Twee doden bij te Heei en vechtpartijen Groningen Baldadige jeugd gaf politie en brandweer massa's werk Geld rolt door Nederland Cubaanse president vlucli naar Dominicaanse republ Rebellen roepen Urratia uit tot tegen-president De pokken inW.-Duitsland Stellendam leeft mee met drieling „zijn Dodelijk schot in voetgangerstunnel Voor iedere vaderlander vijftig bronzen centen beschikbaar Sovjets willen raket rond de maan schieten Britse verkiez Mei? m Foot sprak met bisschop Anthimos Politieke en economische peilingen bij jaarwisseling SLECHT BEGIN VAN HET NIEUWE JAAR Kleren maken van de Brit een man Opstandelingen van Fidel Castro boekten groot sivccei Junta „onaanvaard baar" voor Castro In Kaiserslautem zijn zeven cafés gesloten Namens gemeente centrifuge aangeboden /iW Bolletje/' Tweede-Kamerlid kreeg in trein hartaanval Dader gewond Om een kleinigheid Onrustige Jor doners Ook in Emmen V. S. gaat nieutve klasse onderzeeboten bouwen U'nftsy HET WEER VOOR MORGEN A'lU'AVMM'/i1/ BUIIG OP CYPRUS Batiste -MATANZi iANCTl-** SPIRITUS ^*JUCAPl VERENIGDE STATE» De Nieuwjaarsnacht heeft in diverse plaatsen van ons land een rumoerig verloop gehad. Vechtpartijen tussen feestvierders onderling cn met de politie, vandalisme en brandstichting vormden een slecht begin van het jaar. Twee per sonen verloren in deze nacht het leven, nadat zy het jaar 1959 hadden ingezet met een vechtpartij. In Heerlen was het de 32-jarige Adrianus J. A., die tijdens een onenigheid tussen een groep Duitse en Nederlandse jongeren door een schot uit de revolver van de I9-jarige Giinther B. uit Ubach Palenherg werd gedood. Een hevige ruzie tussen twee Iosarbeiders op een woonschip in Groningen kostte aan de 33-jarige W. van S. het leven, omdat zijn rivaal een 46-jarige invalide werkman, vader van een groot gezin plotseling een mes trok. Van S. werd daarmee aan de hals verwond en bleek bij aankomst in het Academisch ziekenhuis te zijn overleden. Zowel de dader in Heerlen, als in Groningen zijn gegrepen. Tussen vijf uur en half zes Nieuwjaars morgen ontstond in de voetgangerstunnel bij de Stationsstraat te Heerlen een vecht partij tussen enkele Duitse en Nederlandse jongelui, die elkaar eerder op de avond reeds in de Saroleastraat hadden ontmoet. De Duitser Giinther B. had toen een vuurwapen in de hand, waarmee hij een schot loste, maar de Heerlense jongelui dachten, dat het een alarmpistool was. De Duitsers trokken zich in de loop van de nacht in de voetgangerstunnel terug, omdat zij geen vervoer meer hadden naar huis. Door deze tunnel kwam het Nederlandse gezelschap (na een bezoek aan een vriend) op weg naar huis. Daarbij is ruzie ont staan, maar over de oorzaak ervan tast men nog in het duister. Dank zij de onmiddelijke verhoren van een groot deel der ter plaatse en in de naaste omgeving aangetroffen Duitse jongens, kwam naar voren, wie de ver moedelijke dader was. Bovendien kon de speurhond Joep het spoor van de dader, die gewond moest. zijn. door een groot deel van de stad volgen. Onverwijld werd de politie van de daarvoor in aanmerking komende gemeente, alsmede de bezetting van de grensposten op de hoogte gebracht. Het gelukte de ambtenaren van de dienst invoerrechten en accijnzen aan de grens overgang RimburgPalenberg de gezoch. te Giinther B. aan te houden, die een schotwond aan de linkerhand bleek te hebben. Op hem werd een revolver ge vonden. Hij verklaarde deze als slagwa pen te hebben gebruikt, waardoor con, schot afging en hij zichzelf door zijn hand schoot. Hij was zich er niet van bewust, dat hij iemand had doodgeschoten. Dit verklaarde het bloedspoor door een deel van de stad. Toen slaan met de revolver niet af doende bleek, heeft hij verscheidene scho ten gelost om A. at te schrikken. Hij is ingesloten in het politiebureau te Heer- Hef drama in Groningen voltrok zich op een schip in de woonschepenhaven. De twee Iosarbeiders kregen ruzie om een kleinigheid,, maar er bestond reeds lange tijd