en Paus Joannes roept op vrede eenheid onder de christenen Grote waardering voor zijn voorganger Pius XII Massale volkskerstzang in Amsterdamse RAT Mot. Alf rink onder de 9000 Utrechters in Margriethal f Stalling aangeboden AUTO CENTRALE SCHIEDAM Opiumdroom van O'Neill KERSTBOODSCHAP 1958 Lepels voor Friese vierling luxe 4 en 5 kamerflats HAV Bank GEVRAAGD WINKELJUFFROUW Kampioen-Ad vertentiën De ijsman komt" door Theater Overstromingen in Portugal Westduitse delegatie spoedig naar Egypte Marxist Ibrahim vormde Marokkaanse regering NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG KOMT ALLEN TEZAMEN c5 Michel Debré wordt eerste minister Zijn hospita met mes doodgestoken Amerikaanse bisschop in China gearresteerd IJsland heeft regering nu zonder communisten Uden steunt kerkbouw Angst voor introspectie Stavoren krijgt een tweede gemaal U.T.S. in Leeuwarden ïh* SC WOENSDAG 24 DECEMBER 1958 PAGINA 6 De bouw van de Assoean-dam Vrede en eenheid De verscheurde christenheid Na crisis van een maand Conclusie op aanwijzing van De Gaulle: GERARDUS HENRICUS ANDREAS WESTHUIS Petronella Maria Gerardina Liduina de Wolf VOOR NOG ENKELE AUTO'S HOOGSTRAAT 51 Personeel gevraagd DE HOOP WEER THUIS Activiteiten in 1958 voor levensmiddelenbedrijf SA AS, Mgr. Nolenslaan 201, Telefoon 66108 Diversen ZIJ DRAGEN HAAR NAAM MET ERE, ONZE >- gëvet fe|ee:ai"i Ktw ij'K, X* ROME, hedenmorgen. In tegenstelling tot Paus Pius XII, die in zijn vaak lange Kerstboodschappen uitvoerig principiële kwesties behandel de, heeft Z.H. Paus Joannes XXIII van morgen, in zijn eerste Kerstboodschap, slechts een kort en persoonlijk antwoord gegeven op de wensen, die het H. Col lege hem tevoren had aangeboden bij monde van kardinaal Tisserant. In het begin van zijn ongeveer 1500 woorden tellende rede, die door Radio. Vaticana werd uitgezonden en vertaald, herinnerde de H. Vader aan de gewel dige sympathie waarmee men hem bij het begin van zijn Pontificaat heeft be groet en waarover ook kardinaal Tisse- hant had gesproken. Deze sympathie dankte hij zo zei de Paus „niet aan de menselijke manier van doen van on ze bescheiden persoon", maar „aan de hernieuwde genade-instorting van de H Geest, welke in verschillende vormen tot uiting komt". De H. Vader toonde zich verheugd over de spontane wijze waarop de Romeinen reageerden, eerst bij de inbezitneming van de Lateraance kathedraal, later op 8 december in de Mariabasiliek. „Diezelfde uiting van gevoelens doet zich iedere keer voor, wanneer uien hier bij ons zijn opwachting maakt. Bijzonder vertroostend is het te kunnen constate voorgangers tot eenheid hebben uitgeno digd, veroorloven wij ons waarom zeggen wij: veroorloven ons; laat ons lie ver zeggen; hebben wij geen ander plan dan om nederigen vol vuur deze taak voort te zetten. Bij wat hij zei over de toestand van de Kerk in landen onder communistisch re giem herinnerde de Paus eraan, dat hij kortgeleden sprak over de „allerernstig ste gebeurtenissen" in China.%,,Dat wat jarenlang aan de gang is in de uitgestrek te gebieden achter het ijzeren gordijn is te bekend om uitgebreide illustratie te be hoeven. Er is in onze houding als mensen van geloof niets militairs of gewelddadigs, maar het is nodig waakzaam te zijn in de donkerder wordende nacht. Wij moeten op onze hoede zijn voor valstrikken van hen. ren, dat de grote massa van degenen, die die Gods vijanden zijn, nog meer dan de ons hier komen opzoeken, en ons zonder j onze, en wij moeten ons voorbereiden op ophouden toeroepen en toejuichen, voor- I de verdediging van de christelijke begin- De Westduitse ondernemingen, die be reid zijn deel te nemen aan de bouw van de dam van Assoean. hebben, naar in bevoegde kringen te Bonn wordt ver nomen, een consortium gevormd, dat