Grote serieproduktie nodig van woningen voor lagere inkomens Ernstige fout met te lioge huren in woningwetsector Eerste Kamer keurt eerste boek van nieuwe B.W. goed ^7\ terwijl u stookt Vele maatregelen van overheid beperken ondernemersvrijheid Middenstandsbelangen moeten ingepast in algemeen beleid Haringvisserij in Kanaal een «xote teleurstelling Aclj.-directeur Volkshuisvesting in Rotterdam 4 Eerste mijlpaal bereikt Informeel gesprek over echtscheiding gaande KLEINSTE TV-CAMERA u b' Door sleepnet en inclustrievisser Vijf standaardtypen Vier jaar geleden werd Statuut ondertekend z tK 0*EH*PV Velen zullen deze advertentie met genoegen lezen. Omdat hun hierin wordt ver teld, hoe zij deze winter tientallen guldens op hun kolenrekening kunnen besparen. Tal van mensen stoken namelijk duurder dan nodig is. Uit gewoonte of onwetend heid stoken zij uitsluitend antraciet} hoewel hun haard daar helemaal niet om vraagt. Goederentrein greep personenauto gf WOENSDAG 10 DECEMBER 1958 PAGINA Iluren en inkomens Huursubsidie voor het gezin? Maandag plechtige herdenking Echtscheiding Alimentatieplicht /V Het is een verkeerde cjedachte dat men een haard of kachel alléén met antraciet kan stoken. Met een veel goedkoper mengsel van antraciet en cokes of eierkolen brandt hij even goed en net zo vro lijk. Goede haarden en kachels zijn daar op gemaakt! Ook zijn er haarden in de handel die speciaal geschikt zijn voor de goedkope antraciet nootjes V. Er zijn zelfs zo genaamde „alles-branders", waarin men elke vaste brand stof stoken kan. Misschien stookt ook U te duur... Ook uit gewoonte en zonder het te weten. Vraag Uw kolenleverancier eens om advies. Leg hem deze advertentie voor en laat hem U eens vertellen, hoe ook U wellicht op Uw kolenrekening kunt bezuinigen. Waarom zou U méér geld verstoken dan strikt nodig is? De tijden zijn al duur genoeg. Kunstmatige inseminatie Weinig weerklank ,1 Subsidie-beleid Op onbewaakte (Van onze Amsterdamse redactie) Volgens de heer II. K. Duhoux, adjunct-directeur van de Dienst Volkshuisves ting in Rotterdam, is het evident, dat ons land met zijn te hoge huren voor de woningwetwoningen voor de lagere inkomensgroepen een ernstige fout maakt. Hij stelde dit gisteren nadrukkelijk vast op de jaarvergadering van het Neder lands Instituut voor Volkshuisvesting en Stcdebouw in Krasnapolsky te Amster dam, waar hij een referaat hield over „Kwaliteitsdifferentiatic van woningen naar het inkomen". De inleider hield een pleidooi voor een duidelijk regerings beleid op dit punt en vroeg meer aandacht voor de mogelijkheden van een om vangrijke serieproduktie in de woningwetsector met een scherp omlijnde relatie tussen kwaliteit en huur. Hierdoor zou verlaging van de stichtingskosten kun nen worden bereikt en dus verlaging van de huur. Ook voor de minstdraag- krachtigen, „voor wie men blijkbaar niet heeft DURVEN bouwen", en voor wie het woningprobleem nog het grootst is, zou dan een oplossing in zicht komen. „Nederlandse volkshuisvcstcrs, iet op Uw taak", zei spr. met een variant op een bekende zegswijze. van de nieuwbouw te subsidiëren door 'n begin temaken meteen subsidieverlaging aan de top. Het genot van subsidies zou afhankelijk gesteld kunnen worden van maximum-inkomens, d.w.z. boven bepaal de inkomensgrenzen in de premiesector geen of verminderde premie en in de wo ningwetsector voor deze groep hogere huur. In deze categorie woningen zou dit tot interne egalisatie kunnen leiden, waar door ruimte wordt geschapen voor gezin