Jeugd heeft het onderwijs in tekenen hard nodig Staatsraad Deckers nam afscheid van de ANVV FAMILIEBLADEN GEVEN Op de grens van Oud en Nieuw Groots overzicht van periode 1856 tot 1956 Werkelijk zien is achteruit gegaan Dr. Deckers nam afscheid Na negentien jaar voorzitterschap mm Aiito op de bruiloft Vragen aan ministers over papierprijs Roermond noemt straat naar Pierre Massy Lijstaanvoerders van A.R.-partij Raul Robeson in Moskon WOENSDAG 31 DECEMBER 1958 PAGINA 3 :fs XK tcmh jijS' Prof. Zijlstra en dr. Bruin Slot j jtf •s z: ?h- oms eren en— Vliet de M H M Iron1 ilder AK- FriG 1 d« igel' ;ng-" Mar; 1; stel;: z IwaaJ z: J, ez«?n1 .Tin1* sn aar^ J T f -J f Ai-'1, nanot n>® oe O' Swi^. «liout efri?' iroej" ceU Mof jez»7 DE JAARWISSELING, zo kort vol gend op het Kerstfeest, deelt in de verwachting van een vredelie vender wereld, welke de herdenking van Christus' geboorte nog altijd ver mag te wekken. „Veel heil en zegen", luidt de traditionele wens voor het ko mende middernachtelijk uur. De al gemeenheid, waarmee die wens wordt geuit, en de feestvreugde, die overal in de wereld het nieuw begon nen jaar begroet, geven zij het be laas al te kortstondig in ieder geval enig vermoeden van hóe de mensheid zou zijn, als zij van goede wil is en welbehagen vindt in Gods ogen. Juist door die naglans van Kerstmis is voor ons Oud- en Nieuwjaar een moment van ernst en inkeer en van een verlan gen om de aarde nieuw te maken. En dat is eigenlijk ook de enige waarde volle betekenis van een overigens vrij willekeurig rustpunt aan de weefstoel der menselijke geschiedenis, waarvan de draden van gisterén doorlopen in het patroon van morgen. Wij, Nederlanders, hebben ook dit jaar weer op de eerste plaats reden om dankbaar te zijn Er zijn duizen den landgenoten geweest, die in Indo nesië alles hebben moeten prijsgeven en naar het vaderland kwamen met dof pessimisme. Maar in het dichtst bevolkte gebied ter wereld is ook voor hen een warm onthaal geweest, al wa ren de moeilijkheden uiteraard niet gering en niet altijd opgelost. Wij heb ben dit afgelopen jaar, afgezien van het persoonlijk leed en de economi sche schade, ons door Indonesië aan gedaan, geen calamiteiten gekend. Het is, globaal bezien, een jaar geweest van relatief hoge welvaart en van een vrij grote mate van stabiliteit. Als wij niettemin aan het einde van dit jaar in de leiding van de staat voor ernsti ge conflicten zijn komen te staan door een tamelijk onverwachte regerings crisis, dan moet men toch ook oog blijven hebben voor de betrekkelijk heid van deze conflictsstof. Natuurlijk dient dit politieke conflict en de ko mende peiling van het Nederlandse volk met alle ernst en met principiële strijdvaardigheid te worden aange pakt, en de eerste maanden van het nieuwe jaar beloven een felle strijd te zien te geven. Maar die speelt zich af in een staat, waar recht en orde heersen in een diep verankerde demo cratische overtuiging en waar een wel vaart bestaat, waarvan gehele we relddelen eenvoudig geen besef heb ben. Als wij heil en zegen wensen óók in het vooruitzicht van deze politieke krachtmeting, dan betreft dat voor eerst de handhaving en zo mogelijk verdieping van de fundamenten onzer samenleving, welke aan vrijwel ons gehele volk gemeen én dierbaar zijn. ER IS OP DIT PUNT altijd reden tot zelfhernieuwing en nieuwe bezieling. Wi.i hebben weinig lust ons land gering te achten onder de de mocratieën van de wereld. Maar wij zijn wel geneigd om de waarden van de democratische grondslagen van on ze maatschappij juist aan het begin van dit nieuwe jaar hoog te houden. De reeds begonnen verkiezingsstrijd is daar een gerede aanleiding toe. De ver schraling van het politieke klimaat en het demagogisch toespitsen van te genstellingen en ressentimenten krij gen daarbij een bijzondere kans. Maar meer nog dan onze eigen onlustgevoe lens moeten ons de lotgevallen van de democratie