7 Weet gij tl i V 5$ 75 75 IS HEMA Verdere vooruitgang Amerikaanse economie ligt in het verschiet Bijzondere verkoop Raketaanval op opstandelingen Bijna 3800 meter onder de hoogste top Maximum snelheid 45 kilometer per uur Kampioenen f m. f m mm nu vér onder de prijs DOE MÉÉR MET MINDER GELD I- - Ver Staten thans weer terug op het record welvaartspeil van anderhalf jaar geleden Nederlanden van 1845 Half etmaal op zee F riesch-Groningsche Nasser ontketent actie tegen communisten Koningin in Londen voor privé-bezoek Sêêêê Wmim KAMPIOEN. j i alléén in de Hema zó goed en goedkoop voordeliger daat ooit dat is te geef: baddoeken NSC VRIJDAG 2 JANUARI 1959 PAGINA f> mm 'ff-, SBM ■jgami HEREN- EN JONGENSKLEDING AMSTERDAM - NIEU WENDIJK 190 ROTTERDAM - BINNENWEG 42 (City Centrum) SCHIEDAM - HOOGSTRAAT 41 Werkloosheid Bevredigende uitbreiding in vrijwel alle branches Op een vals sein 21OO prachtige charmeuse onderjurken, nü 4.97 „Nieuwe Schiedamsche Courant" per weekad f 0.59 per maand ad f 2.54 per kwartaal ad f 7.40 OP CELEBES Sovjet-krediet Groteivohl naar Cairo Het enorme karwei wordt thans aangepakt. Men gaat het grootste bergmassief van Europa doorho ren, dat van de Mont Blanc. Aldus zal een directe verbinding ont staan tussen Parijs en Genève en vandaar naar Turijn en Milaan. De geprojecteerde Mont Blanc- tunnel, die een autotunnel zal zijn, heft te lange leste het isole ment op van de Italiaanse, Zwit serse en Franse valleien en zal, naar algemeen aangenomen wordt een belangrijke rol gaan spelen in de economische ontwikkeling van West-Europa. Al wordt in de eerste plaats veel van het toeris tenverkeer verwacht, ook het za kenleven zal door een directe en daardoor snellere verbinding ver gemakkelijkt worden. Over drie en een half jaar zullen duizenden en duizenden auto's door een tun nel rollen, die in het midden op een diepte van 3800 meter onder het hoogste punt van de Mont Blanc zal lopen, dus onder een geweldige druk liggend 1500 stelletjes damesondergoed, 1800 modieuze zwanendons keperflanellen damespyama's, nu 8»97 m m ADV ERTENTIE 2 ~V, l Hrivf' - ti „Roland populair"-overbemden, van prachtige poplin met blij vende glans - sanfor dus krimp- vrij - perfecte boord, gevoerd front en dubbele manchetten. In wit, beige en goj£. eerste keus, dus zonder ook maar het geringste weeffoutje, 60 gauge, 20 denier, met gega randeerde ladderstop in boord en teen. per paar T-r""* li» 'ri,. s ri--: 'J fantasie-gebreid, lt)0 katoen. Camisole roet schouder bandjes of ronde hals, maten 75 t/m 90 of slip of directoire maten 42 t/nn 48, vanaf pracht kwaliteit en afwerking, in flinke maat, met lus; vele dessins en briljante kleu rencombinaties. Indanthren, was- en kleurecht SMOORENBURG mmm N-EXT /*w Na de recessie, waardoor Amerika in het afgelopen jaar ernstig werd getrof fen, heeft het land weer het ongekend hoge welvaartspeil van anderhalf jaar geleden bereikt, aldus heeft de nieuwe Amerikaanse minister van handel, Lewis Strauss, verklaard. H(j voegde hieraan toe, dat er een verdere vooruitgang in het verschiet ligt, al zal deze vooruit gang nu en dan door een pauze en door schommelingen worden onderbroken. Be houdens het uitbreken van een oorlog en indien Amerika's stelsel van de vrije on derneming doelmatig wordt toegepast, is het te verwachten, dat de economie zich in opwaartse richting zal blijven be wegen. In de laatste drie maanden van 1958 heeft het bruto nationaal produkt het re cord van 450 miljard dollar per jaar ge ëvenaard, dat in de zomer van 1957 werd bereikt. Over 1958 als geheel genomen be droeg het bruto nationaal