Dagblad voor Schiedam en omstreken Burgemeesters zenden telegram aan Winter in Nederland Cijfers van min. Witte Nieuwe voorzitter K.R.O. Op vreedzame wijze Koffieprijs lager 150 doden na instorting stuwdam Op de Veluwe 10 vorst Woningbouw boekt nog altijd records Prof. Van Waesberghe opvolger van prof. Kors STORM OP DE SCHELDE m wammmiim iwowW1'1 ZATERDAG 10 JANUARI 1959 Volgens De Bilt wordt het me nu het weertje wel Amateur-voetbal weer geheel afgelast Onrust in Kongo Onoverzicliteï ij k Straling prinselijk horloge gemeten.... Al achttien centimeter sneeuw in liet noorden Groei van Zeeland saat achteruit VL/J'i' De fout Weer normaal Geproken ivordt van 10 cent per half pond Ook hockey afgelast Toespraak G. G. Gisternacht is een stuwdam, gebouwd in het Meer van Sanabria in de Spaanse provincie Zamora vlak bij de Portugese grens, ingestort. Ba- woedende stroom, die hierdoor vrij kwam, stortte zich op een kamp van arbeiders, die werkten aan de bouw van een elektrische centrale en op het nog in diepe rust verkerende dorpje Rivadelago, dat circa 500 inwoners telde. Tot nu toe heeft men 17 lijken kunnen bergen. 110 mensen worden nog vermist. 360 bewoners van het dorp zijn in veiligheid. „Daar komt een cycloon. In november 1958 meer gereed dan in aanbouw Meer mensen naar de steden HET WEER VOOR MORGEN iJtrUV/MX'//}'/ SNEEUWBUIEN nieuwe sc amsche courant Politieke Politieke spanning ^Het poIUieke strUdplan van de (lil lilt nog voort KVP is getrokken. De inzet is dui- delyk: de KVP moet weer de sterk, ste fractie worden in de Tweede Kamer. Het gehele plan getuigt van moed en van vertrouwen- Er is moed voor nodig, om in de korte tüd die ons nog rest voordat het 12 maart is, naast de gebruikelijke propaganda-activiteiten, ook nog een ledenwerfactie en een geldactie te organiseren. Deze moed is dui delijk ingegeven door een groot vertrouwen in de katholieke kie zers in het algemeen en in de par tijleden in het bijzonder. Er moet immers snel en veel ge handeld worden, er is geen tijd voor ellenlange discussies, men moet nu kunnen beschikken over goede verstaanders, die maar een half woord nodig hebben, om ter stond in beweging te komen. De komende 8 weken zullen ka der en leden van de partij niet vaak bij de haard zitten. De kringvoorzit ter van Rotterdam, mr. F. Nivard, bijvoorbeeld, heeft het hun onom wonden gezegd: minimaal twee vol le avonden per week zullen zij moe. ten geven, om het strijdplan zo goed mogelijk te doen verlopen. Alle katholieken, die nog geen lid zijn, zullen vereerd worden met een bezoek, maar zij behoeven be slist niet met activiteiten te wach ten, totdat dit zal hebben plaats gehad. Zij kunnen intussen ook metrekken aan het grote plan door op de plaats, waar zy werkzaam zijn, fabriek, kantoor of werkplaats hun mannetje (vrouwtje) te staan, zij kunnen evenals de leden van de partij hun financiële offer brengen, dat nodig is, om een goed gerichte propaganda te kunnen voeren. Er moet onder hoogspanning ge- Werkt worden, maar dat mag niet leiden tot lelijke onverantwoorde uitschieters. Laten we dat maar over aan de Partij van de Arbeid, die al weken lang lijdt aan een an der soort inwendige hoogspanning, die ertoe leidde, dat Drees het moest afleggen tegen Vos en zijn satellieten, dat Hofstra boog voor de eisen van Burger en met zijn socialistische collega's het schip van staaf verliet- En wat we daarna gehoord heb ben aan fraaie beweringen van de zijde van allerlei socialisten, die stuk voor stuk zich alle moeite ge