Oppositie tegen Pinay s sanerings plan gaat zich voorzichtig roeren strandde en brakj^ord Mountbatten wordt hoofd van defensiestaf MARGE nieuwe jaar ;ina VERZET BIJ FRANSE SOCIALISTEN, RESERVE BIJ M.R.P. Liberiaanse tanker T 1 r 1 INDE een Ook in het leger blijkt hervorming te worden doorgevoerd grote Uit alle Nog geen bericht van „De Kleine Wereld" Atoommarkt morgen in werking Voornaamste adviseur van Duncan Sandys Acht nieuwe bisschoppen geivijd Bases aan Zuidpool worden opgeheven Tekort aan technici in de V.S. verwacht De Gaulle vraagt veel offers Reveillon zonder feestvreugde ISili IIi Federatie binnen de Franse gemeenschap Leopold weer naar Centraal Amerika Poolse geleerde kan toren vqn Pisa redden Vermist jongetje in Utrecht verdronken Becht en Dyserinck ontslaat vijftig man Nam wijkverpleegster duizend gulden weg? VT B WOENSDAG 31 DECEMBER 1958 Ter hoogte van Kaap May In juli 1959 Opvarenden werden gered Het alternatief v»< 'iH - ik heb toffees van Qu&ytA Gunstig vertrekpunt Het leger Hamburg Toronto (Canada) Tokio Taipeh (Formosa) Torquay (Engeland) "fel lag- Rome Aarhus (Denemarken) Genève Kopenhagen Engeland doet niet mee aan speurtocht Grootste ambitie Als Napoleon mvs y Intern. Geofysisch Jaar Rapport aan Ike In Rucphen echter meer mensen nodig Anderhalf jaar geëist (Van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen De monetaire en financiële sanerings plannen van de Franse minister van Fi nanciën Pinay zijn door de grote pers in Frankrijk in het algemeen zeer gunstig ontvangen Sommige bladen spreken van een liberale „new deal". Die typering voor het gedurfde streven van de leider der onafhankelijken lijkt wel juist, ztf sluit overigens in. dat dit streven niet naar de zin is van alle Partijen in het land en met name niet van die partijen, die in de nieuwe Kamer de oppositie zul len gaan vormen. In tie eerste plaats de socialisten. Zowel de oude socialistische partij van de heer Mollet (die thans nog minister in het kabinet-De Gaulle is) als de afgecheiden socialisten van de linkse unie hebben gisteren reeds in partijmoties uitgedrukt de eerste zeer voorzichtig, de anderen nogal heftig welke strijd zij tegen het saneringsbeleid van Pmay zullen gaan voeren. De communisten kan men voor het ogenblik politiek buiten beschouwing la ten Hun macht in de vakbeweging moet echter wèl in aanmerking worden geno men. En de vakbeweging stelt zich thans algemeen op voor de Strijd. Dit maakt weer dat de houding van de christen democraten van de M.R.P. gereserveerd is te noemen. (Hier en daar hoort men in deze kringen zelfs het woord oppositie). Tekenend 'n dit verband is. dat het ka tholieke blad „La Croix" in een hoofdar tikel instemt met de vraag, of de zeer zware offers die zullen worden gevraagd niet In het bijzonder op de loontrekken- den zullen drukken. Die gevaarlijke be wering kan het vertrouwen in de maatre gelen zeer ondermijnen. Voorlopig overi gens kunnen de voorstanders van het plan vertrouwen op het gezag van De Gaulle, dat op het ogenblik altijd nog bijzonder groot is en zeker de eerste tijd beslissend zal blijven. Ook in agrarische kringen is teleurstel ling Dit nu kan zelfs leiden tot moeilijk heden in de hyper-gaullistische „Unie voor de nieuwe republiek". Slechts de on afhankelijken zijn absoluut voor de heer Pinay. In hoeverre nu de oppositie bin nen de gaullistische beweging en binnen de M.R.P. noodlottig voor diens maatrege len zullen worden staat nog te bezien. Over het algemeen zal er enige tjjd moeten verlopen, voor men de toestand kan overzien. De heer Pinay heeft 4r0™" wens tot april de vrije hand. Voor _de maatregelen, die hij daarna nog nodig acht. moet het parlement weer worden gehoord en Pas dan gaat een politieke oppositie gevaar opleveren. Toch zal aie oppositie zich dan moeten matigen. Het alternatief is immers economische re gressie en werkloosheid. Trouwens, dat be seffen ook de vakbonden. De onvermijde lijke prijsverhogingen, die als gevolg van dfi sanering zullen optreden, geven de vak beweging voldoende agatle-mogelvjkheid, maar het is niettemin opvallend, dat zij haar houding slechts aarzelend bepaalt. Er is ontegenzeggelijk een zekere ver warring. Het heet. dat zij alvorens be slissingen te nemen nog aan