Onderzoek naar een ontploffing I i valt op^: KRATER ALPHONSUS NOG IN WERKING? Maar heel Japan juicht De blijde mens Kunstmaan op de maan? 15 tot 18 kilometer per seconde De ontdekking van Kozyrev Met het „blote oog" Sensationele situatie Kroonprins Akihito gaat trouwen met een doodgewoon meisje De Gauda Pavonis Witte sluiers Observator VB ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 PAGINA 3 J :oid^M Het mag dan mislukt zijn, doch we doen het toch maar. Dit is de voornaamste con clusie, welke te trekken valt uit het échec van de Juno II, die kunstmaan, die om de tnaan moest cirkelen, maar na 300.000 kilometer in het heelal te hebben afgelegd, tengevolge van een verkeerd gesteld brand stofventiel uit elkaar spatte. De Juno II was niet in staat de aantrekkingskracht van de aarde te overwinnen. Maar dr. Wernher von Braun, de ontwerper, blijft welgemoed. Hij heeft weer heel wat geleerd en. het zal lukken, zegt hij. Dit, we herhalen het met. een zekere trots, is het belangrijkste. Wat zo kort geleden nog een utopie leek, een Jules Verne-achtige droom, gaat werkelijk heid worden. Al zullen eerst muizen en apen bij of zelfs op de maan gaan logeren, eens zal de mens al duurt het vermoede lijk nog enkele jaren de grond van onze bleke satelliet onder zijn voeten krijgen en dan. Ja wat dan. Nu het meer en Uieer waarschijnlijk wordt, dat we de maan gaan veroveren, beginnen allerlei merkwaar dige berichten en geruchten de ronde te doen. E11 niet alleen over de maan, maar tevens over de andere hemellichamen, waar heen luchtruimexpedities „gepland" wor den. Het lijkt wel, alsof bepaalde krachten in het heelal er op uit zijn te proberen, de mens af te schrikken, hem er van te weer houden om de grote sprong te wagen. Sommige geruchten kunnen we ongetwij feld zonder meer naast ons neerleggen. Anderzijds is er zelfs een wereldberoemd filosoof als Bertrand Russell, die zich met de plannen voor de maan gaat bemoeien. Tja, niet alleen fantasten en technici interes seren zich voor de reizen naar de maan. De 86-jarige Bertrand Russell, die zich ergens in een afgelegen dorp in het afgelegen Wales heeft teruggetrokken, verklaarde dezer dagen in een interview, er van over tuigd te zijn, dat men de maan zal weten te bereiken. Volgens hem was het slechts een wedloop tussen de Amerikanen en de Sovjet-Russen. „Als ze hun meningsver schillen nu maar op de maan uitvochten, zou zulks nog zo kwaad niet zijn", merkte de filosoof op. Men weet het, hij is een der organisatoren van de oppositie tegen de H-bom. Ook deze wenst hij naar de maan Doch laten we ons thans even bezighouden met het nieuwste nieuws omtrent de maan. Het afschieten van de raketten zullen we laten, voor wat het is: heel belangrijk, doch momenteel niet zo zeer ter zake doende. Het is belangrijker even na te gaan, wat de geleerden zeggen ten aanzien van de zgn. rode plek, welke op de maan zicht baar zou zijn geweest. Zoals we vroeger reeds schreven, heeft een geleerde voorgesteld, een raket af te schieten, gevuld met een rode vloeistof, waardoor een gedeelte van de maan rood. geverfd zou worden. Dit zou de studie van het oppervlak van de platieet ten zeerste vergemakkelijken. De tnaan is hem naar het schijnt vóór geweest ZILFA PLEET ■suf' O?' di iw "f307, WO. iur. a. 7-8 d - l' ,=l vf"r ,1 rtl»' 8fl U?8" We gaan de maan veroveren Twintig jaar is de man geworden, jonge man, nu ziek. Een vreselijke kwaal tast steeds verder het li chaam aan. Wat een toekomst nog. En de houding van de zieke? We citeren uit een brief van enkele dagen geleden: „U moet niet denken, dat ik ontevreden ben. Overgave komt er nu haast