie in de loop van de maand januari bij de Hamer zou kunnen indienen. De regeringsuitzendingen bij de omroep ;°Uden aan de omroepverenigingen kun- Aö worden overgelaten, indien deze een Irfcl van deze onderwerpen zouden willen vernemen, maar dan onder supervisie „au de regering Daar kwam het tenminste b neer. Hij de behandeling van dit wetsontwerp h-,u dan ook de hoogte van de luister- udrage kunnen worden besproken „.De pessimistische berichten over span- S'hscn in de Televisie-Stichting noemde staatssecretaris onjuist. Er is een °rganisatie gaande en dan 2^n er wel /hs moeilijkheden, maar niet om zich aarover ernstige zorgen te maken. „De samenwerking tussen de omroep- r®anisaties vond de staatssecretaris goed. o,, regering zal zich binnenkort berad®n v_.®r het televisie'beleid over lange ter- h'ln dat wil zeggen uitbreiding van de hdtijd, bouw van nieuwe studio's enz. Hierbij kwam ook de reclame in de televisie ter sprake. Dit culmineerde in de door de staatssecretaris uitgesproken hoop in het begin van het volgend jaar met de televisie-nota tc kunnen komen. In die nota zal dan de beslissing wor den meegedeeld over de aard van de televisie, namelijk of reclame-uitzendin gen zullen worden toegestaan of niet. Daarna zou men dan moeten beslissen indien deze zullen worden toegestaan of het reclame in de televisie zal zijn of commerciële televisie. De staatssecretaris zette hierbij uiteen, dat er nu een onderzoek is ingesteld in kunnen worden tegemoet gezien. P&ff A V - i STAATSSECRETARIS HÖPPENER. Straks televisie-Sinterklaas? hetbuitenland. Men is indertijd hoofd zakelijk uitgegaan van het standpunt hoe bij. een eventuele reclame in de televisie het cultureel niveau zou moeten worden gehandhaafd. Toen echter bleek, dat na buurlanden wel de reclame in de televisie bedrijven, die dan ook hier zou worden ontvangen, rees de vraag, of men het bedrijfsleven hier ook deze mogelijkheden zou moeten bieden. Toen werd het dus tevens een economische aangelegenheid. Hierover nu is contact opgenomen met de minister van economische zaken. Als deze besprekingen zijn beëindigd, zou men een beslissing kunnen nemen en deze zal binnen niet al te lange tijd .'^'bister Van Aartsen Is van mening, het sluiten van havens voor onder Pdhope vlag varende schepen slechts 1,het keren van het Panhonlib-euvel zon hp|",en leiden, als het middel over de ge- 6 Wereld zou worden toegepast. Hij lnt misschien de kans op een dergelijke ernationale overeenkomst uiterst ge- moge hierbij voorts bedenken, al- i'riT^de minister, dat een maatregel tot _het jyjqjljL zekere categorieën van schepen slui V Van havens in strijd zou komen met 'Ook door Nederland aanvaarde ver- Van 1923 inzake het internationale ^"regiem Hi1 zegt dit in antwoord op 'aicij n Uit de Tweede Kamer naar aan" hg van jje begroting 1959. minister gelooft niet. dat men kan eh van een tegen elkaar opbieden waa ..srheepvaartnaties hij het verlenen ?«0Scale faciliteiten Het verlenen van mgfaciliteiten aan de scheepvaart jW verband met het belastingregiem aijz0Bhedkope vlaggen Dit geldt in het „d«r voor de Westeuropese maritle- De minister heeft terzake de ?:?en dat ieder land. uitgaande van l'aeh f|acale structuur en op eigen wijze, i«t C «an de belastm-'He concurrentie A te bieden, er >er zonder langs Ci-hA® tevens te pogen in de onderlinge 3llr,uding der maritieme naties een ^Drong te behalen. ■VHd d?elgenomen aan een jacht op grof '0tld aU de koninklijke Apeldoorn. houtvesterijen Dan was er nog de kwestie van de pocketboeken. De minister en de staats secretaris van economische zaken hadden voorlopig de beslissing genomen de krui deniers geen toestemming te verlenen tot het verkopen van deze boeken. Hij zette uiteen, dat een groot percentage van ons volk niet leest en zelfs geen boeken heeft. Nu in de pocketboeken ook vroegere dure uitgaven van geed gehalte verschijnen, is het goed deze aan te moedigen. Daarom overweegt minister Zijlstra het aantal verkoopplaatsen van