De Gaulle eist gezamenlijk F:rans-Amerikaans toezicht m "R, c I oc Tol 1958 was voor katoen-rayon- en linnenindustrie moeilijk jaar Vermindering Zwitserland bedrijvigheid in niet gevaarlijk Plan parochiehuis in Overschie PUZZEL Kantoorpand aan Blaak te Rotterdam m m' Onze dagelijkse Op plaats van vroeger Beursgebouw De rakel-bases in Frankrijk Gemengd controle systeem D. van Dijk overleden Maakt Het dubbele leven van Fr au Marie Broertje van Gordo Optimisme t.a.v. tie toekomst Ook Oisterwijk krijgt een „ja-knikker" Werkloosheid in Oostenrijk hij na tweemaal zo «root als in andere landen der OEES Jubileum ir. J. Tukker L. vau der Heem 65 jaar Terrein voor Nijmeegse studentenflat is ei- mmm Reizende schilderijen door Groningen Geen Pompenburg VB DINSDAG 16 DECEMBER 1953 PAGINA 6 Spaak over Berlijn AMERIKAANSE BEGROTING Record-uitgaven in komende jaar Verhoging bensinebelasting? 7^ Optimisme bij olieboring (Van onze correspondent) De Nederlandse Aardolie Mij. is reeds enige tijd bezig olielagen in de Brabant- ge bodem bij Oisterwijk op te sporen. In de wijk Kerkhoven, waar de grond op gezette tijden trilde van de ontploffin gen, die nu eenmaal met deze opspo ringswerkzaamheden gepaard gaan, zal binnen enkele weken een 45 m. hoge boortoren verrijzen. „Captain of industry" Maar liet geld nog niet Zaal met 250 plaatsen De financiering i Oplossing van gisteren Drie winkels .sSl^geni^gewesr01^111331165 611 '""lkend^Difwi! ^ntis^omd^fmef d^ I worden "geprëf abrïcëerd er^ïaar^V^1 joep'gulden. 541 ste STAATSLOTERIJ 4e kias 14e nis» De jN'ATO-conferentie, die indaag te Parijs is begonnen en waarvoor vijftig ministers uit vijftien landen naar de franse hoofdstad zijn gekomen, is gisteren vooraf gecaan door besprekingen tussen premier De Gaulle en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles. Van betrouwbare zijde werd vernomen, dat de bouw van bases voor raketten voor middelgrote afstand in Frankrijk tot de belangrijkste onder werpen van gesprek tussen de NATO-ministers zal behoren. Men vermoedt dat daarover ook gisteren is gesproken. Generaal De Gaulle beschouwt bet gebruik van deze projectielen van immens nationaal belang. Hij wenst daarom een belangrijke mate van controle-bevoegdheid over de op Frans grondgebied te bouwen bases. Zoals men zich zal herinneren, besloot de NATO-ministerraad precies een jaar geleden de Amerikaanse strijdkrachten in Europa uit te rusten met raketten voor middelgrote reikwijdte, waarin atoomkop pen konden worden geplaatst. Geen der NATO-landen op het vasteland van Euro pa heeft tot m' toe de bouw van de voor deze projectielen benodigde lanceerbases toegestaan, behalve Italië. Frankrijk wenst een gemengd Ame rikaans-Frans controlestelsel voor deze bases naar het voorbeeld van de sys teem, dat wordt gevolgd bij de bases in Groot-Brittannië. De -in Engeland ge bouwde bases staan onder gemengd Brits-Amerikaans toezicht. Dezelfde moeilijkheid doet zich voor met betrekking tot de tactische lucht machten van de NATO-landen. De opper bevelhebber van de NATO-strijdkrachten in Europa generaal Lauris Norstadt dringt aan op integratie van deze luchtmachten in het systeem van de NATO. Ook hier tegen verzet Frankrijk zich. De Britse tac tische luchtmacht staat eveneens niet on der generaal Norstadt. Secretaris-Eeneraal Spaak van de NATO beeft gisteren te Parijs tegenover verslag gevers verklaard, dat indien er met be trekking tot Berlijn agressie wordt ge pleegd de NATO in werking zal treden. Spaak'aehtte het waarschijnlijk, dat de NATO-ministers een speciale verklaring over de Berlljnse crisis zullen uitgeven. Na de plenaire openingszitting van de NATO-ministerraad, die heden te Parijs bijeenkomt, zouden de ministers het vraagstuk In engere kring bespreken. E>e beide voornaamste agendapunten zijn de diplomatieke en de militaire toe stand. Hedenmiddag zou men de interna tionale toestand in het algemeen beschou wen. alsmede o.a. Spaaks