Collectie Van Beuningen plus naam opgenomen in Museum Boymans COURVOISIER Na vijf jaar Bouworde Westduitse procureur-generaal mag het land niet verlaten Volledige unanimiteit in Algerije Atoomkanon als Kerstgeschenk Preciese en vitale regie van Vitaly Uit alle Grote dag voor Rotterdam Specimina van Europese kunst te bewonderen in Maasstad Meer Kajotters naar de missie y b cognac le cognac -de .Napoleon 'fait honneur a qui I'off re plaisir a quf le boitl Arbeider viel met auto in groeve 9 Jammer, dat niet alle Joden a fgemaakt zijn Jonge pianist Foe niet naar China terug Havenconimissariaten worden opgeheven Geen sierstuk K.L.M.-toestel bijna in botsing met straaljager Bob de Lange triomfeert als Mercadet Mr. Cornells directeur Nederlandsche Opera Protestants bedehuis werd katholieke kerk Geslaagde opvoering van Rotterdams Toneel MAANDAG 22 DECEMBER 1958 PAGINA 5 le °Se e laJ3 til pdV ROTTERDAM, zaterdag 20 december 1958 ,)Het is vandaag een grote dag voor Rotterdam", zo begon de burge meester van die stad, mr. G. E. van Walsum, zijn redevoering, die hij zaterdagmiddag uitsprak ter gelegenheid van de verwerving van de collectie van Beuningen en het opnemen hiervan in de verzame lingen van het museum Boymans-van Beuningen te Rotterdam. Unieke gebeurtenis Uitbreiding HAARLEM VSOP Op Sint-Pietersberg Bewondering Inkrimping overheidsapparaat Londen I Londen II Londen III Fairbanks (Alaska) Bangkok Lok Ben Lomond (V.S.) Cairo - - lllll Algerije Kerstmis 1958. Het feest van vrede. van zachtmoedigheid Het feest ook van geschenken, voor zover men geen St.-Nicolaas heeftdie cadeautjes uitdelend over de daken rijdt. In Amerika heeft men weer iels nieuws bedacht om de jeugd de eenzame, stille uren, dat er geen huiswerk of geen televisie is, aangenaam bezig te houden. If at dacht u van een atoomkanon? „Het is een heerlijk stuk speelgoed", schreeuwen de advertenties. De fabrikanten zullen wel gelijk hebben: het atoomkanon op deze foto ziet er echt wel serieus genoeg uit: het gevaarte is meer dan een meter lang, de lanceerhuis meet 80 cm. Het hele gevaarte is van plastic gemaakt. Het kanon is tot in onderdelen gelijk aan het echte wapen van het Amerikaanse leger. Het ontwerp voor het speelgoed- kanon is dan ook getekend door dezelfde ingenieurs, die het echte atoom-kanon hebben ontworpen. Kunt u zich iets mooiers voorstellen om aan uw kinderen te geven met Kerstmis? Het is zo'n echt vredig cadeau. Dat Mercadet beslist geen succes hoeft te worden, heeft de auteur Honoré de Balzac bij leven moeten ondervinden. Dat het daar wel op uit kan lopen doorzag destijds de handige d,Eunery, die het stuk be werkte en hoe het met goed resultaat voor het voetlicht valt te bren gen ondanks de lange dialogen en de betrekkelijke schaarste aan han deling, lieten gast-regisseur Georges Vitaly en het Rotterdams Toneel zaterdagavond in de Maasstad zien. ra3r it ét. iU keüd! „Ware de politieke hemel onbewolkt ge. bleven, dan zouden wij behalve de staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. R. G. A. Höppener ook de ministers van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke be drijfsorganisatie en van financiën hier hebben mogen begroeten. Wij stellen het °p hoge prijs, dat de staatssecretaris van O.K.W. zich bereid heeft verklaard het gereorganiseerde museum voor het pu bliek open te stellen- De verwerving van de collectie-Van Beuningen is in de geschiedenis van onze £tad en misschien wel van ons land