niet meer bij; ik weet me gedragen door de ge nade. Het is net, of een ander mijn moeilijkheden torst. In mijn leven kreeg door de genade alles een heel andere zin en kleur. Wat mensen tegenvallers noe men, deze verliezen bij mij hun zwaarte. Ik ontdekte heel andere perspectieven. Daarom voel ik me spontaan gelukkig. Het is voor my bijna altijd feest." Dit is geen taai van een kwezel, maar van een kerel die na strijd door het lijden is gelouterd en zich gesteund weet door de dagelijkse genade van bijstand. Zijn dagen hebben nu bijna altijd iets feestelijks. Hoe bestaat het! Wanneer men van dichtbij weet, hoe zo'n lichaam langzaam wordt gesloopt en steeds meer tot hulpe loosheid is gedoemd. En tóch blijdschap, tóch vreug de Een groot deel der mensheid tobt. Door allerlei omstandigheden van binnenuit en van buitenaf. Achter vele uiterlijk vredig-vro- Hjke vensters spoken vaak zware zorgen. „Gaudete, verheugt u," zegt mor gen de Kerk in haar officie. Jawel. En tóch De man geworden jonge man heeft het door. Zonder hulp van Boven komt Wen er niet. Met die hulp worden zoals de zieke ons schreef „moei lijkheden licht als een veertje". En in deze levenshouding staat genoemde man niet alleen. Ze zijn ■net tientallen aan te wijzen, juist zware zieken en ernstig lijdenden. Hoe dat mogelijk is? Mogen we St.-Paulus weer aan het woord la ten om het u haarscherp te zeg gen. Verblijdt u altijd in de Heer. Ik herhaal het: Verblijdt u. Weest om niets bekommerd. Laat al uw verlangens door bidden en smeken mèt dank aan God be kend worden. Endevredevan God, welke alle begrip te beven gaat, zal uwe har ten en gedachten bewaren. Maar die harten en gedachten zijn nu juist niet zo bijzonder op gewekt. De Kerk bidt dan ook niet voor niets in de „Collecte": Verlicht de duisternissen van onze geest door de genade van Uw bezoek. Maar tja, het lijkt erop, alsof St.- Toannes nog vandaag de woorden Zou kunnen herhalen welke in het ■■Evangelie" van morgen staan op getekend: Midden onder u staat Hij, Die gjj niet kent. Hij komt na mij. doch Hij was er vóór mij. De Christus-figuur staat nog al- tijd te ver van ons af. „Kleinmoe- "igen, schept moed en vreest niet," zegt de „Communio", „onze God zal •"•Wen en zal ons verlossen." Nooit wanhopen ondanks schjjn- ^aar onoverkomelijke moeilijkhe id. Met alle menselijke middelen echter geen oplossing mogelijk, ^ardse geestkracht schiet te kort. at ervoeren en ervaren zieken en 'Hh nden. Na die ervaring kunnen nog blijde zijn. Dat is het mysterie van Boven. Er moet een explosie op de maan hebben plaats gevonden. Waardoor de ze veroorzaakt werd, is nog een raad sel. Maar ze heeft aanleiding gegeven, tot het maken van tal van veronder stellingen. De mogelijkheid van een explosie zou inhouden, dat de maan tóch een atmosfeer heeft. Nu is het merkwaardig, dat, ofschoon we over enorme foto's van gedeelten van de oppervlakte van de maan beschikken, we nog absoluut niet met zekerheid weten, waaruit deze bestaat. Is zij harde rotsgrond of bestaat zij uit een meters dikke laag van stof en gruis? Er zijn voorts vele andere dingen, die zich voor ons als raadsels voordoen. De Amerikaanse astro-fysicus Pic kering heeft gemeend, in de z.g. krater van Erasthenes, tekenen van een primitieve vegetatie te hebben waargenomen, maar deze waarnemin gen zijn niet door anderen bevestigd. Nu zou de Sovjet-Russische geleerde Nikolai Kozyrev in het z.g. circus Al phonsus een sterke rookontwikkeling hebben opgemerkt, gepaard gaande met een rode gloed. Hieruit zou ge concludeerd moeten worden, dat de z.g. kraters van de maan, waarvan men lange tijd gedacht heeft, dat