Grammofoonplaten Associatie niet-aütonome en met de Eimomarkt Er liep een koe op Lucratieve handel (sinds 1953 vertienvoudigd) in Beethoven Perry Como en Mieke Telkamp Westelijke minister conferentie over Regeringshoofd ivast zich En de gevolgen waren desastreus ALETJE WON PRIJSVRAAG Nijemirdum gooide knuppel hef hoenderhok Hoge Autoriteit wil bovennationale heffing op kolenvoorraden uitstellen PAGINA Tekort op Belgische begroting 5 miljard E.E.G.-Ianden tegen resoluties beheers- schapscommissie VN.. Uitgebroken inbreker moet toch terecht staan Amerikaanse industrie ongerust Mr. R. M. v. Reenen in Alg. Raad Gas- voorziening Huismoeders gingen in winkels op rooftocht Zilverprijs verlaagd Acht maanden voor de Franse verzamelaar" Verlaging der Duitse rijntarieven verzocht Cassatieberoep in moordzaak verworpen Gepoogd medearbeider te veri gen WOENSDA G 10 DECEMBER 1958 nr. Duizend detaillisten Imponerende groei A.s. zondag te Parijs: over invoer van Nederlandse loodplaten EEN ongewone foto van de Omdat B en W bijl in iepen hakten De manier! Stevig schrijven Natuurschoon Aanpassing der Rijntarieven tarieven Internationaal mijnwerkers- congres (Van onze verslaggever) >,Juffrouw, heeft u voor mij een plaatje Van Schelvis Schesiy?" Een verbaasde blik van de andere kant v»n de toonbank: ..Van wie zegt u???" ..Van Schelvis Schcslij, juffrouw, och, u ^eet wel, die bekende Amerikaanse zan- J>er." Een beetje boos en ongeduldig komt "et eruit b(j het paardestaart-bakvlsje. Dan gaat de juffrouw achter de toon bank een heel sterrebeeld van lichtjes op: >,Q, u bedoelt Elvis Presley-.." „Ja, dat zei ik toe'? ook..-" kort en nuf* 'ig... Het meisje krjjgt de plaat van haar 'dool. Hoevele malen zullen de juffrouwen en heren achter de toonbanken van de Srammofoonplatenzaken dergelijke ge sprekken voeren? Wij hebben om een ant woord op deze vraag te krijgen enkele hren doorgebracht in een winkel, waar oach verhandeld wordt naast Duke Elling ton, waar een opname van het Concert gebouworkest even enthousiast beluisterd Wordt als een plaat van de Selvera's.. Het is een merkwaardig bedrijf, die "erkoop van grammofoonplaten, een be— t Hrijfdat wellicht aanleiding zou kunnen j sale happen uit hun zakgeld nemen voor een plaatje van Bill Haley, Perry Como, Little' Peter, of hoe al die grootheden ook mogen heten. De belangstelling voor de grammofoonplaat bestaat overigens niet alleen in de grote steden. Ook op het platteland is, wéér in de laatste jaren een grote interesse ontstaan voor de men sen van de zwarte schijf, een belangstel ling, die werkelijk in niets meer onder doet voor die van de steden. De oorzaak van die groei? Technische vervolmaking, de grote be koudheid, die de platen krijgen door het optreden van rle artiesten voor radio en televisie, de billijke prijzen, die men voor een plaat moet betalen Nedrland is, op Engeland na het goedkoopste platen- land van Europa en de vele variaties die er bestaan op het gebied van een voudige grammofoons tot luxueuze pick ups toe, een variatie, die mogelijkheden biedt voor alle beurzen. En dan, uiteraard, de grote variatie in uaar Bach verhandeld wordt naast Duke Ellington I gemaakt wordt, hoe men het publiek goe de voorlichting moet geven, men moet over een vrij uitgebreide repertoire-ken- nis kunnen beschikken, zowel op klassiek De Belgische regering heeft het parle ment een begroting voorgesteld, waarvan de uitgaven hoger zijn dan de entvang sten. De gewone begroting voorziet voor het komende jaar in uitgaven ten bedrage van 106.876 miljoen frank en in ontvang sten van 101.880 miljoen frank, zodat er een tekort zal zijn van 4.986 miljoen frank. Om in dit en eventuele toekomstige be grotingstekorten te voorzien wil de Bel gische minister van financiën een stelsel van cyclische