St.-Nicolaas bisschop van Mira Vj PUZZFX n 0 NEDERLAND TOCH WEER TER VERRE VISSERIJ 11 Onze dagelijkse kwam iveer W^ÈÈm KNVB-pool had deze week 17 winnaars Belgische tennisploeg tegen Nederland Marokko uitgesloten als lid van de F.I.F.A. Piet Kraak voor twee weken geschorst Leen Jansen behoudt middengewieht titel Bushy is geen manager meer van Schotse ploeg Gesprek tussen directie en personeel KLM duurt nog voort BRUNOTT Philips geeft weer 6 pet interimdividend Belangrijke order voor Twentsche Kabel Twee mannen in Berlijn Bouw van fabrieksschip wenselijk geacht Uniform examen voor rij-instructeurs? Stop van Ternaaien kan in 1961 verdwijnen De nationalisatie dei- Nederlandse bedrij ven VB VRIJDAG 5 DECEMBER 1958 PAGINA 4 bi* ml SPRINTZEGE VOOR CAPTEIN IN BERLIJN Oplossing van gisteren aparte modellen B. M. R. S. Detective-roman door RICO BULTHUIS E E. - 21 De kapiteins bleven bij hun weigering: „Het koren is niet van ons. We mogen er niet over beschikken." Maar Ni- colaas drong aan: „Veel heb ik niet nodig. En ik beloof jullie, de schade zal tot op de laatste aar vergoed worden. Door mijAarzelend gaven de gezagvoerders toe en ze brachten een deel van de lading overboord. De hongers nood was bedwongen. Dan stak er een voorspoedige wind op en de schepen vertrokken weer, bestemming Byzantium. Daar deden de matrozen de verbijsterende ontdekking, dat er niets, geen korrel ontbrak. De lading was onaange roerd? Een wonder? Het nieuws ging als een lopend vuurtje door alle havens aan de Middellandse Zee 22 Drie officieren, Nepotinus, Ursos en Herpyllion, werden door keizer Constantijn naar Phrygië gestuurd om er een opstand te dempen. In de buurt van Myra ontscheepten ze zich en Nicolaas ontving ze hartelijk. Dan horen de gasten, tegelijk met de bisschop, dat er diezelfde dag nog drie in woners van Myra terechtgesteld moeten worden. Haastig rijden ze naar de plaats, waar de doodstraf voltrokken zal worden. En op het nippertje sleuren ze de gevangenen onder de handen van de dood weg. Na dit oponthoud vertrekken de officieren naar Phrygië, om er hun opdracht uit te voeren. 23. Ze slagen volkomen en keren enthousiast door de menig te toegejuicht, in Byzantium terug. Maar hun succes wekt haat en nijd op. Intriges worden gesmeed en de drie soldaten worden in een cel gesmeten, onder beschuldiging van een aanslagpoging op keizer Constantijn. Het is minister Ablavios die het vonnis uitspreekt: de dood. De voorbereidselen worden al getroffen en de toestand lijkt hopeloos. Maar opeens herin nert een der beschuldigden zich de bisschop van Myra. En als bij afspraak vallen ze op hun knieën en smeken God om hen Nicolaas als bemiddelaar te sturen. 24. Diezelfde nacht verschijnt een gestalte aan keizer Con stantijn, en zegt: „Constantijn, sta op en bevrijd de drie offi cieren, die je gevangen houdt, want ze zijn vals beschuldigd." Onthutst stamelt de keizer: „Maar wie ben je dan en hoe kom je in mijn paleis op een dergelijk uur?" Duidelijk komt het antwoord: „Ik ben Nicolaas, de visser en bisschop van Myra in Lycië". Dan verdwijnt de gedaante plotseling en doemt op voor een geschrokken Ablavios. Samen, de koning en zijn minister rennen ze naar de gevangenis en vragen de soldaten „Wie, wie is Nicolaas?" De drie officieren ver tellen wat ze weten en Constantijn raakt overtuigd van hun onschuld. Hij stelt ze in vrijheid en stuurt ze, beladen met geschenken, naar Myra S»PSo De eerste prijs in de K.N.V.B.-pool van j;l. zondag, bedragende ruim 124.000 gul den, valt in 17 stukken uiteen. Zeventien deelnemers behaalden 14 punten. Dat er ditmaal niemand was met 15 punten, ge riefde voorts 290 deelnemers die 13 pun ten behaalden, want zij delen daardoor de tweede prijs van circa 53.000 gulden (dat is 115 gulden per man). Eén deelnemer had zowel een kolom van 14 als van 13 punten. Voor de wedstrijd tussen de interna tionale tennisclubs van België en Neder land, welke zaterdag 6 december te Brus sel wordt gespeeld, is de Belgische I.C.