Geen vergroting van tankvloot maar doelmatiger eenheden Grote snelle schepen en een „dure" raffinaderij Beledigingen waren niet zwaar genoeg GA FLITSEN Ik heb nooit geweten dat cf pijproken zo lekker kon zijn! Douwe Egberts tabak Rotterdam bouwt schuilkelder^ voor 8450 weggebruikers Bescherming Bevolking: geen zinloos project r. MARGE i Met Esso-directie langs de efficiency Nasleep proces majoor K. Journalist Fabius ontslagen van rechtsvervolging Bescherming tegen conventionele wapens E Waarom gedeeltelijk boven de grond INDE Mis die aansluiting Betere conservering van garnalen ;ci Moeder Iiield kleuter in kokend water WOENSDAG 17 DECEMBER 1958 PAGINA 5 Concurrentie Kwaliteit Hengelo Tilburg Bergen op Zoom Parijs Singapore Ontdekking van visserij-bioloog Weggebruikers Kanon en mus ?*■--; Geen proefalarm Parkeerprobleem (Van onze verslaggever) DE HEER H. O. HORSTMANN is de reder-directeur van de Esso-Nederland. Gisteren stonden we met hem op de werf van C. van der Giessen en Zonen te Krimpen aan de IJssel te kijken naar een torenhoge 36.000 tons tanker, die daar voor zijn maatschappij in aanbouw is. Even later vertelde hij zonder blikken of blozen, dat er in de Rotterdamse Waalhaven twee tankers van de Esso waren opgelegd, hetgeen deze maatschappij op 100.000 dollar per jaar aan Weggegooid geld komt te staan. „V/ij bouwen slechts ten dele omdat wij aan een vergroting van de capaciteit behoefte hebben, maar ook omdat de tijd gekomen is om minder rendabele bedrijfsmiddelen te vervangen door doelmatiger eenhedenzegt de heer Horsimann. De 36.000 tonner bijvoorbeeld zal bijna 1/3 goedkoper varen dan de opgelegde schepen. Het woord efficiency komt herhaalde lijk voor in zijn betoog. Hit gebruik» het Wanneer hij spreekt over zijn tankers in in aanbouw tiwee van 36.000 ton en een van 47.000 ton hij gebruikt het ook in verband met het Botlek-gebied, waar de Esso het vorig jaar in een zandwoestijn kegon met de bouw van een olieraffina derij. Nu reeds staan er de tanks, liggen er 'de fundamenten voor de gebouwen en in 1960 zullen de eerste tankers er Itun lading lossen. Met de directie van de Esso-Nederland hebben wij gisteren een tocht gemaakt langs de nieuwbouw van het bedrijf, Waar deze efficiency gerealiseerd moet Worden. Verkeken Be heer Horstmann bekent met spijt in tt.ln stem dat de directeuren van olie- biaatschappvien geen helderzienden zijn. Eo heeft men zich verkeken op de capa citeit van de Nederlandse Aardolie Maat- Schappij, die in de tijd van de Suez-crisis •heer is gaan produceren en deze vergro ting in de produktie ook heeft volgehou den De behoefte aan echeepstransport daalde hierdoor bij de Esso aanzienlijk. •Indien wij als helderzienden alles van te voren hadden kunnen bekijken, zouden Wii wellicht geaarzeld hebben enkele Gebruik die flitsaansluiting op uw fototoestel.' Voor kieltjes binnenshuis de leukste van uw leven f charters af te «luiten voor schepen, welke nu nog varen terwijl eigen tonnage stil ligt". waren zijn woorden. Tegen onberekenbare factoren is geen kruid gewassen maar aïle« wat met re- kenlineaal en statistieken achterhaald kan worden wórdt ook achterhaald. Varen maar Een varend schip, dat uiteindelijk geld verdient ko6t slecht* 25 procent meer fbrandstoffenverbruik) in de exploitatie dan een schip in de haven, dat niets ver dient. Het is dus zaak het verblijf in de haven tot een minimum terug te bren gen. De in aanbouw zijnde tankers heb ben een pompcapaciteit van 5.300 ton per uur. Zeven uur na aankomst is het 6Chip dus leeg en kan het weer zee kiezen Efficiency ook aan de wal. In de Bot lek zuilen op de steigers de bolders ver vangen worden door haken. Een hand beweging is hierbij voldoende om een tros los te maken. Deze voorziening zal het vertrek 