begrotingen invoeren. Een cyclus bestaat dan uit een aantal magere jaren, die in een aantal vette jaren wor den goedgemaakt. Voor dit doel zal een fonds voor het egaliseren van de begro tingen worden ingesteld. Een dergelijk fonds bestaat reeds voor de begrotingen van de Kongo. Het begrotingsjaar 1958 wordt afgeslo ten met een tekort van 11.674 miljoen frank. De uitgaven waren oorspronkelijk begroot op 94.181 miljoen frank. De uit gaven voor de werkloosheidsvoorzieningen vergden ruim 2,2 miljard frank meer dan was verwacht. De uitgaven van de spoor wegen waren ruim 1,4 miljard frank, die voor de verzekeringen tegen de gevolgen van ziekte en invaliditeit ruim 1.1 miljard frank en de subsidies voor de kolenmij nen ruim 1 miljard frank hoger dan was begroot. zo gemakkelijk een plaat krijgen van Kathleen Ferrier als van Mieke Telkamp. Nu zou men misschien verwachten, dat de amusementsmuziek het zou winnen v de klassieke opnamen, gezien het grote aantal platen van deze laatste soort, zÜn tot vele filosofische gedachten. Van waarmee de handelaar zijn etalage vult. de kant van de toeschouwer of de klantDit is echter weer een voorbeeld van de dan wel te verstaan, want de man. die in beethoven of in Eddie Christian! handelt, heefj voor filosofie geen tijd. In een ra- zend tempo vliegen de platen van de meest Uiteenlopende soorten onder zijn handen vandaan, werkelijk niet alleen In deze de cember- dus geschenkmaand, maar prak tisch het gehele jaar door. Nederland is, 'vat men met zo'n keurig vaderlands t"oord „grammofoonplaten-minded" noemt, Seworden. Door de omvang van de han del, is de handelaar zo langzamerhand °ok in staat geworden, de meest vreemde "érbasteringen van namen tot hun oor- sPronkelijke versies terug te brengen. ,Er zijn in Nederland twee maatschap- Pijen, die grammofoonplaten maken. Dit ?*ijn dus de bekende merken van eigen hodem, met voor het merendeels Neder landse kunstenaars en artiesten. Daar naast zijn er tien firma's, die grammo foonplaten importeren vanuit alle hoeken Van de wereld. Het zijn ook deze impor teurs, die praktisch alle verzoeken van honing-klant kunnen inwilligen- Wilt u bij- voorbeeld een opname van een Chinees °rkest? De importeur kan ervoor zorgen De platen, die van de fabrikant of de 'biporteur komen, gaan .naar de detaillis ten. Er zijn er op het ogenblik in ons tand bijna duizend, maar dit aantal neemt n»S steeds toe. In die duizend grammo- foonplatenhandelaren zijn ook de mensen "«grepen, die naast de platen, radio's, Pick-ups, televisietoestellen en bandrecor ders verkopen. Het gaat deze zakenmensen over het algemeen niet slecht. Want de grammo- f°onplaat is, vooral in de laatste jaren, eCn bijzonder geliefd artikel geworden. Zo *olfs, dat van de duizend detaillisten er eeh flink aantal is dat sinds 1953 de om- ?.et in grammofoonplaten maar liefst ver- 'envoudigd heeft. Vroeger was het zo, dat men af en toe 'vel eens een plaatje kocht. Maar tegen woordig is het niets bijzonders, dat vele hiensen een niet onaanzienlijk portie van hun inkomen aan de nieuwste platen be steden. Het zijn vooral de jongelui zo tus sen de veertien en de twintig, die kolos- de grammofoonplaten zelf: men kan netels op amusementsmuziek, men moet iets weten van artiesten-namen, etc. Vier maal per jaar wordt er dan een examen af genomen. Er gaan de laatste tijd gemid deld 120 kandidaten per jaar op; hier van slaagt ongeveer 60 pet. Heeft men het diploma, dan kan men in grammo foonplaten gaan doen. De fabrikanten en importeurs zijn dan ook gerechtigd, aan de geslaagde platen te verkopen. Voor die tijd waren zij dat niet, op straffe van een niet onaanzienlijke boete Men is overigens van plan, deze kartcl- y-, ji i vorming een ander karakter te geven. Het LrOea gevulde ruif js ,je