interimrapport over het politiek overleg. Morgen zijn de militaire problemen aan de orde en don derdagmorgen zou men zijn aandacht aan het perscommuniqué wijden, „steeds een van de belangrijkste punten op onze agen. da", aldus de secretaris-generaal. Op de vraag of ook de impasse over de vrijhandelszone ter sprake zal komen antwoordde Spaak onder veel hilariteit: „Het is interessant op te merken, hoeveel vertrouwen u thans in de NATO stelt". Maar of dit punt inderdaad vandaag be sproken zou worden, meende hij te moe ten betwijfelen. (Van onze correspondent) In Alkmaar is gisteren op 69-jarige leeftijd overleden de heer D. J. C. van Dijk. die van 1912 tot 1946 directeur was van de Noorder Bank N.V.. aldaar, wel ke in 1951 werd overgenomen door de N.V. Amsterdamsche Bank. Tot dat jaar was de overledene commissaris. Hij was voorts president-commissaris van,de Ulft- se Ijzergieterij, voorheen Becking Bor ger, commissaris van de N.V. Zuiveifa- briek De Prinses in Ursem en van de Noordhollandsche Hypotheekbank te Am sterdam. Hij vervulde voorts bestuursfuncties in enkele katholieke organisaties en instel lingen te Alkmaar. Zo was hij curator penningmeester van het r.-k. lyceum, lid van het kerkbestuur van de St.-Domini- cusparochie en bestuurslid van verschei dene verenigingen. In 1954 werd hi.i be noemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. A f. Men verwacht te Washington, dat de begroting van president Eisenhower voor het fiscale jaar 1959/60. dat op 1 juli a.s. begint, zal voorzien in uitgaven van on geveer 80 miljard. Dit zal de hoogste begroting zijn, die ooit in vredestijd is voorgekomen. Senator Styles Bridges, lid van de fi nanciële commissie van de Senaat, heeft verklaard te verwachten, dat de uitgaven voor de verdediging onder de nieuwe be groting even groot als of iets groter dan de defensie-begroting van $40.8 miljard voor het lopende jaar zullen zijn. Hij deelde mede. dat er wellicht zekere wij zigingen in de belastingstructuur, zoals een verhoging van de federale belasting op benzine, plaats zullen vinden. Wanneer men in onze zo snel groeiende steden al die lagen woningen op elkaar gestapeld ziet, lagen van dezelfde wonin gen, woningen met dezelfde interieurs, van kronen, schemerlampen tot de kleu- renverdeling van de wanden, ja, wanneer men dit alles ziet, vraagt men zich af. of ooit iemand zich wel eens zal verzetten tegen deze gelijkschakeling, deze monoto nie, waarin elk individu volgens een be paald schema moet leven, wil het niet uit de toon vallen. Het antwoord is dezer dagen uit een land gekomen, waar men het het minst zou hebben verwacht. Uit Zwitserland, dat reeds door een Frederik van Eeden als het toppunt van burgerlijkheid werd gehoond De Zwitserse bladen brachten het ver haal van het dubbele leven van Frau Jan het eekhoornaapje „Gordo"1 moet helaas worden aangenomen, dal het zijn diensten aan de weten schap met de dood heeft moeten he kopen. In de neus van de raket moet het diertje in de Atlantische Oceaan zijn verdronken. Inmiddels is in Cape Canaveral een aapje van hetzelfde soort aan de pers voor gesteld, dat wijs doch weemoedig de ruimte inkeek. De kuil waar de fundamenten voor dit gevaarte komen te liggen is reeds ge graven op het terrein aan de Spreeu- wenburgerweg; de NAM is dus blijk baar optimistisch gestemd wat de re sultaten van een boring betreft. Dat de bevolking.van Oisterwijk nu reeds de bussen en kannen gereed houdt om de eventuele olie uit de fpn tein op te kunnen vangen, is niet waar. De Maatschappij raadt trou wens iedereen af om naar Oisterwijk te komen om aldaar te trachten een run te ondernemen op de olievelden, ten einde op een eenvoudige wijze aan olie te komen. Wel is aan te nemen, dat de be kende „ja-knikkers" binnenkort ook het Oisterwijkse landschap zullen be ïnvloeden. c5 (Van onze Utrechtse correspondent) Onder grote belangstelling uit agra rische. kringen In het gehele land, meer in het