Pieter Brueghel, .de oude Donner afgebroken partij tegen Roessel beste kans Reclame KAT Landskampioenschap schaken Jonkman kan van Orbaan winnen Landskampioen Wibo verloor met dubbele cijfers van Nedlloyd kwam weer f* Drie doden in autorace in Argentinië Cooper en Fraser in het Australisch D.C.-team Drie bachnintontitels voor mevr. Robbé Maakt Sparta gaf geen duimbreed toe Bloemen voor Koningin uit het Koninkrijk Wet gewetensbezwaren militaire dienst Vrachttarieven wilde vaart verder gestegen TB DINSDAG 16 DECEMBER 1958 PAGINA 4 Van Donkmr. Spanjaard De uitslagen Luck Raek klom m m 11 i lil Uil Geen mutaties B. M. R. S. Detective-roman door RICO BULTHUIS 2ü. Overal oorlog, Brandstapels. Plunderingen en moord. Overal haat en wraakzucht, religieuze onverdraagzaamheid en waanzin. De strijd tussen Geuzen en Spanjolen golft op en neer, maar laat overal zijn sporen achter. Ook de Zuidelijke Nederlanden lijden onder een meedogenloos schrik bewind. En Brueghel schildert De toon van zijn werken is nu over het algemeen triest, met een paar uitzonderingen Satirisch en hekelend is zijn Ekster op de Galg, waarin hij het kletsen en roddelen over de roskam haalt. Maar andere werken verraden pas zijn eigenlijke wanhoop en zijn haat tegen de beulen. Toch is deze periode in zijn leven gevuld met leemtes. Wij vermoeden, dat hij tijdens zijn doodstrijd be vel heeft gegeven een groot aantal schilderijen te vernietigen zö .Maar aan schildert hij zijn „triomf van de doodIn menig opzicht een huiveringwekkend vervolg op Dulle Griet. Meer dan 500 personen wemelen rond op dit schilderij. Maar het hele werk wordt overstraald door een onmetelijke hori zon, zwartgeblakerd en rood Dodenwagens ratelen voor bij. Gehangenen sterven in een laatste rilling. Voor de beul knielen ter dood veroordeelden en buigen het hoofd. De bijl zwaait. Legers slepen lijken en kadavers mee. Honden ver scheuren de krampachtig gevouwen lichamen. Dorpelingen worden door razende paarden vertrappeld. Onophoudelijk beiert de alarmklok. Bij een uitgedoofde vuurtoren strandt een schip Begrafenisstoeten passeren Ook dit is Brueghel 27, Maar zijn formaat is te enorm om stil te blijven staan bij wanhoop en vertwijfeling .We leren de voornaamste kant van zijn karakter kennen: een stralend optimisme, af en toe verduisterd door een cynisch trekje. En tegelijkertijd dat hij aan zijn grauwe verschrikkingen werkt, schildert hij doeken vol zonnige vreugde. De maaiers, de uitbundige dorpsfees ten van boeren die een geslaagde oogst op de zolders en in de graanschuren hebben liggen, hij vereeuwigt ze. Dat is de BoerenBrueghel. Typisch voor hem is die eigenaardigheid, die een paar van zijn werken kenmerkt: In een hoekje kan men vaak een ma gere man met een joviaal en gul gezicht zien. Brueghel zelf u 28. Zo wordt rsruegnei neen en weer geslingerd tussen on rust en een landelijke vrede, tussen profetische hallucinaties en de zwier van een dorpskermis. Brueghel is een „volledig" artiest, royaal in zijn liefde en wanhopig in zijn leed. Zijn laat ste paneel, de Misantroop, is schamper en wrang. Maar toch iemand als Brueghel zou een volgend werk geschilderd hebben, waarop alle moeilijkheden de wereld worden uitge zongen en gedronkenals de dood, vermoedelijk in 1569, hem het penseel niet uit handen genomen had. Nu is zijn laatste boodschap aan de wereld het motto, dat onder de Mi santroop staat: Omdat de werelt is soe onghetrou, Daarom gha ic inden rou. SlPHO AMSTERDAM, maandag De toernoolleiding zit in moeilijkhe den, immers, het toernooi om het per soonlijke schaakkampioenschap van Ne derland begint door de vele afgebro ken partijen een enigszins chaotische aanblik te krijgen. Nadat zondag de af gebroken partijen van de eerste vier ronden niet tot een einde konden wor den gebracht, werden vanavond maar liefst vier van de vijf partijen afge broken. Aangezien het speelschema ook in de komende dagen maar weinig ruimte laat voor het