produkt 437 miljard dollar. Houdt men rekening met het gestegen prijspeil, dan was het na tionaal produkt in 1958 3 pet. lager dan in 1957, toen het 440,3 miljard dollar be droeg. Minister Strauss vestigde er de aan dacht op, dat enkele economische baro meters niet bijzonder bemoedigend wa ren. Zo is het aantal werklozen, dat in april met 5,12 miljoen een hoogtepunt had bereikt, weliswaar in december jl. gedaald tot ongeveer 4 miljoen, maar de werkloosheid is nog steeds groter dan normaal (in december ongeveer drie mil joen) Het zal dan ook in 1959 een van de voornaamste oogmerken der regering zijn de werkgelegenheid te verruimen. De produktie van personenauto's geeft reden tot hoop, maar eerst in het komen de voorjaar zal men kunnen beoordelen, of de produktie aan de verwachtingen be antwoordt. Aan de daling van de investeringen in nieuwe fabrieken en industrieel mate rieel is in de afgelopen herfst een einde gekomen, maar het ziet er thans naar uit. dat deze investeringen in het eerste kwartaal van 1959 slechts weinig groter zullen zijn dan het bedrag van J miljard dollar, dat in de laatste drie maanden van 1958 werd geinvesteerd. De hoofddirecteur van de Nederlanden van 1845, mr. P. Heering heeft in zijn nieuwjaarsboodschap t.a.v. het binnen lands bedrijf medegedeeld, dat ondanks recessie en bestedingsbeperking, in vrij wel alle branches bevredigende uitbrei dingen werden geboekt, die niet of niet belangrijk bij de produktie van vorige ja ren ten achter bleven. De resultaten laten zich over het algemeen gunstig aanzien. Ook het buitenlands bedrijf vertoonde over het algemeen gezonde groei. Ten aanzien van het bedrijf in Indonesië werd medegedeeld, dat de toekomst van dit be drijfsonderdeel uiterst onzeker is. Moge lijk verlies van dit onderdeel zou wel een zekere achteruitgang in premie inkomen ten gevolge hebben doch aan het 1845-concern overigens geen verlies be zorgen daar tegen deze eventualiteit reeds ruimschoots gereserveerd werd. De beleggingen namen in 1958 met rond 70 miljoen toe, terwijl in totaal, incl. her beleggingen rond 140 miljoen te investe ren viel. Al met al verwacht worden dat de Nederlanden van 1845 weer met een gun stig verslag zal kunnen komen wanneer de definitieve cijfers over 1958 verwerkt zullen zijn, temeer daar wederom op een iets hogere rente gerekend mag worden. Bovendien valt te verwachten dat de stille reserve schuilende in de waardering der effectenportefeuille door de koers stijging ter beurze zeer zal zijn toegeno men. Ruim tien uur is de IJmuidense zee sleepboot „Simson" vannacht in storm weer tevergeefs bij de Nederlandse kust in actie geweest na een noodsein, dat gisteravond omstreeks half twaalf werd uitgezonden door een schip ter hoogte van Den Helder Het radiokuststation Scheveninge-radio ontving als „spoed- sein'' van een schip „Heinrich Ritter"? —dat het, ter hoogte van het -lichtschip Texel, met motorschade in moeilijkheden was geraakt Dringend werd om assisten tie gevraagd. Van IJmuiden uit zette de ..Simson" koers naar deze positie, maar ondanks herhaalde oproepen van Scheveninigen- raddo en het zoeken van de sleepboot, die vannacht teaen half vier bij het licht schip was. werd geen schip in nood ge vonden. Een schip met. de naam „Hennioh Rit ter" blijkt in de scheepsregisters van Duitsland niet voor te komen De moge lijkheid bestaat echter dat een schip met een naam die hier od lijkt inderdaad in moeilijkheden heeft verkeerd en na her stel der schade zonder hiervan melding te make De kans is ook niet gering, dat de Nederlandse zeesleper opnieuw odder gevaarlijke