Boekhandel legt zich neer bij de nieuwe situatie Sovjets hebben géén atoomvliegtuig KAJ en VKAJ Nobelprijzen L uitgereikt J Administratie geestelijke en vrijheid Noorden wil de migratie beperken i\ PATER PIRE ONTVANGT NOBELPRIJS Straatsteen voor dijkbekleding Akkoord met beperkte liberalisering Eisenhower gelooft Besprekingen over samenwerking 1$ Koningin naar Utrecht Miljoen dollar in onde broek Mr. Kortenhorst opende expositie Fritz Behrendt ttSlootraket" werd met succes gelanceerd Modern bejaardenhuis aan de Maas in Cuyk Volwassenen naar de vakschool Dure liuizen maar de schoorsteen deugt niet Bejaarde visser in de Merwede verdronken Rood geliakt verboden Particulier dagblad in Ned. Nieuw-Guinea Nogmaals: de Pocket-beschikking" Meer mogelijkheden met klei-produkten Generaals gaan heen VB DONDERDAG 11 DECEMBER 1958 PAGINA 3 besparing van mankracht 50.000ste cursist afgestudeerd i K* Woongeneugten in radiostad Stalen vaartuigje kapseisde Minister beraadt zich over sulfietprobleem Staatssecretaris höppener Geperforeerde steen l#j8 0 (Van onze correspondent) Met 419 stemmen vóór van de'aanwezi- ?e 430 leden op de buitengewone verga dering van de Nederl Boekverkopersbond Welke woensdag te Utrecht werd gehou den, is een motie aangenomen, waarin de Jeden hun vertrouwen uitspreken in het bestuur. Zij dragen dit bestuur op om sa- hien met de commissie, die daarvoor is ge vormd te trachten het reglement van de ^er. tot Bevordering van de Belangen des Boekhandels aan te passen aan de 'hans ontstane situatie. Aldus deelde de voorzitter, de heer H- w. Blok mede, tijdens een persconferen tie, welke na afloop van bedoelde verga dering werd gehouden. Deze motie betekent, dat men ermede akkoord gaat om met samenwerking van bedoelde commissie te komen tot zekere liberalisering binnen de perken van het boekverkopersvak, een maatregel, die de bieuwe tijd nu eenmaal eist. Voorts is bet bestuur van mening, dat een vesti- Gingsbeschikking, event, gevolgd door een vestigingsbesluit, een uitbreiding van het ®antal boekhandels tengevolge zal heb ben. Zo kan o.a. een aantal verkopers Worden opgenomen, die thans clandestien het vak uitoefenen en zal er vooral meer Gelegenheid komen tot de verkoop van het Goedkope boek op het platteland. Als argument voor het vestigingsbesluit Werd aangevoerd, dat er momenteel di verse kiosken zijn, die tijdschriften en buitenlandse bladen verkopen, terwijl er bovendien de „doorbraak" is van de zijde Van de kruideniers, die wellicht gedwon- Gen door de concurrentie het pocketboek 'en verkoop willen aanbieden. Wat de verkoop van het pocketboek be treft, werd er nog op gewezen, dat de boekhandel de verspreiding hiervan van yen beginne af steeds heeft gepousseerd, haar men hierin een stimulans ziet om bepaalde kopers ook te brengen tot het kopen van andere boeken. In bovenvermelde reorganisatie-commis- aie. die onder voorzitterschap staat van hts. M. v. d. Brink namens de uitgevers bond, hebben o-m- zitting de heer F. Ver biest namens de Katholieke Bond van Uit- geve>- en de heer M. Oomens namens de Kath Bond van Boekverkopers. Het bestuur van de Ned. Kath. boek verkopersbond heeft, zo deelde hét gister avond mede, met instemming kennisgeno men van de goedkeuring door de leden vergadering van het door het N.B.B.-be- stuur gevoerde beleid .Verwacht mag wor den, dat op de woensdag 17 december te 's-Hertogenbosch te houden ledenvergade ring van de katholieke bond, die mede aanvrager is van de vestigingsbeschikking boekverkopersbedrijven, het bestuursbe leid eveneens zal worden goedgekeurd. H.M. de Koningin heeft het voornemen het jubileumcongres van de Nationale Raad voor maatschappelijk Werk bij te wonen, dat op woensdag 17 december in de stadsschouwburg te Utrecht gehouden zal worden. Zoals bekend, herdenkt de raad op die dag het feit, dat de „Nederlandsche Vere niging voor armenzorg en weldadigheid", waarvan hij een voorzetting is vijftig jaar geleden werd