Dagblad voor Schiedam en omstreken Door belasting voorst ellen nu toch te willen splitsen Kerstsfeer Nieuw kabinet is vrijwel onmogelijk W a 1 g 1 i j k e onthullingen voor rechtbank te Bonn Bulldozer vernielde een Bussums varkensbedrijf ijderd Standbeelden Geen brede-basis-kabinet, maar ook VVD niet in regering verwi Honderd doden in brandend warenhuis Super-bommenwerper in V.S. neergestort Nekschoten met marsmuziek Men had veel kosten kunnen sparen Staatsiebezoek van De Gaulle aan de V.S. WOENSDAG 17 DECEMBER 1958 Dr. Beel ziet het lijmen helpt Dispensatie op Tweede Kerstdag Geen ander vonnis in Tilburgse spionagezaak Amerikaans bisschop in Cliina gevangen Niet alles „Ja zeggen Hamerstukken Blijft zo. 't is Uïifn HET WEER V00R MORGEN RUSTIG WEER b0lJJUren. nieuwe schiedamsche courant De heer Burger droeg nieuwe conflictstof in de Kamer aan 's-GRAVENHAGE, 16 december 1958. „In verband met de opdracht, welke H.M. de Koningin mq heeft gegeven, nl, om haar in te lichten over de mogelijkheden om op kovte termijn tot een oplossing van de ingetreden crisis te geraken, zou ik het bijzonder waarderen, indien tijdens de enkele dagen, waarin mijn onderzoek plaats vindt, geen beraadslagingen worden ge voerd en beslissingen werden genomen, ook niet in Uw Kamer, die de situatie en als gevolg daarvan het onderzoek naar mogelijkheden ongunstig zouden kunnen beïnvloeden. Het ligt in mijn bedoeling om nog deze week aan H.M. de Koningin rapport uit te brengen." Deze brief van de informateur prof Beel werd hedenmiddag bij de aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer voorgelezen door de voorzitter dr. Kortenhorst. Hij voegde daaraan het volgende toe: „In verband hiermede zou ik, indien daartegen uit de Kamer geen bezwaren wor den ingebracht, aan de Kamer willen voorstellen de verdere behandeling van de belastingontwerpen te doen plaats hebben op a.s. maandag 22 december. Vandaag ban de Kamer dan voortgaan met de rest van de agenda. Met het oog op de verdere behandeling van de belastingontwerpen moet ik nog een voorstel doen. Er is namelijk misverstand gerezen over de vraag, welke van de beide wetsontwerpen gisteren in stemming is geweest. Nu er geen eindbeslissing is genomen, omdat het quorum niet aanwezig was, lijkt het mij met het oog op dit ■hisverstand beter te besluiten, dat de Kamer a.s. maandag opnieuw begint met de ehandeling van de belastingontwerpen in de staat, waarin deze ontwerpen zich gis teren op het ogenblik, waarop de Kamer de behandeling hervatte, bevonden. Ik zal dus a.s. maandag indien de Kamer besluit de behandeling die dag te her- Vatten eerst wetsontwerp no. 2 aan de orde stellen, waarover de beraadslaging werd geschorst en daarna wetsontwerp no. 4". Toen de heer Burger (P.v.d.A.) daarop °P de katheder kwam, kon men opnieuw •noeiljjkheden vrezen. En die kwamen er "Ok prompt. Hij begon heel prettig met °e mededeling, dat hjj deze voorstellen °jn de zaak terug te draaien naar het be gin van de beraadslagingen tot vóór het ordevoorstel van de voorzitter om deze *aken tezamen te behandelen toejuichte. Maar hij verdisconteerde hierin blijkbaar biet het feit, dat dit ordevoorstel van de oorzitter door de Kamer bij hoofdelijke "temming was aangenomen. Neen, des ondanks ging hij zo maar uit van het landpunt, dat het debat maandag op- O'euw zou moeten beginnen, alsof er geen oesluit door de Kamer zou zijn geno den. Oe heg,. Burger vpnd namelijk boven» ^len, dat het niet noodzakelijk was om alles terug te draaien. Het wetsontwerp Over de indirecte belastingen zou nu ge rust kunnen worden aangenomen. Hij wil de het wel aan de voorzitter overlaten dit al of niet nu te behandelen, maar b'i wenste geen enkele verantwoordelijk- beid op zich te nemen voor het feit, dat beze belastingverlenging vóór 1 januari bet Staatsblad niet zou bereiken en er ban een vacuum zou ontstaan. De con- .hetstof zat volgens de heer Burger alleen tb de verlenging van de verhoging der directe belastingen. En daarmee droeg hij du juist wederom nieuwe conflictstof aan. De kern van het conflict had immers de vorige dag gelegen in de koppeling van deze beide ontwerpen, waartoe de voorzitter