boeken uit te brei den Dit is nog in overweging, maar voor dat de beslissing is gevallen, hoe men dat zal regelen, zou een verkoop van boeken door kruideniers moeilijkheden kunnen veroorzaken. Staat men dit nu toe, dan kan men het later niet meer terug draaien. Daarom iE de situatie door deze beschikking van economische zaken nu bevroren, om de regering de gelegenheid te geven na te gaan hoe deze zaak moet worden opgelost Dat zal men dus later vernemen. F. S. Gistermiddag is de 22-jarige ongehuwde schippersknecht H. Swartouw geboren te Rotterdam, bij het binnenvaren van de sluis te Roosteren door het uitglijden van een haak overboord van het schip „Johan na" geslagen en verdronken. Het slacht offer werd na twintig minuten door sluis- personeel opgehaald. GISTERMORGEN IS HET BIJ A. VUIJK ZONEN SCHEEPS WERVEN N.V. GEBOUWDE MOTORSCHIP NORTH MAR CHIONESS" op seer vlotte wijze door de sluis van de stormvloed kering in de Hollandse IJssel ge bracht. Het schip is gebouwd in opdracht van een Griekse reder. De foto laat het eerste zeeschip zien, dat door de shiis wordt ge sleept. O Het drama in het gezin van de 36-jarige verwarmingsmonteur G. C. S. uit de De Manstraat te Rotterdam, waar na de ont dekking van moord op een pasgeboren kind op een vliering in het huis nog drie lijkjes van vrpeger geboren babies wer den gevonden, schijnt zich in de loop van de laatste acht jaren te hebben afge speeld. Er is volgens de recherche thans reden om aan te nemen, dat S. reeds omstreeks 1950-1951 een enkele uren oud kind, heeft gedood met medeweten van zijn echt genote. Het lijkje heeft hij daarna ergens in de omgeving van Rotterdam In het water gegooid. Dit zou betekenen, dat er geen vier maar vijf pasgeboren kinderen om het le ven zijn gebracht. Het gezin had reeds zes kinderen. De sinds vordse week spoorloos ver dwenen voormalige Duitse scheikunde leraar Ludwig Zind heeft verscheidene van zijn kennissen te Offenbura brief kaarten gestuurd die in Italië waren ge post Zoals bekend verdween Zind toen zi.in beroep tegen een vonnis van een jaar gevangenisstraf wegens anti-semi- tische uitlatingen, wa* verworpen. Inmiddels heef, de Duitse Bondsrepu bliek Argentinië verzocht, Zind niet toe te laten als hij naar dat land zou gaan. Zijn zoon zou nl. hebben gezegd dat de voortvluchtige via Marseille naar Argen tinië op weg zou zijn. Het kon niet uitbleven dat de sensibil- teit van dirigeren van George Szell moest leiden tot de uitvoering van een program ma met Moessorgsky, Tsjaikowsky en Prokofjew. Romantisch-Russische muziek van de vorige eeuw en van onze tijd. De muziek van alle drie gespeelde com ponisten op he, abonnementsconcert van gisteravond door ilet Concertgebouwor kest. is zowel bij de vroegere toondichters en generatiegenoten Moessorgsky en Tsjaikowsky als bij de latere Prokofjew in zijn scherpere muziek-architectuur, toch van een gevoelige geprikkeldheid. In het voorspel van de opera „Chowanst'jina" ligt voelbaar de spanning, die reeds in het eerste bedrijf uitbarst in de strijd van de conservatieve vorsten Chowanski tegen de vooruitstrevende Tsaar Peter de Grote. Wij mogen dankbaar zijn dat Rims- ky-Korssakow deze compositie van Moes- sorgski heeft willen instrumenteren, an ders zou dit overigens geïnspireerde stuk muziek als een lading gevoels-expressies over ons zijn uitgestort; nu kon ze door Szell gespeeld worden in een subtiel- beheerste muzikaliteit. Maar is ditzelfde niet het geval met Tjaikowski's eerste piano-concert, dat hem op de kerstavond in december 1874 zoveel smart heeft bezorgd, dat hij er vier jaar later nog zijn hart over moest uitstorten in een brief aan zijn grote vriendin mevrouw Von Meck. Zijn vriend Nikolaj Rubinstein, de directeur van het conservatorium te Moskou, waar ook Tsjaikowsky les gaf, zeide het concert een waardeloos prul te vinden. De componist was kapot van deze kritiek, eerst latei- toen Hans von Bülow het had gespeeld en nadat Tsjaikowsky een en ander had gewijzigd, vertolkte