opgericht. In de zak van een oude broek, die deel uitmaakte van een partij gebruikte Amerikaanse kleding heeft een marskramer in Cagliari, op Sardinië, een cheque van een miljoen dollars aangetroffen. De chèque is gedateerd uit 1956 en kan geïnd worden bij de „Chase Manhattan Bank" te New York. Zij is ondertekend door een zekere John Beresford Tipton. De ontdekking vond veertien da gen geleden plaats. Op aanraden van zijn vrienden stelde de mars kramer de Amerikaanse bank op de hoogte van zijn ontdekking en deze instelling antwoordde hem, dat de heer Tipton inderdaad een harer cliënten is en dat zij zal pogen de begunstigde van de chèque te vin den. Volgens de Italiaanse wet zou de marskramer recht hebben op tien procent van de waarde van het ge vonden object. „Als een politicus voor de eerste maal een karikatuur van zichzelf in de krant ziet, dan weet hij, dat hij serieus genomen wordt. Hij voelt zich dan als een school kind, dat geslaagd is en dat dit thuis kan gaan vertellen". Met deze woorden schets te Mr. L. G. Kortenhorst voorzitter van de Tweede Kamer, het belang van de ka rikatuur voor de politicus. Hij deed dit he denmiddag bij gelegenheid van de opening van een expositie van werken van Fritz Behrendt, de 33-jarige tekenaar-karika turist, die in vele bladen in binnen- en buitenland zijn politieke prenten ziet af gedrukt. In 't zaaltje van Van Stockum's boekhandel aan het Buitenhof waren van morgen onder meer de ambassadeur van Israël en Z.-Afrika benevens wethouder D. Dettmeijer en andere genodigden bijeen gekomen om de opening van de tentoon stelling van het werk van deze knappe tekenaar bij te wonen. Mr. Kortenhorst schetste in een sprankelend speechje de waarde van de politieke tekenaar in onze democratie en merkte daarbij onder meer op, dat deze tekeningen meestal de ver dediging van de zwakken en de minder heid op zich neemt, zodat hierin van rid derlijkheid sprake is, hoewel de karikatu rist natuurlijk ook kan honen en demago gisch kan zijn. President Eisenhower heeft gisteren op zün persconferentie verklaard, dat de Amerikaanse regering geen enkele be trouwbare inlichting heeft ontvangen, waaruit zou blijken dat de Sovjets er in geslaagd zün een vliegtuig op kernener. gie te laten vliegen. In dit verband merkte Eisenhower op, I dat het volgens de deskundigen niet het minste nut heeft te proberen een vlieg tuig met een kernmotor alleen maar een paar honderd meter van de grond te krij gen. Het onderzoek in de V.S. is dan ook veeleer gericht op de ontwikkeling van 'n atoomvliegtuig, dat bevredigende presta ties levert en dat voor vreedzame of mi litaire doeleinden kan worden gebruikt, zo zeide hij. Dat wil natuurlijk niet zeg gen dat het wetenschappelijk onderzoek naar atoommotoren voor vliegtuigen en 'iet overbrengen van de opgewekte ener- '>e is gestaakt. Deze kwestie kwam ter sprake, toen ournalisten vragen hadden gesteld over berichten, dat senator Humphrey Van pre mier Kroesjtsjef zou hebben gehoord, dat de Sovjet-Unie een lange-afstandsra- ket had gebouwd, die 13.000 km kon af leggen. Eisenhower zei. dat hij niet zijn vertrou welijk gesprek mèt de senator openbaar kon maken, doch hij had wel de berichten over deze kwestie in de kranten gelezen Twee belangrijke internationale ver- Gaderineen van de KAJ en VKAJ wor den deze maand in Nice gehouden. Van tot 12 decembe,r zijn de aalmoezeniers ï,an de katholieke arbeidersjeugd uit buropa bij elkaar om de resultaten van "e tot dusver gevoerde actie tot kerste ning van de Europese arbeidersjeugd en de missie-activiteit vooral in Afrika te bespreken. ^an 14 tot 17 december volgen de voor- zi liters en voorzitsters van de nationale °rganisaties. Zij plegen overleg over ver dere intensivering der sa-menrwerking yitgebreide enquêtes en studies zijn a In 5et congr-e*; voorafgegaan. Belangrijk on- ,etWerp van bespreking vormt de mis- ^e-activiteit der Nederlandse KAJ in U-frika, waar 26 Nederlandse Kajotters en 1 Kajotster