toen het voorstel had gedaan. En nu trachtte de heer Burger, terwijl njj zich zogenaamd schaarde achter het Verzoek van prof. Beel, opnieuw een scheiding te brengen tussen deze beide ontwerpen. Zo kwam men weer opnieuw staan voor het conflict van de vorige dag. Het resultaat was dan ook de opmerking van prof. Romme. dat hij de zaak liever °yerliet aan de voorzitter, maar dat hij 5'et het voorbeeld volgde van de heer «Urger om „ja te zeggen en nee te doen". heer Burger meende toen, dat de j?eer Romme de brief van prof. Beel niet bad begrepen en vroeg de voorzitter deze bPnieuw voor te lezen, hetgeen geschied- e- Dat maakte niet het minste verschil. Prof. Romme had het schrijven zeer ®°ed begrepen en de heer Burger moet ,Brof. Romme ook zeer goed begrepen hebben. Hij wenste alleen zijn verkie- 'bgspropaganda van de vorige dag voort ie Burger geen nieuw voorstel doen, dan blijft het zoals het is. Dat wil zeggen: mijn gisteren aangenomen voorstel om beide wetsvoorstellen gelijktijdig te be handelen is aangenomen en blijft aange nomen". Nadat enige communisten hadden ge sproken, die hierin alleen maar een moge lijkheid zagen voor obstructie, zei de voorzitter nogmaals tot. de heer Burger: „Ik heb niet de lust, de wil en ben daartoe ook niet bij machte het besluit van de Kamer om beide ontwerpen gezajnenlijk te behandelen, ongedaan te maken. Dat kan alleen de Kamer". Maar weer weiger de de heer Burger waarschijnlijk be vreesd voor een nieuw échèc om zulk een voorstel te doen. U hebt al een foorstel gedaan, zei hij toen. De voorzitter ging daar niet meer op in. Maar het was zo, dat hij in ant woord op de brief van de informateur prof. Beel, gezegd had juist daarom gaven wij hierboven de letterlijke tekst van deze verklaring dat hij dit voorstel zou willen doen, indien daartoe van de zijde van de Kamer geen bezwaren zou den worden ingebracht. Het bleef dus zo, dat de beslissing van de Kamer om beide, ontwerpen gelijktij dig te behandelen, werd gehandhaafd en dit dan de volgende week zal geschieden. Dr. Kortenhorst heeft de heer Burger twee keer de kans geboden dit door een voorstel ongedaan te maken, maar de heer Burger deed dit voorstel niet. Er heerste in en bulten de Kamer de grootste belangstelling voor deze nieuwe behandeling. Maar in de loop van de mid dag, toen de rest van de agenda, die in het, geheel niet belangrijk was, aan de orde kwam, verflauwde deze. Er waren nog enige hamerstukken, waarbij de minister van Onderwijs een communist had te beantwoorden. Er was ook een wetsontwerp, betreffen de unificatie van accijnzen binnen de Be nelux, waarover in normale omstandig heden nooit zou zijn gesproken. Nu meen den de communisten obstructie te kunnen voeren, maar hiervoor was minister Hof- stra wel aanwezig en hij antwoordde op de gemaakte communistische opmerkingen terzake kundig. Tenslotte werd er een voordracht op gemaakt voor een vacature in de Hoge Raad. Deze luidde: 1. Mr. E. J. Korthals Altes, advocaat en procureur te Amster dam; 2. Mr. H. Schadee, raadsheer plaats vervanger in het gerechtshof te 's-Gra- venhage; 3. Mr. C. A. de Meyere, raads heer in het gerechtshof te 's-Gravenhage. De volgende week maandag dus op nieuw een vergadering over de veelbe sproken belastingontwerpen. F. S. Het gotische stadhuis van Gouda gisteravond als een verlichte burcht. In een grote Noorse kerstboom voor het gebouiv gloeiden de kaarsjes, terwijl aan de. huizen rond de markt ook duizenden kaarsjes brandden. Een kerstkoor zong kerstliederen en een bazuinkorps speelde koralen. Op deze stemmige wijze werd de kerst tijd in Gouda ingeluid. zetten. De heer Bruins Slot (A.R.) zei terecht, dat de behandeling alleen zóver moest borden teruggedraaid, als er vergissin gen waren begaan en de voorzitter had ruiterlijk erkend, dat hij het ver keerde wetsvoorstel in stemming had Rebracht. Wat overigens vrijwel van Reen belang was, omdat het toch ongel dig werd door het ontbreken van het Ihorum. „■blaar de heer Burger hield nu ineens j °l; Hij vond zijn verzoek redelijk: de directe belastingen nu afhandelen en de jdfecte belastingen later. Men vraagt zich hoe men dit redelijk kan noemen, na- vat juist over de gelijktijdige behandeling vah deze ontwerpen het conflict was ge- d Dr. Kortenhorst stelde de heer Burger st s voor een voorstel te doen om op de ii.eihming van gisteren over de gelijktij- behandeling van beide ontwerpen te- 8 te komen. g 6e heer Burger wenste, dat dr. Korten- tst dit zelf zou doen. .