onder leiding staat van de Hoeck-Tief- A.G. te Essen en waarvan o.a. de Dort- ïnunder Union Bruckenbau deel uit maakt. Dit consortium heeft de bonds regering een garantie gevraagd voor de verstrekking van een particulier krediet van 200 miljoen D.M. Ondernemingen uit andere Westerse lan den hebben doen weten, dat zij zich gaar ne met het Duitse consortium willen as sociëren. Een woordvoerder van de Duit se regering heeft bekendgemaakt, dat er zeer spoedig een beslissing zal worden ge nomen, zeer waarschijnlijk nog voor het einde van dit jaar. De woordvoerder merk te op, dat de tijd dringt, waarmede hij doelde op de onderhandelingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Arabi sche Republiek over mogelijke Russische deelneming aan de bouw van de dam. Om de deelneming van de bondsrepubliek aan de bouw van de dam van Assoean voor te bereiden zal nog vóór Kerst mis een delegatie van deskundigen van de Westduitse regering naar Caïro vertrek ken voor het voeren van onderhandelingen met de regering van de Verenigde Ara bische Republiek. al is samengesteld uit jongeren van aller lei slag en hoe zij. de jongeren, ons verzekeren, dat zij actief gereed staan, meer dan de ouderen en meer dan de rij peren om het erfgoed van Christus te verdedigen en te respecteren". „Al dit huldebetoon neemt echter niet weg, dat het algemene leedwezen blijft bestaan over het verscheiden van onze voorganger, Pius XII. Ja. men moet zelfs zeggen, dat dit enthousiasme voor een groot deel aan hem te danken is". De H. Vader gaf vervolgens een kort overzicht van de kerstboodschappen van Zijn voorganger, welke „de kopstukken van de wereld aan het denken hebben gezet en meesterwerken waren van wetenschap, op theologisch, juridisch, ascetisch, staat kundig en maatschappelijk gebied". Pius' graftombe zou niet schitterender gesierd kunnen worden dan met de opschriften van deze radioboodschappen. „Maar als men de levende kern van zijn onderricht zou willen samenvatten, dan kan men vol staan met deze woorden: eenheid en vrede. Eenheid, omdat hier de wereld op steunt, van de schepping tot de vol tooiing. Vrede, omdat zij tot uitdrukking brengt het weldoende en vruchtbare licht van Christus, onze Verlosser en de ver- heerlijker van het menselijk geslacht" Het geboortefeest van Jezus verkon digt ieder jaar weer diezelfde leer. n.i. eenheid en vrede. Maar helaas is de men sengeschiedenis begonnen met een bloe dige broedermoord. De wet van de liefde is geschonden door de slechte wil. die de mensheid op wegen van ongerechtigheid en onordeljjkheid heoft gebracht. De mensheid werd versplinterd. Christus heeft het herstel gebracht, maar dit her stel is nog in wording. De Paus sprak dan over de taak van do Kerk en herinnerde eraan, hoe enige de cennia terug „vertegenwoordigers van de orthodoxe kerken in het Midden-Oosten er met de praktische samenwerking van enige regeringen aan dachten te voorzien in de samenvoeging der naties door te beginnen met een plan van wederzijds be grip van de verscheidene christelijke ge loofsbelijdenissen van verschillende riten, ieder met een eigen geschiedenis. Helaas hebben onverwachte gebeurtenissen van zich meer opdringende belangen, belangen van economische en politieke aard en van nationalistische vooringenomenheid, deze bedoelingen tot onvruchtbaarheid gedoemd. En zo blijft het beangstigende probleem van de verscheurde christen heid. Denkend aan de vele malen, dat onze selen die het bolwerk zijn van ware recht vaardigheid, nu en altijd. Kerstmis moet het hoogtepunt beteke nen van godsdienstig en vreedzaam ijve ren voor het betonen van liefdevol mee leven met onze behoeftige en zieke naas ten. met de geringen, allen die lijden, van elke soort en elke naam. Moge dit een