Soms zou ik van mijn hengels kachelhout willen maken! En toch.... Elektronenfornuis hèt snufje op de „Horecava Eerste tanker verliet het nieuwe Verolme-dok Conferentie niet-katholieke Europese kerken beëindigd 5 Micro-golven in de RAI Nu ook gas-grill Storm joeg schip over dokdeur Voor Braziliaanse olievloot I'M Koffie-automaat Zachte handen verhogen slipgevaar VAN DEINENDE DODDERS EN DINGEND SPLIT 'WEÊiiM IPtI Nederlandse Kapucijn te Rome gepromoveerd *v Algemene intentie voor komende Stille Omgang Een uniforme vlag DINSDAG 13 JANUARI 1959 PAGINA 3 r.die dag, dat zelfs dokter An- nyas zijn boordje losknoopte Met de zegen wel! Bijna een gemengd bericht Aangespoeld bij de oliebollen A Ook „opversen Gas. grill iaf'MmJ 1 -;:V V - - s 1 Er zijn dagen, dat ik met mijn moei zaam vergaard hengcl-assortiment de kachel zou willen aanmaken Misschien hebt u ook wel eens zo'n Periode gehad, waarin alles tegenzit. Een Periode met dagen, waarin u vol goede P>oed ter visvangst toog, bezield van het Voornemen »,nu eens even de snoek van het jaar te vangen". En waarin u dan steevast thuiskwam van een visdag, Waarop geen enkele „hobbel" viel te registreren, geen^ moment uw hengel in die beloftevolle boog heeft gestaan, die Soede sport en goede buit belooft. Zo'n periode heeft uw verslaggever (hans achter zich, visvrienden. In twee maanden tijd was de enige snoek die we op de spinner konden krijgen een schar- minkeltje van een centimeter of twm-, «g; de enige, die ons aasvisje greep een snoekje van nog geen drie pond. En dat gevoegd bij een snoekbaars van een Paar pond, een baars van 37 centimeter en een karper, die de spinnerhaak in zijn kieuw kreeg is dan de schamele buit Van tien, TIEN volle visdagen! En zeg nu niet, vrienden, dat het dan tvel aan mij zal liggen, want dan maa-k ik van mijn duurste splitcane een stokje om de verstopte gootsteen mee door te PorrenIk heb er waarachtig moeite genoeg voor gedaan. Vier dagen heb ik gevist in de kweekvijvers van het Am sterdamse Bos, een complex viswater om alle tien de vingers lang en grondig Voor af te likken. Drie dagen met spin ner en plug, één dag met levend aas. Resultaat: een embryonaal snoekje, een Snoekbaars, een baars en een karper. Vijf dagen heb ik Vinkeveen onveilig gemaakt op het wijd zowel als in de tochten. Resultaat: één snoekje. Eén dag zwierf ik door de eindeloos heid van de TJithoornse polder. Resul taat: nul komma nul! Na drie visdagen in het Amsterdamse Ros ging ik een dag op stap met de broodvissers, die de kweekvijvers moes ten afzegenen, om de Bosbaan weer te voorzien van vele duizenden ponden karper. Uit hetzelfde stuk water, dat ik kort er voor zo grondig, doch tevens zo vruchteloos had afgespind, haalden de heren met twee trekken van de zegen enkele tientallen snoeken, waar onder verschillende boven de tien pond en twee zeifis van rond 18....! Ze wer den omgeruild tegen kleinere snoek, die uitgezet wordt in verenigingswater. Ik heb er bij gestaan, „wenend en met gekners der tanden". In een gesprek met enkele „mede- bevoorrechten", die een vergunning voor de kweekvijvers hebben, ben ik tot de conclusie gekomen, dat de snoeken Van die vijvers zo snoek-onterend lui zijn, omdat het water er stijf staat van de vis en esox zijn bek slechts hoeft te openen om er de jonge karpers naar binnen te laten zwemmen. Waarop ik het nog één keer geprobeerd heb, nu met levend aas, om vervolgens mijn brommer te riehten naar Vinkeveen, het gebied van de krantensnoeken. Op de laatste