een unieke gebeurtenis. Meer dan eens is in de loop der historie de klacht vernomen, dat men op landelijk en vooral op plaat selijk niveau belangrijk kunstbezit voor ons land verloren heeft doen gaan. Ook Rotterdam heeft daarvan voorbeelden ge kend- Dat het ditmaal anders is ge gaan, danken wij in de eerste plaats aan de niet genoeg te waarderen medewerking van familie Van Beuningen. Het wordt algemeen erkend, dat deze familie, wan neer zij zich op een louter zakelijk stand punt zou hebben gesteld, voor deze ver zameling een veel hogere opbrengst zou hebben kunnen krijgen. Dat zij door daarvan af te zien het mogelijk heeft wil len maken, dat deze belangrijke verza meling voor onze stad en voor ons land behouden bleef, verdient grote waarde ring. Waardering verdient tevens, dat de familie er niet op heeft gestaan de collec tie separaat onder te brengen, doch er in heeft bewilligd, dat de schilderijen, tot deze verzameling behorende, in het geheel van het museum een natuurlijke plaats hebben gekregen," zo vervolgde mr. Van Walsum, die vervolgens de be treffende ministers en instanties dank bracht voor de door hun verleende mede werking. De ontwikkeling van de dingen heeft het tenslotte mogelijk gemaakt, dat de gemeente Rotterdam deze aangelegen heid geheel zelfstandig, zonder financiële hulp van het rijk, heeft kunnen regelen, aldus spreker. Het Museum Boymans-van Beuningen is door deze aanwinst op een niveau gekomen, waardoor het een plaats heeft gekregen onder de belangrijkste musea ter wereld. Is, mede ter wille van de verwerving van de verzameling van Beuningen, de uitbreiding van het gebouw van het mu seum, waartoe de gemeenteraad reeds geruimte tijd geleden besloten heeft, naar de achtergrond verschoven, de vergro ting van het kunstbezit noopt er toe aan dit vraagstuk weer aandacht te gaan schenken. Nu d« omstandigheden zich in die zin gewijzigd hebben dat de vergroting van de museumruimte niet meer de urgentie heeft die aanvankelijk geboden scheen, Zaterdagmiddag is de machinist Dacnen, die werkzaam was bjj de Eerste Neder landse Cementindustrie te Maastricht, op de Sint-Pietersberg in een 35 meter diepe mergelgroeve gevallen. Hjj was op slag dood. Het slachtoffer zat naast een chauffeur in een vrachtauto, waaruit juist de lading werd gelost. Plotseling zakte de wagen weg en de heer Daenen viel mee in de groeve. De chauffeur kon nog bijtijds uit de auto springen. Hij werd nog door een wiel geraakt en moest met een gebroken been worden opgenomen in een ziekenhuis De machinist was gehuwd en vader van twee kinderen. Vijf jaa-r geleden, in 1953, stichtte de Nederlandse pater Werenfried van Straa. ten een internationale werkgemeenschap 0im mee te helpen aan de oplossing van de woningnood, de internationale bewe- Sing „Bouworde". De bedoeling was om, bitsluitend met medewerking van vrij willigers, deze nood op te heffen, of al thans te verminderen d-oor het beschik baar stellen van fondsen, het geven van adviezen en het daadwerkelijk bouwen 'het vrijwillige werkkrachten. Thans heeft de r.