Kloof tussen KVP en PvdA is zeer breed geworden Fundament voor samen werking ontbreekt Dames Artistieke actualiteiten m m Open gesprek over verdraag zaamheid in Limburg Gala-concert RITMEESTER Duitse justitie naar Nederland COGNAC QTARD Socialistische fractieleider in Eerste Kamer fef Studieforum in Kasteel Chah en Prins Bernhard in Milaan Geen herhaling van experiment van 1956 Nederlands-Ameri kaanse vriendschaps banden Nederlandse Karme lieten naar de ppijnen 1 Mastreechter Staar niet vier Nederlandse Dat is toch maar 'n knappe Meesterlijk zo'n Verhoor heer Worms in schrootaffaire noviteiten WOENSDAG 17 DECEMBER 1958 PAGINA 3 de uf-V' handen HAMEA-GELEIIM£95c Solistenconcours Herman Leydensdorff jubileert Uit groeven en graven Restauratie Keverberg Haagse vrouwenkoren Beklemrecht op de helling Verhoging jachtakten Drie Nederlanders ontvingen Pieter Stuyvesant-prijs '-'if Voor uw schoonheidsbehandeling thuis Uw schoonheidsbehandeling thuisi Een jong echtpaar in een Zuidlimburgs dorp is van de rooms-ka- tholieke godsdienst overgegaan tot de Nederlands-hervormde. Daarom wordt het door de hele dorpsgemeenschap geboycot. De man moest elders werk gaan zoeken, de vrouw vindt geen babbelgrage kennissen meer op haar weg. Beiden worden geweerd uit het ouderlijk huis en hun kind staat eenzaam op de speelplaats van de school". Dit wel zeer extreme, maar toch op waarheid berustende geval kwam zondagmorgen als eerste op het tapijt bij een forumgesprek dat in kas teel Chaloen te Valkenburg werd gehouden ten besluite van een stu dieweekend over het onderwerp „Verdraagzaamheid in Limburg". De directeur van de volkshogeschool Geerlingshof, Fons Erens, had het initiatief genomen, de sprekers uitgenodigd en het forum zo verschei den mogelijk samengesteld. Daar zaten de leider van de Open Deur voor de mijnstreek, pater drs. N. Poelman O. Carm., de representant der protestantse partijen in Limburgs prov. staten, drs. F. Kraaye- veld, een jonge katholieke socioloog van Limburgsen huize, een protes tants mijningenieur van niet-Limburgsen huize en een socialistisch gemeenteraadslid uit Maastricht, Fries van geboorte èn voorkomen. Het aantal deelnemers aan het weekend was beperkt gebleven tot een dertig, ook zij zeer gemêleerd naar regionale herkomst, godsdienstige en politieke overtuiging. GRACIA 5 st. f. 1.80 Waarheidsliefde als basis naar Parijs ft De enige cognac gerijpt op fust in de eeuwenoude kelders van het Chateau de Cognac De organisatie Géén conclusie Praktijk Hoge gasten bij het jubileum 'U <n se" ge* f A \«<r De Eerste Kamer heeft vandaag' z.h.s. het wetsontwerp inzake de vervreemding van landbouwgronden aangenomen, dat, zoals bekend, het begin is geworden van de strubbelingen, die tot de huidige politieke moeilijkheden hebben geleid. De Kamer heeft zich hierbij in het algemeen een wijze zelfbeperking opgelegd De voorzitter van de Eerste-Kamerfractie van de P.v.d.A., mr. In 't Veld, had er behoefte aan bij de behandeling van dit ontwerp een politieke verklaring af te leggen, aarvan men zich kan afvragen, of zij, gezien de toenemende politieke spanningen wel gelukkig is. De poging om steeds meer te knibbelen aan wat door de socialistische minis ters wordt voorgesteld, aldus mr. In 't Veld, heeft een groeiend gevoel van onbe hagen in socialistische kring verwekt. Er is in onze kring ernstige ontstemming gerezen over het feit, dat men met onze opvattingen geen rekening wenst te houden. De meerderheid in de Tweede Kamer schept er behagen in om met de macht van het getal over de rechtmatige wensen van de P.v.d.A. heen te lopen. Dit is in strijd met gezonde democratische opvattingen, zo meende de heer In 't Veld. Prof. Rip (A.R.) antwoordde hierop, dat het in een democratisch