De krantenbezorgers staken Afscheid George Szell Zoek de gezelligheid thuis mei de feestdagen! 1 sa A. J. v, d. VEN VINKJE" SLIJTER, DE VAKMAN Disco's van de lichte muze s c Strop voor de dagbladuitgevers, voor de theaters, Voor de handel en voor het humeur van de lezers Concertgebouworkest r r Violist A. de Roo nam afscheid Maar een fractie Roofeverval door Spaanse politieman Heerlens mannenkoor ^ancratius" naar Rome Partijraad van de P. v. d. A. achter fractiebeleid Devaluatiegeruchten Franse frank ontkend Betancourt president Van Venezuela De Gaulle ontvouwt plan voor Algerije Bronswerk tevreden over het jaar 1958 Frankrijks begrotings- politiek voor 1959 Egyptiscli-Israëlisch luchtincident Henri van den Bergh's Kolenmij. opgericht MAANDAG 22 DECEMBER 1958 PAGINA 9 :e 110 dollar per week Blijkbaar onontbeerlijk Ook voor de handel een strop Veranderde atmosfeer Brief aan Delouvrier B 18 MOUTWIJN-JENEVER per liter 8.00 BOERENJONGENS MET BRANDEWIJN 7.40 2.50 SCHENK WIJN, SCHENK VREUGDE Ironie van Brassens Golden West en Deep South Driekwarts-maat Jazz Best Coast River-Kwaimars Ri- Nev/York werd een ande ed« od'f NEW YORK, december. (Van onze correspondent) HET IS ZONDAGMORGEN en doodstil in het New-Yorkse flat gebouw waar deze brief wordt ge schreven. Er slaan geen voordeu ren van bewoners, die om de hoek kijken of hun zondagskrant al op de mat voor de deur ligt- Niemand hoeft zich ook te ergeren aan ge roffel van voetstappen op de in gebouwde brandtrappen van het huis, want de vliegensvlugge rreger jongens die de kranten van de 16e tot de le verdieping rond brengen zijn niet gekomen. Noch hooj t men op iedere verdieping de geweldige plof, waarmee de vijf Pond wegende zondagse New York Times, en de iets lichtere plof van de 21/S, pond wegende New York Herald Tribune voor de deuren Tvordt gesmakt, af en toe begeleid door een geweldige ruk aan de hel. Die belleruk is bedoeld voor diegenen, wier dagelijks ochtend blad van tijd tot tijd door andere nieuwsgierigen wordt weggeno men. Maar vanmorgen, nn de staking fan krantenbezorgers al v'lf dagen oud 's. heerst er pais en vree in huls. Door •te radio heeft men ons beloofd dat dagbladuitgevers en stakers vanmid dag met 'n bemiddelaar uit Washing- Jon aan de onderhandelingstafel zul- er> gaan zitten, maar dat helpt geen few Yorker aan zijn pak zondags kranten En de persen van alle negen Srote bladen in de stad. waarvan da delijks 5.500.000 kranten rollen, staan stil, Be eerste dag nadat de bezorgers hadden gestaakt, bleven de persen dog werken Talloze New Yorkers na- fen de moeite en „reisden" naar het krantengebouw van hun keuze om een "Immer te kopen. Desondanks werd er datuurlijk toch maar een fractie van ?e totale circulatie verkocht. The Dai- y News. met een circulatie van 2 mil joen verkocht op deze manier 31.00(1 aden De volgende dag weigerden de Okkers van The Daily News echter de stakers, die voor de krantengebou- Wen op en neer liepen, te doorkruisen "0 hierna werden hun confraters door aHe andere acht bladen „met onbetaald verlof" naar huls gezonden. De onenigheid tussen de bezorgers eri dagbladuitgevers betreft de loons verhoging voor een nieuw tweejarig Contract. De voor de bezorgers onder handelende commissie had voor twee Jaar een verboging van 7 dollar per ifeek in principe aanvaard, d.w.z. 4 dollar voor het eerste en 3 dnllar voor het tweede jaar De bezorgers verdie- den nu per veertlgurige werkweek van 1(?