bijzonder uit de pluimveewereld, herdacht hedenmiddag ir. J .G. Tukker, hoofd van diverse officiële instellingen op het gebied van de Bedrijfspluimveehou- derij zijn vijfentwintig-jarig ambtsjubilee Tijdens een in „Esplanade" te Utrecht gehouden receptie, werd hij door verte genwoordigers van organisaties op het ge bied van de pluimveeteelt toegesproken, o. a. door de vice-voorzitter van het Pro- duktschap voor Pluimvee en Eieren, de heer Kikkert, voorts door de heer Beukers, oudste vice-voorzitter van dit produkt- schap, e. a. waarbij de jubilerende functio naris geschenken werden aangeboden, w. o. een vakantietrip met zijn echtgenote. Hoezeer het werk van de heer Tukker succes heeft gehad, kon volgens een der sprekers o. a. blijken uit het feit, dat de export van eieren, die bij de indiensttre ding van de jubilaris 193 miljoen stuks be droeg. thans gestegen is tot 2723 miljoen. Namens de directie van de landbouw huldigde ir. Th. Rijssenbeek de jubila ris en bracht hem de dank van de rege ring over voor zijn belangrijke prestaties, in de loop der jaren ten behoeve van de Nederlandse pluimveeteelt geleverd. Te recht mocht de heer Tukker volgens hem aanspraak maken op de titel van „captain of industry of the Netherlands". Zaterdag 20 december viert de heer L. W. van der Heem, mede-oprichter van de Van der Heem-bedrijven te Den Haag zijn 65-ste verjaardag. Na de rijiks-h.b.s. te Schiedam te heb ben bezocht begon hij, overeenkomstig een familietraditie, een militaire loopbaan. De jonge luitenant werd echter ook een bekwaam radio-amateur, evenzeer als zijn jongere neef Jan van der Heem. Met de ontvangers, die oom en neef in hun vrije tijd voor vrienden en kennissen vervaar digden, hadden zij zulk een succes, dat het verantwoord werd geacht wat aan vankelijk een hobby was in een bedrijf om te zetten. Daartoe werd 1 mei 1926 de fir ma opgericht, waarvan deel uitmaakten de gepensioneerde majoor P. H. .1. van der Heem, diens jongere broer L. W. van der Heem en een bevriend ingenieur, die twee jaar later weer uittrad. Het, werk aan de door hem gegrond veste reeks bedrijven heeft de heer Van der Heem niet verhinderd een werkzaam aandeel te hebben in vele verenigingen, schoolbesturen en andere organisaties. Voorts is hi.i president of lid van het college van commissarissen van een uit gebreid aantal ondernemingen In 1949 w«rd hij benoemd tot Officier in de Ordt van Oranje Nassau. In haar jaarlijkse rapport over de Zwit serse economie zegt de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (OEES), dat er geen gevaar schuilt in de vermindering van de economische bedrij vigheid in Zwitserland en dat dit zelfs mede zou kunnen bijdragen tot handha ving van de stabiliteit- Hoewel de werkloosheid in Zwitserland iets is toegenomen, werden aanpassingen in de werkgelegenheid bereikt door be korting van de arbeidstijd en verminde ring van het aantal buitenlandse arbei ders, dat in het land werd toegelaten. Ofschoon de uitgaven der consumenten niet langer even snel toenemen als in de eerste zes maanden van 1957, schijnen zij toch op een zeer hoog niveau gehand haafd te blijven. Van 1956 op 1957 namen de regeringsuitgaven sterk toe en het is waarschijnlijk dat 1958 een verdere toe neming van de openbare werken te zien zal geven. De O.E.E.S. toont zich zeer voldaan over de Zwitserse positie en voorspelt, dat door de gemakkelijker arbeidsmarkt en de gestabiliseerde kosten van levens onderhoud er in de toekomst mogelijk minder looneisen zullen worden gesteld. In het rapport wordt verder opgemerkt dat de Zwitserse economie in haar ge heel veel beter in evenwicht schijnt te zijn en in zekere mate in staat zal zijn weer haar rol van kapitaalverstrekster op de wereldmarkt te gaan spelen. In het overzicht wordt echter gewezen op het grote belang van de buitenlandse vraag voor Zwitserse produkten, welke het land kwetsbaar zou kunnen maken, wanneer zi.in handelspartners verplicht