Open gesprek regulieren en seculieren noodzakelijk K I Nederlandse musici boycotten Fransen Landbouw is in gevaar Tegenstrijdige conclusies rond instorten van toren Nieuwe roman van Jos Panhuvsen NIEUWE KARDINALEN GECREëERD Stedelijke belangstelling voor de boer daalt onrustbarend Ongeval bij Staatsmijnen in 1955 „Ik kom niet terug Viering Koninkrijksdag in Den Haag Si De eendracht moet voorbeeld zijn voor de wereld" Engelse P.T.T. moet 150.000 man extra aannemen om te kunnen versturen Zal Paus zelf een missiebisschop wijden? Boycot tegen Frankrijk Behandeling voor Bossche gerechtshof B. D. Ochse overleden St V& tuewóte g&BRUNOTT Oorlogstuig wacht in Middelburgs schuurtje Hofdichter van Oeteldonk V B DINSDAG 16 DECEMBER 1958 PAGINA 3 i d Discussie fond een oud probleem Priesterlijke eensgezindheid uitgangspunt Ook religieus is onderdaan van bisschop Pogingen tot nauwer samenwerken Behalve een analyse in de breedste zin, worden er echter ook aanwijzingen gegeven om, met handhaving van een verschil in levenswijze dat onoverko melijk wordt geacht, toch tot een nauwer samengaan te geraken. SHERRY Het mysterie in 's mensen leven Pioniersfiguur in film- en bioscoopkringen FRANSE MODELLEN f //VERLOVINGSRINGEN Op Mijnopruimingsdienst Stimulans „ABC" in kleuren Verwacht wordt „OUlt fabriceren en zij zullen, als de „buit" wordt geteld, gezamenlijk tot een bedrag Honderden ontwerpen Amerikaanse invloed Wij constateren bij de regulieren tekorten in de be leving van de gemeenschap niet het bisdom. Pastorele dagen en andere diocesane bijeenkomsten worden matig bezocht door regulieren. De mogelijkheid om in een parochie en een bisdom in te groeien is door de grote mobiliteit, voor regu lieren gering. De banden tussen diocees en regulieren zijn te alge meen van aard en te weinig persoonlijk. Seculieren zijn vaak bang, dat regulieren teveel de belangen van hun instituut laten prevaleren. Er zün klachten over de manieren van sommige regulieren bij de werving van roepingen. Er is een bewust of onbewust besef van de secu lieren dat zij de eigenlijke diocesane geestelijkheid vormen en dat de regulieren een assisterende functie hebben. Zo worden regulieren voor een groot deel buiten de volwaardige gemeenschap van het bisdom gehouden. Deze openhartige opmerkingen over de seculiere en reguliere priesters in Nederland, kan men terugvinden in 't dubbel nummer van Nederlandse Ka tholieke Stemmen, maandschrift voor theologie en zielzorg dat geheel is ge- Wijd aan de verhouding seculierenre- Sulieren. Het boeiende en waardevolle Van dit nummer is dat zowel seculie- r®n als regulieren aan dit onderwerp aandacht hebben besteed. Waar boven dien wordt meegedeeld, dat men sinds 1954 op dit onderwerp gestudeerd heeft, fiiag men hieruit opmaken dat de zes artikelen, die dit nummer bevat, de opinies weergeven die in de kringen der geestelijkheid in ons land over dit onderwerp bestaan. Aangezien ook de leken veel met dit onderwerp te maken hebben en er juist op dit punt zoveel misverstanden be staan, leek het ons goed de kernpunten hit deze artikelen een ruimere ver spreiding te geven dan onder „vakge noten" alleen. De tegenstellingen die wij in de aan hef hebben weergegeven vinden voor een zeer belangrijk deel hun oorsprong in de opvatting over de verhouding tus sen de priesters en de bisschoppen. Het is prof. dr. J. C. Groot van het Groot-Seminarie te Warmond, die hier een boeiend artikel aan wijdt. Hij stelt het zeer scherp waar hij opmerkt dat het volle gewicht van de presbyterale Gs priesterlijke, red.) eensgezindheid 'net de bisschop zich concreet toe moet spitsen op de eensgezindheid met de Plaatselijke bisschop rond