uitspelen van de in totaal 7 afgebroken partijen, zijn de moeilijkheden groot. Donner voert thans de ranglijst aan. Met 2ïï punt en 2 afgebroken partijen. Van den Berg, die in de loop van de dag zijn afgebroken partij uit de 3e ronde tegen ir. Van Dorak won. bezet de tweede plaat® met eveneens 21'2 punt. Van den Berg heeft evenwel slechts één afge broken partij. Ir. Van Donk speelde hoog spel en rukte met de koningspionnen op tot de vijfde en zelfs zesde rij, maar slaagde er niet in het centrum te beveiligen en dat werd hem noodlottig. De Dordtse in genieur zag geen kans zijn aanval door te zetten en zelfs kreeg de zwart-speler de gelegenheid het initiatief over te ne men. De sterk verzwakte witte koning stelling kon de aanval van Spanjaard niet doorstaan en de winst ging dan ook naar zwart. Donner heeft zich. tot nu toe althans, duidelijk favoriet xan dit toernooi ge toond. Niet alleen op de ranglijst, doch zeker eerder zelfs door het spel dat hij laat zien. Roessel, die in het duel te gen de Nederlandse kampioen met wil speelde, slaagde pr zelfs niet in de balans Let maar eens op! Als een gastvrouw vraagt: „thee, koffie of ...cacao?" is tien tegen één het ant woord: Ja...goed idee... cacao". Gun dan Uw gasten het beste wat er is: van Houten cacao. VAN HOUTEN cacao Tqdens de wedstrijd om de Grote Prjjs van Argentinië is zondag een ver schrikkelijk ongeluk gebeurd, dat aan drie personen het leven heeft gekost, zestien personen werden gewond, van wie enkelen zeer ernstig. Het ongeluk geschiedde even buiten Ba- hia-Blanca. Bij een scherpe bocht vloog de wagen van Oscar Galzez van de weg en kwam in de berm terecht. Onmiddel lijk renden vele toeschouwers roekeloos toe, zonder te bemerken dat de wagen van een andere deelnemer, Manuel Mantinian, op volle snelheid naderde. Mantinian deed nog een uiterste poging om de toeschou wers op de weg te ontwijken, wierp zijn stuur om en vloog tegen een paaltje. Door de enorme schok echter werd de wagen omhoog geworpen, sloeg over die van Galvez, ging nog enkele keren over de kop en belandde in het publiek. De bondsraad van de Kon. Ned. Schaak_ bond, die zaterdag te Amsterdam bijeen ts geweest, heeft zich voornamelijk lang durig met de financiën van de bond be zig gehouden. Weliswaar werd vrij alge meen erkend dat de KNSB zeker wel wat meer financiële armslag zou mogen heb ben en daarom werd het voorstel tot con tributie-verhoging met 26 ct per lid per jaar aanvaard, doch tevens werd bepaald dat deze verhoging voorlopig slechts voor de tijd van een jaar geldt. in evenwicht te houden. Hij moest vanaf de 10p zet met „de rug tegen de muur' vechten en kwam bovendien nog In tijd nood. Een ver opgerukte vrij-pion le verde zwart kwaliteitswinst op- Er is een eindspel ontstaan, dat Donner zal kunnen winnen. Dr. Van den Berg en Van Weezel. ma noeuvreerden in een Rubinstein-variant van het Nimzo-Indisch langdurig om vel den en ruimte. Toen het middenspel op gang kwam, trachtte zwart een konings- aanval op te bouwen Wit ging tot ruil- transacties over. die tot een eindspel leidden dat goede kansen op remise biedt. Jonkman—Orbaan was een Konings- Indier, waarin zwart, gezien diverse scherpe zetten, op winst aanstuurde. Wit had nruk op de c-Hin, zwart de steun van een actief loperpaar. De strijd vorderde maar langzaam. Beide spelers geraakten in grote tijdnood. In deze fase wist Jonk man twee pionnen voor te komen. De partij werd afgebroken in een stelling, waarin wit uitstekende winstkansen heeft. Spannend en overzichtelijk was de par tij BarendregtVan Scheltinga. Het was aanvankelijk een Siciliaan, die plotseling werd omgetoverd tot een Ben-Oni verde diging. De gehele partij door wist wit een licht overwicht te handhaven zonder dat Barendregt evenwel de solide verdedi ging van Van Scheltinga kon doorbreken Tenslotte wist. zwart twee pionnen te bemachtigen, maar wit heeft nog steeds een gevaarlijke aanval. In deze omstan digheden werd de partij afgebroken. De partij tussen Ir. Van Donk (wit) en mr. Spanjaard, uit de 5e ronde, had het volgende verloop: Wit: Van Donk: zwart: Spanjaard. Siciliaans. 