„"Ik meng mij niet in een nieuwe dis- zei dr Kortenhorst, „dat heb ik steren al te veel gedaan. Wil de heer veranderlijke bewolking met voor- "atnelijk in de kustprovincies enkele ^erspreid voorkomende buien en in e. nacht plaatselijk vorming van *ist. Overwegend zwakke wind tus- West en zuid- Iets lagere temwe- ^.2a rdaê 18 december: zon op 8-44, onder maan op 12.47, onder 0.36 dur. Op enigszins plechtige wijze is in Kartoem in de Soedan, als een gevolg van de politieke situatie, het stand beeld van generaal Gordon op zijn kameel en dat van lord Kitchener te paard verwijderd. Jarenlang hebben zij in het stadsbeeld van Kartoem gestaan, totdat zij vorige week in het duister verwijderd werden. Tegen zonsondergang vond een korte plech tigheid plaats, ivaarbij beide beelden „verhuld" teerden. Tijdens het nachtelijke duister werden de beel den van de sokkel getild en naar een museum gebracht, in afwachting van hun nadere bestemming. Op de foto het verhullenvan het standbeeld van generaal Gordon. (Van onze parlementaire redacteur) In politieke kringen is vrijwel iedereen ervan overtuigd, dat er met de beëindiging van de crisis, waarin wij zijn verzeild geraakt, spoed geboden is. Sommige bla den wisten gisteren al te berichten, dat prof. Beel voordat hij officieel tot infor mateur werd aangewezen, zijn arbeid reeds had aangevangen en zelfs, dat hij zondag reeds tot de conclusie wa6 geko men, dat er geen nieuw kabinet is te for meren en dat er dus niets anders zal overblijven dan Kamerontbinding. Vol gens onze inlichtingen is dit echter te enenmale onjuist. Hij zou dan zeker niet maandagavond de opdracht hebben aan vaard om H. M. in te lichten over de mo gelijkheden om op korte termijn tot een oplossing van de ingetreden crisis te ge raken. Het officiële bericht van gisternamid dag luidde detn ook, dat hij die morgen een onderhoud ha.s gehad me* de minis ter-president dr. Drees in diens kabinet, Daana heeft hij een bespreking gevoerd met dr. Kortenhorst. de voorzitter van de Tweede Kamer. Dat heeft uiteraard betrekking gehad op de behandeling van de betrokken wetsontwerpen. Ook met het seniorenconvent van de Tweede Ka mer heeft dr Beel daarna nog gesproken en het resultaat daarvan is dan de brief geweest, die dr. Kortenhorst gistermiddag aan bet begin van de vergadering van de Tweede Kamer voorlas. Des middags heeft de informateur daarop te zijnen huize ontvangen de vice- minister-president, minister Struycken en vandaag zou hij achtereenvolgens de fractie-voorzitters van de Tweede Kamer ontvangen. Men vraagt zich nu in politieke krin gen af wat prof. Beel deze weck denkt te bereiken. In sommige kringen meent men in zjjn optreden een poging te moe ten zien tot verzoening tussen P.v.d.A, en KVP. Heel sterk gelooft men In de mo gelijkheid daarvan echter niet. De zaak is door de eisen, die de P.v.d.A. heeft ge steld en door de gevolgde tactiek te zeer op de spits gedreven. De kloof lijkt op dit moment voor een verdere samenwerking te diep. De eerste poging van dr. Beel om tot een soort wapenstilstand te komen, waar toe hij zelfs de ongebruikelijke stap bij de Tweede Kamer ondernam door te ver zoeken de zaak even te laten rusten, had al terstond tengevolge, dat door de heer Burger dezelfde con mtetof opnieuw werd aangedragen. Men .tui dit uitvoerig lezen in het kameroverzicht van heden. Dr. Beel heeft intussen verklaard, dat hij eind van deze week rapport zal uit brengen aan H. M. de Koningin. Wat zal hij deze week dus trachten te bereiken? Men meent hier en daar, dat hij zal pro beren de socialistische ministers over te halen met de overige ministers aan te blijven als demissionair kabinet tot na de nieuwe verkiezingen, die zij dan zelf zouden moeten entameren. Is dit laatste voor de socialistische mi nisters op zichzelf al een bezwaar, nog moeilijker