opbouwende Kerstmis zijn. Mogen allen die naar deze door de lucht voortgedragen stem luisteren, die luisteren naar de klok ken welke oproepen tot eenheid en gebed ter ere van de nederige persoon van de nieuwe Paus, hun goede voornemens ver stevigen voor de heiliging van het nieuwe jaar zodat dit voor de gehele wereld een jaar van rechtvaardigheid, van zegening, van goedheid en vrede moge worden. Abdallah Ibrahim, van de linkervleu gel van de Istiqlal-partij, heeft gisteren een nieuwe Marokkaanse regering ge vormd. Hiermee is een einde gekomen aan een regeringscrisis van een maand, die ontstond als gevolg van meningsver schillen binnen de Istaqlal-partij, con flicten over de economische politiek en eisen voor groter regeringsgezag over het leger, dat wordt geleid door kroonprins Moelay Hassan. De 40-jarige Abdallah Ibrahim, voor malig minister van arbeid en sociale za ken is een der leiders van de linker vleugel der Istaqlal, welke haar ideeën baseert op de Marxistische theorie, en gelooft in een regering gegrond op de steun der massa. In een rede, die hij onlangs hield, zei Ibrahim, dat de Europeanen nog teveel invloed op de economie van Marokko heb ben. en dat vervanging door Marokkanen, die op dezelfde wijze handelen, geen op lossing van het probleem is. Het lange uitblijven van een oplossing van de regeringscrisis wordt grotendeels toegeschreven aan een politieke strijd tus sen de Istiqlal en koning Mohammed, die naar algemeen wordt aangenomen, een regering wenste, welke alle belangrijkse secties van de openbare mening zou ver tegenwoordigen, terwijl de Istiqlal de regering van cén partij wenste. Een der eerste taken van de nieuwe re gering is de voorbereiding van plaatselijke verkiezingen Êinnen een half jaar als eer ste stap naar een democratisch stelsel in plaats van de huidige absolute monar chie. Verloofd: LAURA VAN GENDT en LOUIS VELISCEK Druten, Hogestraat 64. Schiedam, Anthony Muysstr. 47 De Heer en Mevrouw MURRAY—VAN DE VELDE geven met grote blijdschap kennis van de geboorte van hun zoon MICHIEL EGON Geldrop, 22 dec. 1958. Eindhovenseweg 52. In Amsterdam is gisterenavond onder het motto „komt allen tezamen" een mas sale volkskerstzang gehouden, waaraan voor het eerst in de hoofdstad ook katho lieken deelnamen. Onder leiding van de dirigent Theo van der Bijl en met medewerking van de beide door hem ge leide koren, het r.-k. Hoofdstadkoor en de Kon. Chr. Oratoriumvereniging „Ex celsior" en het nationaal muziekkorps van het Leger des Heils. zongen de ruim 7"00 aanwezigen in het RAI-gebouw de beken de kerstliederen. De woorden ter verwelkoming van mi nister prof. dr. J. Zijlstra, die door ambts bezigheden verstek moest laten gaan, werden voorgelezen. Hij noemde het een wonder en een grote genade, dat zovelen gemeenschappelijk willen zingen van het Kind van Bethlehem Hieruit kan kracht worden geput voor het nieuwe jaar. Ds. J. J. Buskes, Ned. Hervormd predi- Michel Debré, de Franse minister van justitie, is de meest waarschijnlijke op volger van generaal De Gaulle, wanneer hij op 8 januari a.s. zijn functie van premier zal neerleggen om die van presi dent op zich te nemen. Het avondblad France-,Soir schreef gisteravond, dat toen de ministers van het kabinet W eGaulle gisteren een bezoek brach ten aan de generaal om hem geluk tc wensen met zijn verkiezing tot pre sident, deze laatste ..heel duidelijk te verstaan gaf", dat Michel Debré eerste minister van Frankrijk zou worden. Volgens voorspellingen van de pers was het, „zeker", dat Antoine Pinay minister van financiën zou blijven en „waarschijn lijk", dat Maurice Couve de Murville aan het hoofd van het ministerie van bui- telandse zaken zou worden gehandhaafd. Ook werd het aannemelijk geacht, dat Jacques