mochten zijn over te gaan tot een meer beperken de politiek ter bescherming van hun be talingsbalans of valuta. In een rapport over Oostenriik beveelt de OE.E.S. dit land aan voort te gaan met de bestrijding van regionale en sei zoenswerkloosheid en met het liberaliseren van de handel. Opgemerkt wordt^ dat de werkloosheid in Oostenrijk in 1958, zelfs In de zomer, bijna twee maal zo groot was als in de meeste der andere O E.E.S. landen. De werkloosheid omvatte in Oos tenrijk in het eerste kwartaal van 1958 8.8 pet. van het totale aantal arbeids krachten, welk percentage in augustus tot 3 daalde. Ondanks afnemende export bleef er op de Oostenrijkse betalingsbalans een voor delig saldo, grotendeels door de grote in komsten uit uitgaven van toeristen en door kapitaalinvoer. De Oostenrijkse au toriteiten zijn voornemens de overheids uitgaven belangrijk te vergroten en wil len een begrotingsoverschot over 1958 dek ken door het opnemen van leningen op lange termijn op de kapitaalmarkt. Ook zal de uitbreiding van de investeringen v/orden bevorderd door een verdere ver steviging van de kapitaalmarkt, waardoor particuliere ondernemingen meer gele genheid zullen hebben tot het plaatsen van aandelenuitgiften en obligatielenin gen. 1958 is voor de katoen- rayon- en Un- nenindustrie in vele opzichten een moei lijk jaar geweest. Naast dc tegenslag in Indonesië bracht 1958 voor de katoen-ray on- en linnenindustrie ook de gevolgen van de teruggang in de conjunctuur van de vrije wereld. Uit de zojuist bekend geworden cijfers over het tijdvak 2 januari tot en met 13 september 1958. blijkt, dat onze indus trie ca 11 pet. minder afgewerkte weef sels op de Nederlandse markt afleverde dan in de overeenkomstige periode van 1957. Hier staat tegenover, dat de im port van afgewerkte k.r.l.-weefsels ter- zelfdertijd nog ietwat sterker, nl. met 12 pet. daalde. Er is echter alle reden om t.a.v. ae naaste toekomst meer optimistisch ge stemd te zijn. De berichten over een meer bevredigende verkoop op de bin- nenlandse markt nemen gaandeweg in aantal toe. Weliswaar is de orderporte feuille van de katoen-rayon- en linnen- industrie relatief gering in vergelijking tot het vorige jaar, doch daarbij dient t.e worden bedacht, dat gedurende de laatste jaren de gemiddelde orderportefeuille een voor onze industrie ongebruikelijke om vang had. Het stemt tot tevredenheid, dat onze weefselexport over de eerste negen maan den van 1958 nagenoeg op hetzelfde peil ligt als in de overeenkomstige periode van 1957. Onze katoen-rayon- en linnen weefsel-uitvoer naar Europese landen is in de eerste 9 maanden van 1958 geste gen tot rond 49 pet. (45 pet.) van onze totale uitvoer van k.r.l.-weefsels. Dat wil zeggen, dat nog o.a. de helft van de k.r.l.-weefsel-export is gericht op mark ten buiten Europa: De Katoen- Rayon- en Linnenindustrie neemt t.o.v. het vraagstuk van het vrij- handelsgebied nog steeds een zeer posi tief standpunt in. De verdere ontwikkeling van deze voor onze nationale en textiel- economie zo belangrijke zaak wordt, door de Katoen- Rayon- en Linnen-industrie nauwlettend gevolgd^ Naar wordt vernomen is een bouwter rein op de hoek van de Berg en Daise- weg en de Jakob Kanisstraat te Nijme gen gereserveerd voor de bouw van een studentenflatgebouw. Een speciale com missie, die is belast met 't doen bouwen van flats voor studenten, heeft de Nir megen reeds enkele villa's aangekocht, die thans zijn ingericht tot woonhuizen voor studenten- Zodra de financien zulks toe staan hoopt men tot de houw van een flat-complex te komen. Marie. Ze noemden de heldin uit piëteits- overwegingen of misschien uit Zwitsers burgerlijk respect niet bij haar volledige naam. Ofschoon ze het eigenlijk wel ver diend heeft. Frau Marie is niet mooi, niet charmant, niet elegant. Een doodgewone huismoeder, met vier kinderen. Ze woonde heel orden telijk in een ordentelijke buurt en ze viel door niets op. Geheel overeenkomstig