°-47 tot 104.02 dollar. Maar het ad- v'ps van de commissie werd later drtor bestuur en leden van het vakver- verworpen Men wilde nog ..an- ^Hrp economische voordelen" en wen- bovendien 10 in plaats van 7 dollar ^hoging De dagbladuitgevers zeg- echter dat zij zich tegenover an- ^erp vakverbonden onherroepelijk ver dicht hebben de lonen van de bezor- niet nog meer te verhogen. En zo staan de zaken, nu men de ®erste vjlf dagen nog geen voetbreed °t elkaar is gekomen. In ieder ge- Een Spaanse inspecteur van politie heeft r'idag samen met zijn vrouw getracht miljoen peseta's (ongeveer twee ton) 5 ontvreemden, die werden vervoerd in auto van het Spaanse ministerie voor l5 'üchtvaart en welke moesten dienen als jk'^ling van nieuwjaarsgratificaties voor r®Oneel van verschillende diensten van (lp, ministerie. 'h een communiqué van de Spaanse ^htie waarin dit wordt meegedeeld, ^°rdt verder verklaard, dat de inspecteur, htonio Campos Tejon. die als geleide was ^"gewezen, had bekend de chauffeur te ifchhen gedood, een twintig km buiten th dpid De vrouw die onderweg ver- was ingestapt, maakte zich met itj.' geld en met een revolver gewapend >i'de voeten en de inspecteur verwondde O'elf met een kogel om de schijn te j-0Tjlsen dat hij het slachtoffer van een 'overval wag geworden. Vv s®rtig minuten na de overval werd de bè» w echter reeds gearresteerd, in het Ot van het geld en de revolver waar- rc zij verzet trachtte te plegen ke inspecteur legde een volledige be- ,eais af aldus het communiqué. Koninlij'k Heerlens Mannenkoor <W?heratius'' dat al eerder zong in Lon- en Parijs, maakt, van het voorjaar I'- eoncertreis naar Rome. Onder lei- van Henri Heydendaal zullen de SL ®hee zangers daar optreden in het klj *22° Barberini. Tevens zullen zij een V"n uvisite afleggen bij de rector bat Nederlands College in de eeuwi- ^0n add'e Limburger mgr. Damen, Op Jtw.'h'glnnedag ze zijn in Rome van 25 li* tot 2 mei luisteren zij de recep- kj 0p van de Nederlandse ambassadeur 5>LÖe Italiaanse regering, graaf Van ndt. op 28 april is er een concert m van de Italiaanse Radio. In het telprogramma is ook opgenomen een be- aan de grafkerk van de patroonhei- j,van het koor en van de stad Heerlen, ^silica San Pancratio. val wordt de New Yorker aldus een nieuwe appreciatie voor hef gedrukte woord bijeengebracht. Want hoe de ra diostations ook hun best doen om het nieuwsvacuum te vullen door dit In zeer uitgebreide vorm te geven en door het aan te vullen met alle mogelijke berichten over wat theaters, opera- en concertgebouw plaats vindt, het Is absoluut onvoldoende. In een dergelijke tijd als men totaal beroofd is van enige krant want de paar Italiaanse, Spaanse Joodse en Duitse krantjes verhogen hun circula tie niet. daar zij geen winst van de pech der andere bladen willen trek ken beseft men eerst wat ®en dag blad als nieuwsmedium nèast media als radio en televisie, onontbeerlijk maakt. Het zijn niet alleen de dagelijk se hoofdartikelen, niet alleen de foto's van actualiteiten en de vloed van de tails, die in de dagbladberichten en ar tikels kunnen worden verwerkt, maar het is vooral de visuele indruk van het krantennieuws, die zo belangrijk is. Het kunnen naslaan, herlezen van een bericht, waarvan details zijn gegeven in een geordend overzicht dat kan worden „vastgehouden" en dat niet ge deeltelijk vervliegt zoals het gehoorde gedetailleerde bericht dat maakt de dagelijkse krant tot, het ideale nieuws medium. En dan is er nog gezwegen over de absoluut onontbeerlijke berichten over lezingen, tentoonstellingen, toneelpre- mières en stukken in 56 New Yorkse theaters, films. etc. De staking is na tuurlijk een grote strop voor alle de buterende artiesten (en in het New Yorkse winterseizoen zlln dat er heel wat), maar eveneens voor de „oio hands", die niet zwart op wit kunnen lezen noch voor het nageslacht bewa ren dat ene bericht van hun briljante uitvoering Niemand is ook meer op de hoogte van verlovingen, huwelijken, begrafenissen, verloren en gevonden voorwerpen. En