in de wereld een aansporing zijn tot verdediging van persoonlijke vrijheid, verdraagzaamheid, wederzijds respect en vrijwillige onderschikking aan het algemeen welzijn- Het afgelopen jaar heeft aan de gro te wereldtegenstellingen niets van zijn gevaarlijke spanningen ontnomen. De techniek der massale vernietiging heeft opnieuw gewri'ge schreden „voorwaarts" gemaakt, zodat wij ons, na de schrik van de eerste Spoetnik, al niet meer verbazen over nieuwe satellieten en nog formidabeler raket ten. Doch naast de verdere groei van het internationaal westelijk saamho Het Aanzien Eeuw vaneen „ALS WIJ TEGENWOORDIG de dol wervelende dansen van onze gezelschappen aanschouwen, dan veranderen zich de gekeuralijfde en rokende priesters van het genoegen voor onze oogen weldra in den wreeden Beëlzebub; uit den engen naauw sluitenden broek komt de paardenvoet te voorschijn, en onder de opwaaijende panden van den rok, spartelt de staart van den ver leider, die de verse bloeijende zinnelijkheid weldra doet verwel ken en afvallen", zo schreef bet Nieuw Nederlandsch Magazijn in 1856 onder een prent, voorstellende de Polka en de S-trauss-Walzer. Een eeuw later publiceert de Katho lieke Illustratie een foto met als onderschrift uitsluitend: „Roek 'n' roll". Dit voorbeeld geeft een idee van wat er in een eeuw kan veranderen. Een ander voorbeeld, een bijschrift bij een in 1864 gepubliceerde gravure gouden jubileum van de N. V. Druk kerij De Spaarnestad te Haarlem. 950 illustraties uit de voornaamste Nederlandse familiebladen, door de schrijver van commentaar voorzien, sieren de ruim 300 pagina's. Daar naast schreef prof Ovink zeven hoofdstukken, achtereenvolgens over de Redactionale visie en haar tech nische voorwaarden. Het mens beeld, Lichamelijke ontwikkeling, Esthetische vormgeving, Natuur wetenschap en techniek, Sociale toe standen en Politiek. Met een voortref felijk register en een Lijst van Ne derlandse geïllustreerde tijdschrif ten. verschenen in de behandelde pe riode, is dit kapitale werk compleet. Het tot nu toe onbetreden ter rein is nu te overzien, ook al waar schuwt de schrijver tegen de ver wachting van een sluitend resul taat. Het bronnenmateriaal was niet volledig, en uit het voorradige was een keuze noodzakelijk. Wij, op onze beurt, kunnen ook slechts een greep doen. We hoeven het boek hiertoe slechts ergens open te slaan, het is altijd raak. Het blijkt bijvoorbeeld dat, on- De Dienstmaagd: „De schilderij van den verdienstelijken Willem Mar tens geeft ons het doorslaand bewijs u -j u i. u dat de liefde niet alleen in de paleizen righeidsbesef heeft het afgelopen jaar,^ grooten, maar OQk> fin misschien óók de kwetsbaarheid van het demo-j nog wel beter, opregter, bij den min- DE DIENSTMAAGD, GRAVURE VAN ED. ADE NAAR EEN TEKENING OP HOUT VAN W. J. MARTENS. cratisch ideaal getoond. Wij staan thans aan het begin van een nieuwe en beslissende fase van de Europese samenwerking, nu de Europese markt in werking treedt. Maar laten we ons niet bedriegen? De gebeurtenissen in Frankrijk zijn een teken aan de wand geweest, waarvan de ernst niet genoeg geaccentueerd kan worden en waar van alle westelijke landen de les ter harte moeten nemen. Internationale samenwerking kan alleen slagen als alle deelnemers gezond zijn. Daarnaast is er het verval van de democratische structuur waar te ne men in menig jong Aziatisch en Afri kaans land, waar de militaire staats greep een einde bereidde aan een mis bruikte en corrupte vrijheid. Deze ontwikkeling, gepaard aan een verscherping van de Sovjet-drei ging, de collectivistische monstruosi teit, welke het rode Chinese rijk met zijn „communes" najaagt, en de nog altijd heersende instabiliteit onder de nieuwe naties, dwingt ons tot de uiter ste inspanning om van de levensvor men, welke wij voor onszelf en voor anderen begeren, niet alleen de ideële verhevenheid, maar vooral ook de praktische