31ad voor Schiedam en omstreken Sneeuw over spreidde haar heel Nederland Gladde wegen kostten aan vijf personen het leven kleed uit W oningbouw- verenigingen Paus op ziekenbezoek bij echtgenote van prof. Lolli Communist Thuis is er nooit sneeu w Een Duitse Landru GISTERENSNEEUWPOPPEN Autobus slipte echtpaar gedood moeten permanent met gemeenten samenwerken Als voetbaltoto wordt verboden Ramp treft een Spaans dorp MAANDAG 12 JANUARI 1959 Rode draaierij in de strijd om de voetbal-toto Wagenaar lijsttrekker van „Braggroep' 123 doden bij breuk in stuwdam Melk-lek, de melk weg VRAGEN OVER SCHERPE KANTJES In de Gouwe Zonder telefoon Gladde banen Nieuw „spelletje" Skiën verboden ®ÉÉi> HET WEER VOOR MORGEN SNEEUWBUIEN nieuwe amsche courant Witte vreugde maar ook veel zwarte narigheid o De sneeuw, die verleden week onze noordelijke provincies een „ruim zittend w''t pak" liet aantrekken, heeft zich gedurende het weekeinde ook over de rest van Nederland uitgespreid. In het noorden groeide het dek met 5 cm tot ruim 20 cm, in het westen en zuiden varieerde de laag poedersuiker van 10 tot 20 cm, terwijl de Limburgers op sommige punten door een pak van ruim 80 cm (opge waaide) sneeuw wadend hun zondagsplicht moesten vervullen. De witte wereld bracht weer grote vreugde, maar tevens veel narigheid. De Jeugd kon zich uitgebreid vermaken met sleden, sneeuwballen gooien, baantje glijden, de ouderen zochten hun vermaak in een wandeling in de grillig ver vormde natuur van bossen en parken, die door de verwarmende zon verblin dend wit waren. Maar óók narigheid. De met het sneeuwtapijt gepaard gaande gladde wegen kostten zaterdag vijf personen het leven; het verkeer ondervond in diverse delen van ons land vertraging, terwijl ook op andere wijzen ongerief werd veroorzaakt. Bij een autobusongeluk, zaterdag middag omstreeks half vier op de weg Dergen op ZoomGoes, werd een echt paar gedood. In de gemeente Krabbendji- ke slipte de bus in een flauwe bocht, draaide een halve slag en schoof in een bermsloot. Het echtpaar Sio uit Breda, dat voorin zat, werd uit de wagen ge slingerd en raakte eronder bekneld. De 54-jarige heer S., voorzitter van de Bredase turnclub Zebra was op slag dood Zijn echtgenote (48 jaar) leefde nog, maar de hulp, bestaande uit twee tractoren, kwam te laat. Zij overleed, voor de bus was weggetrokken. Het echtpaar laat drie kinderen achter. Twee meisjes van de Bredase gym nastiekclub, de zusjes Huybregtse, ■werden zwaar gewond. Het gezelschap was op weg naar Vlissingen, waar een stedenwedstrijd tussen Breda, Vlissingen en Goes zou worden gehouden. Deze werd afgelast. Onder de gemeente Waddinxveen is za terdagmiddag een personenauto, bestuurd door de heer Vermeulen uit Leiderdorp in een bocht geslipt. Hij raakte daardoor van de gladde weg af, bleef nog ever, op walkant van de Gouwe hangen, maar verdween even later toch in het water. Hoewel onmiddellijk hulp werd geboden door omwonenden en van een juist pas serend schip af, kon de bestuurder niet hit de auto worden bevrijd. Toen het voertuig met een kraanwagen boven wa- In een zaterdag in Alkmaar op initia- tief van de diocesane Bond van Woning bouwverenigingen in de bisdommen Haar- Icm en Rotterdam gehouden bijeenkomst, Waartoe gemeenteraadsleden. Statenleden en bestuursleden van woningbouwvereni gingen waren uitgenodigd, kwam men tot conclusie, dat de woningbouwvereni gingen eerder dienen te worden ingescha keld bij de sociale woningbouw, teneinde *e kunnen beantwoorden aan het doel, waarvoor deze verenigingen in het alge meen belang zijn opgericht. Een praktisch middel hiertoe is een nauwe en permanente samenwerking tussen de verenigingen en de gemeente- raadsfracties. o£ een directe samenwer king met de gemeentebesturen. Hiervoor is het gewenst, dat