het onder zoeken is, welk aandeel in de nieuwe lasten op de schouders van welke loon- trekkenden wordt gelegd. Oppervlakkig l i 1» - l V t II i i i Helikopters hebben gisteravond alle 47 I bemanningsleden var. de Liberiaanse tan ker „African Queen" gered, nadat het schip vijf mijl uit de ku3t ter hoogte van Kaap May in New Jersey aan de grond was gelopen en in tweeën gebroken. Di rect nadat het schip gisterenmorgen was vastgelopen, liet de Noorse kapitein Kurt Danielsen een SOS signaal uitzenden, waarop kustwacht en de marine onmid- delijk in actie kwamen. Er waren vanwege de hoge golfslag en de harde wind helikopters nodig om de bemanningsleden, die op de achtersteven aan dek bij elkaar waren gekropen te red den. De kapitein en de eerste stuurman gingep het laatste vgn böord nadat zij in structies van de agenten vap de rederij hadden afgewacht. De bemanning bestond uit Scandinaviers, Liberianen en Duit sers. Niemand werd gewond. Het schip dat 13.800 ton meet is eigen dom van African Enterprises Ltd en voer. onder Liberiaanse vlag. Het was in 1955 te Kiel gebouwd en met een lading ruwe olie van een Zuidamerikaanse haven op weg naar Paulsboro in New Jersey. Over de oorzaak van het aan de grond lopen en het breken vath het schip is nog niets bekend. Men twijfelt eraan of de lading nog geborgen kan worden. Advertentie ZO WERDEN DE INGRIJPENDE MONETAIRE VERGADERINGEN in Frank rijk bekend gemaakt: een opname van de minister van financiënPinay, die, geassisteerd door de heer Soustelle aan de journalisten tijdens een persconferentie mededeling deed van o.a. de devaluatie van de frank. gezien ziet het ernaar uit. dat het de mid denklassen zijn. die het zwaarst getroffen zullen worden. Twee absolute noodzakelijkheden zijn eenieder duidelijk: het oninkrimpbare ho ge cijfer der legerlasten i.v.m. de oor log in Algerije en het hoge cijfer op de begroting dat nodig is om de Algerijnse economie op gang te brengen Daarnaast beseft ook ieder wel, dat de 'hoge uitga ven voor de administratie gehandhaafd moeten blijven, zolang niet is overgegaan tot grondige administratieve hervormin gen. Dit eist. veel tijd en kan slechts op de lange duur verlichting brengen. Een en ander maakt, dat de heer Pinay voor een buitengewoon zware taak blijft staan. Slechts zijn vertrekpunt voor zijn beleid is niet ongunstig gekozen. Hij pro fiteert. van De Gaudies blanco-volmachten van de grondwetsherziening, die meer re- geringsstabiliteit mogelijk heeft gemaakt. Daarnaast is de karaktervastheid van de heer Pinay een gunstige factor. De oppositie troost zich nu maar met de gedachte, dat de grote massa in Frank rijk wel snel tot geestdrift voor een be paalde beweging is te brengen maar even snel deze beweging weer de rug kan toe draaien. als er teleurstellingen komen. Het verleden heeft vaak genoeg bewezen, dat men gauw bereid is neer te halen wat men zo enthousiast op een voetstuk heeft gezet Het enorme gezag van De Gaulle en de grote bekwaamheid van de huidige bewindslieden vlakken niet uit dat men de conclusie kan trekken, dat Frankrijk nu is gekomen in een periode waarin niet de minste fout of zwakheid mag worden begaan. WINDSTREKE Intussen lg het grote hervormingswerk van de Franse staatsinstellingen blijkbaar nog niet voltooid. Met zekere verrassing heeft men gisteravond vernomen, dat thans ook het leger en de defensie-opbouw volop worden gereorganiseerd. In 1946 al had de M.R.P.-leider Teitgen, die toen minister voor Defensie was, een geweldig plan voor een algemene reorganisatie uit gewerkt. Van die modernisatie is toen ech ter niets terecht gekomen. Het is begrij pelijk. dat generaal De Gaulle thans op het gebied waarop hij specialist is de al gemene hervorming zeker wil doorzet ten Twee factoren zijn hem gunstig: zijn prestige in iegerkringen en zijn blanco volmacht. Het ziet ernaar uit. dat De Gaulle zó snel wil werken, dat hij voor is op het parlement, dat de zaak ongetwij feld weer op de lange baan zal willen schuiven. Mogelijk heeft U tussen een hap oliebol, appelflap of een welkome hartige brok door nog even tijd om, voor de laatste maal in dit jaar, ken nis nemen van de soms zo won derlijke dingen van het leven. En re kent U er maar op, dat we met zijn allen daar in 1959 met