doeltreffendheid en bruikbaarheid te bewijzen. Het is een verantwoordelijkheid tegenover de ge hele wereld, welke wij steeds opnieuw voor ons bewustzijn moeten stellen, ongeacht de plaats waar wij als indi viduele personen staan. Wij wensen u heil en zegen voor uw |>ersoonlijk leven en voor de grotere Verbanden waarin de mensen leven in deze wereld. En wij willen dat doen in de geest van het Kind, dat de Blijde Boodschap kwam brengen van een Vader deren stand is te vinden. Of echter de genegenheid van den fermen on derofficier der dragonders wel van het zuiverste water is, of zij wel ge heid is op de grondbeginselen van eerbare, belangeloze en onkreuk bare trouw, valt nog al te betwijfe len. Het zou mogelijk zijn, dat deze zoon van Mars slchts alleen ten doel heeft om voor een korten tijd van zijn voorgewende genegenheid de meeste partij te trekken, om te kun nen „aschpotten". We zijn geneigd reeds te glimlachen bij -de braaf heid van de vorige eeuw. De schrij ver van het commentaar op de prent is echter nog niet klaar. Er staat nog iemand op afgebeeld wiens bedoelingen niet duidelijk blijken, want het is mogelijk dat hij niet door afgunst gedreven wordt en ook niet van de geheime politie is, doch al leen tot zichzelf zegt: „vandaag staan zij daar te vrijen, en mor gen .word ik misschien gehaald om een van beiden te begraven". Dit was een eeuw geleden allemaal mogelijk, maar de tijd brengt veran deringen met zich mee. De meeste veranderingen staan opgetekend in de geschiedenis-boeken, de groei op politiek, sociaal cn cultureel gebied. Het geeft echter slechts een gedeel te van het gezicht van een eeuw. maar ruim honderd jaar geleden werd het historisch bronnen-arsenaal verrijkt met een merkwaardig helde re, doch nauwelijks nog als zodanig benutte bron: het geïllustreerde tijd schrift. Talloze jaargangen van der gelijke tijdschriften zijn nu door prof. dr. G. W. Ovink, bijzonder hoog leraar in de geschiedenis en de es thetiek van de drukkunst aan de Am sterdamse Universiteit, doorge werkt en verwerkt. Het resultaat is een lijvig boek geworden: „Het-Aan- zien van een Eeuw", een beeld over danks de behoefte aan luchtige stof in de negentig jaren, het humoris tische genre in Nederland nooit ge boeid heeft. De Katholieke Illustratie had wel reeds in haar eerste tijd geïl lustreerde humor gegeven, maar het „bleef bij enkele nogal zouteloze en onhandig gepresenteerde snaakse voorstellingen en kwinkslagen van merendeels buitenlandse herkomst". De talloze humoristische bladen wer den korte tijd evenzovele fiasco's. In deze tijd komen ook een aantal luchtige, om niet te. zeggen scabreuze bladen op, met titels ais Flirt, Pst Pst (weekblad voor Qui s'y frotte, De invoering van rekba re, sterke rn vrij goed kope weefsels uit nieuwe, kunststoffenhelpt mee een revolutie in de vrou wenkleding te voltrek ken. s'y pique), Kets, Haantjepik. „De positieve kant van de Nederlandse degelijkheid openbaart zich in het geringe succes dat dit soort periodie ken toen en ook later verwierf". Kenmerkend voor de kunstbeschou wingen van vroeger -is het Hineinin- terpretieren: er is slechts een sug gestief beeld, nodig om de verbeelding op hol te brengen. De bovenvermel de prent van De Dienstmaagd is er een voorbeeld van. En een gravure „In den, omtrek van Edinburg" krijgt als commentaar: „In zijn soort is het een zeer bekoorlijke schilderij, wel ke niet een enkel punt biedt, dat niet der moeite waard is. beschouwt te worden. Het gelaat van het meisje is schoon, er spreekt goedheid uit die trekken welke zo intelligent on der die oude muts uitkomen, eene muts, die waarschijnlijk reeds dienst heeft gedaan op het hoofd van hare grootmoeder. Ook de omgeving is met de meest dichterlijke vrijheid op het doek gesteld, en men kan het er aan zien, elk onderdeel en ook de samenvoeging daarvan is het onder werp van een zorgvolle studie ge weest. Tegenwoordige