wie men met andere diocesane priesters samen de raad, de corona, vormt. Deze we- Zensstru'ctuur mag door geen uitzonde- ving ongedaan worden gemaakt. Hij acht dan ook geen reden aanwezig te spreken over een aparte spiritualiteit Van de diocesane clerus. „Aan alle priesters komt toe een Priesterlijke spiritualiteit waarvan het 'Pede-herderzijn van Christus' kudde en dus de gezamenlijke solidariteit met het episcopaat de vaste kern is, die in een priester door geen andere vorm spiritualiteit overschaduwd mag berden". t-Hit wordt ook erkend door dr. H. *f°elaars C.s.s.R. voorzover het over -.„gewone zielzorg" gaat. laatste spreekt echter ook over öe buitengewone zielzorg, welke deel Pitrnaakt van de doelstelling, die de stichter van een orde of congregatie ®an zijn instelling meegaf. Een derge- hjke vorm van zielzorg zal dan ook in verschillende bisdommen worden uitge oefend. De religieuzen, die zich aan dit soort Helzorgwerk als het geven van retrai ns, missies, weekenden etc. wijden be titelt hij als de „trekkende geestelijk heid", die vanaf het begin der Kerk heeft bestaan. Hoewel dr. Boelaars het 'o zijn algemeenheid zo stelt dat de re geling van deze vorm van zielzorg, be nevens de toetsing en goedkeuring hiervan aan de leiding van de algeme ne Kerk toekomt, bewijst het kerkelijk Vecht en de praktijk, zoals hij even la ter opmerkt, dat de regeling van der gelijke werkzaamheden toch voor een belangrijk deel ook door de bisschop in rijn diocees wordt geregeld. „Doordat heze de vestiging van bepaalde religi euzen in zijn bisdom toelaat, aanvaardt h'j hun eigen werkzaamheden' Hoezeer overigens de opvattingen £ver de verhouding tussen de secu- bere en reguliere geestelijkheid uiteen den, wordt nog duidelijker uit een ?riikel van pater Kuiters O.E.S.A. in Tijdschrift voor geestelijk leven, F'e het accent laat vallen op de ver houding tussen Paus en regulieren en •ssohop en seculieren, als zouden re- Triieren een pauselijk apostolaat uit benen en de seculieren een bisschop pelijk apostolaat. Pater dr. B. van rouwen stelt hier tegenover dat het theologisch en praktisch juister is ;üssen de seculiere en reguliere pries- -d een fundamentele gelijkheid te /ellen in de uitoefening van de pries- Orlijke functies volgens de woorden kah Paus Pius XII „als onderdaan en -'per van de bisschop". "ater Van Leeuwen acht het onjuist ®n tegenstelling te construeren tussen "Uselijke en bisschoppelijke macht en b Pauselijk herderschap, door middel tph de regulieren uitgeoefend, ten kos- Aan het bisschoppelijk herderschap, elfs in de missiegebieden, waar de Spalieren de algemeen-kerkelijke pau- jg tike opdracht tot zielzorg en aposto- het duidelijkst vervullen, wordt ij baar gestreefd door middel van door f Paus aangestelde apostolische pre- liiu en vicarissen, zo spoedig moge- komen tot een normale epis- 5?ailo qtmrtimr *ip9°k het werk 'van de buitengewone Sa„ 0rg als het Open Deur- en Una Of,jCta-werk, evenals het apostolaat los r de buitenkerkelijken mogen niet lij, ^taan van de totale verantwoorde- tgf ^eid en zorg van de bisschop. Pa- I5- Van Leeuwen onderstreept het be- b0A.Van een juist inzicht in de ver- H nS van de priesters tot de bis- hjj 0pPen nog eens zeer scherp, waar c°nstateert: V ''Hl deze erkenning van de afhan- -vÜkheid van de bisschop in alle priesterlijke activiteiten schijnt er in Tderland, ondanks sommige aanwij- lbgen van het tegendeel, onder de Jpulieren een kentering gaande te 1P. De verklaring hiervan ligt voor j-b.deel op theologisch gebied, na- het in de theologische reflexie op tut bisschopsambt en op de relatie dSen priester en bisschop; voor Pa11 d?el ook °P praktisch terrein, jjriielijk