al spijkeren de radlo't met talloze aankondigingen het locale nieuws bij, niet iedereen kan od tijd naar die berichten luisteren. Het verlies van de extra kerst-ad vertenties is voor de bladen natuurlijk enorm Speciaal de New Yorkse dag bladen zijn ln december dubbel om vangrijk vanwege de advertenties en reclames. Veie van die advertenties zijn zeer uitgebreid, geven met kleu ren, maten, materialen e.d. de fines ses van het gefotografeerde of gete kende artikel in en voegen op deze tijd van het jaar er gewoonlijk nog een besteibiljet bi), dat in de adver tentie wordt gedrukt. Want duizenden New Yorkers, en vooral die in de voorsteden wonen ple gen telefonisch of per biljet bestellin gen te doen En nu met de kerstda gen zijn er legio speciale artikel-voor raden die snel moeten verkocht wor den ais b.v. speelgoed-attracties of ln de cadeauvorm verpakte cosmetische middelen. Maar zonder advertentie weet niemand er iets van en probeert het dus ook niet te kopen tenzij men er toevallig tegenaan loopt. In New York. met de enorme afstanden, is men ook daarom veel afhankelijker van advertenties, daar menigeen maar sporadisch om die reden tot winkel bezoek komt. Op deze wijze blijven ook veel krantenlezers onkundig van de vroegere kerst-uitverkopen die hier gangbaar zijn. Kortom het zijn lang niet alleen de dagbladuitgevers en de lezers die de dupe van de staking zijn geworden, maar ook de New Yorkse winkelzaken en de barre koude hier doet er voor de zaken nog een schepje pech boven op. De enige goeie kant aan de staking is misschien deze: men krijgt nu geen dagelijkse moord of doodslag meer bij zijn ontbijt geserveerd, met al de over bodige drastische-realistische foto's (al leen de gedistingeerde New York Ti mes onthoudt zich van deze circulatie- bevorderende aanschouwelijk gemaak te gruwelen). En zo Is er bepaald een veranderde atmosfeer In New York merkbaar ge worden. Als kiosken niet gesloten zijn. bieden ze een weinig opwindend ge zicht met de vele lege planken. Geen vrachtauto's racen meer van kiosk tot kiosk door de stad om krantenstapels in het voorbijrijden neer te smijten. Geen New Yorkers verdringen elkaar om ochtend- en middagbladen voor el kaar weg te grissen De pit is eruit! Zaterdagavond op Broadway, waar anders om halftwee 's nachts de krantenverkopers, schuilgaand achter stapels dikke zondagsedities, goeie za ken doen met uit theater of bioscoop terugkerende voorbijgangers die hun zwaarwegende zondagsiectuur mee naar huis zeulen was het stil en saai En juist de zondagskrant Is voor de New Yorker, die opgegroeid is met dat omvangrijke tijdschriften e.a. at tracties omvattende fenomeen, een van zijn geheime vreugden: wanneer hij 'n halve dag lang in al dat bedrukte pa pier kan duiken en op zijn gemak het bonte wereldpanorma bekijken. De subways zijn overigens onherken baar schoon, nu geen verscheurde kranten meer over banken en vloeren waaien: en de ongemakken van het opeengepropt te staan worden slecht verdragen nu men niet over de schou ders van diverse medereizigers in hun krant kan meegiuren De forensentrei nen van en naar New York bieden rei zigers tenminste de mogelijkheid tot contemplatie van het besneeuwde De Partijraad van de P.v.d.A. is za terdag in Arnhem bijeengeweest en in deze bijeenkomst is namens de Tweede- Kamerfractie een uiteenzetting gegeven van de oorzaken en achtergronden van de kabinetscrisis. Daarna heeft de Partijraad een verklaring geformuleerd, waarin hij zijn volledige instemming betuigt, met het door de fractie gevoerde beleid. Voor het geen de socialistische ministers en staats secretarissen tot stand hebben gebracht, wordt grote waardering uitgesproken Verder wordt o.m. gezegd, dat de voor da crisis