onze aller beste wensen natuurlijk ook wel voor zullen zorgen. Goed: dan gaan we er toe over U te melden, dat er het laat ste weekeinde slechts één auto werd gestolen In heel Hamburg. Dat is echt weinig. Het wonderlijkste van al les is nog wel, dat die ene aut een lijkauto was. De vereniging heet de I.A.T.A. en de letters staan voor Internationale Organisatie voor Luchtvervoer, als U dat laatste in het Engels vertaalt- De I.A.T-A. heeft voor 1959 vast een voor spelling gedaan: in dat jaar verwacht men, dat ongeveer 95 miljoen mensen per vliegtuig zullen worden vervoerd. In 1958 waren dat er 89 miljoen en ln 1957 86 miljoen. U ziet, er zit dus wel perspectief in de affaire. Bovendien gelieve U er rekening mee te houden, dat bij deze cijfers niet de passagiers van de lijndiensten in de Sovjet-Unie en Communistisch China zijn begre pen. Laten we vast de eerste keizerlijke verloving van het nieuwe jaar aankon digen: op 14 januari a.s. verloven kroonprins Akihito van Japan en mej. Mitsjiko Sjoda zich officieel. We zijn toch in de buurt van de Ja panse archipel, daarom even naar Tsjang's Formosa. Ook daar gaat de technische ontwikkeling steeds ver der Men heeft er thans een telexma chine in gebruik genomen, die in staat is de 60 Chinese karakters per minuut te zenden. Bij de machines, die tot nu toe gebruikt worden, is de topsnelheid per minuut 20 tot 25 karakters. Kennelijk tegen het eind van het jaar werd het spook wat onrustig. Tenmin ste de organist vaa een kleine kerk alhier heeft een officiële brief ge schreven aan de Anglicaanse bisschop van Exeter, dat hij, de organist, meent dat het spookt in de kerk- Verschil lende malen, terwijl hij op (je orgel- bank zat en het orgel bespeelde, kreeg hij de Indruk, dat er iemand naast hem zat. Wonderlijk is het, dat de geestelijke van deze kerk, Rev. An thony Rouse, in dat opzicht naast de organist en dus naast de griezelige tegenwoordigheid van een of ander fantoom staat. Want deze geesteli.ike heeft er vroeger al cans over ge klaagd, dat er vreemde dingen ge beurden in de kerk. Verschillende ma len zijn er mensen bij hem geweest, die beweerden een soort verschijning in de kerk te hebben gezien, terwijl anderen hardnekkig beweerden, dat het orgel speelde, terwijl er niemand aan het klavier zat. De Reverend heeft ook zelf tweemaal het orgel hmen ■pelen diep in de nacht, terwijl hij in Voor lang niet alle politiemannen in Italië zal het Oudejaar een rustig avondje thuis betekenen. Integendeel, er zijn zelfs speciale brigades in vele steden gevormd, die vanavond speci aal op pad zullen moeten. De Italia nen zijn nogal uitbundig in hun uitin gen en wanneer de Italianen een num mertje vuurwerk ten beste geven ter gelegenheid van het oude jaar, dan kunt u er gerust van op aan, dat het er buitengewoon lawaaierig aan toe gaat. Zo tegen twaalf uur is het levens gevaarlijk op straat, omdat de Italianen dan vooral graag uit ramen en 'van daken af met vuurwapenen gaan schie ten en het voorradige vuurwerk alle kanten heenslingeren. Dat iets te beperken, is het doel van de speciale brigades. Zonder reden is het heus niet, want de vuurwerk-orgie heeft verle den jaar alleen reeds tussen Oud en Nieuw vijfhonderd, -deels zwaarge wonden opgeleverd- We zeiden toch al in de aanvang van onze laatste reeks wereldwederwaar- digheden, dat 't leven veel wonderlijke aspecten biedt. We mogen de predikant van een dorp in de omgeving van Aar hus bepaald niet vergeten- Hij preek te de laatste weken voortdurend voor een totaal lege kerk. Niet, dat de ge meenteleden ineens en bloc waren uit getreden als lidmaat, maar ze hadden toch wel bezwaar tegen een cumulatie van functies, die de dominee er op na hield. Hij was namelijk ook- rij-instruc- teur en de lidmaten vonden' dat een vreemde combinatie. Hij werd voor de keuze gesteld door de gemeente: óf predikant óf rij-instructeur. De pre dikant heeft gekozen. Zijn keuze was: de lesauto. De heer Chaplin, die al lang niet meer Charly maar Charles is, en al vele jaren in Zwitserland woonachtig, heeft eindelijk overeenstemming be reikt met de Amerikaanse belasting autoriteiten, die van mening waren, dat mister Chaplin nog altijd stevig ach terstallig was met zijn betalingen. Ze eisten in hun beste