Goud van „Renate Leonhardt' blijft nog een twistappel Opbrengst aan omzetbelasting toonde vrij sterke daling (sociale wegwijzer) Nederlandse wolindustrie staat er thans goed voor rr „Zo klonk het vroeger" Tussen leven en dood contact1 WERELDPRIMEUR VOOR EMMEN >M Wordt aanstaande zomer gegraven Groot gebrek aan geschoold personeel Tien jaar „Zonnebloem" Vb Geen beperking van aardappelen uitvoer Record suikerbieten- campagne in W-Brabant Rijksmiddelen over november Ontvangsten aan invoer rechten op laag niveau Laiiclboiiwprodukten uit laboratorium Gunstig jaar voor „vee en vlees" Smokkelaar was geen oud-wielrenner Weg Holland-Zevenaar weer stapje verder. EXAMENS Kloosterzuster als detective Toto-uitspraak DONDERDAG 3 JANUARI 1959 PAGINA 7 Sfeer gezuiverd? Balans op het nippertje ,,'t Is allemaal bedrog Produktschap zeer voldaan „Je deugt zelf niet" Laatste gang van de bergingstoren Niet in loondienst Vrijwillige verzekering A. W. W. Ziekenfonds Bejaarden Gezamenlijke Kohierbelas Schoolradio Aanbesteding TielResteren mmmm (Van onze Utrechtse redacteur) goud, dat toen de „Renate Leonhardt" in 1917 nabij Texel zonk, met dit ''hip jn fjp Noordzee zou zijn verdwenen, vormt nog steeds een twistappel tus- de vele gegadigden voor deze al dan niet vermeende schat. Harde noten daarover weer gekraakt in een vergadering van aandeelhouders gisteren middag te Utrecht, die door de contact-commissie, bestaande uit de heren G. H. assink, Lochem; J. Kuyl jr., Gorinchem en C. Lof, Barneveld was uitgcschre- De coöperatieve bergings-vereniging „Renate Leonhardt in 1954 opge- ["ht met een aandelenkapitaal van f 450.000,— telt 3300 aandeelhouders, doch 'êens de beperkte financiën, waarover men nog maar te beschikken heeft mondjesmaat uit eigen zak bijeen gebracht werd slechts aan de 450 8r°°tste aandeelhouders een uitnodiging gezonden en van dezen waren er nog Meehts een 25, zij het met een groot aandelenbezit, aanwezig. A'-t ziet ernaar uit, dat de vereniging ;J worden geliquideerd en dat een nieuw t3aam, de FICO (Financierings-combi- e) in de zomer van dit jaar alsnog v,.6rgieke pogingen gaat aanwenden om rtj het wrak te komen. De grote promotor l„5rvan is de heer Schelvis, een oud- Oisch man, die verklaard heeft met oe 'angen van de aandeelhouders rekening 'Uilen houden. Tussen de vennootschap „Renate Leonhardt". waar- der firma an de vroegere voorzitter van de coope- Ueve vereniging, de bekende „goud- «aiver" p visser uit Wijde Wormer de ï.l! is en' de FICO zal de contact-com- Ssie staan. v Aan de FICO die voldoende bewegings- J^'iheid krijgt, zal de concessie worden pocfc\r\ pn warinppr OU dGZC WÜZG j" sfeer gezuiverd zal zijn, waarbij ech <jr>r 'erst nog de heer Visser enkele vor m, 1'ngen. die hij in opdracht van het be- s„,-• der vereniging D.ariftelijk heeft te erkennen, zal aan de J kier van Justitie te Alkmaar ver- a cht worden een tegen hem ingediende oplacht te seponeren. •Jolgens hen, die in de schat geloven i'1 «r voor 150 miljoen gulden aan goud het Duitse schip. De helft daarvan zou er voor 150 miljoen gulden aan goud t het Duitse schip. De helft daarvan zov j 'hemen aan de Duitse rederij en 40 mil- „en aan ,je aandeelhouders. Een derde n de winst valt eventueel aan de ven- ja"tsrhap onder firma ten deel, zo is met 1 jfiCO overeengekomen, zoals de heer in, hyl, een leraar te Gorinchem. in zijn st voerige uiteenzetting over de huidige and van zaken meedeelde. I grote vraag blijft natuurlijk of er "■terdaad 454 kistjes met goud aan boord 'an 4e „Renate Leonhardt" waren, doch heer Kuyl is na een uitvoerig onder dek geneigd dit Voor 50 procent aan te •ben. Aan deze in rustige toon gehouden uit- 'nz-etting was een scherpe discussie orafgegaan tussen enige aandeelhou- 'rs en de heer Visser naar aanleiding ).