in de groeiende inschake- 8_Van de regulieren in de gewone van zielzorg en aposto laat in de veranderende structuur van de zielzorg". Het spreekt vanzelf, dat men, uit gaande van de gelijkheid in verhouding tot dc bisschop van parochiegeestelij ken (seculieren en regulieren) dan ook de vraag gaat stellen: waarom geen regulier priester als deken of als bis schop, als lid van een kapittel. Een bewijs van de openhartigheid waarmee in Nederlandse Katholieke Stemmen deze gevoelige materie wordt aangepakt, blijkt uit deze vragen wel duidelijk. Dat deze vragen door een regulier gesteld worden doet hieraan niets af. Het viel ons bij het bestuderen van de gehele reeks artikelen echter wel op dat een zeer belangrijk facet van dit probleem wat onderbelicht is gebleven, nl. de verhouding van de religieus tot zijn oversten vergeleken met die tot de bisschoppen. Wel wordt het woord van Pius XII aangehaald dat het gezag van de oversten het karakter van deel hebbing krijgt aan het gezag van de hiërarchie. Toch zal o.i. de relatie tus sen oversten en bisschoppen van fun damenteel belang zijn voor een verbe tering in de verhouding van regulieren en seculieren. Pater Van Leeuwen maakt hier wel enkele opmerkingen over die o.m. op het gezamenlijk „plan nen" betrekking hebben. Ook aan de historische achtergron den van de in ons land gegroeide verhouding tussen regulieren en se culieren, wordt ruim aandacht ge schonken: Mgr. dr. H. J. M. Fortmann, presi dent van het Philosophicum Dijnsel- burg, ziet een open gesprek als het meest noodzakelijke in de huidige fase. „Wij moeten aan beide zijden de moed hebben om de situatie eerlijk en rea listisch te zien en dan samen te ont dekken wat de belangen van het Rijk Gods van ons vragen". „Ideaal zal onze verhouding mis schien nooit worden. Maar zij kan toch beter worden. En het is de moeite waard ons daarvoor in te spannen". Zo besluit mgr. Fortmann tevens dit bijzondere nummer dat een waardevol le bijdrage levert tot de discussies die zo veel en vaak fel gevoerd worden over de verhouding regulieren en se culieren en die een van de eigenaardig heden is van het katholieke leven in ons land. BOBADILLA Y COMPANIA, JEREZ DE LA FRONTERA IMPORTEURS: JACOBUS BOELEN. AMSTERDAM (Van onze Brusselse correspondent) Enkele dagen geleden werd de Benedic tijner missionaris, pater Jozef F. Cornelis, door Z.H. de Paus benoemd tot titelvoe- rend bisschop van Tunis en apostolisch vicaris van Katanga (B. Kongo), ter ver vanging van de enkele maanden geleden overleden bisschop mgr. De Hemptinne. Mgr. Cornelis, die op 9 oktober 1910 te Gent werd geboren en in het Benedic tijnerklooster van St.-Andries bij Brugge zijn voorbereidende studies tot het pries terschap heeft gedaan, ontving de H. priesterwijding in juli 1935. In 1936 ver trok hij naar Kongolese missies, waar hij in 1957 vicaris-generaal van mgr. De Hemptinne werd. Een Belgisch katholiek blad vernam uit Rome dat Z.H. de Paus zich zou hebben voorgenomen zelf de wijding aan de nieu we bisschop toe te dienen. Die plechtig heid zou op 27 december a.s., feestdag van de H. Johannes, in het Vaticaan H. J. W. plaats hebben. De Nederlandse Toonkunstenaarsbond heeft zo deelt hij mede zijn leden en andere georganiseerde Nederlandse musi ci opgewekt geen medewerking te verle nen aan het maken van opnamen voor Franse maatschappijen, die grammofoon platen en geluidsbanden vervaardigen Se dert 3 december boycot het Franse Syn- dicat National des Artists Musiciens" deze maatschappijen. Het eist namelijk verhoging der tarieven met 10 pet en een verbod o mzonder betalihg meer dan een keer van gemaakte opnamen gebruik te maken. De Franse