Pieter Brueghel, ,de oude 1 Noorden verliest naast mensen ook kapitaal Rotterdamse Graanmarkt Met een schoon scherm IE KAT ONZE DAGELIJKSE Uit alle „Gebrek aan vertrouwen' Bevolking moet meedenken en meedoen „.cos® contact kivam weer ir Provinciaal subsidie voor kerkenbouw? Stuurknuppel van vliegtuig zat los Bouwschema onder tekend van Brokopondo- plan „TOSCA" op tv-scherm Vrijgesproken van verduistering Snellius donderdag thuis V B ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 PAGINA 6 ...uittil: ts Verzoek van KVP-fractie Eindhoven Flensburg Duitsland Amsterdam Nijmegen New-York Londen Oplossing van gisteren „Toezicht was zeer slecht Volgend jaar 1000 arbeiders Markelo officieel in de ether Gebrek aan bewijs Detective-roman door RICO BULTHUIS 17. In 1564 begint hij aan zijn huiveringwekkende „Dul- le Griet", die haar „roof voor de hel" verricht. Het schilderij is een gruwelijk vizioen van een wereld., die door haat en oorlogen geregeerd wordt. Dulle Griet is én een be schuldiging én een pleidooi. Een beschuldiging van tirannie en despotisme, moord en doodslag en de massale, zinloze slachting die oorlog heet. Een pleidooi echter voor de vrede, zelfs al wordt die door de angst in stand gehouden. Het zwaard in de vuist, geharnast, krankzinnig en letterlijk dol, het gezicht vertrokken, de armen beladen met haar buit voor de hel, een rood mes aan de gordel, zo raast Dul le Griet door de ontredderde wereld. (Van onze correspondent) De Commerciële Club te Groningen heeft een cyclus van lezingen georgani seerd over de problemen van het noorden en de mogelijkheden die daar aanwezig tien grote mate v zijn. Als eerste spreker behandelde drs.j wor[jen gevraagd. C. Voormolen nlt Assen gisteren de functie van de verzorgingscentra in de toekom stige ontwikkeling van Noord-Nederland Hy schetste enkele tendenzen, die hij ont waarde over een periode van 20 tot 25 jaar. Aangenomen mag worden, dat Neder land omstreeks 1980 volledig in de Euro- markt is beland- De gunstige ligging van wat de „Eurodelta" wordt genoemd, zal een sterkere verdere ontplooiing veroor zaken in het bijzonder in de Randstad Hol land. De aanleg van nieuwe wegverbin dingen tussen de Randstad Holland en het noorden, bijv., de nieuwe IJsselmeerpol- ders, zal leiden tot een absolute afstands verkorting tussen beide gebieden, maar ook tot een relatieve, omdat door de toe nemende verkeerscongestie in het westen des lands de reisduur tussen de centra tn dit gebied reeds nu de neiging vertoont toe te nemen. Ook de ontwikkeling van het luchtver keer leidt tot relatieve afstandsverkorting, wanneer eenmaal de helikopterbus zijn Intrede zal hebben gedaan. Spreker voorzag drie soorten verzor gingscentra in het noorden: een klein aan tal middelgrote steden in de orde van grootte van 100.000 tot 250.000 inwoners, een iets groter doch eveneens beperkt aan tal centra in de orde van grootte van 20000 tot 60.000 inwoners op een afstand van 20 tot 30 km. van elkaar verwijderd et, een aantal kleinere centra van 10.000 tot 20.000 inwoners. Dit toekomstbeeld vraagt een visie naar twee kanten, nl. naar de zijde van de overheid en naar die van het particu lier initiatief, waarbij goed begrip voor elkaar en nauwe samenwerking met el kaar voorwaarden zijn om tot resultaten te komen. Spreker wees er op, dat de eigen noordelilke bevolking moet mee denken, meepraten en meedoen. Hij meende, dat het particulier initia tief nog veel kan doen aan de verbetering van het woonklimaat. Te veel en te snel is men in ons land geneigd alles op de over heid af te schuiven. Anderszijds moet, volgens drs. Voormolen, de overheid open staan om particuliere initiatieven te steu nen en een zo groot