3 Twee rustdagen Tour de France De Izonard wordt overgeslagen in de 1959 Barendrecht staat slecht in partij tegen Olafsson WYBEiT Bert Teegelaar in enerverend duel gelijk met Lütgehetmann SCHC moet BDHC thuis kunnen kloppen PUZZEL DE KAT tm Oran j e-voetballers gaan in training Donner spoedig remise met O'Kelly Eindhoven krijgt een felle derby Onze dagelijkse kwam weer -/y, 'o- "r- Uranie favoriet in de Falstaff-prijs 21e Hoogoven-Schaaktoernooi Europese titel bandstoten SS .VB VRIJDAG 9 JANUARI 1959 PAGINA 4 'V>.r V/ -V, De uitslagen Bij guur weer kunt U verkoudheid voorkomen met MARIS EN VAN EIJSDEN NAAR KEULEN SURINAME VERLOOR WEER De uitslagen Tl Oplossing van gisteren Detective-roman door RICO BULTHUIS dtmót nrolfldl EN DIT WAS 1958 5. Mike Todd is gestorven zoals hij geleefd heeft: als een bliksemslag. De man die de wereld niet eens de tijd gaf om zich te verbazen, die de ene stunt op de andere stapelde, stortte neer in zijn vliegtuig, en sloeg te pletter. Hij was de reus van de show-wereld, deze kleine man met zijn boksers kin en de zakelijke oogopslag. Zijn vrouw, Elisabeth Taylor, gold en geldt als een der grootste schoonheden van Holly wood. De producer van „De reis om de wereld in 80 dagen" maakte zijn laatste vlucht. 8- Manchester United, op terugreis van Belgrado, waar de kwartfinale van de Europa-Cub gestreden werd, verloor in een koude februarinacht boven Munchen de helft van zijn voetballers. Engeland rouwde. Het vliegtuig dat de spelers met bun leiders en journalisten naar het mistige vaderland moest terugbrengen, werd vernield. Vierenveertig personen waren aan boord. 23 schoten ,er het leven bij in. Op alle Britse sportvelden werd een minuut stilte betracht. Talentvolle jongeren hebben de plaats van hun grote voorgangers inge nomen. a -i.- is -y "V - v .'1: v -/L. 7. Vliegtuigrampen in 1958. Een maand of wat geleden, sloeg een Belgisch, vier-motorig toestel op het vliegveld van Casablanca aan flarden. Maar het grootste luchtdrama speelde zich af boven de golven van de Atlantische Oceaan. Op 14 augustus startte een KLM-vliegtuig met 99 personen aan boord. Het werd een reis zonder terugkeer. Het toestel verdween, als hadden de wolken en schuimende golfkoppen het verslonden. Naspeuringen leverden niets op 8. Onverdeelde vreugde bracht 1958 ons niet. Zo tufte dat treintje in New Yersey de dood tegemoet. Boven de Baai van Newark lag daar een ophaalbrug. Maar op een septem berdag reed de trein door het Amerikaanse landschap en ratelde over de brug. Die was nog voor een gedeelte opge haald. De machinist merkte het te laat, remde, maar de voorste wagons schoven al over de rand en tuimelden in de diepte. Men betreurde 44 doden en tientallen gewonden SlPÜO (Van onze Pari jee correspondent) PARIJS, donderdag. Een oude traditie is hersteld. In de Tour de France 1959 zullen de renners weer kunnen profiteren van twee rust dagen. Het aantal etappes is twee kor ter dan in 1958, maar met de twee rust dagen blijft het aantal 24 gehandhaafd. Dit was de opzienbarendste mededeling, waarmede Tour-dictator Jacques Goddet officieel zijn plannen voor de nieuwe „Bouclé" ontvouwde. Ieder jaar weer zoekt men in de Fau bourg Montmairtre, waar L'Equipe is ge vestigd naar nieuwe projecten om de Tour blijvend aantrekkelijk te houden. Vorig jaar was de tijdrit op de Moot Ventoux een „stunt" met zo'n groot succes, dat Goddet voor dit jaar wederom een berg, Puy de Dome, als plaats voor een rit tegen het horloge heeft uitgekozen. Een