praktisch werkzaam zijn. Vooroverleg is dienaangaande reeds ge voerd mei de KAJ in België. Oostenrijk, Engeland en Spanje. Het is niet onmoge lijk. dat op het congres te Nice besloten Wordt internationaal samengestelde teams Uit te zenden naar de missie. Uit Nederland nemen zeven aalmoeze niers aan de besprekingen van het eer ste congres deel: hoofdaalmoezenier Huy- boom, alsmede de aalmoezeniers Bertels en Van Wel uit het bisdom Haarlem, aalmoezenier Meyer, Rotterdam, aalmoe zenier N. Schlangen, Roermonden aal moezenier Th. Groensmiit, Utrecht. Aan de presidentiële conferentie nemen komst gehouden, waarbij o.m. diverse UU Nederland deel KAJ-voorzitter H La- burgemeester,, uit het Land van Cuyk te r°sch. Bom. Limburg: VKAJ-presidente mej. b. Heystee, Utrecht en G. van Bakel Eindhoven, penningmeester van de inter nationale KAJ. en hij voelde zich niet gedrongen ze tegen te spreken. Voorts zei hij niet in te zien waarom de Sovjet-Unie er niet in zou kun nen slagen een dergelijke raket te ont wikkelen. De V.S. hebben op dit gebied ook successen behaald, zo zeide hij. (hier mee doelde hij kennelijk op de recente proef, waarbij een Atlas-raket een afstand van meer dan 9.000 km zou hebben afge legd.) (Van onze correspondent) Mgr. W. Bekkers, bisschop-coadjutor van Den Bosch heeft gisteren in Cuyk het nieuwe bejaardenhuis „Porta Caeli", dat als een van <]e modernste in den lan de wordt beschouwd, ingezegend en ge opend. Nadat de bisschop des morgens in de kapel een H. Mis had opgedragen en hierna de gebouwen had ingezegend, j werd in de ontspanningszaal een bijeen- (Van onze correspondent) In Breedevoort (gemeente Aalten) Zijn een aantal leden van het provinci al bestuur van Gelderland en talrijke j ter bestuursleden van waterschappen en Polderbesturen getuige geweest van de b'ficiële start van - een zogenaamde) De totale kosten bediagen 1.8 miljoen „!°otraket. Dit is de eerste slootreini-De kamers van de pensiongasten zijn v££- genwoordig wa;:cn en verder vele pas toors. de algemeen overste van de zus ters van Tilburg, zuster Huiberte, de overste van het klooster te Cuyk, zuster Sidonie en ir. Gerritse, de hoofdingenieur van de Volkshuisvesting van de provin cie Brabant. Migr. Bekkers noemde Cuyk niet alleen vitaal en modern, maar vooral godsdien stig, wat weer bewezen werd door de bouw van dit prachtige bejaardentehuis. Dé zorg voor de bejaarden is immers een goedp uiting van christelijke naastenlief de. Het bejaardenhuis annex zusterkloos- is gelegen aan de Maas, waar men Dr. ir.' D. Mansholt, directeur-generaal van de arbeidsvoorziening, heeft gisteren in Heerlen een oorkonde uitgereikt aan de 50.000ste cursist. die zün opleiding op een regionale werkplaats voor vakopleiding aan volwassenen heeft voltooid Het was de 18-jarige N. Kleinen uit Sittard. die on langs het diploma onderhoudsbankwer- ken behaalde, Dr. F. Houben, commissa ris der Koningin in Limburg, overhan digde vervoIgens de oorkonde aan de 5.000ste Limburgse cursist, die werd op geleid. Dit was de 17-jarige Leo Manders uit Blcrick, die tevens een wandbord met inscriptie ontving. In zijn toespraak zei dr. Manshojt, dat er uitstekende resultaten worden geboekt met, de regionale werkplaats. Hij deelde mee, dat de plaatsingsmoge lijkheden van de geslaagden steeds be hoorlijk zijn geweest. Een enquete heeft uitgewezen dat 85 procent te wenk kon worden gesteld. Dr. Houben vertelde, dat Limbur is uit gegroeid tot de meest geïndustrialiseer de provincie van ons land. 45 procent van de beroepsbevolking is werkzaam in de industrie, terwijl 20 procent emplooi vindt in de agrarische sector. Op het ge bied van de vakscholing slaat Limburg geen gek figuur. 