Schiedams historie in het kort verteld Nieuwjaar ingehaald met donderbus en vuurwerk De oude stadskern van Schiedam i KAMPIOEN-AD VERTENTIEN DE DRIE KOIJSE1VKOOPLIJI w j Belevenissen van een jong gezin JSrgcn <3 Het zure brood van de haringvisserij Hausse in de vuurwerkfabrieken R.-K. DANSSCHOOL M. L. MULDERS BRUNOTT MNL/VRl. KANTOORBEDIENDEN L. VAN DEN ASSEM K. SCHOUTEN N.v. Acht brouwerijen tegen honderd Minder schepen in de haven van Delfzijl IJktarieven verhoogd NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG Handels- en betalings akkoord met Hongarije Delegatie van Krupp bezocht Boekarest Franse politie arres teerde Joanovici Zuid-Malakka vrij van communistische rebellen N oodwaehtplichtigen krijgen aanschrijving Tielerwaard-West eens met de ruilverkaveling J. B. BITTER i f Zij dragen haar naam met ere9 onze LIKDOORNS NSC WOENSDAG 31 DECEMBER 1958 PAGINA 8 Enqueste ende Informacie Van Filips de Schone 574 haardsteden 36 haringbuizen Aanstaande zondag 4 januari aanvang les voor beginners 2 JANUARI GESLOTEN 0 schoenmagazijn in het betere genre Nieuwe Binnenweg 201c - R'dam Z.N. VLEESWARENFABRIEK Tolhuisstraat 44-50 Rotterdam verwijderd met WONDEROLIE HOOGSTRAAT 51 760. Ja, en iedere dag gedurende de herfstvakantie heeft het geregend! Het was verschrikkelijk! Ja en het ergste was nug, dat nUJ1 regenjas tot twee keer toe drijfnat v ":wurden! NA DE BESCHRIJVING VAN de vier kloosters, welke onze stad voorheen heeft bezeten en die allen gedurende de vijftiende eeuw zijn gesticht, gaan wij nu een blik werpen in het burgerlijk en kerkelijk leven van onze stad gedurende die eeuw, zoals wij dat ook in de veertiende eeuw hebben gedaan. Wij maakten toen de opmerking, dat men de groei en bloei van onze stad dan alleen begrij pen kan, wanneer men naast het economisch ook het geestelijk leven van onze Schiedamse ingezetenen uit dat tijdperk nagaat, omdat beiden in die jaren in tens met elkander waren verbonden. Zoals wij reeds opmerkten, had onze stad in Rotterdam en Delft twee geduchte concurrenten gekregen, waartegen ze niet bleek opgewassen. Daarbij kwam nog, dat de toegang tot de haven telkenmale door aanslibbing werd bemoeilijkt. Het z.g. „Koedood", een water tegenover onze stad gelegen en waardoor men een rechtstreeks verkeer had met het zuiden werd ingedijkt. De enige haven van onze stad was de Lange Haven, welke voerde naar het Hoofd, naar de Maas en zo naar zee. De draperiën of lakenweverijen hadden in deze vijftiende eeuw veel te lijden van de oorlog met Engeland, hetwelk de wol moest leveren. Schiedam bezat in die ja ren acht bierbrouwerijen men bedenke daarbij, dat koffie en thee toen nog onbe kende dranken waren maar deze brou werijen konden niet op tegen die van Delft dat niet alleen om zijn bier beroemd was, doch bovendien meer dan honderd brou werijen telde. Alleen de haringvangst, alias de buiten visserij, verschafte menigeen een J""* broodje en was in die jaren de hoofdtra- flek yan onz« stad. Voor de uitoefening van dit bedrijf werden vereist keurmees ters, kuipers, pakkers, knechten, stierlni- den, vissers, schippers, lijndraaiers, heke laars ens. Na deze korte inleiding wordt de inhoud van de nu volgende „Enqueste ende In formacie" van 1494 ons duidelijker. Deze enqueste ofwel enquête had tot doel de staat van inkomsten en uitgaven van elke gemeente in „Hollandt ende Vrieslant op te maken, om dienovereenkomstig te bepalen, welke bede of belasting door elke gemeente moest worden betaald Daartoe waren commissarissen benoemd, die de steden en dorpon van Holland en Friesland moesten doortrekken. Dit geschiedde op last van Philips de Schone, de eerste vorst uit het Oostenrijkse huis en de vader van de latere keizer Karei V. De te heffen belastingen moesten - in ponden worden verrekend. Een pond had