omstandigheden buiten is ge weest. pp een' vals noodsein. De „Simson" heeft vanochtend ter hoogte van het lichtschip exel wel een klein Duits kustschip. de „Heinz Wil helm aangetroffen, dat met zware slagzij ronddreef. Toen van de „Simson" af werd geseind of het kustvaartuig assistentie verlangde, luidde het antwoord: „nein". Ten westen van Aalborg in Denemar ken Is het Nederlandse kustvaartuig Pio nier (363 ton) uit Haren (Gr.) aan de grond gelopen. Aan de Deense sleepboot „Go liath" is opdracht gegeven het schip hulp te gaan bieden. Verwacht wordt dat het zonder veel moeite zal kunnen worden vlotgesieept. Op tweehonderd km uit de oostkust van Schotland in de Noordzee is een 491 ton metende Duitse vrachtboot op drift ge raakt. Het heeft gemeld, dat het met ge broken roer in oost-zuidelijke richting drijft. onder en boven fraaie brede broderiekant, kanten schou derbandjes, normale prijs 6.75 alléén bij Wala Ondergetekende wenst zich tot wederopzegging met ingang van heden te abonneren op de en het abonnementsgeld te voldoen: doorhalen wet niet verlangd wordt Naam en adres: Bij verzending per post te frankeren als brief. Het Indonesische persbureau Antara meldt, dat volgens een in Djakarta uitge geven communiqué de Indonesische lucht macht een aanval met raketten heeft ge daan op concentraties van opstandelingen in Noord-Celebes. Aan de opstandelingen zijn zware verliezen toegebracht, aldus een communiqué- Bovendien zou volgens hetzelfde pers bureau een Indonesisch regeringsvlieg tuig bommen hebben laten vallen op een buitenlands schip, dat voorraden voor de rebellen op Celebes aanvoerde. Het on bekende schip was aangevallen toen het voor anker lag in de haven Inobonto op Noord-Celebes. Woensdag heeft de Indonesische pre mier Djoeanda Kartawidjaja medege deeld, dat op zaterdag, 3 januari een overeenkomst zal worden getekend tus sen Indonesië en de Sovjet-Unie, waarbij een groot deel van het 100 miljoen dol lar grote Sovjet krediet aan Indonesië voor onmiddellijk gebruik zal worden vrij gegeven. Inmiddels meldt het Indonesische blad „Pos Indonesia" dat de vereniging van Indonesische studenten haar leden, die met de communisten sympathiseren, ver zocht heeft uit de vereniging te treden. Genoemde vereniging is de grootste groepering van studenten in Indonesië. Blijkens een opgave van de Friesch- Groningsche Hypotheekbank beliep het bedrag der uitstaande hypotheken uit. 1958 327.5 (v.j. 309) miljoen terwijl op de genoemde datum het bedrag der pandbrieven en schuldbekentenissen 301.4 (288.8) miljoen beliep. Er z(jn in de afgelopen twee dagen in Egypte en Syrië een groot aantal commu nisten gearresteerd, een grote drukpers is in beslaggenomen en drie linkse uitgeve rijen zijn gesloten, aldus is gisteravond uit Cairo gemeld. De gearresteerden zouden zich aan te gen de regering gerichte daden hebben schuldig gemaakt. Op de pers zou commu nistisch propagandamateriaal zijn gedrukt. Volgens latere berichten is de actie nog niet ten einde. In Cairo alleen al zijn 68 aanhoudingen verricht. Nog onlangs heeft president Nasser de Syrische communisten gelaakt. De Egyp tische communistische partij telt slechts een 400-tal leden. De Oostduitse premier Grotewohl zal volgens welingelichte kringen op vier ja nuari in Cairo arriveren voor een privé- bezoek. Volgens het blad „Al Zaman" zal hij in het begin van deze maand ook een bezoek brengen aan Irak. Het blad voegde eraan toe, dat Grotewohl besprekingen zou voeren met de Iraakse leiders om de banden tussen de twee landen te verste vigen. Dwars door de Monl Blanc Maar de modernste