1 e2—e4, c7c5; 2. Pgl—f3, e7—e6; 3. d2—d4, e5Xd4; 4. Pf3Xd4, a7—a6; 5. Pbl-c3 Dd8c7; 6. g2—g3, b7—b5; 7. Lfl—g2, Lc8b7; 8. 0—0, Pg8—f6; 9. a2—a3. Pb8—c6 10. Pd4Xc6. Een vereenvoudiging, waarna het spel slechts schijnbaar verflauwd. 10 d7Xc6; 11. Lel—e3. Lf8e7; 12. Ddl—e2, 0—0; 13. g3—§4. Inleiding tot een pionnenstorm, die niet zonder risico is, gezien de geopende stelling. 13 Ta8—d8; 14. f2—f4, c6—c5; 15 g4—g5, Pf6d716. f4—f5. Het ziet er wel zeer dreigend uit, maar zwart weet zijn koelbloedigheid te bewaren en laat de witte aanvalsgolf rustig doodlopen. 1 6b5b4. Het juiste tegenspel. 17 Pc3—dl, e6Xf5; 18. e4Xf5, Tf8—e8; 19. Lg2Xb7, Dc7Xb7; 20. De2—g2. Wit pro beert zich nog In een eindspel te redden, maar daar acht zwart de tijd nog niet voor gekomen. 20 Db7b5; 21. a3—a4, Db5—b6; 22. Pdl—f2. Op 22. f6, volgt eenvoudig 22. Lf8 en wit heeft niets. 22. Pd7e5; 23. b2—b3, Le7—f8; 24. Talel. Db6—c6. Nu wil zwart wel ruilen maar wit niet I 25. Pf2—e4, c5c4. Een sterke zet. 26 Le3—f4. Dc6—d5; 27. Dg2—Kg8—h8; 28 fö—f6, g7g6; 29. Tfl—f2, Pe5—c6; 30. Tf2d2, Pc6d4. Hier staat het paard zeer sterk. Wit probeert zich nog in verwik kelingen t« redden, maar ook nu weet de zwartspeler het hoofd koel te houden. 31. c2—c3, b4Xc3; 32. Pe4Xc3, Pd4—f3t, 33 Kglfol. Een wonderlijke stelling, waar zwart tenslotte met een vrije b-bion meer uit te voorschijn komt 33 Te8elt; 34. Dg3Xel, Pf3Xel, 35. Td2Xd5, Td8Xd5; 36. Pc3Xd5; c4Xb3; 37 Pd5c3, Lf8b4; 38. Pc3—bl, Pel—c2; 39. Lf4—c7. In tijdnood grijpt wit hier mis. Na 39. Lel, was winst voor zwart nog moeilijk geweest. _,,w - 33 Pc2—a3; 40. PblXa3, Lb4Xa3, 41. Lc7—e5'. b3b2. Wit geeft het op. De uitslagen van de partijen van de 5e ronde luiden: dr. Barendregt—Van Schel tinga afgebr; Jonkman—(Drbaan afgebr; Roessel—Donner afgebr; ir. Van Donk— mr Spanjaard 0—1; Van den Berg—Van Weezel afgebr; Cortlever was vrij. De afgebroken partij uit de 3e ronde tussen Van den Berg en Van Donk werd voorts uitgespeeld en door Van den Berg gewonnen. Na de 5e ronde luidt de stand: 1. Don- ner 2% pt pl. 2 afg. part.; 2. Van den Berg 2% pt pl. 1 afg. part. (uit 4 partijen); 3. Spanjaard 2Yz pt; 4. Cortlever 2 pt en 2 afegbr. part. (uit 4); 5 Roessel 2 pt pl. 1 afgebr. part; 6 Van Scheltinga IV2 pt pl. 2 afegbr. part. .(uit 4); 7 Barendregt 1% pl. 1 afg. part; 89 Orbaan en Van Donk bei den 1 pt pl. 1 afgetar. part. (uit 4); 10 Jonk man 1 pt pl. 1 afg. part. 11 Van Weezel pt pl. 2 afgebr. part. Wimbledon-kampioen Ashley Cooper- Neal Fraser, Mal Anderson en Rod Laver zullen Australië vertegenwoordigen In de finale van het toernooi om de Da vis-Cup, die 29, 30 en 31 december a.s. te Brisbane zal plaatsvinden. De heer Hopman is non- playing captain van de Australische ploeg. De tegenstander van Australië is de win naar van de wedstrijd ItaliëVerenigde Staten. In het Krelagehuis te Haarlem zijn gis teren de Nederlandse badminiton-kam- pioenschappen gehouden. De belangrijk ste uitslagen waren Heren enkelspel Halve finales R. de Wit sl. C .Broe- delet 15—9 8—15 15—6; W. Seth Paul sl. A. Verstoep 1510 815 15—12. Finale R. de Wit sl. W. Seth Paul 15—4 15—8. Dames enkelspel Halve finales mevr. E. Robbé sl. mej M. van Swelm 11—1 11—4; mej. F. Quist sl. mej. M. Jansen 114 113. Finale mevr. E. Robbé sl. mej. F. Quist 129 115- Dames dubbelspel Halve finales mevr. A. Koch en mej. F. Quist sl. mej. E. Grootehaar en mej. A Klees 159 152; mevr. E. Robbé en mej. A. van Leeuwen sl. mej. M van Swelm en mej. J. Kemps 1513 159. Finale mevr. E Robbé en mej. A. van Leeuwen sl. mevr. A. Koch en mej. F. Quist 154 1813. Gemengd dubbelspel Halve finales mej. F. Quist en L. Meijer sl. mej. E. Grootehaar en A. Ver- stoeD 156 1015 157; mevr. E. Robbé en T. Veentjer sl. mej. M. van Swelm en J. Berendsen 158 159. Finale