Indonesië gelooft niet in een geheim verdrag tussen Nederland en Australië i PALTHE KRUISWOORD-PUZZEL I een administratieve kracht /)1 T«met een glas e-x-t-r-a vliv nóg meer mans! een confectie-ve rkoopste r PRIMA VERKOOPSTER kampioenen Handkappen en Handschoenen (WAAR DAT WIEL DRAAIT* GARAGEBEDRIJF WALDO Singel 41-45 Tel. 64.65.0 Kleine oorzaken Maar de regering blijft waakzaam a li LMj „Onze metaalindustrie is nog onvolgroeid" Kardinalen Frings en Wyszynski benoemd tot lid Congregatie Concilie Inbreker heeft intense haat tegen maatschappij 68 inbraken op zijn boekje Mgr. Tardini verheven tot kardinaal-priester V! \J\ Aan de ouders Laat uw Verkoopster Leerling-verkoopster Official CITROEN van Schiedam - Vlaardingen - Maassluis - Hoek v. Holland POSTORDER-BEDRIJF filiaalhoudsters verkoopsters H. G. SCHRÖDER NSC Nieuw T*N.O.-gebouw in Delft Niet passief PAGINA 1 ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 J 75 me. EEN LAWINE VAN VERMAAK..... De Brigade der Melkwegvaarders Dit krijgt elke M-Brigadier! Haal het Logboek en doe mee. «Je foto in de krant? BON C Llssone-Llndemar» Pletterijkade 50, Den Haag N.V. HET LINGERIEHUIS met het stoffenvak bekend gevraagd door met voor ieder vrije IPB?* "f HUUR vestiging te VLAARDINGEN L. P. Spuybroek v.h. W. van Heyst C. de Witte Co. De Indonesische regering twijfelt er aan, of Nederland een geheim verdrag over westelijk Nieuw-Guinea met Austra lië heeft gesloten, tijdens de ontmoeting in Den Haag tussen de Nederlandse en Australische ministers van buitenlandse zaken, Luns en Casey. Dit heeft de In donesische vice->premier Hardl gisteren geantwoord op een door een parlements lid gestelde vraag. Deze twijfel, zo zei hij, is een gevolg van de hierover door de Australische premier Menzies, minister Casey en sir Philip McBride afgelegde verklaringen. Kr bestaat voor de Indone- Dr. J. Hooykaas: (Van onze correspondent) „De metaalindustrie is nog onvolgroeid en verkeert voor een deel nog in de am bachtelijke sfeer. Er heerst bij deze indus trie nog te veel zelfgenoegzaamheid en conservatisme en er bestaat te weinig be langstelling voor wetenschappelijk speur werk". Dit zei gisteren de voorzitter van de Vereniging van Metaalindustrieën, dr. J. C. Hooykaas. bij gelegenheid van de ope ning van een nieuw bedrijf van het Me taalinstituut T.N.O. aan de Rotterdamse- weg te Delft. Als oorzaak van de achterstand van de Nederlandse metaalnijverheid op die van het buitenland noemde spreker het feit, dat toen in de vorige eeuw tal van Euro pese landen door verschillende baanbre kende technische ontwikkelingen tot in dustrialisatie overgingen, Nederland daar niet bij was, omdat men hier toen leefde van handel, scheepvaart, landbouw en internationaal dienstenverkeer. „Wij be zaten bloeiende koloniën en dat was in die tijd voldoende. Eerst na de tweede wereldoorlog is men zich beter gaan realiseren, dat er een metaalindustrie bestond en dat de toekomst van ons land in belangrijke mate van de ontwikkeling van die industrie ging afhangen", aldus spreker. Met de wens dat voor het instituut eer> bloeiende toekomst zal zijn weggelegd, tot voordeel van de gehele metaalindustrie en daarmee van ons land. verklaarde dr. Hooykaas het nieuwe gebouw voor