Prof. Beel hail slechts tien minuten voor antwoord nodig Een constructief en rustig betoog van prof. Romme Nog 16 mensen ingesloten in Ziehens mergelgroeve Nieuwe benoemingen in RomeinseCurie DE KAMER UUR Veiligheidsmaatregelen in champignon- kwekerij zijn onvoldoende geweest KERSTVIERING OP SOESTDIJK Géén witte en geen winterse Kerstmis Ghanese oppositie boycot parlement Geen geweld om de vrede te verstoren Relativiteitstheorie van Einstein betrekkelijk? Filmacteur H. Warner overleden Generaal-majoor Koot Afscheid van dr. Drees Regeringsverklaring Beel uit Raad van State V H WOEiNSDAG 24 DECEMBER 1958 FAG IN A 3 (Vervolg Kameroverzich pag. 1) Verkiezing program De beste oplossing Tien minuten Voetbaltoto en stakingsrecht Belastingvoorstellen aanvaard 'Sf Ook. Nederlanders? Kerstboodschap van Eisenhower eS/j 50 stuks f 2.50 'n Aardige Kerstattentie Commandeur Oranje-Nassau Na gevangenneming van 46 partijleden Dat hij prof. Romme het kabinet Drces zou hebben opgebroken, zoals de heer Burger ha-5 beweerd, was een mis kenning van de aanleiding van de crisis. Minister Hofstra alleen had het onaan vaardbaar laten horen, de overige dertien leden van het kabinet niet. De heer Bur ger beweert, dat een of andere kracht het tijdelijke in de belastingwetten had ge bracht tegen de wens van de regering in. Iedereen weet echter, aldus spr., dat mi nister Hofstra zelf aan de omstreden wet ten een tijdelijk karakter heeft gegeven en wel voor de duur van twee jaar. De crisis is ontstaan, toen tegelijk met minister Hofstra ook de andere socialis tische ministers heengingen. En door dit heengaan was, naar dr. Drees zelf in zijn brief aan de Tweede Kamer dn in zijn antwoord op de vraag van prof. Oud ver klaarde, uiteraard de basis van het kabi net geraakt. De breuk was dus geslagen door de socialistische ministers en daar om moesten de socialisten, zo zeide prof. Romme, dus eigenlijk de crisis oplossen. Nu hebben de overgebleven ministers, met dr. Beel aan het hoofd, de verant woordelijkheid alleen op hun schouders genomen en zij doen daarmee, aldus prof. Romme, meer dan hun plicht. Kennelijk wilde de leider van de katho lieke fractie de politieke tegenstellingen niet verder verscherpen doch alleen de verantwoordelijkheden voor de crisis vaststellen. Hij sprak daarom verder al leen nog over de kabinetsformatie na de verkiezingen op 19 maart. Een zgn. buiten- Partijpolitiek kabinet, waarover hier en daar al gesproken is, wees hij in eerste aanleg van de hand. Het is mogelijk, dat het hiertoe komt, zo zeide hij, maar het 's het laatste dat in aanmerking mag komen, want dit betekent het lam leggen Van de volksinvloed. Dan worden de ver kiezingen een vertoning, zonder geeste lijke achtergrond. De verkiezingen moeten een deugdelijke Politieke inhoud hebben, die straks kan doorwerken in het beleid van de rege ring. Daarom gaf hij deze inhoud, voor Wat de K.V.P. betreft, nu reeds aan: al gemene kinderbijslagverzekering, voor zieningen voor weduwen cn wezen, voort- Zetting van het bouwbeleid, de middel- baar-onderwijswetgeving, ontplooiing van bet Nieuw-Guincabcleid, voortzetting van onze veiligheidspolitiek tegenover Rus land, activering P.B.O., bezitsvorming enz. Men kon dat alleen maar karakteriseren a's een voorzetting van de politiek-Drees, die door zijn vrienden naar huis is ge stuurd. De beste oplossing achtte prof. Romme 6en brede samenwerking, met socialisti sche groepering bij voorbaat zou worden Werking op voet van redelijkheid en ge- 'ikheid, waarbij geen enkele democrati sche groepering bij vooorbaat zou worden Uitgesloten. Spr. verwachtte, dat de uitslag der ver kiezingen het mogelijk zal maken een kabinet te vormen, dat tot doel heeft een Positieve vervolging van de realisering Van een christelijk sociaal beleid. Hoe het S.E.R.