organisatie heeft thans ook buitenlandse collega's ver zocht zich solidair te verklaren. Bij deze actie zijn zowel artiesten uit de klassieke muzieksector als de amusementsmuziek- sector betrokken De filmmaatschappijen hebben aldus het bestuur van de N.T.B. de eisen reeds ingewilligd. De internationale federatie van musici heeft eveneens een beroep gedaan aan al le musici ter wereld om zich bij deze boy cotactie aan te sluiten. Op de jaarlijkse conferentie van Ara bische Kamers van Koophandel in Caïro is besloten de Franse produkten te boy cotten. Volgens een Algerijnse afgevaar digde zal dit besluit verstrekkende gevol gen hebben voor de Franse handel met de Arabische landen. (Van onze correspondent) Waren de omstandigheden voor de rund veehouderij gunstig, voor dc akkerbouw was zulks allerminst het geval. De op brengst van alle gewassen is sterk tegen gevallen, met uitzondering van de suiker bieten. Voor de tuinbouw ging, in het bij zonder voor de kascultuur, een redelijk jaar voorbij. De fruitoogst was bijzonder groot met wel zeer lage prijzen. Dit deel de de voorzitter van de Groninger Maat schappij van Landbouw, de heer H. J. Muntinga, gisteren mee in een rede, waarin hij de positie van de landbouw schetste. De landbouw is in gevaar, vond de heer Muntinga en hij wekte de boeren op zelf creatief te zijn en een positieve houding te vinden, zodat een bloeiende vrije land bouw voor de toekomst in stand kan blij ven. Hij behandelde voort® de sterk naar voren gekomen ordening en de steeds groeiende afstand tussen stad en platte land. Doordat grote groepen in de steden de problematiek van de boer niet meer ver staan is ook de belangstelling van de politieke partijen en in de volksverte genwoordiging gaan dalen. Hierin schuilt een groot gevaar. Ondanks het feit dat door een orde nende maatschappij de landbouw een plaats kreeg toegewezen blijkt dat vele Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft gisteren de gehele dag besteed aan de behandeling van een ernstig ongeluk, dat op 30 december 1955 is gebeurd bij het stikstofbindingsbedrflf van de Staats mijnen te Stein. Daar was een zogenaam de prill-toren in aanbouw, waarvan de bovenste, ongeveer 35 meter hoog gele gen betonnen vloer instortte. Bij dit on geluk verloren negen personen het leven. Onder beschuldiging verantwoordelijk te zijn voor deze instorting, stonden in hoger beroep terecht de uitvoerder A. G. en de civiel ingenieur F. W.. die bei den verbonden zijn aan een Bredase beton en aannemersbedrijf. Beide heren waren in eenste instantie door de rechtbank te Maastricht vrijgesproken. Tien getuigen en getuigen deskundigen DE KLEINE ROMAN, die Jos Pan- huysen in opdracht van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft geschreven, is een belangrijke aanwinst in de Ne derlandse leterkunde. Dit kan men helaas niet van elke opdracht, wel ke het geachte ministerie op dit ge bied heeft gegeven, zeggen. Maar elk nieuw boek van deze katholieke schrijver van de eerste rang ze verschijnen met een zekere regel maat is een gebeurtenis van be tekenis, met of zonder opdracht. Zijn nieuwste boek: „IK KOM NIET TERUG" vertoont opnieuw zijn meester schap, zijn eigen stijl en verbeeldings kracht. Hij komt de mensen naderbij op een wijze, welke van meet af aan iets ongekends fascinerends heeft, waarbij hij in een korte, strak gespannen taal het mysterie in 's mensen leven gestal te geeft, door middel van de gewone dingen, die de mens omgeven in het da gelijks leven, bij de naam te noemen. Dit laatste is een van de redenen, waar om „Ik kom niet terug" onze aandacht Vraagt. Het verhaal is knap geschreven, met grote beheersing gecomponeerd en getuigt van een visie op de mensen, die zoals de lezer al lezende zal ontdek ken voortspruit uit een overtuiging, verpakt in een rake formulering met een gedachtengang, die verrast om de vanzelfsprekendheid. Het verhaal vertelt over de ontmoeting tussen een man van om en nabij dertig jaar en 'n jonge vrouw, die na een ruzie van huis is weggelopen. De man neemt de vrouw mee naar zijn kamer en ver- PAUS JOANNES XXIII HEEFT GISTEREN 23 NIEUWE KARDI NALEN GECREEERD. 