ogenblikken zelfs 700.000 dollar. Maar nu zijn bei de partijen het er over eens gewor den dat, wanneer film-keizer Chaplin 425.000 dollars neerlegt, alles vergeten en vergeven is. Charles Chaplin kan nu weer naar de U.S.A- zonder on middellijk in zijn dure kraag gegre pen te worden. Het wonen in een mooie, torenhoge flat, mag bepaalde voordelen hebben wat het uitzicht betreft, er zitten toch wel verschillende nadelen aan -vast- Er zijn namelijk liften nodig in zo'n flat en het gebruik van die liften kost in Kopenhaagse flats e.en klein bedrag je- Maar kleine bedragen kunnen oplo- Pen tot een heel groot bedrag, vooral wanneer het hele gezin zo nu en dan eens gebruik maakt van dit vervoer middel. Uit een onderzoek is gebleken, dat de gemiddelde bewoner van een flat in Kopenhagen 260 Deense kronen betaalt voor het gebruik van de lift, terwijl hij gemiddeld 200 kronen nodig heeft om zich per vervoermiddel naar zijn werk te begeven. Zowel de Britse admiraliteit als het Britse ministerie van Luchtvaart heb ben gisteren verklaard, dat zü üict be naderd waren om een speurtocht te be ginnen naar de Britse ballon „De Kleine Wereld". Een woordvoerder van het mi* nisterie voor Luchtvaart verklaarde gis teren. dat de bemanning van de ballon het meteorologische bureau heeft gecon sulteerd, voordat men Enceland verliet. Er is door hen ook nog contact opgeno men met experts van het ministerie in Gibraltar over de weervoorspellingen voor de eerste dagen. Toen de woordvoerder werd gevraagd of het ministerie iets zou doen, nu men gedurende enkele dagen niets meer van de ballon gehoord had, antwoordde hij, dat het ministerie alles zou doen wat mo gelijk was, wanneer het verzoek daartoe binnenkwam Maar naar alle waarschijn lijkheid, was de ballon erin geslaagd de Atlantische Oceaan over te steken en was dit meer een taak voor de luchtmachten van Noord- en Zuid-Amerika Zoals bekend vertrok „De Kleine We reld" achttien dagen geleden van de Ca- narische eilanden voor een tocht over de Atlantische Oceaan met drie mannen en een vrouw aan boord. Geruchten, die achteraf onwaar bleken, meldden eind vo rige week, dat de ballon geland zou zijn in Venezuela. Op 1 januari a, s. zal de gemeenschap pelijke atoommarkt van Euratom volle dig in werking treden, zo is gisteren te Brussel bekend gemaakt op het hoofd kantoor van de Euratom. Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de drie Beneluxlanden hebben, aldus de be kendmaking. overeenkomsten gesloten, onder welke nucleaire produkten ongehin derd door douanerechten of kwantitatieve beperkingen tussen deze landen kunnen worden verhandeld. Van 1 januari af geldt in de zes landen van de Euratom een gemeenschappelijk buitentarief voor deze produkten. Nucleai re ertsen, grondstoffen en speciale splijt bare materialen zullen geheel vrij van douanerechten zijn. Tot 12 procent lopen de douanerechten zijn echter door de Eurotoom vastgesteld voor bepaal de soorten materieel, zoals kernreactoren en onderdelen hiervan. Het douanerecht op kernreactoren zal 10 procent bedra gen. Dit, recht zal echter niet eerder dan op 1 januari 1962 worden geheven, terwijl vóór die datum nog zal worden overwo gen, of deze opschprting moet worden verlengd. Ook de invoerrechten op nuncie- aire produkten zullen dé eerste jaren nog niet worden geheven. Admiraal graaf Mountbatten van Bir ma zal in mei van zijn post als First Sea Lord (chef van de marinestaf cn eerste adviseur van de minister van marine) ontheven worden. Hij zal worden opge volgd door admiraal sir Charles Lambe, die op het ogenblik commandant is in het Middellandse Zeegebied. Graaf Mount batten zal in juli daaropvolgend benoemd worden tot hoofd van de defensiestaf als opvolger van iuchtmaarschalk sir Wil liam Dickson. Aldus werd gisteren door de Britse admiraliteit bekend gemaakt. De 58-jarige graaf Mountbatteh, dé held van Birma en de laatste onderkoning vj-m India, zal met deze promotie het hoogste commando van de Britse marine opge ven. Het bereiken van deze post was, zijn grootste ambitie.,.omdat zijn vadgr, pr-ijns Louis van Battenberg. meer dan veertig, jaar geleden ook de post had bekleed maar'in 1914 ontslag moest hemen onjdat men hem zijn Duitse afkomst verweet. Het feit dat hij een