°°ral van de eindbalans. die hij op het l?alste ogenblik heeft overgelegd. Deze ?a'ans geeft een saldo verlies van '462.779 35 te zien. Laconiek was de op- 6rking van de heer Visser, toen hij een inlichting op de balans zou geven, dat n uitgaven nog met 22 pet. verhoogd besten worden. U,Alvorens hij verder het woord kreeg, de heer Hassink, die de vergadering Jjdde, zijn misnoegen, dat de heer Vis- jr in gebreke was gebleven vóór Kerst- ^,s, een financieel overzicht te geven. „"a,s hij had beloofd. Hij kwam er nu pas tns het 'natste ogenblik mee aanzetten Spat de aanwezige aandeelhouders er ter vergadering kennis van konden ^en. Hij was dus, zoals de heer Has- an h- «1 vah zei, in gebreke gebleven een bewijs - goede trouw te leveren, doch hij V;®5 achteraf bereid de door de heer ®chSer Benoemde omstandigheden als ver- wa°ning te aanvaarden. Laatstgenoemde LJjde o.a. aan. dat de persoon, die voor Ljh de balans gemaakt heeft, niet contant aald kon worden en hij dus geen eisen Hj.11 stellen. Hij was niet bereid, toen Bevraagd werd. te zeggen wie de ba- s gemaakt had. doch wilde er wel de antwoording voor aanvaarden. heer Damsteegt uit Capelie a.d. hn informeerde naar verschillende "tt, zoals f 6000, die toch maar voor b?.' maken van liquidatie-balansen zijn ingetrokken; een dikke f 4000 voor boek- m dders, die er nooit geweest zijn en de viaties door het bestuur van f 27.102.90. q'.'der wat er met de verrekende aan- n was gebeurd, waarop de heer Vis- antwoordde, dat daarmee schulden ar®n betaald. d heer v. d, Sijde, Den Haag interrum- l»C*de: „u hebt ook f 500 gehad, 't Is al- "^aal bedrog, wat er staat". G® heer Damsteegt riep de heer Vis- w toe: „U stort u zelf in een sfeer van k^fcouwen, door geen opening van za- b te geven. Ik wil niet beweren, dat zaak geflest hebt en u bent wel glad, b ar niet genoeg om de azak de baas blijven". heer v. d. Sijde: „We wilden uw tti, en zien, maar dan bent u steeds niet "«is», v heer Visser; „Kletskoek, de heer L Sijde heeft de hoeken twee dagen V "uis gehad, maar hij vond het nazien veel werk". ga^e heer v. d. Sijde ontkende dit en zei, bij alleen het aandelenregister in huis de vergadering van het Produktschap Aardappelen is met zeer veel voldoe- kennis genomen van een mededeling de directeur-generaal voor de voed- v®orzlening, dat hij gelijkblijvende Hl ^"landigheden het ministerie van Afbouw geen aanleiding ziet om de uitr (j 'f van aardappelen op enigerlei wijze te ""•ken. «(vl1® directeur-generaal van het produkt- Vr"9» de heer J M Glotzbach heeft ter jj, ,L'<Hering Op de betekenis van deze me- Hr 'ing VOOr de exporthandel die oor- SL^hkelIjk bezorgd voor ingrijpen was, ï-g ®zen Ook de heer J. Bouwman, ver- «^woordiger van de exporteursorgani- „Venexa" sprak zijn vreugde er- yH. hoewel hij in de mededeling nog h absolute garantie ziet. bestuur van het produktschap heeft verder beziggehouden me<t onder iri®r do pensioenen voor het personeel, de Vfi ®:dsvoorwaarden en met subsidies voor 'flri 'beldene instituten te-n behoeve van Hq 20ek en kwcken van aardappel'ras- had gehad om de contributies bij te schrijven. Een der aanwezigen vroeg of hij met een bestelauto de boeken bij de heer Visser van huis mocht komen halen, maar daarvan had de heer Visser niet veel terug. Het eind van het liedje was, dat een drietal personen, onder wie een accoun tant, bij de heer Visser de boeken thuis zal komen nazien. Ook werd een post bestwist voor ac countantsonderzoek, dat er niet geweest, zou zijn, maar herinnerd werd aan een onderzoek in juli 1955, waarvan het rap port met schimpscheuten eindigde en dat de acountants Bos en Nieuwenhuis niet eens wilden tekenen, omdat er dingen gebeurd waren, waarmee zij zich niet konden verenigen. De heer v. d. Sijde voegde de heer Vis ser nog toe, dat de balans niet deugde. „Je deugt zelf niet", gaf de heer Visser ten antwoord. Hefitge woorden vielen er ook over de bergingstoren, die de heer Visser eerst contractueel verkocht had. doch welke koop hij zelf weer ongedaan maakte om de zaak aan de slopers te geven, die nog duizend gulden toe kregen. Volgens de heer Hassink wilde de heer Visser de toren niet verkopen, omdat hij bang was. dat anderen er het goud mee uit het schip zouden