21 kardi nalen waren in het geheim consis torie aanwezig. Mgr. Paolo Giobbe luistert naar een Pauselijke koe rier, die de officiële benoemings brief voorleest. schaft haar onderdak. De vrouw weet eerst niet goed wat ze moet doen. Er ontstaat een verhouding tussen hen. De man houdt niet van deze vrouw. De vrouw echter opent de ogen van de man, die eigenlijk bezeten is van gekoesterde wraakgevoelens op zÜn ongelukkig ver leden. Hij had gedacht de vrouw te mis bruiken om deze gevoelens bot te vieren. De vrouw laat hem in de spiegel van zijn eigen wezen kijken. Het verhaal is geschreven als alles al voorbij is; in een soort zelfbesef laat de man alles nog eens in gedachten passeren. Het is een verhaal over 't raadsel dat zich in aller lei gedaanten achter het gewone leven verschuilt. De meesterlijke ironie, welke Panhuysen hanteert, maakt het boek niet zwaarder op de hand, alleen maar meer aantrekkelijk. Du. Op zijn 66ste verjaardag overleed za terdag jl. te Heemstede de heer B. D. Oohse. oud-directeur van de N.V. Film fabriek Polygoon, die een vooraanstaande pioniersfiguur in film- en bioscoopkrin gen was. De heer Ochse is geruime tijd ziek geweest. Onder zijn leiding groeide de mede door hem gestichte Polygoon uit tot een groot journaalbedrijf met internationale ver takkingen en als produktiemaatschappij van bedrijfs- en culturele films. De heer Oohse bevond zich bij het uit breken van de oorlog in 1940 in het bui tenland. Hij diende de Nederlandse zaak als handels-attaché en bij het Ne derlandse voorlichtingsbureau te San Francisco. Na de oorlog ais tijdelijk offi cier in ons land teruggekeerd, werd hij belast met de organisatie van het bio scoopwezen. Nadien wijdde hij zich ge heel aan de her-opbouw van zijn bedrijf en bracht samenwerking met de produk- tie-maatschappij Profilti en andere film bedrijven tot stand. De overledene heeft de Ned. Bioscoop bond in diverse functies, o.a. als onder voorzitter van de bond en als voorzitter van de raad van beroep gediend. Bij het 40jarige beslaan in oktober jl. werd hem het .erelidmaatschap van de bond toegekend. H.M. de Koningin erkende de verdiens ten van de heer Ochse door hem te be noemen tot officier in de Orde van Oran je Nassau. (Advertentie) N.a.v. „Ik kom niet terug" door Jos. Pan huysen; uitg. Stols, Den Haag. :ENTRUM- BINNcNWw, w zijn ter zitting gehoord over de vraag, waaraan het ongeluk in feite te wijten is geweest. De uitvoerder was nl. alleen verantwoordelijk voor de hulpconstruc tie in de toren en de druk die daardoor op de benedenvloer werd uitgeoefend. Twee deskundigen hadden daarover rapport uitgebracht, waarbij zij echter tot tegenstrijdige conclusies kwamen. Prof. Haas van de Delftse T.H. meende, dat hc (ongeluk te wijten was aan te zwa re belasting van de benedenvloer. Dr. ir. Emmen van de Rijksgebouwendienst was van mening dat een materiaalfout in een in de hulpconstructie gebruikte rail de instorting heef. veroorzaakt. G. is een goed vakman, zo werd gezes- maar is niet gewend tekeningen te maken van zijn projecten, hetgeen hem door de president en de nrocureur-generaal m Moons verweten werd. Deze achtte, wat ook de juiste oorzaak van de ramp is ge weest. toch in ieder