-advies ook zal zijn, van de K.V.P.- 'ractie Is niet anders te verwachten, dan dat zij alle maatregelen slechts zal be schouwen in hur. onderling verband en als één geheel. Zij zal evenwichtigheid en evenredigheid nastreven bij het opleggen van lasten. De sterkste aandacht zal ge schonken worden aan de economisch Zwakstcn door bij een hopelijke welvaarts- ^erruiming hen het eerst daarin deelach tig te doen zijn. Bij alle maatregelen zal "pt scherpst worden gelet op het belang der werkgelegenheid. Het was een constructief en rustig be- '°og, het betoog van een staatsman die Seen enkel schip achter zich wenst te Verbranden. De heer Burger kijkt klaar blijkelijk niet zover in de toekomst. Hij is niet zo subtiel, dat ligt niet in zijn aard en hij hakt er liever lustig op los. Dat deed hij vandaag tegen al zijn op ponenten. Zelfs de heer Tilanus, toch al tijd verzoeningsgezind, kon niet nalaten, op te merken, dat de P.v.d.A. zich los wilde maken van het kabinet. Hij vond dat, partijpolitiek gezien, niet zo'n geluk kige greep, maar, zo zei hij. dat moet de P.v.d.A. zelf weten. Hij vond het ook niet in 's lands belang, maar wel verklaarbaar na de beide verkiezingsnederlagen en met het oog op de inwendige verdeeldheid. De heer Bruins Slot had dit geïllustreerd met de namen: Vermeer en Schurer. De laat ste is een bekende pacifist en ook lid van de fractie van de P.v.d.A. Maar de heer Tilanus sloeg de spijker op de kop. toen hij zeide, dat de P.v.d.A. nu eindelijk de vrijheid had om propa ganda te maken voor haar partjj, maar heiaas kan zij dat nu maar gedurende en kele weken cn niet gedurende anderhalf jaar. Die anderhalf jaar, dat was het nl wat zij hadden gehoopt om in deze ter mijn hun verloren aanhang terug te win nen. Daar zjjn de andere partijen niet in getrapt. Met al deze debatten, die in hun geheel per radio werden uitgezonden, was de hele middag gemoeid. Het was zelfs al half zeven toen de voorzitter, nadat ds Zandt zijn korte verklaring had uitgespro ken, de vergadering schorste tot half negen. Toen antwoordde dr. Beel en hij deed dit prachtig. De Kamer had vier en een half uur nodig gehad om op de regerings verklaring te antwoorden. Prof. Beel had voor zijn antwoord niet meer nodig dan tien minuten. Dat was een prach tige anticlimax, die wel moest inslaan. En hij sloeg zo in, dat alleen de heer Burgci ik zonder de communisten nu maar uit nog kans zag een half uur te repliceren, maar de overige fractievoorzitters zagen toen van het woord af. Prof. Beel had het niet beter kunnen doen. Het was hoofdzakelijk een antwoord aan de heer Burger, dat dec-minister-pre sident in die tien minuten gaf Hij kwam sterk op tegen de bewering, dat hij de dupe zou worden van het politieke spe! van prof. Romme. De heer Burger had prof. Beel gepre zen voor het aanvaarden van deze taak maar zo zeide deze laatste nu, een waar dering in deze omlijsting siert de heer Burger niet. Ook de premier ontkende, dat men thans van een recht6 kabinet kan spreken. Dat de leden ervan tot de rechtse partijen behoren bepaalt nog niet het ka rakter van het kabinet-. Een sterk politieke