verantwoordelijke fracties, nl. die van KVP, AR, CHU, VVD en SGP, een nieuw kabinet dienen te vormen op grond van een duidelijk aanwezige meerderheid. Tussentijdse verkiezingen acht de Partij raad strijdig met goed parlementair ge bruik, maar hij neemt, wanneer toch lot Kamerontbinding wordt besloten „zonder aarzeling en met enthousiasme" de strijd op. Vrijdag en zaterdag heeft de Partij van de Arbeid, eveneens in Arnhem, een con gres gehouden, waar de buitenlandse po litiek van de partij is besproken. Hoofd punten van bespreking hebben de atoom bewapening en het vraagstuk vau de Duit se eenheid gevormd. Sprekers waren dr. L. de Jong, prof. dr. J. Tinbergen en de partijvoorzitter E. Vermeer. De slotbij eenkomst zaterdagmiddag werd o.m. Bij gewoond door dr. Drees. Nieuwe geruchten over een mogelijke devaluatie van Franse frank, verband houdend met de scherpe koersdaling van de frank in de onofficiële beurshandel te Parijs, zijn zaterdag tegengesproken door een woordvoerder van het ministerie van financiën. De koersdaling in de onofficiële beurs handel heeft de notering van de frank op het laagste peil sedert mei jl., toen er een burgeroorlog in Frankrijk dreigde, gebracht. In officiële kringen schrijft men de tekenen van „devaluatievrees", die zich thans voordoen, toe aan een offen sief tegen de frank van Londense en Duitse banken, dat samenvalt met het herstel, dat de Franse economie de laat ste maanden te zien geeft. Op de beurs wordt de daling van de franknotering voor een deel aan speculaties van bui tenlandse banken toegeschreven en voor een deel aan het vermoeden dat de sa nering op lange termijn van de Franse economie, waarvan generaal De Gauille voorstander is, een devaluatie van de frank met zich zal brengen, hetzij bin nenkort of later. Romulo Betancourt is zaterdag te Cara cas op grond van zijn stembnsoverwining door. de hoogste kiesraad tot president van Venezuela uitgeroepen. De nieuwe president verklaarde in een korte toespraak, dat zijn regering er een zal zfln van nationale eenheid, die het ge hele land zal vertegenwoordigen en geen banden met slechts één partij zal onder houden. Uit de zaterdag gepubliceerde officiële einduitslagen der Venezolaanse algemene verkiezingen blijkt, dat Betancourts Par tij der Democratische Actie zowel in het Huis van afgevaardigden als in de Senaat de absolute meerderheid heeft verworven In Parijs is gisteren een brief gepubli ceerd, die generaal De Gaulle heeft ge schreven aan de voornaamste vertegen woordiger van de Franse regering in Al gerije, Paul Delouvrier. De generaal ont vouwt hierin zijn politiek met betrekking tot Algerije Het Algerijnse vraagstuk, aldus De Gaulle, vloeit voort uit de verhouding tus sen Algerije, zoals het is. en Frankrijk in zjjn geheel en niet uit de verhouding tus sen Frankrijk en een of ander deel van Algerije. Uw taak bestaat in het brengen van vrede in en het besturen van Alge rije. Doch tegelijkertijd moet Bij het land hervormen. De ontwikkeling van Algerije, zo ver volgt De Gaulle, wordt natuurlijk voort durend in gevaar gebracht door de be staande onzekerheid. Niets kan volbracht worden zonder beschermende of offensie ve militaire acties, waaraan gij dan ook het allergrootste belang moet hechten. De Franse regering hecht grote betekenis aan streng omlijnde regeling van alle ope raties van de politie en van alle preven tieve maatregelen, waartoe deze opera ties leiden. De bevelhebbers moeten vol ledig verantwoordelijk zijn in het gebied waar zij hun macht uitoefenen. Er mogen geen gespecialiseerde organisaties en nog minder individuen zijn, die kunnen han delen zonder hun goedkeuring. Van officiële zijde in Parijs is meege- j deeld. dat de publikatie van deze brief