In Rome rekent men thans op een nieuw consistorie: in de Vasten JVik 'U/VSI2 Manhattan Bank jè m'contact In de komende weken vele Curie-benoemingen Plechtigheid in Nederlands College van Burgemeester de Herder overleden Herman Leydensdorff jubileert ULlL-pnjs voor „11 old man and the sea Toespraak over Nederland Maria Gallas PAGINA 7 DINSDAG 16 DECEMBER 1958 Veertig jaar docent aan het Amsterdams conservatorium Europese Economische Gemeenschap Benoemingen n Een Afrikaan? Het opleggen van de baret Grote taak Dr. J. G. M. Delfgaauw Revolutie KkwYorkC sa NTS-relais van operaconcert uit Parijs Advertentie Van Nelle bestellen 1 (Van onze Amsterdamse redactie) In de zomer van dit jaar was het veer tig jaar geleden dat de bekende violist Herman Leydensdorff als docent aan het Amsterdams Conservatorium werd be noemd. Op 6 januari a.s. zal de jubilaris gehuldigd worden in de Bachzaal. Mede werking verlenen Dick de Reus en Ge rard Mulder, viool en Jean Antonietti, piano. Er zal een geschenk van collega's, vrienden, bewonderaars, leerlingen en oud-leerlingen worden aangeboden. Prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers, algemeen voorzitter van de Kon. Ned. Toonkunste naarsvereniging, presideert het huldi gingscomité. heim Consistorie houden waar hij de nieu we kardinalen de mond zal sluiten en daarna openen. In het kort meldden wij reeds, dat de Paus hedenmorgen na het Consistorie kar dinaal Aloisj Masella, die daags na het overlijden van Pius XII door het H Col lege tot camerlengo va-n de H. Kerk werd benoemd, plechtig in deze functie heeft be vest gd en hem persoonlijk de voorge schreven eed heeft afgenomen. Een ander nieuwtje is het feit, dat aan de prefect van de pauselijke cere-' moniën. mgr. Enrico Dante, heden offi cieel de titel „excellentie" werd ver leend uit welk feit men in orede kring opmaakt, dat deze sympathieke prelaat binnenkort eveneens tot kardi naal zal worden verheven. Zoals gewoonlijk werd ook heden de lange lijst voorgelezen van alle patriar chen, aartsbisschoppen en bisschoppen, die sedert het laatste geheime Consistorie van Pius XII benoemd zijn. Deze lijst omvat uiteraard meest namen van prela ten, die nog door Pius XII werden be noemd, van wie wij alleen de drie Neder landers noemen: mgr. M. Holterman OP. tot bisschop van Willemstad op Curagao; mgr. S. Kuijpers C.ss.R. tot bisschop van Paramaribo; mgr. J- van Dodewaard tot titulair-bisschop van Clysma en coadjutor met recht van opvolging van mgr. J. P. Huibers. bisschop van Haarlem. In deze laatste dagen vóór het Consis torie zjjn dagelijks vele benoemingen be kend geworden. Dat had de stellige ver wachting gewekt, dat ook de naam van de nieuwe bisschop van Roermond dezer dagen bekend zou worden. Dit is echter niet het geval geweest. De spanning in zake deze benoeming, die nu zeer binnen kort wordt verwacht, blijft dus voortdu ren. Naar wij heden vernemen, wordt ten Vaticane met opvallende nadruk de ver wachting uitgesproken, dat de paus in de Vasten en dat zou dan eind februari en begin maart zijn opnieuw een Con sistorie zal houden voor het benoemen van kardinalen. Van de vermoedelijke kandidaten worden o.a. nu al genoemd; de aartsbisschoppen van Manilla en Ber gamo en voorts enkele van de meest voor aanstaande prelaten, die gedurende lange jaren paus Pius XII terzijde stonden, van wie we slechts noemen: mgr. Bacci, de beroemde „latinist"; mgr. Calori di Vig- nale, thans maggiordomo van de paus; mgr. Nasali Rocca, thans maestro dl ca mera, en zoals gezegd mgr. Dante, prefect van de pauselijke ceremoniën. Bovendien wordt met stelligheid de benoeming van een geboren Afrikaanse prelaat tot kardinaal verwacht, waarmee dan voor het eerst in de geschiedenis een Afrikaan deel uit zal maken van het H. College. (Van onze correspondent) ROME, maandagavond. Sedert hedenochtend 9.40 uur telt de Kerk in totaal 74 kardinalen. Op dat mo ment benoemde of zoals de officiële term luidt „creëerde en publiceerde" Paus Joannes drieëntwintig nieuwe kardinalen. Het meest