10 tot 15 minuten bespoedi gen Efficiency, want alleen het grote snelle schip zal de concurrentie aan kunnen. De heer Horstmaan verwacht, dat de huidige periode van lage vrachten langer za! du ren dan de gebruikelijke twee jaar .Van daar moeten or grote bedragen geïnves teerd worden wil de Esso haar aandeel tn de olie-leverantie blijven innemen Volgens de berekeningen zal in West- Europa de vraag naar energie in de ko mende 20 jaar met 80 procent stijgen. Om hieraan te kunnen voldoen zal de aan voer van aardolie in hetzelfde tijdvak met ongeveer 100 procent moeten toe nemen. In de Botlek, op de raffinaderij In aan bouw, was het ir J. A. Beukers, assistent manager van deze onderneming, die het woord nam. Hij vertelde, dat hier voor 180 miljoen gulden wordt geïnvesteerd. Indien zo zei hij de fabriek 20 jaar terug zou zijn gebouwd, dan hadden de onkosten 70 tot 80 miljoen minder be dragen, gerekend naar het conjunctuur- oeil van nu. Het meerdere is uitsluitend nodig om aan de kwaliteitseisen te vol doen Een auto van 1958 zou op benzine van 20 jaar terug zelfs niet meer lopen Aan het ontwerpen en detailleren van de raffinaderij zijn op het ogenblik 500 ingenieurs en technici bezig. Bij de bouw zuilen 1500 arbeiders betrokken zijn. Niet afhankelijk De heer A. J. Kuselbos tenslotte is commercieel directeur van de Esso. Hij ontzenuw» de mening als zou Europa voor de bevrediging van zijn energiebe hoefte niet afhankelijk van olie mogen zijn, aangezien dit produkt overwegend afkomstig is uit het Midden-Oosten. Ten tijde van de Suez-crisis zo zegt hij is reeds gebleken dat men op korte ter mijn in staat is het vervoerspatroon te wijzigen. Bovendien is de situaatie nu gunstiger, daar grote nieuwe voorraden zijn ontdekt in de Sahara en Canada. Vol gens hem zal bij een eventuele stagnatie van de toevoer uit het Midden-Oosten slechts enige aanpassing tijden» een over gangsperiode nodig zijn. Ook bij de Esso zijn het geen helder zienden, maar wel zijn het zakenlieden die er niet voor terugschrikken een kapitale raffinaderij te bouwen in de Botlek, grote schepen in opdracht te geven en een optie te nemen oP een ter rein in de Europoort. Daar zullen mo gelijk opslagtanks komen, welke met een pijpleiding verbonden zullen wor den met de raffinaderij 15 kilometer landinwaarts. De Nieuwe Waterweg wordt, mede dank zij deze maatschappij ook Europa's meest spectaculaire olie- weg. De rechtbank te 's Gravenhage heeft vanmorgen de 70-jarige journalist J. Fa bius, hoofdredacteur van hc« weekblad „De Nieuwsbrief' ontslagen van rechts vervolging, zowel wat betreft de hem ten laste gelegde belediging van het open baar gezag, als wel smaad jegens perso nen, die betrokken waren bij het onder zoek in de zaak tegen en de berechting van majoor Koopman. De journalist had in zijn blad artikelen geschreven over de zaak tegen majoor K. Daarin had hij gesproken over een sa menzwering tegen deze majoor, een Drey- fus-affaire, Gestapo-methoden en Nazi praktijken. De rechtbank oordeelde, dat de beledigingen niet zwaar genoeg waren om een strai op te leggen. Voorts overwoog de rechtbank in haar vonnis, dat de uitleg van de Gestapo- methoden en Nazipraktijken, zoals de hoofdredacteur deze had gegeven, nl. dat hij met deze woorden bedoelde die metho den, die strijdig zijn met de normale pro cesvoering en het recht, aanvaardbaar was. Ook wat betreft de ten laste gelegde smaad oordeelde de rechtbank, dat dat de hoofdredacteur van De Nieuwsbrief had gehandeld in het algemeen belang en dat F. alle reden had aan te nemen, dat er onjuist was gehandeld in het voor onderzoek in de zaak tegen majoor K. De offioier van justitie had veertien dagen geleden een geldboete van f 200 subsidiair twintig dagen hechtenis wegens belediging