opvattingen zou den ongetwijfeld vaak sluitend zijn voor onze voorouders. Ook wij kun nen ons echter ergeren aan uitingen van vroeger als deze: „Men kent het koddige effect, dat in een hon den- en apentheater de viervoetige, artisten maken wanneer zij als prin sen en staatsdames optreden in ge- galoneerde buisjes of met glinsteren de lovertjes bezaaide rokjes, waar onder de opkrullende staart zo olijk komt uitkijken. Welnu, een dergelij ke uitwerking ongeveer maken op ons de geëmancipeerde negrs van i Amerika, die zich in de nieuwmodi sche Europeesche kleeding met de zelfde onbeholpenheid bewegen als een gedresseerd aapje in zijn rokje" (1887). Het is misschien niet zozeer een kenmerk van harteloosheid of rassenhaat, dat onze voorouders tot dergelijke uitspraken dreef, als wel de overtuiging dat een zich ontwor stelen aan zijn stand een zonde is te gen Gods wil. HET AANZIEN VAN een eeuw ligt samengevat in de lijst van Nederlandse, geïllustreerde tijd schriften die achterin het werk werd opgenomen. De lijst werd opgesteld door de heer D. H. Couvée. bibliothe caris van de Nederlandse Persbiblio theek te Amsterdam. Indexen, regis ters en lijsten zijn de gedeelten van een boek die meestal het eerst wor den overgeslagen, maar daarom lang niet altijd het saaiste. Het blijkt hier weer, want nog afgezien van al ledaagse titels als De Dag, Deze Week, De Week, Week-End, etc., of bladen voor jan-en-alleman als Wij, Het Weekblad voor U, Vreemd en Eigen, of Elk Wat Wils, zijn er die zeldzame bloempjes die wij zo graag plukken. Is het blad „Tempo" (1934- 1935) voor Nederland niet een eeuw telaat verschenen? Wat denkt u van „Pak me mee voor vijf cents"? U kunt het toch niet laten liggen voor die prijs. Er bestonden meer stuiver- of vijf-centsbladen in ons goede va derland, zelfs een Halfstuivers-Ma- gazijn. Het Joodshc e Stuiversblad kon tegen deze concurrentie niet op en verdween weer in het jaar van verschijnen (1903). Een veel langer leven beschoren waren serieuze bla den als Op den Uitkijk, ,.het blad waar pit in zit", en Familie-Maga zijn, Zedige lectuur van uitspanning, tot verspreiding van nuttige kundig heden, en Het Leeskabinet, Men gelwerk tot gezellig onderhoud voor beschaafde kringen. Zoudt u niet met ons geabonneerd willen zijn op Hal lo!! De laatste opzienbarende ge beurtenissen (1919), op Nederlandsch Panorama voor den beschaafden stand, of op Abraham Prikkie's op en aanmerkingen? Mist u 't Amu- santje ook niet heel erg? En is uw (Van onze Haagse redactie) ive eeuw onderwijs in de lichamelijke op- 1 voeding behandeld. Lichtbeelden, resp. ..Door de film, de televisie, de geillus- demonstraties hadden de groei van dit on- i Ireerde bladen en advertenties wordt dederwijs duidelijk onderstreept, j .leugd overspoeld met beelden. Hierdoor is het werkelijk zien achteruit gegaan Cn is - Oversuoelillg door beelden bij de jeugd een desintegratie van het- werkelijk creatieve ontstaan. Zelfs is het' Prof. van Lennep nam stelling tegen de al zover, dal er jongeren zijn die hun pro- j opvatting dat een kunstenaar zijn gevoel blcmen ontlenen aan die van mislukte I zou uitdrukken door middel van beelden filmhelden. Zij identificeren zich soms in Hij (de kunstenaar) dri'ki de expressivi- de beleving van bepaalde emoties met het- teit der dingen uit door middel van zijn geen zij op hel doek waarnemen. Het te- gevoel, zoals ook het kind eerst de expres- kenonderwijs heeft daardoor in deze tijd I siviteit der dingen moet leren ontdekken, de ongelooflijke opdracht gekregen om I waarna het deze dan kan gaan uitbeelden de jeugd haar ware sensibiliteit te doen De vreugde om de mogelijkheden die behouden". worden gevonden, wordt dan gevolgd i door andere zaken als de zelfrealisatie en Dit merkte prof. jhr. dr. D. J- van Len-het tegengaan van de overspoeling door nep op tijdens de gisteren in Den Haag beelden van films en