troosten, om het toch al zo gesple ten gelaat van de P. v. d. A. te red den, kan het best getypeerd wor den met de uitlating, die de huidige minister-president Beel de heer Burger in de Tweede Kamer toe wierp: gij gaat uit van vooronder stellingen, die een vertekening der feiten zijn. Wij zijn geen minister-president en zouden dan ook een andere term willen gebruiken, wanneer we iemand duidelijk moeten maken, dat hij onwaarheid spreekt. De KVP heeft niets te verbergen, zij slaat de kiezers hoog aan en voert een actie overeenkomstig het gezonde verstand, waarmee de kie zers haar politiek beoordelen. De KVP behoeft niet haar heil te zoe ken in onwaarachtige en onwaar dige propaganda; zij zal er goed aan doen deze benadering van tie kiezers over te laten aan de PvdA die ten onrechte meent haar in nerlijke zwakheid daarmee te kun nen verbloemen. Hoewel de rust in Leopoldstad thans volledig is weergekeerd, schijnt de poli tieke spanning in de stad en in de rest van Kongo bijzonder hevig te worden, aldus meldt de correspondent van AFP. De negerburgemeesters van Leopold stad, die donderdag reeds een lijst ultimatieve eisen bij de gouverneur hadden ingediend, hebben gisteren een telegram gezonden aan koning Boudewijn en aan premier Eyskens. Hierin vragen zij de koning de speciale parlementaire commissie, die belast is met het onderzoek naar de achtergronden en de directe oorzaken van de onlusten in de stad, onmiddellijk naar Kongo te zenden. De enquête-commissie moet, volgens het telegram, ter plaatse een onderzoek instel len naar de oorzaken van de wolkswoede en naar de politieke crisistoestand, die al maanden duurt. De bevolking, zo vervolgt het telegram, „eist de onmid dellijke invrijheidsstelling van burgemeester Kasavubu en diens rehabilitatie. Zij is vastbesloten haar doden te wreken als haar klachten geen gehoor vinden". (Kasavubu is voorzitter van de Akabo, de organisatie der negers van de Bene- den-Kongo). ,,Het is nodig, dat de gemoedereh nu tot bedaren komen. Zoals bekend zal de re gering in het Belgische parlement de ori ëntering van haar Afrikaanse politiek uit eenzetten. De minister van Belgisch Kon go en van Roeanda-Oeroendi heeft in de Kamer verklaard dat hij deze verkla ring zo spoedig mogelijk zal afleggen. Met het oog op de maatregelen, die naar aanleiding van de wanordelijkheden te leopoldstad dienen genomen te wor den, moet nu naar opbouwende en realis tische formules gezocht worden. Het is nutteloos te willen vasthouden aan voor af bepaalde plannen, vooroordelen en sys temen. De conclusies moeten in een rus tige sfeer getrokken worden. Ik richt een plechtige oproep tot allen opdat ieder zal bijdragen om de gemoe- Uit Leopoldstad wordt gemeld, dat het bestuur van de Nationale Kongolese Be weging donderdagavond op een bijeen komst, die belegd was om de toestand in Leopoldstad te bespreken, een motie heeft aangenomen, waarin de plunderin gen en het vandalisme worden betreurd, maar ook de „gewelddadige onderdrukking die talrijke slachtoffers heeft geëist'' wordt veroordeeld. Het bestuur constateert in de motie dat het ontstaan van de onlusten is bevor derd door de aanwezigheid van meer dan 30.000 werklozen, die aan hun lot waren overgelaten. Het bestuur eist dat de parlementaire enquêtecommissie de „ver antwoordelijkheden voor de incidenten be. paalt" en getuigt voorts van zijn wil onj de strijd voor de onfahankelijkheid van Kongo op vreedzame wijze voort te zet ten. AFP meldt nog, dat algemeen in de stad onder de negerbevolking