halen. De heer Kuyl was ook in contact ge weest met de weduwe van de heer D. G. van Beuningen te Vierhouten, die van het transport van de „Renate Leonhardt" op de hoogte geweest zou zijn. De heer Van Beuningen had ontkend, dat er goud in het schip was en zijn weduwe kon zich er niet over uitlaten, omdat zij in 1917 nog niet met de heer Van Beuningen ge huwd was. De heer Kuyl had echter'de indruk gekregen, dat de heer Van Beu ningen een vraag over de lading had ont weken. Hij achtte het reëel, dat aan de FICO het volle vertrouwen werd gegeven en men haar voor verrichte werkzaamhe den ook erkentelijk zou blijven, indien mocht blijken, dat „de werkelijkheid har der is dan de droom". Het wachten is nu op de heer Visser, die zijn goede wil moet tonen, door een verklaring te tekenen, volgens welke vor deringen op hem betaald zullen worden uit de opbrengst van goederen, waarop nu beslag is gelegd. Dan kan de FICO de nodige garanties krijgen en in zee gaan. Gaat dit alles niet door, dan stelde een olijkerd, die onlangs het verlies van zijn geld in dit soort vergaderingen toch ple zier schijnt te hebben, voor zo nu en dgn een reünie te houden. „Maar de heer Visser nodig ik niet uit, want dan krijgen we ruzie", riep een ander. De Rijkswaterstaat in IJmuiden en de Rijkshavenmeester van het Uoordzeeka- naal zijn intussen van een grote zorg be vrijd. De goudbergingstoren is gisteren uit het Noordzeekanaal bij de Noordersluis te IJmuiden verwijderd. Het gevaarte is in de afgelopen weken door slopers uit Zaandam tot de waterspiegel afgebrand en is gisterenmorgen drijvend gemaakt. De toren is daarna vast gemaakt door sleepboten en onder escorte van een boot van de Rijkshavenmeester op sleeptouw genomen door het Noordzeekanaal naar de Minervahaven in Amsterdam. Daar wordt hij op de wal verder gesloopt. In ziin jaarrede heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor westelijk Noord-Brabant, mr. G. E. F.M. van der Schrieck, gistermiddag ge steld, dat het voor de ontwikkeling van Westbrabant noodzakelijk is de „achter stand die dit gewest al lang kent op het gebied van de water- en wegverbindin gen" op te heffen. Hij heeft er daarom zijn voldoening over uitgesproken, dat een begin is ga- maakt met de uitvoering van de Delta werken. In een overzicht van de gang van zaken bij het bedrijfsleven gaf de heer van der Schrieck als zijn oordeel, dat het jaar 1958 over het geheel een bevredigend beeld vertoonde. De voorzitter meende dat men het nieuwe jaar met een gema tigd optimisme tegemoet zal kunnen zien. De suikerfabrieken hebben in de afge lopen campagne een reeord-hoeveelheid aan suikerbieten verwerkt, nl. 4 miljoen ton tegen 3 miljoen ton in de vorige cam pagne. aldus de voorzitter. Het behaalde suikerrendement was zeer bevredigend. Gezien de zeer grote oogst, kan voor ons land een overschot van ongeveer 60.000 ton suiker boven de hoeveelheid no dig voor binnenlandse onsumptie worden verwacht. Nu er in ons land voor het eerst een suikeroverschot is, dienen er het vol gend jaar wegens de belangen van de be roepsraffinaderijen. maatregelen te wor den getroffen, aldus spreker. De heer van der Schrieck merkte nog op. dat er vèrschijnselen zijn, die er op duiden dat een te lange campagne uiteindelijk de et maal-capaciteit gaat aantasten, zodat zeer grote oogsten uit kosten-oogpunt slechts een afnemend voordeel kunnen betekenen en het ziet er naar uit. dat ook het volgend jaar de uitzaag van bieten groot zal zijn. Het ministerie van financiën geeft op de cijfers omtrent de opbrengst der rijks middelen over november 1958 o.m. het volgende commentaar; In november werd uit hoofde van de gezamenlijke kohierbelastingen in totaal 101,5 miljoen opgelegd. Hoofdzakelijk wegens het opleggen van nadere en voorlopige en definitieve aan slagen 1957 vorderde het kohierbedrag van de inkomstenbelasting, boekingstijd vak 1957/'58, met 70,8 miljoen tot 1,578,3 miljoen. Het kohierbedrag van het boe kingstijdvak 1958/1959 nam nog toe met f 12,9 miljoen. Hiermede