wrilvine tussen hen. Het tweetal had samen met een vrouw oud en nieuw ge vierd op een ander woonschip. Toen men gedrieën in het woonschecpje van W. van de S. aankwam, ontstond de vecht partij, waarbij laatstgenoemde door het mes aan de hals werd verwond. De vrouw waarschuwde onmiddellijk de G.G.D., doen medische hulp mocht niet meer baten. Baldadige jeugd in Groningens oude binnenstad heeft het de brandweer en de politie op oudejaarsavond niet gemakke lijk gemaakt. Op diverse plaatsen werden branden gesticht van oude kerstbomen, papier en hout, lampen van de straatver lichting losgedraaid of vernield en allerlei zaken weggesleept en elders neergesme ten. Precies om twaalf uur wa« het op het Zuiderdiep een ware veldslag. Opge schoten jongens hadden van kerstbomen, oude fietsbanden, stoelen en papier twee brandstapels gemaakt en ontstoken. De brandweer moest er aan te pas komen om het vuur te doven. Maar dat. zinde de jongelui niet en zij begonnen de brand weerlieden met stenen te bekogelen. De politie sloeg de oproerige bende met de gummiknuppel uit elkaar. Gewonden vie len er niet en er werden geen arrestaties verricht. In de Amsterdamse Jordaan is het in de Nieuwjaarsnacht tot ernstige ongere geldheden gekomen. De brandweer werd omstreeks één uur bij het blussen van een grote straatbrant) op de hoek van de Anjelierstraat en de Madelievenstraat door een menigte van enkele honderden personen, waaronder veel opgeschoten jeugd, dermate gehinderd, dat de hulp van de politie ingeroepen werd. Niet minder dan 29 politiemannen trokken naar het bedreigde punt en probeerden de menigte met behulp van sabels en gummi wapenstokken uiteen te drijven. De Jordaners lieten zich echter niet onbetuigd en gingen met stenen en naar gezegd wordt zelfs met flessen benzine de handhavers van de wet te lijf. Nadat politieversterkingen waren aange rukt en een agent een waarschuwings schot in de lucht had gelost kon Pa® na twee uur de rust worden hersteld. Hoofd agent Willemsen had tijdens de vecht partijen een klap met een houten stok op het hoofd gehad en moest zich onder be handeling van de G.G. en G.D. stellen. Twee oproerkraaiers werden in arrest, ge steld. Tegelijkertijd werd de brandweer ook op de Stadhouderskade door enkele tien tallen jongelui belaagd. Hier was een vreugdevuur ontstoken in een in de Sin gelgracht liggende vuilnisschuit. Vijf agenten van politie, waarvan er een een grote buil op het hoofd kreeg door de geworpen stenen, joegen met hun gummi- wapenstokken de opschoten bende uit el kaar. In zuidoost Drenthe heeft de jeugd zich wel op een bijzondere manier be ijverd om het oude jaar uit te luiden en het nieuwe in te wijden. In Emmen sleepten jongelui alles wat voor het wegpakken stond, naar schoolpleinen en in de Hoofdstraat. Een auto werd keurig in een muziekkoepel geplaatst; op het dak van het bureau van een plaatselijke courant waren marktkramen geplaatst en er hingen rijwielen aan gevels; karren, vuilnisemmers en derge lijke stonden overal bij elkaar op tele fooncellen en andere bouwwerken. Een landbouwer in het dorp Noordbar- ge nabij Emmen, die omstreeks één uur tot de ontdekking kwam dat de jeugd een aantal landbouwwerktuigen op het. dak van zijn boerderij ha^ geplaatst, bracht de eerste uren in het nieuwe jaar op het dak door. De jeugd trok namelijk de lad der weg toen hij het gereedschap van het dak wilde halen. Tientallen mensen zul len de komende dagen werk hebben om hun eigendommen weer op te zoeken. De jaarwisseling is in Den Haag dit keer rustiger verlopen dan vorige maal. De politie heeft minder vaak assistentie behoeven te verlenen en het is nergens tot ernstige moeilijkheden gekomen. Ook in Rotterdam verliep de jaarwis seling veel rustiger dan verleden jaar. Wel liepen enkele jongelui lichte verwon dingen op, bij het stichten van brandjes en het afsteken van vuurwerk, waarbij politie en brandweer in actie moesten komen; maar hun activiteiten konden zeer