achtergrond had ook de vraag van de heer Burger hoe het nu zou gaan met het ontwerp over de loterij (de voetbaltoto) en het stakingsrecht. Het was duidelijk, dat hij die toto-geschiedenis niet graag op naam zou zien van dit kabi net. Prof. Beel antwoordde heel rustig, dat wanneer in 't lands belang voorzieningen op dit stuk noodzakelijk zouden blijken en dus geen uitstel zouden dulden, de re gering die zal treffen of aan de Kamer voorleggen. Over de vorm en inhoud van deze voorzieningen kon nu uiteraard nog niets worden gezegd. Indien nodig zal men dus voor principiële beslissingen niet uit de weg gaan. De motie van de heer Burger wees prof. Beel van de hand. Evenals het verwijt, dat het nu weer ging tegen di minst draag- krachtigen. Indien er ruimte komt en deze economisch kan worden verdeeld, dan zal voor het nemen van beslissinge eerst het advies van de SER worden afgewacht- Dat heeft het kabinet-Drees ook gewild. Voor de afhandeling van de begrotingen dacht de minister-president aan een ad ministratief technische behandeling. Daarop had de heer Burger ook al weer de nodige aanmerkingen. Maar tenslotte raakte ook hij uitgesproken. Zijn motie werd verworpen en toen was het afgelo pen. Althans met het debat over. de rege ringsverklaring. Daarna werden namelijk nog even de veel omstreden belasting- ontwerpen afgedaan nu onder leiding van minister Zijlstra, die er echter in het ge heel niet aan te pas behoefde te komen Er restten nog slechts de artikelsgewijze behandeling en de eindstemming. Beide ontwerpen werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aantekening van tegenstemming door de communisten en voor wat de KVP betreft door de he ren Weiter en Duynstee. omdat dezen zelfs een verlenging met één jaar niet ge_ boden achten door de toestand van 's lands financiën. Daarna heeft dr. Kortenhorst zijn laatste redevoering in 1958 gehouden, waarin hij deze keer vooral dr. Drees den volke voorhield. Hij deelde mee, dat hij de openbare ver gadering zeker niet vóór 3 februari van het volgende jaar zou bijeenroepen. (Van onze Brusselse correspondent) Hedenmorgen waren in de ingestor te mergelgroeve in het Belgisch grens- plaatsje Ziehen (bV Maastricht) nog steeds zestien personen ingesloten. De gehele nacht door hebben reddingsploe gen gewerkt in een dikke mist, waar door de schijnwerpers zich nauwelijks konden heenboren- Zij konden slechts langzaam vorderen met het uitgraven van de gangen. Drie doden zijn nu ge borgen. Officieel is meegedeeld, dat nog zestien personen ingesloten zijn. Koning Boudcwijn heeft gisteren teza men met zijn broer, prins Albert de plaats van de ramp bezocht. Later heeft aan enige familieleden een condoleance- bezoek gebracht. Ook de bisschop-coad- jufor van Luik, mgr. Van Zujjlen cn de vicaris-generaal, mgr. Kesters, waren aanwezig. Behalve de minister van bin nenlandse zaken Lefebvre. kwamen nog de ministers van arbeid (mr. Behogne) en volksgezondheid en gezin (Meijers). De bergers moeten in de heuvel, de Roosburg genaamd, 300 a 400 ton stenen en versplinterd hout verplaatsen eer ze bij de champignonkwekerij, de plaats van de eigenlijke instorting, kunnen komen. Er is nog geen aanwijzing over de fei telijke oorzaak van de ramp. De groeven zijn al eeuwen oud. Vroeger werd er veel steen uit gewonnen voor de bouw van kerken en andere grote complexen in de omgeving. Een jaar of wat geleden werd deze groeve voor verdere ontginning on geschikt geacht. Enige