Dagblad voor Schiedam en omstreken prijzen voor 165 miljoen die in de iedereen doorwerken Guinea 82 ste lid van V.N. Politieke partijen moeten haar werk dichter bij de mensen brengen Crisis in P.v.d.A. leidde tot de kabinetscrisis n Zaterdag 13 december iks Ongerustheid bracht de breuk GROOTSTE SCHIP TER WEREED Surprise" voor fotograaf van Amsterdamse politie Regeling ter voorkoming van „wrijvings"-mogelijkheden Jupiter'-raket met aap gelanceerd Dat worden zware dagen voor politieke partijen K.V.P. is en blijft een ware volkspartij Radiotoespraak van Paus op 18 februari Cor Kleister/ee (Van onze Utrechtse redacteur) Voor een bijzonder druk bezochte Partijraads vergadering van de KVP in Utrecht heeft gis terenavond de voorzitter van de Tweede- Kamerfractie prof. mr. C. P. M. Romme een uiteenzetting gegeven van de politieke situa tie. Allereerst had hij kritiek, al wilde hij niet spreken van staatkundige ongeoorloofdheid, op het publiekelijk geven van advies aan H.M. de Koningin door prof. Oud, donderdagmid dag, kort na het uitbreken van de crisis, toen hij zeide, dat er maar vervroegde verkiezingen moesten komen en dat eerst dan de katholieke en protestants-christelijke ministers hun por tefeuille ter beschikking hadden te stellen. Dit is een kwestie van stijl, maar spreker's stijl 's het niet. Nu deze ministers hun portefeuille ter be schikking hebben gesteld, merkte prof. Rom me op, dat het verwonderlijk geweest zou zijn, als ze waren blijven zitten in een kabinet- Drees, terwijl de baas was weggegaan. Hun houding is vooral juist, omdat de Koningin als de premier zijn ontslag indient, vrij behoort te zijn en de beschikking moet hebben over alle portefeuilles. Nieuw-Guinea Handhaving brede-basis- gedachte AIS Tiveevoudige vergissing Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger W etlioudersverhiezingen Niet jaloers op VVD 't 1'W 'H'PlWO'fiSVfYdi HET WEER VOOR MORGEN si Iets lagere temperaturen nieuwe sc amsche courant Altijd bereid tot samenwerking maar niet tot elke prijs DE BREUK Hotm eiste Nu de fractie van de P.v.d.A. in Ge Tweede Kamer eindelijk be reikt heeft, waarnaar ze reeds lange tijd heeft verlangd, Is het Soed orde op zaken te stellen. We kunnen het betreuren, dat Ge socialistische ministers niet lan- ger bestand bleken tegen de druk vanuit de fractie en topleiding van "e P.v.d.A., maar die feiten heb ben we te aanvaarden, zij het niet ^°nder vast te stellen, dat dit een bedenkelijke ontwikkeling is in on- Ze democratie. We behoeven op geen enkele ^Üze te raden naar de propaganda, •be van de socialistische pers en radio zal uitgaan. Nota bene des Ergens om tien over zeven werd de dag na de uittreding van de Socialistische ministers uit het ka binet door de VARA al „haarfijn" u't de doeken gedaan, hoe de vork aan de steel zat. Nu zyn er duizen den mensen, die des morgens al "toeite hebben om hun eigen ge- «nsgenoten vriendelijk te begroe- en, laat staan een serie uittreden- Ge ministers van de P.v.d.A. Doch de VARA is in dat soort "'^zendingen onvermoeibaar, we '"lien er in de komende tijd nog •heer van genieten. Alle politieke muziek, die zij Uitzendt in de komende tijd, kent Rechts één thema: de KVP is voor e rjjken en de P.v.d.A. is voor de arnien, ofwel: wij zorgen voor de .