kleinzoon was van ko ningin Victoria deed daar niets aan af. In 1917 verengelste prins Louis zijn naam tot Mountbatten en zijn zoon, die toen adelborst was. legde een dure eed af dat hij de eer van de familie zou red den door zelf First Sea Lord te Wor den. Graaf Mountbatten, die een oom is van prins Philip, werd First Sea Lord met voorbijgaan van zes oudere admi raals. In het begin van de tweede wereldoor log was hij kapitein ter zee en comman dant van een flottille torpedobootjagers. Tegen het einde van de oorlog was hij IN WEST-AFRIKA De premiers van Frans-Socdan, Sene gal en Dahomey alle in West-Afrika hebben besloten een fede atie te vor men binnen de Franse gemeenschap. Zij drongen er bij hun collega's van de an dere vier Franse staten in Wcst-Afrika, die nietde conferentie te Bamako in Frans-Soèdan bijwoonden, op aan, itot de federatie toe te treden. geallieerd 'öRpefbevelhebbeih in 'Zuid Oost Azië in^'de''Tang, van. admiraal. Hij was toen de jongste opperbevelhebber sinds Napoleon. Als hoofd van-de defensiestaf zal graaf Mountbatten de voornaamste adviseur van de minister van defesie. Duncan Sandys, zijn en' optreden als voorzitter Van de commissie van: stafchefs: Ook zal hij Engeland vertegenwoordigen in de mili taire commissie van de NATO en andere internationale, _dfi.fensie-organisaties. De Amerikaanse Znldpoolbasis „Little America", die tijdens het Geofysische Jaar als verzamelpunt heeft gediend voor geleerden uit talrijke landen, zal haar acti viteit op 31 december te middernacht sta ken. Het personeel zal half januari per schip worden geëvacueerd. Ook andere landen, die bases in het Zuidpoolgebied hebben gevestigd, zijn tot dergelijke maatregelen overgegaan. De Franse basis „Charcot" wordt ook opge heven. Met de Britse bases „"Shackleton" en „South Ice" is dit reeds gebeurd. De Sovjets dragen in januari hun basis „Oa se" over aan Polen. Het sluiten van bases wil niet zeggen, -dathet-onderzoek in,.het Zuidpoolgebied tot stilstand «al komen. De werkzaamhe den zullen worden voortgezet onder lei ding van het „speciale internationale co mité voor onderzoek in het Zuidpoolge bied". De Amerikanen handhaven vier bases waaronder die aan de McMurdo Sound, de grootste in het Zuidpoolgebied. Koning' Leopold van België zal ln het begin van- het nieuwa.-jaar weer aan be zoek brengen aan Centraal Amerika, al dus werd gisteren, vernomen in hofkrin gen te Brussel. Zoals bekend heeft de ..koning gen lang durig bezoek gebracht aan weinig ge- exploreerde gebieden in Columbia en Ve nezuela ,in 1952. De Poolse professor Cebertowicz, die verzakte gebouwen traclit te redden door verstening van de eronder gelegen grond, liéeft verklaard, 'dat Italiaanse autoritei ten hem hébben verzocht de scheve toren van Pisa te redden voor het te laat is. Cebertowicz zei dij. in een vraaggesprek met een verslaggever van het partijblad vgn de Poolse communisten „Trybuna Tijdens een"bezoek aan Italië heeft Ce bertowicz proeven gedaan in Venetië en andere I ta! i a a nseste denBij de doorhem ontdekte me-tho&e van verstening der fundamenten wo-rdt gebruik gemaakt van kinetische energie, langs elektrische weg opgewekt, Cebertowicz-, verjcla^rde v<f>rt. dat hij er door zijn mehode in geslaagd is de hand van een beeld van Michel Angelo haak oorspronkelijke schoonheid en com pactheid terug te geVen De Amerikaanse commissie, die presi dent Eisenhower van advies moet dip- nen over de behoefte aan technici en we tenschapsmensen, heeft de Amerikaanse president in een rapport gewaarschuwd voor een mogelijk tekort aan gespeciali seerde technici in de komende tien jaar. In het rapport wordt gezegd, dat het aantal studenten, dat zich in 1953 aange meld heeft voor het volgen van een tech nische opleiding 13 procent minder is dan in 1957. Voorts moet er rekening mee wor den gehouden, aldus het rapport, dat er in 1965 een kleinere groep mensen van de meest produktieve leeftijdsklasse in de V. S. werkzaam zal zijn dan op het ogen blik. Dit is het gevolg van de daling van het geboortecijfer in de crisisjaren rond 1930 en in de jaren van de tweede wereld oorlog- De commissie dringt er bij Eisenhower op aan de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de bundeling en stimulering van het