Soustelle, die op het ogenblik minister van voorlichting is. in het kabi net zou blijven, maar dat hij een ande re post zou krijgen. Voorts zou Pierre Pflimlin. alsmede Guy Mollet, minister van Staat blijven. De directeuren van de Canadese kranten hebben bij een enquête generaal De Gaul le uitgeroepen tot „man van het jaar". De Franse premier won het met een klei ne meerderheid van Kroesjtsjef. Met grote droefheid geven wij u kennis, dat na een geduldig gedragen lijden, voorzien van de Genade middelen van de H. Kerk, is overleden mijn lieve Man en onze zorgzame Vader, Zoon. Broer, Behuwdbroer en Oom, de Heer Echtgenoot van in de leeftijd van 48 jaar Uit aller naam: P. M. G. L. WESTHUIS— de Wolf en kinderen Schiedam, 24 december 1958 da Costastraat 39 b Rozenkransbidden donderdag- en vrijdagavond te 7.15 uur in de kapel van de Dr. Noletstichting. De H.H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden op zaterdag 27 december a.s. in de parochiekerk van de H. Liduina, Nieuwe Haven 119. De stille H.H. Missen zijn te 7 en te 7.45 uur, de ge zongen H. Mis van Requiem te 10 uur, waarna de be grafenis zal geschieden vanuit de kerk op de R.K. Be graafplaats te Schiedam. De overledene ligt opgebaard in de rouwkapel van de Dr. Noletstichting. Bezoekuur 's avonds van 67 uur. Desgewenst gehaald en gebracht - Prima service NOORDVEST 111113 TELEFOON 65606 OOK UW GARAGE VOOR VAKKUNDIGE REPARATIE - SCHADE enz. Stalling voor plm. 50 wagens- TE KOOP AANGEBODEN: CONSUL 1953 Met 6000.eigen geld TE KOOP aan de BURG. v. HAARENLAAN te SCHIEDAM Vrije vestiging, ook voor alleenstaanden. Inl. dagelijks tel.: 67687 en 's avonds na 8 uur 43587—44876—76028 en na afspraak. De Directie van de N.V. LEVENSVERZEKERING MIJ. TE SCHIEDAM bericht hiermede dat le overeenkomstig de bepa lingen van de wet op de her kapitalisatie 1957 uit de extra reserve 10% zal worden bijge stort op het geplaatste aande lenkapitaal. 2e een extra dividend ad f 25.per aandeel zal worden uitgekeerd ter betaling van door aandeelhouders verschul digde inkomstenbelasting als gevolg van de onder 1 genoem de bijstorting. Dividendbewijs no. 56 is van heden af betaalbaar ten kan tore der vennootschap alsmede bij de Heren R. Mees Zoonen te Schiedam, Rotterdam en 's-Gravenhage en bij de Kas- associate te Amsterdam, onder aftrek van 15»/. dividendbelas ting. Schiedam, 24 december 1958 Wünen - Gedistilleerd Huis van vertrouwen Telfoon 66821 20 woorden 50 ets. woord meer 5 ets extra tot een maximum van 60 woorden bij vooruitbetaling Gevraagd: v.d.e.n. in gezin met kinderen te Den Haag tweede meisje voor de huishouding, zelf standig kunn. werken. Hoog loon. Brieven onder nr. 705 De Maas bode Den Haag. óf Gevraagd: v.d.e.n. flinke hulp in de huishouding. Zelfst. kunn. werken, 160,- p.m. in gezin met kinderen. Brieven ónder no. 706 De Maasbode Den Haag. Goederen aangeboden Aangeboden divanbedje 80x160; prima spiraal, ijzersterk. ledi- kantje 80x150, t.e.a.b. na 7 uur Albaröastraat 55, Nieuwland-O. Wegens omstandigheden ter over name aangeboden: winkel en bo venwoning waarin gevestigd rij wielstalling in centrum v.d stad. Brieven onder nr. 2273. Nieuwe Schiedamse Courant. Dam 18. Handel en Bedrijf Het hospitaalkerkschip De Hoop heeft zijn dienst voor 1958 er weer opzitten. Het is in Amsterdam teruggekeerd en blijft daar tot 2 januari 1959 gemeerd In het afgelopen jaar werden 1469 patiënten be handeld, onder wie 548 Noren en 53 Duit sers. 118 patiënten werden opgenomen onder wie een Fransman, terwijl 256 ra dio-medische adviezen werden gegeven en 544 recepten afgegeven. Het aantal ver- pleegdagen bedroeg 690 Aan boord van de vissersschepen wer den 143 radio-technische reparaties ver richt, terwijl in 179 gevallen met een tech nisch advies via