•hinstdraagkrachtigen en de KVP alleen maar bezig voor de beter raagkrachtigen, ofwel de KVP ïpart de rijken en plukt de ar- 2®» ofwel:. laat iedere lezer hier een slagzin van dezelfde j r®kking invull enen deze toezen- An aan de leiding van de Partij n Ge Arbeid, die zal er gelukkig ihee zyn. liet is goed dit valse stellingne- "ien van de socialisten voortdu- "Cnd te signaleren en deze is reeds gesignaleerd op de middag, dat de "eer Burger zich langs allerlei kronkelredeneringen heeft trachten e onttrekken aan de verantwoor- e'ljkheid van de P.v.d.A. voor het eengaan van de socialistische mi- bisters. Wet hele geval ging om 320 mil ten gulden aan belastingen, die 'nister Hofstra meende nodig te ebben voor het jaar I960 en 117 ''Ijoen gulden voor het jaar 1959. De KVP verklaarde zich akkoord ("et de belastingen voor 1959, maar r°eg aan de minister om met de beslissing over 1960 te wachten ">tdat met meer zekerheid gere- eneerd kan worden over de in- 'onisten en uitgaven voor het jaar A'DD en die zekerheid wordt uiter- "®ate sterk beïnvloed door het rap- "0rt dat de S.E.R. (Sociaal-Econo- ^!sche Raad) op verzoek van de e8ering over een paar maanden aat uitbrengen. Neen, zeiden de leiders van de 'v-d.A. en tlus: neen zeiden de j^'nisters van de P.v.d.A., wij wil- daarover het volgend jaar niet "faten, wij willen nu ineens die jesting hebben, ook dus die voor d ^°cn in de Tweede Kamer bleek, at de socialisten alleen stonden "bet socialisten dc communisten) en zij het °"tieke spel moesten verliezen, 'bo( boi esten eerst de overige partijen e even gebrandmerkt worden als citbezorgers voor het groot-ka- b'taal. s Wet is daarom goed, dat profes- ,t r Romme, de heer Burger onge- ^.bten en glashelder van repliek q'ehde en hem meedeelde, dat meer q?" de helft van die belastingen, Ge socialisten dan zo graag qA drukken op de minst j aaSkrachtigen. De heer Burger "(J'aarop natuurlijk niet ingegaan, jif at hij anders zijn eigen holle g bpagandaspeech die hij zojuist houden had, t erdege had onder- 'Jbd. d Wet is volstrekt onbegrijpelijk, Ge leider van de (nog) groot- >,j: Wactie in de Tweede Kamer hef "cil heeft moeten zoeken in ller'.)Gen van een verminkt eu Paardje, nl. de oude klas- d^.^Wijdgedachte. Is dat een dui tje bke aanwijzing dat de koers van *a) W.v.d.A. weer naar lingt Hchf aWvijken? Dat zal de Vro).!ng-De Kadt weer niet erg hij 'ik vinden, want die hebben hit Weer als hun stellige mening h)ot,esproken. dat het oog op rechts W* worden gericht. t\ve e' is het duidelijk, dat met titi®.°gen, die elk naar een andere Varii!,S zien, geen vaste koers ge- been? kan worden. Het politieke b)(., Wordt wazig en ongrijpbaar, ast in het duister en geraakt Sfcq u°r in paniek. Het is een ze- bart.y°°c het land, dat de andere lhc(v''.en zicb niet hebben laten Ra0,s!ePen in die P.v.d.A.-paniek. Gedaan hebben wat door land op dit moment van hen vf0ebg werd. De wellicht ver ast; verkiezingen zullen dit be- 'Sen. De diepere oorzaak van de crisis be schouwend nam prof. Romme als uit gangspunt het grote gevoel van onge rustheid in de P. v.d. A., waarover de voorzitter van de fractie in de Eerste Kamer, mr. In 't Veld had gesproken. Hij bracht dat toen in verband met wat in de Tweede Kamer was gebeurd mét de Wet op de vervreemding landbouwgron den. Van socialistische zijde is in verband daarmede gesproken over woordbreuk door de KVP en AR ten aanzien van het regeringsprogram, al heeft de heer Bur ger dit later ontkend. Enige, dagen geleden heeft echter prof. Romme aan minister Drees aan de hand van stukken over de kabinetsformatie in 1956 uiteengezet, dat hier niet in afwii- king van een programmapunt was gehan deld. Ook voor de socialistische kring is nu wel vast komen te staan, dat van woordbreuk geen sprake is. Overigens was de regering dezer dagen zelf van haar programma afgeweken door de ver klaring in de Memorie van Antwoord on de Onderwijsbegroting, dat zij zich niet me, regeling van de vakantiespreiding wil bemoeien. Prof. Romme achtte het intussen te veel gevraagd, te geloven dat de kwestie met de Wet vervreemding landbouwgronden de ernstige spanningen in de P.v.d.A. zou hebben veroorzaakt. Hii geloofde, dit die meer overeenkomstig dc feitelijkheden moeten worden gezien in verband met de uitslagen van dc Staten- en gemeente raadsverkiezingen. Temeer daar tussen die spanningen