in die jaren de waarde van een gulden. Zo kwamen dan op 21 juni 1494 boven genoemde commissarissen van Filips de Schone naar Schiedam om de staat van inkomsten en uitgaven op te maken. Voor deze commissarissen waren op genoemde datum gedagvaard: Huijch Adriaenszoon, oud 30 jaren, baljuw: heer Pieter van Dalen, ridder, oud 61 jaren, schout; Pieter Velincx, oud 50 jaren, burgemeester, en nog enige schepenen, allen poorteren van deze stad. Zij verklaarden dat ten tijde van hertog Karei onze stad 574 haardsteden telde, welke allen in de lasten van deze gemeen te bijdroegen, dat op 14 mei j.l. van deze 574 haardsteden 109 door brand waren verwoest, alsmede nog 29 geestelijke hui zen, zodat er thans nog 465 haardsteden zijn, van welke slechts 300 in de verpon ding kunnen worden aangeslagen. Hertog Karei bovengenoemd is Karei de Stoute, hertog van Bourgondië en graaf van Holland, Zeeland en Henegouwen (1467 tot 1477). Hij hief tijdens zijn bestuur accijnsen op eet- en drinkwaren, brand stoffen enz., welke belasting in schud- talen een munt ter waarde van 14 stuivers moest worden betaald. Karei de Stoute was de vader van Maria van Bourgondië, de moeder van Filips de Scho ne bovengenoemd. brouwers „goede neringhe" deden. Ook bezat onze stad vier a vijf koopvaardij schepen. Nu echter was de stad arm door de „kwade jaeren" van de oorlog. De stad bezat biet meer dan 12 buizen „ende 2 cleijne buijskens", welke ten haring voe ren. Nieuwe buizen had men als gevolg van de armoede van de stad niet kunnen maken Betreffende de draperiën werd verklaard, dat deze in grote malaise ver keerden. Van de acht brouwerijen, welke onze stad bezat, waren er slechts twee of drie, welke een afdoende nering hadden. Ook de koopvaardijvloot was achteruit ge gaan. Slechts één koopvaardijschip voer nog uit. maar aangezien dit schip reeds 14 jaren lang dienst had gedaan, zou het wel spoedig zijn laatste reis maken. Ten slotte nog verklaarden bovenge noemde personen, dat deze armoede en vermindering van gtadsinkomsten in hoofdzaak te wijten waren aan de oorlog met Frankrijk en Engeland: de haringvloot kon bijna niet uitvaren. En wegens de oorlog met Rotterdam bedoeld wordt de Jonker Fransen-oorlog lag binnen deze stad een garnizoen soldaten „welcke groote sommen van penninghen" eiste. Tot zover de inhoud van de Enqueste van 1494, welke geen rooskleurig beeld geeft van de economische toestand van onze stad. Wanneer wij later de Enqueste gaan vergelijken met de „Informacie" van 1514, zullen wij gelegenheid hebben te wijzen op de economische vooruitgang van onze stad in twintig jaren. Betreffende de Jonker Fransen-oorlog staat in de „Rechtsbronnen van Schie dam" het volgende opgetekend: „Item int jair (14)89 is Joncker Fran- soijs van Bréderode uut Rotterdamme gecomen mit een seker getal van knech ten, omme in Schiedamme te comen, ende op santé Valentijns dach, tsavons te 7 uren, hebben die knechten, leggen de onder Wittenhorst, een cappitain, een opstal ende oploep gemaect binnen Schiedamme jegen die banieren van Hollandt, te weten van Haerlem. Delf, Leijden, Aemsterdamme ende tScraven- zande, ende stelden een verraedt, omme die vianden ende quaetwillende van den lande te Schiedamme te laten ende die banieren ter neder te trecken, ende die banieren ende die stede van Schiedam me behielden die overhandt". Uit dankbaarheid voor deze overwinning welke men algemeen toeschreef aan de voorspraak van de Schiedamse maagd Liedewij, besloot het stadsbestuur m 1498 tot. de uitgave van „Het leven van St- Liduina". L. A. ABMA. In 1938 arriveerden in de haven van Delfzijl 1907 zeeschepen meit een bruto- iahoud van 1.762.606 m3 te@em 2163 met een bruto inhoud van 1.951.002 in 1957. Er vertrokken 2352 zeeschepen met een bruto-inhoud van 2.032.999 m3 tegen 2538 met