-k. Bouworde onge- veer 20.000 medewerkers in Nederland, Duitsland, België, Frankrijk, Engeland, Italië, Zwitserland en Belgisch Kongo, ^an hen zijn 5000 Nederlander. Sinds de oprichting heeft de Bouworde in West- "-uropa en Centraal-Afrika 2400 wonin gen, 57 kerken, 63 scholen, ziekenhuizen. ®n jeugdhuizen gebo-uwd. Verder werd hulp verleend in de vluchtelingengebie- hen in Duiitlland, Afrika. Azië en Zuid- ■^frierika In Nederland heeft, de Bouworde onder andere woningen gebouwd in Jniuaden en 's-Hertogenbosch. De 24jarige Toe Tsoen. de begaafdeste van communistisch China's jonge concertpia- histen, heeft zondag het bevel van zijn fegering om naar China terug te keren, 'n de wind geslagen en is naar Londen gevlogen om daar zijn carrière voort te zetten. Zijn bewonderaars in Polen verklaarden °at de ambassadeur van communistisch "hina in Warschau, Foe opdracht had ge geven voor het einde van het jaar naar zi.in land terug te keren, omdat hij het •haar voortdurend had over zijn liefde v°or een Pools meisje en vaak getuigde v.an zijn voorkeur voor de Europese mu ziek. Foe deed al van 1952 muzikale studies 'h Polen. Dc procureur-generaal dr. Otto Schweins- berger uit Frankfort, die tijdens de oor log als rechter van een krijgsraad te velde een proces tegen een Duitser zou hebben verhinderd, die beschuldigd was van het vermoorden van 75 Joden, is in de nacht van vrijdag op zaterdag in hech tenis genomen, maar in de loop van zater dag weer vrijgelaten. Hij werd gevangen genomen, nadat ge bleken was, dat op zijn naam voor van daag vliegtuigpassage naar Cairo was ge boekt. Schweinsberger heeft echter ont kend, dat hij van plan is het land te ver laten. Dit wordt nu onderzocht. Men acht het mogelijk dat „mannen achter de schermen" aan het werk zijn geweest. Dr, Schweinsberger is donderdag voorlo pig geschorst uit zijn functie bij het mi nisterie van justitie van Hessen, onlangs zijn in Oost-Duitsland beschuldigingen aan zijn adres geuit. Hij zou meermalen hebben gezegd: „Jammer dat niet alle Joden afgemaakt zijn." Het arrestatiebevel was op deze uitlatingen gebaseerd- Hij werd weer in vrijheid gesteld, nadat hij zijn paspoort had ingeleverd en beloofd had zich om de andere dag bij de politie te melden en 's nachts thuis te zullen blijven. Volgens de procureur-generaal, die de zaak behandelt, kan Schweinsberger vol gens de Duitse wet niet meer worden ver volgd voor wat hij in 1942 zou hebben gedaan. Intussen onderzoekt de Westduitse poli tie een aanklacht van een Joodse café houder in het dorp Koeppern in de staat Hessen dat dorpelingen hem, zijn vrouw en zijn zoon hadden mishandeld en anti semitische uitlatingen hadden gedaan. De betrokkene, Kurt Sumpf, is twee jaar ge leden uit Israel naar zijn land terugge keerd. Nu wil hij het land weer verlaten zodra hij zijn café kan verkopen en zijn schulden kan afbetalen. gaan de gedachten weer naar het oorspron kelijke plan van een uitbreiding in de richting van de Westersingel, aldus spre ker. Het museum is thans tevens een duur zaam monument geworden ter gedachtenis van de heer D. G. van Beuningen. Wan neer de sporen, die deze markante fi guur in het Rotterdams leven getrokken heeft reeds lang zullen zijn uitgewist, zal zijn naam in dit museum blijven voortle ven- Wat voor hem in het geheel van zijn activiteiten tenslotte toch niet de hoofd zaak js geweest, zal voor komende genera ties de voornaamste plaats gaan innemen. De burgemeester besloot zijn redevoe ring met een bijzonder woord van waar dering aan het adres van mevrouw Van Beuningen. Van haar is het nu op „Noor- derheide" nog leger geworden. „Wat deze transactie voor mevrouw Van Beuningen persoonlijk betekent, hebben wij wel heel sterk gevoeld toen wij in het kader van de onderhandelingen de verzameling kwamen bekijken. Wij zijn met respect vervuld voor de wijsheid en de waardig heid. die