werk, dat particuliere en over heidsinstellingen op dit terrein doen om deze vraagstukken tot oplossing te bren gen. In het rapport wordt er met nadruk op gewezen, dat de teruggang van het aantal technische studenten in dit jaar een „ver ontrustend verschijnsel" is, vooral gezien in het licht van de mededeling van de Sovjets dat zij de V. S. op het gebied van de natuur- en technische wetenschappen in de komende jaren voorbij willen stre ven. Zoals bekend heeft Eisenhower in het afgelopen weekeinde meegedeeld, dat hij een nieuwe federale raad voor natuur wetenschap en technologie zal oprichten. Deze raad zal een betere opstelling van programs op wetenschappelijk gebied trachten te bevorderen en proberen te waken voor het tweemaal uitvoeren van dezelfde werkzaamheden. Het lijkje van het Utrechtse jongetje, Jacky Vonk. dat sinds verleden week woensdagmiddag halfvijf vermist werd, is gisteren door de Utrechtse politie opge haald uit de Oude Gracht nabij de ouder lijke woning. jTjarijs viert uodejaar-1958 onder dra- matische omstandigheden. Dat wil niet zeggen dat ze zonder uit zondering tragisch zijn te noemen. Maar alle Parjjse wilskracht zal nodig zijn om op deze avond alle zor gen van zich af te .zetten en in een werkelijke feeststemming de réveillon te vieren. Het ontbreekt de Parjjze- naar daarvoor niet aan moed. Er is heel wat verandering gekomen in de Parjjse tradities sinds we de va derlandse bodem voor de, rusteloze wereldstad hebben geruild. De „Belle Epoque" was toen in haar nadagen en voor de vreemdeling was Parijs, slechts zichtbaar in de romantiek van de Lichtstad. De Kerstréveillon stond in die tjjd op het toppunt van haar uitbundigheid en bij de gastronomische geneugten en dansfeesten werd vaak over het hóófd gezien, dat voor een belangrijk deei der Parijzenaars het festjjn meer van geestelijke aard was. zich afspe lend in de glans dcr Kerstnachtmis sen en de vreugde der Kerstliederen. „Oud en Nieuw" werd thuisgeviej-d - met slechts beperkte luidruchtigheid buiten. De tradities hebben zich verder ont wikkeld en zijn veranderd. Jaren van grote zorgen tweemaal van ja renlange oorlogen werkten die wij zigingen in de hand: De geestelijke viering van de feestdagen is er aan zienlijk door verdiept. De nachtmissen, die tijdens de jaarwisseling plaats heb ben zijn algemener geworden voor al le parochies. Ze worden Iaat in de ou dejaarsavond opgedragen en sommige daarvan kregen een traditievormend karakter. Niet alleen door de luister, maar ook door de prediking en de meditaties. Sommige diensten hebr ben een heel bijzonder stempel gekre gen. Sinds in 1923 Parijs weer eén nun tiatuur verkreeg, had de latere kardi naal Cerretti het gebruik ingevoerd om de katholieke mannen utt te nodi gen voor de nachtdienst in de Basiliek van Montmartre. En zijn opvolgers hebben die gewoonte gevolgd in de jaren van verlichtingsbeperking in de basiliek van Notre Dame-des-Victoires. Terwijl beide Réveillons in geeste lijke betekenis bleven groeien, is ook de profane feestviering veranderd. De profane feestvieringen vah de Kerstréveillon hebben veel terrein ver loren; doordat de viering in huiselijke kring zeer is toegenomen. De materië le omstandigheden hebben daartoe bijgedragen en dit jaar vooral is die Kerstréveillon voor de festiviteitson dernemers als de restaurateurs en ;de toneelwereld een zwaretegenvaller geworden. De Kerstviering is vooral een fa miliefeest geworden. Maar met de re- veillon van de jaarwisseling is het juist andersom gegaan. De Parijzénaar maakt niet meer de indruk op dié dag met zijn hoofd in de boeken het afge lopen jaar te overpeinzen. Maar het is wel de vraag of heden avond het profane feest wel de .groei der laatste jaren zal Voortzetten, nu zowel het jaar dat achter ons ligt als dat, wat gaat beginnen eenièdër onder de druk van zorgen zet. Men deiikt er minder aan dat Frankrijk een jaar ach ter de rug heeft waarin het op bijna wonderbaarlijke wijze door zijn moei lijkheden werd geleid. De Parijzénaar laat 'zich voorshands nog niet opvrolij ken door het feit. dat Frankrijk aan een revolutie is ontkomen, want de vrees voor de naaste toekomst is nog niet weggenomen. Twee namen kan de Parijzénaar zelfs niet voor een ogenblik uit zijn ge dachten