ge opend. Aan het begin van de bijeenkomst had prof. dr. D. Dresden, een welkomstwoord gesproken, waarin hij zei dat het hem verheugde dat dit nieuwe gebouw tot stand was gekomen in de directe nabij heid van de Technische Hogeschool, waarmee een goede verstandhouding is verkregen. De directeur van het Metaalinstituut T.N.O., ir. H. Reitsma, gaf vervolgens een overzicht van de aard van het werk er van. Hij vertelde dat dit nieuwe gebouw belangrijke mogelijkheden biedt voor een sischc regering geen enkele aamleiding om de door de Australische regering ge geven verzekeringen niet te aanvaarden. De vice-premier herhaalde, dat Indone sië in geval van enig militair verdrag, dat tegen dit land mocht ziin gericht, niet passief zal blijven, onverschillig welk land dat pact in het leven mocht heb ben geroepen. Ondanks de twijfel aan het bestaan van een geheim verdrag, blijft de regering waakzaam. Voorts zei de heer Hardi, dat aange nomen mag worden, dat de Nederlandse regering haar pogingen om Australië te betrekken in haar geschil met Indonesië over Westelijk Nieuw-Guinea niet zal op geven, teneinde haar positie in dat ge bied te kunnen handhaven. Daar elke ontwikkeling in Indonesië van invloed zal zjjn op Australië's eigen be langen en veiligheid, zou het niet ver standig z(jn van Australië om een ver drag aan te gaan met een koloniaal land over de kwestie Nieuw-Guinea, met de bedoeling zich tegen Indonesië te verzet ten. Zou aan de andere kant Australië kunnen bijdragen tot het vinden van een regeling van deze kwestie, dan zon het in grote mate meehelpen aan de vergroting van de stabiliteit rondom Indonesië. Paus Joannes XXIII heeft kardinaal Frings van Keulen en kardinaal Wyszyn ski, de Poolse primaat, benoemd tot lid van de Congregatie van het Concilie, die toezicht houdt op de seculiere geestelijk heid en zaken betreffende de bisschop pen. Dit is gisteren in Vaticaanstad be kendgemaakt. Geen besprekingen De vice-premier ontkende vervolgens, dat Nederland zou hebben verzocht om het openen van besprekingen met Indone sië. In een Nederlandse nota van 15 sep tember werd gevraagd hoe Indonesië zijn verplichtingen, zoals de teruggave van de Nederlandse bedrijven aan hun Neder landse eigenaren en de betaling van scha devergoeding, denkt na te komen. Het antwoord van Indonesië was geen bespre king over de Nederlandse economische en financiële belangen te zullen voeren, zo lang de kwestie Nieuw-Guinea niet gere geld is, aldus Hardi. De 29-jarige automonteur R. G. T. uit Laren moge dan verleden week uit het huis van bewaring te Dordrecht, waar hij in voorarrest zat, zijn ontvlucht er is tot nu nog geen spoor van hem gevoti den de Justitie laat toch geen gras over zijn zaak groeien en gisteren heeft die dan ook bij afwezigheid van de verdachte voor de Dordtse rechtbank gediend. In totaal wordt de man van niet min der dan 68 inbraken verdacht, maar daarvan waren er hem slechts drie ten laste gelegd. In de eerste plaats een in Geldermalsen, waar hij een geldkistje en een spaarbankboekje had gestolen. Verder een in Bodegraven, waar hij een bedrag van f 225 en een aantal overhemden had buitgemaakt en tenslotte een in Leerdam, maar daar was hij tijdens zijn „werk" gestoord en had hij niets