de woningbouwcorpo raties districtsgewijs en federatief gaan samenwerken, teneinde meer gezag te kunnen uitoefenen. Zodoende kunnen de verenigingen ook het maatschappelijk element van de gemeente overnemen, daar dit principieel geen overheidstaak is. Aan het slot van de bijeenkomst werd een motie aangenomen, waarin deze con clusies werden neergelegd, zoals tijdige inschakeling van het particulier initiatief bij dc voorbereiding van de woning bouw en al datgene wat daarmee samen hangt, (o. a. streek- en uitbrcidingsplan- en). De wens werd hierbij uitgesproken, dat de diocesane bond middelen beraamt om op de meest-doelmatige wijze in het belang van de volkshuisvesting de aan dacht van de provinciale en gemeentelijke overheden op dit gewichtig probleem te vestigen. Daarbij gaf de forumbijeen komst te kennen, dat ten aanzien van de woningbouw tussen de katholieke raads- en statenfracties en de woningbouwver enigingen en haar bond nauwe samenwer king urgent is. reeds ter was gehaald, bleek de heer V. te zijn overleden. Tengevolge van het gladde wegdek heeft zich zaterdag even buiten de ge meente Zundert ter hoogte van Wernhout ook een noodlottige slippartij voorgedaan, waarbij de 33-jarige mej. S. van Dieren uit Den Haag het leven verloor. Zij be stuurde de auto (waarin ook de Engelse journalist I. Waller zat), toen deze begon te slippen naar het linker gedeelte van de weg, waar de dierenarts C. de Gier met zijn wagen naderde. De eerste auto draai de om zijn as en de inzittenden werden eruit geslingerd. Zij liepen een schedel- basisfractuur op; de dierenarts kreeg een hersenschudding. Mej. S. is later in het ziekenhuis te Tilburg overleden. De 33-jarige bromfietser P. Kuys uit Den Bosch is zaterdagmiddag bij Drunen, door de gladheid van de weg gevallen en door een vrachtwagen enkele meters meegesleurd. Hij liep daarbij een scbe- delbasisfractuur op en is daaraan in het ziekenhuis te Den Bosch overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 2 kinderen. Een merkwaardig gevolg had de sneeuwval in het zuidoosten van Fries land en het noorden van Drenthe. Enke- j le honderden abonnees zullen daar enige j dagen op herstel van hun telefoonaan sluitingen moeten wachten, terwijl ook de draadomroep in deze gebieden is ge stoord. Over vele kilometers lengte zij'n de bovengrondse leidingen naar ver spreid liggende woningen vernield door het gewicht van sneeuw en ?js. Palen knapten af of werden uit dc grond ge rukt. Met man en macht is het P.T.T.- personeel hier bezig de schade te her stellen, maar het kan nog wel even du ren voor het zover is. getrokken om daar zelf het skiën te gaan beoefenen en veel meer om naar de skiërs te kijken. Ofschoon er in de vroege morgenuren nog wel van deze voor Nederland zo zeldzame sport geno ten werd, omdat er lange tochten ge maakt konden worden, werd de toeloop 's middags zo groot, dat er van skiën niet veel meer terecht kwam en er zelfs on enigheid ontstond tussen skiërs en kij kers. De politie te Ommen, niet berekend op zo'n enorme drukte in het Nederland se „wintersport-centrum" besloot ten slotte het skiën helemaal te verbieden. Bepaald ongelukkig liep de sneeuwpret voor diverse liefhebbers van de sleesport op het Bloemendaalse Kopje „Kijkduin" af. Bij de afdaling deden zich vele on gevallen voor. De E.H.B.O. noteerde er in totaal veertig. Ongeveer vijftien slacht offers moesten met gebroken ledematen, hersenschuddingen of andere ernstige kwetsuren naar het Marine-hospitaal te Overveen worden overgebracht. Van heinde en ver waren duizenden dit weekeinde naar het Kopje getogen, met of zonder slede. De politie had handen vol werk om het verkeer in goede (glad de) banen te leiden. Op het duin „De Blinkert" werd de ge hele zondagmiddag geskied, 's Middags viel er