en 6-maad gerequireerd. Enige consternatie was er wel op de ff ationale Kieurkana rieten toonstel- 'hg dit weekeind. Een vogel van 'hevr. M. van Weerden uit Nijmegen ™as tot kampioen aangewezen. Na derhand bleek evenwel, dat deze pngel een ring van 1957 in plaats van f953, zoals voorgeschreven, droeg. En :®en werd de vogel uitgesloten. Jam mer voor de betrokkene, want ze had de verkeerde ring bij vergissing be vestigd. En meteen kwam er een yieuwe landskampioen ten tonele, de j°od-isabel-schimmel van de heer B. j eurnink te Goor. We nemen he- J^as zijn we geen kanarie-specialist j- aan, dat het woord schimmel niets k St.-Nicolaas of met een paardje ®eft uit te staan. \ve het tóch over het gevleugelde (ip hebben, ook nog een paar woor- ij h over de Brabantse Kampioens- h?®» die afgelopen weekeinde in Til— j)j.r2 werd gehouden. Met deze kam penen worden geen wielrenners, duiven aangeduid en er was p tentoonstelling georganiseerd, bjjar°P de renpaarden van de lucht tv vele honderden te bewonderen hetBurgemeester Becht opende ie„ festijn en gaf een deskundige uit- tiiP, ^an de slagzin „Van Noë tot Ja- y»0 Busee". Noë kan toch beschouwd lijden ais de eerste duivenmelker, bit ers hii stuurde het eerst een duif ^an"11 een belangrijke prijs te halen. SpjP Noë tot Dusee is een hele flat ag, maar de gelijkenis is deze, faa. 8 heren Dusee's duif. de be- ®hto "blinde" tot tweemaal toe een als prijs naar Tilburg bracht. t'i*fenberg (Duitsland) heef Gemeentebestuur van deze stad aeti Laan alle gemeente-ambtenaren p. kerstgratificatie toegedacht. Het a f,'® echter geen geld. De gift be- Ln h'erin, dat het gemeentebestuur ei'st'1 ambtenaren toestond de J, gratificatie van het vorig jaar ïhelitjr°u^en. Deze gratificatie is na- klaa'f. Van hogerhand onwettig ver- en eigenlijk zou het verleden jaar geschonken geld in de gemeen tekas moeten worden teruggestort. Vierentwintig uur na aankomst op Schiphol is het zwanenpaar in het Volkspark alhier „te water gelaten". De zwanen waren een geschenk van de burgemeester van het West-Ber- lijnse Zehlendorff. dr. Stiewe. Bij een bezoek aan de Scheldestad had dr. Stiewe geconstateerd, dat van een zwanenpaar een der echtelieden ont brak. Hij zag daarin een mogelijk heid om Bergen op Zoom door een bijzonder blijk zijn dankbaarheid te tonen voor de opneming en huisves ting van een gezin uit zijn district, dat in de jaren dertig in verband met maatregelen tegen de Joden de wijk naar Nederland had genomen. Dit gezin woont nog altijd in Bergen op Zoom en is inmiddels genaturaliseerd. Hier arriveerde Lily Bardo, 27 jaar oud en een verwoede vrouwelijke ruiter. Ze had zojuist een rit beëin digd vanzevenduizend kilometer, die gegaan was van Parijs naar Is- tanboel in Turkije en dan weer terug. „O, het is helemaal geen stunt, ik houd alleen maar van paardrijden", zei ze na aankomst. De trip had zeven maanden geduurd. Ze heeft er nog niet genoeg van en denkt nu over een rit naar Moskou. Nóg zo'n liefhebber van de wijde verten, maar die het over het alge meen te voet doet. Hij heet Georg Pieper, is 18 jaar, komt uit Lippstad, Duitsland en was reeds in Singapore gearriveerd. Vandaar wilde hij naar Japan. Maar dat moet nu eenmaal per boot. En zodoende liep Georg zelf vervaardigde schilderijen te ver kopen in de straten van Singapore, teneinde de kosten van de overtocht bij elkaar op te halen. Hij hoefde het niet lang te doen, want een schat rijke rubberkoopman, de heer Ng Quee Lam, was zó getroffen door zijn hardnekkigheid om zijn doel te be reiken, dat hij hem een passagebiljet aanbood. Na jarenlange onderzoekingen hebben de visserij-biologen van het Rijksinsti tuut voor Visserij onderzoek te IJmui- den de oorzaak ontdekt van het snelle bederf van gekookte garnalen