de hedendaagse voorschriften, die een Chur chill voor de oorlog deed verzuchten: the world was starving for colour. Er was inmiddels één ding, waardoor ze zich. althans voor man en kinderen onderscheidde. Eens in de week nam ze een vrije dag. De vrije dag van de huis moeder. zeiden die meesmuilend. Maar ze respecteerden hem, vroegen nooit iets. Nu meesmuilen ze niet meer. Hen be zielen thans gevoelens van verontwaardi ging en zelfs bijna van ontzetting. Frau Marie is gearresteerd. Wegens op lichting. Ze zou aan twee lichtgelovige oude dames ettelijke honderdduizenden harde Zwitserse franken afhandig hebben gemaakt, onder voorwendsel, een erfenis te verwachten, maar hiervoor een advo caat te moeten betalen. Het duurde te lang en een der oude dames toog naar de politie. Wie zou denken, dat Frau Marie bet geld in haar huishouden gestoken heeft welke huismoeder komt tegenwoordig met haar huishoudgeld uit? vergist zich. Ze kocht er ook geen bontmantels en mooie kleren voor. Dertien jaar achtereen was Frau Marie een trouw bezoekster van de duurste res taurants en cabarets van de stad Zurich, die er groot op gaat het Parijs van Zwit serland te zijn. Ze was dan vergezeld van twee of drie andere dames, evenals zij in eenvoudige, maar keurige kleren gestoken. Deze da mes waren werksters, waarmede ze in de loop van de tijd vriendschap had gesloten. Ze kregen hun dag verlet betaald en wanneer ze de volgende dag haarpijn of zoiets hadden, werd deze rustdag even eens vergoed. Frau Marie weet. wat een werkvrouw toekomt. Het drie- of viertal was de stille vreug de van de chefs, de sommeliers (wijnkel ners) en de orkesten der fijnste gelegen heden van de goede stad Zurich. Frau Marie was tegenover hen heel royaal. Zij en haar disgenoten toonden zich gastrono men bij uitstek. Ze lieten af en toe de chefkok aan hun tafeltje komen, om hem met zijn creaties te complimenteren. Vrou_ wen van de grote wereld waren het: Frau Marie en haar werksters Na de herdenking van de slichting van de parochie van O.L. Vrouw Altijdduren de Bijstand te Overschie deed d: heer H. J. Mcnnens, lid van het kerkbestuur mededeling van een gedurfd plan. nl. de bouw van 'n flink parochiehuis 'net sou terrain, begancgrondverdieping en twee bovenetgaes (kosten begroot op 300.000! op het nog open terrein op de hoek van de Burgemeester Baumannlaan en de Jan Stecnslraat naast de kerk. Een maquette van het architectenbu reau J Hendriks, L. van den Bosch on J. Hendriks en enkele plattegrond-teke- Hel Overschiese complex wanneer het voltooid zal zijn. 1. de kerk (bestaand); 2. de pastorie (be staand); 3. het verenigingsgebouw in plan gereed). 4. de gymnastiek zaal; 5. een uloschool; 6. een kleuterschool; 7. rijwielbergplaat sen; 8. Lo.-school (thans tijdelijke bouw). A ningen geven een beeld, hoe de gemeen telijke instanties zich het toekomstige vol tooide complex denken. De parochie zag echter liever de toekomstige gymnastiek zaal niet aansluitend aan het parochiehuis maar elders, achter Huize Magdalena. Het parochiehuis zal een bouwwerk worden van 12 bij 30 meter en met een totale inhoud van 3.000 kub. beter. Het souterrain-gedeelte is bedoeld voor de jeugdorganisaties. Het parterre-deel is voornamelijk bestemd voor een parochie zaal voor 250 bezoekers en de bovenver dieping zal kleinere zaaltjes bevatten, alsmede een woning voor de huisbewaar der. De financiering en de exploitatie vor men een nader uit te werken vraagstuk, hoewel het begin ervan al veelbelovend is omdat een aantal parochianen zich bereid heeft verklaard, de eerste 100.000 ter beschikking te stellen. Voor de overige f 200.000 moet een lening worden geslo ten en de rente en aflossing daarvan als mede onderhoud enz. vragen een jaarlijk se uitgave die op ruim 30.000 wordt ge schat Pastoor Knots hoopt echter, dat elk gezin in zijn parochie en ook de ge bruikers van het gebouw buiten zijn pa rochie zodanig zullen bijdragen, dat deze terugkerende kosten gedekt worden. Horizontaal: 6 lidwoord, 7 Nederlands vliegveld, 10 klaar, 11 simpel, 14 Euro peaan, 15 aanzien, 16 deel v.d. hals, A voorzetsel, 19 rivier in Groningen, 20 feestdos, 22.onbetrouwbaar, 23 oppervlak- temaat, 25 soort «chip, 26 vis, 28 kerel, 30 gelofte, 32 waarschuwing, 35 zang- noot, 36 voertuig, 37 vogelprodukt. Verticaal: 1 vogel, 2 schrijfgerei, 3 wa ter in Zeeland, 4 rustplaats, 5 woede, 8 klein ogenblikje, 9 kostbare. 