mevrouw Van Beuningen in de ze zaak heeft betoond," zo besloot mr. Van Walsum zijn speech. Zijne Excellentie mr. R. G. A. Höppe ner, Staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen hield na de rede van de burgemeester een inleiding over de verworven kunstschatten en noemde deze dag oprecht vreugdevol, ook voor de rege ring, omdat in de stad waar de Euror poort zo een bijzonder waardevolle klank heeft, bepaalde specimina van de Europese kunst voortaan voor ieder te bewonderen was. Hij uitte zijn zeer gro te erkentelijkheid tegenover de gemeente Rotterdam, die op de raadsvergadering van 27 augustus j.l. een zo belangrijk besluit nam. Voordat hij de officiële ope ningswoorden uitsprak van de nieuwe vorm waarin het Rotterdams museum voortaan zou voortleven gaf hij een gede tailleerd overzicht van de verworven kunstschatten- Na de opening, die werd bijgewoond door vooraanstaanden uit de wereld der kunst, begaf het gezelschap zich naar de nieuw ingerichte zalen, waar men lange tijd bijeen bleef in algehele bewondering voor de waarlijk unieke aan winsten. Generaal De Gaulle tot Frans president gekozen (Van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen Frankrijk heeft gisteren generaal De Gaulle gekozen tot president van de Vijfde Republiek. Reeds voor zeven uur gisteravond kon president Coty de minister-president met zijn benoeming geluk wensen, want op dat ogenblik bedroeg het aantal stemmen, dat alleen reeds in het Franse moederland op de generaal was uitgebracht, 58.151, terwijl de kandidaat van het niet-communistische uiterste linkse blok professor Chatelet, 6.656 stemmen verwierf en de kandidaat der com munisten, Marrane, 10.113 stemmen. Men wist op dat moment echter reeds, dat in Algerije, in de Sahara, in de overige Franse gebiedsdelen en in de staten, die deel gaan uitmaken van het Franse Gemenebest vrijwel unaniem op De Gaulle was gestemd. Er heeft in Frankrijk nog nooit een presidentsverkiezing plaats gehad, waarbij een toekomstig staatshoofd een zo groot aantal stemmen op zijn naam verenigde. Zelfs de volksstemming van 10 december 1848, waarbij prins Lodewijk Napoleon tot president van de Tweede Repu bliek werd gekozen, leverde verhoudingsgewijs nog niet bij benade ring het aantal stemmen voor de prins op, dat thans op De Gaulle is uitgebracht. De generaal kan dan ook in de uitslag een weerspiegeling zien van de cijfers van het referendum van 28 september. Hij is bij de eerste stembusgang reeds verkozen doordat meer dan tachtig pro cent der kiezers hem op het Elyssee wilden zien verschijnen. Voor de verkiezing van de nu weldra aftredende president Coty waren niet minder dan dertien stemmingen nodig. Op 1 januari 1959 zullen de rijkshaven- commissariaten Amsterdam en Rot terdam worden opgeheven. De rijks- havencommissaris-noord, de heer J. van Lier. en de rijkshavencommissaris-zuid, de heer J. J. L. Willinge, zullen hun werk zaamheden op 31 december a.s. beëindi gen. De aangelegenheden, welke door hen werden behandeld, zullen na deze datum worden behartigd door het directoraat- generaal van scheepvaart te 's-Graven- hage. Deze opheffing is een gevolg van de in krimping van het overheidsapparaat WINDSTREKEN 22 jaar is Ada Shakeshaft en ze was H haar uitbundige permanent gepikt door de politie, omdat toevallig in een van haar tasjes het bedrag van 8727 Pond sterling was gevonden. En die Ponden bleken te behoren bij een nog veel groter bedrag, dat kort geleden bij