- ploeg als volgt samengesteld: Froment, Jamar, Vallez, Goffard en Moreau. De Nederlandse I.C. komt, naar reeds gemeld, uit met Maris, Van Eysden, Van de Weg en Goris. Een woordvoerder van het secretariaat van de F.I.F.A. heeft bekend gemaakt, dat dit lichaam een circulaire aan alle bonden heeft gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat de Marokkaanse voet balbond als voorlopig lid van de F.I.F.A. is geschrapt. De Marokkaanse bond zou definitief als lid worden aangenomen tij dens het F.I.F.A.-congres in 1960 te Ro me. Marokko is uitgesloten, omdat het de voorschriften van de F.I.F.A. niet heeft gerespecteerd door ontmoetingen toe te staan van Marokkaanse elftallen met ploe gen van Algerijnse spelers, die waren ge schorst door een nationale bond. De Fran se voetbalbond had tegen deze ontmoetin gen herhaaldelijk geprotesteerd. Tijdens internationale wedstrijden in Berlijn heeft Joop Capteih een sprintwed strijd over twaalf series van drie met maximum puntentotaal van 12 gewonnen. Hij won alle vier series, waarin hij uit kwam. Samen met de jeugdige van der Lans nam hij vervolgens deel aan een koppel wedstrijd over 300 ronden. Onze landge noten plaatsten zich vierde achter de Duitsers AltigStaudacher, Wagheneire Verlinden (Belg) en PrechelLaner (Did). Horizontaal: 1. naklank; 4, vlakke ver hoging; 9. haarkrul; 11. familielid; 12. maanstand (afkorting); 14. selenium (afkorting); 15. uitroep; 16. water in Brabant; 17. deel van het lichaam; 19 klaar; 20. deel v. d. bijbel (afk.); 21. zangnoot; 22. op leeftijd; 23. reeds; 24. voorzetsel; 26. nagerecht; 27. jongens naam; 28. lidwoord; 29. onder andere (afk.) 30. vlechtwerk; 21. geogr. aandui ding (afk.) 32. eenh. v. kracht (afk.) 33. landbouwwerktuig; 35. familielid; 36. meisjesnaam; 39. kledingstuk; 41. aard, karakter; 42. rivier in Nederland. Verticaal: 1. voorkomend; 2. laatstle den (afk.) .3. klein plantje; 5. en omge keerd (afk.); 6. vreemde munt (afk); 7. rondhout; 8. stok; 10. man; 13. huis dier; 15. reinigingsplaats; 18. gewicht; 21 venster; 24. elk; 25. verslag; 26. be roep; 28. onverstandig; 29. niet gesloten; 34. plaksel; 36. Engels lidwoord; 37 op dit moment; 38. uitroep; 40. vogel. Horizontaal: 1. r.i.; 3. as; 5. anton; 9. e.k.; 10. derde; 12 au; 13. enter; 16. sterk; 19. la; 20. ra; 21. r.o.; 22. e.a.; 23. ga; 24. on; 25. o.e.; 26. pi; 28. a.c.; 30. ta; 32. kleed; 33. reden; 35. va; 37. eifel; 40. st; 41. vaals; 42. no; 43 la. Verticaal: 1. regel; 2. ik; 3. adder; 4. de; 5 ad; 6. netto; 7. o.a.; 8. nu; 11. r.k.; 14. nagel; 15. ra; 16. sr; 17. rente; 18. ka; 25. o.k.; 26. pekel; 27. id; 28. ar; 29. cello; 31. aneta; 34. of; 35. v.v.; 36. aa; 38. is; 39. en; 40. s.l. (Van onze sportcorrespondent) Piet Kraak, de doelverdediger van de Utrechtse ere-divisieclub Elinkwijk is door zijn vereniging voor twee wedstrijden ge schorst naar aanleiding van zijn optreden teen een suppoost voor de wedstrijd Wil lem II Elinkwijk. Zoals bekend wilde de oud-international zijn naam niet bekend maken en repli ceerde de suppoost met een kaakslag. De straf gaat reeds deze zondag in, zodat Elinkwijk tegen N.A.C. een beroep op de reserve-goalie moet doen. Leen Jansen, houder van twee Neder landse titels, nl. in het middengewicht en in het halfzwaar-|ewicht, mag er regle mentair slechts een op zijn naam hebben. Hij heeft besloten afstand te doen van die in het halfzwaar gewicht zulks in ver band met het feit dat hij volgens sommi gen door foutieve stoten Willie Schagen zou hebben onttroond. Hij is evenwel be reid om, zonder voorkeur voor tijd of plaats, tegen Willie Schagen om deze vacante titel te boksen. Leen Jansen, die zonder moeite het mid dengewicht kan maken, blijft dus kam