geval de tekortko ming van G. ten aanzien van de veilig heid bewezen. Hij achtte zijn schuld niet zo groot als de officier van Justitie te Maastricht, reden waarom hij thans één maand hechtenis eiste. Tegen ir. W. eiste hij evenals het Openbaar Ministerie in eerste instantie vrijspraak. Mr. Toxopeus uit Breda, die G. verde digde, betoogde dat het steigerwerk her haaldelijk. ook van de zijde van he' bouwbureau der Staatsmijnen, was ge controleerd en telkens in orde was be vonden. Hij achtte niet bewezen, dat zijn cliënt ten aanzien van zijn verantwoorde lijkheid een tekortkoming had begaan en bepleitte vrijspraak. Arrest op 29 december. factoren van buiten af deze plaats voort durend ondergraven zodat in de praktijk de theoretische plaats bij lange niet kan worden ingenomen. Door gebrek aan belangstelling blijf) dit in brede kring onopgemerkt. Spr. nam vervolgens enkele tekortko mingen in het garantiebeleid onder de loep (geen rekening gehouden met vocht gehalte der granen vrij^ uitloop geen we zenlijke betekenis meer voor aantal vrije produkten geen uitzicht op lonende pro- duktie). Bjj de melk kan men haast niet meer van een garantie, zelfs niet op minimum basis, spreken, aldus de heer Muntinga. Men zegt te kampen te hebben met een te veel aan vet, maar vreemde vetten laat men rustig, zulks op basis van de prijs op dc overschottenmarkt, ons land bin nenkomen. terwijl men er eenvoudig niet aan denkt om het vetgehalte van dc melk te verhogen. De zgn. proef met melk met hoger vetgehalte moet wel op een^mis- lukking uitlopen, gezien het duidelijk en onredelijk prijsverschil. Zien we nu naar de resultaten van het garantiebeleid, dan blijkt, dat bij de ra ming van het inkomen van de boer op basis van de voor de oogst 1959 vastgestel de garantieprijzen, het in vooruitzicht gestelde arbeidsinkomen bij lange na niet wordt gehaald. Het ligt voor de noorde lijke bouwstreek ca 2600 lager dan in het vooruitzicht is gesteld. Voor het Old- ambt zelfs 9200 lager, zodat hier een „minus" aan arbeidsinkomen wordt be rekend. (Van onze correspondent) Drie maal heeft de Middelburgse politie nu reeds de Mijnopruimingsdienst geat tendeerd op het feit, dat er in het begin van deze maand twee projectielen opgegraven bij werkzaamheden op het klein-industrieterrein in deze stad. Bij de vondst van het eerste projectiel atten deerde de uitvoerder de politie, die op haar beurt de Mijnopruimingsdienst tipte. Toen het tweede projectiel was blootge- legd ging er een tweede waarschuwing naar deze dienst. Het oorlogstuig is toen tijdelijk in een schuurtje gedeponeerd, in afwachting van de komst van de Mijnopruimings dienst, die intussen voor de derde maal is gewaarschuwd. De Oeteldonkse carnavals-club in 's Hertogenbosch zal voor het eerst in haar geschiedenis een wedstrijd uitschrijven voor een carnaval schlager Dit gebruik bestaat reeds in en kele plaatsen in het Duitse Ruhr- gebied en zal nu ook in Zuid- Nederland worden geïntroduceerd. Om dit voor te bereiden zal de Oeteldonkse club op 12 januari in het „Casino" te 's Hertogenbosch een auditie houden, waarbij het pu bliek de jury zal vormen. De bekroonde schlager zal nog dezelfde avond worden vermenig vuldigd en ingestudeerd. De com ponist ervan zal zich „hofdichter" mogen noemen. De Kon Ver, „Oost en West", afdeling 's-Gravenhage. heeft gisteravond een bij eenkomst gehouden ter herdenking van de bekrachtiging van het Statuut van het Koninkrijk der Nederlanden door H.M. de Koningin op 15 december 1954 In zijn openingswoord zei de voorzitter van de vereniging prof. mr. De Block, dat onvoldoende overwogen wordt, dat het Koninkrijk een diepe inhoud heeft, die de strijd