10 procent van de ge schoolden is afkomstig van de regionale vakscholen. De bijeenkomst in Heerlen werd door verscheidene burgemeesters en mijndi- recteuren bijgewoond 's Middags opende dr. Mansholt de tentoonstelling, welke een beeld geeft van de resultaten welke bij de werkplaatsen in het land werden behaald. Deze zal als reizende expositie door het land gaan trekken. een prachtig uitzicht heeft op de heuvels van Noord-Limburg en de Mokerheide. ^'hgsmachine in i'Watergang" het ons land, die uit de slik en de waterplan- - over een grote breedte op de oever a-6l'Pt. De eerste werd gekocht door de 'deling Slingebeken van het water- cnap van de Oude IJssel. De machine is van Duits fabrikaat. Zij Instaat uit twee pontons, waarop een ^Oor-installatie is gemonteerd, welke vet slik uit de sloten boort om dit ver- nigens via een „modderverspreider" 'e het aangrenzende land uit te strooi- 5?' Het apparaat kan per uur ongeveer meter sloot reinigen, een karwei, dat dders 18 a 20 arbeiders vergt. deeld in drie soorten, t.w. een persoons twee persoons en dubbel eenpersoons. Deze laatste hebben naast- een zit- en slaapgelegenheid een aparte wasgelegen heid en een w.c. Het gebouw bestaat uit drie verdiepingen en heeft naast een gro te recreatieruimte beneden op elke etage twee kleine gezellige zithoekjes. Hei complex is voorzien van een unieke cen trale verwarming welke hier in Neder land nog niet eerder werd toegepast. De ze. een vinding van prof. Chilantj uit Tu rijn, brengt het voordeel dat van de kel derruimte uit de verwarming van iedere kamer en zaal automatisch geregeld kan worden. V. Sinds enige dagen is er beroering in de Wirickxstraat, in een nieuwe wijk van Hilversum. In de dure woningen (honderd gulden huur per maand) zouden daar volgens insiders de schoorstenen ondeug delijk zijn gebouwd zodat kolenhaarden kolendamp veroorzaken, zij het in lichte graad. De gemeente heeft reeds schoor stenen laten verbouwen en oliekachels ge plaatst om te trachten verdere klachten te voorkomen. Het helpt allemaal weinig. Nog gisteren zijn een der bewoners en diens dochter onwel geworden. Zij vertoonden volgens hun arts verschijnselen van kolendamp vergiftiging. Nu zitten zij in een huis, dat slechts door een elektrisch kacheltje wordt verwarmd en met de ramen open uit angst dat hun weer wat overkomt. Een andere familie heeft in het vori ge seizoen ook al telkens de kachel ver wisseld. Tot zesmaal toe. De vrouw en kinderen moesten tenslotte om op verhaal te komen, vakantie gaan nemen op dok ters advies. Aanvankelijk had men er geen idee van dat de klachten wel eens konden voort spruiten uit kolendampvergiftiging. Men zocht wel naar andere oorzaken, maar kwam nimmer tot een oplossing, totdat een deskundige zou hebben uitgemaakt, dat de rookkanalen in de schoorstenen verkeerd zijn gebouwd. De gemeente heeft overigens ook an dere klachten over dit complex woningen ontvangen. Zij zou deze reeds hebben voorgelegd aan de Raad van Arbitrage in de Woningbouw. Gistermiddag is de 77-jarige visser J. Klop uit Hendrik-Ido-Ambacht in de Merwede bü Hardinxveld verdronken. Zijn 70-jarige neef C. Klop kon op het nippertje worden gered. Het stalen vis sersbootje, waarin beiden zich bevonden, zonk. Het. ongeluk gebeurde, toen de vis sers ter hoogte van het Lange Veer te Hardinxveld een draad overgooiden naar het sleepschip „Edelweiss", om zich te iaten trekken. Achter dit schip hinigen ankerdraden onzichtbaar in het water Toen een van deze kabels straik werd getrokken, raakte die beklemd tussen zwaard en romp Van het vissersbootje. Dit werd gedeeltelijik uit het water ge licht en kapseisde. Visser C. Klop, die oP de kop zat. kon zich vastklemmen aan de bolder van de „Edelweiss" en werd daar aan boord ge trokken. Zijn neef kwam echter in het water terecht. Hij wist. zich nog eniige tijd zwemmende aan de oppervlakte te houden, maar toen de kraandrijver T PutterK van scheepswerf „De Hoop" te Hardinxveld die. nadat hij van de kant af had gezien wat er gebeurde on middellijk in een roeiboot was gespron gen erin was geslaagd hem uit het water te halen, was hij overleden. De voorzitter van het Produktschap v ^r Vee en Vlees de heer Joh. de Veer heeft gisteren in de te Utrecht