nen met lage inkomens. Bovendien zal er een druk op de bouwkosten ontstaan, die zich zonder twijfel benedenwaarts zal voortzetten. Volgens de heer Duhoux zouden in het gehele land b.v. vijf standaardtypen hui zen in deze categorie gebouwd moeten worden. Men kan dan zeer nauwkeurig de prijzen vaststellen en de huren van te vo ren berekenen. Dergelijke standaardwo- ningen zullen duidelijk prijsverlagend werken en de opdrachtgever en ontwerper een beter kostenbesef geven iets waar aan het hun tot nu toe wel ontbroken heeft. Bovendien zou een duidelijk beeld worden verkregen van een kwaliteits niveau ten opzichte waarvan kan worden gedifferentieerd. De Rotterdamse deskundige zag het liefst, dat deze standaardisatie allereerst bij eengezinshuizen zou worden toegepast, maar daarnaast moet toch een ernstige studie worden gemaakt van efficiënte bouwwijzen van etagewoningen, ook en wellicht vooral in hoogbouw, omdat de hogere kosten, die aan deze woonvorm in hérent zijn en een te sterke neiging om die kosten te verlagen, tot bedenkelijke kwa liteitsvermindering kunnen leiden. Een dergelijke studie is noodzakelijk daar het bouwen van een hoog percentage eenge zinshuizen. hoewel ip vele opzichten aan trekkelijk, bij de bevolkingsdichtheden, bijzonder in het westen des lands, onmo gelijk zal zijn. Spreker vond het weinig voor de hand liggend, dat bij het grote woningtekort direct na de oorlog, elke bouw-opdracht telkens opnieuw is geformuleerd en door de architect als afzonderlijk vraagstuk is behandeld. Het voordeel van deze werk wijze, nl. een zeer ruime differentiatie ook in kwaliteit en huur, is door allerlei fac toren bovendien nog sterk beperkt. Het ook nu nog grote tekort vraagt toch mo menteel een bijzonder efficiënte produktie, die er niet is. Andere problemen zijn de grote subsidielast en de discrepantie niet alleen tussen de huren van oude en nieu we woningen maar ook tussen de nieuwe huizen onderling. Dit laatste onderscheid moet zeker worden opgeheven. Dr. H. Umrath, wetenschappelijk mede werker van de socialistische Algemene Ned Bouwbedrijfebond. behandelde het woningvraagstuk van de zijde van de huurdifferentiatie naar aanleiding van een rapport over „huren en inkomens" van het Woningbouwcomité van de Economische Commissie voor Europa. Gezien het tegen, woordige peil van de bouwkosten, de in komens en de rente, kan volgens dit rap port aa-n subsidies niet worden ontkomen. In de meeste Europese industrielanden bedragen de bouwkosten ongeveer het viervoud van het jaarinkomen van een valide arbeider, doch door de vermin dering van de reële koopkracht en de stijging van de bouwkosten is deze ver houding in ons land ongunstiger gewor den. speciaal voor grote groepen met lage inkomens. Het E.C.E.-uitgangspunt van een huur van 20 pet. van het inko men is alleen bereikbaar als de rente niet meer dan 2 of 3 pet. zou bedragen. En nergens in West-Europa wordt dat lage peil bereikt. Overal zit men met het probleem dat de subsidies niet altijd ten goede komen aan de meest behoevende groepen. Om tc bereiken, dat voor gezinnen met lage in komens wèl wordt gebouwd, hee/t de E.C.E. de vraag opgeworpen of de subsi die niet in plaats van aan het object (de woning) aan het subject (de bewoner) moet worden gegeven om een nauwer verband te leggen tussen huur én inkomen. Dr. Umrath vond gezinshuurtoeslagen voor Nederland een zeer hachelijke zaak, omdat in ons land al door de kinderbij slag en progressieve belastingen met de gezinssamenstelling