dag van het zojuist beëindigde jaar was ik een der zeer weinigen, die voldoende gek waren om windkracht acht en slagregens te trotseren in een roeibootje van tante Nel. In de aker be vonden zich enkele grove voorns, want op die laatste dag van 1958 zou ik dan •och een krantensnoek gaan vangen Nou, een krantensnoek is het niet ge- Worden, maar toch zorgde ik bijna voor een klein gemengd berichtje in uw en mijn lijfblad. Misschien had de redactie er zelfs wel een soort „in memoriam" •egen aangegooid, waarin zij gevoelvol beschrijft hoe „onze hengelsportmede werker op de laatste dag van het jaar is gesneuveld met de hengel in de hand". Want aan het einde van een lange en brede tocht, dóór waar de grote plas (met ruim voldoende water om staande te drinken) begint, brak een riempen van tante Neig roeiboot en werd uw verslag gever „een prooi der golven", zoals dat gevoelvol heet. Is het roeien met één riem bij stil weer al een vrij vruchteloze aangelegenheid, wanneer er een grim mig stormpje waait, dat venijnig wit schuim geselt uit het ter plaatse ruim zeven en verderop ruim tien meter diepe Vinkeveense wateir, dan zweemt zelfs de poging tot roeien naar waanzin. Ik heb die poging dan ook maar niet gedaan en volstond ie trachten, de kop een tikje in de wind te houden. Hetgeen niet wegnam, dat ik met een stevig vaartje naar de andere kant van de plas werd geblazen en dat de boot tekeer ging als de bekende „26-jarige classificeerder in beschonken toestand uit de maandagse krantenverslagen. Terwijl er flink wait buiswater over mij bezuidenwesterde hoofd sproeide, hoorde ik mij in gedachten bij meester Swinbels in de klais zingen van „het scheepje is zo wankel, het is zo rank en 6mal". Nooit heb ik indertijd kunnen vermoeden hoe wankel en hoe smal! Enfin, om een lang verhaal kort te maken, ik ben behouden aangespoeld bij ene Ari, wiens vrouw aan het oliebollen bakken wa6 en bij wie ik de boot aan de waterstoep mocht binden. Waarna een geforceerde uur-mars me weer terug bracht dn de herberg van tante Nel. waar de kachel onbedaarlijk brandde en de koffie gloeide. Op weg naar huis heb ik mezelf ge- zwóren, dat het nu uit was. Definitief en onherroepelijk uit en al- Maar in het meditatieve uur na Warn Kan zijn de visdagen van het afgelopen jaar me vooir de geest gekomen De zwerftochten alleen en met goede vrienden door polders en over plas sen de vroege zondagmissen in dorpen waar de kerkgangers mij duidelijk maar een vreemd uitgedost mede-lidmaat van onze Moeder de heilige Kerk vonden, de ontmoetingen met meerkoeten, fazanten en spechten, met eenden, hazen en uilen en ja waarachtig'af en toe met vis ook. Die dag, waarop zelfs dokter Annyas zijn boordje losmaakte en ik probeerde een derdegraadsvertoranding op te lopen, schoot me te binnen en die dag met foto graaf Lou van Kollem, toen er' een slechts weinig verkorte repnse van de zondvloed werd,gegeven. Al bracht het jaar dan niet veel grote vis. het bracht toch zoveel onzegbaar moois aan rust, spanning en ontspanningEr bleken nog zoveel plekjes in die goede Neder land te zijn, waar je je alleen met de Schepper van al dit schoons kon voelen, waar niemand zijn nieuwe brommer knetterend probeerde en waar de stilte slechts verbroken werd door het jubelen van een leeuwerik het klagend geluid van wulp of tureluur en waar je tot aan je knieën kon wegzinken in een rijkdom van boterbloemen, zuring, koekoeks bloemen en hoe al dat moois mag heten. Nee. nog vóór <je klok twaalf sloeg was