de radiotelefoon kon wor den volstaan. Het machinekamerperso- neel verleende 97 maal met het verrich ten van noodreparaties technische dien sten. Rond 900 weerrapporten werden ver zonden aan het K.N.M.I. te De Bilt. In het afgelopen jaar fungeerden als geestelijke voorgangers op de „Kerk op de Noordzee": ds. Anderson, ds. Helberg en ds Mitgaard, allen uit Noorwegen; ds. Van Lokhorst te Zwolle, ds. Tiemens te IJmuiden, ds. De Jong te Scheveningen, ds Wolven te Urk, ds. D- van Heyst te Ómmen ds. Th. Swen te Vlaardingen, ds. Offeringa en ds- Bouman, beiden te Kat- umk De scheepspredikanten brachten tal rijke bezoeken aan boord van de vissers schepen Bijzondere diensten werden ver richt met het slepen naar een haven van twee Nederlandse trawlers en een Duitse trawler en het vlotschepen van een Kat- wijkse logger van de rotsen op de Engel se kust. De rechtbank te 's-Gravenhage hee gistermiddag met gesloten deuren de zaak tegen de 28-jarige werkloze kantoorbe- dien P. R. S. geboren te Willemstad op Curaqao behandeld, die op 30 december va.n verleden jaar zijn hospita, e,en 52-ja- rige weduwe, met een mes heeft gesto ken De vrouw stierf aan de verwondin gen, omdat de halsslagader werd geraakt. De officier van justitie vorderde ontslag van rechtsvervolging, plaatsing in een krankzinnigeninrichting en terbeschik kingstelling van de regering, teneinde van harentwege te worden verpleegd. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de 67-jarige missionaris in China, mgr. James E. Walsh, in Shanghai is gearre steerd. Mgr. Walsh is de laatste Ameri kaanse missionaris in China. Sedert enkele weken is de bisschop, die Shanghai verbleef en geen activiteit meer uitoefende, spoorloos verdwenen. Tot eind oktober was radio-telefonisch contact van Hongkong uit met hem nog steeds mogelijk geweest. Het bericht van zi.jn arrestatie is niet officieel bevestigd. Het Amerikaanse rrn- nisterie van buitenlandse zaken heeft het vernomen van zijn ambassadeur in Polen. Jacob D. Beam. Deze had tijdens een on derhoud in Warschau met de Chinese vertegenwoordiger Wang Ping-nan naar mgr. Walsh gevraagd en hierbij als ant woord gekregen, dat de bisschop was ge arresteerd, omdat hij de Chinese wette: had geschonden. Onderminister Ma- comber heeft verzekerd, dat zijn ministe rie alles in 't werk zal stellen, om de vrij lating van de bisschop te verkrijgen. Al dus meldt het K.N.P. De helft van de Friese vierling Lautenbach is nu naar huis gegaan. Voor het vertrek vond in het zieken huis te Leeuwarden nog een korte plechtigheid plaats, toen de echt- de Commissaris der Koningin in Friesland, mevrouw Linthorst HomanDelcour aan me vrouw Lautenbach een viertal zilve ren lepels overhandigde. kant te Amsterdam, las de schriftgedeel ten en ds. O. Jager. Geref. predikant te Almelo, hield een korte toespraak. De deken van Amsterdam, mgr. G. P. J. van der Burg, zei in een slotwoord dat het hem verheugde vele duizenden bijeen te zien met gemeenschappelijke getuigenis van hun adventsverwachting, de komst van de Heer. „Geen afgedraaide plaat van kerstliede ren, maar een lied, dat nieuw gezongen wordt". Zo drukte dr. A. A. Koolhaas, president van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. het in zijn toespraak op de Volkskerstzang gisteravond in de Mar griethal van de Jaarbeurs uit. dat de men sen telken jare opnieuw hun vreugde en dankbaarheid om het Kerstkind moeten uitzingen. Geestdriftig en bezield was ook het lied, dat nu uit 9.000 kelen klonk van mensen met verschillende geloofsovertui gingen, maar allen verbonden door de wil om de ware Kerstvrede te beleven. Staande zongen de duizenden, in waaier vorm in de immense zaal anders kul en zakelijk van aankleding, maar nu ver vuld van een mystieke sfeer