de veront waardiging groot is over het brute op treden van politie en militairen. Daardoor zouden tal van personen, die niets met de zaak te maken hadden, zijn gedood. Ook in kringen van de protestantse mis sie, die niet geleden heeft onder de volks woede. welke zich o.m. tegen de Vlaamse katholieke missie richtte, gaf men te verstaan, dat men het betreurde, dat trien niet zijn toevlucht tot ongewapende in terventie op grote schaal heeft genomen. De fout was, dat men politie in kleine groepjes inzette. Deze werden spoedig om singeld en waren gedwongen van vuur. wapens gebruik te maken. Volgens waarnemers zal de spanning in Kongo zeker aanhouden tot de Bel gische regering haar beloofde verklaring over de politieke toekomst van Belgisch- Afrika zal hebben afgelegd. Dit zal op 13 januari geschieden. De verklaring is gis teren het onderwerp van een kabinets bespreking geweest. deren tot bedaren te brengen en de mid delen zal overwegen welke voor dit land een geordende evolutie overeenkomstig met zijn fundamentele belangen kunnen waarborgen." „De overheid zal de orde blijven hand haven, een normaal leven verzekeren en haar bescherming tot iedereen uitbreiden" zo besloot de gouverneur-generaal. In Leopoldstad keert de rust intussen weer terug. De eerste burgemeester van de stad heeft gisteren bekendgemaakt, dat de duur van de avondklok bekort zal worden. Het verkeer met Brazzaville, hoofdstad van Frans Equatoriaal Afrika die op de andere oever van de Kongo tegenover Leopoldstad ligt, was heden weer normaal. De scholen zullen waarschijnlijk maan dag weer geopend worden. De verwoes tingen in de schoolgebouwen van de ka tholieke missie, gelegen in de inheemsen- wijk, zijn echter zo groot dat het lang niet zeker is dat alle lessen maandag hervat kunnen worden. De Europese hoofden van de scholen hebben bovendien waarbor gen voor de veiligheid geëist. De Kongolese studenten van de Leu vense universiteit hebben gisteren geen college gelopen uit protest tegen het op treden van de politie in Leopoldstad. Vrij hardnekkige geruchten doen de ronde, dat de koffieprijzen volgende week zullen dalen. Gesproken wordt van een verlaging van tien cent per half pond. Een dergelijke daling zou in verband met het feit, dat de grondstoffenprijzen van dit produkt op dc wereldmarkt en de vracht prijzen aanmerkelijk lager zijn geworden, niet vreemd zün. Overigens was bij diverse koffiemaat- schappijen, waar wij meer zekerheid over de prijsdaling trachtten te verkrijgen, nog niets over het tijdstip van een verlaging bekend, hoewel men die als logisch ge volg van de dalingen op de wereldmarkt ook wel verwachtte De Unie van Koffiebranders en Thee pakkers heeft nog tot niets besloten, maar het kan zijn dat haar leden, alleen reeds uit concurrentie-overwegingen het voor beeld van één van hen volgen, die wè] al tot een prijsverlaging zou zijn overgegaan, zo wordt in makelaarskringen gezegd. Naar wij vernemen, heeft het sectie- bestuur Amateur-voetbal van de K.N.V.B., gezien de gesteldheid van de terreinen, wederom het gehele competitie-program ma Amateur-voetbal voor a.s. zondag af gelast. Ook de Kon. Ned. Hockey Bond heeft al- ua de ongeregeldheden. Boven: le wedstrijden, die voor vandaag en mor- burgemeester Mbungu van Matete "Pn warcn vastgesteld, afgelast. Intussen heeft de gouverneur-generaal van Kongo, Cornelis, zich gisteren via radio-Belgisch Kongo tot de bevolking ge richt. „Te Leopoldstad hebben zich be treurenswaardige gebeurtenissen afge speeld", aldus de