aantoont dat De Gaulie meer dan ooit vastbesloten is om de baas in Algerije te blijven en geen enkele extremistische or ganisatie zal toestaan inbreuk te maken op zijn voorschriften. landschap, iets dat hun waarschijnlijk voor het eerst sinds jaren overkomt. Een enkele coulante treindienst voor ziet zijn forensen van een stencil- krantje met het voornaamste nieuws. Maar dat is zoveel te snel uitgelezen.. En zo leren acht en cen half miljoen New Yorkers, wat het leven zonder krant betekent. Het betekent dat ze zich als nooit eerder verheugen "P dat ogenblik, wanneer ze het nieuws weer kunnen zien en met hun eigen ogen lezen Want aan is het toch pas echt! Sorry voor deze oratio pro domo maar ergens voelen wij. journalisten, ons toch een tikkeltje meer waard De N.V Bronswerk te Amersfoort zegt in haar jaaroverzicht dat 1953 een jaar was dat dankzij de lichte kentering die in de laatste tijd op de markt voelbaar is geworden, toch nog wat is meegeval len. Er zijn in de loop van het jaar weer belangrijke opdrachten geboekt, al zijn de prijzen scherp. De geslonken order portefeuilles van verschillende afdelin gen krijgen geleidelijk weer een wat lij viger aanzien. Zo kon de afdelin ketel- bouw zeer recent een paar mooie op drachten boeken. Veel kan nog worden verbeterd, hard moet gewerkt en scherp moet, er worden opgelet om de positie op de markt ook in 1959 te kunnen verdedi gen. Dankzij een herstel in de laatste maan den, is 1958 een jaar geworden waarover de directie, de omstandigheden in aan merking genomen, tevreden is. De Franse begroting voor het jaar 1959, waaraan het Franse ministerie van fi nanciën momenteel de laatste hand legt, zal zijn gebaseerd op het beginsel van evenwicht. Gestreefd zal worden naar het bereiken van een „binnenlands even wicht", waarbij men zal vermijden dat de economische epansie van de afgelopen jaren in gevaar zal worden gebracht door een overmatig tekort van de over heidsdiensten. Ten opzichte van het buitenland zal dit kunnen leden tot het herstel van het evenwicht op de betalingsbalans in het bijzonder doordat de binnenlandse vraag naar goederen zal verminderen. Over het jaar 1958 werd meegedeeld dat het begrotingstekort over dit jaar het voorziene maximum van 600 miljard frank niet heeft overschreden. Indien men echter de in 1958 gevolgde begrotingspoiitiek, eenvoudig zou door trekken in 1959, zou dit neerkomen op een begrotingstekort in 1959 van om en nabij de 1200 miljard frank, hetgeen onver enigbaar zou met een gezonde financiële politiek. Men kan dus voor de begroting 1959 een nieuwe poging verwachten om de ontvangsten zoveel mogelijk te verhogen en de uitgaven te verminderen, teneinde uit de begrotingsimpasse te geraken voor zover dit noodzakelijk is om de te vol gen evenwichtspolitiek niet in gevaar te brengen. Israëlische vliegtuigen hebben zaterdag bij een luchtgevecht boven het grensge bied met Egypte in de NegefwoestiJn een Egyptische straaljager van het type MIG- 17 neergeschoten. Een woordvoeder van het Israëlische leger, did dit bekendmaakte verklaarde, dat twee formaties van vier Migs ten zuiden van Beensjeba boven de Negef- woeettjn vlogen. De Israëlische jagers, die direct opstegen om de Egyptische toestel len te verjagen, hadden geen verliezen geleden. Volgens de woordvoerder zijn er de laatste tijd herhaaldelijk Egyptische vliegtuigen boven Israëlisch gebied waar genomen. Intussen meldde radio-Caïro. dat vier [sraëlische jachtvliegtuigen in de omge ving van Ei Arisj het luchtruim van de Verenigde Arabische republiek hebben geschonden. Zij waren door toestellen van de V.A.R. verdreven. ALS ONDERDEEL van de vakgroep Pedagogen der Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvéreniging is een sectie Directeuren van Muziekonderwijsinstel- lingegn in het leven geroepen. Doel van deze sectie is het gezamenlijk bestude ren van gemeenschappelijke problemen in het belang van het muzlekschoolon- derwijs in Nederland. Gistermiddag op het zondagmiddagcon cert van het Concertgebouworkest diri geerde George Szell zijn afscheid van de gast-periode in ons Nederlandse mu ziekleven. Het oorspronkelijk geannon ceerde programma was enigermate ver eenvoudigd; het voornemen om de a.s. traditionele Kerstmatinée te leiden gaat niet door, zodat we hem nu voor het laatst in dit seizoen zagen op treden. Indien we het muzikaal saldo van zijn gast-directie overzien, dan dienen we er kentelijk te zijn voor de straffe discipli naire leiding, welke hij in de afgelopen tijd van een maand aan ons Concertge bouw-orkest heeft gegeven. Na de vrij la biele weken van gastdirecties vóór hem. was enige correctie wel gewenst. Szell heeft dit ook laten blijken, want in alles scheen zijn streven erop gericht te zijn, de glans van he> Concertgebouworkest tot een warme gloed van musiceren te brengen. Zo waren er zijn prachtige uit voeringen van Alban Berg's Vioolconcert, Beethovens Pastorale en Wagners Meis- tersinger-ouverture. Over het algemeen lag hem het subtiele van het Franse repertoire minder. Dankbaar zijn we hem voor het spelen van werken van Neder landse toondichters, zoals we hem even zeer onze erkentelijkheid willen schenken voor de kennismaking met werken van Amerikaanse componisten. In dezen heeft de dirigent van het Cleveland-orkest ove rigens geen vondsten van betekenis naar Holland overgebracht. Gistermiddag dirigeerde George Szell opnieuw Prokokieff Vijfde Symfonie, enkele weken geleden reeds gespeeld en door ons besproken. Van de derde Suite van Johann Sebastian Bach, waarmede ditmaal het concert werd geopend, heb ben we een strenge indruk gekregen, straf van metriek maar niettemin ten volle gericht op de schoonheid van klank, zo dat deze vertolking, allerminst puriteins was, dcoh eerder barok van overmoedige expressie, in één stroom van muziek. Met de solo-fluitist Hubert Barwahser speelde het Concertgebouworkest het con cert voor fluit en orkest van Jacques Ibert, een sieraad in het genre der fluit concerten. De Fransman weet een klank- gevoelige sfeer te scheppen en doet dit zelfs in geestige trant zoals in het scher- zando-achtige le deel Zeer mooi in het elegische van het tweede deel nam de solist Hubert Barwahser zijn kans om met grote voorliefde van de zeer melodische thematiek een gevoelige weergave te spelen De finale kreeg vooral ook door de visie van de dirigent George Szell een levendig karakter, werd virtuoos door Hubert Barwahser ingezet, waarbii de speelse ornamentiek door hem in fijne zin werd gerealiseerd. Voor de cadans in de finale verdient de solofluitist een compli ment, evenals voor de gehele interpreta tie van dit concert. Hij werd hartelijk gehuldigd, evenals George Szell, die men zelfs zeer nadrukkelijk heeft gecompli menteerd. C. M. DE OUDSTE SLIJTERIJ EN WIJNHANDEL VAN SCHIEDAM HET HUIS VAN VERTROUWEN HOOGSTRAAT 51 TELEFOON 66821 SLIJTERIJ EN WIJNHANDEL BEIJERLANDSESTRAAT X TEL. 67885 SINGEL 103 TEL. 67641 MARIASTRAAT 54 TEL. 66200 s OUDE KLARE, prima en zacht DE BEURS VAN SCHIEDAM p. liter 7.95 De meest gekochte borrel in Schiedam! CITROEN GENEVER Ons grote succes per liter6.80 EXTRA AANBIEDING RECLAME ADVOCAAT per liter slechts 4.15 AALBESSEN JENEVER waarom meer betalen, per liter 6.55 FRAMBOZEN BRANDEWIJN zuiver natuurprodukt, per liter 6.70 KINAWIJN voor zieken en gezonden, per liter 4.80 ADVOCAAT super kwaliteit per liter 4.75 gezelligheid met liter 2.55 JONGE JENEVER, VISSER CO. voor fijnproevers per liter ZOETE RODE