mevr. E. Robbé en T. Veentjer sl. mej. F. Quist en L. Meijer 1618 15—10. Heren dubbelspel Halve finales R. L. en R. Ch. de Wit sl. H. Kok en van den Burg 152 158; T. Veentjer en D van Galen Last sl. L. Fortunati en W Seth Paul 158 1510. Finale Gebroeders de Wit §1. T. Veen tjer en D. van Galen Last 153 153. De Argentijn Pascual Perez heeft te Manilla met succes zijn wereldtitel in het viieggewicht verdedigd. Hij versloeg, in een gevecht over 15 ronden, de Philippino Dommy Ursual on punten. De jaarvergadering van de" Nederlandse Boksbond heeft een bijzonder rustig en vlot verloop gehad. Hoewel de bond voor het komende jaar een begroting heeft moeten opstellen, die met een tekort van 3.100 sluit, heeft men toch goede moed op de gang van zaken zowe! als de finan ciële uitkomsten. Het bestuur heeft een aantal voorschriften van de AIBA over genomen Zo zal bij amateurwedstrijden als een bokser aan het eind van een ronde neergaat, de scheidsrechter door moeten tellen. Pas als hij uitgeteld is. mag de gong geluid worden. Dit zal evenwel niet van toepassing zijn in finales van kam pioenschappen. halt toe bij de enige weken geleden begon nen opmars. Povac toonde geen genade tegen stadgenoot AVGA, dat hiermede de finitief naar de middenmoot afzakte en Treffers bewees tegen Wilskracht dat deze (Van onze tafeltennismedewerker) Onverminderd duurt in de Eredivisie de strijd voort. Aan de top geven Ned lloyd en Sparta elkander geen duim breed toe. Met uitzondering van Bat- swingers en Smash, die zich goed onder eigenschap alleen onvoldoende is. het leidende duo handhaven, en van Wibo 3, waarvoor ontkomen aan het degradatiespook welhaast tot de onmo gelijkheden schijnt te behoren, zijn de overige teams gewikkeld in een elke week toenemende strijd om een positie boven de fatale streep. Ook Wibol De Haagse club maakt mo menteel een zeer zwakke indruk. Er staan spelers op de ziekenlijst, anderen zien hun vorm drastisch achteruitgaan tengevolge van de militaire dienst. Zo was in de ontmoeting Wibo—Nedlloyd Hogendoorn door een blessure geen schim van de anders zo sterke verdediger; kon Invaller Voskuyl niet in de schaduw staan van Stulemeijer en speelde Wesseling een klasse minder dan vorig seizoen. Nedlloyd behoefde dan ook niet alle registers open te trekken om tot dubbele cijfers te ko men. Deze nederlaag betekent echter- dat Wibo is afgegleden naar de vijfde plaats, met slechts één punt voorsprong op num mer zeven, Scylla, en drie punten voor sprong op PSV, dat zich direct boven de streep bevindt. De grote overwinning van Nedlloyd gaf overigens geen verandering in de top. Want Sparta kwam bijna tot eenzelfde prestatie tegen het bezoekende Wifra. Hier kon Stoop door een overwinning op Gimbel nog juist de eer redden. Batswingers behaalde tegen Sparta 2 haar zevende overwinning. Hoefnagel b'eef ongeslagen, Bouwens verloor slechts van H. Onner en Leurs alleen d'Haens. zodat deze zege onbedreigd mag heten. Hetzelfde geldt voor Smash- Hier moest Schoonemeijer de winst aan Broné en Blom afstaan, doch bleven Habes en Ken ter ongeslagen. Quick wordt nu recht streeks bedreigd door haar plaatsgenote UBTV. dat voor de eerste maal de volle winst noteerde. Van de opponenten bleek alleen A. Hogendoorn tot behoorlijke prestaties in staat. Hij won al zijn par tijen en zorgde in het dubbelspel, dat de nederlaag van Wibo 3 tot kleine cijfers beperkt bleef. Luck Raek greep de zege op PSV reeds voor het dubbelspel. Coumans legde er met drie overwinningen de basis voor. Schep won voor PSV van Alberts en Posno, Schreurs alleen van de laatste. Tegen de verwachtingen in kon Scylla de volle winst tegen Wibo 2 niet bemachti gen. De Leidse ploeg moest na de dub bele overwinning van het duo Van Zoe- lenVerkerk op Rensen en Bronsgeest zelfs in het dubbelspel nog vechten voor een puntenverdeling, omdat Van der Voorts driemaal faalde. Doch met de rou tine van Van Zoelen was dat niet al te moeilijk. De