12 uitstal kast, 13 verduurzamen, 18 bloeiwijze, 20 eerste vrouw, 24 meisjesnaam, 25.in het jaar, 27 bakplaats, 29 karakter, 31 insek- teneter, 33 filmmaatschappij, 34 is (Duits). Horizontaal: 1 sloop; 5 trein; 9 tik; 10 oor; 12 roe; 13 a.p.; 14 alles; 15 n.t.; 17 sik; 19 dorp; 22 kwal; 24 lood; 25 klam; 26 amen; 28 mais; 30 eis; 32 em; 34 kreta; 35 o,o.36 nes; 38 ido; 39 are; 40 degen; 41 preek. Verticaal: 1 stand; 2 lip; 3 o.k.; 4 pols, 5 trek; 6 er; 7 ion; 9 netel; 11 olie; 16 kroes; 18 zwaar; 20 olm; 21 pon; 22 kim, 23 ami; 26 arend; 27 lied; 29 snoek; 30 er in; 31 stop; 33 mee; 35 ore; 37 sg; 39 a.e Dg Commercieële Club te Groningen heeft in de na-oorlogse jaren een bijzon dere activiteit aan de dag gelegd om net g"ewest Groningen de noodzakelijke ont wikkeling te geven, waardoor het een le- venskrachtig gebiedsdeel zal worden. Ter gelegenheid van het 12'/a-jarig bestaan van de Club, is een eigen clubcentrum ge opend in het nieuwe restaurant „De Kwin- ke" aan de Grote Markt. Dit centrum zal in een wijder verband gesprekscentrum zijn en middelpunt van belangrijke activi teiten. Een eerste in deze richting is het aanbieden van een reizende schilderijen tentoonstelling „Ontmoeting met Gronin ger schilders",'die in twintig gemeenten in de provincie Groningen te bezichtigen zal zijn. Gisteravond werd gestart in Veen- dam. De opzet is de bevolking in nader contact te brengen met de (eigen) schilder kunst. Vele autoriteiten en algevaardigden van allerlei organisaties en instellingen in stad en provincie Groningen waren aan wezig, toen de burgemeester van Gronin gen, de heer J. Tuin, het Clubcentrum officieel openstelde. ,,U zit op de eerste rang aan de Grote Markt", aldus de bur gemeester, „maar u bent daar gekomen door eigen activiteiten". Over de activiteiten had even tevoren de voorzitter van de sociëteits-commissie. de heer M. F. Jagers, gesproken. Hij drong aan op samenwerking om tot de noodzake lijke „klimaatsverbetering" te komen en achtte het noodzakelijk dat een aantal mensen bereid worden gevonden voor dit gewest industrieën te „runnen". De commissaris der Koningin, mr. W. A. Offerhaus, verrichtte de officiële opening van de schilderijententoonstelling. Daar na werden gelukwensen aangeboden en samenwerking toegezegd door vertegen- Daar, waar vroegvr liet Beursgebouw stond, schuin tegenover de bank van Mees en Zoonen aan de Blaak te Rotterdam, zal een groot kantoren- pand verrijzen voor het Centraal Bureau, dat thans nog is gevestigd op de lioek van het Haringvliet hij de Vier Leeuwenbrug. Aan de kortste zijden wordt dit pand begrensd door Molensteeg en Westnieuwland, aan de langste zijden door Blaak en Vissersdijk. De bouw zal ongeveer twee en een half jaar vergen en de kosten worden op vier a vijf miljoen geraamd. Het toekomstige bouwwerk van hel „Centraal Bureau". Op de achter grond rechts het slation Blaak en rechts van de dubbele bomenrij de trambaan over de Blaak. Aa.ti de plannen van thans is een hele lijdensweg voorafgegaan. Oorspronkelijk wilde men een groot gebouw plaatsen aan het Pompenburg. In 1954 werd aan het architectenbureau Rooscnburg-Verha ge-Luyt-de Jongh opdracht gegeven voor het maken van een ontwerp, maar in 1956 moest het plan wijken voor de toen actueel geworden plannen voor tunnel- aanleg. Er is toen geruime tijd onder handeld en tenslotte besloot men tot de Blaak. Daar komt nu een bouwwerk van vijf normale kantoorverdiepingen plus een zesde inspringende verdieping Het geheel komt