en de ongunst, gewekt door de bcstedingsbeperkende maatrege len, in de P. v.d. A. een zeer groot ver band wordt gelegd. Het ontstaan van die spanningen achtte spr. volkomen begrijpelijk, maar hij be treurde het, dat zij zich ontwikkelen in een poging aan anderen de wet voor te schrijven, de leiding uit de handen van de regering te nemen en zich die zelf toe te eigenen. Wij zijn aityd bereid geweest tot sa menwerking, maar niet tot elke prijs. De prijs van de socialistische Kamer fractie, die het overleg in de Kamer ka pot maakt, zullen, kunnen en mogen wij niet aanvaarden. Scherp gispte prof. Romme in verband hiermede ook de Nieuw-Guinea-motie van de P. v.d. A.; verderflijk, niet omdat zij onze souvereiniteit over Nieuw-Gui- nea als doei aantast, maar in haar be tekenis, omdat men op deze wijze onder mijnt en ondergraaft de souvereiniteit. die moet leiden tot meer ontwikkelings mogelijkheid van dat eiland. Men maakt daardoor buitenlandse investeerders schuw. Uit tweeërlei overwegingen, zo meende spr., kunnen dr. Drees en de drie andere socialistische ministers hun collega Hof stra in zijn ontslagaanvraag zijn gevolgd. MacDonald te zijn, dat wil zeggen, dat zij niet in een politieke functie wilden blij ven zonder het vertrouwen van de eigen partij en fracte te bezitten. Prof. Romme wil aannemen, dat deze laatste redenering hier opging, maar daarin ligt dan tevens opgesloten, dat het ontslag van Drees en de zijnen zijn reden vond in de mening van de socialistische fractie. dat het amendemen., van de vaste financiële com missie om de tijdelijke belastingverho gingen niet ook over 1960 uit te strekken, onaanvaardbaar was en dat aan het toe geven van hun ministers nu maar eens een einde moest komen. Prof. Romme handhaafde zijn gedachte van een brede-basispolitiek, die gericht moet worden op een evenwijdigheid ran belangen, maar als hij toch z(jn portie heeft bijgedragen tot wat nu het resultaat is geworden en waarbij de brede basis een harde klap heeft gekregen, is het, omdat er andere waarden z(jn boven de brede basis. En wel voorkomen, dat de katholieke politiek, die van te grote posi tieve betekenis is, eronderdoor gaat. We staan, aldus prof. Romme, voor een gewichtige beslissing en blijven ons on veranderlijk richten op een christelijk sociaal beleid. We sluiten als minder heidsgroepering bii voorbaat geen enkele democratische groepering uit, die zich met ons van haar minderheidspositie be wust is en bereid is dienoverkomstig te handelen. In Kure in Japan vond de tewater lating plaats van de tanker „Universe Apolloeen mammoet-gevaarte van 104500 ton. Het schip is op het ogen blik het grootste ter wereld. Volgend jaar hoopt men het in bedrijf te kunnen stellen. Het zal dan onder Liberiaanse vlag olie van de Perzi sche Golf naar de Verenigde Staten en Japan vervoeren. Het schip is ge bouwd voor een maatschappij in New York. Op de foto zien ive het 289 meter lange gevaarte direct na de tewaterlating. De nieuwe Afrikaanse onafhankelijke staat Guinea is vrijdagavond ais 82ste lid van de Verenigde Naties aangenomen. Niemand stemde tegen, enkel Frankrijk onthield zich van stemming. Guinea's vertegenwoordiger is Diallo Tel». Guinea, een gewezen Franse kolonie, werfi onlangs onafhankelijk door te stem men tegen de door De Gaulle voorgestel de constitutie. Nader ingaande op de aanleiding tot de kabinetscrisis noemde prof Romme de argumentatie van minister Hofstra. dat hij geen financiële politiek kan voeren, alsj hij op dit ogenblik niet weet over welke middelen hij over een jaar kan beschik ken, niet overtuigend en die van de P.v.d.A.