bereikte voor het eerst voor de jaarwisseling de voorlopige aanslagregeling een bedrag van 1 mil jard. Het kohierbedrag van de vermogensbe lasting, boekingstijdvak 1957/1958, vorder de met f 0.7 miljoen tot 100,9 miljoen. Bij de vennootschapsbelasting overtrof fen de tegenkohieren de opgelegde aansla gen met f 0,5 miljoen, hierdoor daalde het totaal van het boekingstijdvak 1958/1959 tot f 1.036,3 min. Aan aanslagen voor de personele belas ting 1958/1959 werd, incl. opcenten, 6,7 De heer D„ te BI. heeft jarenlang in loondienst gewerkt. Door omstandigheden buiten zijn schuld werd hij werkloos. Hij ging toen twee andere werkzaamheden als zelfstandige verrichten. Althans, dat begrijpen wij uit de brief van zijn echtge note Zij schrijft namelijk, dat die ande ren niet als werkgevers waren ingeschre ven. Door omstandigheden hielden ook die werkzaamheden OP- Nu heeft de heer D geen kinderbijslag ontvangen en geen werkloosheidsuitkering. En boven dien over l'/i week. gedurende welke hij arbeidsongeschikt was tengevolge van 'n bedrijfsongeval, geen ongevalsuitkering. „Is dat nu allemaal wel in orde?" vraagt zijn echtgenote. De vraag, waar hier alles om draait is: hadden de „twee anderen" als werk gever ingeschreven moeten zijn? Wan neer namelijk een werkgever zich ten on rechte niet als zodanig heeft doen inschrij ven bij de S.V.B. en de bedrijfsvereniging dan mogen de werknemers daarvan niet de dupe zijn. Indien er dus een loondienst verhouding tussen uw man en de „twee anderen" heeft bestaan, dan zult u zeker t.z.t. de genoemde uitkeringen ontvangen (de werkloosheidsuitkering uiteraard al leen in geval uw man onvrijwillig werk loos is). Dat het voor de bedrijfsvereni ging vaak zeer moeilijk is, om dergelijke twijfelachtige arbeidsverhoudingen te ont warren, is voor de betrokkenen vervelend, maar toch zeker niet onbegrijpelijk. Ie dere werknemer die in dienst treedt bij een werkgever, die het niet zo nauw neemt niet zijn verplichtingen ten op zichte van de sociale verzekering, dient van te voren te weten, dat hij grote ri sico's loopt en voor zeer onprettige ver rassingen kan komen staan. De heer H. G. J. te E. vraagt, of hij zich bij het overschrijden van de loon grens van f 6900.- vrijwillig kan verze keren voor de Ziektewet, het Ziekenfond- senbesluit. de Werkloosheidswet en de Ongevallenwet. Krachtens de Ziektewet kan (dus geen verplichting), de bedrijfsvereniging u als vrijwillig verzekerde opnemen. Niet alle bedrijfsverenigingen doen dit echter. Wendt, u zich daarom om Inlichtingen tot de bedrijfsvereniging, bij welke uw werk gever als lid is aangesloten. Een derge lijke verzekering dekt het risico van loon derving tijden., ziekte Doet de bedrijfs vereniging het niet, dan kunt u nog te recht bij een particuliere verzekerings maatschappij. Voor de ziektekosten (dokter, ziekenhuis medicijnen enz.) kunt u zich steeds vrij willig verzekeren bij een ziekenfonds of een particuliere maatschappij. De werkloosheidswet kent niet de rao- geli.ikheid van vrijwillige verzekering. Bij de Ongevallenwet is er geen loon grens voor de verplichte verzekering. Voor die wet blijft u dus verplicht ver zekerd. De brieven van mevrouw A. v. B.-Z. te S en de heer H. E. te R, inzake de A.W..W (Algemene Weduwen- en Wezen verzekering) zullen wij beantwoorden tij dens of na onze aangekondigde bespre king van het wetsontwerp. De heer H. v.d. W. te R. geniet A.O.W. pensioen en hij heeft daarnaast nog an der inkomen. Ziin totale inkomsten per laar liggen f 15- beneden de grens van f 3530.- zodat hij nog juist kon profiteren van de ziekenfondsverzekering voor be iaarden. Maar nu het A.O.W.-pensioen m.i.v. 1 november 1958 met 60.