rekening wordt ge houden. Een algemeen systeem van sub jectieve hUurvaststelling of subjectieve Maandag zal het vier jaar geleden zijn, dat de Koningin haar handtekening zette onder het Statuut van het Koninkrijk. Dit feit zal ook dit jaar in Nederland niet ongemerkt voorbijgaan. Zo zal o.m. de televisie de bevestiging van het Statuut in een speciale uitzending van de N.T.S. herdenken. De kon. ver. ..Oost en West" neemt ook thans een toeslagen verdiende volgens hem ook geen aanbeveling omdat dit ongunstige gevol- "«A*lcj gen zou kunnen hebben op de prestatie beloning en andere prikkels tot grotere inspanning (die dan dubbel belast zou den worden). Wel zou kunnen worden overwogen langzaamaan steeds minder dan 95 pet. deze vereniging zal maandag een avond bijeenkomst houden, die geheel aan Su riname en de Nederlandse Antillen is ge wijd. Andere afdelingen van de vereniging, die de plechtigheid zullen herdenken, zijn die te Hilversum, Breda en Zeist. DEN HAAG. 9 december De Eerste Kamer heeft gisteravond z. h. s. het eerste bock van het nieuwe burgerlijk wetboek goedgekeurd. Hier mede is de eerste mijlpaal bereikt van het gigantische werk, waarvan de ver maarde Lcidse rechtsgeleerde professor Mcijers op initiatief van minister Van B. W. De C.H. woordvoerder achtte het huwelijk in principe onontbindbaar. Vol gens hem was echtscheiding zelfs erger dan echtbreuk. De heer De Vos van Steenwijk was van oordeel, dat de principiële bezwaren tegen echtscheiding in christelijke kring de Ne derlanders, die hier anders over, denken, niet mag belemmeren te scheiden als zij dat wensen. Als tot uitbreiding van eent- Maarscvcen de voornaamste grondslagen scheidingsgronden zou worden overge gaan, zou „de grote leugen" gemist kun nen worden, zo meende hij. De V V.D.- heeft gelegd. Veel nieuws heeft de be handeling van het eerste bock in de Eer ste Kamer niet opgeleverd. Na de gedegen en uitvoerige wijze, waarop dit eerste bock vorig jaar in de Tweede Kamer is behandeld, kon de Eerste Kamer hieiaan niet veel bijzonderheden meer toevoegen. Het Eerstc-Kamerdebat was in grote trekken een herhaling in beknoptere vorm, van het debat aan de overzijde. Evenals in de Tweede Kamer vormden de kwestie van de onderhoudsplicht en de echtscheiding de belangrijkste punten van het debat. De heren Anema (A.R.) en Witteman (K.V.P.) betreurden beiden de onmacht van de wetgever om de echtscheiding op een meer bevredigende wijze te regelen. Beiden doelden hierbij op de bekende „grote leugen", die ook in het nieuwe B. W. blijft voortleven. Als jurist moet men deze situatie afschuwelijk vinden, zo betoogde mr. Witteman. De K.V.P.- woordvoerder betwijfelde, of de puolieke opinie in ons land wel zo geporteerd is voor de vergaande mogelijkheden tot echt scheiding- welke door „de grote leugen" zijn geopend. Ook de heren Van Bruggen (C.H.) en De Vos van Steenwijk (V.V.D.) waren wei nig ingenomen met de continuatie van de huidige situatie op dit punt in het nieuwe woordvoerder dacht hierbij met name aan „huwelijksontwrichting" als echtschei dingsgrond, gelijk de Duitse wet die kent. De rechter kan een dergelijke algemene echtscheidingsgrond door zijn uitspraken nader preciseren. De heer Cammelbeeck (PvdA) herin nerde eraan, dat er op initiatief van de minister een Informeel gesprek tussen vertegenwoordigers uit alle kringen aan de gang is over deze kwestie. In verband hiermede voelde hij niets voor de ge dachte voor deze netelige materie spoedig een staatscommissie in te