echter geen sneeuw meer, waar door de zandlaag van dit duin achter Kraantje Lek bloot kwam en de latsport al spoedig moeilijk te beoefenen viel. Bijna 600 (een record) telefonische verzoeken om assistentie ontving de Am sterdamse politie, tegen 250 in een uiet- wit weekeinde. Een nieuw spelletje van de jeugd was het opwerpen van barrières dwars over stille straten. Op de Baars jes ontsnapte een automobilist, die zo'n barricade te laat in het oog kreeg, op het nippertje aan een groot gevaar. Hij wipte met zijn wagen over de ijsmuur heen, verloor de macht over zijn stuur en be landde bijna in het water. De po'itie zelf heeft veel van deze „forten" moeten op ruimen, maar kon soms de bouwers zelf tot slopen dwingen. Natuurlijk hebben de oude tramwagens, die geen automatisch sluitende deuren be zitten en die dus „open" rijden rct zwaar te verduren gehad. Geen groter genot voor dc hoofdstedelijke jeugd dar. een bombardement op deze trams te openen Niet alle ballen kwamen op de passa giers van het achterbalkon terecht. Cr waren ook zorgvuldig geknede piojectie- len, die de ruiten vernielden. Bij de talloze botsingen deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Er was slechts „blikschade" zoals de hoofdste delijke politie dat noemt. Vertragingen hebben zich vooral in Limburg voorgedaan hij de N S. ril autobusdiensten. Dc eerste treinen Heerlen—Sittard v.v. moesten zondag morgen uitvallen. Op andere baanvak ken kon men met vertraging blijven rijden. Ook in de noordelijke provincies ontstond enige vertraging bij het per sonenvervoer over rail en weg. v Traditie van een eeuw door H. Vader gebroken Duizenden wintersportliefhebbers zijn zondag naar de Lemelerberg bij Ommen Een aardig coivtrast vormt dc Liberiaanse consul-generaal in Ham burg, Joseph [Ienry Swaray, met de sneeuwlaag op zijn auto er nooit sneeuwwas zijn commen taar tot zijn ambtgenoot van Zwitserland. 11 De communistische „Bruggroep voor Vrede en Socialisme" zal onder deze naam met een eigen lijst deelnemen aan de verkiezingen op 12 maart a.s. Lijstaan voerder is de ex-voorzitter van de C.P.N. de heer Gerben Wagenaar- Op de 2e, 3e en 4e plaats staan: de heer Henk Gortzak, mevr. M. ,E Lips-Odinot, en de heer B- Brandsen. Zij hebben thans zitting in de Tweede Kamer. In april van het vo rig jaar werden zij als leden van het par tijbestuur der C.P.N. en als lid geroyeerd. Daarna hebben zij de „Bruggroep" opge richt. Op een in Amsterdam gehouden beslo ten conferentie van 206 vertegenwoordigers van bruggroepen in den lande, deelde de heer Gortzak o.m. mede, dat er „geen twijfel over kan bestaan, dat als de kie zers hun stem aan de lijst van de burg- Tliuis isgroep geven, zij op communisten stem men". Op de conferentie is niet beslo ten tot oprichting van een eigen partij- (Vgn onze correspondent) De Paus heeft gisteren een bezoek gebracht aan het algemeen bekende hospi tium S. Martha, gelegen binnen de muren van Vaticaanstad. Het bezoek was reeds enkele dagen geleden aangekondigd en daarom bevonden zich enige jour nalisten (verbonden aan de persdienst van het Vaticaan) bij de ingang van bet ge bouw. De H. Vader was vergezeld van zijn privé-secretaris, mgr. Capovilla, en van de maestro di camera, mgr. Nasali Rocca. De Paus sprak de zusters toe, die het hospitium leiden en zei o.a.: „Ik weet, dat U zeer arm bent en ik weet, dat U voor de allerarmsten van Rome zorgt. Ik zal U helpen zoveel ik kan, maar wij moeten allemaal goed bedenken, dat de genade van God meer waard is, dan al het geld van de wereld". Daarna betrad de H. Vader de grote zaal, waar 500 Romeinse straatjongens en arme kinderen, ver gezeld van bun ouders, aanwezig waren. Er heerste een zeldzame opwinding en de verwarring is moeilijk te beschrij ven. De Paus deelde geschenken