mogelijke openheid bij de planning hanteren. Van veel belang is een bereidheid om in eigen gebied te investeren. Ten aanzien van bedrijfsinvesteringen, waaronder ook die der overheidsbedrijven vallen, kan in Groningen van een achterstand worden ge sproken De Groningse beleggingen (kre dietverlening) buiten de provincie daaren tegen zijn relatief hoog. Er is niet alleen een mensenvlucht, maar ook een kapitaal- vlucht uit het noorden en dat duidt op een gebrek aan vertrouwen in de mogelijk heden van de eigen streek. Ook een afvloeiing van academisch ge- vormden wijst in die richting- Het noor den zal in alle bevolkingslagen er ook zelf de schouders onder moeten zetten, om de problemen mee te helpen tot oplossing te brengen. Vooral van de ondernemer zal een grote mate van visie en daadkracht De KVP-fractie in de Provinciale Sta ten van Noord-Holland heeft bij het af- d^lingsonderzoek inzake de begroting 19o9 aan het co-llege van gedeputeerden de vol gende schriftelijke vraag gesteld: „Zijn Ged Staten niet van oordeel, dat zolang en voorzover een rijksregeling ter subsi diëring van de kerkenbouw niet bestaat, terwijl reeds verschillende gemeenten ook in Noord-Holland de laatste onder goedkeuring van uw college een rege ling ter zake bezitten, de provincie gel delijke steun dient te verlenen aan de kerkenbouw zulks op de grondslag van objectieve normen en met behoud van de zelfstandigheid der kerken?" 18. Met veel goede wil zou Dulle Griet een modern schil derij kunnen zijn, dat de verschrikkingen van de atoombom voorstelt. Daarom hebben een paar critici dan ook een ver gelijking getrokken tussen dit werk van Brueghel en het apocalyptisch visioen van Picasso: het in zwart-grijs uit gevoerde Guernica. Dezelfde terreur, dezelfde angst, dezelfde ontketening, dezelfde waanzin Er zijn nog geen verenigingen genoeg in ons land- Volgende maand, om pre cies te zijn op zaterdag 24 januari, zal in Hotel Smits te Utrecht de op richtingsvergadering plaats vinden van de Nederlandse Vereniging voor Twee lingen- Het wordt een keurige en gede- gen bijeenkomst en zeer deskundigen een doctor en een prof, zullen het over de tweelingen hebben, in verband mei de volksgezondheid en de wetenschap De vereniging stelt zich dan ook ten doei de bevordering van volksgezond heid en wetenschap Het gaat dus echt niet om goedkope spoorkaartjes, of re ductie in bioscopen of andere lucratie ve dingen Voorwaarde zal wel zijn. tweeling zijn en bent u dat altlia0:° een deel daarvan dan kunt u zich tot het secretariaat richten: Tollens laan 15, Eindhoven. Van alle auto's en aanhangwagens die in het eerste halfjaar van 1958 in West-Duitsland op deugedelpkheid werden gecontroleerd bleek 46,2 pet. (of bijna de helft) feilen te vertonen. Volmaakt verkeersonveilig bleek 2,1 pet. te zijn, dus in de orde van de rij dende doodkisten. Nog 25,2 pet. ver toonde ernstige gebreken, terwijl de rest slechts lichte gebreken had in diezelfde tijd deden 680.000 Duitsers rijexamen. Zestien procent van hen zakte. Bovendien deden er nog 1047 personen examen als rij-instructeur Meer dan de helft van hen werd echter afgewezen- Achter zijn feestelijk met bloemen en guirlandes versierde kar, waarop, zoals altijd, de bloemkolen, de sla, de sprui ten (extra hard) appels (gelijk Cox) peren (allemaal wijn) lagen, heeft op zijn 75e verjaardag marktkoopman Piet van Hilten (voor de bekenden „Piet Krul") zijn zestigjarige ïubileurr. als marktkoopman gevierd. Dit feest had plaats in de Albert Cuypstraat en iedereen deed er aan mee. Moeder de vrouw, 71 jaar en nog zo fris als een hoentje (voor velen „Tante Ali") en zijn zes zoons en ene dochter, die ook allemaal op de Albert Cuyp met