rondom het podium geschaard, dat versierd was me kenst-attributen, het „Komt allen tezamen". Deken mgr. A. Wiegerink sprak een welkomstwoord met de wens, dat de lief de Gods en de gemeenschap van de H. Geest met allen zou zijn, waarna de menigte en een koor, samengesteld uit leden van verschillende zangverenigin gen, met muziekbegeleiding, beurtelings under leiding van Mees van Huis een keur van liederen zong. Het meest tref fend door zijn naïeveteit was wellicht het oud-middeleeuwse lied „Komt her ders van rondomme" en aangrijpend zeer zeker de prachtige solo-zang van een blind meisje in een Duits liedje, gezon gen door een meisjeskoor. Tussendoo.r las burgemeester Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz uit de H. Schrift en het slotwoord werd gesproken door ds. A, Dronkers, voorzitter van ke4 comité, die waar de Kerstzang door de Wereldom roep werd uitgezonden, moot in de ge legenheid was om een Kerstgroet tot de landgenoten in den vreemde uit te spre ken. Aan de Volkskerstzang namen deel de aartsbisschop mgr. dr. B- J- Alfrink; de Commissaris der Koningin, mr. C. Graaf van Lynden van Sandenburg; de rector- magnificus der rijksuniversiteit, prof. Jongbloed en vele andere autoriteiten. Huurt voor uw feesten etc. mo derne klapstoelen en tafels, glas werk, kop en schotels, koffieke tels 10 liter enz. Bij de eerste Schiedamse Verhuurin richting Simon Rosman. Frans Halsplein 43-45. Tel. 65800. Zoekt u een exclusieve kop eJ1 schotel? Fa. Solingen heeft hei- Hoogstraat 52. Telefoon 63143. Bruidsfoto's, reportages in keif' ken, stadhuis en thuis, 's Moi gens gemaakt, 's avonds geree Foto K. v. Vuuren, Hoogstr. 1UD' Schiedam. Elastieken kousen kunt u kiezc*1 uit acht verschillende soorten- van stevige steunkous tot fU". naadloze, waarbij onze deskunö* ge adviseuze u gaarne helpt, ue legenheid tot passen. Voor spo* voordelige kniekappen en enkei stukjes. Van der Sman's Drog» terijèn. Hoogstraat en Groene laan. Dinsdagmiddags 'gesloten; Overgangsleeftijd? Migraine? pn gezonde teint? Jeugdpuistjes- Verstopping? Vetzucht? Nattei mann's bloedzuiverende thee n" 8 helpt! Groot pak 1,85 bij el ke drogist. 10 a 12.000. R.K. Zakenma^ vraagt voor slechts één jaar a 12.000 te lenen tegen rem» cn aandeel in de winst. Brieven onder no. DR 198 Bur. v.d. blam De sociaal-democraten hebben gisteren in IJsland met steun van de onafhanke lijke partij een minderheidsregering ge vormd. die in het parlement slechts kan rekenen op 'n krappe meerderheid. Hier door is een einde gekomen aan de kabi netscrisis. die op 4 december begon. Premier van de nieuwe regering is de 56-jarige Fmil Jonsson. Gudmundsson blijft minister van buitenlandse zaken Minister van financiën en economische zaken is Gislason geworden, die in het vorige kabinet minister van onderwijs was. De communistische partij neemt geen deel aan de nieuwe regering. Men ver wacht geen wijzigingen van betekenis op het gebied van de buitenlandse politiek de kwestie van de territoriale wateren in begrepen. De gemeenteraad van Uden heeft gis teravond, overeenkomstig het rapport regeling bijgedragen keckenbouw van de Staatscommissie-Sassen besloten een tegemoetkoming van 25 procent te verle nen in de stichtingskosten van twee ker ken met toren, inventaris en pastorie, een res te e rcTom dat""hijde~ C h in es e wetten in de onlangs opgerichte tweede paro- resteeru, omaai chie ta uden en een in odihapeel. Voorts werden kredieten evrstrekt voor de bouw van een katholieke school met acht klas sen en een protestantse streekschool mtc vier klassen. Benavente in Portugal is ernstig ge teisterd door grote overstromingen. Tengevolge van zware regenval is de rivier de Taag buiten de oevers ge treden en werden grote stukken vruchtbare