andere noviteit is het overslaan van traditionele bergen als de beruchte Izouard en de Col de Varse, terwijl be kende etappeplaatsen als Briangon en Pau niet op het routeschema voorkomen. De laatste etappe DyonParijs is de lang ste (331 km) welke zijn glorieus eindpunt vindt in het. Pare des Princes. Evenals vorig jaar zullen er weer 120 deelnemers aan de start komen, verdeeld in 10 ploegen van 12 man. De equipes zijn: België. Italië, Spanje. NederlandLuxem burg, Zwitserland-Duiteland, een inter nationale ploeg, Frankrijk nationaal en drie Franse regionale ploegen. De route, die de karavaan zal volgen luidt alK volgt: 25 juni Mull-hcuseMetz 235 km (eer ste etappe); 26 juni MetzNamen 200 km (tweede etappe); 27 juni NamenRoubaix 195 km (derde etappe); 28 juni Roubaix Rouan 230 km (vierde etappe); 29 juni Rouan—Rennes 284 km (vijfde etappe): 30 juni Rennes (Bladn)Nantes 47 km (tegen de klok) (zesde etappe); 1 juli Nantes La Rochelle 185 km (zevende etappe); 2 juli La RochelleBordeaux 262 km (acht ste etappe); 3 juli BordaeuxBayonne 207 km (negende etappe): 4 juli Rustdag: 5 juli BayonneBagnères de Bigorre 236 km (tiende etappe); 6 juli Bagnères de BigorreSt. Gaudens 117 km (elfde etap pe) ;pe); 7 juli St. Gaudens—Albi 185 km (twaalfde etappe); 8 juli AlbiAurillac 223 km (dertiende etappe); 9 juli Aurillac Clermont Ferrand 228 km (veertiende Acht draverijen staan vermeld op het programma van a.s. zondag te Hilver sum, waarvoor 93 inschrijvingen binnen kwamen. Veel belangstelling zal uitgaan naar de koers voor de leerlingen, die de klasse met een min. winsom van f 12000 in handen krijgen. De winnaar van eqn dergelijke koers komt een stapje nader tot de zo begeerde pikeurs-titel en vandaar dat de jongelui altijd hun uiterste best doen. De beste kansen hebben Rubi Spencer en Sagne d'Or, die elkaar wenig ontlo pen. Als outsider is met O Lapize K en Query Hanover rekening te houden. Vermoedelijk zal de Traviata-prijs wel worden gesplitst. Onze keuze gaat uit naar Sally Harvester D en Sandra, die beide o-p hun goede afstand 6taan. Be dreiging kan komen van Typhoon, die echter- 20 m. moet geven. De vierjarigen en ouder krijgen in de Opera-prijs gelegenheid hun winsom te verhogen. .Walter Pluto en Winny Cliff zijn daartoe in staat. Willy Z. zal er even. wel dicht bij zijn, evenals mogelijk Wout- je, die geen slecht debuut maakte. In de Faletaffprijs kunnen de kansen van Urbanie en Torero hoog worden aan geslagen. Tabor Harvester D, valt de laatste tijd wait tegen, doch kan er dicht bij zijn. Hier volgen onze taps in het volledige programma: Opera-prijs: 2000 m. 13 inschrijvingen. Waiter Pluto, Winni Cliff. Willy Z. Ai'da-prijs: 2400 m. 11 inschrijvingen. Up per Ten, Un Gamin. Venna Axkit. Troubadour-prljs: 2400 m. 13 insehrijvin. gen. Vlekloos Hanover Vitalis, Tender Erebus. Fallstaff-prjjs: 2400 m. 10 inschrijvingen. Uranie. Torero, Tabor Harvester D. Traviata-prljS: 2400 m. 18 inschrijvingen. Sally Harvester D„ Sandra, Typhoon. Otello-prljs: (leerlingen): 2000 m. 11 in schrijvingen. Ruby Spencer, Sagne d'Or, Query Hanover. Rigoletto-prtjs: 2000 m. 14 inschrijvin gen. Upita, Vainqueur, Vaja Con Dios. Verdi-prgs: 1980 m. 13 inschrijvingen. Virtue Hanover, Verité D„ Wi-ta Pluto. etappe); 10 juli Puy de Dome 15 km (tegen de klok) (vijftiende etappe); 11 juli Cler mont FerrandSt. Etienne 197 km (zes tiende etappe); 12 juli Rustdag; 13 juli St. EtienneGrenoble 199 km (zeventiende etappe); 14 juli GrenobleSt. Vincent d'Aoste 245 km (achttien etappe); 15 juli St. Vincent d'AosteAnneoi 245 fcm (ne gentiende etappe); 16 juli AnneciChalon sur Saone 202 km (twintigste etappe); 17 juli Chalon sur SoaneDyon 71 km (een entwintigste etappe); 18 juli DyonParijs 331 km (tweeëntwintigste etappe). Tezamen 4311 km. hetgeen twee kilo meter meer is dan verleden jaar Waj nu betreft de hooggebergten, heeft men bij de tiende dag de Tourma- let, de elfde dag de lol d'Aspin en de Peyresourde, de vijftiende dag de Puy de DSme, de achttiende de Galibier, de Iseran en de kleine St. Bernard, de ne gentiende de grote St. Bernharg en La Forclaz. De eerste trainingsbijeenkomst van het Nederlands Elftal voor de voetbal interland NederlandBelgië, die op 19 april te Amsterdam wordt gespeeld, zal woensdag 18 februari in het sportpark De Vliert in Den Bosch worden gehou den. Het ligt in de bedoeling van honds- coach Elek Schwartz de kandidaten zo mogelijk elke woensdag in Den Bosch bijeen te brengen. De training van de jeugdspelers van 16 tot 18 jaar de kandidaten dus voor het team, dat Nederland zal vertegen woordigen op het internationale jeugd- toernooi van de Europese Voetbalunie, dat begin april in Bulgarije wordt gehouden is woensdag in Amersfoort reeds be gonnen. Volgende week zullen de spelers een onderlinge wedstrijd spelen en woensdag 21 januari volgt de wedstrijd tegen het Nederlands Amateürelftal. Ook woensdag 4 februari zal de jeugd een oefenwedstrijd spelen, de tegenstander is evenwel nog niet bekend. Donderdag 15 januari komen tenslotte de militaire voetballers voor het eert in dit jaar tezamen. Op Houtrust zal dan, om de bondscoach een inzicht te geven in het materiaal, een onderlinge wedstrijd worden gespeeld. De eigenlijke training voor het toernooi om het internationale militaire voetbalkampioenschap begint donderdag 22 januari op Houtrust. Begin maart zal het team zijn eerste wedstrijd voor de eerste ronde van dit toernooi spe len. In Nederland wordt dan tegen Grie kenland gespeeld; in april volgt de twee de ontmoeting, waarin de militairen in Portugal uitkomen tegen het Portugese team. De eerste ronde van het 21ste Hoog oven schaaktoernooi heeft nationaal ge zien, geen ongunstig verloop gehad. Geen van de Nederlandse deelnemers in de hoofdgroep verloor de eerste dag en dat terwijl de loting toch zware interna tionale conflictstof inhield. Toch bestaat de kans, dat onze landgenoten er deze ronde niet geheel zonder kleerscheuren afkomen, aangezien Barendregt in zijn partjj tegen de IJslandse grootmeester Olafsson duidelijk slechter staat en in tweede zitting wel zal verliezen. Donner pakte de zaken tegen de Belgi sche grootmeester O'Kelly de Galway op zijn Nimzo-Indisch aan. Wit (Donner) scheen aanvankelijk overwicht te krijgen, hetgeen zich manifesteerde in een sterk paard op d5. Dit veld diende dan ook als uitgangspunt voor verdere operaties. De complicaties dienden zich vrij spoedig aan, doch het bleek weldra dat zwart voldoen de tegenspel had. Na het afslaan van een schijnoffer van wit door middel van de ruil van een stel torens was er weinig meer aan de hand en werd de vrede ge tekend. Een snelle remise werd ook tussen de Spaanse meester Toran en de Argentijn Eliskases bereikt. Het was een Konings indiër, die zwart vrij scherp opzette. To ran die vermoedde naar achteraf bleek juist dat zijn opponent met deze ope ning ruime ervaring had opgedaan, om zeilde de gevaarlijke openingsklippen. Om daarna zelf complicaties te scheppen. Een mogelijk pionoffer waagde