het door grote meteoren geslagen gaten wa ren, in werkelijkheid nog werkende vulkanen zijnMet spectografische apparaten stelde de Sovjet-Rus vast, dat die rook op de maan moleculen, zelfs zware, moet bevatten. Engelse waarnemers meldden, eveneens een rode gloed te hebben waargenomen, waarin naar hun mening peroxyde voorkwam. De gloed deed hun aan als een rozig getint gas. Christiaan Duvaleix, een Frans ama teur-astronoom, in Frankrijk o.a. be kend door de televisie, gaf een merk waardige verklaring van die explosie en die rode gloed. Volgens hem zou een der in de wereldruimte verdwe nen kunstmanen op de maan neerge slagen zijn. Indien dit waar is, moet de maan door van de aarde afkomsti ge microben besmet zijn, is ze astro nomisch gesproken, niet meer maag delijk. Intussen zijn er weer andere geleerden, door wie het waarschijn lijker geacht wordt, dat de zoekge raakte raketten op de zon terechtge komen zijn. In verband hiermede is het uiterst interessant te vermelden, wat in ok tober door enkele Amerikaanse onder zoekers, die op de bekende basis van White Sands met raketten, speciaal de z.g. Aerobee experimenteerden, als het ware terloops is vermeld, omdat ze er niets sensationeels in zagen. Ze hebben in de kop van verschillende ra ketten kleine, aluminium ballen of ko gels gemonteerd, die naar mag wor den aangenomen, na tot een hoogte van bijna honderdduizend kilometer geschoten te zijn, door een bijzonde re aandrijving van die hoogte af ver der de wereldruimte in werden ge schoten en met een snelheid van 15 tot 18 kilometer per seconde er in slaagden, zich aan de aantrekkings kracht van de aarde te onttrekken. Men weet niet, of dit inderdaad ge beurd is. Het blijft mogelijk, dat deze kogels op een gegeven ogenblik van de vooraf vastgestelde richting zijn afgeweken. Dan kunnen ze weer naar de aarde teruggekeerd zijn. Misschien verbrandden ze in de atmosfeer, mis schien niet.Het is wellicht al te ge waagd, om recente, mysterieuze vlieg tuigongevallen hiermede te verklaren. Men heeft daarvan reeds de vliegen de schotels de schuld gegeven en Sov jet-Russische atoomvliegtuigen verant woordelijk gesteld. Het zal wellicht eens bekend worden, of het de Ame rikaanse aluminiumballen zijn ge weest De betrokken geleerden gaven inmid dels nog een opsomming van de wij ze, waarop deze ballen of kogels zou den kunnen reageren. Behalve dat ze weer naar de aarde kunnen terugke ren, lijkt het niet uitgesloten, dat ze in de wereldruimte een eigen baan zou volgen. Dit houdt weer twee mogelijk heden in: ze kunnen door de zwaarte kracht van de maan worden aange trokken, ook door die van de zon en er tegen te pletter slaan of ze kunnen door de een of andere oorzaak rond de maan of een andere planeet blij ven cirkelen, als een schier microsco pisch kleine satelliet of maan. Wat die oorzaken betreft, de voornaamste is wel de grootte van de snelheid, waar mede de ballen voortsuizen, waardoor ze althans gedeeltelijk aan de aantrek kingskracht van het zwaartekracht veld b.v. van de maan kunnen ont snappen en er derhalve niet tegen te pletter slaan. De Amerikaanse geleer den wezen nog eens extra op de snel heden, welke door de aluminiumbal len kunnen worden bereikt en die twee tot driemaal zo groot zijn als die van de Spoetniks en Explorers. Wat de Sovjet-Russische geleerde Ko zyrev ontdekt heeft, kan intussen niet door de ontploffing van zo'n kleine alu- miniumbal op de oppervlakte van de maan veroorzaakt zijn. Kozyrev is ver bonden aan het grote observatorium van Poelkovo bij Leningrad. Hij was bezig met het doen van waarnemingen van de maan in het astrofysische