gouverneur-generaal. Twee beelden uit Belgisch Kongo, Watermuur verplettert bergdorp in Spanje Hulpploegen onder leiding van de gou verneur van Zamora, trachtten te redden wat er nog te redden valt. Zjj opereren vanaf vlotten en boten. Men kan het ver woeste dorpje niet meer via de normale weg bereiken. De telefoonverbindingen z(jn verbroken. Rode-Kruispersoneei, militaren en po litie z(jn gisteren naar de streek vertrok ken met ambulancewagens en vrachtau to's met voedsel en kleren. Wat de oorzaak is geweest van de in storting van de dam, die deel uitmaakte van Spanje's grootste hydro-elektrische project, dat nog niet geheel was voltooid, is nog niet bekerd. Het was gisteren on mogelijk de dam te bereiken. Het weer was buitengewoon slecht, het sneeuwde. ondervraagt persoonlijk de verdachte demonstranten. Onder: generaal Janssens, commandant van de strijd krachten, onderhoudt, zich met de bevolking van Ndjili. door de slechte verbindingen trouwens buitengewoon onoverzichtelijk. De 66-jarige Mauro Fernandez, een broer van de burgemeester van het dorp je vertelde gisteren het verhaai van zijn redding aan een verslaggever van Reuter. „Het was ongeveer half een 's nachts. Mijn vrouw maakte me wakker. Zij hoor de een enorm geruis, stootte me aan en riep: daar komt een cycloon. We spron gen in een oogwenk uit bed. Op dat ogen blik had het water het dorp al bereikt. We kropen in een hoek van de slaapka mer, toen het water ons huis binnensloeg en het bed meesleurde door de deur, die was weggerukt. Het moet een wonder ge weest zijn, dat de muur het hield. We ston den wel tot ons middel in het water. De toestand in de getroffen streek was j maar we waren gered. Toen het water na een half uur zakte, hoorde we overal (Van onze weerkundige medewerker) Vooral in het noordelijk en oostelijk deel van ons land is gisteren opnieuw veel sneeuw gevallen. In de provincies Groningen, Friesland en Drente werd vanmorgen 15 tot 20 cm sneeuw gemeten. In Twente en Oost-Brabant 10 cm In de tot rust ge komen atmosfeerkwaminde afgelopen nacht een sterke uitstraling voor, waarbij op het vliegveld Deelen (zuidrand van de Veluwe) 10 gr. en in Groningen 8 gr. vorst werd gemeten. In het gehele westen van Nederland ligt de sneeuw maar heel dun met als gevolg dat daar de vorst niet meer dan 1 a 2 gr. bedroeg. Van de Noordzee drijven nog enkele sneeuwbuien binnen, zodat een groter deel van ons land met een witte laag bedekt zal worden. Op die plaatsen, waar de sneeuw een of meer centimeters dik ligt, kan in de komende nachten matige tot strenge vorst voorkomen. Het wordt hierdoor een winters weekend, maar de wind blijft zwak tot matig. Het is waarschijnlijk, dat dit winterse weer ook na zondag voortduurt. gehuil en geroep. Met een paar anderen strompelden we door knie-hoog mod der en water naar de rotsen. Daar ble ven we, doorweekt, wachten op de dag. Het werd een prachtige morgen. Een beetje mistig wel. Maar het was een ver schrikkelijk gezicht onder ons: de helft van de negentig huizen van het dorp was helemaal weggeslagen. De andere lagen in puin". De Spaanse minister van openbare wer ken, generaal Jorge Vigon. heeft vandaag een bezoek aan de getroffen streek ge bracht. Door het slechte weer kon hij het dorpje gisteren niet bereiken. Hij heeft de verzekering gegeven, dat het geheel zal worden opgebouwd. „We zullen ons best doen de gevolgen van dit verschrikke lijke drama zoveel mogelijk te verzach ten". Door het tekenen van de eerste werkorder heeft Z. K. H. Prins Bernhard