hij echter niet te brengen, omdat de complicaties hem te onduidelijk waren. Het evenwicht werd daarna spoedig hersteld en de remi se kwam dan ook spoedig (na 20 zetten). Van den Berg wilde op de openingsdag gaarne ten koste van toernooi-benjamin Langeweg volle winst boeken. Het was een Siciliaan met 5...., a6 gevolgd door de zwarte koningsloper-fianchetto, waar in wit enig openingsvoordeel kon vast leggen. Hoe Van den Berg daarna echter ook probeerde materiaalwinst te krijgen of een gevaarlijke aanval op touw te zetten, steeds stuitte wit op onwrikbare tegen stand. Op de 27ste zet staakte wit dan ook zijn winstpogingen. Zeer fijn manoeuvreerde Olafsson tegen Barendregt. Het was een konings-Indiër door zwart volgens speciaal recept behan deld. Wit verwierf desondanks langzaam positioneel voordeel. Tegen een zwart pionnen-bruggenhoofd, dat niet al te ste vig gebouwd leek, trok Olafsson met alle middelen van leer. Toen zwarts centrale positie voldoende was ondermijnd, ver legde wit het zwaartepunt van zijn aan val naar de zwarte koningsstelling en be reikte groot overwicht. Tot winst in de eerste zitting kwam de IJslandse groot meester, die bekend staat om zijn vele hangpartijen, echter niet. Van Scheltinga werd door de Deense grootmeester Larsen ook al Konings- Indisch aangepakt. De Deense crack had de gehele middag lopen peinzen om Van Scheltinga's sterke 3. g3 afdoende te weer leggen, maar hij had niets „aparts" kun nen ontwerpen. Nu moest hij proberen voordeel te bereiken in een speltype, dat de Amsterdammer uitermate deskundig weet te behandelen. Tegen het verstrijken van de speeltijd was een toren-eindspel ontstaan, dat beide spelers wel een sla peloze nacht zal bezorgen. Een deling van het punt zal wel de meest normale oplos sing van het probleem zijn. De uitslagen van de partijen gespeeld voor de eerste ronde waren: Hoofdgroep: Toran (Spanje) Eliskases (Argentinië) Donner (Nederland) —'O'Kelly de Galway (België) Vzxfc\ dr. Van den Berg (Nederland)Langeweg (Ned.) Olafsson (IJsland)Baren dregt (Ned.) afgebroken; Van Scheltinga (Ned.)Larsen (Denemarken afgebroken. Groep la: Vlagsma (Ned.)—Ditt (W-Dld.) 01; Braniski (Polen)Jonkman (Ned.) 0—1; Apkin (Ned.)—Van Donk (Ned.) af gebroken; Perez (Spanje)—Aalders (Ned.) 10; Remouchamps (Ned.)Gereben (sta- tenloos) 01. Groep lb: Tan (Ned.)Füster (Canada) 1—0; Diemer (W-DId.)—Kloostra (Ned.) 1— 0; Bozic (Z.-Slavië)Van Geet (Ned.) uit gesteld; Sassen (Ned.)Bad (Ned.) 01; Schneiders Ned.)Gimeno (Spanje) 10. Dames-groep: mevr. C. Vreeken (Ned.) mevr. F. Heemskerk (Ned.) 1—0; mevr. Chaude de Silans (Frankrijk)mevr. C. Roodzant (Ned.) 10; mevr. E. Bilek Lang (Hong.)mej. J. Langos (Hong.) af gebroken; mej. G. Szeinis (W-Dld.)mej. L. Bacic (Z.-Slavië) 01; mevr. A. van der Veen (Ned.)mej. Lazarevic (Z.-Slavië) uitgesteld. Oberhausen, donderdag Vingerhoèdt, Scherz en Domingo zijn op de eerste dag van het Europees kampioen, schap bandstotcn ongeslagen gebleven. Lütgehetmann, de Duitse favoriet, ver speelde een punt aan Teegelaar, die nu nog niet geheel kansloos is. Die partij tussen Teegelaar en Lütgehet mann heef de zenuwen van alle aanwe zigen tot de laatste stoot gespannen ge houden. Teegelaar was met 27 van start gegaan, maar al spoedig liep Lütgehetmann weer in. En steeds als de Duitser vlak bij hem was gekomen, kwam het spel van Teegelaar weer tot leven en liep hij weer uit. Miste Lütgehetmann, dan wilde ken nelijk ook de Rotterdammer niet kinder achtig zijn en zo kroop deze