een bruto-inhoud van 2.169.033 m3 in 1957. De hoeveelheid geloste en geladen goederen bedroeg in 1958 te zanten 316.017 ton tegen 427.619 ton in 1957. Er werden in het afgelopen jaar gelost: 63.952 ton steenkolen v.j. 118.328), 57.007 ton gezaagd hout en balken (v.j. 60.304 ton), 37.790 ton kunstmeststoffen (v.j. 40.533), 21.124 ton kalk (v.j. 1868 ton), 33.310 ton diverse goederen (v.j. 23.677 ton): in 1957 werden bovendien 64.026 ton aardappelen gelost. Geladen werden: 34.347 ton strookartom (v.j. 46.404) 6623 ton aardappelmeel en derivaten (v.j 8007), 11.986 ton aardappe len (v.j. 8173), 17.004 ton zout (v.j. 30.138), 3807 ton soda (v.j. nihil). 23.995 ton di vers* goederen (v.j. 26.160). (Van onze correspondent) Vroeger geloofde men, dat iedere avond, wanneer de klok twaalf slagen had laten horen, de geest van de zwarte ridder rondwaarde of van de juffer zonder kop. Nu is er nog maar één avond per jaar, waarop na het wegebben van de twaalf klokslagen plotseling iets bijzon ders gebeurt, namelijk op oudejaarsavond. Want, dan kondigen die twaalf slagen aan, maar tevens luiden ze een oud jaar uit. En op die avond is de juffer zonder kop uit de oude legenden vervangen door donderbussen, rotjes, voetzoekers en gil lende keukenmeiden, die het nieuwe jaar inluiden. Aan al dit lawaaiig materiaal zal het ook dit jaar niet ontbreken. De twee vuurwerkfabrieken in ons land, na melijk die van Schuurmans te Leeuwar den en van Kat te Lelden staan daar borg voor. Die hebben in de afgelopen weken onder een zekere hoogspanning gewerkt en al haar activiteit resulteert op oude jaarsavond in honderdduizenden knallen, die van Groningen tot Maastricht en van Den Helder tot Sas van Gent zullen klin- Op voordracht van de staatssecretari van Economische Zaken is gisteren in Staatsblad 640 afgekondigd het Ustarle-1 ken door de stilte van de nacht, venbesluit 1958. I Vroeger geloofde men, dat al dat ge- In dit besluit zijn opgenomen nieuwe ta-1 knal in de oudejaarsnacht ertoe bijdroeg rieven van het ijkwezen (in hoofdzaak om de geesten te verdrijven, die in de betrekking hebbend op keur- en justeer- nachten het luchtruim vulden, die kanten, die ertoe hebben bijgedragen, dat men vuurwerk ging produceren met een maximaal knalaffect hij een minimaal risico. Bovendien wordt nu op 't vuurwerk een soort gebruiksaanwijzing afgedrukt, zodat er al sprake moet zijn van ergerlijke baldadigheid, willen er ongelukken mee gebeuren. En nu er op dit kleinvuurwerk rijksgoedkeuring is, menen de vuurwerk fabrikanten, dat het voor de gemeenten niet langer nodig is. zich hierboven te stellen. In bepaalde gevallen kan een verbod zelfs averechts werken, omdat er sprake is van een raketrage en omdat er ook nog altijd carbid te krijgen is. Bo vendien wordt de verkoop zoveel mogelijk verschoven tot na Kerstmis om de rust van deze feestdagen zoveel mogelijk te waarborgen. De produktie heeft in elk geval onder een en ander niet geleden, want alleen in Leeuwarden worden per jaar vijf miljoen huisjes kleinvuurwerk vervaardigd, die achter elkaar gelegd een afstand van 500 kilometer beslaan. Daar bij komen dan onder andere de amorces of klappertjes, waarvan de vuurwerkfa briek te Leeuwarden een jaarproduktie van 3 miljard stuks heeft. lonen) die op 1 januari 1959 van kracht worden en gemiddeld 25 pet. hoger zijn dan die, welke 1 januari 1957 van kracht waren- Aangaande de neringdoenden van onze stad werd het volgende verklaard: dat ten tijde van hertog Karei onze stad 36 haring buizen had, dat de draperiën in die jaren 500 halve lakens maakten en dat ook de De oude kern van Schiedam wordt als het ware omsloten door de Hoogstraat, de Kerkstraat en de Broersvest. Onmid dellijk daarop volgden de oude Vesten en grachten. Een goede eeuw geleden bevatte de bevolking van