ook Rubinstein dit werk. Maar niet alleen hierdoor is deze muziek sensibel te noemen, Tsjaikowsky had dat persoonlijk in zich, zowel door zijn gevoeligheid als zijn zeer pijnlijke problemen. En vragen we ons tenslotte of, waar Prokofjew het van had? Hij heeft de wis selingen in Rusland ondergaan met al de ups and downs, die hem persoonlijk nim mer tot een stabiliteit van creëren heeft kunnen brengen. Zo ook is zijn vijfde symfonie uit 1944 een conglomeraat van late romantiek, van impressionisme, van ironie, schittering, lyriek tragiek en on stuimig musiceren, maar toch in zijn langwijligheid weinig boeiend, zelfs niet eens onderhoudend. Wij kunnen zeggen, dat George Szell de uitvoering van dit werk in enthousiaste zin heeft gedirigeerd en ais zodanig heeft het ons qua orkestspel geboeid. Zo heeft ons he, gehele concert gefacsineerd door de muziek en door de vertolking. Szell heeft het Concertgebouworkest nog ster ker in zijn greep dan op het 3'1- zondag middag-concert- en tesamen met de vi tale 70-jarige pianist Arthur Rubinstein is het concert van gisteravond tot een werkelijk fuoco-finaie in Tsjaikowsky's piano-concert gekomen. Men zeide ons: echt ouderwets. Zo was dit. óók het waar lijk grootse spel van Rubinstein; bijna vreemd voor ons, die gaandeweg verge ten waren hoe voornaam-romantdsch de vorige generatie kon piona-spelen. C.M. Ongeveer 35 stafleden van de Ameri kaanse ambassade in Den Haag zullen op instigatie van hun regering elke morgen, vóór hun dagtaak begint, een cursus in de Nederlandse taal volgen. Deze maatregel is een uitvloeisel van de nieuwe Ameri kaanse regeringspolitiek om de talenken nis der leden van de Amerikaanse buiten landse dienst te verbeteren. Het instituut voor de buitenlandse dienst te Washington is de organisator van het talenplan en wil de kennis der wereldtalen van de Amerikaanse diplomalen opvoe ren „tot ver boven de eerder gerappor teerde vijftig procent der ambtenaren, die een nuttig gebruik ervan kunnen maken"- Met spanning heeft men gewacht op de première van het Engelse blijspel yDle zomer aan zee", omdat Loudi Nijhoff weer eens in een grote rol zou optreden. Door ziekte was de première uitgesteld tot gisteravond, maar toen heeft een overvolle zaal van het Amsterdamse nieuwe De la Mar-theater dan ook met genoegen kunnen kijken naar een v°°r~ stelling van het toneelgezelschap "®n" semble". De regie was weer in handen va„ Jan Retèi. Met „De roof van de gor del" heeft hij onlangs nog duidelijk be wezen. dat hij een goe(i oog heeft voor de ironiserende elementen in een blijspel. „Die zomer aan zee" bevat stellig has" sages waarin men een spot hoort achter de woorden, die worden gesproken door lieden, die eigenlijk zeer Engels zijn. De elementen waaruit de auteur Felicity Douglas zijn blijspel opbouwt, zijn in ons land niet zozeer gemeengoed, waardoor men belangelozer de fabel kan genieten. De exclusiviteit van het „matriarchaat in de adellijke kringen schijnt nu een maal typisch EngeL te zijn. Ofwel: dat een Lady Madeline Hilliard zozeer haar stempel drukt od de familie, is ondenk baar in een land, dat niet tot het Engelse Gemenebest behoort. Hierin ligt een groot gevaar. Het zal van de actrice die dez€ „dankbare" rol moet spelen, veel zelf beheersing vergen om juist niet die ge makkelijke chargering te tonen waardoor zij wel succes heeft, maar geen indruk maakt. De paradox van deze voorstelling is. dat de ..gemakkelijke" rol van Loudi Nijhoff uiterst moeilijk is en dat. een ac trice van minder formaat stellig niet harf kunnen presteren wat zij aan allure en humoristische typering gaf te zien. Wie kennis neemt van de inhoud van het blijspel zal daaruit de conclusie trek ken, dat hier aan de vormgeving alle aandacht moet worden besteed Het tra ditionele uitgangspunt voor de mise en scène is het verhaal rondom een 18e- eeuws huis „De Paragon", dat ergens aan de kust van Wales ligt. De 18-jarige Olwen Rees Pryce (Sonja Brill) is er de eigenaresse