Dagblad voor Schiedam en omstreken „Small world" veilig geland Mikojan confereerde „inleidend met Dulles Contact met Lunik is nu verbroken Over vijf jaar komt raket weer wat dichter bij Werkloosheid in december met 43 procent gestegen Urrutia in Havana Onwettige opruiming Merkwaardig jubileum in Oostenrijkse. Alpen Radioactieve stoffen DINSDAG 6 JANUARI 1959 Paapse vergaderplaatsen worden geconserveerd LaI Ter nagedachtenis Poollandschap in Canada Prof. Beel antwoordt premier Kroesjtsjef Vraag personeel liep achteruit Ned. treiler bij Ierland gezonken 25 jaar kluizenaar 0 Castro wordt woensdag verwacht nieuw gevaar bij brand f 'y\ - fj *- g.v. - r> mm itJJb wï i Hete ontvangst Alle twaalf opvarenden gered Metsjta HET WEER VOOR MORGEN .iJwA'/Mte'/i'/ VERANDERLIJK Katholieke middenstandsbond protesteert in Den Haag Minister geeft gemeenten richtlijnen Klokkeluider ■53 nieuwe amsche courant T c - V-: iv .<0^ -O 'Aï&- v i De Britse ballon-gondel „Small World" (Kleine Wereld) is gisteren veilig te Cranc Beach op Barbados, in de Caraïbische Zee geland, kort nadat aangekondigd was, dat een opssporingsactie zou beginnen. Het was 24 dagen geleden, dat de be manning de Canarische eilanden voor een vlucht over de Atlantische Oceaan ver liet. Sinds 18 december had men niets meer van het vaartuig vernomen en men vreesde, dat .het verloren was. De bemanning bevond zich in goede wel stand en hun uitrusting leek intact. Zij zijn: commandafit Eiloart (51 jaar), diens zöon Timothy (22), de navigator, Colon Mudie (32) en diens vrouw Rosemary (30). Een van de doelstellingen van de reis was te bewijzen, dat het mogelijk is in de lucht over de Atlantische Oceaan te drij ven door te profiteren van Noordoostelij ke winden. De bemanning vertoefde in een kleine gondelmand van 4*4 bij 21/» meter. De ballon was vijftien meter hoog. Men be schikte over twee pedaal-propellers om de goede koers te kunnen houden. De radio, heeft, naar gisteren bleek, slechts enkele dagen gewerkt en raakte toen defect. De bemanning had voedsel voor drie maanden aan boord, hoewel men ver wacht had, dat de tocht slechts twee tot drie weken zou duren. Het laatste deel van de reis heeft de bemanning zeilend over water in de gele gondel afgelegd, nadat zij de ballon op een 2800 km van de Canarische eilanden had losgesneden en laten wegdrijven. f* wit M s li W #*"***-' 'X 4 X X-, Dr Sovjet-Russisclne vice-premier Mikojan lveeft gisteren gedurende ruim anderhalf uur met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, de beer Dulles, geconfereerd over vraagstukken betreffende Berlijn, ontwape ning en de handel. Mikojan verklaarde tegenover de pers te hopen na rijn reis naar een aantal Amerikaanse sleden een onderhoud met president Eisenhower te hebben, namelijk omstreeks 19 en 20 januari. Hij zei, dat hij met Dulles had afgesproken dan ook hun besprekingen voort te zetten. Sinds gistermorgen acht uur (Neder landse t(jd) bestaat geen radio-contact meer met de ruimteraket, zo heeft het Sovjctrussische persbureau Tass meege deeld. Op dit tijdstip had de „Lunatik" (ruim teraket) 597.000 km afgelegd. Het schema voor waarnemingen en wetenschappelijke onderzoekingen is uitgevoerd, aldus Tass, in een gisteravond gepubliceerde verkla ring. De raket zal op 7 of 8 januari in haar regelmatige baan tussen de aarde en Mars zijn. Over ongeveer vijf jaar zal zij de aarde De bespreking van gisteren werd door Mikojan „van irileidende aard" genoemd. Bij het verlaten van het ministerie van buitenlandse zaken te Washington zei Mikojan: „Ik geloof, dat dit een nuttig bezoek is geweest". Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken zei op een persconferentie dat de sfeer bij de bespreking tussen Dulles en Mikojan „vriendschappelijk en openhartig" is ge weest, Ook deze woordvoerder zei, d'at het onderhoud zeer nuttig ie geweest als in leiding op verdere besprekingen na Mi- kojans terugkeer in Washington op 19 januari. Toen Mikojan gisteren bij het ministe rie van de heer Dulles aankwam, werd hij bijna door journalisten, persfotogra fen cn ambtenaren onder de voet gelopen. Politiebeambten konden slechts met moeite een weg voor hem banen. Eerder nog had zich een groep Hongaar se voormalige politieke gevangenen voor het ministerie verzameld om tegen Ml- kojans bezoek te protesteren. De demon stranten hadden spandoeken bij zich me* do opschriften „Mikojan. denk aan Ko rea en Hongarije", „Wij wensen geen gasten, wier handen met bloed zijn be smeurd" en „Hoeveel bloed wil jij nog hebben. Mikojan?" Tot de groep behoorde dr. Fabian, de leider van het verbond van Hongaarse I voormalige politieke gevangenen, die in de gelegenheid werd gesteld om in het ebouw te protesteren. Een waar poollandschap werd ge schapen door de zich hoog opstape lende ijsschotsen in de St.-Laurence Eivier bij Montreal in Canada. 'Slechts de huizen en de brug op de Achtergrond wijzen erop, dat de foto 'R de directe omgeving van de bewoonde wereld iverd gemaakt. Op 'lp- andere foto: Nederlandse zee beden op- en een Nederlands schip 'n het ijs der St.-Laurence Rievier. In antwoord op de nieuwjaarswens van T'remier Kroesjtsjef heeft minister-presj- ^ent prof. Beel het volgende telegram ®ezonden: „Mijnheer de minister-president, voor ftv gelukwensen bij de intrede van het hieuwe jaar dank ik u zeer. Wederkerig muge ik u mijn oprechte wensen aan bieden voor geluk en voorspoed in dit hieuwe jaar. Ik moge u er de verzeke- ring van geven, dat de traditionele po litiek van Nederland er steeds op is Sericht, de vrede in de wereld te be waren en te bevorderen. Ook mijner zijds moge ik uiting geven aan de Wens, dat zich blijvend goede betrekkin- Sen tussen onze beide landen zullen ■%twikkelcn, Beel, minister-president" De werkloosheid is in december toege nomen. Aan het einde van die maand stonden 116.371 mannen geboekt in de ge registreerde arbeidsreserve. Eind novem ber was dit aantal 81.103. Van de 116.371 geregistreerden waren er 18.017 werkzaam op aanvullende werken. Dit aantal was eind november 12.673. Het aantal werk loze vrouwen was eind december 6941 te gen 6894 eind november. Het aantal aanvragen van personeel is In december gedaald. Eind november was dit aantal 16.446 en eind december 14.234 voor mannen en resp. 21.234 en 20.470 voor vrouwen. Verdeeld naar de provincies was de situatie per eind november en eind de cember 1958 als volgt: werkzaam gereg. arb.- werklozen op a.w. reserve Nov. Dec. Nov. Dec. Nov. Dec. Gron. Friesl. Drente 4 Over. Geld. i. Utr. N.-HoH. Z-Holl. Zeel. N.-Br. Limb. 4.496 4.448 3.277 5.495 7.735 3.160 11.564 12.892 2.390 9.706 3.267 8.240 7.678 6.001 7^564 10.294 3.691 14.751 16.872 4.482 14.319 4.462 1.729 2^344 3.559 1.375 875 216 455 319 339 1.314 148 2.894 2.742 4Ï514 1.939 1.123 *215 6.225 6.792 6.836 6.870 8.610 3.376 762 12.019 1.023 13.211 1.042 2.729 1.575 11.020 188 3.415 11.134 10.420 10.515 9.503 11.417 3^906 15.513 17.895 5.524 15.894 4 650 Totaal 68.430 93.354 12.673 18.017 81.103 116,371 De Nederlandse treiter 'Cornelia Maria' (218 ton), afkomstig uit Scheveningen, is gisteren voor de Ierse kust bij Waterford gezonken na in aanvaring te zijn geweest met de 398 ton metende Duitse treiter Gustav Brogner. De twaalf bemannings leden z(jn allen gered. Het ongeluk gebeurde gisterenmiddag omstreeks twaalf uur bij goed weer op de haringvangstgronden aan de zuidkust van Ierland. Beide schepen waren op het ogenblik van de aanvaring bezig met de visvangst. Snel na de botsing is de „Cornelia Maria" die vijf jaar geleden werd ge bouwd en tot de modernste eenheden van de Nederlandse treilervloot behoorde, ge zonken. Het schip, eigendom van de IJmuidense Visserij Maatschappij Cornells Vrolijk moet als verloren worden be. schouwd. Schipper Maarten Korving en zijn be manning werden door de Duitse treiler opgepikt en gisterenmiddag om vier uur in Waterford aan land gezet. Vandaar zijn zij per auto naar Dublin vertrokken. Per vliegtuig zouden zij naar ons land terug keren. Dr. Manuel Urrutia, die door de re bellenleider Fidel Castro