groen- WINDSTREKEN ten staan Ome Piet werd danig in de bloemetjes gezet en we moeten be slist nog releveren, dat een dokter nooit een rooie eent aan hem heett verdiend. Heeft toch wei een gezond vak zo'n marktkoopman, zou u kun nen denken. Mocht u tussen Kerstmis en begin ja nuari in Nijmegen zijn, vergeet dan niet even* het Waaggebouw binnen te lopen. Op initiatief van de paters kar melieten kan men daar dan een leven de kerstgroep zien samengesteld uit le den van jeugdverenigingen, die dan toch vakantie hebben Tot en met het kindje in de kribbe is alles echt: er ligt een heuse baby in Om ongerust- heid te voorkomen: iedere dag een andere baby, anders mocht de dreu mes zich maar wat in het hoofd ha len. Er zijn levende exemplaren van de „paleozic neopilina" opgehaald uit de Stille Oceaan. We kunnen ons voorstel len, dat u dit bericht met enige koe le verbazing leest en verder over gaat tot het verorberen van de even tuele laatste boterletter. Maar geleer den kokhalsten bijna van opwinding toen ze dit nieuws hoorden Want men nam aan. dat dit dier een slang achtig reptiel - reeds driehonderd mil joen jaren gelden was uitgestorven. En nu worden ze zomaar bij bosjes uit het diepste van de zee opgevist. Men neemt zelfs aan, dat deze dieren de eigenlijke voorouders zijn van de slangen, zoals wij die thans kennen. Bloempje uit de Engelse Hoge Raad- De advocaat Ian Warren was bezig met een pleidooi, toen zijn stem het begaf Hij manipuleerde reeds ijverig met een keetepuit en vervolgens gaf hij de president, wat zwakjes te ken nen, dat het mogelijk zou zijn. dat hij om een verdaging van het geding zou verzoeken, indien zijn stem het helemaal begaf. Zei de president heel vriendelijk: „Als dat zo is, dan zult u niet in staat zijn mij iets te vra gen". Afspraak werd toen, dat hij eventueel met handgebaren zijn stem verlies zou kenbaar maken. Horizontaal: 1. deel van het hoofd; 4 sei zoen; 8. uitheemse vogel; 11. voorzetsel; 12. eetbare wortel; 14 klein mens; 16. vo gel; 17. kindergroet; 18. en omgekeerd (afk.)i 19. duur van eb en vloed; 21. trek kend met een been; 23. gedroogde halmen; 25. tandeloos zoogdier; 26 buigzaam; 28 voetbalclub; 30. plaats in Noord-Limburg; 32. bot; 33, handelsonderneming; 35. In disch vleesgerecht; 37 geogr, aand. (afk.); 38. herkauwer; 40. geheel de uwe (afk.); 42. voegwoord; 43 lidwoord; 44. groente; 45. landbouwwerktuig; 47. vaartuig; 49. behoeftig; 51. zangnoot; 52. zuivel-produkt; 54. waterwerk; 57. stand; 59. gast; 61. ik (Lat)- 62 plaats in Overijssel; 63 bestaat; 64. vrucht; 66 knorrig; 68. water in Ff1?6; land; 70. dus (Eng 71. de Heer zij lof (Bericht van A. Bo-sman N.V. Graanma- kelaars te Rotterdam). 19. Een jaar na zijn huwelijk heeft Brueghel dit werk ge schilderd. Hoe komt het, dat een jongeman, die alles mee heeft om onbezorgd te leven, deze sombere verbeelding prijs geeft en moet schilderen? Goed, er bestaan genoeg tekenin- I gen en schetsen van hem, waarin hij in opstand komt te- gen de willekeur van despoten. Alva's huurknechten hebben dat ondervonden .Nooit echter was zijn verontwaardiging zo groot en zo schroeiend als hier, bij dit schilderij. Pieter Brue ghel staat aan een keerpunt. Hij kan kiezen: beroemd en gevierd worden, op zijn lauweren rusten en af en toe een werkstuk afleveren, dat bij voorbaat van succes verze kerd is. Of, de andere weg inslaan, die minder glad is. Brue ghel kiest de laatst een kerft zijn noodkreet op het paneel. In aangekomen goed was er deze week heel wat te verwerken, zodat het geen verwondering behoeft te baren, dat de boordvrijprijzen in sommige gevallen wel iets voordeliger uitkwamen dan de clfprij- zen, vooral otndat voor transshipment diverse