la- De Cauda Pavonis ofwel Pauwe- staart, waarin zich de krater Alphonsus bevindt, die zou hebben bewezen, dat zich op de maan nog werkende vulkanen bevinden. boratorium in de Krim, toen hij met over één nacht ijs. zijn telescoop de rode gloed ontdekte, juist in de omgeving van de krater Alphonsus. Het was in de nacht van 2 op 3 november. Hij slaagde er in, de gloed te fotograferen en aldus op de fotografische plaat vast te leggen, zodat hij zijn ontdekking later zou kun nen verifiëren. Hij hield haar tot 12 november geheim. Nadat hij nog en kele waarnemingen had gedaan, meen de hij, dat er geen twijfel meer moge lijk was en liet hij het desbetreffende bericht de wereld rondseinen, dat overal groot opzien baarde. Groot opzien, want tot dusver werd algemeen aangenomen, dat de maan een dode wereld was. Het enige, wat sommige geleerden wilden toegeven was, dat er misschien ergens diep in grote afgronden enig primtiief leven kon heersen. En nu zou er een wer kende vulkaan zijn, zou de maan dus een eigen leven leiden en wellicht ook levende organismen kennen In de Verenigde Staten togen verslag gevers naar San Antonio in Texas, waar de beroemde astronoom met de Nederlandse naam Gerard P. Kuiper zich een faam heeft verworven als de grootste kenner van het zonnestelsel. Deze verklaarde, Kozyrev enkele maanden geleden tijdens 't te Moskou gehouden congres v. d. internationale astronomische vereniging te hebben le ren kennen als een uiterst bekwaam en serieus man. Hij meende voorshands evenwel nog niet te kunnen aannemen, dat de rode gloed door een vulkanische uitbarsting veroorzaakt zou zijn. Maar zo zei hij: Kozyrev heeft ongetwijfeld een ontdekking van het hoogste be lang gedaan. Kozyrev heeft de rode gloed ook met het blote oog waargenomen, in zoverre dan, dat hij hem herhaaldelijk door de telescoop zag en observeerde. Hij nam geen genoegen met de foto's, om dat er bij het ontwikkelen iets gebeurd had kunnen zijn, waardoor een rode vlek was ontstaan. Hij ging, om het eenvoudig te zeggen, niet bepaald Men kan zich de situatie voorstel len. Ze is sensationeel genoeg.Ter wijl overal in de wereld zowel de man nen in de grote observatoria als de amateurastronomen met hun eenvou dige instrumenten de maan bespieden, nu deze in verband met de raketten in het centrum der belangstelling staat, ontwaart een geleerde plotseling iets heel bijzonders op een door hem gemaakte foto. Hij vertrouwt zijn ogen niet.Als een soort Archimedes rent hij naar de zaal, waar zich de tele scoop bevindt, laat deze nog eens extra goed op de maan richten en ervaart, dat de foto hem niet bedrogen heeft. Hij zwijgt, tot herhaalde waarnemin gen voor hem geen twijfel meer over laten.. Het is Eureka, ik heb het ge vonden. Kozyrev is nadien rustig voortgegaan. Hij maakte tal van spectrogrammen van het mysterieuze licht in de even mysterieuze rode gloed. Hij ontleedde er het licht mede en maakte zijn con clusie bekend: er is daar op de maan een krater in volle werking.. Volgens Kozyrev tonen zijn spectogrammen duidelijk de aanwezigheid van carboni- um op de maan aan. En het is carbo- ■nium, koolstof, dat in verschillende samenstellingen ook op onze aarde door vulkanen bij uitbarstingen uitgestoten wordt. li modern bestek BAKSTEEN Zn., Westewigenstraat 70 Van KEMPEN, BEGEER Lijnbaan 77 yqjj H. van LOON Meent 14 LUCARDIE Nieuwe Binnenweg 941 Zon der liefde rees in Tokio In de Provence bij Saint-Michel is de modernste sterrenwacht van Europa gebouwd. In deze koepel bevindt zich een telescoop met een diameter van 1.92 meter, waarvan de reikwijdte 500 miljoen lichtjaren be draagt, Er werd aan