middelen der techniek gaan er voor zorgen, dat de ze druk zal kunnen worden weerstaan. De nieuwste uitvindingen op het ge bied van afkoeling en luchtverversing en de afvoer van schadelijke gassen en dampen zullen worden aangewend, om een gestadig voortrollen van het gemotoriseerde verkeer mogelijk te maken. Dit zal een snelheid van veer tig a vijfenveertig kilometer kun nen bereiken, zonder enig gevaar voor het menselijk uithoudingsvermo gen en dag en nacht kunnen blijven voortgaan. Het personeel van de tun nel zal in drie ploegen werken Het heeft jaren geduurd, vooraleer de Jules Verne-achtige fantasie van een tunnel dwars door de Mont Blanc werkelijkheid kon worden. Niet al leen technische en politieke moeilijk heden, financiële bezwaren en de mo gelijkheid van internationale verwik kelingen hebben een rol gespeeld. De Franse Rivièra was er aanvankelijk ten zeerste voor beducht, dat een regelrechte verbinding tussen Parijs en de Zwitserse en Italiaanse meren het toeristenverkeer van de Cöte d' Azur zou afleiden. Lange tijd is in de Franse binnenlandse politiek de tunnel door de Mont Blanc een teer punt geweest. In Zwitserland was men aanvanke lijk ook niet erg enthousiast, omdat men vreesde voor ontzaglijke kos ten te komen te staan, aangezien de huidige Zwitserse wegen niet op een dicht autoverkeer berekend zijn. Maar inmiddels is men zich er in Zwit serland rekenschap van gaan geven, dat de tijd het eenvoudig eist, het eigen verkeersnet aan te sluiten en adequaat te maken aan het Euro pese wegennet, met name het Duit se en het Italiaanse en straks het Franse, want het is de bedoeling in Frankrijk op de autotunnel een gro-| te snelweg aan te sluiten. In Italië was de belangstelling voor de Mont Blanctunnel al direct bijzon der groot. Een Italiaanse maatschap pij begon elfs met proefboringen en legde zowaar een tunnelschacht vanI zeshonderd meter aan, tot de finan ciën begonnen te ontbreken. Dat was reeds vóór de oorlog. Nadien bleef het project zwevende en het was pas in 1953, dat de betrokken rege ringen tot overeenstemming kwa men. Op 14 maart van dit jaar werd tussen Parijs en Rome een akkoord gesloten. Maar pas op 20 april van dit jaar werd door Frankrijk het ge sloten verdrag geratificeerd, zodat men met de voorbereidende werkzaamhe-1 den kon beginnen. Men werd het eens over een project, dat een tun nel inhield tussen Entrèves in de Val- Ie d' Aosta (Italië) gelegen op 1360 meter hoogte en Les Bossons in Frankrijk, bij de gelijknamige glets jer, op 1240 meter. De tunnel, die j een helling zal hebben van 2 tot 4 pet., zal twaalf kilometer lang wor den. Twee gemengde n.v.'s zullen het grote karwei ondernemen. Ze zullen elk een helft van het werk uitvoe ren. President van de Franse maat schappij is Edmond Giscard-d' Es- taing, van de Italiaanse ir. Jacomi- ni. De Franse mij. heeft een kapitaal van 400 miljoen franks. In de beheers raad zetelen twee Zwitsers, die de stad Genève en het gelijknamige kan ton vertegenwoordigen. Er zal in de tunnel voorlopig een kapitaal van twee miljard franks ge stoken worden, dat hoofdzakelijk door Frankrijk en Zwitserland bijeen wordt gebracht. Deze tunnel wordt de grootste autotunnel, niet alleen reld. van Europa, maar van heel de we-j Men wil tijdens de werkzaamheden de grote hitte, welke in het hart van de berg zal worden aangetroffen, met gletsjerwater neutraliseren en daartoe de nodige installaties aanleg gen. Er is een ontwerp gereed voor de bouw van een „onderbergs" dorp waarin de ingenieurs en werklieden; kunnen wonen. Het zal 60 apparte-j menten tellen, zes slaapzalen