een Londense bankroof was buitge maakt. Tóch wandelt de 22-jarige Ada Het Kerstmis met 'n nieuwe permanent rond Leicester Square. Ze hebben haar Weer vrijgelaten, ondanks dat over tuigende pondenfortuin. Niet was be wezen, dat zij wist dat dat geld in haar tasje zat. Het zou kunnen zijn, dat baar echtgenoot, de waardige heer Shakeshaft. dat geld er in gestopt beeft, zonder dat de lieftallige Ada er 'ets van wist. Mijnheer Shakeshaft is overigens voortvluchtig. Laten we het over andere dingen hebben. Bijvoorbeeld over Charlie, het Paard-met-heimwee Dat kan. Charlie Was enkele weken geleden verkocht en jteed zijn werk bij de nieuwe baas. Hij *on de oude kennelijk echt niet ver beten en bleek op een ochtend zó maar ferdwenen. Enkele dagen later kwam ybarlie tot ontzaglijke verbazing van '«dereen plotseling opduiken op de boerderij van zijn vroegere eigenaar. Bet dier was helemaal alleen en heeft kennelijk ook de hele afstand (320 kilo meter) alleen afgelegd, vermoedelijk voornamelijk via weilanden en bossen, maar het moet toch minstens acht urukke wegen en enkele spoorlijnen Overgestoken zijn. Enfin, Charlie is 'buis vóór Kerstmis en iedereen hoopt bu maar. dat Charlie, die zulk een 'touw heeft betoond, daar mag blij— ven. Nieuws van Judy Grinham, de En gelse Olympische zwemkampioene, me heeft verklaard in de film-business m gaan. Ze heeft daar in ieder geval aparte entree gemaakt door on middellijk een contract, dat haar ze- x/m jaar wilde binden aan de film, te Vigeren. Nee. zei ze, ik moet eerst «hs zien of ik aan de filmbaan wen- b«n kan. Overigens ligt de eerste film ic!'. die haar is aangeboden, wel in haar „bh. Zij moet namelijk optreden als eh zwemlerares. biologische studies. Urenlang verdwijnt hij soms in zijn privé-laboratorium waar hij zich uitermate amuseert met de bestudering van de levensgewoon ten van bijvoorbeeld kikvorsen en vreemdsoortige vissen. Dit koude stuk land mag zich dan met trots de 49ste staat van de Ver enigde Staten noemen, maar er valt voor ontdekkingsreizigers toch nog heel wat te ontwarren. Meer dan een miljoen vierkante kilometer van de omliggende wateren (met de eilanden) zijn nog praktisch totaal onbekend en op de kaarten vindt men eilanden aan gegeven, waarvan eigenlijk met de beste wil niet gezegd kan worden, dat ze juist op die plaats liggen, maar bij voorbeeld niet een tiental kilometers verder. Héél het grondgebied van Alas ka omvat ongeveer anderhalf miljoen vierkante kilometer maar het wegen net is niet langer dan 6000 kilometer, terwijl er maar één spoorlijn aanwezig is. io Au*.Ven een klein roddeltje over Prins liiu'hito van Japan, van wie u natuur- jj* allang weet, dat hij zich verloofd »p,eft met Michiko Shoda. géén prinses, p fs geen blauw bloed, maar zó maar v,aardig meisje Enfin. Akihito heeft Ibist als zijn vader een hang naar Het moet voor onze journalistieke collega's in de Thailandse kranten niet meevallen, als ze bij een verslag even de namen van drie aanwezige kinderen van 't Thailandse kon. Paar moeten opnoemen. Wan dat zijn dan: prins-es Ratanaraja Kalya Sirivadhane Panya- vadi. prins Vajiralongkoru en even ademhalen prinses Sirindhorn Debr- zatanasuda Kittivadhna Dulasobhak. Iets voor de Kerstdagen om die namen uit uw hoofd te leren? Vertrokken uit deze plaats in het zonnige Californië, mevrouw Konings- hofer. 