partij naar het onverwachte einde. Beurtelings hadden beide spelers een geringe voorsprong gehad. Tot Teegelaar met series van 11 en 10 in de 47e beurt op 196 kwam. Lütgetmann, die in twee series van 29 had geschitterd, verzamelde n-og eenmaal zijn moed en leek warempel te gaan winnen. Nog 1 punt scheidde hem van de zege, maar het dood-eenvoudige snijstootje in de hoek was nu een onover. komenlijke opgave geworden. Hij miste. Met vier grote stoten maakte Teegelaar nu de 200 vol, waarna Lütgetmann met een perfecte nastoot de ruim verdiende remise een feit maakte. Teegelaar had 's middags in zijn partij tegen de Spaanse torero Joaquin Domingo de winst uit handen laten nemen. Want met een reeks van 37 in zijn twee- de beurt had de Rotterdammer een voor sprong van ruim dertig punten veroverd, die hij tien beurten lang wist te behouden (7137). Domingo, die steeds maar weer hoofdschuddend als een gewonde stier na zijn mislukte pogingen van de tafel was teruggekeerd, produceerde toen echter 23 caramboles, die hem weer hoop gaven (74—60). Het bleef nu een tijdje lang gelijk op gaan. Toch kwam de Spanjaard nog dich ter bij Teegelaar, die na 26 beurten nog slechts vijf punten voorstond (106101) Nu kwam de tweede demarrage van de Rotterdammer, die hem weer acht en twintig punten na dertig beurten (134-106) deed uitlopen. En weer kon hij zich een aantal beurten handhaven. Domingo was slechts licht aangeslagen ditmaal en toen hij beter aan de koude temperatuur in de tot een fraaie biljartarena omgebouwde stedelijke turnzaal ging wennen, kwam zijn tegenstoot. In de 40e beurt bracht Domingo met een dertien de stand gelijk (155155). De elf die Domingo onmiddellijk daarop scoorde betekende het einde van Teegelaar, die lijdzaam moest toezien, hoe Domingo in de 49e beurt de tweehonderd vol maakte Teegelaar bleef op 173 staan. Bandspel van zeer grote klasse liet al- Op de uiithodiging van de Duitse Ten- nisbond om een tweetal spelers af te vaardigen naar de internationale tennis kampioenschappen van Duitsland over dekte baan, heeft de KNLTB Maris en Van Eijsden aangewezen om ons land te vertegenwoordigen De wedstrijden begin nen dinsdag 13 januari, eindigen zondag 18 januari. Tot de doalnemers behoren o.a. Drobnv, Dairmon, Brichant en natuurlijk de Duitse topspelers: Scholl. Huber Bun- gert en tal van anderen. Heit nationale voetbal-elftal van Suri name heeft ook zijn tweede wedstrijd tegen het toerteam van de Zweedse club Malmö in Paramaribo verloren. De score was gelijk aan het eerste treffen: 51. Tussen beide wedstrijden door heeft Malmö tijdens een boottocht nog tegen een d-orpeelftal van inboorlingen (op blote voeten.) gespeeld, Het dorp won, met 20, en na afloop een enorm rimboe-feest. (Van onze hockeymedewerker) Hockey-competities van veertien wed strijden mogen dan klein zijn; het win terse tijdperk brengt toch vele onbe speelbare terreinen, waardoor de com- petitieieider in zijn verzet tegen uit- brcidng van het aantal wedstrijden, al tijd weer een argument in handen krijgt, zodat dan alles bij het oude blijft. Wat echter toch niet voldoet op den duur. Overigens is er op het ogenblik, voorai in West en Zuid nog volop spanning voor de uiteindelijke bezetting van de eerste en de laatste plaatsen. SCHS's toppositie is door Be Fair (een zege in Bilthoven met 20), ernstig bedreigd, doch niette min staan de Stichtenaren er het best voor en met BMHC te gast vermoeden we dat SCHC zijn positie handhaaft. De beide runners-up zullen elkaar op