stellen. Laten wij eerst eens de uitslag van dit gesprek afwachten, zo vond hij. Dit was ook de opvatting van minister Samkslden. Ook hij wilde eerst de af loop van dit gesprek afwachten. Dan is er een kans, dat een hieruit gegroeid ontwerp van wet in onze gemengde sa menleving de parlementaire eindstreep haalt. De minister wilde in verband hiermede niet verder ingaan op de vraagstukken rond het echtscheidingsrecht. Mensen, mensen stook toch duur! Stichting Vaste Brandstoffen - Hooigracht 16 - Den Haag. K Wt DE AMERIKAANSE MARINE HEEFT DE FOTO'S VRIJGEGEVEN van de kleinste tv-cameradie in een maanraleet zijn geprojecteerd om opnamen te maken van dit hemellichaam. De tv-camera van de Ameri kaanse marien, waarmee de maan zal worden afgetast. De woordvoerders der christelijke frac ties en van de VVD betreurden allen, dat de onderhoudsplicht tussen groot ouders en kleinkinderen in het nieuwe burgerlijk wetboek vervalt. De heer Witteman zag hierin een afglijden naar een lager niveau van openbare zeden. DeZe verpliching is niet alleen maar een kwestie van moraal, maar een uitvloei sel van het natuurrecht. Als zodanig hoort zij thuis in het positieve reofat. De katholieke woordvoerder der P.v.d.A.-fractie, de heer Cammelbeeck, was het hier niet mee eens. Naar zijn mening en die van zijn fractie zou zelfs ook de onderhoudsplicht van de kinderen tegenover de ouders geschrapt moeten worden. Indertijd is dit bepleit in een rapport van de Dr. Wiardi Beckmanstieh- ting. Dit rapport was voor de heer Van Brug gen een steen des aanstoots, waar hij flink tegen van leer trok. Minister Samkalden verdedigde met overtuiging de schrapping van de onder houdsplicht tussen grootouders en klein kinderen- waarbij hij dezelfde soort argu menten aanvoerde als in de Tweede Ka mer. De heer Van Meeuwen (K.V.P.) rele veerde de katholieke opvatting over de huwelijkssluiting, waarbij het huwelijk wordt gezien als het domein van de Kerk. De wetgever dwingt de katholiek een burgerlijk huwelijk aan te gaan, Jat "ol- gens diens overtuiging geen huwelijk is. De K.V.P.-spreker betreurde het, dat men dit probleem terzijde heeft gelaten bij de opstelling van het nieuwe B. W. Verschillende sprekers brachten ook de kwestie van de kunstmatige inseminatie ter sprake. Op dit vraagstuk moet ern stig gestudeerd worden, aldus de heer Van Bruggen. Hier ligt een zeer grote verantwoordelijkheid voor de medische wereld. De heer Cammelbeeck vroeg de minis ter, waarom hij eerst de medische aspec ten van deze kwestie belicht wil zien. De minister antwoordde, dat hij in af wachting van het advies hierover van de Gezondheidsraad niet nader op deze ma terie kon ingaan. Vragen hierover zuilen toekomstige begrotingsdebatten rfizake Justitie als satellieten vervolgen, zo vreesde hij. De koninklijke commissaris prof. mr. J. Drion ging nog nader in op enige juri- disch-technische aspecten over de behan delde materie. (Van onze Utrechtse redacteur) „De middenstand is in de loop der jaren steeds meer in de belangstelling komen tc staan. Dit heeft zonder twijfel vele goede kanten, doch ook kwade. En dan denk ik niet allereerst aan de gegroeide belangstelling voor de middenstander als object voor de belastingen, doch vooral aan de vele overheidsmaatregelen, die ais regel een beperking inhouden van de ondernemers-vrijheid. We vergeten te dikwijls dat we middelen moeten beramen om de gevaren die daarin schuilen .tot de kleinst mogelijke proporties terug te brengen. Dit verklaarde de heer