deze telescoop met installatie meer dan 500 miljoen gulden ten kos-te gelegd. HET IS ONGETWIJFELD enigszins poëtisch gezegd: de zon der liefde rees in Tokio. In Tokio, de hoofdstad van het Land van de Rijzende Zon. Poëtisch inderdaad. Maar wie zou niet poëtisch worden, de lief desidylle lezend van kroonprins Akihito van Japan. Akihito, dat bete kent „man van het licht". Zou men er niet nóg poëtischer door worden? Niemand mag het de chroniqueur van zoveel dagelijkse min of meer avontuurlijke of lugubere gebeurtenissen het lot van de kranten man, die gedwongen is de sensatiepers te lezen kwalijk nemen, dat hij onder de indruk kwam van dit Japanse liefdesverhaal, hetwelk meer zal doen, om de herinnering aan de vele wandaden der Jappen uit te wissen, dan de schoonste verklaringen en werken van de emi- nentste Japanse politici of kunstenaars De man van het licht gaat trouwen met Michiko Shoda, hetwelk aanvalligheid en intelligentie betekent Met dit huwelijk dat in de herfst 1959 voltrokken zal worden, gaat het Japanse keizerhuis een traditie verbreken, eeuwen oud, ja duizenden jaren oud. Voor de eerste maal in 2681 jaren zal een meisje uit het volk het keizerlijke paleis betreden en dan nog wel als gelijke. zeer ontwikkelde Amerikaanse mrs. Elisa beth Gray Vining. Ze gaf hem in vier jaar tijd een volkomen westerse opvoeding en bevrijdde hem, zoals ze het later noemde van alle hofcomplexen. Hij mocht alleen slapen en hem werd toegestaan, met dood gewone mensen als de bedienden van het hof en de keizerlijke chauffeurs te praten bracht hem naar buiten, waar hij met Amerikaanse jongens speelde en uit stekend Engels leerde spreken Ze zorgde ervoor, dat hij lange reizen naar het bui tenland mocht maken. Akihito bezocht aldus en, wat belangrijker is, op eigen gelegenheid en zonder hinderlijk toezicht, zowel Europa als Amerika. Doordat hij zich met veel groter ge mak onder het volk begaf dan zijn va der, Hirohito. verwierf hij zich 'n enorme populariteit. De aankondiging van zijn verloving werd door de kranten op Ame rikaanse wijze behandeld als het om een beroemde filmster ging. Aldus vernamen de Japanners en thans ook wij, dat Mi chiko Shoda 1.61 meter lang is en tweeën vijftig kilo weegt. Het eerste bezoek aan het klijkir ezlnespekA'iatsrduhiisooeeeee het keizerlijk paleis en Akihito's ouders werd door radio en televisie uitgezonden. Ze was vergezeld van haar vader, die een westers kostuum droeg, terwijl haar moeder zich met een prachtige, rode ki mono getooid had. Zelf droeg ze een wit toiletje en een kostbare bont stola. Tekenen we nog even aan. dat Michli- ko Shoda 'n rijke partij is. Ze is de erfge name van een vermogen, hetwelk op een miljard yen geschat wordt. Akihito daar entegen is verre van vermogend. Hij ge niet een behoorlijk inkomen, als kroon prins, doch zijn vader deed in 1945 af stand van al 't keuzerlijk bezit en schonk dit aan de staat, zich tevreden stellend met een jaarlijkse apanage, als dienaar doch tevens symboll van de staat, slechts het keizerlijke paleis met de grote tuinen in eigendom behoudend. Nog steeds wor den de tuinen door vrijwilligers onder houden. die elkander \>e driehonrerd te gelijk aflossen. De verloving vindt op 27 dezer plaats wanneer Akihito 25 jaar wordt. K. H. Nu is het zó, dat Kozyrev niet de eerste sterrenkundige is, door wie vul kanische verschijnselen op de maan werden opgemerkt. De literatuur over de maan geeft enkele voorbeelden van door erkende geleerden gedane waar nemingen, zij het met primitieve in strumenten. Deze literatuur is tame lijk oud. Het was de beroemde Galilei, die het eerst de oppervlakte