bestel toch iets heel normaals is, dat bij meerderheid beslist wordt over 's lands zaken. Vooral de beperking van de geldingsduur van deze wet zit ons bijzonder hoog, zo verklaarde mr. In 't Veld verder. Een telkens verlengen van deze regeling kan slechts onrust Wekken. De wijzigingen, die de Tweede Kamer in het wetsont werp heeft aangebracht, hebben grote onzekerheid geschapen. De weigering van de meerderheid in de Tweede Kamer om tegemoet te komen aan de wensen van de P.v.d. A. heeft ons pijnlijk getroffen. *9*^1 UAMCA.r (Advertentie) ruw of schraal (Van onze correspondent) De muziekvereniging Kunst na Ar beid" te Ugchelen bij Apeldoorn orga niseert zaterdag en zondag a.s. voor de tiende maal een solistenconcours voor leden van harmonie- en fanfaregezel- Schappen. Voor dit concours hebben circa 70 muzikanten ingeschreven. In Amsterdam is een comité gevorm'd om de huldiging voor te bereiden van de violist Herman Leydensdorff, die 40 jaar geleden werd benoemd als docent aan het Amsterdamse conservatorium. Leydensdorff begon zijn loopbaan als violist bij het Concertgebouworkest, later wijdde hij zich aan het solospel en de vioolpedagogie. De huldiging is vast gesteld op dinsdagavond 6 januari in de Bachzaal van het conservatorium. (Van onze corresppondent) Zaterdagmiddag is onder grote belang stelling in het gemeente-museum te Arnhem een tentoonstelling geopend, Welke is aangekondigd onder de titel: „Uit groeven en graven". Op deze ex- Positie zijn tientallen handgevormde aar den bekers, daterende uit de jonge steentijd (uit de periode van 22001500 voor Christus) te zien. Deze bekers zijn voornamelijk gevonden in de zg. graf heuvels uit de periode waarin zij de doden als grafgiften werden meegege ven. Er zijn voornamelijk twee soorten bekers getoond, nl. standvoetbekers en Wokbekers, waaruit men met zekerheid tot twee bekercultures voor ons land kan besluiten. De klokbekers komen ook in Drente en Gelderland voor, maar hebben even eens een groot verspreidingsgebied daar buiten. Deze expositie, welke werd ge arrangeerd door de Gelderse Archeolo gische Stichting, zal enkele maanden ge opend blijven. Het gemeentebestuur te Kessel heeft van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen goedkeuring gekre gen om 102.245 te besteden voor in standhouding van de ruïne van het kas teel Keverberg te Kessel. In deze kosten heemt het rijk voor 90 pet deel. Van het kasteel, dat tot het in Neder land zeldzame ronde burchttype be hoort, werd door Duitse oorlogshande lingen in 1944 de bovenbouw verwoest. Grote muurpartijen en trappengalerijen bleven behouden. Dit historische kasteel Jvas eens de zetel van de heren van Kessel, die bijna geheel Limburg ten Westen van de Maas beheersten. De Uiïne ligt op een kunstmatige heuvel langs de Maas. Door de recente gebeurtenissen is er tussen K.V.P. en P. v. d. A. een zeer brede kloof ontstaan. Het fundament voor een royale samenwerking tussen beide ont breekt thans, aldus mr. In 't Veld. Desniettemin sloot hij zich aan bij de hoop van prof. R'omme, dat de samenwer king hersteld wordt. Hij heeft hier zelf echter bepaald geen bijdrage toe geleverd. Een herhaling van het experiment van 1956 heeft voor ons niet de minste aan trekkingskracht meer, zo verklaarde hij verder. Een deugdelijk regeringsprogram ma, dat door alle regeringspartijen wordt aanvaard, is voor de P. v. d. A. conditio 6-ine Qua non. Tevens is dit in 's lands belang, aldus de socialistische fractielei der. Ondanks ernstige bezwaren tegen de wijzigingen, die de Tweede Kamer in het ontwerp heeft aangebracht, was de socia- J listische fractie toch bereid vóór te stem men, omdat anders op 1 januari a.e. een vacuum zou ontstaan. Beter een half ei dan een lege dop, zo redeneerde hij. Ook de ministers Vondeling en Samkal- den bepaalden zich in hun antwoordrede tot slechts enkele opmerkingen. Op 'n desbetreffende vraag verzekerde minister Vondeling, dat het ontwerp in overeenstemming is met het E.E.G.