pioen in deze klasse. Maar hij zal geen enkele halfzwaargewicht uit de weg gaan. Matt Bueby. manager van Manchester United en van het Schotse nationale elf tal heeft ot> dokters-advies deze laatste functie opgegeven. In een mededeling van de Schotse voetbalbond dienaangaande wordt gezegd dat Busby. voor het geval de omstandigheden later veranderen, zich nader over de zaak zal beraden Busby was in het begin van dit jaar tot manager van de Schotse nationale ploeg benoemd, twee weken voor de vliegramp te Miinchen waarbij acht spelers van Manchester United het leven verloren en hijzelf ernstig gewond werd. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft bij de schrifteiykc behandeling van zyn begroting over 1959 medegedeeld gaarne bereid te zijn de vaste commissie uit de Tweede Kamer in een vertrouwe- ïyk overleg nadere informaties te ver strekken over de mutaties in de leiding van KLM. De besprekingen tussen de directie van deze maatschappij cn de diverse perso neelsverenigingen, waarbij ook de vak bonden zijn betrokken, vinden nog steeds voortgang. Hoewel nog geen definitieve resultaten zijn bereikt begint de eind fase te naderen. In de kring van de 19 landen, aangeslo ten bij de Europese burgerluchtvaartcon ferentie, wordt gestreefd naar de tot standkoming van een multilaterale over eenkomst inzake het geregelde internatio. 'nale luchtvervoer in Europa. Van Neder landse zijde zijn daarbij initiatieven ge nomen om tot een oplossing van dit pro bleem te geraken. Over het al of niet toestaan van een door de gemeente Rotterdam aangevraag de verlenging van de startbaan op Zes tienhoven zyn de onderhandelingen nog gaande. Het is de minister nog niet mo gelijk geweest een volledig overzicht te krygen van alle daarmede verbonden vraagstukken en zich terzake een oordeel te vormen. De mogelijkheden tot commercieel luchtverkeer op de luchthaven Zuid-Lim burg (Beek) zijn tot nu toe zo groot ge bleken als indertijd werd verwacht en helaas kan de bewindsman niet aangeven, welke directe mogelijkheden er zijn om tot een bevredigende exploitatie te komen. WINKELCENTRUM BINNENWEG 45 TELEF. 116615 ROTTERDAM Commissarissen en de raad van bestuur van de N. V. Philips' Gloeilampenfabrie ken hebben, gebruik makend van de mo gelijkheid, voorzien in artikel 24 der sta tuten, besloten over het boekjaar 1958 een interim-dividend uit te keren van 6 pet (onv.) op de preferente aandelen en 6 pet (onv.) op de gewone aandelen. De N. V. Gemeenschappeiyk Bezit van Aandelen Philip's Gloeilampenfabrieken zal tot een gelijke uitkering overgaan (eveneens onveranderd). De directie van de N.V. Twentsche Ka- belfabriek te Haaksbergen deelt mede, dat zij dezer dagen een aanzienlijke or der heeft ontvangen van de Indian Rail ways ten bedrage van ca. 1.200.00. Deze order omvat de levering van onge_ veer 160 kilometer signaalkabel ten be hoeve van de elektrificatie van het spoor wegnet in India. De EEN IS KARDINAAL; de ander burgemeester. Beiden staan ze mid den in de strijd tegen het commu nisme en de verdeel- en heerspolitiek van het Kremlin. Alle twee zijn ze jong en mi litant. De een heeft reeds de op één na hoogste waardigheid in de Kerk bereikt, de ander wordt gedoodverfd als de toe komstige kanselier van een al (of niet) verenigd Duitsland. Kardinaal Julius Doepfner is de jong ste kardinaal en kort geleden, naar be kend, door Paus Joannes XXIII tot de ze hoge waardigheid geroepen. Toen hij bisschop van Wiirzburg werd, was hij 35 on de jongste bisschop van Europa. Hij is nog steeds de jongste bisschop van Duitsland. Als bisschop van Berlijn behoort hij tot hen, die een belangrijke rol zullen spelen in de op handen zijnde gebeurtenissen. schip risico's inhoudt, meent de commis sie, dat overheidssteun hierby niet kan worden gemist. Over het type schip, dat in aanmerking zou komen om gebouwd te