zetten. De naam Coty, die een afscheid betekent, die van de Gaulle die een ontzaglijke hoop. maar niette min óók een onzekerheid doet rijzen. Het aangrijpend in deze dagen de sympathiebetuigingen te zien. welke de populariteit, men kan wel zeggen de verering voor de heer Coty verra den. Nimmer heeft een president van de republiek zulk een gevoel van dank baarheid bij het neerleggen van zijn functie ontmoet, ais de heer Coty die op het Elysée de eenvoudige burger en de ware medeburger is gebleven en wiens voorbeeldig leven maakt, dat men geen ogenblik kan nalaten te! den- PAUS JOANNES XXIII HEEFT TIJDENS EEN PLECHTIGE CE REMONIE in de basiliek van St.- Piet'èr te Rome een achttal nieuwe bisschoppen gewijd. De bijgaande foto werd tijdens deze plechtigheid gemapkt en toont links de Paus op zijn troon en verder naar rechts "de nieuwe bisschoppen. ken. dat hij alléén het Elysée verlaat, zonder haar, die het type was van de Franse huismoeder en die tijdens haar kort verblijf op het Elysée als „eer ste dsiine"'yan .Frankrijk de liefdevol le waardering van lïet Ftaiise-volk kon verfvérvcn, j r - - 1 De komst van De Gaulle.. de man die op een der hachelijkste ogen blikken voor het zelfstandig voortbe staan'Van het rijk hef volk'tot het tot de overwinning "leidend verzet wist aan te. yoer.en. staat thans aan het be gin van zijn nieuwe' taak en die taak wekt in'bet gemoéd. ,der' Frapsen een bekommering welke de nationale held voor het ogenblik overschaduwt. Het staatsbeleid, dat generaal De Gaulle heeft moeten inleiden, treft iedere Fransman pijnlijk; Natuurlijk voert de weg, welke de heer Pinay heeft inge slagen, naar herstelde welvaart. On getwijfeld zijn vöór hét welslagen prachtige kansen aanwezig. Maar voor l)et ogenblik en voor geruime tijd zijn de offers, welke éan het Franse v.olk gevraagd worden, bitterden,zwaar. Er-Wordt1 aan' velen afstand"* van ver worven-WelVaarf gbvraagd en zelfs van onontbeerlijke, sociale hulp. Niet de' grótere inspanning schrikt de Fransen af, maar wel de gevaren, aan de meest noodzakelijke maatregelen verbonden. Ee'n groot deel der 'natie vraagt zich af wat de naaste toekomst zal bren gen. De psychologische uitwerking van de saneringsmaatregelen is nog niet van dien aard dat. de lasten als draag baar kunnen worden aanvaard. Dat kan eerst langzamerhand gebeuren, naarmate het dageraadslicht de nacht gaat doorbreken. En het enige lichtpunt is thans het geloof in Frankrijks grootheid dat De Gaulle het volk als krachtige inspira tie voorhoudt. Het is wel voor een be denkelijk chauvinisme' gehouden, dat de man die op zich neemt de gids der Franse samenleving te zijn. altijd de mond vol heeft Van Frankrijks groot heid onder de gróten, t Maar het zal spoedig genoeg, kunnen blijken of dat inderdaad het bewustzijn is van de Franse volkskracht, die reeds zo menigmaal in ed geschiedenis, zich uit het tempeest heeft weten <>P te richten. Er is op dit oudejaarfeest aj- le reden een nieuwe toekomst met ge- jiïiëh te begroéteh Maarr het is moei lijk te juichen z0 lang men de slagen van het noodlot ontvangt. Hoop, en ver trouwen worden daarom het Franse yolk toegewenst, op het Nieuwjaars feest 1939. DE TAFELSCHIKKING was door (fe gastvrouw, die ons met Kerstmis voor een intiem dineetje had uitge nodigd, met feilloos vakmanschap ge- componeerd; niemand behoefde zich': er over te beklagen dat zijn huurlie den niet „pasten". Het bereiken van dit resultaat is, speciaal bij een intiem dineetje, een bewonderenswaardigt prestatie. Maar ^niemand had eigen lijk anders verwacht, want onze gast- vrouwe vóór in de dertig, roodharig en zeer charmant) heeft een naam op te houden. Zij verstaat de kunst in de conversatie langs alle gevaarlijke klippen heen te zeilen en stelt er prijs op met iedereen op goede voet te staan. Uit haar mond klinkt nooit een vinnig woord, kortom, zij -bezit tact. Zij bezit veel tact: niemand die haar kent zal dit durven tegenspreken. Ja, zij bezit zelfs zo veel tact, dat het on voorstelbaar is, dat zij ook maar een keer tactloos zou kunnen zijn. Daarbij beschikt zij over zoveel improvisatie talent, dat elke ontmoeting, waarbij zij aanwezig is, zonder hapering en volgens alle regels der etiquette ver loopt: het brommerige woord