uit: kleding, speelgoed en snoep. Hij sprak met velen en zegende elk kind, dat bin nen zijn bereik kwam. En temidden van de opwinding en verwarring bleef de H. Vader kalm en goedmoedig, zoals Zijn gewoonte is. Bij het verlaten van het gebouw trof de Paus de boven reeds gemelde jour nalisten aan, en hier ontstond een situa tie, zoals het Vaticaan die in lange jaren niet heeft meegemaakt. Dc maestro di camera had zaterdagmorgen, toen de Paus de Romeinse adel ontving voor de traditionele nieuwjaarsreceptie, dc jour nalisten laten wegsturen, hetgeen tot be zwaren en protesten heeft geleid. Maar nu heeft de hoge prelaat alles goed ge maakt door onmiddellijk aan de Paus te vragen of hij de heren mocht voorstellen, hetgeen zonder meer werd toegestaan. Dc Paus onderhield zich met de journa listen en sprak Zijn waardering uit ten aanzien van hun arbeid, die vaak deli caat en moeilijk is, maar hoogst be langrijk en zonder meer onmisbaar, zoals de H. Vader verklaarde. Dit zal mogelijk na de verkiezingen aan de orde komen- „De Nederlandse Volksbeweging i.o." heeft zich telegrafisch tot minister pre sident prof. Beel gericht met het ver zoek alsnog in de gelegenheid te worden gesteld tot naamsregistratie voor deelne ming aan de verkiezingen op 12 maart. Oorspronkelijk had het in de bedoeling gelegen deze nieuwe politieke partij in de loop van dit jaar op te richten en dan aan der verkiezingen in 1960 voor de eer ste keer deel te nemen. De kabinetscri sis heeft de plannen versneld. Men hoopt nu alsnog te kunnen deelnemen en is daarna voornemens de partij op te rich ten, aldus de secretaris en initiatiefne mer de heer M. Lewin (zakenman te Die- men). Hij deelde mede, contact te hebben gehad met vroegere leden van de C.P.N. die zelf uit deze partij traden dan wel daaruit geroyeerd worden. De nieuwe partij zou een bundeling wor den van: „Mensen, die ontevreden zijn, zowel over de binnenlandse- als de bui tenlandse politiek der tot nu toe opgetre den zijnde regeringen", zo omschreef de heer Lewin. de figuren uit de negen groe peringen, die nu hun namen „absoluut nog niet genoemd willen hebben". aan het ziekbed van zijn vrouw zitten praten En toen zij opstonden gaf Hjj de apostolische zegen aan de zieke. Hiermee heeft Paus Joannes XXIII wederom een precedent geschapen, want in honderd jaar heeft geen Paus van Rome ooit het huis van een leek bezocht. De Paus en de beide prelaten zijn daar na te voet naar het Vaticaahse paleis te ruggekeerd. In het Spaanse dorp Rivadelago, 'dat vrijdag door een waterlawine, afkomstig van een ingestorte stuwdam werd ver rast, Zijn in totaal 132 mensenlevens ver loren gegaan, zo is gisteravond *e Madrid bekendgemaakt. 93 lijken zijn gevonden, de overigen worden vermist. Overal werden gisteren sneeuw poppen gemaakt. Deze Mammoeth poppen: vader, moeder en kinderen, spanden tvel de kroon. Een zestigjarige architect te Kempen bü Krefeld, Ludwig Bellwinkel, ontpopt zich steeds meer als een Duitse Landru. H(j heeft bekend drie vrouwen te hebben ver moord. Met twee van zijn slachtoffers is hij gehuwd geweest. De politie vond na de dood van Bell winkel^ tweede echtgenote in oktober van het vorige jaar aanleiding de architect te arresteren, toen bleek dat diens eerste vrouw in 1942 onder soortgelijke omstan digheden was overleden. Bellwinkel, een oud-marine-officier, bekende later de 2 vrouwen te hebben vermoord. Het derde slachtoffer was een zangeres, die hij. naar hij toegaf, reeds voor zijn eerste huwelijk te Saarbrüeken heeft vermoord. De politie beschikt over de namen van nog een aantal vrouwen, met wie Bell winkel betrekkingen heeft onderhouden en die spoorloos zijn verdwenen. Inmiddels stond de pauselijke auto ge reed voor de ingang van het gebouw. Maai de Paus ging naar de chauffeur