om het behoud ervan ten volle rechtvaardigt Hij drong aan op een ster kere eendracht tussen de rijksdelen, die in sociaal opzicht ver verwijderd van elkaar staan. „De eendracht moet een voorbeeld zijn voor de wereld". Vervolgens memoreerde hij dat de Ne derlandse Antillen zich in een innerlijke crisis bevinden. „Dit moet voor ons een stimulans zijn. om in samenwerking met dit gebied te komen tot een oplossing van de moeilijkheden. Ook de Antillen hebben iets in te brengen en hun stand punt moeten we meer waarderen De Surinaamse etnoloog dr C. F. A Bruijning hield een causerie over het on derwerp „Suriname, volk in wording" Sprekende over de eenwording van de di verse volksgroepen in Suriname, waar schuwde hij tegen een te snel integratie proces op korte termijn. Als belangrijke factor beschouwde hij het feit. dat iedere bevolkingsgroep de mindere is t.o.v de totaliteit der andere. „Deze toestand is een geluk, daar iedere groep een eigen top van academici heeft, die het sireven tot integratie op verantwoorde wijze kan leiden." In het tweede deel van de avond hield Frank Martinus Arion uit Curacao een voordracht over de „aspecten van de li teratuur van de Nederlandse Antillen" In de Antilliaanse literatuur beschouwde de heer Arion als de belangrijkste stromin gen de Spaanse, de Afrikaanse en de Ne derlandse Verder schetste hij de betekenis van de uit 1940 daterende literaire groep „De Stoep". Ter afwisseling zong de Arubaanse stu dent Rufu Odor met guitaarbegeieiding liederen uit de Nederlandse Antillen en Zuid-Amerika, Zijn optreden ontlokte de zaal een daverend applaus. Tot slot van de avond werd de „AB C.' - kleurenfilm die kortgeleden opgenomen i® op de olie-eilanden Aruba. Curacao en Bonaire, vertoond. 545 miljoen Kerstkaarten DE KANS IS GROOT, dat u ill <k komende weken, als u tenminste vrienden of kennissen in Engeland heeft wonen, een kaart ontvangt niet de beslv wensen voor een Zalig Kerstfeest en „plezierige feestdagen". Die kaart, die dan zo zorgzaam door de brievenbesteller bij u in de bus wordt gegooid, is er dan één van de 545 miljoen, die dit jaar in Engeland rond de Kerstdagen zullen worden verstuurd. 545 miljoen Kerstkaarten.... Dit enorme aantal kaarten zal het record worden, dat Engeland ooit op dit gebied beeft geboekt. Sinds de tweede wereldoorlog is de rage een ander woord is er moeilijk voor te vinden ontstaan: iedereen zendt iedereen met Kerstmis een kaart, om hem of baar zijn beste wensen te doen toekomen. De omzet in deze kaarten neemt snel toe: vorig jaar werd precies liet dubbele bereikt van het aantal, dat in liet eerste naoorlogse jaar werd verstuurd. Tj. 7 .55 vijftig ondernemingen, die Kerstkaarten 1lfm 91) 11)7 inpjj T7f)7If/, van zo om en nabij de twintig miljoen VUIL A.U IllLlJtH Il fJUIIU pcmd sterl.ng komen Vanzelfsprekend Onnodig te zeggen, dat er aan deze 545pikken ook de posterijen een graantje miljoen kaarten een lief eentje wordit|mee. Nu ja, een graantje.-vier miljoen postzegels is waarlijk niet zo'n onaan trekkelijk bedrag! Maar die vier miljoen pond is geen zuivere winst voor de En gelse P.T.T. Want er is maaT liefst een extra staf van 150.000 ambtenaren en be ambten nodig, om die Kerstkaarten-zee te kunnen indammen Ondanks het feit. dat er een groot aan tal handelaren is, is het aantal fabrikan ten, dat de markt beheerst betrekkelijk klein. Meer dan de helft van de Kerst kaarten wordt namelijk gefabriceerd door een handjevol ondernemers, dat reeds jaren in de Kerstkaarten-industrie zit. Hun namen zijn voor de Engelsen, net zo vertrouwd geworden als de namén van de top-fabrikante,n in de „echte" indu strie. Toch zjjn ook de „nieuwkomers" in de ze bedrijfstak allerminst zonder succes. Een van deze fabrikanten, die enkele ja ren geleden een Kerstkaarten-fabriekje begon in een keldertje in een stille, Lon-. dense buurt, heeft nu een prachtig ge bouw in het centrum, waar 700 mensen »e&dÉe(a& gg gjjm te Eöigeiamdi gen <i» BWBWWil*» 5™° ÖNÉB löfSWMl v«Sffleneii, Deze fi.rma ye?