- per jaar is verhoogd, maakt briefschijver zich ongerust, dat zijn Inkomen in 1959 boven de f 3530 uitkomt, zodat hij niet meer aan de ziekenfondsverzekering voor bejaarden kan deelnemen en een hogere premie moet gaan betalen. Er is geen reden voor ongerustheid. Want ook de grens van f 3530,- is m.i.v. 1 januari 1959 verhoogd met f 60,- per jaar en gebracht op f 3590,-. U kunt dus ook in 1959 nog juist profiteren van de la gere premie. Vragen omtrent de sociale verzekerings wetten kunnen schriftelijk worden inge diend bij onze sociaal-economische redac tie, Kortenaerstraat 1 te Rotterdam. miljoen op kohier gebracht, waardoor het onderhavige kohierbedrag steeg tot 35,0 miljoen. De ontvangsten uit hoofde van de ge zamenlijke kohierbeiastingen beliepen in november 187,6 miljoen. Zij kwamen daarmede weer op een normaler niveau na. het zeer hoge totaal van oktober 724,5 miljoen). In die maand was nl. een groot bedrag aan vennootschapsbelasting afgedragen ter voldoening van eerder over het boekjaar 1958 opgelegde voorlopige aanslagen. Voorts beginnen de ontvang sten aan inkomstenbelasting geleidelijk terug te lopen nu het- grootste gedeelte van de voorlopige aanslagen over 1958 is voldaan. Daar tegenover de totale ontvangsten ad 187,6 miljoen opgelegde aanslagen ston den ten bedragen van 101,5 miljoen, daalde het nog in te vorderen bedrag met f 86.1 miljoen tot f 826,0 miljoen. De ontvangsten uit hoofde van de niet- kohierbelastingen bedroegen in november f 351,5 miljoen tegenover in augustus f 345,2 miljoen. De toeneming is nagenoeg geheel toe te schrijven aan de vrij sterke stijging van de opbrengst aan omzetbelas ting 102.4 miljoen tegen f 87.1 miljoen) waarbij evenwel zij aangetekend, dat deze in augustus relatief laag was geweest. De opbrengst aan loonbelasting bedroeg f 92,6 miljoen en bleef daarmede nagenoeg gelijk aan de ontvangsten van augustus 93,5 miljoen). De ontvangsten wegens dividendbelasting, die van maand tot maand een wisselvallig verloop hebben, daalden van f 15,3 miljoen in oktober tot f 1.6 miljoen in november. Het in de verslagmaand ontvangen be drag aan rechten op de invoer ad f 65,4 miljoen was het laagste sedert februari jl. Over de maanden maart t/m oktober beliep het gemiddelde f 71 miljoen. De ontvangsten aan accijnzen op suiker zowel als op tabak vertoonden een daling en wel van resp. 7,7 miljoen en f 43,8 miljoen in oktober tot resp. f 5,9 miljoen en f 37,2 miljoen in november. De opbrengsten van de rechten van suc cessie beliep 10,2 miljoen en bereikte daarmede na de uitzonderlijke hoge ont vangsten in oktober 23,4 miljoen) weer een normaler peil. „Er zal een verschuiving optreden van het land naar het lab. Men is reeds thans in staat in de laboratoria een aantal produkten te maken, die tot dusver nog van het land kwamen. Het is niet uitgesloten, dat deze sterke ver schuivingen zich in twintig tot vijfen twintig jaar zullen voordoen". Dit zei gisteren oud-minister Vondeling op de algemene ledenvergadering van de landbouwjongerengemeenschap „Zee land", die te Middelburg werd gehouden. Hij vestigde er in zijn rede de aan dacht op, dat de internationale toestand beslissend is voor het verdere verloop van de toekomst van de landbouwjongeren. Spreker stelde, dat men primair de aandacht dient te richten op verbetering van de internationale betrekkingen ten aanzien van de uitvoer en dat men moet komen tot grotere nationale eenheid en grotere marktgebieden. Hij achtte het ook noodzakelijk, dat er voor de boer enige geringe vestigingseisen komen „In bepaal de gebieden zal dit niet noodzakelijk zijn door het vele onderricht, dat daar wordt gegeven, doch in andere streken van ons land is dit zeer urgent." Het verloop van de varkensmarkt was in 1958, de sombere vooruitzichten aan het begin van dat jaar ten spjjt, gunstig. Dit verklaarde de voorzitter van het produktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, gisteren in zyn Nieuw jaarsrede in Utrecht. Hij constateerde met vreugde, dat in het afgelopen jaar gemiddeld de kostprijs is verkregen en wellicht zelfs iets >s overschreden, zodat men geen beroep behoefde te doen op de overheid voor een nabetaling. De uitvoer van rundvlees overtrof in 1958 de invoer. Sedert half augustus heb ben de prijzen voor slachtvee zich op een hoger niveau bewogen dan in 1957. De