wordt dit, als men bedenkt, dat men dan altijd weer zal stuiten op de aanneming van de belastingontwer pen, die minister Hofstra niet verder wenst te verdedigen. Hij zal ze ook niet voor de Eerste Kamer willen brengen en daartoe eenvoudig weigeren een Memo rie van Antwoord te geven op het voor lopig verslag van de Senaat. Deze puzzel zou in dat geval al evenzeer moeten wor den opgelost, maar dan zal er niet alleen Salomons wijsheid van dr. Beel nodig zijn, maar bovendien bij de partijen be reidheid water in de wjjn te doen en een of andere tussenoplossing te aanvaarden. Er is bijna niemand, die in de moge lijkheid hiervan gelooft. Het gaat er een voudig om, dat de P.v.d.A. na de laatste verkiezingsnederlaag de oppositie zoekt. Men kan dit duidelijk opmaken uit de op merking, welke de heer In 't Veld giste ren in de Eerste Kamer maakte, nl. dat zijn partij geen behoefte heeft aan een herhaling van het experiment van 1956. Dat wil dus zeggen: geen brede basis meer. In een rechts kabinet gelooft men al evenmin. Bij de V.V.D. blijven voorlo pig ernstige bezwaren bestaan tegen de verplichte algemene kinderbijslagverze kering en voor 'n kabinet zonder VVD is de basis al te smal. Het komt ons voorlopig nog voor, dat dr. Beel tot de conclusie zal moeten ko men, dat het onmogelijk is nu een nieuw kabinet te formeren en dat dus alleen nieuwe verkiezingen eventueel uitkomst zullen kunnen brengen. Indien het tegen het einde van de week zover komt en het ontslag van de socialistische ministers door de Koningin zou zijn ingewilligd, kunnen ook de omstreden wetsontwerpen verder worden afgewerkt. In een klein warenhuis in het centrum van Bogota, de hoofdstad van Colombia, is gisteravond een brand uitgebroken welke volgens een mededeling van het bureau van de burgemeester aan honderd mensen het leven heeft gekost. Tien per sonen liepen ernstige brandwonden op. De meeste slachtoffers zijn vrouwen, maar er zijn ook een aantal kinderen en enige mannen omgekomen. Het warenhuis was op het ogenblik, dat de brand uitbrak, vol mensen, die inko pen deden voor Kerstmis Het verlaten van het brandende pand werd bemoeilijkt doordat de mensen in paniek geraakten. Het vuur was in een half uur geblust, maar het warenhuis was in die tijd geheel uitgebrand. Men gelooft, dat de brand 1* ontstaan door het ontploffen van een lampje tussen kerstversiering welke vlam vatte. Op verzoek van vele bisschoppen uit verschillende landen heeft de H. Vader de gehele katholieke wereld dispensatie ver leend op de onthoudingsverplichting op vrijdag 26 december (Tweede Kerstdag). De beslissing is bekend gemaakt in een decreet van de Congregatie voor het Con cilie, dat vandaag in de Osservatore Ro mano is gepubliceerd. Aldus het K.N.P. Een supersonische viermotorige Ameri kaanse bommenwerper, een B-58, is gis teravond vlak bij de plaats Tucumcari }n Nicuw-Mexico neergestort. Deze nieuwste Amerikaanse atoombommenwerper met delta-vleugels maakte een proefvlucht, «Dit is de eerste keer dat een toestel van dit type verongelukt is. De B-58 kan een snel heid bereiken, die hoger is, dan tweemaal die van het geluid. Twee van de drie inzittenden van <3® bommenwerper wisten zich met hun para chutes te redden. Zij raakten evenwel bij het neerkomen op de grond gewond. De piloot werd gedood. Een piloot van een helikopter, die bij de plaats van de ramp was geland, ver telde later, dat het vliegtuig zo versplin terd was. dat hij aan de hand van de kleine brokstukken niet eens het vlieg tuig had kunnen identificeren. De Duitse oud-centratiekampbewakcrs Schubert en Sorge hebben gisteren de rechtbank te Bonn, waarvoor zij terecht staan, meegedeeld, dat in september en oktober 1941 10.800 Russische krijgsge vangenen door een nekschot in het con centratiekamp Sachsenhausen zjjn ge dood. De gevangenen moesten zich uitkleden een voor een in een soort dokterskamer ruggelings tegen een meetlat gaan staan. Achter de meetlat was een gleuf In de muur. waardoor op de niets vermoeden de krijgsgevangene werd geschoten. Tij dens ieder schot werd met een grammo foon luid marsmuziek ten gehore gebracht Na elk schot, schoten drie mannen naar voren, die