stand in de eredivisie luidt thans: Nedlloyd Sparta Batswingers Wibo Wibo 2 PSV Wibo 3 11 10 1 21 11 9 2 20 11 8 2 1 18 10 7 3 14 10 5 1 4 11 10 5 5 10 11 3 4 4 10 10 3 3 4 9 10 3 2 5 8 11 3 2 6 8 11 3 1 7 7 10 3 7 6 10 1 2 7 4 10 1— 0 De uiterst belangrijke strijd in de hoofd klasse B tussen Belcrum en Maasstad werd op het laatste moment uitgesteld. Batswingers 2 won met bescheiden cijfers in Eindhoven van Atoom en nestelde zich daardoor iets vaster op de derde plaats. Deze wordt nog slechts bedreigd door Treffers, dat BSM opnieuw geen kans gaf op de eerste zege. Want Docos is sterk teruggevallen- Het momenteel riet beschikbaar zijn van Bakker is daar niet vreemd aan. Doch de genadeloze afstraf fing, die OTTC het Leidse team toedien de. had mij zelfs in Oss niet verwacht. USV werkte zich nu wel definitief !n de middenmoot door in de Rotterdamse der by Wifra 2 te kloppen. Uitslagen Ter gelegenheid van KoninkrijksdaS hebben de regeringen van Suriname, d® Nederlandse Antillen en Nederland H.M- de Koningin gisteren bloemen laten aan bieden. Zij zijn per KLM vaii Paramaribo en Willemstad naar Schiphol gevlogen- Tegen het middaguur toog voor dit doel een zestal kinderen uit het Koninkrijk t.w. de 4-jarige Marina en de 7-jarig€ René Douglas uit Suriname. Paul en Francis de Wint resp. 8 en 6 jaar uit de Antillen eri Pieter (8 jaar) en Jehanna jaar) Middelhoff uit Hilversum naar Pa' leis Soestdiik. waar de aanbieding in de Leuven-zaal olaats vond. Na afloop werden de kinderen door H.M. de Koningin op limonade en kpek- je« onthaald. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp „regeling inzake vrijstelling van de militaire dienst wegens ernstige gewetensbezwaren" (wet gewetensbezwa* ren militaire dienst). Dit ontwerp strekt tot vervanging van de wet van 23 juli 1923 en heeft tot doel, door een nieuwe en meer concrete regeling van deze ma terie de aan de nu geldende regeling verbonden bezwaren weg te nemen. Deze aldus de Memorie van Toelich ting van de ministers Staf en Samkalden richten zich in hoofdzaak tegen drie pun ten, te weten: de zeer summiere regeling van de rechten en verplichtingen van hen wier gewetensbezwaren erkend zijn, het ontbreken van een adequaat tuchtrecht en het onvoldoende karakter van de gel dende strafbepalingen. De positie der gewetensbezwaarden is thans gelijkgesteld aan die van de dienst plichtige militairen, daar immers hun te werkstelling dient te-r vervangng van de verplichte krijgsdienst. Ook zal voor hen een bepaling omtrent pensioen in het ont werp worden opgenomen. De invoering van de tuchtrechtelijke bepalingen is in het belang van de ge wetensbezwaarden. Thans immers kan zelfs tegen betrekkelijk geringe vergrijpen slechts strafrechtelijk worden opgetreden. Dit kan voor hen in hun latere loopbaan een nadeel betekenen, o.m. door de aan tekening in het strafregister. Door de mo gelijkheid va.n disciplinaire bestraffing zal de strafrechter slechts bij de meer ernstige feiten behoeven in te grijpen. Bij het opstellen van de bepalingen om trent het tuchtrecht hebben de bepalin gen van de Wet op de krijgstucht als leidraad gediend. Het door de Engelse Scheepvaartkamer berekende indexcijfer voor de vrachtta rieven in de wilde vaart heeft in de maand november een verdere stijging met 6 punten tot 76.4 te zien gegeven. Deze flinke verbetering is in hoofdzaak 'e danken aan de forse s.tjjging van 81.8 lit 105.7 van de sub-index voor suiker. swingers—Sparta 2 8—2. Wibo—NedII )vd voor granen gaf het sub-index cijfer een verbetering te zien, nl. van 70.4 in oktober tot 76.3 over de afgeglopen maand. Voor hout bedroeg het cijfer 80.4 tegen 70.2 en voor esparto 67.2 tegen 66.6 in de voorafgaande maand. De overige sub-in dices gaven een daling te zien: kolen 59,6 (v.m. 60.4), erts 70.0 (70.4) en kunstmest 80.6 (87.0). De index voor tijdcharters toonde een goede verbetering en steeg van 54.2 tot 59.6. -ga Eredivisie: Sparta—Wifra 9—1, Bat 0—10. Luck Raek—PSV 6—4. Hoofdklasse A: Treffers—Wilskr.