beperkt blijven. De Sovjet-Unie zal in 1959 prolteren een raket rond de niaan te schieten en zal proeven nemen met een vliegtuig dat door atoomkracht wordt voortbewogen. Dit meldde gisteren radio Moskon in een overzicht over het werk van de Sovjet geleerden. Ook de Amerikanen hebben nieuwe piannen. De Amerikaanse ma rine maakte woensdag bekend dat een nieuwe klasse onderzeeboot gebouwd zal worden, die uitgerust zal worden met Polarisnketten. De nieuwe klasse zal zwaai dan ieder andere onderzeeboo ogenblik in de vaart is. He ongeveer 120 meter lang wor< ter langer dan de vijf Polar boten, die nu in de vaart schip zal 105 miljoen dollar i De Londense „Daily Expres premier McMillan heeft besl a.s. algemene verkiezingen u ven. Er worden twee data en 18 mei. aldus het blad echter schijnt men aan 14 n keur te geven. De Churchills hebben in het Scala theater in Londen een voorstelling bijgewoond van „Peter Pan", welke rol werd vervuld door Churchills dochter Sarah Churchill. V. I. n. r. Arabella Churchill dochter van Randolph Churchill), Sir Winston Churchill met een handmof, Sarah Churchill (Peter Pan), Lady Chur chill en Julia Lockwood, dochter van actrice Margaret Lockivood, die de rol van „Wendy speelt. Op de voor grond: Jeremy en Emma Soantes, kinderen van Clvrstopher Soames ijn vrouw, de vroegere Maty Churchill Hoewel in de laatste 10 jaar overeen komstig de muntwet 1948 in totaal 1.196.000.000 munten, waaronder 578.000.000 centen, werden aangemaakt, bleef de se dert jaren bestaande vraag naar pasmun ten aanhouden. Als verklaring voor de ze grote vraag kan dienen dat sedert 1937 de Nederlandse bevolking met bijna 30 pet. is toegenomen, terwijl bovendien per persoon meer munten in omloop zijn geko men. Dit staat te lezen in het verslag, dat door de minister van Financiën jaar lijks aan de kroon wordt uitgebracht (Vroeger bracht de rijksmuntmeester ver slag uit). Waren in 1937 per hoofd der bevolking gemiddeld 92 munstukken tot een geza menlijke waarde van f 4.- in omloop, in 1957 was dit aantal toegenomen tot 103 muntstukken tot een gezamenlijke waar de van f 6,91. Opvallend is, dat per Nederlander ge middeld ongeveer 50 centen in omloop 'zijn. Uit het verslag blijkt verder, dat de aanhoudende vraag in 1957 de volledige produktiecapaciteit van de muntfabriek vergde voor de aanmaak van de volgende Nederlandse munten: 27.000.000 zilveren guldens 8.000.000 nikkelen kwartjes. 18.600.000 nikkelen dubbeltjes 16.000.000 bronzen stuivers en 48.000.0 bronzen cen ten. Voor de vervaardiging van genoemde 117.600.000 munten tot een nominale waarde van 32.140.000 was nodig 175.500 kg muntzilver (afkomstig van oude tekenmunten), 51.900 kg nikkel en 152.000 kg brons. Hoewel de materiaalvoorziening vrij stroef bleef verlopen, mag worden ver wacht, dat met de aanmunting van nikke len specie de grootste moeilijkheden achter de rug zijn. Bij een gelijkblijvend produktie van kwartjes werden in het jaarverslag 50 pet. meer dubbeltjes dan in het voorafgaande jaar afgeleverd. Toch zal met de vervanging van de thans nog circulerende zilveren dubbel tjes nog wel enige tijd gemoeid zijn. De muntcirculatie per 1 januari 1958 wordt geschat op (in miljoenen guldens): rijksdaalders 25,7; dubbeltjes 8,0; guldens 99,6; kwartjes 33,1; dubbeltjes 23,2; stui vers 6,6 en centen 5,6. De Britten, die de reputatie hebben van dc hest-c/eklede mannen ter v/tjmd te zijn, heb ben een dringende aanmaning gekregen van de gezamenlijke kledingfabrikanten in Engeland om op te houden met het op kan toren dragen van kleren„die meer geëigend zijn voor de tuin". De fabrikanten drongen ei- voorts bij de mannelijke Britten op aan, dat zij voor het nieuwe jaar de volgende besluiten zou den nemen: niet boos worden op hun echtgenotes, wanneer deze hen te kennen geven, dat zij (de mannen) zich kleden als land lopers, iedere nacht hun kleren op te hangen, ten minste eens in de drie maanden hun garderobe te in specteren, altijd