en daar tegen een goed conserverend middel ge vonden. Dit onderzoek werd geleid door de bioloog R. Th. Roskam. De dode garnaal, ongekookt of gekookt, bleek bijzonder slecht houdbaar te zijn. Het ging er derhalve om een ongevaarlijk conserveermiddel te vinden. Lange tijd hebben de vissers zioh tevreden gesteld met boorzuur, maar dit voldoet niet aan de hoge eisen, waaraan chemische con- veermiddelen tegenwoordig moeten beant woorden. De heer Roskam ontdekte, dat het bederf van de aan boord gekookte garnalen werd veroorzaakt door herinfec tie met zeewater Daar al spoedig bleek, dat het uitgesloten moet worden geacht dat garnalen aan boord van een vissers schip na he koken steriel kunnen blijven, ging de heer Roskam een andere kant op met zijn onderzoekingen. Daarbij bleek dat benzoëzuur een on miskenbaar conserverend effect teweeg bracht. Vast staat thans dat dit zuur, vooral in mengsels met keukenzout, aan gepelde garnalen een voor de praktijk voldoende houdbaarheid verleent. Het oude probleem van boorzuurvrije conser vering is hiermee opgelost, al is de theo retische verklaring voor de vergrote houdbaarheid met gebruik van benzoë zuur nog niet gevonden. Het begon, toen ik mijn eerste pijp opstak. „Dat was het!", dacht ik. Maar.... hoe onvergelijkelijk lekker pijproken we! kan zijn, merkte ik eerst, toen ik Douwe Egberts tabak ontdekte. Die zachtheid, die milde smaak en geur.... de voorkeur van alle „ervaren" rokers bewijst het: een pijp en D.E. horen bij elkaar I (Van onze verslaggever) Het interieur van een schuilkelder, zoals deze in Rotterdam wordt gebouwd. In het midden de ingang met de dubbele deuren welke tijdens het bombardement niet gelijktijdig geopend mogen worden. Links het mangat, dat toegang geeft tot een evenwijdig aan deze schuilplaats ge- De gemeente Rotterdam is van plan het uiterlijk van de kelders wat op te vro lijken. Waar mogelijk zullen zij worden beplant en in andere gevallen zullen bloembakken het beton „verlevendigen". Op de foto een beplante schuilkelder in Rotterdam-Zuid. ROTTERDAM. R wordt op twee manieren op gereageerd. Of er wordt over gemopperd of er wordt wat sarcastisch om gelachen. De eerste categorie vraagt zich bezorgd af, waarom die lelijke bunkers de schoonheid van stad en park nu weer moe ten aantasten en de andere lieden merken fijntjes op, dat de Bescherming Bevol king zich met die onnozele schuïlkeldertjes op de oorlog 19141918 aan het voor bereiden is. Deze laatsten voegen er met een ongetwijfeld te grote berusting aan toe, dat met één H-bom de hele stad, inclusief de haven de lucht ingaat. Zo be groet de Rotterdamse bevolking de 17 schuilkelders, die de B.B. in het laatste halve jaar op last van het ministerie voor Binnenlandse Zaken heeft laten bouwen, j bouwde kelder. Dit is dus een dubbele Er zullen er het komende jaar, wanneer de begroting het toelaat, nog 94 bijkomen.schuilkelder, geschikt voor 100 personen. De heer P. Doornbos, plaatsvervangend hoofd Bescherming Bevolking in de kring Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen, is de aangewezen man om de kelder-proble men aan ons voor te leggen. Deze grote, enigszins grijzenden vijftiger, 'n artillerie officier uit de laatste oorlog, heeft de lei ding bij de uitvoering van dit project. De kritiek van de bevolking is hem niet on bekend. Ook op ziin bureau komen de brieven, waarin gevraagd wordt, waarom die „dingen" niet onder de grond worden gebouwd, zoals bijvoorbeeld in Amster dam en Den Haag. De heer Doornbos beantwoordt die brie ven soms. Hij schrijft dan, dat het vooral dé financiële redenen zijn, die de schuil kelders voor de helft boven de grond uit doen steken. Ondergrondse kelders maken een grotere grondverplaatsing en een be maling van de moeilijke Rotterdamse bo dem noodzakelijk: kostbare werkzaamhe den, die de nu vrij redelijke begroting in onaanvaardbaar zouden doen omslaan. De 101 kelders, die nu in Rotterdam gebouwd worden kosten niet veel geld. Alle bijeen vragen zij niet meer dan een investering van royaal 2 miljoen gulden, waarvan 4/5 betaald wordt door het Rijk en 115 gedeelte door de B.B.