-i ht 9—1, Sprenger—Nedlloyd 2 2—8, UBTV 2— Smash 2 7—3, Povac—AVGA 8—2, Entze— OTTC 2—8. Hoofdklasse B: Wifra 2—USV 4—6, BSM —Treffers 46, Atoom—Batswingers 2 46, OTTCDocos 100. radio en televisie Mutaties kwamen er in de Hoofd klasse A slechts voor in de lagere regio nen. Daar kwamen Nedlloyd 2 en UBTV 2 met overtuigende overwinningen op resp. Sprenger en Smash 2 voor de dag. De laatste plaats kwam hierdoor alleen aan MVR. dat niet in actie kwam. De titelgegadigden maakten geen fout. Leider DTTC riep Entac een duidelijk DINSDAG Uitzending van uit Eng. Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. 22.00 uur: Bij invitation. 22.45 uur: Tijd voor Bernard. 23.15 uur: Verzoekplaten 00.30 uur: Sluiting. WOENSDAG 17 DECEMBER HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gramm. 7.40 Idem 7 50 Een woord voor de dag 8.00 Nws. 8.15 Gewijde muziek 9,00 V.d. zieken 9.30 Gramm. 9 35 Waterst. 9.40 V.d. vrouw 10.15 Gramm. 10.30 Morgendienst 11.00 Gramm. 11.25 Hoorsp. 12.20 Gramm. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Omr. koor, kamerork. en sol. 12.37 Advents- stonde 13.00 Nws. 13.15 Caus. 13.20 Instr. sep tet 13.40 Gramm 15.00 Jeugdork. 15.45 Gram. 16.00 V.d. jeugd 17.20 Gramm. 17.40 Beursber. 17.45 Gramm 1.7.55 Caus. 18.00 Gramm 18..15 Spectrum v.h. Chr. org.- en ver leven 18.30 Vocaal ens. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 10.10 Koorzang 19.30 Radiokrant 19.55 Caus. 20.00 Radiophilhar. ork. en sol. 21.00 Caus. 21.20 Vocaal ens. 21.50 Klankb. 22.15 Gramm. 22.25 Mil. ork. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20-24.00 Platen- nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00-24.00 VARA 7.00 Nws. 7.1 Gym. 7.23 Gramm. 8.0 Nws. 8.18 De ontbijtclub 9.00 Gym v.d. vrouw 9.10 Gramm 10.00 Schoolradio 10.20 V.d. vrouw 11.00 Gevar. progr. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 V.h. platteland 12.38 Ha- waiianens en orgel 13.00 Nws. en tentoon stellingsagenda 13.20 Promedaneork. 13.50 Me dische kroniek 14.00 Gramm. 14.45 Jazzmuziek 15.00 V.d. jeugd 17.00 De kat van de stoel 17.50 Regeringsuitz. 18.00 Nws. en comm. op het nieuws 18.20 Hammonsorgelspel 18.40 Act. 18.50 Gramm. 19.00 V.d. kind. 19.10 V.V.D. of V.V.H.; 19.25 VARA-varia 19.30 V.d ieugd 20 00 Nws. 2005 Caus 2015 Gramm. plm. 20.55 Wat brengt het podium plm. 21.05 Operamuz. plm. 21.40 Wat brengt het podium plm. 21.55 Operamuz. 22.20 Lichte muz. 22.45 Caus. 23.00 Nws. 23.15 Gramm. 23.50-24.00 Socialistisch nws. in esperanto Engeland, BBC home service 330 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Hoorsp. 13.00 Verzoek progr. van dansmuziek 13.30 V.d. boeren 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 14.40 Caus. of voordr. 15.00 Ork. conc. 16.00 Hoorsp 17.00 Vespers. 17.45 Progr. voor mod'erne mensen 18.00 V.d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East 19.45 Dansmuziek 20.00 Gramm. 20.15 Round Britain Quiz 20.45 Ork conc., koor en sol. 22.00 Nws. 22.15 Ork. conc. koor en sol (verv.) 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.060.36 Pianokwartet Engeland, BBC light progr. 1500 en 247 va- 12.00 Voordr. 12.15 Mrs Dale's dagboek 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Verzprogr. v. daris- muziek 13.30 Nws. en gevar. progr. 14.00 Lichte muziek. (Om 14.30 Nws.) 14.45 V.d. kind. 15.00 V.d. vrouw (Om 15.30 Nws.) 16.00 Verzprogr. (Om 16.30 Nws) 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs Dale's dagb. 17.45 Gevar. muz. 18.30 Nws. en gevar. progr, 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport 20.30 Nws. en gevar. progr, 21.00 Idem 21.30 Nws. en verzprogr. 22.30 Nws eb gevar, progr. 23.00 Gevar. muziek 23.30 Nws- 23.40 Lichte muz. 0.30 Nws en gitaarspel 0.55-^ 1.00 Nieuws NDR.-WDR. 309 m. 12.00 Jazz 13.00 Nws. 13.15 Operettemuziek 16.00 Vrol. muz. 17.00 Nws. 17.35 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.20 Operetteconc. 