op betonnen „poten" te rusten, die zes meter vrij van het trottoir staan. Bin nen deze betonnen poten ral, iets terug- liggend, behalve de begane grond nog een tussenverdieping komen. Naast de hoofdingangshal zijn op de be- ganegrond drie winkels geprojecteerd elk met een grondoppervlakte van 10,5 bij 4 meter, waarbij dan nog een kantoortje Noordzijde van de Blaak een levendig aanzien wil geven, aansluitend bij 't win kelcentrum beoosten de Coolsingel. De winkelpuien zullen iets naar buiten sprin gen. Op de begane grond komen een drukke rij met archief, een postkamer, een auto- was- en smeerplaats, een transformator ruimte en een afrit voor rijwielen, waar van de berging zich in de kelder bevindt De tussenverdieping zai worden gebruikt voor archief en telefooncentrale. Bijna al le wanden van de vijf kantoorvevdiepin gen worden verplaatsbare afscheidingen die tussen de vloer en plafond worden ge klemd- Deze v erdiepingen worden ge bruikt voor de 300 a 350 personeelsleden van het Centraal Bureau, behalve een ver dieping, die in reserve wordt gehouden Zolang het Centraal Bureau nog niet alle ruimte nodig heeft, zullen de reserve kantoorruimten aan anderen worden ver huurd De verwarming geschiedt vanuit dc kei der met hete lucht, waarvan de installa tie aangesloten is op dc stadsverwarming De gevels zullen uit met natuursteen beklede, doorgetrokken vlocrstroken be- staan, waartussen zich aliminium curtain wall-elementen zullen bevinden. Deze eie menten van alimunium stijlen en dorpels HOGE TKIJZEN 35.000 2034S 1 4524 10169 11317 13038 urn1'15018Ï5158A558'f15779 16196 16725 16800 18376 PRIJZEN VAN ƒ80— 13123 189 386 471 520 547 575 880 1087 144 183 .',42 624 652 672 821 922 955 qo'2 3005 131 191 197 322 351 416 463 567 597 623 626 089 833 956 957 968 990 3010 071 081 101 142 161 322 334 420 754 763 782 783 856 S84 4002 228 281 309 466 468 589 669 684 710 729 813 825 853 5375 505 537 736 810 S79 915 984 «11a 197 214 658 659 665 862 7-11 472 479 484 486 494 593 632 700 865 «nor» 1138 182 191 259 356 448 509 583 713 13100 117 359 385 387 436 596 614 658 703 14037 109 124 263 283 284 300 353 394 437 442 447 489 516 601 622 634 677 734 948 15228 259 312 341 620 788 841 16067 091 139 168 326 357 539 863 961 981 17019 033 041 142 189 208 458 497 644 678 770 798 810 SS5 4I.„ 18028 043 056 085 130 168 194 338 400 402 425 506 551 785 19075 084 198 230 369 427 437 501 542 66» 752 778 931 940 rao 20024 092 131 266 280 572 636 646 668 720 721 737 758 793 836 872 896 21039 198 249 255 471 548 633 696 712 835 847 950 montage aangevoerd. De borstweringen in deze elementen zijn in blauwgrijze kleur gedacht van een nog nader te kiezen wa terdicht en isolerend materiaal. Het oppervlak van een normale jcantoor- verdieping is 16 bij 80 meter. Op de hoog ste verdieping komt ais zesde laag boven de kolommen een ruime kantine met keu ken en garderobe, aan alle zijden insprin gend, zodat ruimte voor een dakterras open blijft. De hoogte van de borstwe ring van dit terras zal aan de Blaakzijde 26,7 meter boven het trottoir bedragen De grootste hoogte krijgt de liftmotoren- ruimte, waarvan het dak 32,8 meter bo ven de straat komt. De bruto inhoud van het hele pand wordt ongeveer 36.500 kub. meter. Od het ogenblik wordt nog ge wacht op de Rijksgoedkeuring, waar na men het plan 8aat aanbesteden. Het Centraal Bureau, in 1899 door ruim honderd afgevaardigden van 34 landbouw organisaties te Utrecht opgericht, oor spronkelijk, om boeren en tuinders buiten het kartel van kali-importeurs om, van meststoffen te voorzien. Thans is het een organisatie van ruim 400 aangesloten coöperatieve verenigingen, die tezamen 90.000 agrarische ondernemers als leden tellen- De taak van het bureau breidde zich uit tot het helpen bij inkoop van meststoffen, veevoer, zaai- en pootgoed, brandstoffen, landbouwwerktuigen, petro- ieumprodukten, enz. en bij het verkopen van vrijwel alles, wat de landbouw aan