Schiedam nog geen 30.000 inwoners en thans is dat aan tal gestegen tot ca. 80.000. Niettemin is de oude kern van d» stad in weerwil van vele dempingen van sloten en gracht jes in hoofdtrekken hetzelfde gebleven- De sanering heeft zich meer gericht op de Breedestraat, Zijlstraat, Raam, Spinhuis pad binnen de Noordvest en de Damlaan, Vellevest, Laan „0*s Genoegen" enz. buiten de Noordvest. Natuurlijk bestaan er plannen tot sanering van het oude slo ten- en lanengebied. Maar tot sloping is het nog niet gekomen. Vroegere lanen kwamen veelal uit op de Hoogstraat, o-a. de Wezenbuurt, maar thans lopen alle la nen dood op de achterkant van de Hoog straat en Lange Achterweg. Het is er inderdaad een doolhof van straatjes en steegjes geworden en tot dusverre geble ven. Vele lijnbanen en ramen waren hier vroeger gevestigd. Schiedam heeft zich sedert het begin van zijn bestaan op de handel toegelegd en het is interessant, uit de oude kronieken te vernemen welke vakken werden uitgeoefend en welke in dustrieën er in dat ver verleden al bloei den. In de 15e eeuw was dit reeds het geval en Schiedamse kooplieden trokken naar het buitenland, vooral Engeland. In de 17e eeuw, na vele ups and downs was hier een levendige handel in graan, steenkolen en gedistilleerd. Tevens had Schiedam een aandeel in de walvisvaart. Het aantal touwslagerijen en lijnbanen was ook aanzienlijk. Een opsomming van de hier gevestigde bedrijven ontleend aan oude paperassen levert het volgende beeld Minstens drie zoutketen, drie steenbakke rijen, enige zeepziederijen, een pottenbak kerij, een tabakspijpenfabriek, een laken weverij, een tijkfabriek, een olieslagerij, enige linnenweverijen, een teerstoof, een plateelbakkerij, een snuif- en trasmolen, twee kopermolens, enige papiermolens, enige scheeptimmerwerven en een aan tal bierbrouwerijen. In het begin van de 17e eeuw beliep het aantal korenwijnsto- kerijen niet meer dan 12- Doch op het einde van die eeuw namen zij sterk in aantal toe. Een eeuw later was de jene ver het voornaamste middel van bestaan De oude industrieën waren op de achter grond geraakt. Het aantal branderijen te Schiedam was sterk aan schommelingen onderhevig. In 1744 waren er 120. in 1780 waren er 154, in 1792 echter 220 en in 1798 zelfs 260! Sedertdien nam het aan tal weer af zodat op de helft van de vo rige eeuw de stad Schiedam nog 162 ko- renwijnstokerijen bezat, benevens 4 dis tilleerderijen, 35 mouterijen, enz. Hoeveel van deze fabrieken Schiedam in het be- gin'van deze eeuw nog bezat, weet ik niet. Maar ik kan u wel verzekeren dat de je never nog steeds het hoofdprodukt van de stad was en dat men overal de brande rijen en mouterijen zag- Langs alle stra ten en grachten rookte en dampte het van de alcoholindustrie. Tegenwoordig zijn er nog vele distilleerderijen in de stad, maar er zijn nog slechts een paar iyan- derijen of mouterijen. Schiedam heeft thans veel industrie van allerlei aard. De jenever is hier niet meer het over heersende produkt. Liggend tussen de ko los Rotterdam en het zich energiek ont plooiende Vlaardingen, wordt Schiedam meegesleurd in een baaierd van bedrij vigheid. Vele verbeteringen op het gebied van verkeerswegen zijn al uitgevoerd en andere staan nog op het programma. De „overweg der zuchten" o.a. gaat verdwijnen en daarvoor in de plaats kan het verkeer ongehinderd en naar belie ven onder de spoorbaan doorglijden. Nieu we industrieën vestigen zich in de pol ders aan beide boorden van de Schie.. en noemt u verder maar op- Bij al deze verbeteringen ligt het voor de hand dat de vroede vaderen plannen koesteren om het hier besproken lanen- en banengebied op te ruimen en hier een andere sfeer te scheppen die meer be hoort bij een voortvarend Schiedam. Om nog niet te spreken van de ruimte die hier geschepen kan