vrijdag in Haarlem 't cen traal research laboratorium van de N.V. Koninklijke Pharmaceutische F abrieken vh. Brocades.S-theeman en Pharmacia officieel geopend. Hierna maakte de Prins een rondgang door het bedrijf. Deze foto laat zien, hoe Prins Bernhard in de z.g. „Tracer- ajdeling' m'et behulp van een daar opgestelde geigerteller de uitstraling mat van de radiu m-cijfert jes op de wijzerplaat van zijn polshorloge. In november van het afgelopen jaar zjjn 8263 woningen opgeleverd. In dezelfde maand van 1957 8567 Het totaal aantal voltooide woningen in de periode 1 ja nuari30 november 1958 bedraagt nu 80.641. Van januari t.m. november 1957 werden er 78.862 woningen voltooid. Ge rekend tot en met november 1958 werden sedert de bevrijding 677.199 woningen op geleverd. Hiervan werden er 68.801 als systeemwoning gebouwd. In de in november 1958 gereed gekomen woningen zijn 847 systeemwoningen be grepen Van 1 januari af tot 30 november 1958 werden 8342 dergelijke woningen ge bouwd. In november 1958 werd begonnen met de bouw van 6958 woningen tegen 5248 in november 1957. Van 1 januari tot 30 no vember 1958 werden 77.295 woningen in aanbouw genomen tegen 79 906 in de over eenkomstige periode van 1957 Doordat het aantal woningen dat in no vember 1958 gereed kwam, groter was dan het aantal dat in aanbouw werd genomen, liep het aantal woningen in uitvoering' terug tot 86.430 op 1 december 1958. De in november 1958 voltooide wonin gen zijn als volgt over de provincies en In Noord-Nederland heeft hef gisteren hevig gesneeuwd. De totale hoeveelheid sneeuw, die in de afgelopen dagen is ge vallen, is volgens opgave van de meteoro logische dienst te Eelde tot gisteravond zeven uur achttien centimeter. Alleen 's middags is er al acht centimeter geval len. Allerwegen rukten dan ook sneeuw ploegen uit om de voornaamste wegen be. gaanbaar te maken. In de stad Groninger, schakelde de reinigingsdienst al het ma terieel en diverse sneeuwopruimingsploe- gen in om de voornaamste wegen berijd baar te houden. Het gemeentelijk vervoer, bedrijf liet extra bussen rijden om het toegenomen passagiersaanbod te verwer ken. De autobusdiensten tussen de stad en de plaatsen in de provincies Groningen Friesland en Drente hadden 's avonds op de meeste lijnen vertragingen van onge veer drie kwartier, maar de bussen ble ven rijden. Ook de spoorwegen hebben op de lijnen Groningen— Nieuwe Schans en Gronin genLeeuwarden last gekregen van de sneeuw, voornamelijk doordat op sommige plaatsen wissels kwamen vast te zitten. Er traden vertragingen op van ongeveer een kwartier. o fVan onze correspondent) In 1958 is het inwoneraantal van Zee land met precies 3009 gestegen. Daarbü zifn ook dc Ambonezen, 1631 in getal ge rekend. die sinds 1 januarj van dat jaar verplicht in dc bevolkingsregisters zijn opgenomen. Wanneer men deze groep njet meere kent. dan is de groei van Zeeland min der geweest dan in de andere jaren. In 1956 bedroeg de toeneming 1822, in 1957 1929 en in 1958. zonder Ambonezen. 