bedoeling, de handel in grammo- Aangelokt door de voorspoedige groei foonplaten onder de vestigingswet te bren- besoemdê bedriegende schijn geluk kig er worden, landelijk gezien, in één jaar praktisch evenveel klassieke als andere platen verkocht- van de platenhandel zijn er vele zaken lieden, die ook graag een graantje zou den willen meepikken uit deze goed ge vulde ruif- Dit is uiteraard mogelijk, maar dan moet men het kartel, dat fabrikanten, importeurs en handelaren hebben geslo ten, doorbreken. Dit impliceert, dat men aan bepaalde eisen van vakbekwaamheid moet voldoen, wil men in het kartel wor- deri opgenomen. Om die nodige bekwaam heid te verkrijgen, moet men een cursus volgen van ongeveer een half jaar, waar in alles te leren valt over de grammo foonplaat. Men moet weten, hoe een plaat gen. Een verzoek hiertoe is reeds inge diend bij de Sociaal Economische Raad. Wordt dit verzoek ingewilligd, dan bete kent dit, dat de toelating tot de handel in grammofoonplaten en het toezicht hierop, onder overheidscontrole komt. Een en ander is ook gedaan, om. de zogenaamde „wilde handel" in grammo foonplaten tegen te gaan: het invoeren en verkopen van platen, buiten het kartel om Een en ander betekent ook, dat er dus wel het nodige gedaan is, voordat paarde- staart-bakvisjes een plaat van Schelvis Scheslij op de pick-up kunnen leggen.. Een woordvoerder éan het Franse mi- bisterie van buitenlandse zaken heeft gis teren meegedeeld, dat de ministers van b"itenlandse zaken van de Verenigde Sta. 'en. Groot-Brlttannlë, Frankrijk en West- D"itsland a.s. zondag te Parijs over de ^°vjet-voorstellen over Berlijn zullen con iferen, aan de hand van een rapport, dal ^•or deskundigen van de vier Westelijke 'anden is opgesteld. Verwacht wordt, dat de burgemeester v®h Berlijn, Brandt, in het weekeind eveneens te Parijs zal zijn. ue Amerikaanse minister van buitenland- Se zaken, Dulles, is voldoende hersteld 0!ïl naar Parijs te reizen, aldus de Franse '"oordvoerder. Anderzijds zal het voorgenomen be zoek van bondskanselier Adenauer aan Londen op a.s. vrijdag niet doorgaan, omdat zijn gezondheidstoestand dit niet toelaat. zo heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Er 's nog geen nieuwe datum vastgesteld voor Adenauers bezoek aan Londen, al dus hét ministerie. De beheersschapscommissie van de Ver. Naties hoeft twee resoluties aangenomen met betrekking tot de gevolgen, die de Euromarkt kan hebben on de niet-autono- me landen, die door de Euromarkslanden worden bestuurd. De eerste resolutie ingediend door Bra zilië, werd met 49 tegen 5 stemmen (Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland en België) en 16 onthouding aangenomen. In deze resolutie werd de mening tot uiting gebracht, dat de associatie van be paalde gebieden zonder zelfbestuur met de Euromarkt waarschijnlijk de economi sche ontwikkeling van deze gebieden en hun vooruitgang in de richting van de in het handvest vastgelegde doeleinden zal beïnvloeden- Dc besturende landen worden daarom uitgenodigd te overwegen in deze ge bieden een investeringsDoiitiek te vol gen, die een evenwichtige economische ontwikkeling mogelijk maakt en een voortschrijdende verbetering van het In komen per hoofd van de bevolking ver zekert. De tweede resolutie werd ingediend door Birma- Ceylon, Griekenland, Libe rie. Lybië, Marokko, de Ver. Arabische Repubiiek, Tsiechoslowakijë en Jemen. Bij deze resolutie wordt de secretaris generaal verzocht voor de volgende bij eenkomst van de algemene vergadering der Verenigde Naties een rapport voor te bereiden over de associatie van de met- autonome gebieden met de Euromarkt met behulp van inlichtingen van de be sturende landen. Deze resolutie werd aan. genomen met 4R tegen 16 stemmen (Zwe den. Turkije. Engeland, de