worden en welke rationele verbindingen tot stand gebracht kunnen worden. Natuurlijk gaat alles niet in een oogwenk, want het woningvraag stuk is nog steeds nijpend en vooraleer men een huis afbreekt, moet men zor gen dat de bewoners een nieuw dak bo ven hun hoofd hebben. Toch is de kente ring al goed merkbaar. In de Louronstraat zijn al enige huisjes onbewoond en zolang die pandjes er nog staan hebben zij een andere en voorlopige bestemming gekre gen- Toch biedt deze buurt nog wel iets aantrekkelijks voor een ^og, dat ro mantisch van aanleg is. Die straatjes met die doorkijkjes hebben ontegenzeg gelijk iets intiems en gezelligs. Geslacht op geslacht staan zij daar al en velen gaan er zich aan hechten. Het is het Schiedam van menige herinnering en van menigeens jeugd. Het straatje op de te kening is de Gedempte Baansloot, zoals men het ziet van de Kerkstraat af. De ongelijke rooilijn, de rommelige huisjes, de schoorstenen op de groezelige daken, op de achtergrond de toren van de Frjn- kenlandsekerk. Alles tezamen een boeiend en schilderachtig geheel, dat ik niet kon palaten voor u in beeld te brengen. Over enige jaren zal hier hoogstwaar schijnlijk de bekende moderne strakheid en starheid hebben getriomfeerd.. OCTAVE DECONINCK de vruchtbaarheid van de akkers en vruchtbomen aantastten en het licht zijn zege op de duisternis betwistten, geesten, die zich slechts door veel lawaai lieten af schrikken. En wanneer wij nagaan hoe veel kwade geesten tegenwoordig de mensheid bedreigen, dan zou men haast wensen, dat het vuurwerk werkelijk het middel zou zijn om het kwaad te be strijden. Overigens is er op dit punt niets nieuws onder de zon, want al in de grijze oudheid kenden de Chinezen een verbinding van zwavel, kool en salpeter, die werd benut om kwade geesten te verdrijven. Men zou dus kunnen zeggen, dat wij met ons lawaai van de oudejaarsavond een Chi nese traditie voortzetten. Overigens; wie denkt er op oudejaarsavond nog aan boze geesten? Wie denkt er aan de Duitse mon nik Schwartz, die de zwavel-kool-salpe- ter-verbinding vervolmaakte en in Euro pa invoerde als een der eersten, reden waarom hij in Freiburg een standbeeld kreeg? Wie denkt, eraan, dat het vuur werk al in de tijd van Alexander de Gro te werd gebruikt in veldslagen, waarbij het trouwens meer werd aangewend om de vijand met rook en vuur schrik aan te jagen dan om het nuttig vernielend ef fect? De vuurpijlen, die ten behoeve van scheepvaart en kustwacht worden vervaar digd, vallen op oudejaarsavond goeddeels buiten de aandacht. Dan zijn speciaal de rotjes en voetzoekers, de zevenklappers en wat dies meer zij in zwang. Het kleinvuurwerk, dat in de afgelo pen jaren in vele gemeenten door beper kende bepalingen van de legale naar de illegale hoek werd gedrongen, is nu fa voriet. De beperkende maatregelen had den een gegronde reden: ettelijke onge lukken. die volgens de Nederlandse fabri kanten waren veroorzaakt door een on deugdelijk buitenlands produkt. In elk ge val hebben die ongelukken van de afgelo pen jaren ertoe geleid, dat er besprekin gen zijn gevoerd tussen vertegenwoordi gers van het ministerie van Binnenland se Zaken, T.N.O. en de vuurwerkfabri- Onderhandelingen tussen een Benelux- delegatie en een Hongaarse delegatie heb ben o-p 24 december jl. geleid tot de pa rafering van een handels^ en betalings akkoord. Het gemeenschappelijk handelsakkoord zal op 1 januari a.s. in werking worden gesteld. De bij dit akkoord behorende contigentslijsten voor de in- en uitvoer zullen op de gebruikelijke wijze worden gepubliceerd. Het, gemeenschappelijk betalingsak- koord. dat op 1 april 1959 in werking zal treden is gebaseerd op de multilatenali- satie van het betalingsverkeer. Een delegatie van het Westduitse con cern Krupp heeft op uitnodiging van het Roemeense