het me al erg duidelijk: ook.in 1959 hoop ik vaak en lang te vissen. JAN STöPETIE (Van onze Amsterdamse redactie) Tot en met donderdag is het RAI-ge- bouw in Amsterdam het domein van de hotel- en caféhouder en restaurateur. Hij kan zich daar op de „Horecava", de na tionale Horeca-vakbeurs, oriënteren om trent al het nieuws in zijn branche en zich vermeien in de aanblik van de meest moderne apparatuur waarmee hij zijn zaak nog beter kan „runnen". Dat wordt hem tenminste door bijna 200 standhou ders beloofd en zo te zien hebben ze met die bewering wel gelijk. Voor de leek is het wel moeilijk om nu precies te ont dekken welk nieuw snufje een bepaald apparaat nu weer in zich bergt, maar de vakman heeft dat natuurlijk meteen door. Niet direct een noviteit in augustus is het al gedemonstreerd maar toch wel de „clou" van deze beurs is het elek tronenfornuis, dat in een oogwenk door gebruikmaking van microgolven de heer lijkste spijzen bereidt. Waar de stilte slechts ver broken wordt door het jubelen van een leeuwerik (Van onze correspondent) Aan de Pauselijke universiteit „Grego- riana" te Rome is pater Albuinus (Leen houwers) OFM Cap. uit Helmond gepro moveerd tot doctor in de wijsbegeerte op proefschrift: „Die Insekuritats-Wagnis- Lehre Peter Wust's in ibrer philosophi- schen und existentiellen Deutung". Pro- (Van onze verslaggever) De wind werd nog heviger en nog fel ler sloeg de sneeuw-hagel naar beneden, toen gistermiddag de 33.000 tons tanker Presidente Getulio door zes sleepboten uit het gloednieuwe Botlek-dok van Verolme werd getrokken. Het enorme casco, een super-windvanger, was niet meer op de meter nauwkeurig te manoeuvreren. On danks de tegenwerking van de slepers dreef de Presidente naar de dokdeur, die doordat de borg het onder de geweldige druk had begeven, al schuins naar bin nen hing. De tanker drukte door en duwde de poort van het grootste Nederlandse dok onbarmhartig kopje onder Niettemin slaagden de sleepboten er in het eerste schip, dat in dit indruk- wekkende dok werd gebouwd, zonder aanzienlijke schade op de rivier te krij gen en dat was onder de barre weers- i moto-r was prof. G. Delannoye s.j. omstandigheden een knappe prestatie. Ook de schade aan de dokdeur bleek mee te vallen, zodat het gezelschap zich zon der sombere bijgedachten aan de cham pagne kon wijden. Misschien was de ongelukkige „aan varing" niet alleen te wijten aan regen en wind. Wellicht was het schip lichtjes ontevreden over de wijze, waarop het even te voren was gedoopt. Alzira Var gas do Amaral Peixoto,' echtgenote van de Braziliaanse ambassadeur in de Ver enigde Staten, had er zich toe beperkt de fles champagne tegen de boeg aan te gooien en liet na de tanker de gebrui kelijke zegewens mee te geven. Het was ook wel erg koud op Rozenburg De Presidente Getulio is het tweede schip van een serie van vier, die door het Verolme-concern voor- Braziliaanse reke ning wordt gebouwd. De eerste tanker, dte Freoienite Jnsceliino, diie gistermiddag op dezelfde werf, aan de maatschappij werd overgedragen, zal morgen met de scheepsbouwer en diens echtgenote aan boord, naar Rio vertrekken. Dit schip werd gebouwd op de Verolmewcrf in Al- blasserdam. Twee gerenomeerde hotels, nl. „Pays Bas" in Utrecht en Savoy" in Katwijk hebben zich reeds een dergelijke revolu tionaire oven tegen de prijs van f 9500 aangeschaft en wanneer „De Gooise Boer" herbouwd is, zal men ook daar „micro- gegolfde" kip kunnen savoureren. De luchtmacht en een grote scheepvaartmaat