graansoorten werden gezocht Toch is de situatie nog 6teeds ro dat men geen aanleiding vindt tot opslag van aan gekomen goed over te gaan. Op aflading zijn wij wat betreft Noordamerikaan,s graan steeds overgeleverd aan de subsidie politiek van de CCC die soms zeer gril lig kan zijn. Na dagenlang bijv. zeer stijf te zijn geweest voor gele maalmai® waren de prijzen tegen het einde dezer week plotseling vrij beduidend lager, hetgeen geheel en al aan de bovenverftielde sub sidiepolitiek te wijten was. Het 1® om deze reden zeer moeilijk een oordeel over prij zen te vormen. Deze week is men van Noordamerikaan- se zijde op grote schaal begonnen alle gra nen per april/mei en later aan te bieden tegen prijzen, die aanmerkelijk lager dan die der eerdere afladingen liggen. MAIS Platamaie vast gestemd en zowel stomend als on aflading hoger betaald Vooral in België begon men ook pjata- mais nieuwe ooget per mel/junl en later te kopen tegen prijzen, die weinig afwij ken van de eerdere afladingen en der halve hier te lande weinig attractie ble ken te hebben. In yellow mate bleef de spoedige vast gestemd met kopers voor transshipment, terwijl de afladingen, als bovenomschreven, geheel afhankelijk wa.- ren van de CCC. GERST. Een kalmere tendens, ofschoon in spoedige gerst weinig aan de markt is en men dus hiervoor premie® moet beta len. De bekende barley 2 row bleef de aandacht trekken en werd tot maart ai- lading gekocht. In 3 barley april/mei en 5 barley op dezelfde termijn vonden even eens wat omzetten plaats. Russische gerst onveranderd, platagerst voor ons veel ta dUHAVER. In stomende Noord-Am. haver vonden regelmatig zaken plaats terwijl ook april/mei in diverse gewichten aan de markt verscheen en vrij levendig werd verhandeld, terwijl intussen de vnaagprij- zen weer ongeveer 10 dollarcents zijn veJ" hoogd. Platahaver raakte enigszins op de achtergrond en werd hier te duur geacht. Russ. haver onveranderd, doch het aan bod steeds verminderend. MILO MILLET. Milo werd in sto mende posities levendig gezocht voor transshipment en bracht weer hogere pre mies op Op aflading is dit artikel ook duurder geworden doop verlaging der ex portsubsidies. Millet stomend, ladend en aflading in stijgende lijn bij betere om zetten. ROGGE. Nu de inlandse rogge duurder is en ook minder wordt aangeboden kwam U.S.A. rogge in aanmerking en vonden zowel van de Atl. als van de Pacificha- vens verschillende zaken plaats April/mei aflading van deze rogge vond voorlopig nog geen afzet al waren de prijzen hier van in overeenstemming met de boven omschreven politiek van de CCC wel wat onder de prijzen der eerder te verladen rogge te koop. Canadarogge wat te hoog, platarogge eveneens duurder. INLANDSE GRANEN Rogge vaster bij verminderd aanbod. Gerst onveranderd met weinig vraag. Haver lager, daar Duitsland in het algemeen geen kooplust toonde DE KOEKENMARKT had een vaste on dertoon en vooral lijnschilfers werden te gen oplopende prijzijm vrijwel dagelijks met vrij grote hoeveelheden verhandeld. Vooral de consumptie nam veel op Lijn- 6chroot niet interessant in de markt. Grondnootschilfers en -schroot bleven moeilijk te plaatsen eo werden wat goed koper aangeboden. Zonnepitechilfers en -6Chroot waren in spoedige positie® niet erg gevraagd en moesten onder pariteit worden geruimd. Op verdere aflading wa ren evenwel voldoende koper® om de markt te kunnen opzetten. Katoenzaad schilfers blijken wel in grote mate in de mengsels te zijn opgenomen, getuige de vlotte opneming van inmiddels ruim aan bod in stomende boten, waarbij de pre mies gehandhaafd konden blijven. Soya- schroot bleef verlaten en werd slechts sporadisch verhandeld. Molenafvallen hadden een zeer vaste