-kring, dus door de gemeente. Wat is nu de bedoeling van deze kel ders, vragen wij de heer Doornbos, die bij deze vraag niet eens gek opkijkt. Hij vertelt, dat deze schuilplaatsen speciaal betsemd zijn voor de weggebruiker, die onder deze 30 centimeter gewapend beton enige bescherming zal vinden bij een mo gelijke luchtaanval. De bunkers korhen dus te staan op de drukke verkeerspunten en bepaald niet in de wooncentra. In overleg met de verkeerspolitie werden de plaatsen, waar het verkeer het meest in tensief is, vastgesteld. Er komen dus 33 kelders voor 50 personen en 68 schuilkelders voor 100 weggebruikers. In totaal zullen dus 8450 Rotterdammers bij een eventu eel luchtalarm onderdak kunnen vin den. Dit is nog geen vijf procent van het aantal mensen, dat bijvoorbeeld tijdens de spitsuren en route is. De schuilkelders voor 100 personen heb ben een oppervlakte van 33 vierkante meter, zodat 3 mensen een vierkante meter moeten delen. Er was ook een bunker geprojecteerd op het Hofplein, wellicht de drukste ro tonde in Rotterdam. Deze zal niet worden gebouwd, daar de „Shell-tankers", welke maatschappij aldaar een groot pand gaat neerzetten, bezwaar had tegen het onple zierige uitzicht.... Deze bunker gaat nu naar het Heemraadsplein, dat hemelsbreed ongeveer 2 km van het Hofplein is ge legen. De kelders bieden bescherming tegen bommen van 250 kilogram en tegen scher ven van grotere projectielen. Zij zijn niet berekend op A-bommen of H-projectielen. Over de bouw van atoombeschermende schuilplaatsen zijn door het departement nog geen richtlijnen verstrekt. Het pro ject, dat thans in uitvoering is, dateert van 1953. „Met een kanon ga Je geen mus dood schieten" zei de heer Doornbos als ant- (Plffe'i woord op het verwijt van het gedeelte der Rotterdamse bevolking, dat deze schuil plaatsen als zinloos beschouwt. Weliswaar beziet hij Rotterdam strategisch niet als een mus, maar het ligt volgens vele grote strategen voor de hand, dat een even tuele vijand er prijs op stelt Rotterdam en zijn haven niet geheel te vernietigen, daar hij er wellicht ook nog een keer ge bruik van wil maken. Bovendien bieden de kelders bij een bombardement met atoombommen wel enige bescherming, althans buiten de 1600 meter grens. „Geen zinloze bezigheid deze bouw" was zijn conclusie, „de kalders zullen zeker helpen een paniek te voor komen, bij een aanval met conventionele wapenen". Het ligt niet in de bedoeling, dat tn de naaste toekomst wordt proef gedraaid dus geen jproef-luchtalarm tn de Maasstad. De heer Doornbos, ae Rotterdammers kennend, ver wachtte niet veel succes van een der gelijke oefening. Wel zullen te zijner tijd de noodwachters van de B.B. bij een alarm op kleine schaal, de rol van weggebruikers spelen. Tot acht jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering veroordeelde de Utrechtse rechtbank gis teren de 29-jarige gehuwde vrouw M. R.