opvallende van de Plechtigheid, waarbij dit geschiedde, was het feit, dat de Paus in zjjn toespraak tot de aanwezige kardinalen zijn besluit om het „plenum" van zeventig te over schrijden (iets wat sedert 1586 niet meer gebeurd is) in zulke termen motiveerde, dat op dit ogenblik góed-ingelichte personen ten Vaticane met zekerheid durven yolhouden, dat het met de huidige aanvulling van het H. College nog geenszins is afgelopen. „Wij hebben" zo zei de Paus „nog veel anderen in onze geest en in ons hart, die wij meer dan waardig oordelen tot dezelfde eer en wij hopen en vertrouwen hen binnenkort met deze zeer hoge waardigheid te kunnen be kleden. Mocht ons dat niet vergund zijn, dan zal God Zelf ongetwijfeld hun de verdiende beloning schenken". Ten Vaticane verwacht men, dat de Paus binnen enkele maanden wederom nieuwe kardinalen zal benoemen en dat hij geen definitieve beslissing zal ne men t.a.v. het maximum-aantal, maar zich zal laten leiden door de eisen van «ie moderne tijd, de groei van de Kerk en de noodzaak het centrale bestuur er van te internationaliseren. Wat dit laatste aangaat wees de Paus er op, dat hij met opzet zoveel nieuwe Curie-kardinalen had benoemd om een einde te maken aan de overbelasting der leden en de cumulatie der functies. Dit betekent o.m., dat men in de komende weken een groot aantal Romeinse benoemingen tegemoet (Van onze correspondent) I In de leeftijd van 48 jaar is in Leiden in het Diaconessenhuis in de nacht van zaterdag op zondag overleden mr. J. P. de Herder, burgemeester van Koudekerk aan den Rijn sinds 1953. Mr. de Herder werd in Amsterdam ge boren en na het voltooien van zijn stu dies was hij enige tijd werkzaam op de gemeentesecretarieën te Weesperkarspel en Voorschoten, totdat mobilisatie en oor log hieraan een einde maakten. De bezet ter dwong hem onder te duiken en na de bevrijding werd hij tot 1949 algm. secreta ris van de regeringscommissaris voor het radiobestel. Vervolgens vestigde hij zich als advocaat-procureur in de hoofdstad, vanwaar hij in 1953 naar Koudekerk ver trok. Hij was lid van de C.H.U. en be kleedde in Amsterdam enige jaren het voorzitterschap van de C.H.-kiesvereni ging. Na een kort ziekbed heeft een her senbloeding een einde aan zijn leven ge maakt. Leydensdorff begon na een briljante studie aan het Amsterdams Conservato rium, zijn loopbaan als eerste violist van het Concertgebouworkest doch na korte tijd verliet hij dit orkest om zich geheel te kunnen wijden aan solo- en kwartet spel en aan de vioolpedagogie. Geduren de bijna 30 jaar bereisde hij, tezamen me' de leden van zijn Hollands Strijkkwartet, geheelEuropa. Een schare van leerlin gen heeft de jubilaris in de kunst, v; het vioolspel ingewijd. hed-en tot aanvaarden, temeer daar het verlenen van het purper geenszins mijn persoon betreft, maar het aartsbisdom Milaan. En daar ben ik Paus Joannes XXIII zeer dankbaar voor". Kardinaal Monti ni eindigde met een ontroerde groet te richten tot zijn voormalige collega, de nieuwe kardinaal-staatssecretaris. Gedurende de gehele morgen hebben vele duizenden de traditionele „visita di calore" aan de onderscheiden nieuwe kar dinalen gebracht Ook morgenochtend zul len deze bezoeken nog voortgaan. Heden middag evenwel mochten alleen de oudere kardinalen hun pas-benoemde collega's bezoeken, terwijl ook de ambassadeurs en gezanten, geaccrediteerd bij de H. Stoel, werden ontvangen. Woensdagmiddag zal de Paus, wederom in de grote consistoriezaa] van het Vati- caan. aan de nieuwe kardinalen de zgn. „rode baret" opleggen en aan elk van' hen een kardinaalsring schenken. Tenslotte zal dan donderdagmorgen het openbare consistorie in de Si.nt-Pieter plaats heb ben, tijdens hetwelk de H. Vader aan de n.ieuwbenoemden de symbolische, reus achtige „rode hoed" zal opleggen, nadat tevoren ieder afzonderlijk de voorgeschre ven eed heeft afgelegd. Onmiddellijk na I afloop van deze grandioze plechtigheid (die over de Eurovisie zal worden uitge zonden). zal de Paus nogmaals een ge- In tegenwoordigheid van