het Crailosche zand ontmoeten. Als Be Fairs succes zich ook tegen Laren doorzet, zal het verder wel om de titel gaan tussen Be Fair en SCHC. HHYCDelftse Studenten is vooral van belamig voor de Hagenaars (bij wiie Kruize opgehouden heeft met spelen, of komt hij nog terug om te trachten HHYC voor de gradatie te behouden?) die de punten bit ter nodig hebben. Dat geldt ook voor Kampong dait TOGO te gast krijgt. In Zuid is HTCCEMHC de topmatch EMHC staat er beter voor doch het is een plaatselijke ontmoeting en de zwart jes zullen hun plicht kennen tegenover Venlo, dat óók nog kamppioenskansen heeft, tenminste als het zondag aan de Herunger grens HMHC uit Helmond de baas blijft. Bij Tilbudg—MOP en Breda— Push denken we aan successen der gast heren. DKS moet in Arnhem oppassen want de withemden hebben enkele merkwaar dige successen behaald. Van Union- Zwolle en WagendngenZutpphen ver wachten we overwinningen der gasthe ren; bij Nijmegen—Bully een gelijk spel Voor de noordelijke le klasse zijn vast- gesteld GHBSGCHC, Groningen—HVA, HMC—Meppel en LHCGroninger Stu denten. De berichten over velden in Noord doen echter vrezen dat, daar niets door gaat. Bij de dames in West is bovenal Kievi ten—BDHC van belang. leen Wafflard zien in een serie van 28, grotendeels bijeen geaaid met haarfijne snijstootjes. Toch kreeg Wafflard de eerste nederlaag te slikken, want titelhouder René Vingerhoedt speelde zeer constant en vindingrijk en maakte na 28 beurten de partij met een voorsprong van 91 pun ten uit, Walter Lütgetmann won in 36 beurten van zijn jonge landgenoot Her- bert Witte (200125) en de Oostenrijkse kampioen Johan Scherz had meer moeite met „papa" Herve de Franse vertegen woordiger dan de uitslag doet vermoe den. (168—200). Emil Wafflard stond in zijn tweede partij na vijf beurten op een gemiddelde van 6,40, maar hij was desondanks toch reeds geslagen. Want Johann Scherz had de openingsserie van 13 van de Belg be antwoord met 30. gevolgd door een „reeksje van 11, De Oostenrijker had een onbedwingbare puntenhonger en toen hij in zijn vijfde beurt met een serie van 34 zijn totaal op 78 bracht leek een verbete ring van het Europees record partijgemid dolde, dat met 9.52 op naam van Tiedtkë staat, binnen zijn bereik. Het record bleef echter onaangetast omdat Scherz in de 20e beurt met een serie van „slechts" 28 op 175 kwam. De ontgoochelde Wafflard die met twee indrukwekkende nederlagen vrijwel uit geschakeld is, maake het Scherz niet las tig meer (200—103). Norbert witte had tegen Domingo een enorme achterstand (98—170). Met een 14 vatte de jonge Duitser weer moed en be gon toen in zijn 39e beurt aan een reeks die pas na 41 strandde. De hoogste serie dus tot nu toe. Het redde hem toch niet meer, want Domingo bereikte het eerst de 200. De uitslagen luiden: Vingerhoedt (Belg) Wafflard (Belg) Witte (Did) Lütgehetmann (Did) Teegelaar (Ned.) DomiAgo (Sp) Herve (Fr.) Scherz (Oost.) Witte Domingo Wafflard Scherz Herve Vingerhoedt Teegelaar Lütgehetmann De stand na de eerste dag luidt: 1. Vingerhoedt (Belg) 4 2. Scherz (Oost.) 4 3. Domingo (Sp) 4 4. Lütgehetmann (Did) 3 5. Teegelaar (Ned.) 1 6. Wafflard (Belg) 0 7. Witte (Did) 0 8. Herve (Fr) 0 200 28 32 7.14 109 28 28 3.89 125 36 23 3.47 200 36 15 5.55 173 49 37 3.53 200 49 23 4.08 168 57 12 2.94 200 57 20 3.50 171 48 41 3.56 200 48 19 4.16 103 25 20 4.12 200 25 34 8.00 114 34 18 3.35 200 34 25 5,»8 200 48 27 4.16 200 48 29 4.16 32 6.45 34 4.87 23 4.12 29 4.76 37 3.84 28 4 00 41 3.52 18 