Dagblad voor Schiedam en omstreken Duitse coaster zonk tot aan stuurhut in de Waal Betonivagen reed groep mensen in op Stembus-zenuwen verstoren eensgezinde sfeer de VN-debat over Cyprus als nachtkaars uit Juno II op weg naar de maan Vier trappen werkten feilloos Schedels en beenderen Nachtvorst en zon r Na aanvaring met sleepboot Berdien Opvarenden gered door rivierpolitie Potlood-parade in Oslo Arts moest hulp met dood bekopen Assemblee binnen 10 minuten klaar #jT Geslaagde lancering Cape Canaveral 40.000 km. per uur Juno II gaat niet snel genoeg Nieuw wapen „Lompenmil j ardaii wordt uitgewezen ZATERDAG 6 DECEMBER 1958 AMERIKA STUURDE WEER EEN RAKET NAAR DE MAAN Nieuwe leider thuis Voorlopig geen hoter- uitvoer naar Duitsland Westen ziet „een aantal mogelijkheden" Acht dagen hartstochtelijke discussie, maar Lugubere surprise in Valkenburgse kelder Drijvende mijn oorzaak Groningse ontploffing Hü was met' zijn zoon omstreeks negen uur uit zijn auto gestapt om hulp te bic den aan de 36-jarige ir. W. Baer, een ec- ployé van de Draka, die met zijn perso nenauto, komende uit de riehting Amster dam-Oost, over de kop was geslagen en in de berm van de weg terecht gekomen. De man liep slechts enkele ontvellingen aan het gezicht op. Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Héél Berlijn vrije stad Verkiezing-kritiek Spannend ogenblik Signalen Uit tie koers? HET WEER VOOR MORGEN VANNACHT LICHTE VORST Resten van historische slag nieuwe amsc courant Dr. Adenauer overlegt met liet Ie ijg fon melende Duitse kustvaar- er „Alex" uit Ems is gistermiddag na ?etl aanvaring met de Nederlandse slcep- .Berdien" in de Waal gezonken, jw aanvaring ontstond even ten zuiden -i1" Nijmegen, ter hoogte van de NIMA, ,lcht bij een plaats waar elektriciteits- abels in de Waalbodem liggen. s „Alex" wilde de „Berdien" die vijl ^"nepen sleepte, passeren. De sleepboot- aPitein zag echter dat er te weinig ruim- j zou zijn tussen de kustvaarder en de stste twee vaartuigen van zijn sleep en j °oeerde de situatie door een manoeuvre te redden. Dit gelukte niet en de P^pboot boorde zich in de romp van de ^Afcx", die onmiddellijk zoveel water bin- ^Oikreeg, dat hij tot de stuurhut zonk. opvarenden, de Duitse cigenaar- (r"'pper Schwartz, zün-,niet)t cn drie ma- ^?'*en, zochten hierin een veilig hcenkn- totdat-de gealarmeerde rivierpolitie (Advertentie) hen ophaalde. Zij zijn in hotel „Rondeel" in Nijmegen onder dak gebracht. Het Duitse schip was op weg naar een van de Nederlandse havens met een la ding potas. Het is in de loop van de middag gelukt het tussen twee kribben te slepen, waardoor er geen gebaar werd opgeleverd voor het scheepvaartverkeer. Vandaag zou de bergingsmaatschappij Van den Tak trachten de „Alex" te bergen. Studenten van de Kunst-academie in Oslo hebben een optocht gehouden om de aandacht van hei publiek op hun jaarlijkse verkoop-expositie te vestigen. De studenten wilden nu duidelijk maken, dat zij geld nodig hadden om nieuwe potloden te kopen. De bejaarde medicus W. R. van Haga uit de Meeuwenlaan in Amsterdam-Noord heeft vanochtend zijn hulpverlening aan een licht gewond slachtoffer van een ge slipte personenauto op de gladde Zuidcr- zceweg nabij de Schellingerwouderbrug in Amsterdam met de dood moeten bekopen. Juist op het moment dat de drie heren Deze foto uk Khartoem toont luit.