slachtveeopbrengst heeft, volgen® de heer De Veer, beantwoord aan de ver wachtingen die de minister van land bouw in het raam van zijn melkprijsbe- leid daarvan had. Sprekende over de toekomst, verklaar de de voorzitter, dat hij de vooruitzich ten in het algemeen vrij gunstig acht. Hij is eveneens vrij optimistisch gestemd over de afzet van rundvlees, maar vrees de de gevolgen van het verbod om sulfiet te gebruiken bij de verkoop van gehakt. De conjuncturele situatie in de Neder landse wolindustrie is thans belangrijk gunstiger dan een jaar geleden. Wel is er een geringere produktie, die vrijwel ge heel moet worden toegeschreven aan een kleinere omzet op de binnenlandse markt, maar de binnenlandse positie is toch niet slechter geworden, omdat de importen ooïr belangrijk daalden. De exportpositie heeft men volledig kunnen handhaven en hier en daar zelfs kunnen versterken. Een van de grootste moeilijkheden waarmee men op het ogenblik kampt in deze sec tor is het gebrek aan geschoold perso neel. Dit zei de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Tilburg en omstre ken in zijn Nieuwjaarsrede. Sprekend over de leder- en schoenindus trie betwijfelde hij, of men daar de struc turele moeilijkheden te boven kan ko men. „Door belanghebbenden is reeds lang geijverd voor vrij verkeer van hui den en vellen in West-Europa. Het ware te wensen, dat aan dit probleem in het kader van de thans tot stand gekomen gemeenschappelijke markt de grootste aandacht werd besteed." Over de export van schoenen, in het bij zonder leren schoeisel. liet de voorzit- ter zich zeer optimistisch uit. Over de eerste drie kwartalen van 1958 was de uitvoer hiervan zestien procent hoger dan in de overeenkomstige perioden van het voorafgaande jaar. Minder gunstig ligt het beeld voor de. sigarenindustrie. De gemeenschappelijke markt brengt nl. een wijziging met zich van het invoerrecht voor ruwe tabak af komstig uit landen buiten de Euromarkt. Voor de sigarenindustrie betekent dat op den duur een verhoging tot ongeveer het 7,5-voudige. Catastrofale gevolgen vóór de Neder landse transportondernemers, die op Duits, land rijden, zag spreker voortvloeien uit de nieuwe Duitse maatregelen inza ke lengte en gewicht van vrachtauto's. De botersmokkelaar, die zoals gemeld, dinsdag tussen Loenhout en Wuustweze! door de Belgische douane werd aange houden, was niet, de oud-wielrenner G. B. uit Zundert, maar diens plaatsgenoot N. B. Feestelijke „Tierelantijnen Tussen de Kerst- en Paasvakantie zul len door de Stichting Nederlandse Schoolradio een aantal uitzendingen worden verzorgd, die waarschijnlijk niet alleen door de leerlingen, maar ook door vele volwassenen met belangstel ling zullen worden gevolgd. In de lessen, die op de dinsdagmidda gen tussen 14.40 en 15.00 uur worden ge geven, vergezellen de luisteraars in de serie „Met zijn vieren naar Afrika" de familie Van Tijn op haar reis van Am sterdam naar Kampala in het hartje van Afrika. Het verslag van deze reis op pa pier, in geluid en foto is door de auteur C. Weikehuis bewerkt tot een boeiend vervolgverhaal, waardoor dg leerlingen in de luisterende klassen ongemerkt aardrijkskunde- en geschiedenisles krij gen. Op de woensdagochtend van 10.00 tot 10.20 uur zal eerst een serie van vijf uit zendingen worden verzorgd In samen werking met het Verbond voor Veilig Verkeer, die zijn bedoeld als voorberei- ring voor de jeugdverkeersexamens op 10 maart a.s. Na deze serie volgt onder de titel „Nieuwe Horizon" een vijftal programma's over ontdekkingsreizigers De uitzendingenreeks „Zo klonk het vroeger", waarmee in het vorige winter seizoen een begin is gemaakt, zal maan dag a.s. door de VARA worden hervat. In de vooravond kan men in een geza menlijk programma Gustav Leonhardt horen, die dan het klavecytherium be speelt van de beroemde Franse klavier bouwer uit het verre verleden, Albert Delin. Dit instrument is afkomstig uit het bezit van het Haagse Gemeente museum. Gespeeld worden de Sonate no. 5 voor klavecimbel met