televisie. Dit achtte gehouden studiedag van de Vereniging spreker van essentieel belang voor het ter Bevordering van het Aesthetisch Element in het Voortgezet Onderwijs. Deze psycholoog benaderde het teken tekenonderwijs. Overigens merkte hij nog op. dat de psychologie zich tot nu toe zeer weinig afkeer van lijsten niet ongegrond? Het peil van de Nederlandse fami lie-bladen is over het algemeen goed geweest, en afgezien van hun artis tieke waarde hebben platen en arti kelen hun charme behouden. Van der Lans schreef bij het begin van de 25ste jaargang van de Katholieke Illustratie: „Voor het eigenlijke Volk in den ruimsten zin was er nagenoeg geen katholieke lectuur. Daarin heeft j de Katholieke Illustratie een volsla- j gen omwenteling teweeggebracht. Wat als de grootste lofspraak onder i het standbeeld van Hendrik Cons- j cience gegriffeld staat: Hij leerde zijn volk lezen, dat mag met- volle recht op haar worden toegepast. Zij bracht het katholieke volk van Ne derland aan het lezen en leerde het platen zien, deed het -oog en hart krijgen voor wat belangwekkend en schoon is...." „Het Aanzien van een Eeuw van prof. Chunk geeft van de ver andering van mentaliteit bij het Nederlandse volk, van de groei van culturele en sociale belangstelling een groots overzicht. Het is zowel wetenschappelijk verantwoord als onderhoudend. Het geheel is bij zonder overzichtelijk behandeld. Het is een magistraal werk. onderwijs van een andere kant dan tij- i heeft beziggehouden met de vragen die dens de ochtenduren de heer W. van Rin- het wezenlijke van het tekenonder gelestein had gedaan, die een schets had gegeven van vijftig jaar tekenonderwijs- Dr. K. Rijsdorp had vervolgens een hal- Dwars door de zijgevel van een café aan de provinciale weg tus sen IJzendijke en Sehoondijke reed gisteren een personenauto bestuurd door de heer Willigenburg uit Ter- neuzen. De wagen kwam terecht in een overvolle zaal, waar men juist de bruiloft vierde van de eige naresse, mej. Corijn met de heer C. van Acker uit Sluiskil. De auto drong een meter in de zaal door. juist tot aan de branden, de kachel. De -bestuurder, die waarschijnlijk gebroken ribben op liep en zijn passagier, de heer De Fei.jter uit Hoek, die een flinke hoofdwond kreeg, werden naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. Wonder boven wondier werden slechts drie van de bruiloftsgasten licht gewond. De zijgevel van het café werd totaal vernield evenals de auto. Nadat de feestvierders van de schrik waren hekomen, werd het bruiloftsfeest in een aangrenzende zaal voortgezet onder het motto: „Scherven brengen geluk". wijs,raken. Wel is er veel litteratuur over de interpretatie van bijv. kindertekenin gen. Tekenen om het plezier van hei teke nen. gezien tegen tic achtergrond van de ontdekking van de expressiviteit der din gen, is volgens prof. van Lennep het ant woord dat hij graag zou geven op het waarom van het tekenonderwijs- De an dere antwoorden zijn van secundair ka rakter. De Tweede-Kamerleden Peschar en Vrolijk hebben de minister van Economi sche Zaken en van Financiën ad interim gevraagd of het juist is, dat met ingang van morgen een prijsverhoging van drie procent van het in het binnenland ge produceerde papier is t-e verwachten en of deze prijsverhoging in het kader van een door de regering te voeren prijssta- bilisatiebeleid aanvaardbaar is. Tevens vragen zij of het juist is. dat op korte termijn een verhoging van de omzet op papier bij invoer te verwachten is, hoe hoog het. huidige invoerrecht op papier is en hoe dit zich verhoudt tot overeenkom stige rechten in de overige EEG-landen. Tenslotte vragen zij of de regering be reid is te overwegen of de bovengenoem de prijsverhoging is te voorkomen door het invoerrecht op papier gedeeltelijk te schorsen. In hel hoofdkantoor van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Den Haag heeft mr. dr. L. N. Deckers