van de maan nauwkeurig bestudeerde. Hij ontdekte toen de z.g. Pauwestaart, de cauda pavonis, een groep van drie reusachtige kraters, tamelijk dicht bij elkander liggend en aldus iets vormend dat met een beetje goede wil met een pauwestaart kan vergeleken worden. Deze kraters werden door de astrono men later als pleien aangeduid. Ze vormen grote vlakten in een bergach tig gedeelte van de maan. De Pauwe staart bevindt zich ongeveer in het midden van de maan en kan met een goede verrekijker bij helder weder waargenomen worden. De grootste krater werd Polemeus gedoopt en heeft een diameter van 165 km. De middelste heet Alphonsus en heeft een diameter van 120 kilometer. Het is in deze krater, dat Kozyrev de rode gloed ontdekte. De kleinste is de Ar- zachel, met een diameter van 100 ki lometer. De Ptolemeus is bijna geheel vlak. Alleen in het midden verheft zich een kegel met een diameter van twin tig kilometer. Even daar vandaan ligt een dergelijke kegel onder een enor me stoflaag, grotendeels verborgen. Alphonsus heeft een „bodem", die on regelmatig gegolfd is en boogt in het midden op een kegel, die kennelijk een uitlaat is geweest en blijkbaar nog isHet was juist bij deze kegel, dat Kozyrev de rode gloed constateerde. De kraterbodem van de Arzachel is buitengewoon onregelmatig en ligt te vens het diepst. Na het jaar 1700 werden de observa ties van de maan met betere midde len voortgezet. Toen de fotografie was uitgevonden, bleek zulks een grote vooruitgang. Maar voordien, in 1787, had de beroemde astronoom Herschel aan de Royal Society te Londen me dedeling gedaan van witte sluiers, door hem ontdekt rond de drie kraters Aris- tarcus, Copernicus en Keppler. Op 22 oktober 1790 zag deze zelfde Herschel tijdens een totale maansverduistering niet minder dan 150 rode puntjes op de maan. Twee jaar tevoren jnaakte de Duitse astronoom Schoetter be kend, op de maan een kleine krater te hebben ontdekt, die men tevoren nog niet waargenomen had en waarvan hij vermoedde, dat deze in recente tijd was ontstaan. Schroetter ontdekte later opmerkelijke veranderingen in de om trekken van de grote krater Poseido- nius die wezen op inwendige verschui vingen en dus op vfTlkanisch ieven. In 1908 werd zijn waarneming bevestigd door de Franse astronoom Millochau, die verklaarde, dat de vulkaan stoom had uitgestoten. Nog in deze eeuw stel de de reeds genoemde Amerikaanse astronoom Pickering vast, dat de door hem speciaal bestudeerde krater Plu to aan sterke veranderingen onderhe vig was. Nu eens leek zijn bodem vlak, dan weer ontwaarde hij een aantal kleine kraters of kegels, in totaal wel 45.. Pickering meende, dat het ver dwijnen van die kraters het gevolg was van dichte stofwolken, welke werden uitgestoten en als het ware een af sluitend gordijn vormden. Ze leken de bodem van de krater, maar waren in werkelijkheid niet doorzichtige, doch min of meer vloeiende massa's. Omdat men gemeend had langs de wetenschappelijke weg te moeten vast stellen, dat de maan volkomen koud was, werd aan deze mededelingen wei nig aandacht besteed. Doch Kozyrevs ontdekking geeft ze thans een bijzonder actueel karakter. Speciaal, nu Jules Vernes droom van een reis naar de maan verwezenlijkt lijkt te worden. Sommige ruimtevaarders hebben reeds als hun mening uitgesproken, dat even tuele bezoekers op de maan beschut ting en warmte zullen kunnen vinden in nauwe ravijnen, waar radio-actie ve stoffen nog Werkzaam zijn en voor een hogere temperatuur zorgen. Ze geven toe: de maan is zo niet dood, dan toch stervende, maar we hopen, dat er in het inwendige nog vuur is overgebleven. En ...wat ver bergt