SPAANSE WIJN zuiver import, vanaf per liter NOG STEEDS RODE OF WITTE LANDWIJN per fles1.90 ITALIAANSE WIJNVERMOUTH Fringuello, rood en wit, per liter 4.50 RUM- EN CITROENPUNCH de fijnste kwaliteit per hele fles 7.00 per fles3.55 COGNAC pure gezondheid, per liter 7.80 SAMOS van 't eiland, per fles 2.75 DUBBELE LIKEUR VISSER Co. per liter 5.75 per liter 3.90 ABRIKOZEN- EN KERSEN BRANDEWIJN per liter 5.00 GRAVES SUP. per fles3.50 BEAUJOLAIS 1953 per fles 3.95 DRY SHERRY Baron de Algar, Jerez, eigen import, per fles 5.10 Verder een grote keuze gedistilleerde dranken en een keur van wijnen voor Uw KERSTDINER bij Uw Bestellingen worden zonder prijsverhoging aan huis bezorgd, door de lllllllllllllllllil Zonder zwaarwichtige beschouwin gen over de waarde en betekenis van de -'aten voor de esthetische genieting?», kan men duidelijk stellen, dat de vrije keuze een niet te w-'de-en voordeel is van de „ingeblikte" muziek. Uit de grote collectie nieuwe platen wil len wij enkele waardevolle exempla ren voor de discotheek bespreken. In „La ronde de Paris" oj. Philips P 76429R zijn weer acht chansons samengebracht, die het niet te imi teren eigen karakter van de Galli sche muziekcultuur bezitten. Guy Bé- art zingt er zijn eigen compositie „Bal chez Temporel", waarin de heimwee die bij deze zingende Fran se ingenieur zo treffend is, voortref felijk uitkomt. Zijn zangcapacitei ten bewonderen wij minder dan zijn scheppende bezigheid om het Fran se lied te maken. Cathérine Sauvage. die tweemaal de Grand Prix du Disque verwierf, zingt met élan het Leo Ferré-lied „Java Partout" waarbij alles om het geld draait. De ironie van Georges Brassens komt in „Marinette" geestig naar voren: de hoofdfiguur komt altijd te laat, zelfs wanneer hij besluit een einde te ma ken aan het leven van zijn geliefde; zij is hem al voor geweest. Jacque line Frangois, ofwel „Mademoiselle de Paris" zingt „Tu t' fous de moi". Vol charme mijmert zij over „hem", die opschept, maar die zij niet an ders wil zien als de man vol bra voure en charme. Het moderne sprookje wordt vertolkt door Henri Salvador in „Le petit Indien" en de volle stem van Juliette Gréco wil men niet missen in „Qu 'on est bien". Verrukkelijk is de wals „Julie la Rousse", Philippe Clay hoort men het aan, dat hij een goed acteur is. Hij speelt in de groep van niemand minder dan Jean Vilar. Met een groot „dramatisch" talent brengt hij hulde aan Julie. „Le bal du Faubourg" van Azau- vour wordt tenslotte gezongen door Irne Lecarte, de ontdekking van Mouloudji. Als tens': 'te het afscheid klinkt, wordt het „regret d' amour" gekleurd door een gjluk, dat men heeft beleefd. Een voortreffelijke plaat. Om bij het vocale te blijven: Songs of the Golden West en ""--«s of the Deep South op een forse 33- toerenplaat London HA-F 2099. Men hoort er met een filmische precisie zingen door het HnUvwnod Sound- stage Chorus. De Amerikaanse ge schiedenis, het volksleven op het land, de pioniers en de slaven her leven in o.a. Home on the range, Red River Valley, Clemen tine, Old black -Toe, John Brown's body, Swanee River en My old Kentucky Home. Bekende songs met een eigen karakter en daarom interessant. Door de N.V. Vereenigde Brandstoffen- handel en de N.V. Mij. Parklaan, beide te Rotterdam, is opgericht de Henri van den Bergh's Kolenmij N.V., eveneens ge vestigd te Rotterdam- De vennootschap heeft ten doel het drijven van handel daaronder begrepen im- en export tn steenkolen en andere brandstoffen enz- Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 1 000.000,—, verdeeld in 1-000 aandelen van 1.000,—, waarvan geplaatst 400 aan delen. De beide oprichtsters nemen elk deel voor 200 aandelen, die door de N.V. Ver. Brandstoffenhandel worden volge