schappij tonen eveneens belangstelling voor dit apparaat, waarmee het koken een werkje wordt „met de stopwatch in de hand". De kok behoeft niet benauwd te zijn, dat zijn vakkennis hem nu niet meer te stade komt, want hij kan al zijn kun digheid besteden aan de afwerking en aan kleding van de maaltijd, waarvan het klaarmaken hem nu veel minder tijd kost. Het elektronen-kooksysteem is uniek, omdat geen indirecte verwarming meer nodig is. Bijzonder hoogfrequente energie- golven zorgen voor de directe verhitting, terwijl fornuis en schalen koel blijven. Het voedsel wordt van binnen uit gaar „ge golfd", waarbij de natuurlijke geur, kleur en smaak beter dan ooit tot hun recht komen. Het toestel kan ook heel goed dienst doen voor „opversen". Broodjes van enkele weken oud, worden weer warm knappend. Het fornuis is een Oostenrijks fabri kaat van een oude firma, die in 1885 ook met het eerste elektrische strijkijzer uit kwam en de Wereldtentoonstelling in Chicago in 1893 verbaasde met haar elek trisch kookapparaat. Diepvrieskip is in de elektrcnenoven in een kwartiertje klaar en door de ingebouwde infra-rode grill ook heerlijk goudbruin. Zo heeft dit apparaat tal van voordelen, ook voor het in een wip maken van „snacks". De Ne derlandse importeur romantisch als hij is maakt voor u in nog geen halve minuut een „pomme amour" of een „pêche baisir", waarbij de vrucht van buiten volkomen een gave huid be houden heeft en van binnen zo gaar is als boter. een kippetje, nl. 40 minuten, maar nieuw is ze wel, want tot nu toe bestond er nog niet zo'n door gas bediend toestel van Ne derlandse makelij, waarvan er binnenkort ook één voor het gezin op de markt komt. Terrasverwarming is voor ons grillig kli maat een bijzonder geslaagd artikel. Op de „Horecava" laat men een aantal ont werpen met hoogtezon zien, die nog voor geen 10 ct per uur met gebruikmaking van twee verwarmers de zon bij het kopje koffie brengen. Verder kan de bezoeker op het gebied van hotelbenodigdheden van alles vinden op de beurs, te veel om op te noemen. Dranken en spijzen zijn er eveneens in overvloed; de wijnstands doen bepaald fleurig aan. Men kan een slokje proeven van de eerste Belgische wijn uit serre druiven, zich afvragen of de alcohol- en suikervrije wijn het zal doen en met het Centraal Brouwerijkantoor verheugd zijn, dat Nederland het grootste bierexporte- rende land ter wereld is en vorig jaar maar liefst 75 miljoen liter uitvoerde. En dan de duke-boxes. Ook die zijn er weer te kust en te keur, de een nog „chromiger" en schreeuwender dan de ander. Ze konden allemaal in de RAI geen plaats krijgen, vandaar dat in een zaaltje er tegenover een Muziekboxenpaleis is in gericht. We zijn er niet gaan kijken, bang als we waren dat onze oren het geschetter niet zou kunnen verdragen.... Een Nederlands produkt is de gasgrill. Die doet langer over het roosteren van Koninklijke onderscheiding. Bij K.B. is de heer J. H. Rubinga, te 's-Gravenhage, secretaris van de Alg. Ned. bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektro technische Industrie, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer J. Toscano de Britte, hoofd van de Europese afdeling van de Brazi liaanse maatschappij, zegde de heer Verolme toe, dat daar waarschijnlijk nog wel meer orders op hem liggen te wach ten. In het R.A.l.