kunnen mee nemen. Deze laatste inbraak is hem wel noodlottig geworden, want de politie heeft toen zoveel aanwijzingen gekregen, dat zij hem tenslotte heeft kunnen arresteren. De officier van justitie zeide in zijn re quisitoir, dat T. een intense haat koestert tegen de maatschappij en dat het voor hem daarom beter zal zijn, wanneer hij als hij zijn straf heeft uitgezeten, ter be schikking van de regering wordt gesteld Voor elk van de drie tenlastegelegde mis drijven eiste hij een jaar gevangenisstraf. Uitspraak 24 december. Naar de Romeinse correspondent van het KNP verneemt zal Paus Joannes XXIII tijdens het geheim consistorie van 15 december de benoeming mededelen van zijn staatssecretaris mgr. Tardini. tot titulair-aartsbisschop. Dit betekent, dat mgr. Tardini, verheven zal worden tot kardinaal-priester in plaats van kardi- naal-diaiken. zoals gebruikelijk is bij de kardinalen, die geen bisschop zijn. De 14-jarige M-Brigadier-in-spé Peter B toont zijn Logboek aan Ere.Brigadier Sgt-straaljagerpiloot John Block Goederen, aangeboden in onze filialen vóót 20 DECEMBER >.s. beslist vóór de Kerstdagen gereinigd «eer bij U thuis. Horizontaal: 1 kle dingstuk, 6 vrouw, 9 zwaar, 12 bijwoord, 13 muze, 15 berg, 16 we derkerend voornaam woord, 17 godin van de vrede, 18 gebied, 21 verkeerd, 22 lied, 23 schaapkameel, 25 grondsoort, 27 her kauwer, 28 insluiting, 29 temperatuur, 31 kledingstuk, 33 pro jectiel, 34 kleding stuk, 36 krachtig, 39 hoofddeksel, 41 rivier in Italië, 43 lijder, 46 bergplaats, 47 zijri vier van Donau, 49 gemeenteweide, 50 elasticiteit, 52 vallei, 54 belemmering, 55 interval, 57 schrijflo nen, 58 explosief, 60 koud, 61 krijgsgod, 62 huisdier, 63 deel van een machine, 65 zangnoot, 66 vloeistof, 68 voegwoord, 70 deelgenoot, 71 vlin der, 72 zonnegod, 73 drinkgerei, 74 plaats op Sumatra, 75 heester. Verticaal: 1 wapen, 2 voertuig, 3 uit drukking, 4 eens, 5 wapen, 6 zang- noot, 7 tijding, 8 getal, 10 voorzetsel, 11 vertering, 14 voorzetsel, 18 dorp in Gelderland, 19 gang, 20 pausennaam, 22 deel van Europa, 23 koeiemaag, 24 Oostzeehaven, 25 herkauwer, 26 Euro peaan, 27 stand, 30 hoog bouwwerk, 32 spoedig, 35 toiletartikel, 37 gean nexeerd gebied, 38 voertuig, 40 lijst, 42 voorzetsel, 44 dans, 45 loop, 48 pin, 51 bereider, 53 onderricht, 56 holte, 57 Goois dorp, 58 insekteneter, 59 huis dier, 62 bediende, 63 vlug, 64 deel van Sumatra, 65 vistuig, 66 zeef, 67 lok middel, 69 voorzetsel, 71 losplaats, 72 zangnoot. Oplossingen kunnen ingezonden worden tot donderdagmiddag. Over de puzzel-rubriek kan niet gecorrespon deerd worden. De oplossing van de kruiswoord puzzel van verleden week is aldus: Horizontaal: 1 etalage, 6 agentes, 12 Rome, 13 gratie, 14 en, 16 tong, 18 klos, 19 va, 20 mat, 22 room, 23 on, 24 ram, 25 eden, 27 te, 23 op, 29 kaap, 30 Neira, 32 som, 34 panne, 35 tel, 36 fa, 38 tang, 40 li, 41 pi, 44 rust 47 la, 49 ore, 51 feest, 53 kap, 55 parel, 57 fret, 58 ba, 59 as, 61 mede, 62 eik, 63 ra, 64 brem, 66 leg, 67 re, 68 deka, 70 Iran, 72 na, 73 Madera, 74 idem, 76 etagere, 77 reegeit. Verticaal: 1 element, 2 ar, 3 lot, 4 Amor, 5 genot, 6 ark, 7 galop, 8 Eton, 8 nis, 10 te, 11 stamper, 15 nadeel, 17 Goes. 19 baan, 20 teil, 24 rang, 26 nr., 28 om, 29 kans, 31 af, 