-ver- drag. Hij kon. zich zeer wel voorstellen dat er 6traks in het landbouwbeleid der zes landen prijsregelingen voor landbouw gronden zullen worden getroffen. Minister Samkalden deelde nog mede dat de regering een wettelijke regeling van het beklemrecht voorbereidt, wel ke over niet te lange tijd kan worden in gediend. Vóór dit ontwerp werd aangenomen, had de Kamer haar goedkeuring gehecht, aan de wetsontwerpen ter verhoging van de schadeloosstelling en onkostenvergoeding der Tweede-Kamerleden en van de ver goedingen. welke aan Eerste-Kamerleden worden uitgekeerd. Het eerste ontwerp werd aangenomen met 623 stemmen (al leen C.P.N. tegen), het tweede met 50—15 stemmen. Tenslotte nam de Kamer nog het wets ontwerp ter verhoging van de bedragen verschuldigd voor jachtakten in behan deling. De heer Zegers (K.V.P.) bad weinig be wondering voor dit ontwerp. Door de voorgestelde verhoging zal men het de kleine man moeilijk maken deel te nemen aan de jachtsport. De voorgestelde verho' ging van de bijdrage voor het jachtfonds achtte de K.V.P.-spreker ongemotiveerd Om deze redenen was hij voornemens te gen het. ontwerp te stemmen. De heer In 't Veld (P.v.d.A.) verklaarde, dat er in zijn fractie ook enige stemmen zijn opgegaan in de geest van het door de heer Zegers verdedigde standpunt. De heer Louwes (V.V.D.) onderschreef even eens de bezwaren van de KVP-spreker. Minister Vondeling antwoordde, dat het bij de voorgestelde verhoging slechts om enkele tientjes gaat, nl. 20. Die 20 zijn maar een klein bedrag vergeleken met de kosten, die de jager verder moet be talen. Het geldt, bovendien slechts voor een kleine groep. De stemming over het ontwerp is aan gehouden tot de volgende vergadering, welke dinsdag a.s. wordt gehouden. AD INT. (Advertentie) Gisteren heeft de Amerikaanse ambas- sadeur, de heer Philip Young, In zijn j ambtswoning aan drie Nederlanders, die I zich bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt voor de bevordering der Neder lands-Amerikaanse vriendschap op het gebied van het onderwijs, de handel en de industrie, de Pieter Stuyvesantprqzen uit gereikt. Degenen, wie deze onderscheiding te beurt viel. waren mej. dr. Johanna J. v. Dullemen. executive director van de Uni ted States Educational Foundation in Ne derland. de heer W.H. de Monchy. hoofd directeur van de Holland-Amerika Lijn en ir. E.C.L. Schiff jr.. directeur van de N V. Rubberfabriek Vredestein en van de Nederlands-Amerikaanse Autobandenfa briek Vredestein. De Stuyvesantprijzen zijn zilveren boka len naar het ontwerp van de Amerikaanse zilversmid Paul Revere en vormen een te genhanger van de Nederlandse Willem de Zwijgerprijzen, die in het algemeen jaar lijks worden uitgereikt aan een of meer Amerikaanse journalisten, wier artikelen hebben bijgedragen tot de versteviging van de vriendschapsbanden tussen Neder land en de Verenigde Staten. Vijf geschoeide Karmelieten uit Neder land hebben op het eiland Negros in de Filippijnse archipel de zorg gekregen over drie parochies. Het is de bedoeling, dat zij eveneens een klooster gaan stich ten, van waaruit de Karmelietenorde zich definitief op de Filippijnen zal kunnen vestigen. De vijf Nederlanders werken samen met een Filippijnse Karmeliet, die in Rome heeft gestudeerd, aldus het K.N.P. HORMOONCRÉME Nu kan elke vrouw zichzelf een schoonheids- behandeling geven. Er is nu Endocil Hormoon crème. Een geheel nieuwe, wetenschappelijke dag- en nachtcrème, die uw huid weer glad en veerkrachtig maakt. Perzik-zacht