J- A. Koops, voorzitter van de Ned. Kath. Middenstands bond in zijn openingsrede op de vandaag in Utrecht gehouden bondsvergadering. Hij sprak daarbij over de in 1959 te verschijnen tweede middenstandsnota, waar van hij goede verwachtingen heeft. aldus spreker, en de genomen maatrege len weerspiegelen dit gebrek aan kennis. Wel wilde hij niet nalaten er zijn vreug de over uit te spreken, dat in de nieuwe belastingontwerpen kennelijk aandacht is besteed aan enkele van de wensen door de middenstandsorganisaties reeds jaren lang naar voren gebracht. AD INT. Het economische en ook sociale vraag stuk van de middenstand in deze tijd is naar sprekers mening wel: het nog steeds dalende aantal middenstandsbedrijven ge paard gaande met een grotere omvang van de bestaande en de nieuwe zaken. Op zichzelf een verheugend verschijnsel. Een gevolg is echter, dat de structuur van de middenstand zich op de duur wijzigt, de investeringen steeds hoger worden en het voor een beginneling steeds moeilijker wordt „erin" te komen. Ook op het ves tigingsbeleid heeft deze ontwikkeling in vloed. Het onderwijs vereist een ver nieuwde aanpak. Bij de NRKM bestaan plannen om de gevestigde ondernemer en de middenstanders, die in vertegenwoor digende lichamen zoals in de PBO- organen zitting hebben, beter toe te rusten voor hun taak. Bij de aanwijzing van de leden voor het Sociaal-Economisch Comité bij de Euro- markt, waar de detailhandel en ambacht ondanks de bepalingen in het E.E.G.-ver drag uit de Nederlandse delegatie zijn geweerd, is duidelijk gebleken, dat men buiten de middenstand nog steeds schijnt te menen, dat het midden- en kleinbedrijf maar nauwelijks enige invloed zal onder gaan van het E.E.G.-verdrag. Naar de mening van de heer Koops is dit een dui delijk geval van machtsontwikkeling in de sfeer van het bedrijfsleven, in welke situatie men niet fnag berusten. Gewenst worden niet alleen de nodige maatregelen op de terreinen, die speciaal de middenstand raken, maar van even grote importantie is, dat de midden- standsbelangen worden geïntegreerd in het algemeen beleid. Op vele departemen ten met als uitzondering dat van Eco nomischs Zaken weet men zeer weinig van de situatie van de middenstand Over liet subsidie-beleid van de over heid en het daarover gevraagde SKR- advies zou de heer Koops slechts willen zeggen, dat het z.i. niet juist is, wanneer organisaties, die leden voor de SER heb ben aangewezen, tevoren hechte stellin gen betrekken, en daardoor overleg vrij wel onmogelijk maken. Het lijkt hem overigens toe dat af schaffing of vermindering van consu menten-subsidies, alleen al gezien de positie van de rijksbegroting, wenselijk is. Daarnaast staat dan nog dat deze subsidies ongezonde economische ver houdingen scheppen of in stand houden. Wat het prijsbeleid betreft, dat dit jaar weer door minister Zijlstra gelukkig gro tendeels op de schouders van de onder nemers zelf is gelegd, zou spreker spe ciaal op de katholieke vakorganisaties een beroep willen doen nauwlettend toe te zien op kartelafspraken, die de vrijheid al te zeer inperken. Over de ontwerp-prij- zenwet zal nog een hartig woordje moeten worden gesproken, daar de minister van Economische Zaken hierin naar de me ning van de heer Koops al te veel vrij heid krijgt. In deze is hij niet bevreesd voor minister Zijlstra. maar ook diens politieke leven zai niet eeuwig duren. Tenslotte pleitte de voorzitter voor deel neming aan het kernwerk, dat nog te weinig weerklank vindt in vele afdelin gen. De uitbreiding van het apparaat van de NRKM, wanneer het aangekochte nieuwe bondsgebouw aan de Laan van Meerder- voort no. 16 te Den Haag in gebruik zal worden genomen de verhuizing zal wel pas in de tweede helft van 1959 kun nen plaats hebben is vooral gericht op een verlevendigen van het contact met de aangesloten bonden. In het uitvoerige activiteiten-overzicht 1958 werd melding gemaakt van de aan sluiting van de r.