de voor ons onzichtbare kant van de maan nog voor ons? Michiko Shoda rechtsmet haar vriendin Ayako Shimizu, in tradi tioneel-Japanse kledij Vijfentwintig jaar geleden en feitelijk nog tot kort na de oorlog, waardoor Ja pan aan de rand van de afgrond en het Japanse volk de hongernood nabij was gebracht, had geen Japanner zich ooit kunnen indenken, wat nu op het punt staat te gebeuren. De Mikado ofwel Ten- no was immers een godheid, een directe afstammeling van Jimmu, een familie lid van de zonnegodin Amaterazu Omi- kami. Nog kort voor de oorlog pleegde een verkeersagent harakiri, omdat hij in de straten van 'Tokio de keizerlijke auto te laat had opgemerkt en daardoor de keizer een minuut had laten wachten Niemand mocht het gezicht wenden naar het keizerlijke paleis, 's Keizers woord was absolute wet en de kinderen van de keizer konden slechts met de kinderen van vijf hoogadellijke families trouwen, de kroonprinsen slechts met een prinses uit het huis Fugiwara. Maar in 1945 verklaarde de honderd en vierentwintigste afstammeling van Jim mu, dat de keizer geen godheid was, doch slechts een symbool van de staat. De idee, als zou hij een godheid zijn, werd door Hirohito verre van zich geworpen. Hij noemde haar volkomen vals, evenals de gedachte, dat het Japanse volk een superieur volk zou zijn, boven alle andere volken verheven. Hirohito ging daarna on der het volk, dat aanvankelijk niet aan de nieuwe situatie kon wennen. Hij hield ech ter vol. zond zijn kinderen naar school inplaats van ze in het paleis verborgen te houden en thans heeft hij toestemming gegeven aan zijn oudste zoon, om de doch ter van een rijke industrieel te huwen, een meisje zonder enige titel met een westerse opvoeding en uiterst sportief van aanleg. Kroonprins Akihito is door Michiko Shoda herhaaldelijk op de tennisbaan op be slissende wijze geslagen. De kroonprins sloeg haar evenwel ten slotte uiteinde lijk, doordat hij haar aanvankelijke wei gering, om met hem te trouwen, onge daan wist te maken. Ze was erg bevreesd voor de hofcamarilla, die haar wellicht het leven in het paleis onmogelijk zou ma ken. Maar a] te goed wist ze, dat deze hevig tegen Akihito's democratische denk beelden gekant was. Men had voor Aki hito reeds een prinses uitgezocht, een telg uit een familie van keizerlijken bloede, de achttien-jarige prinses Aisuko Kitashira- I kawa. Ze werd hem in 1956, op zijn drie- entwintigste verjaardag voorgesteld als een uiterst geschikte partij. Akihito had echter reeds zijn hart aan de uitne mende .tennisspeelster verloren Akihito's besluit heeft een geweldige opschudding in Japan teweeggebracht. Het volk was buiten zichzelve van enthou siasme, ziet in zijn huwelijk uit liefde een goed voorteken. In hogere kringen was men minder verbaasd, want het is Aki hito geweest, die het keizerlijke gezir steeds meer een normaler leven heef; doen leiden. Door zijn voorspraak moch al in 1950 de tweede van Hirohito's vij dochters, prinses Kazuko Takanomijia me een employé van het spoorwegmuseum t< Tokio trouwen. In 1952 sloot wederom ee; dochter van de Mikado een morganatiscl huwelijk: de 21-jarige Yori Atsoeko trouw de met een landedelman. En toch, Akohito werd in de aanvam volgens de strenge hoftradities opgevoed Hij woonde afgezonderd van de rest va: het gezin in een kleine villa in de keizer lijke tuinen, met slechts enkele bediende: bij zich. Een dezer sliep met hem in de zelfde kamer. Akihito was nooit alleen Hij was toen reeds twaalf jaar. Generaal MacArthur zorgde, dat zijn opvoeding werd toevertrouwd aan een intelligente,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3