Ver. Staten, Australië. Oostenrijk. België Canada. Denemarken. Finland. Frankrijk. Italië. Luxemburg. Nederland. Nieuw-Zeeland en Noorwegen) en vijf onthoudingen. Een soortgelijke resolutie, die verleden laai werd aangenomen, is met uitgevoer Van de zijde van de Westeurooese lan den en me» name door Frankrijk werd verklaard, dat zij deze resoluties niet knnnen aanvaarden, daar zij vooruitlopen op de uitwerking van de gemeenschappe- U| ke markt, terwijl deze nog moet be ginnen te functioneren. Ook de Amerikaanse afgevaardigde had scherpe kritiek op de tweede resolutie. (Duitsland heeft niet. aa„ de stemming kunnen deelnemen, daar dit land geen zitting heeft in d® beheersschapscommis sie). De 29-jarige automonteur R- G. T. uit Laren moge dan al in de nacht van dins dag op woensdag uit het huis van bewa ring te Dordrecht zijn verdwenen zonder een spoor achter te laten, toch zal zijn strafzaak vrijdag voor de Dordtse recht bank dienen. Er zijn tegen hem drie dag vaardingen uitgebracht, waarin hem vier inbraken, een in Geldermalsen, twee in Bodegraven en een in Leerdam, worden tenlastegelegd, die hij alleen of in samen werking met anderen gepleegd zou heb ben. T. wordt er overigens van verdacht in totaal tenminste 68 inbraken te hebben gepleegd, althans daarbij betrokken te zijn geweest. Er zijn in deze drie strafza ken zonder verdachte zeven getuigen ge dagvaard. De Amerikaanse fabrikanten van lood- produkten maken zich ernstige zorgen over dc opmerkelijke toeneming van de invoering van goedkope loodprodukten. Het meest ernstig wordt de buitenlandse concurrentie bjj loodplaten geacht, die volgens een toonaangevende Amerikaanse producent door Nederlandse exporteurs op de Amerikaanse markt worden ver kocht tegen prijzen, welke gemiddeld on geveer 4 dollarcents lager zijn dan de Amerikaanse notering. Volgens deze producent hoeft, de in voer van afgewerkte loodprodukten uit Australië en andere belangrijke produk- tielanden nog geen grote omvang aange nomen. Met inbegrip van de belasting van 1 5/16 cents bedraagt de venkoopprijs van geïmporteerde loodplaten in de Ver. Staten thans ongeveer 14 dollarcents per pound, terwijl de Amerikaanse fabrikan ten een prijs van 18)2 cents noteren. De Amerikaanse fabrikanten hebben tezamen me+ enige mijnbouw-maahschap- pijen de 6ituatie oAder de aandacht van de departementen van buitenlandse za ken en binnenlandse zaken gebracht, die than,, nagaan, of de bestaande wetten en regelingen mogelijkheden bieden voor het nemen van corrigerende maatregelen Volgens handelskringen zou men bij de tariefcommissie kunnen klagen. Van deze mogelijkheid kan echter geen ge bruik worden gemaakt, zolang niet. kan worden aangetoond, dat de invoer reeds schade berokkent aan de binnenlandse industrie. Hiervoor moeten dan hearings worden gehouden, en het zou wellicht thaanden kunnen duren, altvorens de com missie in staat is haar bevindingen te rapporteren. In de gisteravond te Rotterdam ge houden vergadering van de Algemene Raad van het intercommunale lichaam „Gemeentelijke Gasvoorziening Zuid- Hollanid" werd in de vacature van de heer mr. J. van Aartsen, die zijn lidmaatschap van de Algemene Raad be ëindigde in verbanirl met zijn benoeming tot minister van Verkeer en Waterstaat, voorzien d°°r de benoeming van de heer mr. R. M. van Reenen voor de gemeente Den Haag. SOEDANESE PREMIER, brigade-ge neraal Ibrahim Abboud, genomen tij dens zijn ochtendtoilet. Abboud was de leider van de „stille revolte" van het leger, vorige maand, waarmede de tweede republiek" van de Soedan werd gevestigd. Mededeling werd gedaan van de goed keuring door Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland van het be sluit van de Algemene Raad tot deelne ming alg aandeelhouder in de Nationale Gas Mij. N.V., tot