landerijen blank gezet. Een uitermate macaber stuk heeft Thea ter maandag in het Nieuwe de la Marthea- ter te Amsterdam in première gebracht. O'Neill, die wel de opvolger van Strind- berg wordt genoemd, heeft met „The lee man cometh" een knap en boeiend stuk toneel geschreven; het is echter een spel dat zich in de periferie van de menselijke samenleving naar een troosteloos einde voortsleept van het ene drankgelag naar het andere. Harry Hope, de eigenaar van een kroeg, wacht met zqn vrienden" stuk voor stuk nietsnut ten, souteneurs cn barmeiden op de komst van de kwartaaldrinker, de han delsreiziger Theodore Hickman. Iedere keer opnieuw is het in de zomer een paar dagen feest want „Hickey" is dan m een royale bui. Hij trakteert iedereen die in de kroeg is en de klaplopers verheugen zich bij voorbaat op een vrij rantsoen. Het is in New York in de zomer van 1912 Er heerst een broeierige sfeer in de kroeg van Hope, een sfeer van bederf, terwijl men wacht op de man die wat le- ven in de brouwerij zal brengen De kroegbaas leeft in een financieel debacle en durft zijn huurders niet te manen de achterstallige bedragen aan te zuiveren. Als Hickey echter komt. is hij een ge heel andere man dan vroeger, zijn opium- droom schijnt over te zijn, hij heeft beslo ten zichzelf te veranderen. Hij wil zelfs iedereen in de kroeg bekeren door hen te wijzen op hun eigenlijke aard. De droom is uit, de schellen moeten ieder van de ogen vallen. Maar de waarheid komt on verwachts. Hickey heeft namelijk zijn vrouw vermoord. Hij heeft zijn vrouw ge haat. en dan schreeuwt hij dat hij de moord heeft begaan omdat hij krankzin nig is. Richard Flink heeft in zijn regie alle ruimte gelaten om de medespelenden een „type" te laten spelen. Hij heeft, onge twijfeld goed geobserveerd hoe de grens van het delirium zich manifesteert. De schokkende bewegingen, de scherpe over gangen van bruut geweld en hypersensi tieve sentimentaliteit, maakten de afzon derlijke personages boeiend om de spel- kwaïiteiten te bekijken. Deze waren er ongetwijfeld. O'Neill is echter een toneel schrijver, die het aandurft om het ge duld van de toeschouwer op de proef te stellen. Hij heeft het zelfs met „Rouw- past Electra" gepresteerd om een „tri logie" op te laten voeren. In „De lis man komt" heeft hij ook geen enkele con sideratie met de toeschouwers. Direct a in de openingsscène confronteert nil oe zaal met een afstotelijke werkelijkheid. Larry Slade. door Ben Groenier ge speeld, vertelt het een en ander. Hu is de man. die de opiumdroom als lwter borrel introduceert en fel hekelt. HU doe dat met bewust cynisme, ™aar kon het waar maken, dat uiteindelijk alleen deze Larry lering trekt uit het ex periment van Hickey. De creatie van Hans Tiemeijer als Har rv Hope de hoteleigenaar, was af. Een ru we man met krokodilletranen wanneer die geplengd moesten worden en vol goe dé voornemens. Het „Morgen ga ik.." klonk uit zijn mond overtuigend ongeloof waardig. Wim Kouwenhoven en Lucas Wensing vormden een duo van circusartiest en ge wezen politieman die niet die kansen kreeg als -b v. de rechtenstudent van Hans Culeman. In deze rol zat nog het meest deerniswekkend de verwording van de alcoholist. Paul Storm creëerde een neger en Henk Schaer een Transvaalse boer. Beiden hadden het typische accent van deze landslieden (Van onze correspondent) De Provinciale Staten van Friesland hebben gisteren besloten een bedrag v» f 20.000beschikbaar te stellen voor a itiviteiten ter bevordering van de ontwik keling van het noorden van het lan"' Voorts hebben zij zich beziggehouden we een ander uitermate belangriik vraagstu»- namelijk dat van de bemaling van d Friese boezem. In verband daarmee w den gedeputeerden gemachtigd om eerste maatregel van de waterstand