de aartsbis schop van Parijs kardinaal Feltin, is za terdag de grote prijs van het Katholieke Internationale filmbureau (O.C.I.C.) uitge reikt aan een vertegenwoordiger van Amerikaanse filmmaatschappij Warner Bross voor de rolprent „De Oude Man e de Zee'', gemaakt naar het gelijknamige verhaal van Ernest Hemingway. (Advertentie) Van Nelle bestellen 1 Zeeland stromen. Er zullen daardoor nieuwe wijken in de gemeenten ont staan met een zeer gemeleerde bevol king wat betreft godsdienst, zeden, be roepen en huiselijke omstandigheden. Het zal zaak zijn voor deze nieuwe be woners de nodige voorzieningen te tref fen, opdat zij zich niet voortdurend als verwaarloosde vreemdelingen voelen. Zo zal men moeten denken aan vele scholen, recreatiemogelijkheden, enz. Ten derde is er het probleem, dat overigens ten nauwste met de beide voorgaande samenhangt, van de Inte gratie van de oude en de nieuwe bevol king ten opzichte van elkaar. Dit zal wel bijzonder moeilijk worden, omdat vele plaatsen in Zeeland nooit te maken heb ben gehad met de import van mensen van elders; integendeel, veelal zijn vele plaatsgenoten wegens gebrek aan be staansmiddelen naar andere provincies gemigreerd. Deze drie groepen problemen worden door allerlei speciale factoren beïnvloed. Enkele hiervan zullen de problematiek aanzienlijk verzwaren. De nieuwe bevolking, die van elders naar Zeeland komt zal vermoedelijk aan zienlijk jonger zijn dan de gemiddelde autochtone bevolking. Het is immers te verwachten, dat de naar Zeeland ver huizende bevolking grotendeels zal be staan uit jongere gezinnen en uit onge- huwden. De verschillende tegenstellin gen tussen de autochtone en de nieuwe bevolking zullen door dit generatiever- schil verscherpt worden. Zeeland zal van een grotendeels ge- isoleerd gebied in de loop van de komen de jaren uitgroeien tot een voornaam recreatiegebied voor de bevolking van de Randstad Holland. Men denke hier vooral aan kamperen en de watersport. Het is duidelijk, dat deze zomerse inva sie van stedelingen uit Z.-HoMand spe ciale problemen zal meebrengen. Het is juist de vakantie-houdende mens. die er geen behoefte aan heeft zich met de plaatselijke bevolking te integreren. Zelfs is het algemeen bekend, dat velen zich heel wat vrijer en veelal aanstoot gevender gedragen wanneer zij elders hun vakantie doorbrengen en daarbij hun vertrouwde omgeving missen. Men zal moeten zoeken naar vormen van re creatie waarbij de autochtone bevolking niet wordt gekwetst en anderzijds aan redelijke verlangens van de vakantie gangers kan worden voldaan. Een een voudige zaak is dit ongetwijfeld niet! MET het bovenstaande hebben wij niet meer dan enkele aspecten van de „community-organiza- tion-"vraagstukken aangeduid. Maar deze aanduiding maakt het reeds dui delijk, dat een goeddoordacht plan en een voldoende aan financiële mid delen noodzakelijk zijn om Zeeland straks niet menselijk te laten ver kommeren. Zou men alles maar op zijn beloop laten, dan zal men over enige jaren wel materieel een mooie provincie krijgen, maar de bewoners zullen er toch niet gelukkig zijn. Het is bovendien duidelijk, dat de veelal kleine plaatselijke gemeen schappen niet in staat zijn zelf al de ze problemen op te lossen. Het is immers uit het voorgaande wel dui delijk, dat de „community-organiza tion" slechts met grote deskundig heid moet gebeuren en dat hier spe ciale krachten dienen te worden in geschakeld. Dit zal wel veel finan ciële middelen vragen, maar deze zijn nooit overbodig aangewend, wan neer het gelukt het menselijke geluk te bevorderen. Het is ongetwijfeld ook een taak van de katholieken van Nederland, om zich niet afzijdig te houden. Ge meenschapsorganisatie is in wezen een methodiek. Maar welke concrete doeleinden met deze methodiek wor den nagestreefd, is niet een onver schillige zaak. Men denke alleen maar aan de invloed van de „commu nity" op het godsdienstig leven van de bevolking. Gezinnen, die niet zijn geïntegreerd in de „community" en daardoor vereenzamen, ondervinden meestal