gehouden ver gadering van het produktschap medege deeld, dat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zich nader zal bera den over zijn verbod, sulfiet toe te voe gen aan gehakt. Volgens de heer De Veer hebben enkele bestuursleden de minister tijdens een onderhoud duidelijk gemaakt, dat argumenten al misleiding van het pu bliek en eventuele schadelijkheid voor de gezondheid, onvoldoende zijn voor een dergelijke ingrijpende maatregel. De overnemingsprijs voor baconvarkens werd verlaagd van f. 2.43 tot f- 2.38 per kilogram. Men vreesde namelijk dat het grote verschil met de opvolgende klasse (f. 2,31) een stijging van het aanbod van baconvarkens tot gevolg zou hebben, ter wijl de afzetmogelijkheden in Engeland na de kerstdagen waarschijnlijk kleiner zullen worden. m GISTEREN WERD JN OSLO DE NOBELPRIJS VOOR DE VREDE UITGEREIKT aan dc Belgische pater Pire O P. De prijs bestaat uit een geldsom en een gouden medaille. Pater Pire ontvangt de prys uit handen van' dc'voorzitter van het NopelpryscomitéGunnar Jahn. Een particuliere combinatie met eigen drukkerij heeft besloten over te gaan tot het uitgeven van een dagblad voor Ne- derlands-Nieuw-Guinea, de „Nieuw- Guinea-Koerier". Ingaande januari zal het verschijnen. Aangezien door deze uitgave de gronden, waarop het gouvernement zijn nieuws blaadje uitgeeft, vervallen, zal de uitgave van „En hier is het. nieuws" ultimo de cember worden gestaakt. De voorlichtingsambtenaar, de heer Meyer, die thans „En hier is het nieuws" verzorgt, treedt ak hoofdredacteur in dienst bij de particuliere combinatie. Zonder de aanwezigheid van de Rus sische schrijver Boris Pasternak, die de Nobelprijs voor literatuur heeft gewei gerd, hebben de Russische, Amerikaanse en Engelse winnaars van de prijzen voor natuur-, schei- en geneeskunde woensdag de grote moderne concertzaal van Stockholm uit handen van koning Gustaaf Adolf de beloning voor hun prestaties in ontvangst genomen: een diploma, een gou den medaille en een herdenkingsgeschrift waarin het bedrag van de prijs is ver meld. De vijfde Nobelprijs, die voor de v.rede, werd volgens traditie in de grote feest zaal van de universiteit van Oslo uitge reikt aan de Belgische pater Georges. Pire. Deze heeft door het bouwen van dorpen aan vluchtelingen die in kampen j leefden de gelegenheid te geven weer sen i normaal leven te leiden. Gunnar Jahn, voorzitter van het Nqbel- comité van het Noorse parlement, dat de vredesprijs toekent, prees het werk en de persoon van pater Pire en zei, dat deze niet alleen had meegewerkt de" wonden van de oorlog te helen, maar vooral „bo ven de woelingen van kolonialisme, anti kolonialisme en de rassentegenstellingen" de geest van broederschap onder de vol keren en rassen had bevorderd, in over eenstemming met de wens van Alfred Nobel, die de vredesprijs had toebedacht aan degene die „het meest en-het Dest heeft gewerkt voor de verbroedering dar volkeren". De prijs werd uitgereikt door Jahn, in aanwezigheid van koning Olaf, léden van de regering, diplomaten en talrijke geno digden. Boris Pasternak, die geweigerd heeft de Nobelprijs voor literatuur te aanvaarden, zet zijn letterkundige arbeid in zijn oui- tenverblijf bij Moskou, waar een dik pak sneeuw ligt, voort, aldus wordt uit Mos- j kou gemeld. De schrijver van „Dokter Zjiwago" werkt thans aan de vertaling van een drama van de Poolse schrijver Julius Slowatski. Dit werk was hem. reeds voordat hem de Nobelprijs werd toegekend, op verzoek van de vereniging van Poolse schrijvers opgedragen. Paster nak ontvangt nog steeds .talrijke brieven van buitenlandse bewonderaars. Hij ver keert in goede gezondheidstoestand. Het laatst door Pasternak in het Rus sisch vertaalde werk. „een drama" van Shakespeare, wordt nog steeds te Mos kou opgevoerd. Er is veel- belangstelling j voor. van O. K. en W. heeft einde vo rige week bij de behandeling van zijn begroting moeten antwoor den op vragen, die hem van de Twee de Kamer uit