is aangewezen als president van Cuba, heeft zich gis teravond in het presidentiële paleis in Havana geïnstalleerd en onmiddellijk de eerder op de dag door Castro afge kondigde staat van beleg voor de pro vincie Havana opgeheven. Toen Urrutia in Havana arriveerde, wilde de studenten-verzetsorganisatie, die het presidentiële paleis had bezet, hem aanvankelijk niet in het paleis toe laten. De studenten wilden eerst weten of Urrutia de eenheid, die kenmerkend voor de strijd der opstandelingen tegen het regime van Batista is geweest, zou handhaven. Zij hebben kennelijk een bevredigend antwoord gekregen, want later stonden zij toe dat Urrutia zijn In trek in het paleis nam. De staat van beleg was door Castro afgekondigd, toen Urrutia nog op weg was naar Havana. Castro had geen re den voor de maatregel gegeven. Urrutia deelde mede toen hij de staat van beleg weer o-phief, dat dergelijke maatregelen waarschijnlijk niet nodig zijn tijdens de huidige revolutionaire periode. Een aantal diplomaten heeft inmid dels beleefdheidsbezoeken bij Urrutia gebracht. Cuba heeft maandag aan alle Amerikaanse landen erkenning van het nieuwe regime gevraagd. Venezuela en enige andere landen hebben dat al ge daan. Het verzoek om erkenning zou heden aan de Europese landen worden gericht. Urrutia heeft maandagavond voorts José Miro Cardona tot premier be noemd. Intussen wacht Havana nog steeds op de aankomst van de 32-jarige Fidel Castro, die vanuit het zuiden met een gemotoriseerde colonne op weg is naar de hoofdstad. Hij wordt woensdag ver wacht Advertentie weer naderen en de afstand van onze pla neet zal dan ca. 10 miljoen km bedra gen. De Sovjetrussische ruimtevaartdeskun dige prof. Kazamtsef heeft'de ruimteraket „Metsjta", d.i. „droom" genoemd. Hij schreef gisteren in de „Pravda" dat „Metsjta" „de tiende planeet van de zon" zou zijn. Hij voegde hieraan toe, dat deskundigen van een van de „maanschepen", die spoe dig zullen volgen, gebruik zullen makeo om niet door een atmosfeer gehinderd in de maanlaboratoria de constructies te gaan onderzoeken die de bewoners van andere planeten opgericht hebben om de sterren te ontdekken, teneinde aldus het geheim der geheimen de oorzaak van het ontstaan der sterren te ontraad selen". Zij zouden in staat zijn waarnemingen te doen over de omvorming van energie in materie, stukjes zeldzame steen, die van maanrotsen werden afgestoten, in hun hand te houden en voorts de ac tieve maanvulkanen, die Sovjet-deskun digen ontdekten, te bestuderen. Een woordvoerder van de Sovjetrus sische academie van wetenschappen zei, dat „Metsjta" de „poëtische" naam van prof. JCazantsef voor de raket was. maar dat de academie nog niet besloten had of zij deze een officiële naam zou geven. Aanvankelijk nog hier en daar op klaringen cn plaatselijk lichte vorst. Morgen overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen, mogelijk vooraf gegaan door sneeuw en vooral in het zuiden van het land stijging van tem peratuur. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen zuidoost cn zuid west. Woensdag 7 januari; zon op 8.47, onder 16.45 uur; maan op 6.37, onder 15.30 uur. AAAAAAAAAAAj De Nederlandse Katholieke Midden standsbond heeft aan de staatssecretaris van Economische Zaken, dr. Veldkamp, het volgende telegram gezonden: „De Nederlandse Katholieke Midden standsbond heeft kennis genomen van de recente advertenties, die zonder het woord „opruiming" te gebruiken, het houden van zodanige verkopen aankon digen. De Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond is van mening, dat deze aankondigingen een aanfluiting zijn van de Uitverkopenwet en verzoekt Uwe Ex cellentie maatregelen te nemen". IN NEURENBERG IS DEZER DAGEN een eenvoudig monument onthuld op de dag dat voor veer tien jaar tijdens een massaal bom bardement 6621 mensen de dood vonden. Het monument is opge richt boven dc plaats, waar deze duizenden slachtoffers begraven liggen; het is voor een deel opge trokken van stenen, die afkomstig zijn van de door de Nazi's in 1938 