-fractie, dat de financiële com missie alleen de lasten van de meer ge goeden wilde wegnemen, zakelijk bekeken een tweevoudige vergissing. De regering heeft er zelf op gewezen, dat de voorstellen een bestedingsbeper kend karakter hebben. Zou het nu wei juist geweest zijn deze week te prejudi- ceren op wat in 1960 op het terrein van de bestedingsbeperking moet gebeuren? Merkwaardig is de e.gumentatïe van de P.v.d.A.-fractie, dat het alleen om de meer gegoeden gaat, voorzover zij zich ook tegen de motie-Romme richt, waarin juist werd uitgedrukt, dat de Kamer erop staat vóór 1960 het economisch-financiéle beleid tijdig te bezien, waarbij het advies van de S.E.R. zou worden afgewacht. Waarvoor de Tweede Kamer zich heeft uitgesproken, is: zich niet te beperken tot onderdelen, maar de maatregelen, die alle lagen van de bevolking betreffen, in onderling verband te bezien. In de 320 miljoen, waarover minister Hofstra voor 1960 wil beschikken, zit 165 miljoen aan omzetbelasting en verhoging van bepaalde invoerrechten en dit werkt allemaal door in de prijzen van produk- ten, waarmee alle lagen van dc bevol king te maken hebben. Eigenaardig noemde prof. Romme de suggestie door mr. Burger op het laatste ogenblik gedaan om de crisis te vermij den door de bevoegdheid van het parie- GISTER AVOND WERD IN HET JAAR BEURSRESTAURANT te Utrecht de partijraadsvergadering gehouden van de K.V.P. Op de foto zien we fractieleider prof. mr. C. P. M. Romme (links) en voorzitter Van Doorn tijdens deze ver gadering. ment om zo nodig in de belastingwetten correcties aan te brengen, aan de J SgP»- ring te delegeren. Nog geen 48 uur te voren had minister Hofstra een derge lijke delegatie van de wetgeving aan de uitvoerende macht in zijn Memorie van Toelichting op de wet op de inkomsten belasting onoirbaar genoemd.. Nu er beweerd wordt- dat de P.v.d.A. zich in de afgelopen nacht al zou hebben bezig gehouden met de voorbereiding van vervroegde verkiezingen, waarbij dr Drees lijsttrekker zou zijn, zag prof. Romme voor de afgetreden minister-pre sident een mogelijkheid om een invloed ten goede aan te wenden Hij deed ze'fs een paar leuzen aan de hand, o.m.: „Zij kunnen dank zij de nieuwe Dienstplicht- wet-Drees jongens naar Nieuw-Guinea sturen, wij naar Korea en elders"- Hoe ernstig het gebeurde van donder dagmiddag ook is, prof. Romme voelt zich geen martelaar. Alle betrokkenen dragen hun eigen verantwoordelijkheid en de Nederlandse kiezer is mans genoeg, met of zonder melk, daarover zijn eigen oor deel te vormen. Wij doen het meest wfos door de feiten te geven, die tot deze si tuatie hebben geleid. Professof Romme liet zich bij de dis cussie,: niet uit zijn tent lokken om te zeggen, hoe hij theoretisch een oplos sing zag. Naar aanleiding van een opmer king, dat de Tweede Kamer na de ver kiezingen van dit jaar de politieke ver houdingen niet goed meer weerspiegelt, verklaarde hij. dat zulks niet eerder van doorslaggevende betekenis was, maar sinds het gebeurde van donderdagmiddag toch overweging verdient. Al heeft de K.V.P. niet op vervroegde verkiezingen aangestuurd, zij wil die gedachte toch niet verwerpen. (Advertentie) (Van onze Utrechtse redacteur) „Naar mqn gevoelen heeft de groep in de PvdA ik spreek met nadruk van een groep die deze regeringscrisis heeft veroorzaakt, een jammerlijke daad gesteld, die men van zinnige mensen niet had mogen verwachten. De ene crisis heeft de andere uitgelokt. Die binnen de PvdA heeft geleid tot een in de regering en Nederland zit met de brokken". Dit was alles wat mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de KVP, in de gisteren avond te Utrecht begonnen partijraadsvergadering, over de kabinetscrisis zei, daar prof. Romme er na hem uitvoeriger op zon ingaan. Meer aandacht wijdde hij aan de politieke bedrijvigheid in het algemeen, zoals die zich de laatste tijd heeft ontwikkeld, erop wijzend dat de moderne democra tie dreigt te verworden, als men er niet in slaagt de politiek by dc mensen te brengen. Hij meende, dat de