1369 Thans telt de provincie 283.379 inwoners Er werden verleden jaar 5504 k.nderen geboren en er vestigden zich 15 039 men sen Er overleden 2519 personen en er ver trokken 15.024 personen Er werden in to taal 2102 huwelijken gesloten en 70 echt scheidingen uitgesproken. In verscheidene streken van Zeeland is het duidelijk, dat. steeds meer mensen naar de steden trekken, zoals op Schou- wen-Duiveland, West-Zeeuwisch-Vlaande ren en Tholen. Op zijn gisteren gehouden vergadering heeft het hoofdbestuur van de Katholieke Radio Omroep als opvolger va.n prof. dr. J. B Kors OP. tot voorzitter gekozen pater prof. E. H. J. van Waasberghe O.P., prior van het Dominicanerklooster te Zwolle. In overeenstemming met de sta tuten van de K.R.O. zal deze benoeming ter bekrachtiging worden voorgelegd aan het ep:scopaat. Naar wij menen te weten, heeft men voor deze functie verscheidene kandidaten op het oog gehad. Onder hen waren ook enige leken, maar toen zij daarover wer den gepolst, meenden dezen, na rijp be raad. zich niet voor een kandidatuur be schikbaar te moeten stellen. Daarop heb- xen de stemmen zich- op pater Van Waes- xerghe verenigd Pater prof E H. J van .Waesberghe O P. verd op 5 oktober 1911 geboren te Ro-t- erdam. Hij volgde daar de H.B.S en stu- ieerde later aan de Schola Carolina te Den Haag. In 1932 trad hij in de Orde der Dominicanen en werd op 25 juni 1937 tot priester gewijd. In 1939 werd 'hij lec tor in de theologie, studeerde vervolgens sociologie en economie in Tilburg en 'eg de in 1945 het doctoraal examen in de theologie af aan de katholieke universi teit te Nijmegen. In datzelfde jaar werd pater van Waes berghe professor m de theologie aan het rr/ 7 Albertinum te Nijmegen en tevens ma- I rof. ar. 7i. Mvan ll.aesberghe gister van de fraters-theologanten In 1953 O.P., de nieuwe voorzitter van de werd hij tot prior gekozen van het Dorni- nicanerklooster te Zwolle en het daar aan verbonden studiehuis. de drie grote steden verdeeld: nov. jan./nov. 1958 1957 1958 1957 Groningen 297 443 3 067 3.604 Friesland 307 348 3.102 3 754 Drente 147 257 1.856 2.339 Overijssel 609 676 5.071 5 578 Gelderland 932 976 7 859 8.760 Utrecht 460 584 4.920 5.154 Noord-Holland (ex Amsterdam) 874 900 9.586 8.154 Zuid-Holland (ex Den Haag en Rotterdam) 1472 1431 13 834 11.838 Zeeland 134 161 1.842 1.973 Noord-Brabant 1112 1144 10*50 11 096 Limburg 760 740 6 317 7.180 Amsterdam 280 327 3.734 3.078 's-Gravenhage 405 243 3 114 2.399 Rotterdam 445 324 5 358 3 50J N. O. Polder 29 13 431 464 Nederland 8263 8567 80.641 78.862 Gistermiddag omstreeks twee uur zijn de sleepboten Jacoba Sophia en Pluto van de S.H.V. uit Rotterdam in het Kee- ten met de kolentransporteur S-H.V 40 öp sleeptouw gegaan- Tengevolge van het stormachtige weer werd de sleep ver speeld, die op drift geraakte De trans porteur strandde tegen de zeedijk bij Sta- venisse en maakte veel slagzij,' zodat de drie aan boord zijnde runners het vaar tuig verlieten en aan wal sprongen. Een bergingsvaartuig uit Wemeldinge voer uit, maar kreeg order niet te trekken, al vorens was nagegaan of er geen water in de transporteur was „ékomen, omdat dan gevaar voor kapseizen niet uitgesloten zou zijn. Tijdens de onderhandelingen arriveer de het motorvissersvaartuig BRU 42 en bracht een verbinding met de trans porteur tot stand. Na enige tijd slaagde men er toen in de transporteur van de dijk vrij te krijgen. Het bergingsvaar tuig begon onmiddellijk met pompen, waarna de transporteur naar de vluc'ht- haven te Zijpe werd gesleept. Wisselend bewolkt met op vele plaat sen sneeuwbuien. In het zuidwester van bet land matige tot krachtige noordwestelijke wind en temperatu- tot matige veranderlijke wind met in de nacht en ochtend lichte plaatselijk ren om het vriespunt. Elders zwakke matige vorst en hier en daar mist. Zondag-IX januari: zon op 8.45, onder 16.51; maap op 9.35, onder 20.03. Maandag 12 januari: zon op 8.43, onder 16.52- maan op 10.03, onder 21.12 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1