bodemprodukten voortbrengt. Deze omzet beliep in het jaar 1956-1957 ruim 383 mil- 8020 038 182 194 259 356 448 509 583 7^3 825 900 945 9002 oir 1S3 238 303 320 405 435 607 669 826 95,'i B73 981 10133 30i 351 535 608 732 755 964 11012 121 248 319 377 417 591 649 952 956 992 NIETEN 192 208 224 230 249 259 291 343 360 430 452 458 502 514 574 583 596 603 658 ilb 737 792 827 830 834 881 899 92b 9(1 - 12005 011 019 039 102 119 122 124 164 19» 197 200 214 237 284 354 376 389 431 441 444 458 4SI 493 538 544 546 5o9 5b8 - 601 612 626 679 6S9 709 728 732 735 747 751 807 897 929 936 1019 035 050 074 082 105 128 180 195 224 268 276 295 319 324 341 402 411 460 465 467 479 513 533 552 574 595 68b ,02 <18 754 776 781 905 925 939 954 959 964 2013 021 052 067 097 149 178 185 190 210 224 252 296 311 312 360 401 425 429 486 553 560 596 637 660 663 b90 741 746 747 809 942 960 982 989 3013 034 040 061 078 079 122 130 135 158 181 221 240 266 301 325 331 349 372 375 394 435 458 484 513 546 552 581 587 598 606 621 631 654 663 670 673 727 764 814 862 894 911 920 930 962 9b5 4020 029 044 089 100 121 169 204 258 262 284 291 292 305 330 367 37U 379 393 427 430 487 5U1 505 511 512 539 542 546 599 690 700 736 740 745 749 761 769 775 796 800 808 821 848 873 878 908 910 927 956 974 975 988 998 5005 020 035 040 041 043 062 063 087 090 094 098 122 125 144 167 193 286 300 377 412 424 432 435 573 581 605 611 620 628 639 644 649 671 696 710 727 728 734 743 756 775 827 867 918 955 967 993 995 6114 129 174 177 1S3 258 272 297 313 342 358 364 378 397 402 437 440 455 484 493 514 526 531 563 567 593 616 622 642 687 690 722 739 763 825 831 832 870 875 928 939 994 7006 046 093 099 101 126 151 157 184 206 238 279 343 381 385 387 391 407 422 468 473 524 540 548 583 598 599 600 603 685 713 723 758 766 848 872 879 924 8069 092 126 152 157 162 164 192 226 272 274 278 327 383 400 408 440 442 451 462 469 490 527 531 546 623 625 631 648 752 778 804 806 833 851 838 860 877 S91 947 967 973 9O40 045 050 051 161 194 198 219 220 248 259 266 272 283 296 398 427 442 445 454 471 491 492 530 531 601 615 621 644 697 705 707 762 775 781 788 825 835 892 906 90S 926 930 949 961 965 10021 026 028 049 060 072 099 136 144 206 218 224 271 104 418 484 498 514 527 537 543 548 560 567 568 617 662 6S9 712 738 745 753 770 S08 S24 843 844 894 899 956 965 971 998 999 UÜ22 036 063 074 079 086 137 164 165 188 13032" 044 046 053 071 075 095 101 125 132 143 210 220 224 260 290 322 36o 380 38- Am «mt 609 536 540 554 566 51» 390 401 485 507 509 536 540 5o4 566 a' 579 589 666 689 709 721 748 788 807 83 849 857 863 867 886 897 955 975 980 9»J 14003 015 029 030 033 057 075 094 097 1* 151 213 240 259 275 293 333 368 390 39" 425 477 500 515 529 552 577 605 608 6L 621 633 686 699 700 703 707 728 730 7»' 858 882 906 931 962 987 998 „.y, 15009 054 067 088 101 144 176 177 202 fjf. 219 232 303 318 321 417 509 518 532 600 611 625 631 644 671 677 680 702 'L 733 750 775 794 822 830 S43 861 913 930 965 970 972 979 ,34 16010 044 146 184 222 224 252 274 319 ■Hn 394 416 417 426 466 498 547 560 600 o" 732 752 763 802 813 856 859 867 928 17060 103 112 141 156 160 204 219 262 331 341 359 397 407 410 455 499 516 519 523 524 606 615 628 652 694 703 DU 727 789 820 827 850 SS2 910 933 961 "„3 18011 U53 057 063 089 102 126 183 199 228 249 254 278 308 313 329 344 3o9 Sj. 418 439 461 482 500 525 531 539 583 Lg 741 743 786 802 844 849 871 881 902 3 941 950 955 959 960 964 96S 977 994 gg 19001 019 020 039 059 071 113 131 140 193 207 255 262 274 356 380 382 393 449 480 484 487 550 636 670 673 680 4J 695 722 723 804 823 82S 864 869 886 950 959 962 967 32? 20013 073 077 100 112 210 214 219 26/ 401 407 422 438 456 481 519 545 556 611 621 629 647 662 675 756 788 790 843 831 890 897 969 970 972 34* 21001 072 080 (185 104 144 222 324 342 405 407 463 483 533 556 573 676 71» „7} 773 785 829 S48 883 934 946 956 9»" 986 »0<>

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6