maat en aardige posten Da Plata pollards werden tegen op lopende prijzen dagelijks omgezet. De handel in Duits tarwevoerbloem kwam weer wat op gang door nieuwe im portcontingenten. Druk van betekenis be stond niet meer, maar de verhoogde vraagprijzen werden niet door kopers ge volgd. Roggevoerbloem was aanvankelijk op de eerste voorjaarsmaanden drukkend aangeboden, maar door goede vraag was dit materiaal vrij vlot verdwenen; van daag is voor dezelfde positie een halve gulden per 100 ko® meer betaald. (Lat. afk.); 72. deel va,n de dag (afk.); 74. tijdperk; 76 telwoord; m<\sjesnaam; 79 durf; 80 beroemd dichter; 81. deel van het hoofd. Verticaal: 1. inwendig orgaan; 2, Frans pers voorn'aamw.; 3. titel (afk.); 4, rivier in Noord-Holland; 5. voorzetsel; 6. maan stand (afk); 7. oevergewas; 8. hetzelfde (afk); 9 pers vooroaamw.; 10. langdra dig; 13 Indische dakbedekking; 15. stan daard. maatstaf; 20. rivier in Overijssel; 21. tr-ekkend niet een been; 22. grote steen; 23. rekenkundige opgave; 24. windrichting; 25. officieel stuk; 27. Frans lidwoord; 29 spoedig; 31. onder anderen (afk.); 32. zui- velprodukt; 33. helleveeg; 34 kaartenver zameling; 36 hemel® wezen; 39. ijzerhou dende aarde; 41. bloeiwijze; 46. plaats in Zeeland- 47. het zij zo; 48 deel van de romp- 50 zacht, soepel; 51 hennepbraak; 53 deel van de bijbel (afk); 55. Europeaan; 56' elektrisch geladen deeltje; 58. titel (afk); 60. kleur; 62. regelmatige plaatsing; 63 mohammedaan® geestelijke; 65. plaate; 67' vette vloeistof: 69 op een keer; 73. soort onderwijs (afk); 74. de somma van (afk.); 75 water In Brabant; 76. bekende motorrace (afk.); 77. de onbekende (afk)' 78. uitroep van pijn Horizontaal: 1 as, 3 snede; 7 do, 9 ulo 11 ode. 12 kam. 13 Amsterdam, 17 dar, 18 dom. 20 aarde, 22 eleve, 24 Ria, 25 Rie. trans 29 gehad, 31 iet, 32 ore 33 tegen deel, 36 non. 37 rei, 38 rug. 40 el. 41 meent, 42Verticaal: 1 au, 2 sla, 4 Notre; 5 Ede, 6 derde 7 dam, 8 om, 10 omdraaien, 12 kamerheer. 14 sad, 15 dol ICW reeds, 21 air, 23 via, 27 neg 28 stere, 29 godin, 30 ere, 33 tol. 34 nee, 35 lui, 36 ne, 39 gr. De thans 39-jarige directeur van een n.v. te Amsterdam de heer A. M. D„ be merkte op zondag 25 mei j.l., toen hij als enige inzittende van een tweepersoons vliegtuig van de Nationale Luchtvaart- school een terreinvlucht maakte boven de omgeving van het vliegveld Hilversum, dat hij op een gegeven ogenblik dc stuur knuppel los in de hand had, zodat het vliegtuig niet meer te besturen was. Na bij de ingang van het vliegveld botste het toestel tegen de grond. Bij onderzoek in een ziekenhuis bleek, dat de heer D. een gebroken ruggewervel hati opgelopen. Gisterenmiddag heeft de Raad voor de Luchtvaart een nader onderzoek inge steld naar de oorzaak van dit ongeval De conclusie van de Rijksluchtvaart dienst op grond van de stukken van het vooronderzoek was, dat de technische dienst van de Nationale Luchtvaartschool ernstig in gebreke was gebleven bij het nemen van die maatregelen die waren voorgeschreven. Aan het einde van het nader onder zoek van gisterenmiddag zei de direc teur-generaal van de Rijksluchtvaart dienst o.m., dat dit ongeluk had kunnen worden voorkomen, wanneer het toezicht op de controle van de luchtwaardigheid van het toestel waarmee het ongeluk is gebeurd, niet zo slecht was geweest. Hij vorderde een berisping, uit te spreken aan het adres van de vliegtuigmonteur Z. B. en de werkmeester B., die samen als laatsten in het toestel hadden gevlogen, voordat de heer D, er enige dagen later jmee opsteeg. De Raad voor de Luchtvaart zal °P M (januari uitspraak doen. Gisteren is het zgn. bouwschema van het Brokopondoolan tussen de Surinaam se regering en de Suralco