een bedrag van 20.000,-. Twee inwoonsters van Venla zijn giste ren door de rechtbank te Roermond tot gevangenisstraffen veroordeeld wegens het plegen van een groot aantal diefstallen in winkels In en om haar woonplaats. De 38- jarige mevrouw A. van E kreeg acht maanden met aftrek en de 26-jarige mevr M. van T. zes maanden met aftrek. De beide vrouwen hadden maandenlang in tal van winkels vele goederen gestolen Zij gingen samen op rooftocht en 6loegen de gestolen goederen in haar woningen op In navolging van Londen is met ingang van 9 december de zilvernotering te Am sterdam verlaagd, aldus deelt H. Drijf hout en Zoon'6 edemetaall-bedrijven N.V. mede Het zilver noteert thans 107.00 tot f 112,50 per kg. fijn (was 107,90 tot li3,40). De goudnotering is onveranderd gebleven. het zijn vooral de jongelui, die kolossale happen uk hun zakgeld nemen voor een plaatje De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren de 33-jarige Fransman Guy M. A. B. uit Nice veroordeeld tot een gevange nisstraf van acht maanden met aftrek van voorarrest. Hij had in de jaren 1954-1958, naar hij zelf beeft toegegeven, vele duizenden brie ven. briefomslagen on andere documenten gestolen uit het Algemeen Rijksarchief, het Economisch Historisch Archief en vele provinciale archieven in Nederland Ook in Frankrijk. België, Luxemburg, Duitsland en Zwitserland had hij uit his torische archieven documenten wegeno men. De officier van justitie had tien maan den gevangenisstraf met aftrek van voor arrest gevorderd. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s s. „Uruguay" 11/12; Australië: ss. Iberia" 11/12; Brazilië: s.s. „Uruguay" 11/12; Canada: m.s. „Westerdam" 11/12: Chili: via New York 11/12; Ned Antillen: m.s. „Isis 8/12; Ned. Nieuw-Guinea: s.s „Pyrrhus" 11/12; Nieuw-Zeeland; m.s „Rangitata" 13/12: Suri name: m.s. Norinda" 10/12; Unie van Zuid- Afrika en Z.W-Afrika; m.s. Oranjefontein" 10/12. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. IS DE ZESJARIGE ALETJE VAN LEEUWEN UIT VEENENDAAL, die et hue- inzending voor de affiche-prijsvraag ter gelegenheid van de vierde nd(rio, enweek de hoofdprijs verwierf. Haar tekening zal volgend jaar als affiche voor de kinderboekenweek worden gebruikt. (Van onze correspondent)* Duizenden vakantiegan gers hebben zich in de loop der jaren verlustigd in de fraaie aanblik, die de sinds mensenheugenis alleenstaande veertiende- eeuwsc toren van het dorp Nijemirdum in Gaas. tcrland bood, in een om kransing van oude en statige iepen. Diezelfde bomen, zeventig in getal, zijn nu ge inzet van de ontstemming van om streeks zevenhonderd be woners van Nijemirdum, ontstemming jegens het college van B en W. van Gaasterland. Dat college heeft namelijk zonder meer die zeventig iepen laten vellen en het hout verkocht voor f 36.000, een bedrag, waarmee men dc aansluiting op het elektrisch net van het dorpje Ruigahuizen, dat omstreeks zestig gezin nen omvat, wil bekosti gen. Nijemirdum is niet al leen ontstemd omdat er zeventig iepen zijn omge hakt, terwijl er maar hooguit ®en dozijn door iepziekte was aangetast, yt omdat het dorpsschoon hierdoor gChade is toege- oracht, maar vooral om je manier waarop dat is teschied. „We wisten van liets, en de raad ook liet", zegt Nijemirdum, dat ongetwijfeld direct in het geweer gekomen zou zijn, wanneer B. en W. het plan om de bomen te kappen, in de raad had den gebracht. En nu het dan toch zo gebeurd is. wil men die f 36.000 van Nijemir- dums bomen ook graag in Nijemirdum gebruikt zien om het dorp te ver fraaien door wegverbe- tering en restauratie van de ontluisterde toren., ook al misgunt men de bewoners van Ruiga huizen, die zich nog met de peroleumlamp behel pen, het elektrisch licht niet. De Vereniging voor Dorpsbelang van Nijemir dum heeft