vioolbegeleiding van Mondonville, waarbij Marie Leon hardt, barokviool, medewerking ver leent, en voorts werkjes van Jean Phi lippe Rameau, Michel Corrette en Duphly. „Zo klonk het vroeger" zal men voor lopig weer telkens op maandag om de veertien dagen in de vooravond kunnen beluisteren. ERICA, HET TUINBOUWGE BIED IN DE GEMEENTE EM MEN, beleeft binnenkort een wereldprimeur. Half januari gaat daar nl. de afstandsverwarming proefdraaien. Het buizencomplex, hiervoor benodigd, heeft een lengte van 4,5 km. Het ketelhuis (8 x 10 m.) bevat twee ketels, die met zware olie zullen worden gestookt en die ieder ongeveer 30.000 ramen kunnen verwarmen. Er zijn 25 tuinders, voor het merendeel afkomstig uit het Westland of de omgeving van Amsterdam, bij deze afstandsver warming aangesloten. Mocht zij voldoêK. dah'ligt' h'et in de be doeling de apparatuur, die door één man kart worden bediend, nog met twee "ketels uit te brei den, waardoor dan ongeveer 80 000 m.2 kan worden verwarmd. De werkzaamheden, die door vijf aannemers worden uitge voerd, en die half november be gonnen, staan onder leiding van de heer^W. Broekhuyzen van het Instituut voor Tuinbouw Tech niek té Wageningen. Op 17 februari zal in Den Haag de aanleg van de aardebaan voor de weg TielKesteren worden aanbesteed. De-e vormt een onderdeel van de nieuw te maken verbinding van West-Nederland via Gorinchem naar Zevenaar, die nu tot Tiel gereed is. Het nieuwe wegvak, waarin vier via ducten komen, zal ook het belang van de brug over de Rijn bij Rhenen ver hogen. Op deze wijze zullen namelijk al spoedig bestaande wegen van Rotterdam. Den Haag en Amsterdam naar Duitsland kunnen worden ontlast. Voor de vol tooiing van de verbinding tot Zevenaar is in totaal 58 miljoen uitgetrokken; daarvan zal dit jaar f 2.5 miljoen worden besteed. AMSTERDAM. Boekhouden M.O. ped. didact. A op de Laek. Horst en A van Poorten. Breda; Handelswetenschappen M.O. ped. didact..: A Schoor 1, IJmuiden. ELISABETH VERSLUYS ALS DE TERDOODVEROORDEELDE, Els Bouwman als haar bewaakster, Georgette Rejewski als de moeder-overste en Jenny van Maerlant als zuster Mary Bonaventura in de thriller„Tussen leven en dood die gisteravond door de KRO-televisie is uitgezonden. Voor de microfoon van de KRO wor den volgende week verschillende „jubi lea" gevierd. Op zaterdag 17 januari a.s. gaat het amusementsprogramma „Tierelantijnen" voor de 75e maal de ether in. Een feit, dat op bescheiden wijze zal worden ge vierd, o.a. in het cabaret „Half Time", waarin Jules de Corte, Jelle de Vries en Harry Bannink een feestprogramma verzorgen, een „Concerto Grosso". be staande uit 26 musici, feestmuziek in de stijl van „Oh yes, we're willing" zal spelen. Naast de vocalisten Jany Bron, Jetty Pearl, Marcel Tielemans. Koos Huisman en de Mikro's werken aan het program ma de accordeonisten Johnny Meyer en Marry Mooten mee, terwijl bij de vaste medewerkers als Jan Blaaser, René van Vooren, Kees Sehilperoort, André Menrs en Herbert Joeks zich ook Rijk de Goojjer komt voegen in zijn nieuwe creatie van Baron van Bakkum tot Bra- demaer. Déze feesteditie. zoals gebruikelijk muzikaal verzorgd door Eddv de Jong. aan het Hammondorgel en het KRO- dansorkest onder leiding van Klaas van Beeck, is samengesteld door Tonny Sehifferstein. Verder beleeft de kolderstrip van Emile Lopez en Jan de Cler, „De Wad- ders", in het KRO-programma van zen- dag a.s. zijn 50ste aflevering. Dit uit het leven gegrepen woelige verhaal draagt voor deze gelegenheid de toepasselijke titel „Oude liefde roest niet". Tenslotte is het volgende week zater dag tien jaar geleden, dat op initiatief van Alex van Wayenburg de Katholieke Nationale Stichting „De Zonnebloem" tot stand kwam met als opdracht, uit voering te geven aan de activiteiten en acties, welke in het Radioziekenbezoek- programma ten bate van de zieken wer den ontplooid. Later heeft deze stichting in opdracht van het hoogwaardig episcopaat het welfarewerk in de katholieke zieken huizen e.d. ter hand genomen. In het