waren gesteld over de ongrondwettigheid van de befaamde „pocket-beschikking". Men kent in houd en strekking van het omstreden stuk. Het boekverkopersbedrijf wordt in deze beschikking gebonden aan een vergunning van de S.E.R. Beoogd wordt daarmee te voorkomen, dat buiten de erkende boekhandel om een blijvende verkoop van boeken zou ontstaan door anders georiën teerde bedrijven en personen, i.e. door de kruideniers. Op zich genomen zou een dergelijke maatregel passen in ons PBO- en vestigingsbeleid: het af palen van het werkterrein der ver- s.cHillende branches in het belang van een goede bedrijfsuitoefening. Of simpeler gezegd schoenmaker, blijf bij je leest. (Van onze verslaggever) Het feit, dat het rijk meer gelden aan de gemeenten verstrekt, heeft wat de wegenaanleg betreft voor de fabrikanten van straatstenen reeds e-unstiger perspec tieven eeopend. Dc «ituatie is thans reeds zo. dat de produktie de vraag naar goede straatstenen niet heeft kunnen bijhouden. Anders ligt het met de afzet van de z<g. ongesorteerde soorten, die voor aller lei bijkomende werken gebruikt worden. Ook hiervoor zijn de verwachtingen echter hoopvol vanwege de grote belang stelling, die Rijkswaterstaat en polder besturen voor dit materiaal tonen als be kleding van het boven water uitrijzende deel van de dijklichamen. Bij een van de werken voor de kanalisatie van de Rijn heeft men daarvan reeds gebruik ge maakt en wij vernemen, dat daarmee op uitgebereide schaal proeven genomen zul len worden bij de Zuiderzeewerken. Voor dit systeem van dijkbekleding bestaat eveneens interesse aan de kust o.a. bij het waterschap Delfland. DP voegen worden gevuld met asfalt, (Van onze correspondent) De samenwerkende provinciale, bestu ren van Friesland, Groningen en Drente zullen waarschünlük met'ingang van eind volgend jaar bij hun activiteiten een nieu we studie tot richtlün kunnen nemen, een studie nl. over de toekomstige structuur van de drie noordelüke provincies, die een inzicht zal geven in dc te volgen koqrs in de periode van 1960 tot 1980. Dit heeft gedeputeerde mr. D. Okma in de gisteren gehouden Statenvergadering meegedeeld. Hij zeide tevens, dat het de bedoeling van de noordelijke provincies is, de migra tie te beperken tot zestig pet. van de be volkingsaanwas. Het bgt in de verwach ting, dat het inwonertal van Friesland in de periode tot 1980 zal groeien van' 470.000 tot 560.000 zielen. Gedeputeerde mr. H. M. Gerbrandy. voerde het woord over de verbetering van de zeewering en de inpoldering van de Lauwerszee. De situatie t.a.v. de Lau- werszee lijkt nog niet zo ongunstig als was verwacht, doch in de verbetering van de zeewering zit, volgens spreker, weinig schot. Er worden nog uitvoerige studies gemaakt en er zal nog veel overleg nodig zijn voor de situatie aan de te stel len eisen voldoet. De zeewering tussen Harlingen en de af sluitdijk zal eveneens moeten worden ver beterd en daarvoor worden plannen ge maakt. Op Terschelling zal de dijk van de Terschellingerpolder tot 6 a 6'/a meter bo ven N.A.P. worden verhoogd. Spreker pleitte ook in deze vergadering weer voor concentratie van de zeewerende water schappen, hetgeen hij noodzakelijk noemde. dsu zoals elders reeds gebleken is zeker 15 jaar mee gaat. Tot heden moest men daarvoor warme asfaltmeng&els gebrui ken, doch bij wijze van proef zijn voor de Deltawerken .reeds tienduizenden t.on.