afscheid genomen als voorzitter. De vice-voorzittcr, mr. H. Vlug, overhandigde hem bij deze gelegenheid de zilveren medaille van verdienste. De Roermondse gemeenteraad heeft be sloten een straat te noemen naar de Roer mondenaar Pierre Massy, die in de jaren 1926-1928 twaalf maal zonder onderbre king als spil in het Nederlandse elftal werd opgesteld. Deze eenvoudige spoorleg- ger bleef ohdanks de talrijke en verlei delijke aanbiedingen in de tijd dat het hem voor de wind ging en zijn spel zeer gepre zen werd, tfouw aan zijn club Roermond- Hij is 3 augustus j.l. op 58-jarige leeftijd te Roermond overleden. in Wiens hand, raar ons ge-jde periode 1856-1956. Het wer" ge- enbaard IA, wij allen geborgen zijn. i schreven ter gelegenheid van het CYNOFèRE UIT 1876. HONDJES IN DE TRED MOLEN BRENGEN HET VEHIKEL IN BEWEGING. Een borstbeeld en een zilveren legpen ning zullen getuigenis zijn van het vrucht, bare werk, dat staatsraad mr. dr. L. N. Deckers als voorzitter van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer (ANVV) gedurende negentien jaar heeft verricht. Zeer vele vooraanstaanden op het brede terrein van verkeer, vervoer en toeris me kwamen naar de afscheidsreceptie van dr. Deckers, die het „met driekwart eeuw achter desteven" welletjes vindt en nu in volle fleur nog hoopt op een reeks jaren voor zijn eigen genoegen. Maar voordat hem dit genoegen werd gegund, weidde de voorzitter1 van het huldigingscomité uit de Nederlandse VVV's ir. L. T. van der Wal, oud-direc teur der Zuiderzeewerken, uit over de verdiensten van staatsraad Deckers. Na mens de ANVV werd de reeds zeer vele iaren niet verleende zilveren legpenning van het nationale toeristenbureau van harte aan de scheidende voorzitter over- tandigd. Bovendien zal in het gebouw van de ANVV een door een nog aan te wijzen kunstenaar een bórst-beeld van de schei lende voorzitter worden gebeiteld. In negentien jaar, aldus dr. Deckers, heeft, het toerisme naar' en in Nederland een geweldige opvlucht beleefd, dank zij gezamenlijke 'krachtsinspanning op nationaal niveau. „Ofschoon vriend schap het afscheid verzwaart, iK er de tijd van komen en van gaan, die ook mij gebiedt de leiding aan een jongere, vitale en deskundige man over te dra gen. Ik hoop, dat hij onder Gods zegen de ANVV met kracht en voortvarend heid tot steeds groter -bloei zal bren gen". Deze afseheidsont-vangst werd bezocht door o.m. het vrijwel voltallige direc torium van de ANWB, de directies van reisbureaus, reisverenigingen. provinciale en plaatselijke VVV's, hét Ned, Verkeers- institu-ut, bankwezen, scheepvaart- en luchtvaartmaatschappijen, spoorwegen, kamers van koophandel, de Keukenhof, Horeca en andere organisaties. Hartelijk hulde werd gebracht namens het bestuur van de ANVV door mr. Her man Vlug uit Rotterdam, vice-voorzitter van de ANVV, die borstbeeld en zilveren legpenning aanbood. Het Centraal Comité van de Anti-Revo lutionaire partij heeft in zijn aan de kies verenigingen toegezonden advies ten aan zien van de kandidatenlijst voor de Twee de-Kamerverkiezingen voorgesteld op alle - lijsten de plaatsen op de nummers 1 en 2 te doen vervullen door respectievelijk prof. dr. J. Zijlstra en dr. J. Bruins Slot. Prof. mr. P. S. Gerbrandy heeft we gens zijn leeftijd en zijn gezondheids- omslandigheden het Centraal Comité doen weien, dat hjj niet meer voor een kandidatuur voor de Tweede Kamer in aanmerking wenst te komen. Voorts vernemen wij. dat het Partii- convent van de Antirevolutionaire Partij op 17 januari 1959 te Utrecht, bijeen komt. j De Deputaten-vergadering stelt op 2.4 januari in haar'vergadering te Utrecht de kandidatenlijst en het program van actie vast. i De Ame-rdkaans® ne-g-erbaK Paul Robe son is met zijn v-ro-uw voor een bezoek van vier weken o-p uitnodiging van het Sovje"-: - niste-rde voor cultuur te Moskou aangekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3