particuiieren uit de omgeving hebben er toen cham pignonkwekerijen in gemaakt.. Onder hen waren de gebroeders Heynen en hun zwa ger Kinet. Deze laatste is nu waarschijn lijk tezamen met Pierre Heynen om het leven gekomen. De heer Kinet was vader van een groot gezin. Naar verluidt waren er onvoldoende veiligheidsmaatregelen getroffen. Meer dan eens waren er kleine verzakkingen geweest. Er werd steeds onder hachelijke omstandigheden gewerkt. Normaal zijn er ongeveer honderd mensen aan de arbeid Ditmaal waren het er meer, wegens de grote bestellingen voor de feestdagen. Het verbruik van champignons in België stijgt met de dag. Uit de verhalen van een paar geredden is men te weten gekomen, dat kort voor de ramp een geweldig gekraak werd ge hoord. Midden in de kwekerij ontstonden scheuren. Men haalde er de ploegbaas bij en later de eigenaar. Op dat moment deed de instorting zich voor. Een extra-moeilijkheid hij het red dingswerk ls. dat er geen plaats is om de uit de gangen weggegraven zand en steenmassa's weg te krijgen. Er Is ook geen nauwkeurige tekening van de grotten, zodat letterliik en figuurlijk in het duister gewerkt moet worden. Volgens nog niet bevestigde geruch ten zouden zich onder de ingeslotenen, op wier behoud geen hoop meer bestaat, ook twee of drie Nederlanders bevinden. Dat behoeff inderdaad niet uitgesloten te ziin. In de laatste dagen heeft men in alle haast extra-krachten aangeworven om met de pluk bij te blijven. Het is zelfs niet helemaal zeker, of het opgegeven aantal van zestien wel precies juist zal blijken te zijn. President Eisenhower heeft gisteren in zi.in jaarlijkse kerstboodschap aan de we reld zijn erewoord gegeven, dat de V.S. nooit geweld zullen gebruiken om de vre de te verstoren. Het volk van Amerika en zi.in regering willen geen oorlog en geen enkel volk knechten of beheersen, aldus 1 Eisenhower. afloop vim dr kerstviering op het paleis Soestdijk werd door de leden h< koninklijk gezin chocolade geschonken. H. M. de Koningin hanteert de ketel. Maar, zo vervolgde hij, de V.S. zijn sterk en zullen dit blijven, omdat dit de enige manier is in de huidige wereld om de vrede te beschermen. Eisenhower zei, dat, zijn land. hoewel het nooit voor geweld of dreiging met geweld zal wijken, altijd ernstige en eerlijke voorstellen om internationale geschillen 1 te beslechten, zal aanvaarden. Chief Naar de mening van dr. Fritz Zwicky van de technische hogeschool van Californië bestaat de gelding van de wetten der zwaartekracht in de wereldruimte niet meer, wanneer de afstanden tussen de sterrengroe- pen groter zijn dan vijf miljoen licht jaren. Hij is dan ook van mening, dat de relativiteitstheorie van Ein stein zal moeten worden herzien. (Van onze weerkundige medewerker) Zoals gewoonlijk zullen de Kerstdagen ook dit jaar geen winters weer met zich brengen. Na 1940 zijn alleen de Kerstdagen van 1944 en 1950 winters geweest met lichte vorst. De laatste echte witte Kerst mis kwam in 1938 voor. Er heeft zich juist gisteren een hoge- drukgebied ontwikkeld, zodat er geen depressie-activiteit in de komende dagen is te verwachten. Het hogedrukgebied, dat zich van Spanje lot Zweden uitstrekt, zorgt voor rustig en overwegend droog weer met veel bewolking. Langzaam zal de noordoosten wind wat koude lucht aan voeren, waarin morgennacht de tempera tuur tot om het vriespunt kan dalen. Maar van winters weer is nog geen sprake Behalve in Nederland zal ook in h«t overgrote deel