-k. Zeeuwsvlaamse Vlas- sersbond. (Van onze correspondent) De vis wordt in Nederland duur be taald, hetgeen blijkt uit de berekenin gen. die de IJmuidense afslag over de af gelopen maand november heeft gemaakt. In vergelijking met november 1957 werd er minder vis aangevoerd, die voor meer geld werd verkocht. Verleden jaar bracht in november 6.7(16.916 kilo 3.737.193.89 op dit iaar betaalde men voor 6.515.968 kilo 3.982.080.43. Een aavocr van bijna twee honderdduizend kilo minder bracht dus biina 250.000 meer in kas. Doch hoe duur de vis ook mag zijn, de haringvisserij in het Kanaal js een grote teleurstelling geworden, die door de hoge nrijzen niet, kon worden goed gemaakt. De stemming op de visserijvloten uit Katwijk, Scheveningen en Vlaardingen. die reed« enkele weken achter de haring in het Kanaal aanjagen, is bepaald ge drukt te noemen Er gaan dagen voorbij, dat geen enkele trek iets oplevert en week-opbrenigsten van een of twee kan tjes behoren niet tot de uitzonderingen. Men wijt dit vooral aan het optreden van de sleepnettrawlers, die met grote snelheden door de haringscholen jagen en daarmede de gewone trek. die de ha ring pleegt te nemen verstoren. Jaren geleden hebben de tegenstanders het ken eerder dan andere jaren hei was. naar hui6 zal komen. Enkele jaren geleden kwam e_ voor, dat de Katiwijkse, Schevenans c„ Vlaardingse loggers tot februari m®ygten- ces in het Kanaal naar harine gepel< Thans wordt verwacht, dat de vloot voor Kerstmis definitief h naai verlaten zal hebben. (Van onze correspondent) Op de onbewaakte overweg in de woof wijk Klein Drien te Hengelo is gistef- avond om kwart over negen een personef auto, die werd bestuurd door de 38-jarté® B. J. Ensing, door een goederentrein de richting Oldenzaal gegrepen. De b?' stuurder liep een ernstige wonde aan zij" hoofd op en is in een ziekenhuis opge"®' men. De auto werd ernstig beschadig®' De trein had ruim een half uur vertra' ging. Reeds verschillende keren zijn op deze overweg ongelukken gebeurd. Ofscho0® het gemeentebestuur van Hengelo bij d® Ned. Spoorwegen erop heeft aangedrof gen der overweg te beveiligen is dat n<>£ steeds niet gebeurd. Hij is gelegen in ®e® zeer druk bewoonde nieuwe buurt. van de sleepnetvisserij al gewaarschu tegen een ontwikkeling, zoal« deze.®1 thans voordoet en zij schijnen gelijk krijgen. js- Een tweede factor, die de haring1 scrij in het Kanaal ongunstig beïnvl" is de activiteit van de Scandinavia vissers, die bijna uitsluitend voor dustriële doeleinden werken en a e, aan boord nemen, dat bruikbaar maakt kan worden voor vismeel en Het gevolg is. dat dP ondermaatse f ring tilt het Kanaal verdwijnt en op jaar de haringstand afneemt- ,et Deskundigen, rlie zich al jaren intejVj,. met deze vraagstukken bezighoi waarschuwen, dat men zowel d0?, van sleepnetten als door de „roofbouw de Scandinaviërs de kans loopt. "f!tver- Kanaal geheel voor de haringvisserij loren zal gaan. Dat dit al in e®,® ch- mate het geval is. blijkt uit de veIjI ting. dat. de Nederlandse haringvrn0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6