en met een tedere, levendige gloedNeem voortaan Endocil Hormooncrème voor uw schoonheidsbehandeling thuis. Alleen Endocil Hormooncrème geeft u binnen enkele weken de bekoorlijkheid terug van uw eerste jeugd Endocil Hormooncrème werkt ander* en beter! Endocil Hormooncrème geeft uw huid een na tuurlijke schoonheidsbehandelingen prikkelt de huidcellen tot snellere vervangingen nieuw leven. Met als natuurlijk resultaat: een gave, zachte, gezonde huid. Ja, dat merkt U direct - aan dat verfijnde aroma, die .weelderige* smaak! GRACIA natuurlijk - niet voor niets al 25 jaar de méést gerookte sigaar in zijn klasse! De eerste vraag die gesteld werd, had de niet geringe verdienste het gezelschap onmiddellijk in medias res te plaatsen Natuurlijk, de collectieve houding van de dorpsgemeenschap in kwestie werd alge meen veroordeeld, maar toch niet hele' maal onbegrijpelijk geacht. Er zijn in het zuiden nog altijd dorpen mirt of meer geïsoleerd waarvan de bevolking voor honderd procent katholiek is. Bekering tot een andere religie wordt daar aange voeld als een belangrijke inbreuk op het gangbare leefpatroon en derhalve zonder meer ten scherpste afgekeurd. Dat een dergelijke mentaliteit symptomatisch zou zijn voor heel de provincie Limburg, zal niemand zonder boos opzet beweren. Des ondanks: dit is de kern van het probleem der Limburgse onverdraagzaamheid ten aanzien van de immigranten wier „an ders zijn" niet steeds ten volle wordt ge respecteerd. Het „Haags vocaal vrouwenensemble" 6tl het „Residentie-vrouwenkoor", beide °hder leiding van Arthur Orobio de ^"astro, zijn door de Parijse radio uitge nodigd, om begin april een concert te Seven, met als hoofdwerken: „Ceremony of Carols" van Britten en „Vier Ge- Se für Frauenchor" van Brahms. (Van onze Haagse redactie) Op maandag' 22 december zal de Staatsanwalt van de Rechtbank te Düs- seldorf, dr. Theis, de schroothandelaar Louis Worms in Den Haag een verhoor afnemen, inzake de schrootaffaire. Zo als bekend heeft de heer Worms nl. reeds op 13 december 1957 een aan klacht ingediend tegen de Hansa te Düsseldorf. Het ziet er dus naar uit, dat de Duitse justitie na een jaar meer aandacht gaat besteden aan deze affaire. Merkwaardig is, dat de heer Worms ons meedeelde, van de officier van Justitie te Den Haag, mr. dr. J. C. 1/1 fles V.S.O.P. f 21.80 VI fles f 18.75 UITSLUITEND VERKRIJGBAAR BIJ UW WIJNLEVERANCIER. GtouulAjcmu»! «om Ntdulwè; tal Sotoi N ,V, D» Hug Maris bericht te hebben ontvangen, dat de ontmoeting met dr. Theis op de Duitse ambassade zou plaats vinden. Van de zijde van de ambassade verne men wij ecliter, dat hier van een der gelijke ontmoeting beslist niets bekend is en dat het zelfs uitgesloten is, dat er op de ambassade gelegenheid wordt gegeven voor een dergelijk verhoor door een vertegenwoordiger van de Duitse justitie. Men noemt het daar een mysterieuze zaak. De heer Worms, die van plan is zijn lijvige dossiers zo volledig mogelijk aan dr. Theis over te leggen, acht het niet uitgesloten, dat na dit onderhoud in Duits land enkele arrestaties zullen worden ver richt. Inmiddels heeft hij een civiele proce dure tegen mr. Beerman uit Rotterdam ingeleid, wegens smaad en aantasting van eer en goede naam. welke voor het Ge rechtshof behandeld za] worden. De offi cier van Justitie in Rotterdam had deze aanklacht reeds eerder geseponeerd. Aangaande de 'boycot van de heer Worms vernemen wij tenslotte, dat nu sinds 1 december de schroothandel niet meer via het OCCF loopt hij thans voldoen de gelegenheid heeft, om b.v. schroot naar Italië te verkopen, hetgeen hij een be wijs acht, dat het optreden van het OCCF inderdaad als een boycot beeft gewerkt, zaterdagavond in met een rede over ver draagzaamheid en