20.45 Klankbeeld 2J.45 Nws. 22.10 Lichte muz. 23.15 KamermuZ- 24.00 Nws. 0.101.00 Lichte muziek Frankrijk 3 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.25 Gramh1 14.20 Solistenconc. 15.10 Franse muz. 15.55 Ge- var. muziek 1655. Klassieke muz. 18.30 Gramnv 20.16 Hoorspel 23.10 Kamermuziek 23.5324.00 Nieuws Brussel. 324 m. 12.00 Gramm. 12.30 Weerber. 12.34 Gramrn- (Om 12.55 Koersen) 13.00 Nws. 13.11 en 14.00 Gramm. 15.00 Ork. conc. 16.30 Idem lf.Ojj Nws. 17.10 Vocaal kwart. 17.50 Boekbespr. 18 05 Gramm 18.10 Lekenmoraal en -filosofie 18 30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gramm. 20.00 Hoor spel 21.15 Gramm. 21.30 Ork. conc. 22.00 NW£ 22.15 Caus, voor ouders 22.25 Ethnische muzi®* 22.55 Nws. 23.00 Voor de zeelieden Brussel. 484 m. 12.00 Gramm. 13.00 Nws. 13.10 Gramm. 14.JJJ Idem 14.15 Belg. muz. 15.15 Koorzang 15.3° Gramm. 16.05 Gramm. 17.00 Nws. 17.10 Grain- 17.30 Kamermuz. 17.50 Gramm. 18.30 Jaszmti* 19.30 Nws. 20.00 Hoorspel 22.00 Nws. 22.10 VrtJ» tijd 22.55 Nieuws WOENSDAG 17 DECEMBER RADIO VATICANA. 25.67 m. 31.10 m 41.*1 106 m. 22.15 Vaticaanse wetenswaardigheden. TELEVISIE NTS: 17.00 V.d. kind. NCRV: 17.10 V.d. kinf NTS: 20.00 Weekoverz. VARA: 20.30 De kl«' ne prins TV-spel. DUITS progr.: 17.00 V.d. kind. 17.10 V-O- jeugd 17.35-18.00 V.d. vrouw 19.00-19.30 Hier Heute 20.00 Journ. 20.15 Weerber. 20.20 Gevar- progr. 21.30 Fllmprogr. FRANS-BELG. progr.: 17.00-18.00 V.d. 19.00 Les Chrétiens dans la Vie Sociale Tien tegen één 20.00 Nws. 20.35 Opera Literair progr. 22.50 Wereldnieuws VLAAMS-BELG. progr.: 19.00 Feulll. Filmprogr. 19.30 Nws 20.00 Zoeklichten op 20.05 Documentair progr. - 20.35 Overname de NTS: Des konings welbehagen, TV-spel 21- Dans met de Doormes 22.15 Nieuws Waar blijven die schilderijen en de 48). 1 rest? —Weet ik niet. Op de veiling of zo iets. Is dat alles wat je weet en modt. doen? Denk er om, Johan, denk er om, het gaat om ernstige dingen! Pas op man! Jawel- Ik mot verder niks doen. Een paar boodschappen, maar die hebben er niks mee te maken. Meneer Rodenhoven heeft een wolfabriek en soms mot ik nieu we stalen gaan halen als ik toch toevallig in de buurt ben. Wat voor stalen? Rollen katoen of zo Iets. Waarom „zo iets"? Omdat het in een grote koffer zit. Er zit een hangslot op, want het is nogal kostbaar, maar dat heeft met het andere niks te maken. Waar moet je dat katoen dan gaan halen voor meneer Rodenhoven? Op de Turfmarkt, zei Johan. i Hoekstra had een belangrijke positie bij de politie. Evenals Ross en nog een paar jeugdige leden van het korps, had hij een snelle promotie gemaakt, enigs zins tegen de zin van Hensel, die ouder was en zich gepasseerd voelde. De hoofd commissaris bemoeide zich zo weinig mo gelijk met de kleine, interne jaloersheid, maar juist daarom had hij de taken af gebakend. Dit was een moordzaak als het als „zaak" zou worden opgevat en dat was dus voor Hensel. Bovendien lag het huis Cattenborgh in de wijk van Hen sel. Het waren allemaal factoren, die Hoekstra bedenkelijk het hoofd deden schudden, toen Piquet zijn hulp inriep. Nee man, heus.... ga gerust naar Hensel, want Hensel weigert het geval. Tja, dan neem ik het niet op Ik kan trouwens niet. Maar ga dan naar de hoofd commissaris. Ik zou je danken. Zeker over de kale kop van Hensel heen? Ja, inderdaad, dit zouden ze dan weer zeggen. Ga dan naar Ross! Dat is een vriend van je, het was een goede ken nis van de oude Lammers en.... Ross verwees me naar jou. Hij kan in mootjes vallen, zei Hoek stra. Hij zat rapporten na te kijken, hij had het druk met een ingewikkelde juwelen- zaak. Hij mocht Piquet heel graag, maar dienstzaken en een particuliere detective (die bovendien een goede kennis van je was) kwamen hier niet met elkaar over een. Hij zei; Het is al erg genoeg, dat je met een graf hebt geknoeid. Het was mis schien een hondegraf, maar.... Hoe weet. je dat? Toe nou zég! Als Hartman om twaalf uur met een paar