van. Zij heeft het van haar vader geërfd op voorwaarde dat ze het in de oorspronkelijke staat zal laten. Om- ontbreken. valt het haar niet moeilijk orn aan die legatieve eis te voldoen. Zij woont, samen met haar moeder (Lies de Wind) ln een paar kleine kamers en zij verhuurt de rest van het huis aan zomergasten. En die komen natuurlijk! De familie Hilliard is door de auteur in dit milieu van tra ditie en armoede gesitueerd. Rijkdom ts het lot van de-ze zomergasten. De con trasten zijn dus volop aanwezig en het spel met de complicaties kan beginnen Het gaat alles om de wil van Lady Hil liard. Zij heeft de picnics, de uitstapjes en de excursies al bijvoorbeeld met be hulp van haar Baedeker georganiseerd. Haar man Bernard (Ferd Sterne-berg), haar zonen Marcus (Ton Kuyl), Giles (A A-bspoel) en Simon (Louis Bongers) en haar schoondochter Sacha (Liane Saal- born) zijn in haar plannen betrokken. Maar deze keer werken de omstandigheden haar tegen. Haar man ontmoet Jones (Jo- han Elsensohn), de postbode en zij maken plannen Haar oudste zoon wil trouwen met Olwen en verder gebeuren nog meer rebelse daden. De Lady heeft het dus moeilijk. Oorspronkelijk heet dit stuk „The Patchwork Quilt" ofwel „De Lappende ken" D- t moet men zo zien: Lady Hilliard rijgt de herinneringen aaneen tot een kleurig geheel Een naar onze mening wat gezochte titel Maar wel wordt daardoor duidelijk gesteld, dat zij in feite de hoofd persoon van het blijspel is. De figuren rondom Loudi Nijhoff heb- fen functioneel de taak volbracht. Het was een ensemble dat door de regie was samengebundeld in een zekere homogeni teit. De opgave om een familieblijspel ten tonele te brengen, ia goed volbracht. Bu. Het ontwerp van het nieuwe rijtijden besluit met daarbij behorende toelichting is vrijwel gereed. Nadat de resultaten van een gedurende de maand november 1958 gehouden proef met Sèn nieuw model werkboekje zullen zijn bestudeerd, zal het ontwerp zo spoedig mogelijk om advies aan de S.E.R. worden gezonden. Het zal van de inhoud van dit advies afhangen wanneer de invoering van het nieuwe rijtijdenbesluit tegemoet zal kun nen worden gezien. Dit deelt minister Van Aartsen mee in zijn antwoord op vragen van de vaste Kamercommissie over de begroting 1959 van Verkeer en Water staat. Reeds nu worden in vele gevallen maat regelen genomen waardoor beroepschauf feurs gelegenheid krijgen, zonder in strijd te komen met het rijtijdenbesluit, in hun vrije tijd een privé-auto te gebruiken. Zulks geschiedt door het geven van ont- dathaag de geldmiddelen tot restauratie heffingen van de voorschriften der daar toe in aanmerking komende artikelen van het rijtijdenbesluit. Aangezien er bij het ontwerpen van het nieuwe rijtijden besluit met dit vraagstuk rekening is ge houden, is er thans geen aanleiding tot het treffen van bijzondere maatregelen. De minister van Verkeer et Waterstaat stelt zich voor, zijn standpunt met betrek king tot het vraagstuk van de veren over de Wcstcr-Schelde eerst te bepalen, na dat hij het door zijn voorgangers toege zegde nader overleg met Ged. Staten van Zeeland zal hebben gevoerd. Dit overleg zou plaats hebben in maart van het vol gend jaar. wanneer een zeker beeld kan worden gevormd omtrent de resultaten van het gewijzigde tarief. Gistermiddag is José Maria kardinaal Caro Rodriguez, aartsbisschop van Santia go de Chili, overleden. De kardinaal, die met rijn 92 jaren het oudste lid van het H. College was, is maar heel kort ziek geweest. Woensdagochtend werd hij niet een gastroenteritis in het ziekenhuis op genomen. Aanvankelijk liet het zich niet zo ernstig aanzien, maar in de loop van de nacht traden door longontsteking com plicaties op. De Chileense kardinaal, die de laatste jaren tamelijk zwak van gezondheid was, heeft in oktober, tegen het aanvankelijk advies van zijn doktoren in, in Vaticaan stad het Conclaaf bijgewoond. De tocht van en naar Italië maakte hij nog per vliegtuig. José Maria Caro Rodriguez werd in 1946 tot