worden, heeft de commissie nog geen vaststaande me ning. Blijkens enkele calculatieoverzich ten variëren de totale koeten van ruim 3 tot 6 miljoen gulden. De commissie heeft gekomen dat de bouw van een zogenaamd eefl rapport °ver dit onderwerp uitge- vangfabrieksschip voor ons land zeer bracht op verzoek van DirecteUr der Vis- (Van onze Haagse redactie) Een commissie uit het bestuur van het Produktschap voor Vis is tot de conclusie wenselqk is. Zij raamt de opnamecapaci teit voor ons land op ongeveer 1,200.000 kg filets per jaar, die dan op zee kunnen worden ingevroren. Aangezien het in de vaart brengen van een dergelijk kostbaar Tydens enige besprekingen met de commissie van overleg van de belang- rqkste ryschoolorganisaties is van de zijde van het departement aangedrongen op het instellen van een uniform examen voor rij-instructeurs en het afgeven vaa een uniform-diploma aan degenen die voor dit examen slagen. Op deze exa mens zou eventueel van overheidswege mede toezicht kunnen worden geoefend, byv. door benoeming van een ryksgede- iegeerde. Het publiek zal in bedoeld di ploma een waarborg kunnen zien voor een goede rij-opleiding. Een dergelijke regeling zal zowel voor de rijscholen als voor het publiek nog aan aantrekkelijkheid kunnen winnen,, indien aan de op bovenomschreven wijze gediplomeerde rij-instructeurs het recht wordt verleend, de examens van de door de desbetreffende rijschool opgelegde kandidaten, zowel wat het theoretische als wat het praktische gedeelte betreft, bij te wonen, indien althans de kandidaat daarmede^ instemt. Tegen dit denkbeeld bestaat hij de commissie van toezicht op het centraal bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen geen bezwaar. De minister van Verkeer en Water staat heeft goede hoop, dat verwezenlij king van deze denkbeelden in belang rijke mate tot verhoging van het niveau van het rij-onderrdcht zal kunnen bijdra gen. De werken welke ten behoeve van de opheffing van de Stop van Ternaaien moe ten worden ondernomen, zullen naar ver wachting in 961 kunnen worden voltooid. Aldus deelt de minister van Verkeer en Waterstaat mede in zyn antwoord op vragen van de Kamercommissie naar aan leiding van de begroting over 1959 van zijn departement. Het is technisch noch budegettalr mo gelijk dp omvangrijke werken van de ver drievoudiging van de sluizen in het Ju- lianakanaa! waarmee vele tientallen miljoenen guldens gemoeid zullen zijn eveneens ln genoemd jaar gereed te doen zijn Aangenomen dat voldoende middelen ter beschikking zullen komen. zal ernaar worden gestreefd deze werken eind 1963 te voltooien. Nederlandse zakenkringen in Djakarta verklaarden vandaag, dat het aannemen van de wet tot nationalisatie van de Ne derlandse bedrijven slechts een bevesti ging opleverde van hun pessimisme Het is hun echter niet geheel duidelijk, wat minister Soeprajogi bedoelde met zijn ver klaring. dat de wet zal worden uitgevoerd binnen zes maanden na de afkondiging Men meent, dat het zijn bedoeling was te zeggen, dat binnen zes maanden zal worden bekendgemaakt welke onderne mingen worden genationaliseerd en tot staatsbezit zullen worden verklaard en welke niet. Enkele dagbladen in Djakarta voorspel den vandaag, dat alle 248 overgenomen bedrijven zullen worden genationaliseerd Bij de parlementsbehandeling werd een amendement van de Masjoemi om alleen de vitale Nederlandse bedrijven te natio naliseren. met 136 tegen 37 stemmen ver worpen. Voorstemmers waren alleen de leden van de Masjoemi en Katholieke Partij. serij en van 't ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Het vangfabriékschip is bedoeld voor de verre visgronden. Dit betreft dus de wa teren rond IJsland en verder westwaarts tot Groenland en New-Foundland. Zelfs de Pacific zal met dit schip kunnen wor den bevaren. De vissoorten, die in aan merking komen voor verwerking