Nederlandse poli tieke partijen en dus ook de KVP nog niet glansrijk slagen in hun pogen de staatkundige arbeid zo dicht bij de bur gers te brengen als wel wenselijk zou zijn. Voor dit tekortschieten kan men echter niet uitsluitend de politieke partijen en haar leidende politici verantwoordelijk stellen. Hun taak wordt met de dag zwaar der door verschillende omstandigheden. Om een voorbeeld te geven van de pro blematiek waarmee dezen te maken heb ben, vroeg de partijvoorzitter zich af, wie in staat is de grenzen aan te geven, waarbinnen de overheidsinmenging in elk geval zal moeten blijven. Men begint ge lukkig in breder kring de schaduwkanten van te grote overheidsactiviteit te zien en de PBO-gedachte heeft bij verschei dene constructieve partijen sympathie ge vonden; zélfs in de liberale groep hoort men nu en dan gunstige geluiden. In hun strjjd voor bezitsvorming staan de christelijke partijen niet meer al leen. Met een onderzoek als in de motie- Romme bedoeld, zal niet alleen een betere werkwijze van het parlement en daarmee het welzijn van de parlemen taire democratie, maar ook het trekken van nauwere grenzen voor Ge over heidsbemoeiing kunnen worden bevor derd. Als in het socialistische kamp, aldus mr. Van Doorn, een bepaalde onzekerheid zich van de voormannen meester maakt, dan wijst men er in de laatste tijd nogal eens op. dat het grote goed van de demo cratie gevaar loopt. Maar als de onzeker heid overgaat in een toestand van ver warring, dan komt men daar steevast aan dragen met het schrikbeeld van het con servatisme en men tracht ons volk er van te doordringen, dat de P.v.d.A., zij het langzamerhand in grote eenzaamheid en met de rug tegen de muur, de laatste verdedigster zou zijn van een vooruitstre vende politiek. In besloten, kring echter zegt men wel in te zien, dat de P.v.d.A. in de laatste jaren in sommige sectoren meer achter de feiten aanholde, dan dat men ze vooruit was. De partij-voorzitter maakt ook enkele opmerkingen over bepaalde wethouders verkiezingen, waarbij gezondigd zou zijn tegen de beginselen der democratie. De zonde zou hebben bestaan in het feit, dat men in bepaalde colleges van B. en W. geen socialisten heeft opgenomen. Mr, Van Doorn stelde voorop, dat de partijleiding deze lokale strubbelingen be. treurt, maar het leek hem onjuist bij de bekritisering van deze gevallen te scher men met een verwijt van ondemocratisch handelen. Waar haalt men het vandaan, aldus spreker, dat het in strijd met een juiste toepassing der democratische beginselen zou zijn. als een homogene meerderheid in een gemeenteraad de ver kiezing van een homogeen dagelijks be stuur of de niet-verkiezing van een lid van een bepaalde minderheidsfractie in het belanff van de gemeente acht? Een geheel andere zaak is het, dat wij het veelal als een bewijs beschouwen van wijsheid en tact en bevorderlijk voor de kansen van een goede samen werking tussen de verschillende par tijen, als men voor een belangrijke min derheid een plaats inruimt in het colle ge van B. en W. Laten zij, die zich veroorloofden enkele katholieke meerderheden een ondemocra tisch gedrag te verwijten, eerst in eigen kamp de praktijken op dit stuk eens na gaan. De vice-voorzitter van de KVP, prof. Gielen, heeft andermaal de moeite genomen het beleid van verscheidene poli tieke meerderheden uit de diverse partijen in het licht te stellen. De socialistische pers heeft de door hem gepubliceerde nuchtere cijfers praktisch doodgezwegen. Zij pasten op geen enkele wijze in de strategie van Voskuil en de zijnen. Elke partij heeft op tijd zo haar moei lijkheden, maar de heer Van Doorn zou die van de KVP niet graag met die van haar medepartijen willen ruilen. Zelfs op de VVD is hij niet jaloers, die immers door de liberale kroonprins mr. van Riel reeds als een klassepartij is