schoppen en een paar stormlarnpen de laan uitgaat, denk je dan, dat wij niet snappen dat het niet is om aardappeltjes te poten? Hij loopt de wacht bij dat huis van die hysterische juffrouw en daar zit JÜ te knoeien. Toe nou! Ga maar naar Hensel. Maar ik waarschuw je wel. Hartman schijnt iets te hebben ge zegd over een vent, die jou op je bek sloegik zie het aan je oogen hij is er helemaal niet over te spreken, dat jij Hartman commandeert. Ja maar Hoekstra, luister nou eens. Het is alleen maar om even snel een inlichting te vragen in Engeland. Als ik moet schrijven gaat er zoveel tijd verlo ren. Dat kan waar zijn. Maar je bent een gladjanus, Piquetje! Tijd komt hier minder op aan dan een telefoontje of een telex van de politie! Jij weet best, waar Abraham de mosterd haalt. Maar vraag het aan Ross, die gaat over de telex. Als je het betaalt, ochRoss is han dig genoeg om een clausule te vinden. Dóór kijkt Hensel niet naar. Piquet leunde met zijn arm op de hou ten tafel, legde zijn hand op de bespatte vloeilegger van Hoekstra en vroeg vrien delijk: Moest jij veel voorschriften uit je hoofd leren, voordat je zover kwam? Waarom wordt je geen inspecteur, vroeg Hoekstra ontwijkend. Hij legde zijn pen neer en schoof de stukken waaraan hij bezig was terzijde. Kijk eens, Piquet, als inspecteur zou De zaak niet kunnen aanpakken, vul de Piquet aan. waarom Hoekstra protes teerde en met nadruk wees op het per soonlijke inzicht van Hensel. Hij werd fel, stond op, wandelde naar het raam en keek naar buiten. Hij riep: Veroor deel ons toch niet' Wat moeten we doen? De villa af gaan breken? De tuinman op zijn donder slaan?Ik wil direct een telex zenden, mits je me duidelijk kunt maken, dat het ergens toe dient. Met een beetje spitsvondigheid kan ik dat zeker. Laat me dan even een formu le zoeken. Omdat Hoekstra geen antwoord gaf, nam Piquet een formulier voor een ver keersongeval. Hij draaide het om en schreef met de pen van Hoekstra op de achterzijde: Het graf van Freule Florine Cattenborgh is ledig. De kist bevindt zich evenmin in het familiegraf. Verzoeke in lichtingen uit Engeland, teineinde vast te stellen, dat voornoemde Freule Catten borgh inderdaad heeft geleefd of misschien nog leeft, teneinde de notaris in te lichten, omdat er erfenisverwikkelingen blijken te zijn ontstaan bij de Hoekstra keek over zijn schouder. Hij schudde het hoofd. Nee, Piquet, ais een kind erfgename is, dan is dit van geen belang. Maar is er een bewijs, dat de regering toestem ming heeft gegeven voor dat graf? Dat weet ik niet. Mooi. Heeft Freule Cattenborgh haar eigen graf dan laten maken vóórdat ze stierf? Dat is niet uitgesloten. Mooi! Als de toestemming ontbreekt, dan is er sprake van een overtreding. nu naar Hensel en Nee Ik wens het zelf uit te zoeken- Beste jongen, dat móg je niet ee» doen! Je bent als burger verplicht dergelijke overtreding aan te geven. J": dat er geruchten gaan over misdade'j Ik zeg: geruchten! Je mag die onbeken de Freule gerust verdenken Als jij t0 - stemming vraagt om het graf te moge onderzoeken om die grafkwestie op lossen dan heb jij eindelijk recht v t handelen. Dan stuur ik voor mijn P® tien telexberichten naar Londen. Maar D stond die dame werkelijk? Er zijn getuigen, die haar hebbe gekend. Die heb ik gesproken. - Dus gaat het om de verdwljpj^g van een juffrouw, die zonder toestem:"111 ean graf heeft laten plaatsen. Piquet streek met zijn hand oveF. dikgeslagen oog. Hij zei; Ik verdenk o Freule ervan een kind te hebben ve tigd. d8t Nee. Piquet. De dokter spreekt tegen. te Ik verdenk haar ervan, een hon" hebben vergiftigd. Was het hóór hond? Nee, van de tuinman. Dient hij een aanklacht in2 - Dat doet mevrouw Cattenborgh. onbekende schijnt in dat huis onoora kundig met. vergif om te gaan. ^ezie" n. limonadeglas kan dat worden b^y,n ze Dat gaat ergens op lijken. Zu daar in huis verhoord? (Wordt vervolL11

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4