ondertekend. Hierin is behalve het bouwschema vast gesteld de vermoedelijke voorziening van arbeidskrachten en het schema der voor- schottenregeling van de Suralco aan Suri name in het kader van de Brokopondo- overeenkomst. Het volgend jaar zal de Suralco een voorschot verstrekken van drie miljoen gulden Surinaamse courant. Het aantal arbeiders zal dan 1000 zijn tegen 150 thans. Tegen eind volgend jaar zal het terrein waar de dam wordt gebouwd, wor den uitgekapt en schoongemaakt (hetgeen enorm veel werk vereist) en in augus tus 1965 zal de elektrificatie gereed zijn. De overeenkomst werd van de zijde van Suriname getekend door de gouverneur en alle minister en van de kant van de Suralco door de directeur, Meyer, en de eerste vice-president. Streepey. Thans is het mogelijk in 1959 een begin te maken met de daadwerkelijke construc tie van de weg naar Affobakka, terwijl in 1960 een aanvang wordt gemaakt met de werkzaamheden voor de dam zelf. te beginnen met de aanleg van de eerste kof- ferdam. Tevens werd een tweede overeenkomst getekend, die een nadere regeling van de invoerrechten behelst. „De besprekingen, voorafgaand aan de ondertekening van beide aanvullende overeenkomsten wei-den in een waar achtige „joint venture"-sfeer van samen werking en waardering van elkanders standpunt door beide partijen gevoerd", aldus een uitgegeven communiqué. De Nederlandse televisie zal met een rykgevarieerd programma bydragen om het Oude Jaar uit en het Nieuwe Jaar in te luiden. Het bestaat uit nieuws, di recte reportages, meditatie by de jaar overgang en amusement en zal deels door de AVRO en deels door de NTS worden verzorgd. Het NTS-programma op Oudejaars avond omvat een uitgebreid jaarover zicht van de journaalredactie, een reeks reportages, die de verzamelnaam van „spel met tijd en ruimte" zouden kunnen dragen en een bezinningsprogramma van een half uur, waarin o.a. zal worden ge- sproken door prof. dr. C. A. van Peur- sen. De reportages beogen de kijkers in de huiskamers duidelijk te maken dat, ondanks de jaarovergang, het leven nor maal voortgaat. Gezien het feit, dat de K.L.M. volgend jaar veertig jaar bestaat en voorts, dat het 25 jaar geleden is, dat de roemrijke Pelikaan-vlucht op Schiphol eindigde, werd de bedrijvigheid op onze nationale luchthaven tot onderwerp gekozen. Voorts zal men getuige zijn van de voorbereidselen, die worden getroffen om het toestel, dat via de nieuwe Poolroute op Japan en Nieuw Guinea vliegt, start klaar te maken. De passagiers van dit vliegtuig vieren tweemaal de jaarwisse ling. Ten slotte zal contact worden gezocht met vliegtuigen op heen- en thuisreis. Ter opening van het Nieuwe Jaar zendt de NTS een amusementsprogram ma uit, dat getiteld is „Met een schoon scherm". Dit programma wordt een soort instuif, waarin artiesten en televl- siemedewerkers(sters) elkaar zullen ont moeten om iets te laten zien en horen en tevens hun plannen te ontvouwen. De gehele uitzending duurt van 21.00 uur op Oudejaarsavond tot Nieuwjaars morgen 01.00 uur, waarbij direct na de klokslag van twaalf een kwartier wordt gepauzeerd. De officiële ingebruikneming van de t.v.-hulpzender te Markelo is thans vastgesteld op 27 januari a.s. Bfi deze gelegenheid zal in de Twentse Schouw burg te Enschede het operagezelschap „Forum" een voorstelling geven van de opera „Tosca", die volledig zal worden uitgezonden. Het betreft hier een natio naal programma, verzorgd door de NCRV. De rechtbank te Assen heeft gisteren, de 48-jarige koopman P. J. G. uit Assen, die terecht heeft gestaan onder verden king van verduistering van gelden die hij had ingezameld om 500 kinderen uit een weeshuis te Djakarta naar Nederland te laten repatriëren, wegen® gebrek