toe en zei: „Ga maar naar huis. Ik wil graag een eind wandelen." De auto vertrok on middellijk en de H. Vader aanvaardde de terugweg in gezelschap van de maes tro di camera en van Zijn secretaris. Hu begon te spreken over journalisten en vroeg nadere bijzonderheden over het in cident, van zaterdagmorgen, bij de audi ëntie van de Romeinde adel. Zodoende kwam de maestro d-i camera ertoe, te vertellen over de diverse journalisten, die verbonden zijn aan de „Osservatore Romano" en daar het gezelschap zich juist op de Piazza Santa Martha bevond, zei de prelaat tot dc Paus: „Ja, en hier I woont professor Lolli, wiens vrouw al I jaren verlamd tc bed ligt". Waarop de Paus onmiddellijk zei: „Wat zegt U? Verlamd? Arme vrouw. Wat denkt i U, zouden wij haar niet even kunnen bezoeken?". Dat gebeurde, j Geheel onverwachts betrad dc Paus de woning van onze bejaarde collega cn heeft Hij vaderlijk gedurende 'n kwartier Het is niet onmogelijk, dat de minis ter van Justitie, wanneer de Hoge Raad dinsdag een voor de voetbaltoto ongun stig arrest zou wijzen, een tijdelijke loterijvergunning zal geven. In verband met dc dan noodzakelijke wijzigingen in de voctbalpooiorgauisatie zal de pool lan één zondag niet draaien. Een 63-jarige melkboer en twee melk- tappers van een melkinrichting te Gro ningen zijn gearresteerd wegens verduis tering van enige tienduizenden liters melk in de loop van enkele jaren. De totale opbrengst wordt geschat op meer dan f 10.000. De tappers tapten dagelijks een extra-bus en de melkboer leverde de Be stolen melk aan zijn klanten af. De op brengst werd door het drietal gedeeld. Een ramp heeft, gelijk gemeld, het Spaanse dorpje Rivadelago getroffen, toen de stuwdam in de buurt. be. zweek en hei water met tomeloos geweld alles wegvaagde, wat op zijn weg kwam. Op deze tclcfoto zien we hoe redders op dc plaats, ivaar ecus de elektrische centrale stond, ver twijfelde pogingen doen te redden tvat. er nog te redden valt. Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Krachtige tot matige, maar aan de kust van Zuid-Holland en Zeeland aanvankelijk nog stormachtige wind tussen west en noord. Tempera tuur om het vriespunt en vannacht in het binnenland plaatselijk lichte vorst. Dinsdag 13 januari: zon op 08.44, onder 16.54; maan op 10.28, onder 22.19. i Het lid van de Tweede Kamer, de heer Roolvink (K.V.P.) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat en van Justi tie a. i. de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het waar, dat. reeds een groot aan tal processen-verbaal is opgemaakt tegen gebruikers van motorrijtuigen, op grond van de op 1 januari jl. in werking getre den aanvulling van artikel_ 65 wegenver keersreglement ter bestrijding van le vensgevaarlijke scherpe uitsteeksels, en dat het voornemen bestaat politieperso neel uit te rusten met fototoestellen om de op dit voorschrift betrekking hebben de overtredingen op te sporen en te bewijzen? 2. Achten de ministers het niet mogen.)* deze aangellegenheid dichter bij een op lossing te brengen door ten aanzien van de in ons land in gebruik zijnde merken en modellen van motorrijtuigen bekenc te maken, welke delen van de carrosse rie, van de standaarduitrusting en van gebruikelijke accessoria kunnen worden geacht onder het verbodsvoorschrift te vallen, en op die wijze een sfeer van onze kerheid voor de berijder en een druk op de verhouding tussen publiek en politie te vermijden? 3. Achten de ministers het niet dien stig zoals dat is geschied met betrek king tot nieuwe auto's te dezen overleg te plegen met het bedrijfsleven, mede met het oog op een zodanige vervanging of wegneming van verboden delen, dat het Vervoerswezen daarvan zo weinig mo gelijk hinder ondervindt?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1