van West-Europa Kerstmis dit jaar groen blijven. De filmacteur H. B- Warner, die zijn loopbaan begon in de rol van Christus in de stomme film „Koning der Koningen" van Cecil B. de Mille, is maandag op 83-ja- rige leeftijd in Los Angeles overleden. Zijn laatste rol heeft hij gespeeld in „De Tien Geboden", eveneens een produktie van De Mille- De kanselier der Nederlandse Orden, reserve generaal-majoor bij de Generale Staf H. Koot, die wegens het binnenkort bereiken van de 75-jarige leeftijd tegen 1 januari 1959 zijn ambt neerlegt, is door de Koningin benoemd tot commandeur n de orde van Oranje Nassau. Gisteren is hem hiervan mededeling ge daan door de minister van Binnenlandse Zaken, mr, Struycken. Generaal Koot. die ridder der militaire Willemsorde vierde klas en ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw is, heeft het ambt van kanselier der Nederlandse Orden sedert 1946 bekleed. Het heeft Z.H. de Paus behaagd te benoemen: Kardinaal Giobbbe tot lid van de H.H. Congregatie van het Consistorie, voor de Voortplanting des Geloofs, van de Riten en voor Buitengewone Kerkelijke Aan gelegenheden te benoemen; Kardinaal Monlini tót lid van de H.H. Congregaties van het Consistorie, voor Buitengewone Kerkelijke Aangelegenheden en voor de Seminaries en Universiteiten; Kardinaal Urbani tot lid van de H.H. Congregaties van het Consistorie voor de Religieuzen en van de Riten; 'Kardinaal Fietta tot lid van de H.H. Congregaties van het Consistorie, voor de Voortplanting van het Geloof, van de Riten en voor Buitengewone Kerkelijke Aan gelegenheden; Kardinaal Cento tot lid van de H.H. Congregaties voor de Oosterse Kerk, van het Concilie, voor de Religieuzen en voor Buitengewone Kerkelijke Aangelegenheden; Kardinaal Chairlo tot lid van de H.H. Congregaties voor de Oosterse Kerk, voor de Sacramenten en voor Buitengewone Kerkelijke Aangelegenheden, benevens lid van het Tribbunaal der Apostolische „Segnatura"; Kardinaal Amleto Cicognani tot lid van de H.H. Congregaties van het Consistorie, voor de Oosterse Kerk, voor de Voortplanting des Geloofs en voor Buitengewone Kerkelijke Aangelegenheden; Kardinaal Garibbi y Rivera tot lid van de H.H. Congregaties van het Concilie, voor de Religieuzen en voor de Administratie der Vatikaanse Basiliek (Fabbrica di S. Pietro); Kardinaal Barbieri tot lid van de H.H. Congregaties, van het Concilie, van de Riten en voor de Seminaries en Universiteiten; Kardinaal Godfrey (Engeland) tot lid van de H.H. Congregaties van het Consistorie, van het Concilie en voor het Ceremonieel; Kardinaal Confalonieri tot lid van de H.H. Congregaties van het Consistorie, voor de Voortplanting des Geloofs, voor het Ceremonieel en voor de Seminaries en Uni versiteiten; Kardinaal Cushing (Ver. Staten) tot lid van de H.H". Congregaties van het Concilie, voor de Voortplanting des Geloofs, en voor de Administratie der Vatikaanse Basiliek (Fabbrica"di San Pietro); Kardinaal Castaldo tot. lid van de H.H. Congregaties van het Concilie, van de Riten en voor Seminaries en Universiteiten; Kardinaal Riehaud (Frankrijk) tot lid van de H.H. Congregaties voor de Religieuzen, voor de Voortplanting des Geloofs en van de Riten; Kardinaal O' Hara (Ver. Staten) tot lid van de H.H. Congregaties van het Concilie, voor de Religieuzen en voor de Seminaries en Universiteiten; Kardinaal Bucno y Monteal (Spanje) tot lid van de H.H. Congregaties voor de Reli gieuzen, van de Riten en voor het Ceremonieel; Kardinaal