tot filets en die op genoemde visgronden voorko men zijn b.v. kabeljauw, de nu nag voor namelijk in Duitsland verkochte rood- baars en de in Noorwegen zeer geliefde leng, een vissoort van een zeer bijzondere kwaliteit. Zou men tot de bouw van het schip overgaan, dan zou hiermede een belang rijke bijdrage worden geleverd in de con currentie met Noorwegen,' dat de voor naamste exporteur naar ons land is van diepgevroren filets. Momenteel telt ons land ongeveer 7000 containers, waarvoor bijna ruim anderhalf miljoen kilo file's wordt ingevoerd. Men gaat er vanuit, dat op een totale opbrengst van het schip van 2 miljoen kg per jaar slechts een kwantum van 1 2 miljoen in ons land kan worden afgezet Voor het resterende deel zal dus afzet in het buitenland gezocht moeten worden Het nieuwe schip is bedoeld voor rei zen van zestig tot tachtig dagen. Dat ons land achter is met het vissen op de verre visgronden bewijzen de cij fers van het aantal vangfabrieksschepen dat bij andere landen in gebruik is. Enge land heeft één schip in de vaart en één in aanbouw, Polen vier in aanbouw Duitsland heeft er twee in de vaart en Ruslënd maar liefst zes en twintig, waar bij er waarschijnlijk nog zeventig bij zullen komen. Hij behoort tot de figuren, op wie de be volking zowel van West als Oost-Berlün haar hoop gesteld heeft. Het bericht, dat bisschop Doepfner van Berlijn tot kar dinaal was verheven, werd er door katho lieken en niet-katholiekem met grote in stemming begroet. Hij is een flinke, stevig gebouwde ver schijning, bij wie zijn vastbesloten mond en vierkante kin opvallen: iemand, die weet, wat hij wil. Toen hij tot bisschop van Berlijn werd benoemd, was hij slechts enkele malen en heel kort in die verdeelde stad geweest. Maar hij ken de er een der grootste problemen van: de vluchtelingenkwestie. In Wiirzburg trok hij zich in het bijzonder het lot van de jeugdige vluchtelingen aan. Onder de ar beiders was hij er populair. Bisschop Doepfner verkondigde het woord Gods in vluchtelingenkampen en kolenmijnen, steeds de volkstaal sprekend. Hij toonde zich niet bang, in zijn preken sporttermefl te gebruiken. Door zijn nauw contact met de massa begreep hij spoedig de waarde van een eigen pers, weshalve hij i.n Wiirzburg een katholiek dagblad stichtte. ALS BISSCHOP VAN BERLIJN ontke tende hij een felle actie tegen de communistische methoden, om het katholieke vormsel te vervangen met een soort opdracht. Tegen de steeds per- fider wordende acties van het Oost- Duitse regiem tegen kerk en godsdienst nam hij op energieke wijze stelling. Zijn .populariteit kwam wei duidelijk uit op de algemene Duitse katholiekendag, die deze zomer in Berlijn gehouden is. 150.000 katholieken uit heel Duitsland kwamen er bijeen, om naar zijn bezielend woord luisteren. „We blijven bij elkaar", zo luidde ziin f'otwoord. Thans kardinaal. js hij een der twee mannen in Berlijn, die daar staan als rotsen in de branding. DE ANDER IS BURGEMEESTER Wü" ly Brandt, een socialist, die door zijn partijgenoten gelaakt wordt als een politicus, met te veel rechtse ideeën. HÜ is de nog jeugdige burgervader (45) van 2.200.000 West-Berlijners, eveneens een militante persoonlijkheid. Iemand tevens met een avontuurlijk leven achter zich. Als zeventienjarige werd hij in Liibeck. zi.in geboorteplaats, lid van de socialisti sche partij en vocht er toen in de stra ten tegen de nazi's. In 1933 werd de grond hem te warm on der de voeten en hij vluchtte naar Noor wegen. waar hij familie had. Daar noem de hij zich Willy Brandt (zijn ware naam is Herbert Frahm), wist er valse Noorse papieren te krijgen en keerde als Noors student naar Duitsland terug. Een tijd lang werkte hij in de ondergrondse ver zetsbeweging. maar keerde weer naar Noorwegen terug, waar hij aan de uni versiteit van Oslo studeerde. Hierna werd hij correspondent van