kardinaal gecreëerd. Hij bezette toen al zeven jaar de aartsbisschoppelijke zetel van Santiago de Chili. Van 1925 tot 1939 was hij bisschop van La Serena. Het H. College telt op het ogenblik nog slechts 51 leden. Zoals bekend zul len echter op 15 december a.s. 23 nieuwe kardinalen worden gecreëerd. De Pauselijke legaat bij de bisschop penconferentie voor Zuid-Azië en hij de inwijding van dP nieuwe kathedraal van Manilla, kardinaal Agagianian, is in de hoofdstad der Philippijnen aangekomen. Hij werd op het vliegveld door de aarts bisschop mgr. Rufino Santos ontvangen in tegenwoordigheid van talrijke bis schoppen en burgerlijke autoriteiten. De strijdkrachten van lucht- land- en macht brachten hem militaire eer, ter wijl uit negentien kanonnen salvo's wer den afgevuurd. Met zijn gevolg begaf 'de kardinaal zich naar de St.-Augustinuskerk waar een Te Deum werd gezongen. Lang* de wegen die allen met vlaggen waren versierd sloeg een dichte menigte de stoet gade. Zondag trekt door de stra ten een reusachtige Maria-processie. waarin het genadebeeld van de Onbe vlekte Maagd dat in de oorlog gespaard gebleven is, ïvordt rondgedragen en naar de nieuwe kathedraal gebracht. Maandag wijdt de kardinaal de kathe draal in. waarna de eigenlijke conferen tie der bisschoppen een aanvang neemt. Winkeliers, die hun zaken op eerste en tweede kerstdag en od nieuwjaar zullen sluiten, mogen hun personeel, ook op de gebruikelijke vrije halve dag, werk laten verrichten gedurende de kerst- en nieuw jaarsweek. De staatssecretaris van Socia le Zaken heeft het besluit hiertoe geno men op verzoek van het hoofdbedrijfschap detailhandel. Aan het personeel moet voor iedere week, waarin van deze vrijstelling ge bruik wordt gemaakt, ^en vervangende vrije halve dag worden gegeven- Deze zal moeten vallen tussen 5 januari en 1 febru ari 1959 óf op een maandag voor 13.00 uur of op een andere werkdag na 13.00 uur. LU I— ^Met zijn mooie zaaltjes] voor recepties, maaltijden en vergaderingen (Van onze landbouwmedewerker) E PRODUKTIE en de afzet van tuinbouwprodukten zijn in ons land niet vrij. De produktie wordt beheerst door teeltregelingen en de afzet is eveneens gebonden aan voorschriften. De geldende ver ordeningen lopen echter per 31 de cember af. Zij zijn namelijk uitge vaardigd door het voormalige be drijfschap, dat opgevolgd is door het produktschap Groente en Fruit. Het produktschap moet nu de aflo pende regelingen vervangen door eigen verordeningen en dat heeft uiteraard de discussie over de aard en de inhoud van deze regelingen weer actueel gemaakt. Want er lig gen hier strijdpunten tussen verschil lende belanghebbenden. De cohser- venindustrie wil liefst een volledige vrijheid, zowel wat betreft de teelt ais de afzet. En onder de agrarische produkten heerst bepaald ook geen eenstemmigheid over de wijze waar op en de mate waarin, de teelt en de afzet van groente en fruit ge ordend moet zijn. Het produktschap heeft reeds gerui me tijd geleden een afzetverordening ter goedkeuring voorgedragen aan de be trokken ministers. Deze verordening houdt in de publiekrechtelijke veilplicht. Alle groente en fruit moet via de vei ling worden verkocht. Ook wanneer de tuinder op contract teelt voor een con- servenfabriek moeten de veilingrechten worden voldaan. Hierachter zit het streven om te bevorderen, dat ook de conservenindustrie zoveel mogelijk aan de veiling moet kopen. Een begrijpelijk streven, omdat de anonieme concentra tie van vraag en aanbod op de veiling de individuele tuinder beschermt tegen uitbuiting. De duizenden kleine tuinders en fruittelers staan individueel ten op zichte van de conservenindustrie eco nomisch en sociaal zwak. Onaangena me ervaringen bij contractteelt zijn voor hen dan ook niet uitgebleven. Ander zijds zou een algeheel verbod van con tractteelt te ver gaan, omdat de con servenindustrie de mogelijkheid moet hebben zich te verzekeren van een vol doende aanvoer en enigermate zeker heid moet kunnen nastreven inzake