Koenig (Oostenrijk) tot lid van de H.H. Congregaties van het Consistorie, voor de Seminaries en Universiteiten en voor de Administratie van de Vatikaanse basiliek (Fabbrica di S. Pietro); Kardinaal Doepfner (Duitsland) tot lid van de H.H. Congregaties voor de Oosterse Kerk, van het Concilie en voor de Seminaries en Universiteiten; Kardinaal Tardini tot lid van de H.H. Congregaties van het H. Officie, van het Con sistorie, van het Concilie en voor de Voortplanting des Geloofs; Kardinaal di Jorio tot lid van de H.H. Congregaties voor de Sacramenten, van het Concilie, voor de Voortplanting des Geloofs en voor de Seminaries en Universiteiten; Kardinaal Bracci tot lid van de H.H. Congregaties voor de Sacramenten, van het Concilie en van de Riten, benevens van het Tribunaal der Apostolische „Segnatura"; Kardinaal Roberti tot lid van de H.H. Congregaties voor de Sacramenten, van het Concilie en voor de Voortplanting der Geloofs, benevens van het Tribunaal der Apostolische „Segnatura"; Kardinaal Julien (Frankrijk) tot lid van de H.H. Congregaties van de Riten, voor de Sacramenten en voor de Religieuzen, benevens van het Tribunaal der Apostolische „Segnatura". Aldus berucht het K.N.P. Dr. Drees is na zijn aftreden als minister-president onderscheiden met de benoeming tot minister van staat cn begiftigd met het grootkruis in de orde van de "ederlandse Leeuw. Naast deze hoge erkenning van zijn verdiensten is hem gisteren uit de Tweede Kamer van alle zijden hulde gebracht voor zijn uitzonderlijke staat van dienst. Het afscheid van het hoge ambt, dat hij meer dan tien jaar met ere heeft bekleed en van de minister raad, waarvan hij sinds de bevrijding van ons land deel heeft uitgemaakt, is weliswaar door bijzonder onaangena me gebeurtenissen veroorzaakt, het moet hem niettemin een grote voldoe ning zijn, dat hij bij dit conflict 3*>wel li oor zijn voormalige ambtgeno-en als door de gehele volksvertegenwoordi ging is gecerd al- een man van uit zonderlijke verdiensten, die bij alle partijen groot respect cn sympathie heeft behouden. Zo is zijn afscheid, hoewel de poli tieke atmosfeer niet bepaald zuiver is, toch een demonstratie van demo cratische verbondenheid, welke ster ker behoort te zijn dan wat de geesten scheidt. En daarmee is dr. Drees ge heel gebleven in de lijn, die hij met vasthoudendheid en tact gevolgd heeft in de decade van zijn premierschap. Dr. Drees is het tegendeel van een spectaculair politicus. Van een poli tieke geldingsdrang is naar buiten nimmer gebleken. Hij is de man van een onopvallende plichtsvervulling, die met een welhaast koel aandoende rea liteitszin „niet verder springt dan zijn polsstok lang is"- Wie zijn boek leest, dat hij onlangs het licht deed zien over zijn activiteit in de oorlog, onder de titel „Van mei tot mei", wordt getroffen door de voortdurende distantie, waarmee hü over die aan spanningen rijke periode spreekt. Hij vertelt over zijn opvat tingen cn werkzaamheden zonder eni ge opsmuk in een welhaast ambtelijke stijl. Dat moge de lezing van zijn boek niet tot een boeiende bezigheid maken, maar de psyche van de schrijver boeit wèl. Enerzijds is er het persoonlijke idealisme dat de lezer frappeert, an derzijds de bijna onpersoonlijke zake lijkheid waarin dat idealisme gestalte krijgt. Deze uitzonderlijke combinatie van warmte en gereserveerdheid, als we het zo kunnen noemen, is ongetwijfeld de voornaamste reden van zijn succes als de man, die aan de