-gebouw te Amsterdam is maandagochtend de „Horecava'', de Horecaf. Vakbeurs begonnen, waarop diverse nieuwigheden uit deze bedrijfstak zijn te zien. Op merkelijk is deze hoogst moderne koffie-automaat, waarin, na inworp van een geldstuk een soort ketting, reactie begint. Een ingebouwde koffiemolen maalt om je beginnen 7 tot 10 gram koffie uit de voorraad bonenwelke achter een glaasje in het midden van het apparaat is te zien, daarna stroomt door de ge malen koffie uit een reservoir boven in de machine water, dat op de gewenste ingestelde temperatuur is gebracht. 25 seconden na het inwer. pen van het geldstuk is een geurige kop koffie klaar, ivaaraan men zelf ■■•g me '-'.iker naar keuze kan toevoegen. Uw auto in de winter (Van onze automobiel redacteur) WINTERTIJD is voor de automobiel een beroerde tijd. Vorst en. sneeuw leggen op de schouders van de auto-bezitter de plicht, extra zorg aan zijn mobiele bezit te besteden, zo er tenminste prijs op wordt gesteld de levensduur van de auto niet onnodig te verkorten. Tijdens de afgelopen dagen, toen de auto's in felle sneeuwstormen het danig te verduren hadden, hebben wij vele automobilisten zien tobben en zien zondigen tegen de regels, die men in deze dagen in acht dient te nemen. Welke zijn deze regels? 1ZORG ervoor, dat uw accu in orde is. Het op gang brengen van 'n steenkoude motor vergt veel van uw accu, die bij lage, tem peraturen toch al een verminderd vermogen heeft. Laat daarom elke keer, wanneer u benzine tankt, het Waterpeil controleren. 2 SCHAKEL voor u start alle elektrische accessoires uit. De energie van de accu moet zich ten volle kunnen concentreren op de startmotor, 3 ZET DE LAK foed in de was, smeer de bumpers en het chroom in me* zuurvrije vase line en laat de onderkant van de auto van een zg. „undercoat" voorzien. Verf de binnenkanten van de wiel doppen en maak, speciaal bij de ca briolet, de afvoergootjes van het dak op gezette tijden schoon. 4 GEBRUIK winter of multigra- de olie in carter en cardan. Dunnere olie in de versnel lingsbak zal het starten vergemak kelijken. De startmotor behoeft dan de tandraderen niet door een dikke „oliestroop" te trekken. 5 VUL NIET alleen de radator c met antivries zo u tenmin ste niet in het bezit bent van een wagen met luchtgekoelde motor, maar denk ook aan het tankje van de ruitensproeiers. Een goed werkende ruitensproeier is geen luxe maar een dringende noodzaak. Er zijn voor het ruitensproeier- re servoir goe.de antivriesmiddelen in de handel. 6 RUITENWISSERS zijn in win tertijd eveneens onmisbaar. Leg daarom, wanneer het vriest, 's avonds een stukje karton tussen de ruitenwissers en voorruit. Vriezen de wissers desondanks toch vast, dan is het het beste ze te ont dooien met warm water. Denk erom goed afdrogen. 7 EEN BEVROREN portierslot kan grote moeilijkheden ople veren. Wanneer u voor dit euvel komt te staan, ga dan niets for ceren maar verwarm het sleuteltje. In vele gevallen helpt dit. Overigens is het beter de sloten voordat het gaat vriezen in te spuiten met gra fiet. r\ ZACHTE BANDEN verhogen 't ,r> slipgevaar. Vele automobilis ten vermoeden het tegendeel, doch het is zo dat bii een te zachte band het middengedeelte van het loopvjak naar binnen wordt gedrukt, waardoor de band de greep op de weg sneller verliest, dan een band op normale spanning. Laat daarom banden op de juiste spanning bren gen. 9 ZET, wanneer het vriest, de auto niet op de handrem. De bowdenkabels kunnen vast vriezen en dit merkt ge aan de reuk eerst na honderden meters rij den, het is veel beter een der wielen, te blokkeren met een steen. -| LAAT speciaal in deze tijd J-V/® de "itiaat controleren