de te betalen prijs. E AFZETVERORDENING bied onzes inziens de tuinders en fruittelers een voldoende be scherming en plaatst anderzijds de conservenindustrie niet in een onre delijke positie. Maar zij moet beke ken worden in samenhang met de teeltverordening. Minister Zijlstra heeft zijn fiat op de afzetverordening lang opgehouden, kennelijk omdat hij eerst inzicht wilde hebben in de vraag welke mate van gebondenheid zou resulteren uit de optelsom van afzet, en teeltverordening. De teeltverordening moet nog defi nitief worden vastgesteld door het pro duktschap. Zij is in eerste lezing be handeld en ligt nu ter visie. Maar voor uitlopend op de vaststelling heeft het produktschap een bij meerderheid aangenomen uitvoeringsbesluit vastge steld. volgens welke de contractteeit van bonen en spinazie praktisch vrij wordt. Dat lijkt ons een verstandige geste. Wat toch is het geval? In de tuin bouw van fruitteelt gelden erkennings- eisen. Om erkend te worden als teler moet men voldoen aan bepaalde eisen van vakbekwaamheid. Op zich zelf niets bijzonders getuige bijvoorbeeld de ves tigingseisen in de middenstandssector. Maar daarbij moeten wij we] aante kenen, dat in de agrarische bedrijfstak niet het argument opgaat, dat geldt voor de detailhandel en het ambacht. Niet- vakbekwame bedrijfsgenoten zijn daar een gevaar voor de gezondheid van de bedrijfstak omdat zij de prijzen kunnen bederven en het vertrouwen van de cliënt kunnen ondermijnen. De boer of tuinder echter loopt geen schade en ge brek aan vakbekwaamheid van zijn col lega. Maar er is overigens natuurlijk alles voor te zeggen, dat ook in de agra rische bedrijfstak de vakbekwaamheid zo hoog mogelijk wordt opgevoerd en zo goed mogelijk wordt gewaarborgd. Of daarvoor persé erkenningseisen no dig zijn is echter vers twee. Nu het be drijfsleven deze zelf heeft ingevoerd kan men daarmee evenwel vrede heb ben. VAR BOVENDIEN heeft de te ler een teeltvergunning nodig. Daartegenover staan wij heel wat gereserveerder. In de agrarische wereld bestaat daarover trouwens ook geen eensgezindheid. Het gevaar van verstarring is geenszins denkbeel dig als men eerst per vergunning een areaal toegewezen moet krijgen vóórdat men een bepaald tuinbouw- produkt mag telen. Tot welke uit wassen dit kan leiden leert het be leid van het produktschap voor s'er- teeltgewassen. Men is daar zo zuinig met de uitbreiding van het areaal, dat de vergunningen hoge handels waarde hebben gekregen. Sterker nog; om aan de greep van het pro duktschap te ontkomen, zijn Ne derlandse boementelers bedrijven begonnen vlak over de grens, met name in Duitsland. Daardoor wordt de bloemenaanvoer op de veiling van het Duitse plaatsje Strahlen ziender ogen groter. Gelukkig is het in de tuinbouw tot nu toe niet zo ver gekomen. Maar ook daar zijn er bezwaren. Boeren, die er iets in zien om ook wat bonen en aard beien te telen, zien zich de weg afge sneden. Bepaald ridicuul wordt de si tuatie. wanneer de aanpassing van de produktie aan de marktverhoudingen geschiedt door uitbreiding van de teelt aan de andere zijde van de grens en daaropvolgende invoer in Nederland. Met de bonen is dit al heel duidelijk het geval, hetgeen geconstateerd kan worden in de Belgische enclave bij Baar- le-Nassau. Daarom achten wij het verstandig, dat de meerderheid van het bestuur van het produktschap het mogelijk wil ma ken. dat ook niet erkende tuinders en wel zonder teeltvergunning bonen en spinazie op contract mogen gaan telen. Het overzicht van de situatie blijft ge handhaafd, omdat wel een registratie plicht wordt opgelegd. Wellicht kunnen in de naaste toekomst nog meer pro dukten aan de bonen en spinazie worden toegevoegd. Vooral met het oog op de Euromarkt zal het beleid soepeler moe ten worden, wil de vrije bedrijfsvesti ging binnen de Europese gemeenschap niet ontaarden in een inkrimpende in plaats van een zich uitbreidende con- sergenindustrie in Nederland,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3