zijn grieven samengevat in een stevig schrijven aan alle raads leden, die zich in de vrij dag aanstaande te houden vergadering van de raad van Gaasterland onge twijfeld met deze zaak zullen bezighouden. B. en W. hebben zich intussen in een schrijven over de aansluiting op het elek trisch nej van Ruigahui zen al bij voorbaat verde digd door te zeggen, dat in de toelichting op de in 1957 behandelde gemeen tebegroting voor 1958 al van het voornemen om de bomen in Nijemirdum te vellen werd gerept en dat B. en W. zonder meer hiertoe bevoegd zijn, om dat er geen sprakt was van verkoop van bomen mét grond, van onroerend goed dus, maar. slechts van hout, dus van roerend goed. Feit is in elk geval, dat sommige raadsleden het hiermee oneens zijn en dat het dorp Nijemirdum boos is om de schending van het natuurschoon, waarbij Gaasterland als toeristencentrum belang heeft en vooral omdat de bijl in de bomen werd ge. zet, zonder dat men er iets tegen heeft kunnen doen, terwijl bi) andere gele genheden de raad te be slissen kreeg over het kappen van slechts enkele bomen. Daarom heeft Nijemir dum nu de knuppel In het hoenderhok gegooid, om dat B. en W. de bijl In de iepen zette De toren van Nije Mirdum staal, nu kaal in het landschap tot ontstem ming van de dorpsbewoners. (Van onze verslaggever) Tot zijn grote ontzetting zag de 41-jarige G. J. Brans uit Den Briel toen hij gister morgen om ongeveer half twaalf met ziin Volkswagen over Rijksweg 13 reed in de richting van Den Haag plotseling een koe voor zijn voorruit opdopmen. Omdat een botsing onvermijdelijk scheen, trachtte de automolist nog te redden wat er te red den viel en gooide zijn stuur naar links. Dit had tot gevolg dat de Volkswagen met de zijkant de koe raakte, over de weg schoot en vervólgens tegen een tegemoet komende vrachtwagen botste. Door deze botsing werd de Volkswagen volkomen In elkaar gedrukt, teruggeslingerd naar de rechterweg-helft, waar hij weer in botsing kwam met een uit Rotterdam ko mende personenauto. De enige Inzittende van de Volkswagen, de heer Brans, liep bfl al deze capriolen slechts lichte ver wondingen op; hij is in het St.-Francis- cusgasthuls opgenomen. De koe hinkte terug naar de wei. Hoe kwam het beest terecht op Euro pa's drukste verkeersweg? Veehouder Jan van der Kooi uit Over- schie, eigenaar van de ongelukskoe, ver telt hierover het volgende. Met zijn knechts was hij bezig het vee naar bin nen te brengen. Er was nog een zestal koeien in de wei aan de rechterkant van de rijksweg terwijl zijn stallen aan de linkerkant van de weg liggen, zodat het vee opgedreven moet worden over het fietspad en dan onder het tunneltje on der de Rijksweg door naar de overzij worden geleid. Men dreef dus de zes koeien bij elkaar, maar een daarvan, het ongeluksbeest, dat vroeger op een weide aan de andere kant van de beruchte rijks weg kennelijk altijd goed en mals gras verorberd had, wurmde zich door het hek heen en ging op eigen houtje naar de overkant Het beest kwam op de rijks weg met het noodlottige gevolg. Nada; het ongeluk was gebeurd, werd het verkeer uit de richting Rotterdam voor enige tijd stilgelegd. Verscheidene politieautoriteiten onder wie de hoofd commissaris van de Rotterdamse politie, de heer H. Staal waren er bij aanwezig toen even later dit rampzalige koeien- avontuur op het gplvende wegdek van rijksweg 13 werd gereconstreerd. De Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. heeft besloten de bijzondere raad van miniistres, die op 22 december te Luxem burg bijeenkomt, te raadplegen, niet al leen omtrent haar plan de hulp van de E.G.K.S. voor de financiering van de ko lenvoorraden van 7 op 10 miljoen dollar te brengen, maar ook over een voorstel om de bovennationale heffing, die tegen woordig 0,35 pet. van de produktie be draagt, uit te stellen tot het moment waarop die produktie is verkocht. Dit zou betekenen, dat de voorraden bij de mijnen die niet het voorwerp van een transactie uitmaken, niet meer in aan merking zouden komen voor het betalen van de heffing. De Westdultse mijnen, zo wordt uit doorgaans welingelichte bron vernomen, zouden zo nagenoeg 20 pfennig per ton gewonnen steenkolen kunnen be zuinigen. De juridische deskundigen van de Hoge Autoriteit onderzoeken momen teel of het betreffende voorstel in over eenstemming is met het E.G.K.S.