Noorse bladen, om de burgeroorlog in Spanje te verslaan- Toen de Duitsers in 1940 Noorwegen bin nenvielen, verschaften vrienden hem hl.1 was inmiddels Noors burger geworden een uniform. Willy Brandt werd gevan gen genomen, maar de Duitsers ontdek ten zijn ware identiteit niet. Hij werd vrij gelaten en ontsnapte naar Zweden, waar hij tot aan het einde van de oorlog anti nazistische propaganda voerde. Als cor respondent kwam hij naar Nürnberg. om er de grote processen te verslaan. Vervol gens werd hij persattaché aan de Noorse legatie te Berlijn, Daar besloot hij, weder Duitser te worden. Hij werd lid van de Bondsdag, president van het Beriijnse ge meentebestuur en verleden iaar kwam zijn benoeming tot burgervader. Hij zal spoedig, meer dan ooit, kunnen tonen, wat hij waard is. p>- radio en Televisie Uitzending vanuit En?. Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. VRIJDAG 22.00 u<ur: Martin Blocks. 22.30 uur: The Jack Smith Show. 23.00 uur: Verzoekplaten. 00.30 uur: Sluiting. ZATERDAG 6 DECEMBER HILVERSUM I 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7 30 V d. kind. 7.40 Gramm. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 8.50 V. d. hutsvr. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gramm. 10.30 Ben 1e zestig? 11.00 V. d. zieken 12.00 Middagkiok-noodklok 12.03 Promenade ork en soliste (12.30-12.33 land en tuinb. meded) 12.50 Act. 13.00 Nws 13.15 Zon newijzer 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. jeugd 14.10 Mannenkoor 14.45 Kron. v letteren en kunsten 15.20 Amateursprogr. 15.40 Boekbespr. 15.50 Gregoriaanse zang. 15.20 Matrozenkoor 17.00 Engelse les 17.20 V. d. ieugd 18.20 Journalistiek weekoverz. 18.30 Lichte muz 18.45 Vragenbeantw 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Caus. 19.35 Brabants ork. en sol. 20.30 Schets 20.35 Gevar. progr. 21.55 Pol. caus. 22.05 Lichte muz. 22.35 Wij luiden de zondag in Aansluitend avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.22—24.00 Planokwart. HILVERSUM II 298 m. 7.00 VARA 10.00 VP RO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gramm. 8.00 Nws. 8.18 Gramm. 8.50 V d. vrouw. 9,00 Gym. v. d. vrouw 9.10 Gramm. 10.00 Caus 10.05 Morgen wijding 10.20 V. d. vrouw 10.50 Artiesten-café 11.20 Buitenl. weekoverz 11.35 Hoornkwartet 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded 12.33 Hawaiian muz. 13.00 Nws 13.15 Lichte muz. 13.40 Sportnws. 14.05 V. d ieugd 14 40 Lichte muz. 15.05 Caus. 15.20 Radiophilharm ork. en solist 16.20 Boekenwijsheid 16.4C Kin derkoor 17.00 Per expresse 17.30 Act 18.00 Nws en comm. 18.20 Jazzmuz. 18.35 Muziek-kiosk. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Caus 19.45 Caus. 19.50 Caus 20.00 Nws. 20.05 Thuis oest 20.13 Gevar. progr. 21.30 Soc. comm. 21.45 Hits aan de spits 22.00 Dansmuz. 22.35 Opspo ring verzocht 23.15 Nws. 23.30—24.00 Gramm. Engeland, BBC Home service, 330 m. 12.00 Hoorspel. 1230 Ooggetuigeverslagen. IJ 00 Crtcket-overz. 13.10 Ork.conc. 33.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.14 Gevar. progr. 14.40 Gramm. 15.10 Hoorspelen. 16.10 Ork.conc. 1730 Uitwisse ling progr. tussen twee .teden. 18 00 V. d. kind 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Sport. 19.43 Gevar. muz. 20.15 Pari. overz 20.30 Inter views 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoorspelen. 23.45 litanie. 24.00 Nws. 0.06—O-36 Grammofoon. Engeland, BBC Light progr. 1500 en 247 m. 11.00 Gevar. progr. (Om 11.30 en 12.30 Nw»)- 13.00 Wedstrijd tussen scholen. 13.30 Nws e*1; Spotlight. 13.45 Sportparade. 14.10 Gramm. 14 45 Filmprogr. 15.10 Amus.muz. 15.40 «Pianospel. 16.00 Klankb. 16.15 Voetbalrep. 17.15 Ork.muz- 18.00 Sportrep. 19.00 Gitaarclub. 19.30 Jazz. 20 00 Journ. 20.25 VoetbaJuitsl. 20.30 Ork.conc. 2100 Gevar. progr. (Om 21.30 en 22.30 Nws). 23.0° Dansmuz. 23.30 Nws. 23.40 Dansmuz (verv-U 24.00 Gramm. (Om 0.30 Nws). 