elk I met 64 bedden en een eetzaal, waar! 150 personen tegelijk kunnen eten Men hoopt bij het boren elke zes uur twee en een halve meter teI vorderen. De tunnel wordt zeven me-| ter breed met een eigenlijke rijweg van 4.70 meter. Hij zal worden uit- j gerust met telefoonposten, kleine ga rages met werkplaatsen, waarin repa-j raties kunnen worden verricht en met een speciale installatie voor het constateren van opeenhopingen van schadelijke gassen. Nog zal er veel bestudeerr en aan de praktijk getoetst moeten worden, i Alle ervaringen, bij de bouw van tunnels in de laatste tijd opgedaan, zullen benut worden. Wanneer precies de tunnel geopend wordt en hoeveel hij zal kosten, is nog niet met zeker heid te bepalen. Een ding staat vast, eerlang zuilen ook Oostenrijk, Joego slavië en Griekenland een veel snel-| lere verbinding met Frankrijk heb ben. K. H. H. M. de Koningin is gisteren, verge zeld door Prinses Margriet, van Soes- terberg met een door Prins Bernhard be stuurd vliegtuig naar Engeland vertrok ken. De Prins zette de Dakota aan de grond op het vliegveld Northolt bij Lon den. Zij brengt een strikt privé-bezoek van drie dagen aan haar nicht, Prinses Alice, gravin van Athlone. De gravin is een doch ter van een zuster van wijlen Koningin Emma, een volle nicht dus van Prinses Wilhelmina. Prinses Alice zal binnenkort in verband met een door haar te ondernemen we reldreis Engeland voor enige maanden verlaten. Prins Bernhard is op Nieuwjaarsdag nog naar Nederland teruggekeerd, maar is voornemens a.s. zaterdag de Koningin en Prinses Margriet weer uit Engeland terug te halen. macco bemdjes In bin fib» weefsel mal kanten boste»' vorm, normale prijs 2.45, alléén bi} Wala nu t,77 broekjes ffietkantgaMierina» normale grijs 4-95, alléén büWala oj> warm èntierk, alleraardigst dessin, normale grijs 11.75, «Héér» bi) Wala SPECIAALHUIS Rotterdam: Meer.t 67. Burg. Baumannlaan 124 Noordsingel 39 Schiedam: Oraniegalerij Groene Hilledijk 267 Waardingen: Ged. Biersloot Oordtselaan 112 hoek Korte Hoogstraat crtiVuw fpeciaaltaak voor lingerie, pyamas, anx- Personeel gevraagd Gevraagd naaisters en leerling gen. Aanmelden Wortelboer s Confectiebedrijf. Nieuwe Binnen weg 310, Rotterdam. Tel .34030. Goederen gevraagd Inkoop van boeken op elke gebied Antiquariaat „Het Boekhuys" Dam 3, telefoon 62584. Handel en Bedrijf Glasplaten, ruiten voor suite deuren. glas-in-lood, etalageglas, spiegels, enz. Loopik's glasindus trie, Botersloot 39, tel 68945. Voor een goed figuur en slanke lijn moet u bij Sportschool Janse zijn. Indioortradning en sauna baden. Nieuwstiraat 2, tel. 63049. Zoekt u Gero-zilvium of zilmeta? Fa Solingen heeft het, Hoogstr. 52. Tel 63143. Elastieken kousen kunt u kiezen uit acht verschillende soorten, van stevige steunkous tot. fijne naadloze waarbij onze deskundi ge adviseuze u gaarne helpt. Ge legenheid tot passen. Voor sport voordelige kniekappen en enkel stukjes. Van der Sman's Drogis terijen. Hoogstraat en Groene- laan. Dinsdagsmiddags gesloten. Diversen SS# - 'J' - ÏT Hoest uw kind? Nattermanns Me lrosum-Forte helpt, lost taai slijm op, smaakt goed Flacon 2,- bij elke drogist. Bezoek de tentoonstelling van Postzegels met christelijke mp- tieven, Breitnerstraat 92, Rotter dam op 3 januari vanaf 3 uur, 4 januari vanaf 10.30. Toegang 0.25. hoe groot een nachte gaal is? Niet langer dan 10 cm. en toch hebben wij hier roet een weergaloze zanger te doen. Zo ook ls het nuttig effect van een kleine - 'f> - v - r", "2 MfW Sis i'i- 6 I kfcine stijging per nut I 29 FILIALEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6