religie. Hij wees op de bereidwilligheid waarmee Nederlanders van verschillende confessie tegenwoor dig samen aan tafel gaan zitten voor het oecumenisch gesprek, en betreurde dat. niet meer geestelijke leiders daar aan deelnemen. Veel protestanten worden er nog van weerhouden door hun angst voor een roomse.overheersing, door een eenzijdige kijk op gevallen als de zaak Anneke Beekman en het Haarlems huwe lijk, door voor hen onbegrijpelijke uitla tingen van bisschoppen in zuidelijke lan den. Een grote steun vond de spreker in de sanctionerende uitspraak die Paus Pius XII in 1953 (heeft gedaan: „Wat niet in overeenstemming is met de waarheid, heeft objectief geen recht van bestaan, maar het niet beletten ervan kan een ho ger goed dienen". Primair bij het gesprek en ook bij het onderlinge verkeer is de eerbied voor de gewetensvrijheid van de ander. Men moet overtuigd zijn van de goede trouw, van de oprechte liefde tot de waarheid die de partner bezielt. Dit alleen kan de basis zijn voor een harmonisch samenle ven. Daarbij is onontbeerlijk een zekere mate. van begrip voor de levensover tuiging die de medemens aanhangt, hetgeen niet betekent, dat de gryis die de eigen principes stellen, zou mogen wor den overtreden. Dat begrip meent pater Poelman heeft de Limburger nog te weinig, hoewel het momenteel toch zo is, dat er in de mijnstreek een niet-katho- lieke minderheid woont van ongeveer 20 pbt. der bevolking. Onmiddellijk daarop gaf hij toe, dat het voor de Limburgse katholiek ook niet makkelijk is de gewen ste belangstelling op té brengen voor het zo strikt christocentrische, op het bijbel woord gerichte en van uiterlijkheid afke rige protestantisme. Van de andere kant geeft de godsdienstige praktijk van de Limburgers de protestant argumenten te over om vast te houden aan zijn voor oordelen van devotionalisme zonder inner lijke beleving, achterstelling van Chris tus bij Maria, verwaarlozing van de Bij bel en pretentieusheid. opgehouden. Wel, dat vond men ongepast en onfatsoenlijk. Het optreden van brood dronken toeristen in Valkenburg was ook al geen blijk van overmaat van fatsoen. Het feit dat inwijkelingen uit bet westen na korte tijd in allerlei organisaties de eerste viool spelen, moest geweten wor den aan de indolentie van de Limburgers zelf, die de dadendrang van die ander beslist niet 'kunnen evenaren. Intussen was dit toch wel een punt waar de ver gadering wat dieper op in wenste te gaan. al kwamen dan niet alle aspecten van het probleem even goed uit de verf. De eerste opmerking was, dat de katholieke onder wijzers van Limburg zich laten aanvoeren door een bestuur dat voor meer dan de helft uit niet-Limburgers bestaat. Naar aanleiding hiervan kwam ook de veel be sproken kwestie naar voren van de over matige hoeveelheid miet-katholieke en niet-Limburgse hogere functionarissen in het bedrijfsleven het bestuursapparaat. De heer Kraayeveld meende dat dit Pater Poelman leidde het onderwerp* verschijnsel waarvan hij zelf een levend voorbeeld is, zijn oorzaak vooral vindt in de achterstand die de provincie Lim burg nog altijd heeft op het .stuk van on- derwijsaccommodabie. De academisch ge vormde technici die de mijnen vijftig jaar geleden nodig hadden, waren er dood eenvoudig niet, op geen stukken na zelfs. En op dit ogenblik kan het aanbod uit eigen gewest nog lang niet voldoen aan de vraag. Pas wanneer het tekort aan technici en andere academici geheel is aangevuld, zal kunnen worden voldaan aan het op zichzelf niet onbillijke ver langen van de Limburgse arbeiderslei ders. dat levensbeschouwing en men taliteit van het kader overeen stemmen met die van de arbeider. Verrassend was de zienswijze van de heer Allema, een socialistische Fries uit de gemeenteraad van