0.55—1.00 NWs. NDR/WDR, 300 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Hammond orgelspel. 13.30 Jazz. 14.00 Gramm. 15.30 Koor zang. 16.30 Lichte muz. 17.30 Duitse >chlagcrs. 19.00 Nws. 19.30 Sinterklaasliedjes. 20.00 Ge^ar* progr. 21.45 Nws. 22.10 Ork.conc. 22.40 Gevar- muz. 24.00 Nws. 0.05 Dansmuz. 1.00 Jazzm^' 2.155.30 Gevar. muziek. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.00—24.00 Ana lyse spectrale de l'Occident. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gramm. 12.30 Weerber. 12.35 Gesproker» aperitief. 12.45 Gramm. 13.00 Nws. 13.11 Radio- Almanak. 14.30 Radiojourn. 15.00 Accordeon-* recital. 15.15 Gramm. 15.45 Accord eonrecltaj (verv.). 16.00 Gramm. 16.45 Engelse les. H-°° Nws. 1710 Dagklapper en lit. kal 17.20 Liturg- gezangen. 17.30 Gramm. 18.00 Orgelconc 18™ V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gramm. 20.00 Ork* conc. 21.00 Gramm. 21.15 Amus.ork. 22.00 N^s- 22.15 Verz.progr. 23.00 Nws. 23.05t-24.00 Grarnfl1* 484 m. 12.15 en 12.54 Gramm. 13.00 Nws. 13.10 Chan sons. 16.00 Disco-club. 17.00 Nws. 17.10 Gramnj' 17.20 Bel Canto. 18.40 Gramm. 19.30 Nws. 20.0° Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Jazz. 22.55 23.00 Gevar. muz. 23.55 Nws. TELEVISIE NCRV: 17.00—17.30 V. d. kind. NTS: 20.08 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Vraag- eJJ antwoordspel 21.10 Tussenspel 21.20 Avonturen van Dorus. DUITS progr: 16.15 Debutantenprogr. 1 18.00 Kookpraatje 18.00-18.30 Prot. kerkd. 19"u -19.30 Hier und Heute 20.00 Journ. 20 15 QU*Z" progr. Daarna Het woord voor de zondag FRANS-BELG progr: 17.00—17.30 Rep. 19% La pensee et les hommes 19.30 TV-feuill. 2°;% Nws. 20.30 Variété 21.35 Cabaret 22.15 Act. eIJ wereldnws. -0 VLAAMS-progr: 17.00—18.00 V. d. jeugd 19*% Religieus progr. 19.30 Nws. 19.45 V. d. leU^i 21.0 Feuill. 21.25 Gevar. progr. (overname v. NTS) 22.20 Sportrep 22.45 De week i nbeeld. 39). Wilt u grootvader spreken? Is dat meneer Rogge? Bent u van de Turfmarkt? Nee. ik kwam eens praten over.... Hij zweeg en glimlachte. Het vrouwtje draaide zich om en riep: —Grootvader, daar is een meneer. In plaats van een antwoord klonk er een vreemd geschuifel. Op zijn pantoffels naderde Kees Rogge. Hij was op de grens van de onsterfelijkheid, die vele stokoude mensen jongre doet schijnen dan ze in werkelijkheid zijn. Hij gluurde over zijn magere bril en boog zich een beetje voor over. Moet u mij hebben, meneer? Als het even kan? Komt u dan maar binnen. U bent ze ker van de Turfmarkt? Piquet ging in een fluwelen stoeltj zitten, naast de kachel en tegenover d oude koetsier. Hij zette zijn aktentas op de grond en zei U woont hier rustig. Kees beaamde dat en nam zijn pijp uit een asbak. Het was een juweel van een pijp; meerschuim met een amber kleurige brede steel. De oude man scheen te zijn vergeten, dat een gesprek een nietszeggende inleiding kan hebben Deze inleiding was eenvoudig zijn gesprek. Ja, hij woonde hier rustig en goed. Anne ke zorgde zo dagelijks voor zijn ditje en datje en met Teulings van de overkant speelde het dagelijks domino en halma. In een café op de hoek speelde hij wel kaart, want dat zagen ze niet graag in het hofje. Maar het eten was best. Mijn eten. riep Anneke, die in het kleine keukentje was gekropen en daar koffie maalde. Ja kind jouw eten. Maar het bestuur geeft ons altijd voorraad. Heeft u dan geen pensioen uit uw betrekking? In de keuken begon Anneke te lachen Ja. zei Kees Rogge dat geloof ik wel De notaris zegt, dat ik me niet bezorgd moet maken. Notaris van Oss? Jawel, meneer, notaris van Oss, Die zegt, dat ik me vooral nooit bezorgd moet maken. Maar alles wat ik heb komt aan het hofje en als u van de Turfmarkt kwam dan waren we al uitgepraat. Ik kwam eens praten over vroeger zei Piquet. Over de familie Cattenborgh Zooooo? kent u nog familie Jawel, Heeft