brede-basis- kabinetten met wijsheid leiding wist te geven, even afgezien van zijn gede gen kennis van de zaken van 's lands bestuur. Bij alle kritiek die ook wij op hem geoefend hebben, getuigen wij gaarne van onze erkentelijkheid voor zijn grote staat van dienst. Het is begrijpelijk, dat het interim- kabinet zijn kortstondige, maar zeker niet onbezorgde letten heeft trachten aan te vangen met een „captatio be- nevoientiae" gericht tot de Staten- Generaal. In welgekozen bewoordin gen heeft de regeringsverklaring aan gedrongen op een „sfeer van vertrou wen" en gewezen op ieders verant woordelijkheid terzake van een staat kundige ontwikkeling in meer rustige banen. In deze opzet paste ook de omzich tigheid, waarmee deze verklaring het Koninklijk Besluit tot Kamerontbin ding motiveerde. Zij gaf een onper soonlijke schets van de omstandighe den, welke tot de crisis hebben geleid en wees vervolgens op de „in de laat ste jaren verslechterde verhouding tussen de staatkundige groeperingen, waarvan leden in het thans afgetreden kabinet zitting hadden". Wij voor ons betreuren deze omzichtigheid, vooral omdat te voorzien was dat de rege ringsverklaring haar beoogde vreed zame uitwerking zou missen met name op de socialistische fractielei der de heer Burger- Het ware, naar het ons voorkomt, beter geweest in dien het kabinet duidelijk had ge maakt, door wie het zich gedwongen achtte tot het zware besluit, dat het meende aan Hare Majesteit te moeten adviseren. Zoals te verwachten was, heeft mr. Burger van de gelegenheid gebruik gemaakt, om een propagan distisch rookgordijn te leggen over het onverantwoorde optreden van zijn fractie, welke tenslotte op een punt van ondergeschikte betekenis een re geringscrisis heeft uitgelokt. Dit rook gordijn aan flarden te scheuren was uiteraard een graag aanvaarde taak van de overige f'actieleiders, die zich daarvan op overtuigende wijze ge kweten hebben, maar het zou onge twijfeld bijzonder verhelderend heb ben kunnen werken indien van achter de regeringstafel een eigen kijk op de bizarre gebeurtenissen van de laatste weken was gegeven. Mr. Burger heeft geen twijfel gela ten aan de stijl, waarin zijn partij de verkiezingen wenst te voeren. Het is die van de „volstrekte vertekening der feiten", om een woord te gebruiken dat dr. Beel zich reeds in zijn repliek gedwongen zag te bezigen. Men kan niet zeggen, na wat wij de laatste tijd beleefd hebben, dat deze politieke stijl als een verrassing komt. Doch daar om was het onomwonden stelling ne men in de regeringsverklaring te meer op haar piaats geweest. Dc verenigde oppositiepartij van Ghana heeft besloten hel parlement te boycotten tot dc 48 partijleden, die zich in preven tieve hechtenis bevinden, terecht zullen staan. De afgevaardigden van de opposi tie zullen alleen de eerste bijeenkomsten van het parlement bijwonen om hun ze tels te behouden. Dan zullen zij, tot het parlement op reces gaat, verstek laten gaan. Het parlement was, wegens dit besluit, voor vandaag in spoedvergadering bijeen geroepen. Dr. Busia, de oppositieleider, verklaar de gisteren, dat de arrestatie en interne ring, zonder proces, van leidende opposi tieleden een stap is in de richting van dic tatuur door een partij. Bij K B. is met ingang van 22 december aan de nieuwbenoemde min.ster-president prof dr. L J. M. Beel op zijn verzoek eer- vo] ontslag verleend als 1 van de Raad van State

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3