72 jaar oud. Ze startte met een auto om een kampeertocht van drie maanden te ondernemen in het koude Alaska. Haar wagen is voorzien van een eigen elektrische centrale en bo vendien van stromend water. Ze is van plan te gaan kamperen. Het schrikt haar helemaal niet af op eenzame plek_ ken te verblijven, want ze doet dit al veie jaren achtereen en ze is er nog altijd heelhuids van terug gekomen. Enkele nieuwtjes uit de burgerlijke stand va.n Egypte. Mohammed Salah Salem, een kleine boer uit de Nijldelta. kreeg een zoon. Hij meende het knaap je te moeten sieren met de naam Tsjoe- en-Lai, de communistische Chinese minister van buitenlandse zaken. Een arbeider in Caïro werd verblijd met de geboorte van een drieling. Ook hij had geen moeite met het zoeken naar namen. Zó heten de kleintjes: Nasser, Tito en Nehroe. Hoewel de uitslag, zoals die thans be kend is geworden, verwacht was, is zjj toch bijzonder indrukwekkend. Dezelfde man, die in de donkere dagen van de Franse geschiedenis, op 18 juni 1940, toen hij zich op vreemde bodem bevond de kreet slaakte, dat het Franse volk niet in zijn nederlaag moest berusten, maar op de bres moest blijven staan voor het vrije Frankrijk deze zelfde generaal, die aanvankelijk een heftig omstreden figuur was, ziet zich thans door de stemmen van nagenoeg alle stemgerechtigden aan het hoofd der Franse gemeenschap ge plaatst, en niet als een sierstuk, maar als de werkelijke machthebber, die lei der en scheidsrechter zal moeten zijn. Deze verkiezing kan dan ook worden beschouwd als het sluitstuk van de pe riode, die op 13 mei van dit jaar te Al giers aanving, en zij doet de ervaring der gesehedends gestand, da-t Frankrijk in de moeilijkste ogenblikken van zijn historie steeds de figuur weet te vinden, die het uit zijn moeilijkheden weet op te heffen. De cijfers laten zien. dat alle nationale partijen als één blok op De Gaulle heb ben gestemd, niet alleen de gematigd-ra dicalen en de christen-democraten of MRP leden, maar ook de socialisten hebben dit gedaan, waarbij de laatsten gehoor hebben gegeven aan het advies van hun leider Guy Mollet. In bepaalde departementen zijn er aanwijzingen, dat de linkerzijde van radicalen en socialisten, die Mendes- Frances en Depreux en Daniel Mayer vol gen. geen aanhang hebben kunnen beha len bij de linkse elementen, die voor de nieuwe grondwet hebben gestemd. De Fransen zullen vooral de resulta ten in Algerije wel van een zeer grote betekenis achten. In de departementen van Algerije werden alle stemmen op De Gaulle uitgebracht. In de Sahara was eveneens, op vijf stemmen na, una nimiteit voo.r de generaal. In de over- zonder uitzondering op hem, hetgeen ook het geval was in staten en gebieden, die tot het Franse Gemenebest zullen toetreden en van welke gemeenschap De zeese gebieden stemde men eveneens Gaulle thans nu dus ook de president zal zijn. Op 1 december J.l. heeft zich naar eerst thans bekend wordt, ten zuiden van Stockholm bijna een botsing voorgedaan tussen een Vickers „Viscount" van de K.L-M. en een Zweeds militair straalvlieg tuig. Het K.L.M.