stort door inbreng van alle activa beho rende tot haar filiaal aan de Parklaan te Rotterdam en door de N.V. Mij. Parklaan in contanten. Na de repetitie van het Residentie Or kest heeft de heer A. de Roo, die gedu rende 54 jaar aan dit orkest verbonden is geweest, afscheid genomen van dit en semble. De heer De Roo werd bij zijn heengaan toegesproken door de voorzitter van het Residentie Orkest, jhr. E. J. van Holte, die hem de legpenning overhandig- digde, welke geslagen was bij het vijftig jarig jubileum van het orkest en door de vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur in het Residentie Orkest, dr. E. J. Tobi, die de scheidende violist het foto boek van Den Haag aanbood, waarin bur gemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten een vererende opdracht had geschreven. Hierna was het woord aan de dirigent, Willèm van Otterloo, en de heer H. de Roo, voorzitter van de orkestcommissie en zoon van de scheidende violist. De heer A. de Roo heeft daarna alle sprekers dank gezegd voor de vriendelijke woor den, welke zij tot hem hadden gericht. Twee voortreffelijke platen van de Deutsche G""nnhor -haft willen wij onder de aandacht bren gen: Caité Parisienne (LPE 17146) en Grosse Walzer aus grossen Opern (LPE 17133). Jac ;c Offenh :hs muziek is typerend voor de sfeer van de French CanCan. Hij compo neerde in de tijd van Napoleon III, een periode vol frivole en levenslus tige muziek. Manuel Row-tha! heeft er een aanvaardbare bewerking van gemaakt en het Radio Symfonie Or kest speelt vol brille onder leiding van Paul Strauss. Voor de walsenliefhebbers biedt Je andere DGG plaat: Hoffmans Er- zShlungen, Eugen Onegin, Hansel und Gretel, Margarethe (Faust), der Rosenkavalier met de walsen uit de derde akte. Vijf walsen die vooral de theatermuziek omsDanren van een halve eeuw. De Bamberger Sym- phoniker spelen onder leiding van Fritz Lehmann. Nu ens niet de „muzikale" verantwoord' van de rijkdommen der driekwartsmaat. Het is gewoonte ge". Vn om de jazz naar de kusten van de USA te klassificeren. Op Coral f" is Jazz Best Coast vastgelegd met de orkesten van Bill 'b'man. Al Cohn, Joe Newman, Manny Albam en het Hal McKusick Kwintet. Hol man schrijft in de traditionele stijl. Hij geeft zijn solisten voldoende kans om hun prestaties ui ti v. 'cen. De gesvneopeerde muziek heeft de vitaliteit van de swing. Al Cohn speelt samen met Zoot Sin, in een kwintet waarbij op de saxofoon he' volle accent valt. Warm en strak im proviserende sv. ing. Joe Newman is een „moderne" tromp, 'rist. zo wel de oude als de moderne jazz be heerst. Hij speelt blues, een stijl die hij bij Count Basie goed leerde. Frank Wess en Eddie Tones vat. Count Basie maken deel uit van het Newman Sextet. Interessant is de bijdrage van Manny Albam. Geënt op een klassiek stramien componeert hij met moderne be*"'pJ"';pg van de soli. Een goede bandbezetting met een logische opeenvolging van solis ten, die het thema strak volhouden en het aan hun instrument p"ssen In „Am I Blue" hoort men Gert" Mulligan en weer Al en Zoot op hm tenorsax. Tenslette Hal MeKustv'- waarbij het individuele snel meer on de voorgrond treedt. Art Farmer is er een fabuleuze trompettist. De plaat is een aanwinst voor de jazz- discotheek. Tenslotte wijzen wij op Phi'm 429382 BE, de 45-toer nplaat 'ri— Bridge on the River Kwai". Wie de film heeft gezien zal de inte-n. door Mitch Miller en zijn orkest van Malcolm Arnolds comnosUie waar deren. Magna Pete, de vrouwelijke studentenvereniging ven fntnnnn heeft de leadinc-melodv als lustrum- lied gekozen. Het strakke ritme, de sobere melodie en de naar een eli- max voerende muziek zijn als film muziek zeer geslaagd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 9