33 of 34 pa, 37 alt, 38 til, 39 fust, 42 treden, 43 offerte, 44 reek, 45 s.t., 46 ja, 48 A.P., 49 Orel, 50 elegant, 52 Erie, 53 ka, 54 pari, 56 a.m., 58 baker, 60 serie, 63 rede, 65 made. 68 dag, 69 are, 71 neg, 73 ma, De prijs gaat nu naar: Mej. M. v. Kernena<3e, Jacob van Len- nepstraa* 26b, Schiedam. Postwjsseltje wordt gezonden. VOOR RIJWIELEN EN O 'i C BROMFIETSEN, vanaf HOOGSTRAAT 67-69 „Ik heb 'm al half vol, sergeant!" wacht U in de bergen. Zonnebader) in de sneeuw, luieren op prettige zonovergoten terrasjes, winter sportevenementengezellige feestjes. Aan niets zal het U ontbreken als U er been reist met de heerlijk verwarmde Bergland Expres. Lislindreizen o.a. naar: 10 d. 17 d. Tirool, Alpbacft 158- 227- Seefeld 180- 262- Dolomieten, Vigo dl Fassa 187— 261- Engadin, Samadert 220- .316— St. Moritz 290- 451- Beierse Alpen, Garmiict) 170- 256- is opgericht door 20 bekende Nederlanders, o.a. roei-kampioen Redelé, zwemkampioene Ada den Haan, zangeres Gré Brouwenstijn, Scheeps bouwer C. Verolme. Lid kunnen wordenalle jongens en meisjes die elke dag een extra M-daad doen, voor meer gezonde energie. Dat wil zeggen: een extra glas melk, yoghurt of chocola drinken (een extra bord pap of vla is natuurlijk ook goed). Als je M-Brigadier wordt, krijg je het mouw-embleem (in oranje, wit, blauw en goud). Plus de M-wimpel voor je fiets of autoped. Plus het Geheimboek van de Brigade, met de geheime M-signalen Bij je melkhandelaar kun je het Logboek van de M-Brigade krijgen. Daarin staan 30 vakjes: vul er elke dag één in als je je extra M-daad hebt gedaan. Drink je al 3/t k3*1 Per dag, dan mag je zonder meer elke dag je logboek invullen! Is het Logboek vol, stuur het dan op naar het Hoofdkwartier van de M-Brigade. Extra flinke M-Brigadiers maken kans op een schitterend cadeau. En kunnen bovendien uitgekozen worden om samen met een be roemde Ere-Brigadier op de foto in de krant te komen! kind beslist M-Brigadier worden! Niet om het spel maar om hun ge zondheid: die extra M-daad per dag geeft hun mëer fut en energie, meer weerstand en kracht. En geef zelf het goede voorbeeld: ook u hebt die extra M-daad nodig! Neerlands eerste reisbureau Vraatf enze GRATIS uiltoeriye vinlerpros- pectus am per post. Stuur deze ton op P.S. U hunt ook Uw Lislindreis bespreker) bij de Inlichtingenbu reau* op da stations van de N.S., Naam Siraat Woonplaats vraagt voor haar nieuw te openen filiaal in het Centrum van VLAARDINGEN Prettige werkkring. Goede sociale voorzieningen. Sollicitaties aan het kantoor van de N.V.: Anna Pau- lownastraat 64 - Botterdam. r"'iiiji ta,l sen) De N.V. Levens verzekering-Mij HAV BANK te Schiedam vraagt Leeftijd eirca 25 jaar. Aan de volgende eisen moet worden voldaan: Tenminste einddiploma Mulo, goede kennis van de Nederlandse taal, kritische instelling, accura tesse en verantwoordelijkheidsgevoel!. SolLi citatie-brieven met volledige inlichtingen aan het kantoor der Maatschappij, Gerrit Verboon- straat 14 te Schiedam. ideaal totaal: 3/4 kan per dag - eventueel verdeeld over melk, yoghurt, chocolademelk, pap of pudding Let op de volgende mededeling op ZO december I vraagt voor haar nieuwe CONFECTIE SHOWROOM TE ROTTEHDAM-C. Leeftijd 23—30 jaar. Schriftelijke sollicitaties onder no. 5381 C bureau van dit blad. ROTTERDAM vraagt a. voor één van haar speciaalzaken in zuivel, fijne vleeswaren en comestibles. b. voor enkele van haar zuivelwinkels. Zij, die in het bezit zijn van het vakdiploma zuivel en/of het kruidenlersdiploma genieten voorkeur. Tevens hebben wij plaats voor enige actieve Aanmelden mondeling of schriftelijk bij de afdeling Personeelsdienst van de N.V. De Rotterdamsche Melkinrichting Persoonsdam 18 - Rotterdam-Z. - Telef. 