-toestel was onderweg van Kopenhagen naar Stockholm. Volgens het Zweedse persbureau tT. vloog het twee honderd meter boven het op vijfduizend meter gestelde „dak" van de luchtkoker voor 't burgerluchtverkeer toen de straal jager plotseling verscheen. Tijdens het on derzoek beeft de bestuurder van dit toe stel verklaard, dat hij de „Viscount" niet had opgemerkt en dat hij binnen de voor de militaire luchtvaart bestemde ruimte was gebleven. De gezagvoerder van het KLM-vliegtuig had onmiddellijk na de landing te Stock holm bij de Zweedse burgerluchtvaart autoriteiten een klacht ingediend over het gebeurde. Dezen hebben thans verklaard, dat het niet mogelijk is geweest vast te stellen, of de militaire vlieger het voor bestemde gebied had verlaten, of dat de bestuurder van het KLM-vliegtuig ook buiten de zijwaartse begrenzing van het voor de burgerluchtvaart bestemde gebied was gekomen- In ieder geval hebben zij aan de bevelhebber der Zweedse lucht strijdkrachten gevraagd de order uit te vaardigen, dat voortgezette militaire les vluchten en dergelijke militaire bewe gingen niet moeten worden gehouden ten zij een behoorlijke afstand van de voor het burgerluchtverkeer ingestelde wegen in acht wordt genomen. Tijdens de vergadering van de natio nale raad der K.A.J. in huize „Bergen te Vught deelde voorzitter H. Larosch mede, dat de internationale hulpverlening aan de missie het komende jaar zal wor den uitgebreid. Dit is mogelijk, omdat „in de K.A.J. steeds meer begrip komt voor haar internationale taak". In 1959 zullen opnieuw kajotters voor hulpverle ning naar Afrika worden gezonden. De nationale secretaris. A. Schrama, zal volgend jaar naar de Philippijnen vertrekken om daar de organisatie der katholieke arbeidersjeugd te helpen op bouwen. Het ligt in de bedoeling, aldus voorzitter Larosch, om geleidelijk aan nog meer kajotters naar Afrika en Azië te zenden. Om dit te realisreen zal ook het thuisfront nog verder moeten worden versterkt. De vraag of de jeugdorganisaties nog reden hebben van bestaan, meende de voorzitter voor wat de K.A.J. betreft met een volmondig ja te kunnen beantwoor den. Als gast van de Nationale Raad heeft de secretaris-generaal van het internatio naal christelijk vakverbond, de heer A. Vanistendael, voor zijn toehoorders de nood beschreven, waarin miljoenen jon ge arbeiders in de gehèle wereld zich be vonden mot name in Afrika. Azië en Zuid-Amerika. Het communisme staat ge reed om die mensen een voor hen on gekende welvaart te brengen, aldus spre ker. De voorzitter deelde tijdens zijn rede nog mee, dat in juni a.s. het tweede sociaal economisch jeugdcongres te Rot terdam zal worden gehouden. Het bestuur van de Ned. Opera deelt mede. dat mr. Evert Cornel is met ingang van 1 september 1959 is benoemd tot in tendant en in die functie belast met de algemene leiding van de Nederlandsche Opera. Dt heer P. J. Tiggere, die enkele jaren deze functie heeft waargenomen en aan wie grote dank is verschuldigd voor de diensten die hij De Nederlandsche Opera heeft bewezen, zal zijn plaats in he! bestuur weer innemen. Voorts is de heer Frans Vroons be noemd tot artistiek-organisatorisch direc teur en mr. J. den Daas tot directeur voor personeelsaangelegenheden en public re lations. Deze beide benoemingen eveneens met ingang van 1 september 1959. De heer Piet Tiggers is thans directeur en de heer Vroons adjunct-directeur van De Nederlandsche Opera. De St.-Willibrordstatie van Reilen, be horende onder de parochie Assen, heeft gisteren een eigen kerk gekregen. De vi caris-generaal van het bisdom Groningen, mgr. G. van Dijk, heeft het gebouw inge zegend. Volgend jaar zal mgr. Nierman de kerk consacreren. Vele jaren hebben de ongeveer 140 ka tholieken van de statie Bellen des zon dags de H. Mis bijgewoond in een boven zaal van een hotel. Verleden jaar kocht het kerkbestuur van de parochie Assen het protestantse kerkgebouw in Beilen aan en liet het restaureren en inrichten als katholieke