u daar lang gediend? Tot onder menneer Everhart. In vij entwintig ben ik weggegaan Het waren beste mensen. Vreselijk best, riep Anneke. Ja meneer, meneer Barend was mak keiijker dan meneer Otto. Meneer Hen drik herinner ik me ook nog. Een echte edelman. Die had nog goede paaarden en omdat ik toen vaak hoestte, heeft me vrouw een klein huisje voor me laten zet ten achter in de tuin. Dat ia dan zeker nu het tuinmans huisje? Meent u het huisje van Tobias? Nee, dat huisje van mij stond achter de schuur in de struiken. Zo'n klein wachtdingetje met een deur en een paar stoelen, een potkacheltje.ja. het zal er nog wel staan Vlak daarachter had je een kleine poort. O juist, de groene tuinpoort. Nee. je ziet het nauwelijks. Er staan bomen voor. Ik kwam er altijd door om bij de paarden te kunnen komen als het vroor. Dan dekte ik ze toe. En als er gasten waren, dat zat ik te lezen in dat huisje bij een olielamp. Het was er zeker altijd druk, me neer Rogge? Gaat nog al. Meneer Hendrik had veel gasten. Hij was erg jong en zijn zuster hield van uitgaan Dat was Johanna. Ja meneer. Een beetje een trotse vrouw maar. Anneke stak haar hoofd om de hoek van de deur en riep; Zeg maar gerust dat het een kreng was. Dat zeg ik niet. Ik heb haar nauwelijks gekend. Na de dood van Hendrik was ze eigenlijk de baas. Meneer Otto was nog een kind, terwijl mevr. Berendina de weduwe van meneer Hendrik, had niets te vertel len. Waren er geen andere huisgenoten? Nee. Freule Johanna is later naar Engeland gegaan voor haar studie. Nog later is ze teruggekomen. Toen was ze een jaar lang regente van een kinderte huis. Daarna is ze gestorven. Nog later is er een nichtje gekomen van een oom van meneer Hendrik. Dat was een mooi meis je. Ze is verloofd geraakt met de jonge meneer Otto. Hij begon te lachen. Hij lachte smakelijk om herinneringen, en stopte zijn pijp. Krijgen we koffie Anneke? Anneke kwam binnen. Ze lachte ook en zei: De wereld is nog niets veranderd. Maar een tuinman zou zich tegenwoordig niet meer zo laten afschepen door een freule. Is ze toen niet doodgegaan grootvader? Ja, dat geloof ik wel. Het ware wisten we er niet van. Maar die malle Tobias was helemaal overstuur. Hij was nogal verliefd op die Freule. Maar ze ging dood en meneer Otto ook. Me neer Barend was toen nog maar een kind Zijn moeder was weggelopen en we zaten zonder meester. Een gekke tijd was dat. Hij knikkebolde en leunde vermoeid in zijn grote stoel. Zijn kleindochter ver volgde met zachte stem dat het bij de Cattenborghen altijd een onzeker bestaan was geweest De familie was heel eigen aardig. Otto had zijn achternichtje laten begraven in zijn eigen tuin. Haar vader schrok weer wakker. Ze wilde niet in het familiegraf. z® hij. De oude Cremer, de vader van O"0 vrouw, heeft ons toen uitbetaald. Juist. En in negentien elf. wat 6e* beurde er toen? Och meneer, dat was erg. Anneke vroeg: t Waar komt u eigenlijk voor? Kon1 u heus niet van de Turfmarkt? m Nee, nee, tk bestudeer destambo0 en Dat was heel erg, ging de oude k°e'* sier verder We aten vis en die vis wa bedorven. Anneke ging naar de keuken om de kot' fie te halen. Ze riep. terwijl ze de mer uitging, dat het personeel sterke magen had dan de heren van het hu Kees Rogge lachte een beetje. Nou. ja, we aten natuurlijk de jes op. We hebben er niets van overs houden. En de dames ook niet, vond Ann ke. t Nee. maar misschien hadden die be. van die vis gegeten. Maar het was maal erg treurig. Vijf doden in één w Mevrouw Eva is naar een inrichting bracht en de vrouw van meneer ®a^deii die een kind verwachtte ie naar LoniJa gegaan. En de zaken. is naar ;elde meneer Rodenhoven re* van Piquet bukte zich en nam zijn tas fa„ de grond. Hij haalde het boekje met miliefoto's te voorschijn en legde net tafel. (Wordt verv ■olf.d'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4