-ver- drag- Vernomen wordt anderzijds, dat het voor stel door de staalindustrie slechts dan gunstig zal worden ontvangen, indien de maatregel niet beperkt blijft tot de ko- lensector De Hoge Autoriteit heeft de West- duitse regering verzocht de tarieven voor het vrachtvervoer over de Rijn aan te passen aan het internationale niveau. Teneinde marktverstoringen te ver mijden, heeft de Hoge Autoriteit de Westdultse regering uitgenodigd voorlo pig een tariefsverlaging van DM 1 per ton vast te stellen voor het hoofdtraject tussen Ruhrort en Mannheim. Overeen komstige verlagingen zouden moeten gel den voor de andere trajecten. Deze aan passingen zouden echter voorlopig slechts behoeven te gelden voor het vervoer ■stroomopwaarts. De Hoge Autoriteit wijst er op, dat de hoge vervoerstarleven een nadelige in vloed hebben op de afzet van steenkolen.' Tachtig mijnwerkers—vertegenwoordi gers uit elf landen zullen een bijzonder congres bijwonen van de Internationale Mijnwerkers Federatie, dat vandaag en morgen te Londen gehouden zal worden en waarop de economische toestand in de kolenindustrie besproken zal worden. Dit congres werd uitgeschreven, toen er in de Engelse kolenindusrie eencrisis be stond. De situatie in de kolenindustrie werd de laatste jaren minder goed door het stijgen van de kolenprijs. produktie- moeilijkheden en het overgaan van indus trie en huishoudingen van kolen naar olie. elektriciteit en gas. Een woordvoerder van de federatie deelde mede, dat er vermoedelijk aan het eind van het congres een verklaring zal worden opgesteld, die. aan de be langhebbende autoriteiten worden toe gezonden. Op het congres zijn de volgende landen vertgenwoordigd: Oostenrijk, Bel gië, Engeland, Frankrijk, West-Duitsland Nederland, India, Italië, Japan, Nieuw- Zeeland en Joegoslavië- De Hoge Raad heeft gisteren verwor pen het cassatieberoen van W. G. van der K. te Meyel, wie ten laste was gelegd, dat m.. (Van onze correspondent) Voor de Alkmaarse rechtbank is g-». ren de behandeling voortgezet van de zar. ■tegen de 42-jarige lo^-arbeider P. H 'u;i Warmenhuizen. die tot tweemaal toe hei-l gepoogd zijn vriend én medearbeider de 52-jarige W, C. de K te Schoorl om h t léven te brengen door rattenkruit en „mol- lendood" tussen diens boterham te strooien. Gehoord werd thans de getuige-deskun- dige dr. J. Kloek uit Utrecht, die verdach te volkomen ontoerekeningsvatbaar ver klaarde en adviseerde tot opneming in een psychiatrische inrichting. De officier van justitie jhr. mr A. J. Reigersman achtte de ten laste gelegde poging tot moord, meermalen gepleegd, bewezen. Omdat ver dachte niét toerekeningsvatbaar Is, had de officier 14 dagen geleden ontslag van rechtsvervolging gevraagd. Dit sluit ech ter in, opneming in een krankzinnigenge- I B sticht, zodat hij ook bij zijn eis persisteer- hij samen met een ander getracht heeft I de Mocht na een jaar het gewenste resul- zijn echtgenote te vergiftigen Het hof te taat niet zijn bereikt, dan zou verdachte 's-Hertogenbosch heeft hem wegens po ging tot moord veroordeeld tot acht Jaar gevangenisstraf. alsnog kunnen worden opgenomen in een gesloten afdeling van een psychiatrische inrichting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 7