aan be wijs vrijgesproken. De officier van justitie had veertien dagen geleden na een langdurige zitting, waarbij vijftien getuigen werden gehoord, acht maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf geëist, Hr. Ms. opneming» vaartuig Snellius, uit Nederlands Nieuw-Guinea op thuisreis naar Nederland, zal op donderdag 18 de cember omstreeks 13 uur in de haven van Den Helder arriveren. Voor de aankomst van het schip zal d® bevelhebber der zeestrijdkrachten, vicc- adimiraal H. H. L. Pröpper, gevolgd dooj de Commandant Zeemacht Nederland, vice-admiraal G. B. Fortuyn, zich aan boord begeven om commandant en opva renden te begroeten. 46). 2o. Het bloed stroomt over het land Brandstapels vlam men op .Beeldenstormen verrichten hun barbaarse taak. Spaanse „furies" nemen wraak. De Inquisitie regeert. Dor pen worden zinloos vernield. Dulle Griet sleept haar buit voor de hel weg. In 1565 worden zestigduizend burgers ter dood veroordeeld wegens ketterse gedragingen. Brughel heeft al partij gekozen. Voor de minderheid. Voor de zwak keren. Voor de „ketters". [Mil Piquet leunde behaaglijk en stak een pijp op. Hij zei, dat Moorberg er uit zag als nauwelijks zeventig of nog jonger- Op de schijn moesten ze dus in geen ge val afgaan. Keek hij niet vreemd op, toen je hem ging uithoren? Och nee, ik verzon wat over stam bomen. Hij heeft het maar even over die historie gehad. Maar ik weet allerlei bij zonderheden ovêr het Parijse cabaret uit de negentiger jaren. Met zo'n man moest je nu eens een maand in Parijs zijn, dan zou je eens wat zien. Nog iets beleefd? Ja, de mussen pikten koekkruimels uit mijn hand op de hoek van de Champs- Elysées. En je moet de groeten hebben van de Notre-Dame. Dat is heel belangrijk, zei Bella met spottende lichtjes in haar ogen. Maar nou zal ik je eens wat vertellen. De se cretaris heeft vandaag gewerkt als een i paard. De huishoudster kijkt alle kasten na en doet niets anders dan meubels stofvrij maken- Anny is oude borden gaan verkopen en heeft er nieuwe voor in de plaats gezet. De oude zijn met elkaar zeker een duizend of wat waard en de nieuwe kosten een paar gulden de zes. Alles op bevel van madame Lucy. Er zijn ook een stel antieke meubels verdwe nen en een kostbaar gobelin. Alleen de hoek in de hal laten ze vrijwel onaange roerd- Wat betekent dat? Piquet knikte te gen de kelner, die met de koffie kwam. Toen de man weer weg was, herhaalde hij zijn vraag en hij kreeg antwoord. Het betekent, dat Lucy alles, wat kostbaar is, verkoopt. Ze ruilt het om voor prullen, zoals gedraaide stoeltjes, ouder wetse borden, vierderangs schilderijen en zovoorts. Ze mag dat natuurlijk niet doen, omdat alles op Cattenborgh het bezit is van derden. Je meent van Rodenhoven. Dat kan waar zijn, maar hij moet het weten van Catherina Muller en hij zegt niets. Wat ztt daar achter? Dat Lucy er vandoor wil gaan met het geld van de verkoop. Die kandelaar, die jij in je handen nam, toen je een praatje ging maken met de zilverpoetster, staat pas een maand of drie in de hal en die ouwe juffrouw Van Leeuwen maakt jou wijs, dat ze het ding al jaren en ja ren lang heeft gepoetst. Nou jij! Van wie weet je dat? Van de naaister. Juffrouw Quan- tin was er vandaag- Ze zei: Dat ding staat er ook pas. Vroeger stond er een zevenarm, die honderd maal mooier was. Ze schijnen het allemaal te weten, maar ze houden hun mond. Johan moet ver slag uitbrengen over alles wat er ge beurt. Verder is er in huis geen mens, die behoorlijk slaapt- Alleen het kind. Ik krijg de indruk, dat ze doodsbang zijn, elkaar bespieden en wantrouwen. Wat moeten we nu doen? Piquet sloot even zijn ogen en hij dacht na Hij zag Parijs, dus deed hij zijn ogen