Radioziekenbezoekprogramma zal een symbolisch geschenk m radio- vorm worden aangeboden onder het motto „Bloemen en fruit". als Marco Polo, Magelhaen, Vaseo da Gama, James Cook, David Livingstone en Henry Stanley. De teksten voor deze hoorspelen werden geschreven door Viruly. Op de vrijdagochtenden wordt van 9.40 tot 10.00 uur een serie van „600 Jaar Retour" uitgezonden. Deze hoorspel letjes, geschreven door Piet Heil. geven een kijkje op het leven van onze voök- ouders in de middeleeuwen. Daarin wor den o.a. behandeld: opkomst burgerij, heksenproces, stadsbrand, epidemieën, enz. Behalve de leerlingen zullen ongetwij feld ook vele ouderen „leren" van de geschiedenis van een middeleeuwse jon gen, zoals die werd opgetekend door een „vaderlijke vriend", en monnik van een naburig klooster. Immers, de school radio wordt, zoals de ervaring leert, niet alleen door de kinderen, maar ook door de ouders beluisterd, vooral door de moeders. Na schooltijd praten ouders en kinderen dan over de „gemeenschap pelijke les". Onder de titel „Tussen leven en dood" heeft, de KRO-televisie gisteravond de „thriller" „Sister Mairy Bonavenitura" van de Britse schrijfster Charlotte Has tings uitgezonden. Aan vele kijkers zal dii» spannende spel reeds bekend zijn. Onder de titel „Bonavenitura" is het indertijd door het Rotterdams Toneel onder regie van Frits van Dijk ten tonele gebracht en later ook door het amateur-toneel op zijn repertoire geplaatst, terwijl het zelf® een verfilming werd waardig ge keurd. In het et uk wordt een politie-escorte dat een tetrdoodveroordeelde vrouw moet overbrengen naar de gevangenis, waar het vonnis zal worden voltrokken, tengevolge van een overstroming ge dwongen enkele dagen een toevlucht te zoeken in een door kloosterzusters ge leid ziekenhuis. De intelligente en tac tische hoofdzuster Mary Bonaventura gelooft van de aanvang af in een ge rechtelijke dwaling en slaagt erin de on schuld van de vrouw te bewijzen en de ware dader te ontmaskeren. Dat dit stuk thans ook op het beeldscherm werd gepresenteerd, is geen wonder, want het bevat, zoals reeds uit de film bleek, tal van visuele elementen, d'ie het voor een tv-regisseur bijzonder aantrekkelijk maken. Wim Barry, onder wiens beproefde regie het, stuk gisteravond voor de ca mera's werd gebracht, heeft enkele al te sterk opgelegde accenten. die de knappe voorstelling van het Rotterdams Toneel destijd® enigszins ontsierden, weten te vermijden, zodat het stuk, waarin het toeval zoals in haast alle detective-verhalen een onwaarschijn- lijk grote rol speelt, aan geloofwaardig heid en evenwichtigheid won. Vooral met de rol van dokter Jeffreys, uitste kend. maar niet enige overigens ver geeflijke geheugenstoornissen vertolkt door Frit Butzelaar, was dit het geval, terwijl ook enkele zwakke én psycho logisch onwaarschijnlijke taferelen tus sen de speurende zuster en haar overste meer In overeenstemming waren met de werkelijkheid Daarentegen was het tempo van opvoering, vooral in het laat ste bedrijf, wat aan de trage kant. Jenny van Maerlant beeldde zuster Mary Bonaventura sober en met. grote waardigheid uit. Georgette Rejewski als de milde en begrijpende, maar toch strenge moeder-overste deed in waardig heid niet voor haar onder en Jetty van Dijk-Rieoker gaf van de moederlijke en voor het lichamelijke welzijn van haar gasten voortdurend bezorgde keuloen- zuster een aardige typering. Elisabeth Versluys als de onschuldige ter dood veroordeelde kunstenares wist niet al tijd in gebaar en mimiek de onderdrukte nervositeit, die haar kwelde. vol te houden, maar kweet zich toch op zeer verdienstelijke wijze van haar moeilijk* taak. Een waarschijnlijke variant op het de tective-genre, waarmee de kijkers zich zonder twijfel op spannende wijze heb ben kunnen ontspannen. In de KRO-rubriek „Echo" zal volgen de week dinsdag om 12.50 unr een repor tage worden gegeven van de uitspraak, welke de Hoge Raad die ochtend doet inzake de Toto.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7