-generaal Ibrahim Abboed, hel nieuwe staatshoofd in de Soedan en leider van de kortgeleden uitge voerde en zonder bloedvergieten verlopen staatsgreep in dat land. IIij heeft hier zijn jongste zoontje op het middentalud van de weg nog even stonden te praten over het wegslepen van de auto, slipte op het gladde weggedeelte ter plaatse een van de brug komende zware betonmengwagen, reed recht op het groepje waarbij zich ook een motorrij der had gevoegd in en kwam met een zware klap op zijn zijkant terecht op het linker weggedeelte. De gevolgen waren ontstellend. De arts Van Haga moet op slag dood zijn geweest; ziin circa 35-jarige zoon, eveneens medicus, werd ernstig gewond, evenals de chauf feur van de betonwagen, die uit de cabine werd geslingerd. Ir. Baer en de motor rijder ontkwamen aan de catastrofe. De slachtoffers zijn terstond overgebracht naar het Wilhelminagasthuis. Westberliinse stadsbestuur Bondskausé|ier Adenauer van West-Duitsland lieeft gisteren tezamen met zijn minister van buitenlandse zaken, Von Brentano. een builengetvóije vergadering van de Westberlijnse Senaat bijgewoond. Tijdens die bijeen komst beeft de bondskanselier burgemeester Willv Brandt bedankl voor de vastbeslotenheid die de Senaat en de bevolking hebben getoond na de bekendmaking van Kroesjtsjefs voorstel om van West-Berlijn een vrije stad met een neu tralestatus te maken. Adenauer herhaalde het standpunt van zijn regering, datjelke aanslag op de vrijheid van de Westberlijners zonder meer zal worden afgewezen, aldus een officieel communiqué. Dit jaar is de boterinvoer in West- Duitsland, waarop door de Westduise werkgemeenschap van verbruikers-bonden en de groothandel in boter was aange drongen, niet meer te verwachten. Zo meldt de Frankfurter AHgemeine Zeitung. Na een diepgaand onderzoek van de marktsituatie heeft de Westduitse minis ter voor de voedselvoorziening besloten voorlopig geen boterinvoer toe te laten. Minister Von Brentano bracht verslag uit over de besprekingen die tot op he den door de bondsregering met de Weste lijke Grotp Drie zijn gevoerd en waarbij is gebleken dat Engeland, Frankrijk en Amerika zich vastbesloten houden aan de akkoorden waarin hun rechten en plich ten ten aanzien van Berlijn zijn neerge legd en waarvan de vrijheid en veilig heid van West-Berlijn afhangen. Het communiqué vermeldt voorts, dat de volgende week in Bonn besprekingen over financiële en economische steun voor West-Berlijn zullen worden gevoerd. Daaraan zullen o.a. de bondsminister van economische zaken Erhard. en de minis ter van financiën. Etzel. deelnemen. Een woordvoerder van het Westber lijnse stadsbestuur heeft medegedeeld, dat burgemeester Brandt er in het bijzijn van dr. Adenauer de nadruk op heeft gelegd, dat de industrie voorzichtiger is geworden met bet plaatsen V3n orders in West-Berlijn. speciaal wanneer het goe deren met een langere leveringstermijn betrof. West-Duitsland moet thans zowel met daden, als met woorden tonen, dat he» bereid de Westberlijnse economie onder dp huidig^ omstandigheden te steunen", aldus Brandt De federatie der Westduitse Industrie heeft gisteren in Keulen verklaard, dat zij Berlijn economische hulp zal verle nen. Op 19 december zullen toonaange vende industriëlen met burgemeester Brandt te Altena in Westfalen bijeen komen om na te gaan hoe de West- l i duitse industrie Berlijn doelmatig kan helpen. In een vraaggesprek met dc onafhan kelijke, in Miinchcn verschijnende „Siid- j deutsche Zeitung" heeft burgemeester j Brandt van West-Berlijn verklaard, dat j als Oost-Duitsland Oost-Berlijn inliift. dit wellicht mogelijk zal maken dat West- Berlijn een normale Westduitse deelstaat j wordt en met de Bondsrepubliek wordt verbonden door een besehermende corri- dor. Als dit niet gebeurde zouden de wes- telijkeri volgens hem weinig kunnen doen als de Russen de controle over Oost- Bcrlijn aan de Oostduitsers zouden over dragen. Brandt geloofde, dat de westelijke geal- liërden bereid zijn grote risico's te nemen bij de bescherming van hun rechten en plichten in West-Berlijn. Overigens