maar weer open. Toen zag hij Bella en hij schoot in de lach. Hij haalde zijn op schrijfboekje 'te voorschijn en noteerde Turfmarkt. Naar Engeland schrijven. Juffrouw Wilgensteijn opsporen. Bella loerde en vroeg, wat „Turfmarkt" betekende? Dat is het adres waar ze de schilde rijen naar toe brengen. En juffrouw Wilgen., wat staat er precies? Wilgensteijn. Dat was de huishoud- houdster in negentien elf- Hij dacht even na en piekerde erover, dat hij iets was vergeten, maar hij wist niet meer wat dat was. Hij sloot zijn ogen en zag Parijs. Hij zag de oude schilder weer zwaaien en hij hoorde zijn stem: Bonjour, Monsieur.. Bonjour.. Natuurlijk bracht hij Bella thuis. Het ts romantisch om je eigen vrouw naar „huis" te brengen. De lange, lege stra ten leken breder en stiller dan ooit. Er waggelde en enkele dronkaard over straat, die luidkeels riep. dat er een nieuwe we reld zou komen, een nieuwe wereld voor de do- En als die niet kwam, dan zou hij de hele boel in elkaar trappen! Bella kneep haar man in de hand. Hoor je dat? Dat dacht Freule Cat tenborgh ook. Ze zijn allemaal gelijk. Ze hééft haar wereld In elkaar getrapt. Als het allemaal waar is en als ze wer kelijk nog leeft, wat ik niet direct ge loof, dat is haar geval wel heel uitzon derlijk. Hij haalde vaag zijn schouders op. Over de persoon van Freule Cattenborgh had hij zijn eigen oordeel, daar praatte hij maar niet meer over, doch over het uit zonderlijke van dit geval wilde hij toch iets zeggen. In welke familie, Bella, komt de haat niet voor? Hoevelen zijn er aan ten on der gegaan? Toch niet aan vergiftiging. Toch wel. Haat is ook vergif. Als er niets waar is van al dat vergif, dan heeft de angst hetzelfde gedaan. Wat i-: er overgebleven van deze familie?En over vergif gesproken, ik heb eens de geschiedenis gelezen van gifmengsters Een afschuwelijke lange lijst van vrou wen. Er zijn er honderden geweest. Be halve de beruchte uit de geschiedenis, kan je ze vinden in iedei archief van de politie. Moordenaressen die twintig en meer personen hebben gedood. Vaak deden ze het om de kleinste bedragen. Vaak zomaar, uit een soort haat. Uit wraak op het verleden. Doen mannen dat nooit? wilde zij weten Hij lachte weer eens om haar. Meestal gebruiken ze andere wapens. Messen of revolvers, of zomaar hun vuist. In welke gevallen doen ze dat spe ciaal? Vaak in liefdesaangelegenheden. is dan natuurlijk wel een aanleiding- Zo pratend kwamen ze in de stil»®- voorname buurt, waar huize Cattenborgh binnen zijn tuinmuur stond. Hij nam scheid als een verliefde verloofde en ku» te haar. Dag lief kamerkatje, zei hij nog- Foei meneer, zei ze en ze glipte do0,1: de groene achterpoort naar binnen, pk glimlachte en stak een pijp op. Zoi® duurt enkele tellen, terwijl de lucifer J gezicht van onderen belicht- Maar en*®' tellen waren ditmaal voldoende. Er woog zich een schaduw van achter dikke boom en met een katachtige sPr ,,t kwam er een ingedoken figuur op F'llitJ af. Voor hij zelfs zijn houding maar B* kunnen veranderen, had hij een keihar dreun op zijn gezicht te pakken. Hij waeJl kelde. De pijp sloeg tegen de muur een regen van vonken vloog over pi- gras. De lucifers vielen op de grond, r quet bedekte met de linkerhand zijn *.jj zicht en dacht, dat de wereld verging- raasde. e Jouw schoft.." gromde een stem vlak bij hem. De klank wee® er.aeri dat er nóg een klap zou kunnen v0'®ht en daarom sprong hij achteruit, aa aan zijn bokslessen en betreurde schoolgeld. Jouw ellendige, smerige schoft- .j Voor zover Piquet kon kijken, kfe^»0nd en twee meter van hem verwijderd g de huisknecht Johan in aanvalshou trillend van haat. (Wordt vervolg'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6