van een man tegen zijn echtgenote wordt door onze gastvrouw glimlachend omgezet in een kwinkslag en de situatie is gered. Zij is een genie in haar soort. Toen de kalkoen door het dienstmeisje werd binnengebracht wisten wij tafel gasten dat alles volgens protocol zou verlopen: het vleessnijden, het onge merkt wegwerken der botjes. Doch het dienstmeisje, nerveus in deze klinisch-beleefde atmosfeer, haalde de tafel niet. Op de drempel van de deur schoot haar hak los.zij draai de een halve slag.gilde hartver scheurend en viel. Vet en glibberig schoof de kalkoen onder de radio. In barre ontzetting keken wij naar onze gastvrouw. Dit was een krachtproef, die wij niet hadden durven bedenken. Maar zij knipperde niet met de ogen. Zij glimlachte en zei, vriendelijk als altijd: „och, Marietje, haal die kal koen maar weg en breng de andere binnen. Opnieuw overtuigd van haar ge niaal improvisatie-talent aten we daarop kalkoen. De andere De afzet van de haardenfabriek en ijzer gieterij Becht en Dyserinck was in 1958 lager dan die in 1957 en ook voor het ko mende jaar wordt verwacht, dat hij be neden de produktiecapaciteit van de twee fabrieken in Weesperkarspel en Rucphcn zal blijven. In verband daarmede heeft de directie tot enige maatregelen besloten, welke een zo efficiënt mogelijke produk- tie ten doel hebben. Deze houden o.m. in, dat ln de eerste maanden van 1959 de afdelingen voorbe werking, emailleerderij, moffellakkerij en montage zullen worden geconcentreerd in Rucphen. De afdelingen gieterij, slijperij, modelmakerij, plaatwerkerij, gereedschap makerij, ontwikkeling en laboratorium, alsmede de administratie blijven in Wees- perkaspel gevestigd. Als nitvloeisel van deze maatregel is een aanvrage tot ontslag van 50 werknemers In Weesperkarspel ingediend. Het ligt daartegenover in de verwach ting, dat deze noodzakelijk concentratie tot gevolg zal hebben, dat het aantal werk nemers in Rucphen eerlang zal moeten worden uitgebreid. Voor zover mogelijk zuilen daarvoor allereerst indien zij zulks wensen in aanmerking komen de werknemers in Weesperkarspel, voor wie thans ontslag is aangevraagd. De directie vertrouwt, dat voor de con centratie van de produktie de voorwaar den worden geschapen voor een lonende en permanente bezeting van het bedrijf. Gisteren is voor de rechtbank te Am sterdam het proces voortgezet tegen de 37-jarige wijkverpleegster, mevrouw Th. H. D.-M. uit Ouderkerk aan de Amstel, die ervan wortit beschuldigd in juli J.l- ruim f 1000," te hebben gestolen van een oude zieke klompenmaker. In oktober ontkende zij voor de recht bank iedere schuld- Wel had zij de oude man in zijn huisje te Ouderkerk verzorgd, toen deze na een val enige weken het bed moest houden. Zij kwam daartoe op gere gelde tijden bij .de oude baas en diens vrouw thuis en op een kwade dag ontdek te de zieke dat uit een koektrommeltje, dat hij onder zijn matras bewaarde, f 600.- was verdwenen. Later miste ziin 76-jarige vrouw uit de linnenkast f 135,-- en in die tijd bleek tevens althans volgens ver klaringen van de oude klompenmaker dat er nog eens f 300,-- uit het koektrom meltje waren verdwenen. Hoewel aanvankelijk bijna niemand kon geloven, dat de wijkverpleegster dit geld zou hebben weggenomen, kwam deze zaak toch in een ander licht te staan, toen de commandant van de politie in Duiven- drecht op het strafblad van de wijkver pleegster een veroordeling van elf maan den aantrof wegens verduistering van f 16.000,--. Tegen haar eiste de officier van justitie in oktober twee jaar met aftrek en ont zetting uit haar beroep voor de tijd van zeven jaar. De rechtbank begaf zich daarop naar Ouderkerk, waar het college de situgtje van de bedstee ter plaatse in ogenschouw nam en tevens de twee oude mensen onder ede als getuigen hoorde. De rechtbank stelde de zaak vervolgens uit, om een psychiatrisch rapport te laten uitbrengen. Gistermiddag werd de behandeling voort gezet. Het rapport was uitgebracht en het gaf de officier van jystitie aanleiding ziin eis te wijzigen. Nu vroeg hij anderhalf jaar in plats vah tweej eveneens met af trek en daarnaast voorwaardelijke terbe schikkingstelling. De rechtbank zal op 13 januari a.s- uit spraak doen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 11