-i wacht dit laa«" meer dan 31 miljoen kor ten te zullen verkopen, in prijs variërend van enkele stuivers tot enkele guldens. In totaal maakt deze onderneming 200 verschillende ontwerpen. Hiertegenover staat echter, dat een waarlijk grote(!> fir ma zo'n acht negenhonderd verschillen de onderwerpen op de markt brengt Volgens de fabrikanten varieert de smaak van het publiek van jaar tot Jaar een kaart, die het verleden jaar niet deed, vliegt nu met tienduizenden stuks de deur uit. Opmerkelijk is. dat het publiek onder de invloed komt van de typisch Amerikaanse Kerstkaart; de vraag naar kaarten, die op Amerikaanse ontwerpen zijn geïnspireerd neemt steeds grotere vormen aan. Hierdoor komt het ook, dat men alle mogelijke kaarten kan verkrijgen zowel voor iemand, die in het ziekenhuis bij ligt te komen van een operatie als voor een drie jaar oude kleuter. De traditie echter van sommige Engelse regimenten, om Kerst kaarten te sturen met de afbeeldingen van veldslagen, werd onlangs sterk be kritiseerd door een 'eger-aalmoezenier, die dit soort vrome Kerstwensen toch wel wat 51 te bloeddorstig vond. Kaarten met religieuze en historische afbeeldingen liggen nog steeds „het best in de markt", hoewel er een neiging is te bespeuren naar meer persoonlijke kaarten. Zo zjjn er namelijk heel wat fa milies, die hun eigen Kerstkaarten laten drukken, compleet met een foto van hun hele gezin. Dit gebeurt dan in navolging van Koningin Elizabeth, die elk jaar haar Kerstkaarten voorziet van een favo riete familie-foto. Meestal zelfs een foto, (lie zij zelf genomen heeft. De Kerstkaarten-industrie, die nu vele Engelsen een flink jaarinkomen ver schaft, dankt zijn opkomst aan het fe«t> dat in 1843 een vooraanstaande Engels man vergat, zijn traditionele Kerstbrie ven aan zijn vrienden te sturen. Deze Engelsman Sir Henry Cole, de ontwer per van de eerste Engelse postzegel en grondlegger van het Londense Victoria en Albert-museum, was totaal vergeten, aan de schrijftafel te gaan zitten. Hij be dacht toen omdat de tijd ontbrak, zijn talloze vrienden en bekenden alsnog te schrijven een methode, om zo snel als mogelijk was. iedereen alsnog zijn beste wensen te doen toekomen, zodat hij nie mand een teleurstelling behoefde te be zorgen. Hij liet toen een vooraanstaande kunstenaar, J. C. Horsley. een ontwerp voor een Kerstkaart, maken en er ver volgens duizend exemplaren van afdruk ken. Een deel hiervan ging naar de vrienden van Sir Henry, het resterende deel werd verkocht in een Londense boekhandel in Bondstreet voor een shil ling per stuk. een hoge prijs in die da gen. Toch duurde het nog tot 1862 voordat er sprake was van een commerciële han del in Kerstkaarten. Deze eerste kaarten hadden alleen nog maar teksten, geen il lustraties. Met de vorderingen echter van de drukkunst kwamen er ook illustra ties bij. Sindsdien is de omzet ïn Kerstkaarten bijzonder sterk gestegen. En bet ziet er niet naar uit, dat er spoedig een veran dering in de gewoonte zal komen, dat iedereen iedereen een Kerstkaart stuurt. Zolang er tenminste nog ondernemingen zijn zoals die textielfabriek in de buurt van Londen die 420 pond per jaar uit geeft om zijn tienduizenden klanten een Kerstwens te sturen, zal het met de En gelse Kerstkaartenindustrie bepaald wel lukken

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3