- nen koude asfaltmengsels verwerkt. Bij de baksteenindustrie ontveinst men zich niet. dat voor de hoofdverkeerswe gen straatsteen wel niet meer toegepast zal worden, doch deze zal op plaatsen waar men met een moeilijke ondergrond heeft te maken niettemin een belang rijke rol blijven spelen. Het speurwerk naar meer mogelijkhe den met. uit klei gebakken produkten heeft reeds enkele resultaten opgeleverd. Z0 heeft men een geperforeerde steen met 40% holle ruimte ontworpen van groter formaat dan een normale metsel steen die goedkoper te produceren en te transporteren is, terwijl het metselen minder tijd vraagt. In Twenteen West- Brabant heeft men deze steen reeds in produktie en.over de omzet heeft men niet te klagen. Verder is men bezig met een verdere ontwikkeling van DOreuze steen voor bin nenmuren. waarbij tevens gedacht wordt aan grotere elementen. Ook op het gebied van het transport wordt, gezocht naar allerlei vérbeterin gen om de traditionele bo-uw maar zo goedkoop mogelijk te houden. De bak steenindustrie let tevens op de woonbe- hagelijkheid, die zij wil opvoeren en waarvoor een commissie, onder leiding van prof. Dresden aan hét werk is gezet. Men zal zich misschien herinneren; welke bezwaren van staatsrechtelijke aard wij tegen déze beschikking koes teren In het kort deze: De Hoge Raad leest in artikel 7 van de Grondwet (dat de drukpersvrijheid betreft) ook deze regel, dat naast het drukken even eens het verspreiden van de gedrukte stukken „vrij" moet zijn, d.w.z. niet mag worden gebonden aan een vergunning. De drukpersvrijheid echter kan botsen met de openbare orde. Vandaar, dat de Grondwet ook voorziet, dat bij de „wet" zekere beperkende bepalingen kunnen worden gemaakt. Met dit „wet" is zo heeft de Hoge Raad uitgemaakt for mele wet bedoeld en dus niet bv. be schikking van minister of staatssecreta ris of verordening van gemeentebestuur. De beperkingen, die de formele wet gever (d.il Koning plus Staten-Generaal) op het beginsel van de drukpersvrijheid kunnen aanbrengen kunner. betreffen zowel de inhoud van het gedrukte stuk (om redenen van staatsveiligheid b.v. wordt een stuk verboden) als de wijze waarop het stuk wordt verspreid. Bo vendien staat de Hoge. Raad in zijn al- I gemeen als juist erkende interpretatie van artikel 7 toe, dat daarnaast lagere organen zekere beperkingen aan de ver spreidingsvrijheid kunnen stellen, mits dit evenwel geschiedt in het belang van de openbare orde en bepaaldelijk in het belang van het verkeer en mits boven dien die beperkingen niet algeméén zijn. Twee cumulatieve vereisten dus. Nu voldoet o.i'. de beperking, die de Pocket beschikking inhoudt, niet aan deze voor waarden. DE STAATSSECRETARIS is het daarmee niet eens. Als wij de zo juist verschenen Handelingen van de Kamerzitting naslaan, dan menen wij, dat hij aldus redeneert: onze beschikking betreft niet de in houd van de pocket-boeken. Daaraan tornen wij met onze beperking niet (het eerste vereiste). Onze beperking betreft wel de wijze van verspreiding, maar werkt niet algemeen. Immers slechts „bedrijfsmatige verspreiding" wordt aan een vergunningsstelsel on derworpen. Dus ook aan het tweede vereiste is voldaan. In dit geval mo gen wij, als lagere wetgever, dus handelen zoals wij deden. gen dus. De Pocket-beschikking ech ter beperkt de kring van personen. En dat is héél wat anders. Als de Hoge Raad Dresens leer zou hebben geaccepteerd, dan was de opvatting van staatssecretaris Höppener mis schien te verdedigen geweest. Nu niet. Afgezien van dit alles rijst nog de vraag, of het bovendien niet wat gekun steld is, te zeggen dat. nu het alleen om de commerciële verspreiding gaat, er gèen sprake van een „algemene" beper king is. Natuurlijk, er blijft een marge over: kruideniers en andere niet-boek- handelaren mogen pockets wel cadeau geven. Maar als we de zaken reëel zien, dan moeten we erkennen, dat de grote stroom van geestesprodukten ons langs commerciële weg befeikt. En artikel 7 garandeert juist, dat deze -stroom niet in gevaar wordt gebracht. ZIJN AL ONZE argumenten niet staatsrechtelijke spitsvondighe den? Kan men niet „ruimhartig" aldus redeneren: Het is toch een feit, dat men eerder aandachtige interesse heeft voor stukken, waarvoor men enige moeite heeft gedaan om ze te te bemachtigen dan voor die, welke men om niet in handen gedrukt heeft gekregen. Welnu, laat dan hij die be langstelling heeft voor een bepaald geestesprodukt maar wat meer moei te doen en naar een boekhandel 1q- pen. En laat de overheid in het be lang van een