3.09 Horizontaal: 1. stuur; 4. dierenhuid; 7. en andere (afk.); 8. zangn-oot; 9. deel van het hoofd; 11. regel; 13. verlaagde toon; 14 bevestiging; 16. soort onderwijs (afk.); 18. immer; 19. oorzaak; 21 jongensnaam; 23. bestaat; 24. windrichting (afk); 25. muziekterm (afk.); 27. feestdos; 29. iedere; 31. Frans lidwoord; 32. selenium (afk.); 33! muziekinstrument; 34. kindergezichtje. Verticaal: 1. Europese hoofdstad; 2. lid woord; 3 Oosterse titel; 4. voedsei; 5. Ijzerhoudende aarde; 6. dee) van een trap; 10. herkauwer; 12. de d'ato (afk.); 15. niets uitgezonderd; 16 ellende ondergaan; 19. ruim; 20. ijverig; 21. insekteneter; 22. kin- derg-roet; 25. eenh. va.n kracht (afk.); 29. gevreesde ziekte; 28. werkschuw; 30. jon gensnaam. J 'V 'J I Horizontaal; 1 monnikendam, 10 are, 11 nis, 12 ade. 13 akte, 15 knot. 16 elp. 18 mee, 19 listige, 20 almanak, 26 ram, 27 aar, 28 damp, 31 Nero, 33 ijle, 34 och, 36 neo. 37 kleinhartig. Verticaal: 1 Maartensdijk. 2 ork, 3 net, 4 in. 5 kil, 6 es, 7 danee 8 ADO, 9 me teoroloog. 14 Eli. 15 keg, 17 p.s.. 18 mi, 20 armee, 21 lap, 22 m.m.. 23 na, 24 aan, 25 krent, 29 ail. 30 ich, 32 rei, 34 on, 35 'ha. 66. Boeken over katten misschien wel. Over katten? Néee.. nee, dank u Van welke firma komt u? Van de politie, meneer Voswindt. Hugo glimlachte, alsof hij in de felle zon keek. Hij vouwde zijn handen tussen zijn knieën. U schertst toch niet? wilde hij weten. Hij zei erbij: Anders kunt u beter ver dwijnen. Ziet u mij voor een grapjas aan. die op dit morgenuur leuk komt doen? Nee, dat niet. U vraagt me eerst over familieportretten en dan over eh.. Hij zweeg opeens. Hij scheen iets te begrijpen. Dat is het, zei Piquet- Komt u wel eens op huize Cattenborgh? Neen. We komen er nooit. We hebben ruzie met de hele troep. Met mevrouw en haar dochter? Ach, nee, met allemaal, met de an dere familie ook. Ik zie die lui in „geen jaren". Wie zijn „we"? Mag ik uw legitimatiepapieren even zien? U neemt me niet kwalijk, maar.. Piquet legde zijn kaart op tafel. Hugo Voswindt keek even en gaf dan een ant woord. Hij bedoelde zijn broer- Die kwam er ook nooit meer. Dan is het goed, meneer Voswindt. Dan heb ik verder niet veel meer te vra gen. Bent u gehuwd? O nee zeg!. Verloofd? Hoezo? Zomaar, voor de grap. Wat meent u? Wat „grap"? Verloofd voor de grap. Of misschien voor wat anders- Hugo antwoordde niet. Piquet stak de kaart weer in zijn zak en zei: U heeft vast een goede vriend, die misbruik van u maakt. Ik begrijp u niet. Waar wilt u naar toe? Hoe heet de vriend van u, die uw auto van u leent? O! zei Hugo Voswindt- Hij begreep het. Hij betokkelde met nerveuze vingers zijn voorhoofd, aaide langs zijn neus en keek intussen dromerig naar buiten. Ik ben dus geschaduwd. Inderdaad. Maar u komt nooit bin nen? Gisteren heeft men uw wagen in de buurt gezien. Mag ik u vragen wat u daar deed? Dat weet u wel. Ik was met het meis je uitgeweest. Verloofd ben ik niet- U was onduidelijk in uw vraag. Dat was ik, bekende Piquet. Maar als u nooit binnenkomt, dan ben ik verder uit gepraat, dan kunt u me dus over de fami lie niets vertellen. Nee, het spijt me, Niets. Ik dank u. Heeft u een dubbelganger? Nee zeg, maar waar dient dit voor? Piquet deed, of hij die woorden verkeerd begreep. Hij haalde de schouders op en zei: Vele beroemde mannen hadden een dubbelganger- De uwe komt vaak op huize Cattenborgh. Ik heb hem zelf gezien, een d..j of tien geleden. Ik stond 's avonds laat in de tuin en keek naar binnen en.. Ja zeg, best, ik zal het