—-y.d. V. G. te Cuiemborg, die heeft te- rechtgestaan onder beschuldiging van moord ep haar kind. Op 16 april jl. heeft zij haar oudste zoontje een kind van 20 maanden enige minuten in 'n teil kokend water ge houden. Het ventje liep zware brandwon den op aan het onderdeel van het lichaam en is kort nadien overleden. Ongelukkige huiselijke omstandigheden waren voor haar aanleiding tot het misdrijf geweest Tegen de verdachte, die volgens het over haar uitgebrachte psychiatrische rapport in aanzienlijke mate verminderd toerekeningsvatbaar moet worden geacht, wa6 vijf jaar met aftrek geëist eveneens met terbeschikkingstelling. VIJF GROTE instellingen in Den Haag hebben verzocht voor hun bedrijven (aan de Parkstraat) proeven te nemen met verkeers- schijven, omdat het voor hun cliënten steeds moeilijker werd hier auto's te parkeren. De vijf Haagse bedrijven staan met hun probleem niet alleen. Tal van be drijven en zaken, die veel bezoe kers ontvangen, klagen hun nood, omdat zij langs de stoepranden voor hun pand vaak de gehele dag straffeloos automobielen zien ge parkeerd, die behoren aan eige naars, die in de buurt werken. Zo doende wordt een parkeerplaats in beslag genomen, die op één dag wel aan tien en twintig cliënten ruimte kan bieden, omdat immers de klant meestal maar voor een korte poos, soms zelfs maar voor enkele minuten een plekje voor zijn auto zoekt. De tfplossing, wel ke thans in Nederland wordt toe gepast, bestaat uit een wachtver- bod voor langer dan een bepaalde tijd". Een groot nadeel daarvan is, de lastige controle. Welhaast con stant is de aanwezigheid van een politieman ter plaatse vereist. Het „Parijse systeem", waarnaar door de Hagenaars wordt gevraagd, maakt deze controle heel wat ge makkelijker. De automobilist stelt op een kaartje (disque) de tijd vast, waarop hij begint te parke ren. Automatisch verschijnt dan op het kaartje het tijdstip, waarop hij weer dient te vertrekken. Een blik op het kaartje is dus voldoen de om te constateren of de auto al dan niet „in overtreding" is. HET IS, nu de vraag om par- keerschijven in het brandpunt komt, wellicht aardig om vast te stellen welke ervaringen men met het disque-stysteem heeft opge daan in andere gróte Europese steden, waar men eveneens met dit probleem kampte en waar men er evenmin als in Nederland veel voor voelde om, naar Amerikaans voorbeeld, parkeermeters in te voeren, waarin munten moeien worden gegooid. Volgens een rap port van de A.N.W.B. zijn de auto riteiten van Strassburg, waar dit jaar de „zone bleue" werd inge voerd dat betekent, dat men in een bepaald stadsgedeelte slechts voor korte tijd mag parkeren zeer tevreden over het resultaat. Ook in Salzburg, waar men dit jaar de „disque" voor een viertal grote pleinen heeft ingevoerd, zijn de ervaringen erg gunstig. Het zaken leven was eerst tegen de regeling, doch enkele maanden later al niet meer. Rome voerde de „disque" deze zomer in. Autoriteiten en pu bliek zijn ovér het algemeen tevre den. De achthonderd plaatsen in de zóne worden per dag door vijf duizend voertuigen gebruikt, zulks in tegenstelling tot de periode voor de invoering, toen deze achthon derd plaatsen slechts door 2J000 voertuigen werden gebruikt. UITERAARD zal invoering in Nederland een strop betekenen voor de lang-parkeerders, die dan een stukje zullen moeten lopen voordat zij de plaats, waar zij ge ruime tijd moeten verblijven, heb ben bereikt. Voor hen, bij wijze van troost, een krantebericht, dat dezer dagen in een Engels blad verscheen. „In de deftige Londen- se wijk Mayfair", zo wordt ver teld, parkeren verscheidene zaken lieden hun wagen de gehele dag voor of vlak bij hun kantoor, al hoewel ter plaatse een parkeer- meter is aangebracht. Zij bekom meren zich niet om de parkeer- meter, want zij hebben voor hun secretaresse een wekkertje ge kocht., dat ieder uur afloopt. De secretaresse heeft dan tot opdracht naar buiten te snellen en een nieu we sixpence in de meter, te stop pen. Ziezo, de auto is weer even zoet. Een ietwat kostbaar en omslach tig systeem, maar wie in Mayfair woont en niet van lopen houdt kan er toe overgaan want, zoals ge zegd, Mayfair is(net als trouwens de omgeving van de Haagse Park straat) een deftige wijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5