in gedachten te hou den, dat zij niet van tevoren we ten, wie zij op straat zullen ont moeten. President Batista van Cuba is gisteren uit zijn land gevlucht na de macht te hebben overgedragen aan een militaire junta onder voorzitterschap van generaal Eulogio Cantillo, de opperbevelhebber van bet leger. Mèt de president vluchtte Rivero Augero, die Batista binnenkort als president zou opvolgen. V ice-p evident Guam Incl.iu is afgetreden. Na dc vlucht van de president benoemde de junta bet oudste lid van het Cubaanse hooggerechtshof. Piedra, tot voorlopig staatshoofd. De rebellen van Fidel Castro, die president Batista met hun succesvolle guerilla uit het land hebben verjaagd, hebben echter met deze gang van zaken geen genoegen genomen. Zij wensen de destijds verbannen rechter Urrutia op deze post. In Santiago, dat door Fidel Castro tot voorlopige hoofdstad is geprocla meerd, hebben zij Urrutia al als voorlopig president geïnstalleerd. Het "ziet er op het ogenblik naar uit, dat de junta voor de wensen der rebellen j:al moeten capituleren. Het vliegtuig van ex-president Batista is intussen gisteren te Ciudad Tmjillo in de Dominicaanse republiek geland. Zoals bekend vonden ook de verdreven presidenten Peron (Argentinië) en Perez Jimenez (Vene zuela) eerder een toevlucht in dit land. Volgens radioberichten uit New York hebben de strijdkrachten van de rebel Fidel Castro, die reeds twee jaar .- Tf n l*J— 4 M- A-In-.— 3 4 ftl.t o Op last van de overheid zijn in he. Weetduitse stadje Kaiserslautern zeven cafés gesloten om verspreiding van de pakken te voorkomen. Eén van de café houders had pokken gekregen en de zes anderen waren met hem in contact ge- wcgs t Dit 'is het eerste geval van pokken, dat buiten Heidelberg is gesignaleerd. Zoals bekend zijn er in Heidelberg omstreeks Nu en dan buien, krachtige, nu en dan stormachtige wind tussen west en noordwest. Iets kouder. Zaterdag 3 januari: zon op 8.48, onder 16.40; maan op 1.45, onder 12.38 uur. Kerstmis negen mensen door deze ziekte aangetast. Heidelberg ligt op 85 kilometer afstand van Kaiserslautern. Alle Amerikaanse iuchtmachtsoldaten en hun gez.innen, die in het gebied Ram- stein-Sembach gelegerd zijn, hebben op dracht gekregen zich te laten revaccine- ren, wanneer hun laatste herinenting lan ger dan zes maanden geleden was. De gouverneur van Cyprus, Foot, heeft gisteren nieuwjaarsbezoeken afgelegd bij de godsdienstige leiders van de Griekse en de Turkse gemeenschappen op het eiland, bisschop Anthimos en Moefti Meh- med Dana. Het was de eerste maal, dat de gouver neur een onderhoud had met de bisschop. Zij spraken een half uur met elkaar en verschenen daarna glimlachend in het openbaar en schudden elkaar de hand. Bisschop Anthimos is de plaatsvervanger van aartsbisschop Makarios. (Van onze corresnondentl Geheel Stellendam leeft sterk mee met het welvaren van de drieling, waarmede het echtpaar BrinkmanMelissant zoals gemeld op zaterdag 20 december verblijd werd. De belangstelling, blijkende uit vele bezoeken, gelukwensen, geschenken in fruit e.d. houden nog steeds aan. Be grijpelijk is, dat alle Stellendamse huis mannen hebben die vraag gehoord en ver staan en vanuit het gemeentehuis is al gauw na de geboorte een actie gestart om mevrouw aan een hulpmiddel te helpen, waardoor zij die was gauw aan de kant kan krijgen. Spontaan is er van alle kanten bijgedra- geheel Stellendam de heer en mevrouw Brinkman een prachtige droogmachine, een centrifuge komen aanbieden. Van wege het secretariepersoneel werd er in geld nog een en ander bijgevoegd. Bij die aanbieding hield de burgemees ter een heel hartelijke speech, waarin hij het echtpaar Brinkman de verzekering gaf, dat geheel Stellendam nu met het ge zin meeleeft en dat men werkelijk deze drieling als iets van Stellendam zelf be schouwt. Foto: De burgemeester nam het meisje Laurina in de armen, rechts van hem pos teerde zich wethouder Moyses met Jan of Arend en links wethouder Visser met Arend of Jan (hoe die twee jongens ver deeld werden zouden wij echt niet kunnen zeggen en wij denken dat alleen mevrouw f'""'"Ui! -J V*M O M VViAi!»