op lekken. Het gevaar is niet denkbeeldig dat men, behaaglijk met gesloten ramen rijdend, het slachtof fer wordt van koolmonoxydevergif- tiging. BIJ HET VERLATEN VAN HET DOK voer de Braziliaanse tanker de railing van de dokdeur stuk, voordat zij hem geheel kopje onder .duwde. (Van onze Amsterdamse redactie) De algemene intentie voor de Stille Om gang (dit jaar op X, 8 en 15 maart) luidt: „Het eerste recht van onze medemens is het recht op belangstelling voor zijn lot. Laten wij denken aan de nood van onze miljoenen tijdgenoten, die lijden". Op de ze intentie sluit aan het onderwerp van de lezing mr A. Th. Mertens voor de jaarvergadering op zondag 18 januari a.s. in Krasnapolsky te Amsterdam. Hij beti telde deze inleiding als: „Een korte be schrijving van de wereld waarvoor wij bidden, gezien door een journalist". Een koor van de Amsterdamse Korenbond zorgt voor een toepasselijke omlijsting. Van 6 tot 9 januari is te Nyborg in De- Dr. Koolhaas, voorzitter van het mo- nemarken een conferentie van Europese niet-katholieke kerken gehouden. Op een gistermorgen gehouden persconferentie hebben drie deelnemers iets over deze conferentie verteld. Dr. Emmen, scriba der generale synode der Nederlands Hervormde Kerk en een der voorzitters, zei, dat men als algemeen onderwerp voor de conferentie had ge kozen: „De Europese christenheid in de huidige geseculariseerde wereld". Als subthema vermeldde de agenda: „Evan gelie en industrie", „Het einde van de Constantinische era", „De Oosterse ortho doxie en de Europese beschaving" en „De gemeenschappelijke verantwoordelijkheid der Kerken voor Europa". „Het lag niet in de bedoeling", aldus dr. Emmen, „om direct een Europese Raad van Kerken op te richten, maar wel. voor lopig een band tussen de niet-katholieke kerken van geheel Europa te leggen". Dit doel is volledig in Nyborg bereikt, want alle kerken bleken bereid hieraan mede te werken. Er zal dan ook binnen een paar jaar een nieuwe conferentie worden ge houden en de voorbereiding daartoe is toevertrouwd aan een comité, waarin be halve dr. Emmen, aartsbisschop Kiivit uit Estland, bisschop Lilje uit Hannover en dr. Harms uit Genève, secretaris der con ferentie, nog kerkelijke vertegenwoórdi- gers zitting hebben uit Tsjechoslowakije, Polen. Hongarije, Móskou, Frankrijk, Zwitserland, Duitsland, Denemarken en Engeland. deramen der Nederlands Hervormde Kerk, zeide dat men thans meer en meer continentale conferenties van kerken ziet houden, waarop problemen aan de orde worden gesteld, die kenmerkend zijn voor het bewuste werelddeel. De problemen, waarmee de kerken in Europa te maken hebben, zijn onder andere de scheiding van Oost en West, de atoom-bewapening, de oude kerken met gescheiden ontwikke ling en de geseculariseerde en vertech- niseerde wereld. Hij achtte het ecu geluk kige omstandigheid, dat de Europese niet- katholieke kerken zich over deze kwes ties te Nyborg beraden hadden. Om een einde te maken aan de veelheid van kleur-nuanccringen bij de Nederlandse vlag, heeft de hoofdcommissie voor de normalisatie in Nederland twee normen gepubliceerd die de kleuren van onze nationale vlag vastleggen. Deze zijn opgesteld in overleg met de Kon. Landmacht, Marine, verscheidene departementen, enige grote scheepvaart maatschappijen en in samenwerking met het vezelinstituut TNO te Delft. Hiermee is het doel een uniforme vlag dat reeds jaren voor de 2e we reldoorlog werd nagestreefd, bereikt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3