Friesland, bij Stavoren een tweede gema te stichten met een capaciteit van 40" kubieke meter Per minuut. De koste" hiervan zijn geraamd op 10 miljoen g ul' Wim Hoddes trachtte de oud Britse of- den. ficier in een geaffecteerde toon gestalte te geven en Frits van Dijk was een gewe zen oorlogscorrespondent volgens het programma Hij kon echter iedere ande re verlopen dronkaard hebben voorge steld. Zijn vroegere functie was opgeprikt, niet aanvaardbaar uit zijn spel. Gerard Hartkamp als anarchistisch redacteur, die uit Europa gevlucht was, speelde schreeuwerig en met een over daad van een Duits accent. Bernhard Droog was een uitstekend getypeerde Italiaanse barman. Goed van inleving in de sfeer en raak in zijn stac cato mimische spel. Maxim Hamel viel wat aankleding en stem betreft, buiten de sfeer van het geheel. De rol dwong daar toe, maar hij gaf geen enkele concessie ten gunste van het ensemblespel. De dag barman van Piet v. d. Meulen was wat vlak en ongeraffineerd. Winnifred Bos- s-v Y (Van onze correspondent) Mede in verband met de toekomst-^ industriële ontwikkeling van FrieslaO'j is in Leeuwarden een Uitgebreid 7{C,e nische School tot stand gekomen, die eerste is in dit gewest en die gisteren d j burgemeester Van der Meulen off:cl werd geopend Bij deze plechtigheid, die o.m. vele burgemeesters van Friese gemeen werd bijgewoond, verklaarde mr. Van Meuion onder meer. dat Friesland in na-oorlogse jaren een achterstand op terrein van 'het technisch onderwijs n ingelopen. Het aantal leerlingen aan gere technische scholen steeg van 10' ,p tien lagere technische scholen en er Bil*b Dekens overtrekken met s^er' steek, zijden satinet, ook rota»* stoel kussens. Dekensovertrekk?1 le Pijnackerstraat no. 10 v. JV Snellemanstraat, Tel. 40051-85lo^' boom, Tine de Vries en Anny de Lange waren een stel „uitgaande jongedames- Tine de Vries wat te ordinair. Robert de Vries speelde Hickey. Eigen- lijk minder sterk dan we verwacht had" den. Zijn type is door O'Neill ongeloof waardig getekend. Eigenlijk maakt hu nergens waar. dat hij is wie hij spee Met respect, voor zijn kunde, kunnen Robert de Vries niet de eer de v0° stelling van „De Ijsman komt" te hebben .gemaakt". Hij was te gezond, te zeer ae man die de kracht heeft zich te bekeren, inplaats van de krankzinnige kwartaal drinker. Voor de meespelenden is dit. stuk zeef aantrekkelijk. Voor de toeschouwers cru. BU. Har: "San, I Dit nieuwe gemaal is nog geen tota oplossing voor de problemen van de w terbeheersing in Friesland. De capacit van de waterlozingsmiddelen moet nam lijk met 10.000 kubieke meter per mmu" worden vergroot en daarvoor zal o.m. n de bouw van een derde gemaal noodzak" lijk zijn. De totale kosten van de te tre fen maatregelen worden geschat op vu tien miljoen gulden. Het bedrag, dat de staten voor de be vordering van de ontwikkeling in noorden uittrokken, zal worden gebrul voor het opstellen van gefundeerde plan nen, die verwezenlijkt moeten worde wil de achterstand kunnen worden inSe lopen. In het betreffende voorstel, dat de et» ten werd voorgelegd, zeggen gedeputeer den, dat het moet worden betreurd, d de middelen, dde in dit verband in de z«* de industrialisatienota in het vooruitzie ziin gesteld, ten enenmale on toereiken zijn om het daarin gestelde doel te ve wezenlijken. Fr zullen voor het. noorcie bedragen nodig zijn, die in een eehe andere orde van grootte liggen, aldus s deputeerden. gere wnunioLur --- m 1946 lot 4650. De provincie heeft nu n lagere technische scholen en er cr vijf in oprichting. Deze HTS. die "J „jg noodgebouw is gevestigd, voorziet s grote behoefte, temeer. omdal .g, '»n voor bouwkunde werkt bouwkunde aan verbonden zijn. X* ft;'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 14