-.! ""VV.il i—i^. v WW V» gen en zodoende konden viak voor Nieuw-'Brinkman dat weet). Wethouder Visser, jaar burgemeester baron Van Knobels- moeders zich de vraag gesteld hebben: dorff met zijn beide wethouders, de heren „Hoe moet mevrouw Brinkman het klaar-Moyses en Visser, en de waarnemend ge spelen met de luierwas van die drie?" De i meentesecretaris, de heer Ooms, namens die vrijgezel is, had zijn handen vol aan de baby, maar het poseren is zonder on gelukken verlopen, tot grote vreugde van de moeder en de kraamverpleegster. een meedogenloze strijd voert tegen de regering-Batista, Santiago de Cuba, de tweede stad van het land, veroverd. Het garnizoen van die stad gaf zich vannacht over. De opstandelingen zijn op oudejaarsdag hun opmars in de richting van deze stad begonnen, na dat zij zich hadden meester gemaakt van Santa Clara. Toen het gisteren zeker werd, dat de regeringstroepen Santiago zouden moeten prijsgeven, werd de toestand voor Batista onhoudbaar. Met zijn ge trouwen en familieleden vloog hij naar de Dominicaanse Republiek. Anderen, o.w. zijn broer, weken uit naar Flo rida in de Verenigde Staten. Kort na het vertrek werd de 63-jarige rechter Piedra als voorlopig president beëdigd. Deze liet een regering vormen en wees drie personen aan om contact op te ne men met de rebellen van Fidel Cas tro. Piedra's eerste doel was nl. te ko men tot een staken van het vuren. Deze opzet slaagde echter niet, aange- zien de rebellen verklaarden dat de junta voor hen „onaanvaardbaar" was. Vanmorgen maakten de rebellen be kend, dat zij naar de hoofdstad Havan na zouden oprukken. De door de regering aangewezen on derhandelaars schenen er vanmorgen wel toe geneigd te zijn Urrutia, die in middels al tot tegen-president is uitge roepen en, teruggekeerd van zijn bal lingschap in de Verenigde Staten, nu in Santiago zetelt, te accepteren. Men moet dat wel, nu gebleken is, dat de aanhangers van Fidel Castro ook in de hoofdstad een grote invloed hebben. Gisteravond vonden daar ernstige ongeregeldheden plaats, waarbij 20 personen werden gedood. Winkels werden geplunderd en vermaakcen- tra werden in brand gestoken. Zelfs de radio-oproep van de rebel len om de orde te handhaven hielp niet. Vanmorgen zag men in de straten van de hoofdstad gewapende aanhan gers van Castro patrouilleren. Studen ten hadden er inmiddels een revolu tionaire raad opgericht, tei hele arbeidsproces door g gen is ontwricht. De oliën van „Esso" en „Shell" zijn pende arbeiders bezet De thans 57-jarige Bat in 1931 een belangrijke rr stand tegen de toen aan zijnde president Maehado later Vjvain Batieta bij eer volutie aan de macht en b! president. In 1944 trad hij af overeenkomstig een bep grondwet, die hij zelf ha Hij ging in ballingschap. Ij hij een opstand tegen de president Carlos Prio om van de chaos te redden", uc ui»iauu had succes en Batista werd weer pre sident. In 1954 bekrachtigde het Cu baanse volk zijn benoeming tot presi dent bij een algemene verkie"' hij weer had toegestaan. De 32-jarige Fidel Castro van een rijke suikerplanter, overtuigd katholiek en stw de colleges van de Jezuiet tiago de Cuba en Havanr.l,. universitaire studies aan de univer siteit van Havanna vestigde hij zich als advocaat in deze stad, waar hij spoedig bekend werd als de „verdediger van de armen". Het A.R. Tweede-Kamerlid, ds. J. Fok- kema, wethouder der gemeente Ede, is dezer dagen in de trein op reis van Den Haag naar Ede, door een hartaanval ge troffen. Hij kon nog net op tijd de con ducteur waarschuwen, zodat maatregelen konden worden genomen, om hem te Ede per auto van de trein te halen, waar na hij ter verpleging is opgenomen in het Prot. Chr. Streekziekenhuis te Ben- nekom. Dominee Fokkema is 65 jaar oud.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1