ministerie voor Aardolie en Chemische industrie een bezoek aan Roe menië gebracht. De delegatie stond on der leiding van de algemene gevolmach tigde van het concern, Berthold Beiz. Zij besprak met de minister voor Aardolie en Chemische industrie en de plaatsver vangende minister van Handel vraagstuk ken, die verband houden met de levering van installaties en uitrusting voor de in dustrie. De Franse politie heeft gisteren in Marseille Joseph Joanovici, de bekende handelaar in afval, gearresteerd, die zich schuldig zou hebben gemaakt aan belas tingontduiking, toen hij nog in Frankrijk vertoefde. Joanovici bevond zich aan boord van het Israëlische schip „Theo- door Herzl", dat gisteren de haven van Marseille binnenliep- De 53-jarige Joano vici moest Israël, waarheen hij gevlucht was, verlaten. Zoals bekend heeft Frank rijk de regering van Israël verschillende malen om uitlevering verzocht van deze uit Roemenië afkomstige miljonair, die ruim 40 miljoen gulden zou hebben ver diend met het verkopen van schroot aan de Duitsers tijdens de tweede wereldoor log. Hij is in 1949 in Frankrijk veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf we gens collaboratie. Geheel Zuid-Malakka is nu van com munistische terroristen gezuiverd. De staat Johore is vandaag tot „gezuiverd" gebied verklaard. Er zijn nog twee com munistische leiders on vrije voeten, doch men verwacht dat zjj zich spoedig zullen overgeven. In Noord-Malakka. aan de Thailandse grens, bestaan nog communistische benden van in totaal circa duizend man. Begin 1950. toen het communistische verzet in het oerwoud van Malakka zijn hoogtepunt bereikte, omvatten de terroristische groe pen circa 11.000 man. Bij Kon. Besluit is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heer H. ten Have, inspecteur van de veeartse- nijkundige dienst te Groningen, die met ingang van 1 januari a.s. uit die functie op zijn verzoek eervol ontslag heeft ver kregen. Dezer dagen zal aan ongeveer 20.000 jonge mannen, allen militair dienstplich tig, doch zonder mobilisatiebestemming, bericht worden gestuurd dat zfl de „nood- wachtplicht" zullen moeten vervullen. In verscheidene gemeenten zijn de oproepin gen reeds verzonden. Op deze wijze zal voor de besetting van 14 noodwachtposten, in totaal omvattende 33 grote en kleine gemeenten, gebmik worden gemaakt van de wettelijke inge stelde noodwachtplicht. (Van onze correspondent) De bewoners van de Tielerwaard-West hebben zich gisteren in grote meerder heid uitgesproken vóór de ruilverkaveling Slechts 824 eigenaren, die samen 3750 ha bezitten in het bijna 13.000 ha. grote te verkavelen gebied, zijn naar Geldermal- sem gekomen om tegen te stemmeiv Daarbij waren nog enkele uitwonend» groot-grondbezitters, zodat dus wel blijkt, dat de actie, hier tegen de ruilverkave ling gevoerd, weinig weerklank vond bij de bevolking zelf. In totaal 5872 grote en kleine grondbe zitters hebben óf door weg te blijven óf door vóór te stemmen hun instemming betuigd met de grootse verftavel ingsplae- nen, die in totaal ongeveer 52 miljoen zullen vergen, waarvan 12 miljoen voor i boerderijenbouw. MAURITSWEG 46 - ROTTERDAM - TELEF. 126392 van 6.30—8 uur in MUSIS SACRUM, LANGE HAVEN 115 SCHIEDAM Aanmelding dagelijks: Mauritsweg 46, Rotterdam of West Frankelandseslraat 77, Schiedam. Op andere dagen lessen voor beginners, half gevor derden, gevorderden. MAMBO JIVE CHA-CIIA-CHA MR. SCHOENMAKER VILLASTRAAT 11. wenst begunstigers en stadge noten een GELUKKIG NIEUWJAAR. WEGENS INVENTARISATIE Juwelier Horloger ■WINKELCENTRUM BINNENWEG 4S, tel- UII1I, R'dam Voor onmiddellijk of later gevraagd: (Rotterdam) leeftijd vanaf 30 jaar. Vereisten: Nederlandse taal; snel en accuraat machineschrijven; nauwkeurige administratie. Geboden wordt: prettige werkkring, hoog salaris.) Brieven