wel toegeven, maar waarom vraagt u dit alles zo ge wichtig en zo verdomd onsportief? Omdat ik niet zeker ben van uw spor tieve antwoorden, meneer Voswindt. U komt vaak op huize Cattenborgh. U ont loopt mevrouw. U onderhoudt relaties met het dienstmeisje, waarvan ik de ernst ten zeerste in twijfel trek. En-bovendien tracht u dit alles te ontkennen- Wil u mij even vertellen wat uw beweegredenen zijn? Ben ik dat verplicht? Nee. Maar ik kan u laten arresteren. Ik kan ook het dienstmeisje arresteren doch ik denk wel, dat u dat wilt voorko men. Hugo stond uit zijn stoel op en begon door zijn kamer heen en weer te lopen. Hij keek naar de Japanse prent, nam een vaasje van de boekenkast, zette het weer neer, stak een nieuwe sigaret in zijn pijp je en vroeg toen op een langzame, gerek te toon en zonder naar Piquet te kijken: Kent u de huishoudster van Lucy Cat tenborgh? Jawel. r— JVeet u dan ook,- wat zij daar uitvoert?, Een bed opmaken kan ze niet. Koken kan ze niet. Ze kan niets- Wees blij, dat ze uw schoonzuster niet is geworden, meneer Voswindt. Ze kan al leen goed piano spelen. Hugo schrok. Hij ging weer zitten, stond weer op, bekeek zijn nagels en zei, dat meneer Piquet goed op de hoogte was. Dan wilt u me zeker volledig inlich ten. Toen Hugo daarop niets zei en voortging met zijn nagels te bestuderen, tapte Pi quet uit een ander vaatje. Hij gaf goed moedig te kennen, dat hij geen bruut was- Maar het ging hier om het leven van de kleine Florine. Juist, riep Hugo, En als zij sterft, dan krijgen Frits en ik een stevig stuk van de erfenis. Vooral Frits, want.nou ja. En hij bekeek zijn nagels. Piquet wiegde een beetje in de stalen stoel heen en weer. Wat een onzin, meneer Voswindt- Er is geen erfenis en hoe kunt u door uw broer worden benadeeld? En kennelijk met uw goedvinden? Omdat hij weer geen antwoord gaf, werd hem de vraag gesteld, waar Frits woonde? In Hilversum. Piquet stond op uit zijn stoel. Hij was er. Hij wist wat hij wilde weten. De slimme Hugo Voswindt had zich versproken zon der dat hij het wist. U kunt uw speurtocht wel staken, me neer Voswindt. Anny zal u niets bijzon ders meer kunnen vertellen, want Cathe- rina is met de noorderzon vertrokken. Uw broer kan gerust zijn- O, hij is werkelijk niet bang voor haar. Nee, dat begrijp ik. Maar wél voor de heer Rodenhoven! Hugo liet zijn handen zo snel zakken, dat het leek of hij zijn nagels tegen de grond gooide. Piquet knikte. Ga door, gaat u door, meneer Vos windt. Dat zijn sprookjes, barstte Hugo uit- Dat zijn smoesjes, dat zijn, zijn., dat is allemaal onzin van Ga toor, gaat u toor, meneer Vos windt. Hugo herstelde zich. Arresteer me dan maar, verzocht hij. Maar Piquet schudde glimlachend zijn hoofd. Nee nee, een advocaat zou u binnen een dag vrij hebben. U kunt desnoods ver klaren, dat u Anny innig liefheeft en zij zal het niet tegenspreken. U dringt zich niet op bij uw verre familie en u komt in huis als mevrouw weg is. Dat is niet strafbaar- Bovendien weet mevrouw van uw komst. Dat Is niet waar. Dank u. U kunt het haar ook zeggen, ze zal het waarderen. Vertel me nu even wat u zoekt. Nee. Dan verklaart u mij voor gek- Dat doet de politie al jaren lang. Dèt niet, maar ik kan u morgen la ten zien, dat u zich vergist. Komt u mor gen om negen uur in de ochtend op Catten borgh en ik zal u de kat laten zien. Wat ik u nog zou willen vragen voor ik wegga, bezit u familiefoto's uit het jaar negentien elf? t u '"ei

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4