Maastricht, op het onderscheid tussen de roomse en de an dersdenkenden immigrant in Limburg. De laatste zei hij uit ervaring wordt gemakkelijker geaccepteerd dan de eerste. Hij heeft bet zelf ook niet zo moeilijk. Wanneer hij vertrekt uit Irnsum, Rode- school of Zaandijk, dan weet hij waar hij naar toe gaat. Het verschil lussen hem en de Limburger ervaren beiden als een verschil in godsdienst, een wezenlijk ver schil dus. Met de roomse Hollander of Fries ligt de zaak anders. Hij botst niet alleen op een wat andere mentaliteit, maar ook op een geloofsbeleving die hem niet altijd ligt en waarvan hii de nonchalance en het formalisme nauwelijks kan verwerken. Een van de debaters zei het zo: „Al vijftig jaar stond ik recht onder het evangelie. Toen kwam er 's zon dagsmorgens een Hollandse meneer voor me zitten in de kerk. En hoe die man kon staan onder het evangelie, dat was geweldig. Zo had ik het nog nooit iemand van ons zien doen, laat staan zelf gedaan" Een geïnteresseerd historicus zat ook bij het gezelschap en die meende te mo gen stellen, dat. de wrijvingen tussen ka tholiek en andersdenkend in Limburg nog maar heel erg iong zijn. Zelfs na de ge- weldadige veroveringen in het kader van Frederik Hendriks tocht langs de Maas in 1632, toen de nieuwe leer in Lfmburg haar eerste aanhangers vond. leefden de belijders van de beide godsdiensten vreed zaam naast elkaar. Ze doen dat nog in de enkele dorpen waar volkomen au tochtone protestantse Limburgers thuis zijn, zoals Urmond aan de Maas. De ge schiedenis van de herv. gemeente daar gaat terug tot de 17e eeuw. De historicus achtte de minder goede verstandhouding een gevolg van de opkomst der confes sionele partijen en andere organisaties. Hij noemde het de „verpolitieking" van het leven, die bij sommige mensen een krampachtige strijdmentaliteit aange kweekt heeft. Heel wat gelijkgezinden vielen hem bij, vooral de slogan „macht door getal" afkeurend zonder evenwel de organisatie als zodanig te discrimineren „Schiet ze haar doel niet voorbij zo nu en dan?" was de voorzichtige vraag. Nee, een algemene conclusie was er niet aan het eind van het weekend. Evenmin een motie om aan wie ook ter kennis te brengen. Wel overheerste de indruk, dat het echt zo'n vaart niet loopt met de onverdraagzaamheid van de Limburgers. Een afweerhouding ten opzichte van alles wat van buiten komt is er zeker niet. We] de drang tot en de waardering van een poging tot aanpassing aan de geldende manieren. Iemand die de moeite doet passie! en zo mogelijk actief de streektaal aan te leren bijvoorbeeld neemt veel men sen voor zich in. Overigens geldt dit waarschijnlijk voor Groningen zo goed als voor Limburg, voor Sardinië zo goed als voor Panama. Zondagmorgen lukte het vaak ternau wernood tot abstract^ bespiegelingen en algemene conclusies te komen. Het con crete geval en de tekenende anekdote waren het meest getapt. In de gemeente raad van Geleen was ooit een keer be weerd, dat westerlingen en noorderlingen zich in Limburg moesten gedragen als gasten. Nu, daar waren de congressisten niet voor. Bij het voorbij trekken van een sacramentsprocessie had een andersden- Kende „Hollander demonstratief de hoed Z.K.H. Prins Bernhard bezocht in gezelschap van president Gronchi de Scala te Milaan voor liet bijwonen van een gala-voorstelling van T.nrandotin het raam van een Puccini-herdenking. De Prins in de pauze met de Zweedse sopraan Birgit Nilsseyn, die de hoofdrol vervulde. Dat was waarlijk weer een* een Maas trichts gala-concert, dat de Kon. Zang vereniging Mastreechter Staar als besluit van haar 75-jarige jubileumviernr in de Staarzaal gaf. Een podium vol zwart gefrakte mannen, het vaandel ter rech terzijde cn een banier vol onderscheidin gen ter linkerzqife, fleurige bloemrer- sieringen, een zaal vol toegewijde Maas trichtenaren en de ereloges vol illustere gasten: kamerheer baron Weichg de IVenne als vertegenwoordiger van HM. de Koningin, de gouvernenr mr. dr F. Houben, de gouverneur de* konings uit Hasselt mr. L. Roppe en mevrouw, de burgemeester van Maastricht baron MI- chiels van Kessenich, de deken mgr. P. J. M. Jenneskens, referendaris dr. Wage- man van het ministerie van O., K. en \V„ dr.