de weerslag daarvan op hun godsdienstig leven. Bovendien is het beslist geen on verschillige zaak, door wie het ge meenschapsleven wordt bevorderd. Het ligt geheel in de lijn van onze opvattingen, dat vooral de particulie re organen een goede kans moeten krijgen om het gemeenschapsleven te bevorderen. De overheid dient hier een aanvullende taak te krijgen. Deze taak zal vooral belangrijk zijn op het terrein van de financiën. Ka tholiek Nederland mag zich niet be perken tot toezien, maar zal effectief moeten meewerken om Zeeland tot een provincie te maken waarin het ook straks goed en menselijk is te wonen. HET hoogste rechtscollege van de Katholieke Volkspartij de Partijraad heeft op 12 en 13 december te Utrecht vergaderd. De tweede dag was gereserveerd voor de behandeling van de vele voorstel len van de kringen in de partij. En kele van die voorstellen lagen op het gebied van de militaire zaken; ande re betroffen meer sociaal-economi sche vraagstukken. Zo werd naast de vragen over de mogelijke werk tijdverkorting, de ontwikkeling van Z.W. Brabant en de bestuursproble- men van het gebied rond de Nieuwe Waterweg ook de ontwikkeling van Zeeland ter tafel gebracht. Het was de kring Middelburg die „al le Instanties medewerking verzoekt op dat krachtige maatregelen worden geno men tot opbloei van de provincie Zee land met name dat de verbindingen met het overige deel van Nederland en in de provincie zelf worden verbeterd en dat maatregelen op godsdienstig en maat schappelijk gebied tegelijkertijd met maatregelen tot materiële opbloei wor den genomen". Dit voorstel van de kring Middelburg werd op een zakelijke doch warme toon verdedigd en nader uitgewerkt door het Tweede-Kamerlid, burgemeester Van Dongen. Daarbij heeft hij de beschil- bare tijd vooral moeten gebruiken om het eerste deel van het voorstel nader uit te werken; het tweede deel betref fende de godsdienstige en maatschappe lijke ontwikkeling kon hij slechts in het kort inventariseren. Door een andere spreker is er op ge wezen, dat Zeeland op het maatschap pelijke terrein de krachtige hulp van de rest van het land nodig heeft. Daarbij werd gesteld, dat het voorstel van de kring Middelburg ten nauwste betrek king heeft op de nieuwe wetenschap van de „community organization", niet goed in het Nederlands te vertalen, tenzij men met het woord „gemeenschapsor ganisatie" genoegen wil nemen. ZEELAND zal in de komende decen nia een geheel nieuwe economie zien ontstaan. Men denke aan in dustrie en recreatievoorziening. De vele nieuwe verkeerswegen zullen allerlei verbindingen leggen, waardoor geheel nieuwe menselijke verhoudingen tot stand zullen komen. Men kan er niet ge noeg de nadruk op leggen, dat Zeeland en de Zuidhollandse eilanden niet voor een evolutie maar voor een economi sche en maatschappelijke revolutie staan. Een revolutie van een zodanige snelheid en diepte, dat alle veranderin gen welke ooit in andere provincies plaats vonden ln het niet vallen bij die in Zeeland. De technische veranderingen op waterstaatkundig gebied zullen Zee land in korte tijd een geheel ander aan zien geven. De moderne verkeersmidde len en de industrialisatie-periode van ons land. zullen elke waterstaatkundige verandering in Zeeland ogenblikkelijk door een economische, maatschappelijke en godsdienstige revolutie doen volgen. Bij de gemeenschapsorganisatie maakt men gebruik van bepaalde methoden om het gemeenschapsleven te bevorderen en het vervallen van de gemeenschap te voorkomen Het is duidelijk, dat in Zee land de gemeenschapsorganisatie nood zakelijk is om verschillende redenen. Vooreerst zullen de bestaande plaatse lijke gemeenschappen hun zo vertrouw de omgeving en menselijke relaties op korte termijn zien verdwijnen. Door de Delta-werken zullen immers vele wegen worden aangelegd en zullen tal van plaatsen een geheel veranderde econo mie krijgen. De min of meer geïsoleer de situatie van thans zal verdwijnen. Vervolgens zullen vele plaatsen hun inwoneraantal snel zien groeien, doordat van elders