kerk. Pater P. Starremans O.Carm. van het Carmelietenklooster té Emmen, is als rector met de zielzorg be- l last. i Kleurrijk geënsceneerd en met vitale precisie bracht het gezelschap het du rend gevecht van de speculant Merca det voor het voetlicht, het gevecht met de schuldeisers waarbij de hoofdfiguur telkens opnieuw het klatergoud van nieuwe verwachtingen hanteert, ons het ontbreken van klinkende munt te compenseren. In zijn eigen parodoxale stijl heeft de Balzac de belangstelling van de schuldeisers gekarakteriseerd: zij zijn meer dan familie, want zij hopen zonder jaloezie op het welvaren van hun schuldenaar. En dat is het cen trale thema waarop Bob de Lange on vermoeibaar als Mercadet zelf zijn suc- cesrol van zaterdag kon ontwikkelen. Eerst is het wachten op de rijke Go- deau uit het verre Oosten een complete verbandkist voor het bloeden van steeds meer schuldeisers, dan moet een rijke partij voor Mercadet's dochter, Julie de crediteuren verleiden tot uit stel en zelfs tot nieuwe credieten. Maar de „rijke partij" blijkt zelfs insolvent schuldenaar van de berooide aspirant schoonvader. wiens dochter hij om haar veronderstelde gegoedheid wilde trou wen. Heel dit spel van goedgelovigheid der crediteuren tekent nog de typeringsme- thode van de romantiek, maar de dia logen zijn geladen van dc rationele in stelling van dc Balzac, D'Eunery's meer commerciële en meer ervaren instelling heeft ook in dc bewerking van Max Nord, die op beider teksten steunt en de drie bedrijvenopzet van d' Eunery beeft overgenomen, de spitsvondigheid van Balzac's teksten niet te niet gedaan, maar ontdaan van overbodige franje geëtaleerd. En zo kon met een Baumier- achtige grime en uitdossing het primi tief-romantische toneelschema van het stuk zaterdag een keur aan invallen omlijsten, die te kostelijk zijn om niet hogelijk gewaardeerd te worden. Voor Bob de Lange als Mercadet was het hele toneel omvattend door de drei ging der schuldenaars, terwijl zijn vrouw en zijn dochter welgeregisseerd het centrum gameerden via het werk van respectievelijk Henny Orri en Thera Verheugen. De altijd bulderende Gou lard was voor Peter Holland en zijn woekerende mede-schuldeiser Pierquin werd door Anna Molenkamp goed ten tonele gevoerd. Bijzonder raak was Wim Grelinger als de derde schuldeiser Vio lette, die het slimmer wil doen en zich voor den arme laat houden, terwijl de vriend-geldlener Verdeling door Adolf Rijkens bevredigend voor het voetlicht werd gebracht. Tegenspel levérde Hans Croiset op een extra nauwkeurige wijze als de on baatzuchtige minnaar Minard. Ton van Duinhoven moest als quasi- adellijke de la Brive in een beperkte rol overgaan van huwelijks-kandidaat tot lotgenoot van Mercadet en deed dit met de onvermijdelijke vaagheid, die in deze rol steekt. Hij werd gesecondeerd door Peter Aryans als geslepen bemid delaar. De lotverbondenheid van de avontu riers Mercadet en de la Brive vond een uitermate verzorgde bekroning in de onverwachte komst van Godeau, die al le honger en pijn met bankbiljetten stilt. Het hele spel van kleur levendig heid en fraaie decors en kostuums, eveneens door Hans van Norden ont worpen, kwam tot een einde in een bal letachtige scène volgepropt met waar- de-papier, vriendschap en de vervulling van een liefde. Ook het publiek, waaronder de Fran se consul-generaal A. Bernard, toonde zich voldaan en wel tot in het ova tionele toe. v. R.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5