verwoeste synagoge. Evenals In het buitenland, wordt' ook hier te lande op verschillend gebied in toenemende mate gebruik gemaakt van radioactieve stoffen. Deze stoffen kun nen, zoals algemeen bekend is, tenge volge de daarvan uitgaande stralingen gevaar opleveren voor de gezondheid. In een schrijven aan de gemeentebestu ren vraagt de minister van Binnenlandse Zaken nu aandacht voor het feit dat, naarmate het aantal inrichtingen waar radioactieve stoffen worden gebruikt, toeneemt, ondanks het bestaan van wet telijke maatregelen, de kans groter wordt op branden, waarbij radioactiviteit een rol kan spelen. Hoewel radioactieve stoffen, voor zover bekend, momenteel in slechts ruim vijftig gemeenten worden aangetroffen, breidt dit aantal zich voortdurend uit. Daarom - aldus dit schrijven betreft het bier stellig niet een onderwerp, dat de be langstelling van slechts enkele gemeen tebesturen behoeft. Als voorbeelden van inrichtingen, waar deze stoffen thans veelal worden ge bruikt, noemt de minister ziekenhuizen, klinieken, laboratoria, metaalverwerken de en -bewerkende industrieën, de pa pier- en de textielindustrieën. De inspectie voor het brandweerwezen heeft in samenwerking met de arbeidsin spectie en het instituut voor Toege past Natuurwetenschappelijk Onderzoek (TNO) nagegaan, welke gevaren kunnen optreden ingeval van brand in ruimten waar radioactieve stoffen worden ver vaardigd, gebruikt of opgeslagen, ais mede tijdens het vervoer van die stof fen en welke maatregelen kunnen worden getroffen om die gevaren zoveel mogelijk te beperken of te voorkomen. Naar aanleiding daarvan heeft de mi nister richtlijnen doen opstellen voor het bestrijden van branden, waarbij radio actieve stoffen een rol kunnen spelen Deze richtlijnen zijn tegelijkertijd aan de gemeentebesturen toegezonden. i BROEDER Friedl Scho- bersteiner, de kluizenaar van Saalfelden in de Oos tenrijkse Alpen zal dit jaar het 26e jaar van zijn afzondering ingaan. Er zijn 25 jaar verlopen, sinds Schobersteiner het besluit nam, zich terug te trekken uit de wereld en zijn intrek te nemen in een klein stulpje, aan de voet van de kapel van St.-George. Omdat hij geen priester is, noemen de Oostenrijkers hem Broeder Friedl en zij be schouwen hem als een heilige van deze tijd. NIEMAND weet precies de leeftijd van Broeder Friedl. Zijn huid is ge rimpeld en hij draagt een lange baard en is zo goed als blind en zeer doof. Hij kan dan ook niet meer le zen en hij heeft geen ra dio. Hij vult zijn eenzaam bestaan met lange medi taties, die slechts worden onderbroken door zijn be zoeken aan de kapel, waar hij belast is met het luiden van de kleine klok, 's morgens, 's middags en 's avonds. Het enige nieuws, dat Broeder Friedl ontvangt van de buitenwereld, krijgt hij van de dorpsbe woners, die van tijd tot om zijn hut te bezoeken, 's Zomers heeft hij bo vendien nu en dan bezoek van kampeerders, die aangetrokken worden door het geweldige uit zicht dat zich rond de ka pel van St.-George ont vouwt. „Broeder Friedl" verkoopt hun wat verfris singen en luistert naar de nieuwtjes, die zij hem uit de wereld overbrengen. Maar als de zomer voor bij is, valt de kluizenaar terug in een algehele een zaamheid. Het is volledig stil rondom hem, vooral in de maanden, dat de wind de sneeuw rond de top jaagt. Intussen vertelt in de winter, evenals „BROEDER FRIEDL" de „heilige leek" van Saalfelden, die reeds 25 jaar, volkomen af gezonderd van de wereld, in een bouw vallige berghut leeft. 's zomers, de klok van de kapel van St.-George de dalbewoners, dat alles goed gaat. Maar Broeder Friedl is zo oud, zo afgeleefd en broos men houdt het voor zeker, dat hij de leeftijd van 80 jaar zeer nabij is dat de inwo ners van Saalfelden sari- houdend vrezen, dat zij zich op zekere morgen zullen verslapen, omdat de klok niet zal luiden En als zij op die hope lijk nog lang uitblijvende kwade morgen de klok niet hebben horen luiden, dan weten zij wel, waar de klepel hangt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1