het lijk wegsleepten en de vloer van bloed reinigden. Dan was het de beurt voor het volgende slachtoffer. Schubert heeft bekend de grammofoon bediend te hebben en van tijd tot tijd ook wel eens door de gleuf te hebben ge schoten. Sorge, die ook tot het commando be hoorde, en Schubert zeiden, dat deze te rechtstellingen als vergeldingsmaatregel werden voorgesteld. Door de rechter-eommlssaris mr. A. H. van Namen te Amsterdam zjjn gisteren een aantal getuigen gehoord, met wie de veehouder Hagen uit Bussum poogt te be wijzen, dat hij door de drastische oprui ming van een bulldozer van zijn varkens bedrijf aan de Eng meer schade heeft ge leden, dan wanneer het gemeentebestnur de opstallen door arbeiders op regelma tige wijze had laten afbreken. In oktober van het vorig jaar werd de varkensmesterij, die boer Hagen al 25 jaar bezat, door een bulldozer in enkele uren tijds van de aarde gevaagd. Var kenshokken en enkele andere opstallen, de enkele honderden meters lange afras tering van het terrein, bomen, kruiwagens, mest, hout en andere eigendommen van de veehouder werden door.het gevaarte samen tot een grote hoop opgestapeld. Een 42-jarige mesthandelaar uit Bussum verklaarde, dat hij nog nimmer van zijn leven zo'n ravage had gezien als op 1 ok tober van het vorig jaar. „De vuilnisbelt, waarin zich letterlijk alles bevond, wat tevoren het hele bediijf had uitgemaakt, was zeker 60 meter lang, 6 a 7 meter hoog en bijna 10 meter breed. De hele zaak was toen waardeloos, terwijl het veel geld had kunnen opbrengen als het netjes was afgebroken." Zo lag er volgens zijn schatting voor 4500 aan mest op het terrein vóór de bulldozer zijn werk begon. De drie var kenshokken hadden per stuk een waarde van f 900, de 200 palen van de afrastering (ieder van ca. 3 meter lengte) hadden wel 1200 kunnen opbrengen en er was een houtvoorraad vernield van circa f 1800. Tenslotte betoogde getuige, dat de ge meente circa 150 heeft moeten betalen voor de ontruiming. Hadden 6 of 7 arbei ders het bedrjjf afgebroken, dan zouden zij dat in één dag netjes hebben kunnen doen en zou de gemeente geld uitge spaard hebben. Na dit getuigenverhoor zal de recht bank te zijner tijd het proces voorzetten. Een kundig graveur in de federale Duitse munt, te Miinchen aan de graveermachine om vormen te maken voor een serie gouden me dailles, welke spoedig door banken zal worden uitgegeven ter ere van de kroning van Paus Joannes XXIII. De graveur maakt gebruik van zeer grote bronzen modellen om matrij zen in verschillende maten te maken. De medailles zullen nl. worden uit gegeven in maten van '25 tot 60 mm. In doorsnee en in prijs variëren van 70 tot 1000 gulden naar gelang de grootte. De one zijde van de medaille toont de nieuwe Paus met de tiara op het hoofd, de keerzijde o.m. het pauselijke wapen. De hoge raad heeft gisteren verworpen het cassatieberoep van CAM D.. mu sicus en agent in textielwaren te Tilburg, die in hoger beroep door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch is .veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf wegens het verzame len va.n gegevens, die in het belang van de staat geheim moeten blijven. De Franse premier De Gaulle zal, naar in Parijs in welingelichte kringen wordt verwacht, het volgend jaar een bezoek brengen aan de Verenigde Staten. De da tum is echter nog niet vastgesteld. Diplomatieke waarnemers voegden hier aan toe. dat aangezien de verkiezing van de generaal tot president van de Franse Vijfde Republiek vrijwel vaststaat, dit bezoek een staatsiebezoek zal zijn. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles heeft naar functio narissen mededeelden gisteren de uitno diging herhaald die reeds eerder aan de premier, was gericht. Het Amerikaanse State Department heeft gisteravond medegedeeld, dat de Amerikaanse bisschop mgr. James Walsh door de Chinese communisten wordt ge vangen gehouden. De onder-minister van buitenlandse za ken voor Contact met het Congres, Wil liam Macomber, verklaarde in antatpord .op een brief van een lid van het Congres, dat de bisschop midden oktober in Sjang hai is verdwenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1