goede beroepsuitoefe ning (opleiding, kredietwaardigheid enz.) rustig het terrein vaa de ver schillende branches afpalen. Dat is echter, dunkt ons, een gevaar lijke redenering. Het bezwaar tegen de „pocket-beschikking" is zeer principieel. Men late de administratie niet de vrij heid voorwaarden te gaan stellen, wie boeken mag verkopen en wie niet. Men late haar niet de gevaarlijke macht om op een gegeven ogenblik de kring van vergunning-houders naar eigen inzicht uit te breiden of te beperken. Als men al bezwaar heeft tegen overheidsingrij pen op economisch terrein (en daar zegt de Grondwet nog niet eens wat van), hoeveel te meer dan niet tegen admini stratieve regelingen, die de grondrech ten raken. Het is juist de betekenis van de grondrechten, dat de administratie op het terrein van de geestelijke vrij heid zolang mogelijk „haar vingers thuis-- houdt". Als men niettemin meent, dat so ciaal-economische belangen moeten praevaleren boven de drukpersvrij heid, zoals zij in Nederland wordt opgevat dan spreken de Kamers, en niet de minister of staatssecretaris het laatste woord. Artikel 7 laat een mogelijkheid voor regeling .door de Kamers open. Maar uit het boven staande zal wel duidelijk zijn. dat wij vinden dat zij daar maar liever geen gebruik van moeten maken. TEb ri Bij K. B. is met ingang van 1 januari 1959 op het daartoe door hen gedane verzoek, ter zake van langdurige dienst, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend, aan luitenant-generaal H.M.G.I. Lentz, van het wapen der in fanterie; aan de generaals-majoor H. Adriaansen van het wapen der artille rie en L. J. Spanjaerdt Speekman, van het wapen der genie en aan de briga de-generaals K.D. Scheffer van het dienstvak van de intendance staf en H. T. J. M. Lohmeijer, van het wapen der genie, onder dankbetuiging voor de veel jarige diensten door hen aan den lande bewezen. Dodr aldus te redeneren is de staats secretaris, vrezen we, wat ruw omge sprongen met de leer van de Hoge Raad, die zich in zijn bekende arresten van november 1950 juist zo genuanceerd heeft uitgedrukt. Onze hoogste rechter lijke instantie nam toen een kort te vo ren door p. Dresen S.J. in zijn bekende Amsterdamse proefschrift verdedigde en door zijn eenvoud ogenschijnlijk aan trekkelijke leer niet over, ofschoon de i advocaat-generaal ervan in zijn conclu sie had gewaagd. Pater Dresen stelde het aldus: de drukpersvrijheid kan op twee manieren worden beperkt. Op de eerste plaats wat betreft de inhoud („id quod'j en dat moet de formele wetgever doen. Op de tweede plaats t.a.v. de wijze van verspreiding („modus quo"). Bepe kingen van die soort mogen ook door de lagere wetgever worden getroffen. Zo als gezegd, de Hoge Raad nam dat met over. Zeer terecht o.i., want door de lagere wetgever zoveel principiële vrij heid te laten, creëert men heel wat gro tere risico's voor ongelukkige beslissin gen dan door te zeggen: laat die lagere wetgever in het belang van het verkeer maar iets regelen en dan zal de rechter zonodig deze regeling wel toetsen aan het principe van artikel 7. Uit de hele vroegere jurisprudentie blijkt, dat de Hoge Raad bij een der gelijke toetsing alleen sympathie zal schenken aan lagere verordeningen, die uitdrukkelijk een verkeersbelang dienen, aan „ruimtelijke" beperkin- ris nog opgerr^erkt, dat er allang een sortgelijke véstigingsbeschik- king voor de grafische bedrijven bestaat en dat daarover nimmer is geklaagd. Dat kan zijn en dat is, zoals nu blijkt, te be treuren. Maar dat is nog geen doorslag gevend argument voor de grondwettig heid van de pocket-beschikking. Blijk baar heeft het grafische besluit nog geen aanleiding gegeven tot een beslissing in iure. Met de pocket-beschikking kan het anders lopen. En daar hopen wi,i op. Want er kan o.i. over de mening van de Hoge Raad nog altijd geen twijfel be staan. B. S. Zie ons blad van woensdag 3 cember jl. de- VERITABLE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3