sloot hij niet de mogelijkheid uit, dat de Russen de een of andere speciale regeling voor Berlijn in gedachten hebben. Ook achtte hü het niet onmogelijk dat een West-Duits aanbod om af te zien van kernbewapening mogelijk een punt van onderhandelingen met de Russen zou kun nen uitmaken. (Brand is socialist. Red.) Op de. vraag of hij in laatste instantie j iets zag in een status van vrije stad voor I geheel Berlijn antwoordde de burgemees ter, dat hij zich niet hierover kon uit spreken voor hij wist wat d#t zou inhou den. De status vrije stad is nog weinig meer dan een „woord op het etiket van een flesje" en wat wij tot op heden over de inhoud van het flesje van de Russen t^ weten zijn gekomen verschaft geen program waar wij in Berlijn iets in kun nen zien". De uit de officiële verklaringen blij kende eensgezindheid van alle Duitsers tegen het Sovjet-plan wordt op het ogen blik wel wat verstoord door de campagne voor de stadsverkiezingen, die morgen zullen plaatsvinden. De twee grote West duitse politici die bij het onderling ge sprek over de toekomst van West-Ber lijn betrokken zijn Adenauer enerzijds en Brandt anderzijds vallen elkaar en eikaars partijen aan op de verkiezingsbij eenkomsten van CDU en SPD. Burge meester Brandt vertelde zijn partijgeno ten gisteren, dat hij het niet eens is met het optreden van de bondskanselier. „In verband met de huidige situatie zou ik er liever het zwijgen toe doen, maar de geluiden die tot me doordringen vanuit het Beierse Woud en de linkeroever van de Rijn dwingen me om te antwoorden". Brandt noemde de leuze van de CDU, dat de uitslag van de zondag te houden ver kiezingen de mate van vertrouwen in de bondsregering zou geven „misleidend". „Adenauer heeft genoeg werk in Bonn. Hier zijn 'de zaken van Berlijn in het ge ding en de vraag, wie er voor het be stuur in de komende vier jaren verant woordelijk zal zijn". De socialistische bur gemeester zei. dat de CDU uit de politieke situatie munt poogde te slaan door „gif tige verkiezingspropaganda". „Ik waar deer de komst van de bondskanselier en het feit, dat hij zelfs negentig minuten tijd had voor besprekingen met het stads bestuur. De meningen mogen verschillen over de stijl van zijn bezoek, maar ik voor mij zou het hebben geprefereerd, ais over een en ander pas maandag (na de verkiezingen) was gepraat. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de V. S„ Groot-Brittan- nië, Frankrijk en West-Duitsland overleg plegen over ->en gemeenschappelijk ant woord op het Sovjet-voorste) om van West-Berlijn een vrije stad te maken. Hierbij wordt aandacht geschonken aan „een aantal mogelijkheden". De woord voerder lichtte niet toe, welke deze mo gelijkheden waren. Het debat in de Verenigde Naties over de kwestic-Cyprujj heeft gisteren een on verwacht snel en rustig slot gekregen. De Assemblee aanvaardde een resolutie, waarin uiting werd gegeven aan haar vertrouwen, dat de partijen verdere po gingen zullen doen om een vreedzame, democratische cn rechtvaardige oplos sing in overeenstemming met het hand vest der V.N. tc bereiken. Deze resolutie was ingediend door Mexico, dat zich er tevoren van had overtuigd, dat alle be trokken partijen, Groot-Brittannië, Tur kije en Griekenland er mee konden in stemmen. Assemblee had slechts enkele minu ten nodig om de kwestie af tc hande len, hoewel in de politieke commissie Opnieuw is een aards voorwerp op weg naar de omgeving van de maan. Om kwart voor zeven vanmorgen steeg onder donderend geweld en te midden van eeii enorme rookzuil de Juno II, een viertrapsraket van het Amerikaanse leger, op vanaf de proefbasis Cape Canaveral in de staat Florida. Officieel is twintig minuten later meegedeeld, dat alle vier