vele gezinnen zich er zullen vestigen in verband met de waterstaat kundige werken en het daaropaanslui- tende ontstaan van nieuwe industrieën. (Advertentie) Van Nelle bestellen 1 5» WMESTCHÏSTKI» »OV*»E. W* VOS*. Hf dam; reta; sgen; DE S2-JARIGE MEVROUW ISABELLA BANCHIERO TE CAGLIARI OP SAR- DINIë, die we hier zien met vier van haar negen kinderen, heeft de teleurstelling van haar (armzalige) bestaan beleefd. In de sak-van een pantalon, die zij bij een tweede-hands-handelaar had gekocht, heeft sij een cheque ter waarde van een miljoen Amerikaanse dollars gevonden, welke later, nadat iemand haar reeds vyf milloen lire (ongeveer 30.000 gulden) had geboden, een waardeloos papier, behorend bij een Amerikaans televisieprogramma, bleek te zijn. (Foto onder): Als pleister op de wonde heeft de T.V.-maatschappij uit Amerika, nu een bedrag van 600 gulden gezonden. Mevrouw Banchiero zou, als de cheque echt was geweest krachtens de Italiaanse wettien procent van de waarde hebben gekregen (Advertentie Van Nelle bestellen I (Advertentie) Van Nelle bestellen.! ONDER DE TITEL; „Koninkrijksdag" ?racht de AVRO-televisie gisteravond belden uit de West en Nederland, ^?orzien van teksten door J. van der Italië, onder regie van L. Akkermans. ~it programma werd gebracht ter gele- pfitïheid van het feit dat vier jaar ge- Od 15 december 1954 H.M. de Ko- 'Jlbgin het Statuut voor het nieuwe Ko- JJ1 ruk rijk tekende, waarbij de Rijksdelen verzee volledige autonomie verkregen S1 als gelijkberechtigde delen van het ^■oninkrijk der Nederlanden werden {ö8enomen in de nationale eenlheid. Een Jj't waar terecht dankbaarheid voor /Jag heersen zowel hier als in de West. n dit laatste Rijksdeel wordt deze dag c"t gevierd, hier in Nederland blijft De NTS relayeert vrijdagavond een operaconeert uit de Parijse Opera. Het programma opent met de Ouverture van de „Wilhelm Teil". gespeeld door het operaorkest onder leiding van Georges Sebastian. Vervolgens zingt Maria Callas enige aria's uit de opera's: „Norma", „De Troubadour" en „De Barbier van Sevilia". Na de pauze wordt het concert voort gezet met de tweede acte van de opera „Tosca" van Puccini, uitgevoerd door Maria Callas, Tito Gobbl en José Luccioni met koor en orkest van de Opera. „Wij constateren, dat de Hoge Autoriteit de verantwoordelijkheid op zich neemt voor de algemene politiek voor de verevening en wij geven toe, dat dit u verplicht te antwoorden op de kritiek, waaraan de organen te Brussel en de Hoge Autoroteit zelf hebben blootgestaan naar aanleiding van een fraude met betrekking tot de oorsprong van een partij schroot, welke ten onrechte in verevening werd genomen. Wij betreuren het echter, dat de vice-president (van de Hoge Autoriteit) het nodig heeft geacht aan de pers op 20 november een zo gedetailleerde uiteenzetting te geven, die gebaseerd is op voorlopige rapporten van het Zwitserse accountantskantoor, welke wij bovendien niet alle kennen". Dit staat in een schrijven van de heer P. R. Bentz van den Berg, voorzitter van het Gemeenschappelijke Bureau van Schrootverbruikers, aan de pre sident van de Hoge Autoriteit, de heer P. C. E. Finet, naar aanleiding van de schrootaffaires. (Advertentie) Van Nelle bestellen 1 IN eerste instantie zullen de proble men in drie groepen uiteenvallen en onderscheiden moeten worden. Ten eerste zullen de huidige gezinnen, die in Zeeland wonen voor sterke ver anderingen komen te staan. Dit geldt o. a. voor de verhouding tussen de ouders en de jongeren. Er zullen ook vele nieu we beroepen komen, waar de jongeren meer gebruik van zullen maken. Het valt te voorzien, dat zowel binnen de gezinnen als binnen de plaatselijke ge meenschappen allerlei spanningen kun nen ontstaan. Het is zaak er voor te zor gen. dat er geen ernstige desintegratie van de autochtone bevolking plaats vindt. Ten tweede zullen de nieuwe bewoners uit allerlei streken van ons land naar (Advertentie) Van Nelle bestellen I Advertentie Van Nelle bestellen I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 7