72640 MATHENESSERPLEIN 42 Drie en vijftig LUXE DRIEKAMERFLATS gelegen aan de Burg. A. van Walsumlaan in v.m. VLAARD1NGER-AMBACHT 138.—, f 148.— en f 133.— per maand o.a. mede afhanke' van etaigehoogte. Alles Inclusief servicekosten doch clusief bijdrage centrale oliestookverwavming ad f per maand (ter nadere jaarlijkse verrekening). Deze omvat onderhoud gemeenseh. tuin, verlichting ledigen vuilnisemmers, beperkte glasverzekering, be ning en exploitatie technische installaties, schoonho11 gemeenseh. ruimten liftgebruik en huistelefoon. t De eerstvolgende huurverhoging wordt voor deze flats 11 doorberekend. Woonkamer, 2 slaapkamers, badkamer met ingebouwd i i4- „Ar, d.f,irn efolzzTI HUURPRIJZEN SERVICE HUURVERHOGING INDELING etc. Handel en Bedrijf Moffelen van rijwielen gedemon streerd en gemonteerd met bij le vering van nieuwe kettingkast, spaken, spatborden en jasbescher- mer 40.-. Frans Waltman, Rot- terdamsedijk 240, tel. 68948. Ontwikkelen van rolfilms, klein en groot, 's Morgens gebracht, 's avonds klaar. Foto K. van Vuuren, Hoogstraat 106, Schie dam. Onzichtbaar stoppen. Alle voor komende brand- en motgaten, winkelhaken en scheuren worden door ons onzichtbaar gestopt. Billijke prijzen. Spoedige afleve ring Hoogstraat 113, Schiedam. Tel.'67709 (.Filiaal Roeloff). Diversen Chemisch reinigen, le klas werk. Maandag gebracht, zaterdag ge reed. Verspeek in de Zon, Hoofd straat 143. Zoekt u Gero-zilvium of Zilmeta? Fa. Soiingen heeft het. Hoogstr. 52. Telefoon 63143. Dekens overtrekken met sier- steek, zijden satinet, ook rotan stoel kussens. Dekenovertrekkerij le Pynackerstraat nr. 10, v.h Snellemanstraat. Telefoon 40051 85183. Hoest? Keelpijn? Nattermann's Bronchium Elixir helpt, Tost taai slijm op, neemt de prikkel weg. Flacon 2.- bij elke dro gist. ft Kleine oorzaken kunnen grote gevolgen hebben, In gunstiJ9 en ongunstige zin. Als een voorbeeld van het eerste gelden ongetwijfeld onz« Deze kleine advertentiën, doelmatig opgesteld, zijn In staat voordelen te bezorgen, welke haar geringe prijs ver te bove» gaan. W UUibiVctJiiei.aiaaysnauitio, - a te geld bad. Bruynzeel keuken met roestvrij stalen rechtblad en ingebouwde koelkast Vestibule,, hal-, keu en toiletvloeren zijn belegd met Marley-tiles. Cen antenne-systeem. Riant en landelij'k. Ongeveer 15 minuten lopens naar Station Vlaardingen- Na telefonische of schriftelijke afspraak. 15 JANUARI 1959, resp. 15 FEBRUARI 1959. UITZICHT VERBINDINGEN BEZICHTIGING GEREED VOOR BEWONING Inlichtingen en folders worden verstrekt op aanvraag door de Vlaard-mgse Makelaaiskan Westhavenplaats 25 Oosthavenkade 69 Telefoon 3880, na 6 uur 2661 Telefoon 3964, na 6 u KENGETAL VLAARDINGEN 0-1898 llllllllllllllllllllüllllli

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 12