de trappen hebben gewerkt. De Jnno II is dus op weg naar de maan. Dit. is de vierde Amerikaanse poging een raket naar de maan te schieten. Zoals men weet, werd de eerste ondernomen in augustus jl„ maar toen explodeerde de raket na 77 seconden. Bij de tweede poging bereikte de maanraket een hoogte van ruim 126.000 km., maar toen keerde bet projectiel weer naar de aarde terug. De derde poging tenslotte, op 8 november jl., mislukte, toen de derde trap van de Thor-Able-raket niet werkte. De Juno li-raket is ongeveer 25 meter lang cn heeft in zijn geheel een gewicht van 60 ton. De neuskegcl is van kunstglas, waarop een laagje goud is aangebracht. In de neuskegel bevinden zich apparaten om foto's van de maan te maken. Voorts instrumenten om dc kosmische straling te meten. Het totaalgewicht van de neus kegel is 6 kilogram. Het is de bedoeling, dat de Juno II zal gaan cirkelen rond de maan. Het kan echter zijn, dat de raket de maan voorbij zal schieten. In dat geval bestaat de mo gelijkheid, dat de Juno II een baan rond de zon zal -gaan draaien, zodat hij de eerste kunstplaneet zou worden. Om bui- j ten de aantrekkingskracht van de aarde te komen moet een raket een snelheid van minstens 40.000 kilometer per uur berei ken. De logge Juno Il-raket begon onmiddel lijk na de start zeer langzaam te klimmen, maar na enige seconden nam de snelheid toe. Na een minuut richtte hij zich met een sierlijke boog noordoostwaarts. De lancering van de vierde maanraket werd door de Amerikaanse televisie rechtstreeks uitgezonden. De gehele start was duidelijk op het scherm te zien, maar na drie minuten konden de tv-camera's de raket niet langer volgen. Het laboratorium voor geluidsontwikke ling en -onderzoek van het Amerikaanse leger te Fort Monmouth, New Jersey, heeft vanmorgen medegedeeld, vier mi nuten na het vertrek van Juno II radio- seinen van de raket te hebben opgevan- gen. i Een woordvoerder zei. dat een voortdu rend „biep"-sein sindsdien regelmatig wordt gehoord. De Juno II wordt door een achttal Amerikaanse stations gevolgd. Ook de grote radio-telescoop te Jodrell Bank in Engeland is op de Juno II gericht. Volgens de eerste onofficiële berichten van degenen, die het spoor van de raket volgen, zou de Juno II niet helemaal de van te voren bepaalde koers gaan. Een deskundige in Washington zei, dat de hoek waaronder de raket is gelanceerd een fractie van een graad afweek van de berekende. Maar er zijn nog geen aanwij zingen wat voor gevolgen dit zou kunnen hebben. Dr. William Pickering, directeur van de afdeling straalaandrijving van de NASA, het Amerikaanse instituut voor lucht- cn ruimtevaart, heeft vanmorgen op een conferentie in Washington mede gedeeld, dat metingen, genomen twee en een half uur na lancering t'an de Juno II hadden uitgewezen, dat de raket toen een hoogte had bereikt van 35.200 km. en zich voortbewoog met een snelheid van 12.500 km. per uur. Pickering sloot defi nitief elke mogelijkheid uit, dat de Juno II rond de zon zou gaan draaien of zelfs maar binnen de aantrekkingskracht van de maan zou komen. Ook generaal Me- daris, hoofd van de afdeling motoren van het Amerikaanse leger, beeft op een persconferentie verteld, dat de Juno II niet de vereiste snelheid had om zich aan de aantrekkingskracht van de aarde te ontworstelen. Volgens hem zou de eerste trap van de raket niet lang genoeg heb ben gebrand. Hebben de Amerikanen nu ook al een waterski-afdelingMisschien zou er iels voor te zeggen zijn bij landingsmanoeuvres. In werkelijk heid demonstreren se hier een water ski-uitrusting, die zij als recreatie- materiaal ten geschenke Uregen. Als goede mariniers hebben zij zich niet in zwembroek doch in compleet uniform gestoken. Zonnige perioden en slechts enkele ver spreid voorkomende buien. Vannacht in het binnenland lichte vorst en hier en daar mist. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak noordwestelijk. Zondag 7 dee; zon op 08.33, onder 16.30; maan op 04.02. onder 14.36. Maandag 8 dcc.; zon op 08.34, onder 16.29, maan op 05.21, onder 15.13. acht dagen lang en dikwijls fel over Cyprus is gedebatteerd. Een ontwerp-resoiutie. die donderdag avond met 31 tegen 22 stemmen bij 28 onthoudingen door de politieke commis sie was aanvaard en waarin werd aan gedrongen op het bijeenroepen van een conferentie over een tijdelijke regeling van het bestuur van Cyprus en bespre king van een definitieve oplossing van de kwestie-Cyprus, werd zelfs niet in stemming gebracht, daar in de Assem blee en twee-derden meerderheid no dig is en het evident was, dat dit onbe reikbaar zou zijn. Engeland en Turkije hadden voor deze ontwerp-resoiutie ge stemd, maar Griekenlanfl was ertegen. Werklieden, die «en kelder moesten uitdiepen bij verbouwingswerkzaamhe den in een Valkenburgse cafetaria, zijn gisteren gestoten od een verzameling schedels en beenderen, die te zamen twaalf menselijke geraamten bleken te De beenderen lagen kris-kras door elkaar hetgeen het vermoeden heeft ge wekt dat hier de stoffelijke resten zijn gevonden van belegeraars van het oude kasteel Valkenburg. De eetgelegenheid ligt namelijk aan de voet van de weste lijke hoektoren van de burcht. Het bolwerk werd op 5 december 1672 voor de laatste maal belegerd en toen verwoest. Indien de vermoedens juist zijn heeft Valkenburg nu precies na 286 jaar in de vorm van een lugubere surprise de resten gevonden van een historische slag. Het is echter ook niet uitgesloten dat hier overblijfselen zijn aangetroffen van een vroeger kerkhof; in de onmiddellijke omgeving heeft eeuwen geleden een gast huis gestaan. De ontploffing op het terrein van de British Petrol Company aan het Van Starkenborgh-kanaal tP Groningen, is, naar thans wordt aangenomen, veroor zaakt door de explosie van een projectiel. Deskundigen van 't ministerie van Bin nenlandse Zaken hebben een onderzoek ter plaatse ingesteld en kleine scherfjes gevonden, waarschijnlijk afkomstig van een drijvende Engelse mijn. Waar het projectiel vandaan kwam. wordt nog on derzocht. Wel is al komen vast te staan, dat het slachtoffer J. Kuiper er mee aan het demonteren is geweest en dat het andere slachtoffer J. Kolen erbij stond. De Franse „iompenmiljardair" Joanovi- ci, die naar Israël was uitgeweken om te ontkomen aan vervolging in Frankrijk wegens collaboratie met de Duitsers, zal uitgeleverd worden. De Israëlische Hoge Raad heeft een beroep, dat hij had aan getekend tegen een Israëlisch uitwijzings bevel, verworpen- (Van onze weerkundige medewerker) Voor het eerst na meer dan zes weken gaf het K.N.M.I gisteren weer een waar schuwing uit voor harde wind. Deze werd echter voor het middaguur al weer inge trokken. Ook tijdens het weekeinde zal het vrij rustig blijven, al komen er in de noordwestelijke luchtstroming aanvankelijk nog enkele buien binnendrijven. Morgen verwachten wij ook flinke perioden van zonneschijn. De temperatuur komt overdag niet veel hoger dan 5 a 6 gr. C. en in de komende nacht is in een groot deel van ons land lichte vorst te verwachten. Kouder wordt het niet, want een depressie, die bij IJsland naar het oosten trekt, stuurt zondagmiddag al weer een storingsfront over de Noordzee in de richting van ons land. Wel is het in Scandinavië belangrijk kouder geworden met in grote gebieden meer dan 10 gr. vorst, maar deze koude lucht stroomt via de Oostzee in de richting van Polen en Rusland weg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1