onder no. SB 12158 aan Service Bureau Braun N.V., Nwe Binnenweg 175, Rotterdam. F.F. Personeel gevraagd Tennistrainer gevraagd voor club en particulier, brieven onder no. S 2288. Nwe. Schiedamsche Cou rant. Dam 18, Schiedam. Gevraagd naaisters en Teerlin gen. Aanmelden Wortelboer's Confectiebedrijf, Nieuwe Binnen weg 310. Rotterdam. Tel. 34080. Colporteurs gevraagd voor ver koop huishoudelijke artikelen. Op provisiebasis. Goede verdiensten. Br. nr. 707 De Maasbode, Den Haag. Goederen aangeboden Te koop 3-plaats elektr. fornuis, z.g.a.n. en z.g.a.n. zwarte bont mantel, m, 42-44, lang model. Lange Singelstraat 98a. Handel en Bedrijf Zoekt u een exclusieve kop en schotel? Fa. Solingen heeft het. Hoogstraat 32. Telef. 63143. Huurt voor uw feesten etc. mo derne klapstoelen en tafels, glas werk. kop en schotels, koffieke tels 10 liter enz. bij de le Schie damse Verhuurinricliting Simon Rosman. Frans Halsplein 4345. Tel. 83500. Weg met onhandige likdoorn- ringen en gevaarlijke scheer mesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pün weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. gezu^wl! won* derolie. Jodium en het pijn stillende benzocalne. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Likdoommiddel van f. 1.60bespaartUveelellende. Si AVON Bruidsfoto, reportage in kerken, stadhuis en thuis, 's Morgens ge maakt, '5 avonds gereed. Foto K. van Vuren, Hoogstraat 106. Schiedam. Dekens overtrekken met sier- steek. zijde, satinet, ook rotan- stoei kussens. Dekenovertrekkerij, le Pijnackerstr. 10. v.h. Snelle- manstr. Tel. 4005185183. Diversen Overgangsleeltijd? Migrainï? On- gezonde teint? Jeugdpuistjes? Verstopping? Vetzucht? Natter- rnann's bloedzuiverende thee i o helpt! Groot pak 1,85 bij elke drogist. 66 Toen Martyn uitgeduikeld was schoot hem te binnen, dat die krassende kraaien nog iets hadden gezegd. Wat was dat ook weer geweest? Ingespannen dacht hij een ogenblikje na. O ja daar had hij het! Je kon de koningsdochter van haar ziekte genezen door haar een drankje te geven, dat getrokken was van de paarse bloempjes, die achter in het slotpark onder de drie oude hazelaars groeiden! „Ik ga de prinses genezen!" jubelde Martyn. „Ik weet nu zelf wat het zeggen wil onge neeslijk ziek te zijn en tóch weer beter te worden!" Hij sloeg zich het stof van de kleren en ging met stevige pas op weg naar de hoofdstad. Dat was gelukkig niet zo ver, want toen die twee schurken, Diederic en Coridon, Martyn de vorige avond 't galgeveld opgesleurd hadden, was de hoofdstad im mers al in zicht geweest. Vrolijk fluitend liep Martyn over de weg. Hij keek eens links, hij keek eens rechts en toen hij in de buurt van de hoofdstad was aangekomen, trof hij daar een boertje aan, die een gat aan het graven was in een hoek van zijn akker. „Noe, ie bint goed gemutst, heerskop", lachte het boertje. „Ja ja, dat ben ik ook", antwoordde Martyn. „Ik heb grote plannen. Ik ga namelijk de prinses van haar ziekte ge nezen". Het boertje schudde ongelovig zijn hoofd en zei: „Ach, beste man, dat hebben al zoveul geleerde prefesters 'eprobeerd en 't is hun nooit maggen gelukken. Zol 't oe dan wel gelukken? Ie ziet d'r helemaole niet as 'n geleerderige prefester uut!" Maar Martyn lachte zelfverzekerd en zei: „Het komt wel goed, hoor! Maak je maar niet ongerust!!" Bevrucht door zon en maan. wordt steeds weer altijd moeder aaide voor mens en dier en plan tengroei van grote levenswaarde. Nu gaat in cirkelloop de zon ons tijdelijk verlaten, maar als hij eventjes verschijnt, houd ik hem in dr. gaten. Het zonnelicht was steeda voor mij het hoogste me dicijn. begunstigd door de zon v*rd ook mijn Kooe de Kap perplein, tel. 68337. Wiinen - Gedistilleerd Huis van vertrouwen Telioon 66821

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 8