- Daniskas rijksinspecteur voor de mu ziek en vele anderen. En dan dat moment van diepe trots voor elke Maas trichtenaar; dat moment aan het begin van het concert toen de podiumgordijnen uiteen weken en daar de jubilerende Staar zichtbaar werd, dat machtig het Wilhelmus zong De Staar heeft haar jubileum van bete kenis trachten te maken voor de gehele Nederlandse zangerswereld door een grote prijsvraag uit te schrijven voor mannen-koorwerken met en zonder instru mentale begeleiding. De componisten Stam, Deden en Straesser werden de w:nnaar« van deze prijsvraag, maar meer dan de hun verleende prijs moet het hun een voldoening geweest zijn deze wer ken op hef gala-concert door de Staar ook te horen uitvoeren'. Voegen we daar nog bij het yeni Creator, dat Marius Monnikendam speciaal voor de Staar heeft geschreven en dus ook aan haar heeft opgedragen dan stonden we voor het unieke feit. dat op dit concert alleen reeds vier noviteiten voor man nenkoor klonken. Dat maakte het geheel dus nog feestelijker. Een van deze werken betekent een zeer grote aanwinst voor de Nederlandse man nenkoorliteratuur. Het is het Venj Cre ator van Marius Monnikendam voor man nenkoor. biaasorkest, piano en slagwerk. De muziek sluit zich prachtig aan bij de tekst over de zeven coupletten. Op het eerste, vierde en zesde couplet liggen dy namische hoogtepunten, die in maatsoort vvisselen met de volgende coupletten en die telkens nieuwe figuren vinden in de begeleiding. Speciaal het zevende couplet heeft met de triolen in de houtblazers- groep een zeer levendig en stralend ka rakter gekregen. De aard van het gehele werk komt uitermate tegemoet aan de machtige klank van het mannenkoor. De Staar 'heeft onder leiding van Martin Koekelkoren bij de uitvoering ervan zich zelf overtroffen. De hulde was dermate ovationeel, dat er gebisseerd moest wor den. Monnikendam kwam voor de hulde danken. Over de resultaten van de prijsvraag kunnen we niet zo enthousiast zijn. Het a capeiïa werk „Leiben eines Mannes" van Stam &i wat problematisch, zij hef dik wijls origineel. Het kreeg in zijn klasse een eerste prijs. De tweede prijs in deze klasse was voor Deden met zijn ..Ballade van de Bezemsteel". Deze muziek 6telt weliswaar geen enkel probleem, maar is in haar humor toch wat te goedkoop om echt te voldoen. Straesser had een eerste prijs in de klasse compositie met bege leiding verworven met zijn „Laudate Dominum". Zeer aangenaam deed een compositie aan van De Braai „Postillon", dat zonder extravagant te zijn vooral in het openings- en slotdeel goede muziek bevat. Dit programma van Nederlandse mu ziek vulde de Staar nog aan met poly fonie van Gallup (Repleli sunt) en Pa- lestrina (Popule meus) en werken van Poulenno en Debussy. Polyfonie kan natuurlijk niet de sterkste zijde zijn van een zo kolossaal apparaat als alt mannen koor. Maar in de Trois petites Prlères van Poulence en de Invocation van De bussy kon men nog eens horen tot welk een fraai klankweefsel dit unieke koor in staat is. Martin Koekelkoren verdient echter je hoogste lof om de wijze waarop hij de uit voering van bovengenoemde bekroonde werken verzorgde. Het moet wel een goed gevormd ensemble zijn dat tot zulke prestaties in staat is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3