gekenmerkt. De katholieke partij is niet op een bepaal de klasse van ons volk gebouwd. Zij heeft er geen behoefte aan van koers te veran deren, als zij, vandaag of morgen zou ont dekken. dat zij bij middengroepen, werk gevers, boeren of arbeiders enige afkeu ring zou hebben opgewekt. Zij kan het de verschillende groepen nooit alle maximaal naar de zin maken. De KVP is en wil blijven 'n ware volks partij. Wat haar sedert jaar en dag als haar zwakte wordt verweten, gevoelt zij zelf als haar grootste kracht. Haar par tijtype beschouwt zij als een van haar wezenlij)', 'e bijdragen tot de solidariteit in ons ici.i. Het bestuur van de Ned. Vereniging van Fotojournalisten heeft van de hoofdcom missaris van politie te Amsterdam naar aanleiding van de ingediende klacht in zake het. politie-optredeif tijdens de St.- Nicolaasintocht op 24 november ji. te Amsterdam bericht ontvangen, dat het onderzoek is geëindigd. De hoofdcommissaris deelt, mede, dat hij na het onderzoek niet overtuigd is, dat het optreden van de politie onjuist is geweest. Dat er „wrijvingen"' zijn geweest tus sen fotojournalisten en de ooütie valt te betreuren volgen« de heer v. d. Melen, daar hierdoor aan de sfeer van de St.- Nicolaasoptocht enige afbreuk is gedaan. Ter vermijding van toekomstige moei lijkheden is de hoofdcommissaris van me ning, dat bij de volgende St.-Nicolaasop- tochten door gezamenlijk overleg tussen ICA-bestuur publiciteitsmedia en de po litie een weg gevonden moet worden, waardoor wrijvingsmogelijkheden wor den voorkomen. Tenslotte merkt de hoofdcommissaris op. dat bii dit overleg de belangen van de betrokkenen zoveel mogelijk in acht moeten worden genomen. Het dagelijks bestuur van de Ned. Ver. van Fotojournalisten is van mening, dat het zich in het algemeen kan verenigen met de conclusies van de hoofdcommis saris. Het wenst hieraan echter toe te voe gen, dat bij de voorbereiding van de ge houden intocht van St.-Nicolaas geen kennis is gegeven van de orde. zoals deze zou zijn bij de intocht, waardoor de fo to-journalisten zonder eigen schuld op onaangename wijze kennis moesten ma ken met de politie. Vanzelf is het dagelijks bestuur gaarne bereid bij de volgende intocht mede te werken aan het door de hoofdcommissa ris toegezegde overleg. Het Amerikaanse leger heeft vanmor gen een „Jupiter"-raket gelanceerd met een aapje in de neuskegel aldus wordt van Cape Canaveral gemeld, waar de Amerikaanse basis voor proeven met ra ketten is gevestigd. Dit is de eerste Amerikaanse poging een dier de ruimte in te zenden. Geleer den verklaarden te hopen, dat de neus kegel kan worden teruggevonden. Het aapje zal dan belangrijke wetenschappe lijke gegevens kunnen leveren over de mogelijkheden van het leven in de ruimte. Het Amerikaanse legerhoofdkwartaer in Washington heeft medegedeeld, dat de lancering van de Jupiter" een „zeer succesvol schot" is geweest. Schepen op de Oceaan zouden hulp verlenen om de neuskegel na terugkeer op de aarde op te sporen. Hierbij zou een radiozender in de raket en een soor' vuurtoren, aangebracht op de kegel, de schepen naar die plaats moeten dirigeren, waar de kegel is neergekomen. Mgr. Tardini, pauselijk staatssecretaris heef, mgr. Théas van Tarbes en Lourdes bericht, dat de Paus van plan is od 18 februari. dP sluiting van het eeuwfeest der verschijningen te Lourdes, een ra- diotoesuraak te houden tot de gelovigen bij de Grot. ''Vr Enkele opklaringen, maar ook hier en daar enige regen. Vannacht plaatselijk mist en in het binnenland tempera turen om het vriespunt. Morgen iets lagere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Zondag 14 december: zon op 8.40, onder 16.23; maan op 11.06. onder 21.15. Maandag 15 december: zon op 8.41, onder 16.28; maan op 11.36, onder 2-,24

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1